رویداد من در وضعیت عادت ماهیانه‌ام، از عواطف من مراقبت کنید.

HananehKH

کاربر نگاه دانلود
کاربر نگاه دانلود
ارسالی ها
643
امتیاز واکنش
6,615
چه موضوع جالبی که دختران امروز بهش می گن جسارت و مردمان قدیمی اسمش رو حیا می ذارن!
زمانی که برای خرید یک بسته پد بهداشتی باید با کلی کلنجار، بری حساب کنی و در اخر توی نایلکس مشکی بندازنش! زمانی که از فرط درد به خودت می پیچی، باید لبخند بزنی که خوبی تا کسی نفهمه.
در دوره ای هستیم که هر چه قدر علم پیشرفت کرد، فرهنگ ها همون قدر کهن باقی موند. فکر نمی کنم کسی باشه که این سیکل طبیعیه بدن رو ندونه. دختر و پسر، پیر و جوون هم نداره. این سیکل برای یک حاملگی احتمالی ایجاد می شه. برای وجود آوردن امثالی که حرف زدن راجع به این موضوع رو بی شرمی می دونن. حتی زمانی که این سیکل و تخمک های ازاد شده به پایان می رسن، ما باید با یک واقعه پیچیده تر دست و پنچه نرم کنیم به اسم یائستگی. ما برای همین قاعده، زمان معینی برای بچه دار شدن و چشیدن حس مادری داریم؛ اما مرد ها این طور نیستند. ما تا این حد تحت فرمان بدنمونیم. چه خوبه که فرهنگ ها هم در کنار علم رشد کنند. ارامش، بهترین هدیه ایه که می شه توی این دوره پذیرفتش. بارها شده توی این دوران گریه کردیم و نفهمیدیم درد روحیمون چیه؛ چون تنظیمات هورمونی اجازه نداد خودمون باشیم. با تمامی این تفاسیر، هیچ گاه حرفی بدون عمل به ثمر نمی شینه.
امیدوارم تمامی دختران، دوره ای همراه با آرامش رو تجربه کنن و از بیانش خجالت نکشن. روزی بشه که مثل خــتنه کردن، خجالتی در کار نباشه. روزی که جشن می گیرن و با افتخار ازش صحبت می کنن؛ اما ما باید سکوت پیشه کنیم.
در آخر ممنون از تاپیک پر مفهومتون!

• پیشنهادات
  • SHahRAshOB

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    1,543
    امتیاز واکنش
    22,715
    به قول صحبت دوستون در بالا، کاش می‌شد یه روزی اولین عادت ماهیانه یک دختر رو هم جشن گرفت..

_BlackStar_

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    2,429
    امتیاز واکنش
    4,523
    :campe545457on2:
    :aiwaffn_light_blum:

به نظرم نیازه اینهارو بدونیم:)

شرایطی که ممکن است در طول دوره موجب گرفتگی عضلات و دل پیچه شوند مانند:

• آندومتریوز
    • فیبرهای
    • بیماری التهابی لگن
    • آدنومایوز
    اگر درد قاعدگی شما با یکی از شرایط بالا ارتباط داشته باشد، ممکن است تغییری در الگوی درد عادی ایجاد کند. به عنوان مثال، گرفتگی و درد ممکن است طولانی تر و شدید تر از حد طبیعی باشد.

اگر گرفتگی های دوره ای شما از یک مشکل اساسی ایجاد می شود، ممکن است خونریزی بین دوره ها، دوره های نامنظم، ترشحات واژن و درد ضعیف و درد در هنگام مقاربت داشته باشید.

نشانه های دل درد در دوره قاعدگی و پر* یود چیست؟
    وقتی که دل پیچه و گرفتگی عضلات دارید، ممکن است:

• فشار در شکم خود احساس کنید
    • درد در شکم حس کنید
    • درد در کمر، باسـ ـن و ران داخلی داشته باشید
    وقتی که گرفتگی شدید میشود، علائم ممکن است شامل:

• شل شدن مدفوع
    • ناراحتی معده
    • تهوع و استفراغ
    • سرماخوردگی
    • سردرد

چه مدت دل پیچه و دل درد پر* یود یا قاعدگی طول میکشد؟
    گرفتگی عضلانی و درد زمان خونریزی شروع می شود، برخی از خانم ها چند روز قبل از شروع دوره ابتلا به گرفتگی عضلات میشوند و به طور معمول، درد 48 تا 72 ساعت طول می کشد.

