☆ مناسبت ☆ روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان

• شروع کننده موضوع ֎GoDFatheR֎
  • بازدیدها 1,073
  • پاسخ ها 23
  • تاریخ شروع
وضعیت
موضوع بسته شده است.

1ta.rasoulzadeh

کاربر نگاه دانلود
کاربر نگاه دانلود
ارسالی ها
530
امتیاز واکنش
4,119
حقیقت اینه که توی این جامعه هیچ کس رو آدم کاملی حساب نمی کنند تا اینکه ازدواج کنه. و متاسفانه مخصوصا نسبت به زن همچین احساسی دارند چونکه علاوه بر ازدواج یک فشار دیگه ای هم بهش وارد میشه که حتما باید بچه دار بشه و اگه بچه دار نشه( و چه بهتر که پسر دار بشه!) خیلی ها هستند که تا اونجایی پیش میرن که میگن اصلا زن نیست( و خدا می دونه چند زنی که قدرت بچه دار بودن رو ندارن به خاطر این طرز تفکر در زندگیشون زجر کشیدن و خودشون رو کوچکتر از جنــ*ـسی بدونن که جنس دوم هم هست!) و همش درباره ی این حرف می زنند که زن و مرد مکمل هم هستند در حالی که خب تمام صفاتی که منسوب به هر جنسیت هست در اون یکی جنسیت هم وجود داره؛ مرد هم میتونه احساساتی باشه، زن هم میتونه قوی و منطقی باشه. پس این دید کلا غلط هستش و من امیدوارم در آینده کمرنگ تر و کمرنگ تر بشه.

آخرین ویرایش:
  • پیشنهادات
  • _oxygen

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    967
    امتیاز واکنش
    3,361
    تاریخچه نامگذاری روز جهانی منع خشونت علیه زنان
    در روز 25 نوامبر سال ۱۹۶۰ سه خواهر اهل جمهوری دومینیکن، با نام خواهران میرابل، پس از ماه ها شکنجه، سرانجام توسط سازمان امنیت ارتش این کشور به قتل رسیدند. “جرم” این سه خواهر شرکت در فعالیت های سیاســی علیه رژیم دیکتاتوری حاکم بر دومینیکن بود.
    21 سال بعد، یعنی در سال 1981، در همایشی که در بوگوتا، پایتخت کلمبیا، با شرکت مدافعان حقوق زنان در آمریکای لاتین و منطقه کارائیب تشکیل شد، پیشنهاد اختصاص دادن روز قتل خواهران میرابل به روز نهی خشونت علیه زنان مطرح گردید. هدف از این پیشنهاد آن بود که هم به تلاش و جسارت این خواهران ادای احترام شود و هم افکار عمومی بیش از پیش به سوی نهی خشونت علیه زنان سوق یابد. سال 1999 سازمان ملل نیز 25 نوامبر را به عنوان روز جهانی نهی خشونت علیه زنان به رسمیت شناخت.

_Janan_

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    360
    امتیاز واکنش
    6,351
    خوب و قشنگ گفتین من فقط اومدم یه چیزی اضافه کنم.
    بغـ*ـل همین سایت خودمون یه سایتی هست به اسم "نی‌نی سایت"
    نمیدونم چقدر باهاش آشنایی دارید. یه سایت عمومیه که اصطلاحا راهنمای بارداری و بچه داریه. در واقع یه فضای آزاد و شلوغه برای بحث و تبادل نظر. اکثر قریب به اتفاق کاربراش خانومن. اونجا میشه کاربری ساخت و راحت با دیگران حرف زد.
    اوایل گاها که مطلب خانومانه‌ای رو سرچ میکردم وارد این سایت میشدم. بعدا برای پرسیدن بعضی سوالات شخصی و خانومانه که پرسیدنش تابو بود، یه کاربری بی سر صدا ساختم و بیشتر سایت رو شناختم.
    این سایت یکی از جامع ترین مراجع برای شناخت زنان امروز جامعه است! این خانوم ها نه تو دهه‌ی سی و چهل زندگی میکنن نه تو فقر امکانات. مال همه‌جای کشورن و خیلی ها از شهر های بزرگ. خیلیا شاغلن و همونایی ان که روزانه باهاشون برخورد داریم.
    اغلب موضوعات مورد بحث در مورد اینه که:
    _ مادر شوهرم چپ نگام کرد
    _خواهر شوهرم گفت فلان
    _جاریم یا زن همسایه یا بقال سرکوچه این حرفو زد و...
    بعضی اوقات نظر سنجی و دستور غذا، بعضی اوقات کمک به مشکلات ناباروری و کمک به انتخاب لباس، درد و دل و خلاصه جایی برای حرف زدن!
    من بارها تاپیک هایی رو دیدم در مورد خشونت خانگی
    در مورد کتک خوردن از همسر
    در مورد کتک خوردن از پدر یا بردار
    در مورد تجـ*ـاوز و سواستفاده و سکوت!
    در مورد خــ ـیانـت همسر
    در مورد این که چیکار کنیم که به چشم شوهرمون بیایم!!!
    در مورد چک کردن گوشی همسر یا نصب ردیاب یا ضبط مکالمه روی گوشیش!
    در مورد دختری که ختم دعا و صلوات گرفته بود تا زودتر ازدواج کنه چون مورد آزار خانواده بود. چون نون خور اضافه بود!
    در مورد مادران ۱۵_۱۶ ساله!!!
    در مورد کودک همسری و ازدواج های زیر ۱۸ سال!
    و نظراتی که توصیه به سازش میکردن....

