اخبار سینما و تلوزیون نگاهی به فیلمهای ایرانی بخش بینالملل جشنواره فجر

♥MASTANE♥

کاربر نگاه دانلود
کاربر نگاه دانلود
ارسالی ها
4,316
امتیاز واکنش
3,789
هشت فیلم ایرانی در سه بخش مسابقه بخش بینالملل جشنواره فیلم فجر حضور دارند که در میان آنها فیلمهای ˝۳۶۰ درجه˝ و ˝قندون جهیزیه˝ از بخش ملی جشنواره جا مانده بودند و در بخش بینالملل اولین نمایش خود را خواهند داشت.
20150422123149_128.jpg
به گزارش سینماخبر، سی و سومین دوره جشنواره فیلم فجر در بخش دوم که اختصاص به سینمای بینالملل دارد، با نمایش چند فیلم ایرانی همراه است.فیلمهایی که اگر چه تعدادی از آنها در بخش ملی جشنواره فیلم فجر به نمایش گذاشته شدند، اما براساس انتخاب هیات داوران در بخشهای مختلف بینالملل هم دیده میشوند. این فیلمها در سه بخش سینمای سعادت (سینمای جهان)، جلوهگاه شرق و هنر و تجربه در کنار آثار خارجی رقابت میکنند.سینمای سعادت: "خداحافظی طولانی"، "۳۶۰ درجه" و "بدون مرز"در بخش سینمای سعادت، فیلمهای" خداحافظی طولانی "به کارگردانی فرزاد موتمن،" ۳۶۰ درجه "به کارگردانی سام قریبیان" و "بدون مرز "به کارگردانی امیرحسین عسگری به رقابت با دیگر فیلمها خواهند پرداخت.
poshtsahnekhodahafezitoolani3.jpg
موتمن سال گذشته با "خداحافظی طولانی" در بخش ملی جشنواره فیلم فجر حضور داشت و فیلم او مورد توجه و استقبال مردم قرار گرفت. فیلم جدید او درامی عاشقانه است که خیلیها معتقدند شبیه فیلم اول این کارگردان "شبهای روشن" است. سعید آقاخانی، ساره بیات و میترا حجار بازیگران اصلی "خداحافظی طولانی" هستند.دیگر فیلمی که در بخش رقابتی سینمای جهان حضور دارد، "۳۶۰ درجه "به کارگردانی سام قریبیان است. این فیلم به بخش "نگاه نو" جشنواره فجر نرسید و اکنون فرصتی پیدا کرده است تا در کنار رقیبان دیگر فیلمهای جهان دیده شود و این موضوع قطعا برای کارگردانی که اولین فیلم سینمایی خود را ساخته است، اتفاق خوبی خواهد بود.
738128.jpg
در این فیلم بازیگرانی چون میلاد کی مرام، امیر آقایی، ناصر آقایی، حبیب اسماعیلی، پریناز ایزدیار، میترا حجار، رضا رویگری، بهاره رهنما، حسین سلیمانی، مسعود فروتن، سام قریبیان، احسان کرمی، بابک کریمی، علیرضا محمدی، حامد مدرس حضور دارند."بدون مرز "به کارگردانی امیرحسین عسگری سومین فیلم ایرانی بخش سینمای سعادت است.
omidsalehi%20(107)a.jpg
عسگری هم با "بدون مرز" برای اولین بار کارگردانی یک فیلم بلند داستانی را تجربه کرده است. این فیلم نه تنها سال گذشته در جشنواره فیلم فجر با استقبال روبرو شد، بلکه در جشنوارههای خارجی هم به موفقیتهای دست پیدا کرده است." بدون مرز "داستان پسری را روایت میکند که هر روز برای ماهیگیری به کشتی به گل نشسته‎ای در نقطه صفر مرزی پا میگذارد و آنجا را به محلی برای آرامش خود تبدیل کرده است، اما حضور غریبهای این آرامش به هم میزند. در این فیلم از نابازیگران در کنار عوامل حرفهای سینما بهره گرفته شده است.جلوهگاه شرق: "مزار شریف"، "قندون جهیزیه" و "در دنیای تو ساعت چند است؟"در بخش جلوگاه شرق نیز چند فیلم ایرانی حضور دارد: "مزار شریف" به کارگردانی حسن برزیده، "قندون جهیزیه" به کارگردانی علی ملاقلیپور و "در دنیای تو ساعت چند است" به کارگردانی صفی یزدانیان.
781673.jpg
حسین یاری، مهتاب کرامتی، مسعود رایگان، علی عطایی، رضا عزیزی، مسعود سخایی، مهدی آگاهی، عمار تفتی، ابراهیم برزیده، پدرام یوسفی، محمد آقامحمدی، امیرحسین فتحی، حسین باشه آهنگر و عباس حبیبی بازیگران "مزار شریف" محصول حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی هستند.