اغلب اوقات هنگامی که بیشتر خونریزی می کنید، بدترین حالت آن است ، در دختران نوجوان معمولا درد در طول قاعدگی یا پر* یود ایجاد میشود.درد زمانی که یک علت زمینه ای ندارد، ممکن است هنگامی که زن مسن تر می شود، بهبود یابد بسیاری از زنان همچنین پس از زایمان بهبودی را می بینند.

عوامل خطر دل درد زمان پر* یود و قاعدگی چیست؟
    شما ممکن است مستعد ابتلا به گرفتگی عضلات و دل پیچه باشید ،اگر:

• کمتر از 30 سال سن دارید.
    • شما بلوغ زودرس را شروع کردید، در 11 سالگی یا جوانتر.
    • شما خونریزی شدید قاعدگی را در طول دوره های خود دارید.
    • شما خونریزی دوره نامنظم دارید.
    • سیگار می کشید.
    • شما زایمان نداشته اید.
    • خانواده شما یک یا چند عضو دارد که دارای دیسمنوره هستند.

چه وقت برای دل درد قاعدگی و پر* یود به پزشک مراجعه کنید؟
    در صورتی که در چند سال گذشته شروع به قاعدگی کرده اید و گرفتگی دوره دارید، شاید درد دوره شما باعث نگرانی شما نمی شود. با این وجود اگر گرفتگی های دوره ماهانه روز شما را مختل میکند و اگر علائم شما به تدریج تشدید می شود یا اگر شما بیش از 25 سال سن داشته اید و گرفتار درد شدید شده اید، باید به پزشک مراجعه کنید.