دردناکه ولی باور کنید این ها همون زنان شهری و متمدن قرن بیست و یکم ان! مادران امروز و گاها فردا
    این ها همون تربیت کنندگان نسل بعدی ان

توصیه‌م اینه که سری به اونجا بزنید. بیشتر این زن ها رو بشناسید. اگه کمکی میخواید کرده باشید به این ها کمک کنید! تغییررو از اینجا شروع کنید!
    مطمئنم شوک زده خواهید شد از اون حجم از سطحی نگری، بی فکری و بی‌اهمیتی!
    مطمئنم شوک زده خواهید شد از اون حجم پرتوقعی مردانه و کوتاه اومدن زنانه!

*SetAre

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    711
    امتیاز واکنش
    5,515
    مارا به اندرونی ها بردند
    درها را برویمان بستند
    و زن بودنمان را بر فرقمان کوبیدند
    چادر بر افکارمان کشیدند
    و جسارت اندیشیدن را از ما گرفتند
    بردهانمان کوبیدند
    و آوا را از ما گرفتند
    و صدایمان را حرام خواندند
    تحقیرمان کردند
    و منیت‌مان را گرفتند

میم پناه

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    335
    امتیاز واکنش
    14,829
    "یاخیرالحافظین" ام رو بنویسم

سلاااااام
    خب تو اون هم اندیشی هم می خواستم نظر بذارم ولی نشد

به نظر من خیلی وقت ها خود ما خانم ها نسبت به خودمون ظالم‌تر و خشن‌تریم

نمونه اش:
    وقتی که پسرت چهل ساله اش شده ولی هنوز دختر سی ساله رو براش پیر می دونی

خودت هم یه خانمی ولی وقتی یه دختر نمی خواد ازدواج کنه و میگه فعلا آدم خودم رو پیدا نکردم، ساعت ها براش از غنچه و شکوفه و پژمرده شدن میگی

یه خانمی ولی وقتی می بینی همکارت، دوستت از زندگی مشترکش به ستوه اومده و واقعا داره در حقش ظلم میشه، بهش میگی بسوز و بساز

یه مادری... می دونی داره دامادت به دخترت خــ ـیانـت می کنه ولی فقط به دخترت میگی به فکر بچه هات باش... طلاق بگیری اون ها چی میشن؟ اون بچه ها مهمن، قبول؛ ولی این وسط خیلی چیزهای دیگه هم مهمه

وقتی مادر یه آقا پسری می خواد بره خواستگاری و از هزار طرف دختر بنده خدا رو می سنجه که یه وقت قناصی نداشته باشه ولی وقتی دختره میگه قیافه برام مهمه... متهم میشه به ظاهربینی و بعد باید ساعت‌ها سخنرانی رو راجع به عادی شدن قیافه و ظاهر رو گوش کنه

وقتی یه خانمی می دونه طرف مقابلش زن داره... بچه داره ولی میشه همسر موقت... میشه my friend

وقتی نمی خوای عروست ادامه تحصیل بده و فکر می کنی این جوری از پسرت جلو می زنه

وقتی...
    از این وقتی ها زیاده... الآن حوصله نوشتنشون رو ندارم ولی خیلی وقت ها این خود ما هستیم که نسبت به خودمون ظالمیم... شاید به خاطر تاثیرپذیری از خانواده یا جامعه باشه ولی باید یه جایی تموش کنیم. باید یاد بگیریم یه دختر بدون همسر هم کامله... موفقه و کامله و می تونه به جایگاه اجتماعی ای که حقشه برسه.

