اخبار سینما و تلوزیون اظهارات کارگردان های بزرگ سینما درباره مرگ سیدنی لونت

• شروع کننده موضوع EGeNo
  • بازدیدها 187
  • پاسخ ها 0
  • تاریخ شروع

EGeNo

کاربر نگاه دانلود
کاربر نگاه دانلود
ارسالی ها
2,377
امتیاز واکنش
12,176
Please, ورود or عضویت to view URLs content!

«مارتين اسكورسيزي»، كارگردان برنده اسكار هاليوود، ضمن ابراز تاسف از مرگ «سيدني لومت» گفت: مرگ اين كارگردان پايان يك دوره در عرصه سينما و فيلمسازي است.

«سيدني لومت»، كارگردان با تجربه هاليوود، روز گذشته براثر ابتلا به بيماري سرطان غدد لنفاوي در سن ۸۶ سالگي در منهتن درگذشت.
«لومت» با نيم قرن سابقه فيلمسازي، بيش از ۵۰ فيلم در كارنامه كاري خود به ثبت رساند كه از جمله آنها مي‌توان به «۱۲ مرد خشمگين»، «بعدازظهر سگي» و «حكم» اشاره كرد.
كارگردانان و بازيگران برجسته هاليوود ضمن ابراز تاسف از مرگ وي، خاطرات او را يادآوري كرده‌اند كه در زير به برخي از آنها اشاره شده است:

«وودي آلن»: «سيدني لومت» حقيقتا يكي از فيلمسازان با استعداد و پرانرژي نيويوركي بود كه بهترين فيلمش «تپه» بود. من هميشه درباره او شگفت‌زده بودم كه چگونه مي‌توانست اين همه فيلم آنهم با اين كيفيت بسازد، مهمتر از همه اينكه هميشه بازيگران زن و مرد زير نظر او بهترين بازي خود را جلوي دوربين ارائه مي‌كردند، اين مرد حتي مرده‌اش بيشتر مردم زنده انرژي دارد.

«كوئنسي جونز»، آهنگساز و تهيه‌كننده هاليوودي كه براي چهار فيلم از جمله فيلم‌هاي لومت آهنگ ساخته بود، گفت: من از اينكه با چنين شخصيتي همكاري داشته بسيار مفتخرم، سيدني فيلمساز رويايي بود كه فيلم‌هايش در فرهنگ و جامعه ما تاثيري ماندگار داشته است. نسل‌هاي آينده فيلمسازان از آثار سيدني در كارهايشان الهام و راهنمايي خواهند گرفت و ديگر هيچ فيلمساز متولد نخواهد شد كه بتواند جاي او را بگيرد.

«مارتين اسكورسيزي» گفت: مرگ «سيدني لومت» به طور مشخص پايان يك دوره در عرصه فيلمسازي است، او كار خود را در در زمينه تئاتر به عنوان بازيگر آغاز كرد و كار خود را در دوران طلايي تلويزيون پي گرفت و به مرور وارد سينما شد و در سال ۱۹۵۷ با ساخت فيلم «۱۲ مرد خشمگين» كولاك كرد و به شهرت دست يافت.

«اسكورسيزي» افزود: من اكثر فيلم‌هاي او را ستايش مي‌كنم كه از جمله آنها مي‌توان به «سرپيكو»، «بعداز ظهر سگي» و فراتر از آن «شاهزاده شهر» اشاره كرد.

«آل پاچينو» كه در سال‌هاي ۱۹۷۳ و ۱۹۷۵ به ترتيب در فيلم‌هاي «سرپيكو» و «بعدازظهر سگي» به كارگرداني «سيدني لومت» ايفاي نقش كرده است، گفت: او در حالي مرد كه ميراثي ارزشمند از خود به جا گذاشت ولي براي كساني كه او را از نزديك مي‌شناختند، او فراتر از يك فيلمساز موفق، فردي انسان دوست و مردي مهربان بود. مرگ او فقداني بزرگ است.

«لنا اولاين»، كه سال ۱۹۹۷ در فيلم «شب منهتن» ايفاي نقش كرده است، گفت: اين خبر يكي از بدترين خبرهايي است كه در عمرم به من داده شده است، او زندگي خوب و پرثمري داشت.
«تيلور هاكفورد»، رييس اتحاديه كارگردانان آمريكايي نيز گفت: از اولين فيلم او «۱۲ مرد خشمگين» در سال ۱۹۵۷ گرفته تا آخرين فيلم، «قبل از آنكه شيطان بداند تو مرده‌اي» در پنجاه سال بعد، «لومت» فيلم ساخت بدون آنكه خسته شود و كسي را خسته كند، او به معناي واقعي براي بازيگران احترام قائل بود. «لومت» در عرصه فن‌آوري نوين فيلمسازي كاملا به روز بود، او حتي در هشتاد سالگي از خيلي از همكاران جوانتر خود جلوتر بود.

—————————————–

منبع : خبرگزاری فارس

برخی موضوعات مشابه

بالا