Reyhun

کاربر انجمن نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    289
    امتیاز واکنش
    3,844
    ماشاالله همه به نکات خوبی اشاره کردن و خیلی هم کامل ازش صحبت کردن و حرف زدن :)
    اما چند تا نکته هم من اضافه می کنم :)
    لطفا هم آقایون با دقت بخونن هم دخترای عزیز:)
    1- خونی که در دوران قاعدگی از بدن بانوان خارج می شه هیچ فرقی با خونی که موقع زخم شدن دستتون خارج می شه، نداره! چرا اینطور در نظر می گیریدش که همین واکنش طبیعی نشون دهنده ی ناپاکی زنه؟! آخه آدم حسابی! شما که ادعات می شه باید بیشتر از این ها اطلاعات داشته باشی و حواست باشه که حتی ناخواسته یک خانم رو تو همچین شرایطی ناراحت نکنی! خودش به اندازه ی کافی هم از لحاظ روحی و هم جسمی تحت فشاره...
    2- این چه شوخی زشتی هست که هر خانمی عصبانی می شه برمی گردین بهش می گین "پریودی"؟!:/ وات د فاز؟! چه دختر و چه پسر با همه ام! یعنی چی این شوخی قبیح تون؟! فکر می کنید خیلی هم بامزه اید؟! سریسلی؟! پسر خوب می خوای هروقت توام عصبی بودی ما از جشن دوران کودکی ات یاد کنیم؟!:/ جشنی که برا تو جشن و بزم و دورهمی بود و تحول جسمی ما شد درگوشی حرف زدن با مامان! قربون صدقه های زیادی از طرف خونواده و حتی رفتار های افراطی خاله زنکای فامیل که بهمون می گفتن "عه؟! مبارکه عسلم! دیگه وقت شوهر کردنشم داره می رسه دیگه...!" ما باید تک به تک و ریز و درشت حرفا رو تحمل کنیم!
    تو چه می دونی 12 سالت باشه و صورت و بدنت داغ شده باشه و از درون یخ بزنی چون هم حالت بده هم ترسیدی؟! چه می فهمی وقتی یه آدم ناآگاه با شعوری زیر صفر برمی گرده با قباحت تمام بهت می گـه "زودته برات که! تو بلوغ زودرس داری بچه جون"!
    چه می فهمی وقتی ما تمام تن مون انگار داره به خودش می پیچه؟!
    اصلا دیدی وقتی یه دختر تو خودش جمع می شه و داره زار می زنه از دردش و بدنش به مسکن ها عادت کرده وضعش چطوریه؟!
    بعد با وقاحت تمام میای می گی "پریودی؟" نه! جوابت چیزی عه که متاسفانه نمی شه اینجا علنی گفتش!
    یاد بگیرید شوخی نکنید با این چیزا... ما هر چقدرم بخندیم و به روی خودمون نیاریم، می شکنیم! یه چیزی تو وجودمون می گـه ببین! تو داری زجر می کشی تا قابلیت تداوم نسلت رو حفظت کنی و اون قاه قاه به تو و حال بدت می خنده!
    اصلا می دونید وقتی این حرف های کریه و منزجر کننده تون رو می زنید ما چه حالی بهمون دست می ده؟! می دونید چند تا دختر بخاطر همین حس بدشون تا سال ها این مسئله رو از دوستای خودشون مخفی می کنن؟! می دونین تا سال ها استرس می کشن که نکنه اون پیرزن به ظاهر عالم و در واقع ابله(!) راست گفته و من مشکل دارم و زود به بلوغ رسیدم...؟!
    آه! این مسئله چیزی نیست که بشه با چند خط نوشتن دل رو آروم کرد...
    3- قرص ها رو بشناسید حداقل! بیشتر روی صحبتم با آقایونه... قرص هایی مثل مفنامیک اسید برای درد های این دوران مصرف می شن. لطفا وقتی ورق ورق قرص دست یه خانم می بینید شروع نکنید پوزخند زدن! حتی این اشاره ی مخفیانه تون می تونه به همه نشون بده چقدر از لحاظ شعوری در سطح پایینی قرار دارید! اگر می بینید چنین قرص هایی تو دستشه و مخفی می کنه، لازم نیست کاری کنید! باورکنید ما فقط می خوایم یک ذره آرامش همیشگی رو داشته باشیم... اگر می خواین داد بزنین و سرزنش کنین، دو روز دیگه هم مال شماست! اما اون لحظه شاید دختر روبه روتون گنجایش تحمل کردن یک اخم و طعنه ی شما رو هم نداشته باشه! انسان باشین لطفا...
    4- دوستان پیش میاد که خانمی خودش از عادت ماهیانه اش خبر نداشته باشه... حتی بزرگ سالانی که دوره های نامنظمی دارن می تونن به مشکل بخورن و براشون دردسر درست بشه؛ چه بسا دختربچه های 12- 13 ساله ای که هنوز حتی نتونستن کامل باهاش کنار بیان... اگر علائمی روی لباس شون دیدین، لطفا بهشون کمک کنین! گاهی وقتا همین که بهشون یه سوییشرت بلند بدین کافیه که خودشون رو تا خونه برسونن و از کلی نگاه بی خود و طعنه و تیکه کنایه نجات پیدا کنن... گاهی وقتا اون فرد اصلا نمی دونه چه اتفاقی افتاده! همون سوییشرت اهدایی تون می تونه جلوگیری کنه از یه ذهنیت فوق العاده وحشتناک که دقیقا در ابتدای این دوران ممکنه براش ایجاد بشه و این وحشتناکه!
    5- دختر ها دو دسته ان که یا کلامی هستن و یا لمسی... یه آغـ*ـوش پر محبت از طرف دوست و یا حتی زدن حرف های آرامش بخش و مطمئن کردنشون از این که اشکالی وجود نداره می تونه خیلی کمک کننده باشه. حتی اگر خودشون پر باشن از اطلاعاتی که می دونن این مسئله بد نیست، شنیدنش و محبتش تو اون دوران خیلی کمک کننده ست... باورکنید اثرش از یه قرص مسکن کمتر نیست!
    6- لطفا تو اینطور مواقع فقط عادی جلوه بدید خودتون رو و آروم باشید. توجه بیش از حد به یه سری مسائل مثل این که بگید "آی! مواظب باش چطوری می شینی ها!" ممکنه باعث بشه افکاری تو ذهن دختر روبه روتون شکل بده که حتی به ذهن شما هم نرسیده بوده و منظورتون اون نبوده، ولی همون تیر خلاصی باشه که به تمام افکار منفی اش دامن می زنه...
    مرسی از این که تا انتها خوندید :)
    مرسی که می تونید درک کنید :)
    مرسی که این تاپیک رو زدید :)
    و ممنونم از همه ی دخترایی که خودشون رو به درستی می شناسن و می دونن واقعا ماهیت و لیاقت شون چیه و اجازه ی زیاده روی باقی افراد و زدن ضربه های روحی رو بهشون نمی دن :)

1ta.rasoulzadeh

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    530
    امتیاز واکنش
    4,119
    متاسفانه برای منم یه دفعه اتفاق افتاد که یه بنده خدایی ازم با کنایه پرسید "پریودی؟"
    و جوابی که بهش دادم و به شما هم توصیه می کنم به این افراد بدید اینه که زل بزنید تو چشماش و خیلی جدی بگید که "بله! پریودم! اگه تا الان نمی دونستید هر ماه برای یک هفته پر* یود هستم و این هیچ ربطی به بحث نداره!)
    دهنش بسته شد و منم با لبخندی بزرگ موقعیت رو به صورت دراماتیک در حالی که شنلم پشتم تکون می خورد ترک کردم! :aiwan_light_bluffffgm:
    واقعا این جمله به خاطر این شده سلاح یه سری از آقایون که خانم ها روش حساس هستند. اگر خیلی واضح و بدون ترس ازش حرف بزنید هیچ کس جرعت نداره راجع بهش حرفی بزنه و هیچ جناب خواننده ای چرت و پرت نمی خونه راجع بهش ( به هیچ وجه به کس خاصی دارم اشاره نمی کنم !) مثل یه جوک می مونه! اگه یه دفعه یکی ببینه که هیچ کس به جوکش نمی خنده دوباره تکرارش نمی کنه.