علاوه بر صحبت بالا
    این خشونت فقط تو کشور ما و برای خانم های ما نیست، برای تمام خانم های جهانه، انگار اتمسفر آلوده اس. تیلور سوییفت یه آهنگ داره که کارگردانی کلیپش با خودش بوده و برای ساختش ساعت ها زیر گریم نشسته، اسم آهنگ رو یادم نیست ولی حرفش این بود که اگر یه مرد بود با زحمت کم تری به جایی که الآن هست می رسید

وَ دقیقا همینه... وقتی یه خانمی باید سه برابر یه مرد تلاش کنی تا مثلا خودت رو تو محیط کار ثابت کنی و این دقیقا برای خودم پیش اومده.

از خشونت‌های دیگه میشه به موارد زیر اشاره کرد:
    این خشونته که
    مرد خونه با یه شکم جلو اومده تو خونه راه بره ولی به محض اینکه خانم خونه یه پر گوشت گرفت بهش بگه: "چاق شدی‌ها!" ، "چاق میشی، زشت میشی." ، " دیدی شکیرا تو این سن عجب هیکلی داره؟"

این خشونته که دوران حاملگی سلبریتی ها عکسشون به جای صفحه اول مجلات، وسطش چاپ بشه، اونم وقتی که دارن بزرگ ترین و هیجان انگیزترین تولید جهان رو انجام میدن

این خشونته که خانم خونه نباید بوی قرمه سبزی بده ولی مرد خونه خسته اس و می تونه بوی روغن و آهن و ... بده

این خشونته که پسره هزار جور رابـ ـطه رو پشت سر بذاره ولی تهش از دختره مدرک بخوان

این خشونته که وقتی دختر مورد آزار ج*ن*س*ی قرار می گیره، باید سکوت کنه
    این خشونته بیشتری که اگر قضیه معلوم بشه، به جای مجرم این خانواده دختر هستن که باید برن و خودشون رو از بقیه آدم ها قایم کنن، اونم به گـ ـناهِ بی‌گناهی

جنس مونث و مذکر با هم تفاوت دارن و این کاملا درسته، اصلا به خاطر این تفاوت هاست که خانم و آقایی وجود داره... وجود داشتن این دو جنس... کنار هم بودنشون قشنگه... ولی خیلی وقت ها یادمون میره که وقتی داریم سر همسرمون داد می زنیم، شاید یه پسری تو آینده سر دخترمون داد بزنه.
    وقتی داریم تو خیابون بوق می زنیم و راننده خانم رو هول می کنیم، شاید یه روز یکی برای همسر خودمون بوق بزنه.
    یادمون میره وقتی دست روی همسرمون بلند می کنیم، شاید شوهر خواهرمون هم داره خواهر خودمون رو کتک می زنه
    وقتی سنگ جلوی پای همکارمون می اندازیم یادمون میره که ممکنه یکی هم جلوی پای دختر و همسر و خواهر ما سنگ بندازه
    ما آدم های فراموش کاری هستیم... خیلی وقت ها خیلی چیزها یادمون میره

اللهم عجل لولیک الفرج

🍭White choocolate

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    586
    امتیاز واکنش
    7,245
    سلام
    منم مثل همتون شاهد این خشونت ها بودم
    دلمم از همتون پر تره
    جوری که دلم گاهی از خلقت زن هم شکوه میکنه.
    خانم پناه ددست گفتن، خودمم توی گفتمان خشونت گفتم که نصف خشونت خشونت به زن توسط زن هستش.
    زن رو خدا آفرید که دختر باشه، زن باشه، مادر باشه و...
    به حیث یه مرد و یا یه زن کمی اندیشه کنیم که زن در زنده‌گیش چقدر محدوده
    که یک زن چه دردهایی رو متحمل میشه.
    از رنج مادرهامون که بگذریم، مادر من گاهی بهم میگه رمان نخون، که داستان زنده‌گیش یه مثنوی میشه اگه بگم
    دختر بودن خیلی پیچیده‌است، زن بودن پیچیده‌تر.
    من اطرافم ازدواجی که هر دو طرف به هم احترام و اعتماد داشته باشن نمیبینم.
    من خوشبختی نمیبینم.
    من حتی شنیدم طرف روز عروسیش زنشو زده و بهش فوش داده
    من دیدم که مرد جلوی همه زنش رو تحقیر کرده
    من در یک جامعه‌یی زنده‌گی میکنم که سرتاسرش تراژیدیه مطلقه
    من دلخوشی در صحبت کسی به فردا
    من اصلا برق چشمی نمیبینم
    من فقط درد و عذاب میبینم
    افغانستان غمگین ترین کشور جهان شناخته شده، جایی که کسی خوشحال نباشه مگه میشه خوشحال بود.
    من زن‌هایی رو دیدم که فقط قضاوت شدند.
    که محاکمه شدند.
    فرخنده رو تاریخ از یاد نمیبره که خدا هم یادش نمیره با یک دختر چه کردند
    که به قول فریدون مشیری" هیچ حیوانی به حیوانی نمیدارد روا، آنچه این نا مردان با جان انسان میکنند".
    من دلم پره خیلی هیچ وقتم نمیتونم این همو دردو یک جا بپذیرم.
    دوران دانشگاه و پروژه ها پروژه‌یی همکلاسیام داشتند از نقد فمنیستیه یکی از کتاب های حمیرا قادری، یکی از پسرها بعد ارائه گفت که زن‌ها ناقص‌العقلن میدونید چی گفتم؟