در خلاصه داستان این اثر سینمایی آمده است: مرداد ماه سال ۱۳۷۷ کنسولگری ایران، پس از سقوط مزار شریف و تصرف آن به دست طالبان شاهد جنایتی هولناک و کشتار دیپلماتهای ایران در افغانستان بود.
"قندون جهیزیه" را علی ملاقلیپور پسر زنده یاد رسول ملاقلیپور کارگردانی کرده است. این فیلم هم به سی و سومین دوره از جشنواره ملی فیلم فجر نرسید. اما در بخش بینالملل این فیلم به نمایش گذاشته خواهد شد.در این فیلم سینمایی صابر ابر، نگار جواهریان، مصطفی ساسانی، حسن عباسی، وحید نفر، حیدر زرقومی و با حضور اکبر عبدی، افسانه چهره آزاد و کریم اکبری مبارکه به ایفای نقش میپردازند. در خلاصه داستان "قندون جهیزیه" آمده است: عطا و معصومه در خانهای مستأجرند، موعد اجاره آنها پایان یافته اما میخواهند در خانه بمانند.
123456.jpg
فیلم" دنیای تو ساعت چند است؟" به کارگردانی صفی یزدانیان که فیلم انتخاب شده منتقدان در دوره پیشین بود دیگر فیلم بخش جلوهگاه شرق است، فیلمی با بازی لیلا حاتمی و علی مصفا که از ۱۶ آذر تا ۱۰ بهمن سال گذشته در شمال کشور (شهرهای رشت، انزلی و لاهیجان) فیلمبرداری شد و هم اکنون نسخه نهایی این فیلم آماده شده است.داستان این فیلم درباره شخصیتی به نام گلی است که بعد از بیست سال زندگی در فرانسه یکباره تصمیم میگیرد به ایران و به زادگاهش، شهر رشت سفر کند. این فیلم در بخش رقابتی جشنواره فیلم پوسان حضور دارد و اصغر فرهادی کارگردان سینمای ایران رییس هیات داوران این بخش است.هنر و تجربه: "من دیهگو مارادونا هستم" و "اعترافات ذهن خطرناک من" در این دوره از جشنواره هم فیلمهای "من دیهگو مارادونا هستم" بهرام توکلی و "اعترافات ذهن خطرناک من" هومن سیدی در بخش هنر و تجربه به نمایش گذاشته خواهند شد.این فیلم سال گذشته در جشنواره فیلم فجر به نمایش گذاشته شد و با نظرات مختلفی از سوی اهالی رسانه روبرو شد. "من دیهگو مارادونا هستم" یکی از فیلمهای متفاوت کارنامه توکلی است و به نظر میرسد جزو اکران فیلمها در فصل تابستان باشد.در "من دیهگو مارادونا هستم" گلاب آدینه، سعید آقاخانی، هومن سیدی، ویشکا آسایش، بابک حمیدیان، جمشید هاشمپور، صابر ابر، مهسا علافر، سارا بهرامی، پانتهآ پناهیها، سهی بانو ذوالقدر، علی استادی، میثاق زارع، سجاد تابش، محمد امیر مشهدی نصرالله و آوا حکانی به ایفای نقش می پردازنددیگر فیلمی که در بخش هنر و تجربه برای نمایش انتخاب شده، "اعترافات ذهن خطرناک من است" است؛ کارگردانی خوشذوق که دو فیلم قبلیاش "آفریقا" و "سیزده" نیز فیلمهای متفاوتی بودند.سیدی در سی و سومین جشنواره فیلم فجر سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را برای بازی در "من دیهگو مارادونا هستم" کسب کرد.

بازیگرانی نظیر سیامک صفری، نگار جواهریان، عباس غزالی، در "اعترافات ذهن خطرناک من است" به ایفای نقش پرداختهاند. حضور کوتاه و بهیادماندنی بابک حمیدیان نیز میتواند نقطه اوجی برای این فیلم باشد. داستان فیلم در یک ٢۴ ساعت مىگذرد و روایت مردى است که در یک روز کامل، هیچچیزی را به یاد نمىآورد
منبع: هنر انلاين

برخی موضوعات مشابه

پاسخ ها
0
بازدیدها
305
بالا