گفتم اون دختری که خونه‌ پدریش رو ترک کرد تا زن بشه و تورو باردار شد و با درد طاقت فرسایی که برابر شکستن استخون‌های بدن تورو بدنیا آورده شب تا صبح بیداری کشیده و بهت شیر داده و تورو بزرگ کرده و الانم که تو اینجا نشستی هزار و یک آرزو برات داره اون دختر به اینجا رسیده که تو بهش بگی بی‌عقل که این همه کارو یک انسان بی‌عقل انجام داده.

🍭White choocolate

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    586
    امتیاز واکنش
    7,245
    یک زن چقدر میتونه بدبخت باشه که بچه‌اش بهش بگه ناقص‌العقل
    که اگه این زن نمیبود تو نمیبودی
    که اگه یک شب بهت توجه نمیکرد میمردی
    کاش دخترها تو روی همچین آدمای احمقی بایستن و هیچ وقت اجازه ندن که توهینی بهشون بشه
    من از آدمای ضعیف خوشم نمیاد
    از خودتون دفاع کنید و از حقتون.
    بخاطر به چشم‌اومدن خودتون رو کوچیک نکنید
    هیچ ‌وقت محتاج نباشد
    که نصف مشکلات زنان از محتاج بودنشونه از بیسوادیشون
    اگه یک زن خودش بتونه مخارجش رو تامین کنه دیگه نمیسوزه و نمیسازه
    دیگه دستشو پیش کسی دراز نمیکنه
    که محبت گدایی نمیکنه
    که خودشو برای به چشم اومدن عمل زیبایی نمیکنه
    اگه یک زن و یک دختر اینقدر اعتماد به نفس داشته باشه کسی بهش نمیتونه بالاتر از گل بگه
    زنانی هستند که از سر ناچاری خودسوزی میکنند
    چرا خودتون
    برید و باعث و بانی مشکلاتتون رو بسوزونید
    که ارزشتون بالاتر از این حرفاست
    که اگه مرد اعصاب نداره و غیرتیه و نوکر میخواد باید کتکت بزنه؟ تو موظف نیستی بگی چشم و تحمل کنی
    که تو هم انسانی
    که آفریده نشدی یه مرد رو اصلاح کنی، آفریده شدی زنده‌گی کنی.
    خیلی نوشتم
    در آخرم حرف دوستمون رو دوباره میگم
    که خشونت توجیه پذیر نیست که دلیل نداره که اگه مرد مرده زنم زنه
    که اول باید انسان بود
    کاش این حرفا تاثیر داشت، کاش این رنگ نارنجی میشست و میبرد

کاش

Mahla.mp

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    445
    امتیاز واکنش
    7,603
    ای پدر و مادری که دخترت را محدود میکنی و تا میفهمی با پسری حرف زده سرش را میبری، پسرت را هم تربیت کردی؟!
    که در خیابان به دختران تیکه نندازد و از آن ور از جهان سومی ننالد؟! که نگاهش هرز نرود؟! که به دختر به عنوان جنس نگاه نکند؟!
    معلوم است که یاد نداده‌ای!
    معلوم است که یاد نداده‌ای یک زن وقتی شوهرش میمیرد سرپرست خانوار است نه یک زن بی‌سرپرست یا بیوه! وقتی که از همسرش جدا میشود یک زن مجرد است نه مطلقه! وقتی دیر ازدواج می‌کند هدفش چیزهای دیگریست و نباید او را ترشیده بنامیم! و تو وقتی که دختری مورد تجـ*ـاوز قرار میگیرد و میگویی کرم از خود درخته یک فردی هستی که نمیشود نام انسان را روی او گذاشت! و تو هستی که به نسل‌های بعدیت یاد میدهی:
    "دختر جنس دوم است...فقط دختر باید حیا داشته باشد...دختر است که بعد از رابـ ـطه هـ*ـر*زه خطاب نامیده میشود و پسر شاه پسر...دختر است نباید بلند بخندد...نباید لباس‌های رنگی بپوشد...باید فقط کنیزی کند...باید فقط سرویس دهد و بچه تولید کند!
    دختر است دیگر...باید درد بکشد و تحمل کند...در این سرزمین دختران که فریاد نمیزنند!"

1ta.rasoulzadeh

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    530
    امتیاز واکنش
    4,119
    من یه چیزی رو توی تاپیک هم اندیشی گفتم بذارید اینجا هم بگم که هم تاپیک بیشتر بالا بمونه(!)، هم بحث از تمام زجرایی که کشیدیم کمی هم منحرف بشه به سمت راه حل.
    خشونت در ذات آدمیه! از همون اول که قابیل هابیل رو کشت در ذات آدمی بوده و تا ابد هم خواهد بود، حالا شاید به خاطر تستاسترون و تبعیض در مرد بیشتر باشه ولی حتی در زن هم وجود داره. به نظرم اگر اصلا تبعیض جنسیتی هم از بین می رفت، باز هم خشونت علیه زنان نه به این شدت، ولی انجام می شد!
    یه چیزی رو که باید زنان یاد بگیرند اینه که از خودشون دفاع کنند! الان توی انواع اینترنت اگر سرچ کنید که تو کیف یه زن باید چه چیزهایی باشه، از رژ لب و کرم پودر و ضد آفتاب اضافی حرف می زنند، ولی از اسپری فلفل حرفی زده نمیشه! انقدر از مسائل جنــ*ــسی ترس داریم که راجع به این حرف نمی زنیم که اگر یه جایی خدایی نکرده بهمون تــ*ـجاوز شد، چطوری باید از اونجا فرار کنیم، راه قانونی ای که باید طی کنیم تا اون عوضی به زندان بیوفته و زن های دیگه رو هم عذاب نده چی هستش، از نظرمون رشته های ورزشی رزمی "لطافت زنانه" رو ازمون می گیرند پس راه و قدرت دفاع رو هم از خودمون می گیریم.
    یه چیز دیگه ای که دلم میخواد بگم اینه که تـ*ـجاوز اصلا یه مسئله ی جنـ*ـسی نیست! خشونته!
    خیلی از قربانی های این خشونت به خاطر اینکه اون رو یه چیز جــ*ـنـسی می بینند، ازش شرم دارند و علاوه بر اینکه از نظر روانی خودشون رو آزار میدن، به خاطر این شرم اون مشاوره ی لازم، اون راهی رو که باید طی کنند تا اون خاطره رو از ذهنشون کمرنگ کنند رو طی نمی کنند و حالشون بدتر میشه! و شاید به خاطر این طرز تفکر هستش که وقتی حرف از تـ*ـجاوز میشه لباس و پوشش دختر رو وسط می کشند در حالی که اگر این قضیه در جامعه باور بشه که تـ*ـجاوز مسئله ای جنـ*ـسی نیست بلکه ذاتش از خشونت میاد و بدون اجازه ی واضح و زبانی و هوشیارانه از زن مرد حق دست درازی بهش رو نداره، اشتباه بودن این طرز تفکر هم باور میشه که هیچوقت قربانی تقصیری نداره.

آخرین ویرایش:

RASHA

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    4,521
    امتیاز واکنش
    4,207
    بله منم اون سایت خیلی سر میزنم و‌متاسفانه متاسفانه فضاش به شدت زن ستیزانس خییییلی از خانما مثلا مشاوره میدن که تو مثلا فلان کارو برا همسرت انجام ندادی که رفته سرت هوو اورده یا خــ ـیانـت کرده اکثرا مشکلات زندگی رو ناشی از رفتارای زن میدونن همین خانما هم لابد به این چرندیات گوش میدن همینارم در اینده به دختراشون یاد میدن نتیجشم میشه جامعه مردسالاری ایران خودمون

وضعیت
    موضوع بسته شده است.

برخی موضوعات مشابه

پاسخ ها
    5
    بازدیدها
    396
    پاسخ ها
    34
    بازدیدها
    658
    پاسخ ها