آخرین ویرایش:

_Janan_

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    360
    امتیاز واکنش
    6,351
    اونایی که منو میشناسن میدونن که متاسفانه چند هفته‌ی اخیر حال روحی بسیار بدی داشتم و رفت و آمدم به انجمن کمتر از همیشه است. امروز اتفاقی این رویداد رو دیدم و چشمام از ذوق درخشید! نشد که چیزی نگم. پس میگم که از دید منم به ماجرا نگاه کنید.

متاسفانه یا خوشبختانه بدن ها با هم متفاوته. در یک بانو قاعدگی میتونه اختلال بزرگی باشه و در یکی دیگه میتونه یه رویداد روتین و نه چندان آزار دهنده باشه. متاسفانه متاسفانه گاهی حتی همجنس‌ها هم همدیگه رو درک نمیکنن!
    این تجربه‌ی زندگی من در خوابگاهه. کسی مثل من با انواع اختلالات قاعدگی دست و پنجه نرم میکنه. از سندروم پیش از قاعدگی گرفته تا سردرد و تهوع و دل درد و انقباض عضلات شدید! دردهایی که حداقل به راحتی ۲۴ الی ۴۸ ساعت از زندگی منو مختل میکنه. در حالی که مثلا برای یکی از دوستان هم اتاقی من این دردها اصلا معنایی نداشت. دوست گل من با این که همجنس من بود اما موقع دردهام حجم دردهای منو باور نداشت و فقط فکر میکرد دارم خودم رو لوس میکنم یا دارم ناز میکنم!
    از طرف دیگه درس و دانشگاه و کار و زندگی که درد حالیش نمیشه! امتحان درس تخصصی که درد رو نمیفهمه! روزهایی بود که شب تا صبح درد کشیده بودم و خواب به چشمم نیومده بود و صبح اون روز با زور مسکن و جوشونده و لباس گرم از رخت خواب بلند میشدم. روزهایی که با کرم پودر و رژلب بیشتر از معمول سر کلاسام حاضر میشدم که مبادا همکلاسی مرد من، یا استاد مرد من از رنگ و روی پریده و گودی زیر چشمم پی ببره که شرایطم امروز متفاوته!
    شب هایی رو یادم میاد که با گریه و مسکن جزوه محاسبات عددی رو میخوندم. مهم نبود که من درد دارم مهم این بود که هشت صبح فردا امتحان دارم و باید صد در صدِ خودم باشم! نباید کسی بفهمه...نباید از همکلاسی مردم عقب بیفتم...گیرم که اون حالش خوبه و من بد!
    روزهایی رو یادمه که برای ناخوش بودنم معده درد رو بهانه میکردم. که برای تعویض لباس‌ها و لوازم بهداشتی با ترس و لرز و دقت عمل میکردم که پدرم یا برادرم متوجه نشن!

_امیدوارم روزی برسه که اول به عنوان یک زن، همجنس خودمونو درک کنیم. این که ما شرایط بدنی متفاوتی داریم دلیل نمیشه که دیگران لوس باشن! یا ناز کنن!
    _امیدوارم دیگه مجبور نباشیم پدهای بهداشتی رو با خجالت و شرم و توی پلاستیک‌های مشکی تحویل بگیریم!
    _امیدوارم دیگه مجبور نشیم دردهامونو با زور مسکن و کرم پودر پنهان کنیم!
    _امیدوارم آگاهی همه‌ی افراد جامعه بالا بره و دست از این تابوسازی های بی دلیل برداریم! برای شروع همین که کلمه‌ی پر* یود فیـلتـ*ـر نباشه هم خوبه!!

به عنوان یک بانو به بقیه دخترا و دوستان انجمن میگم که این تازه اول راهه...به عنوان یک زن چالش های بزرگتری در پیشه...چالش هایی که به خاطر شرم و حیا و تابو بودن اغلب هیچ اطلاعاتی در موردش نداریم یا خیلی کم و اشتباه میدونیم. چالش هایی که هیچ آموزشی در موردشون نیست در حالی که به شدت لازمه. این تاپیک فقط شروعشه...کنار هم قوی باشیم!

آخرین ویرایش:

Angel of Fate

.
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    3,346
    امتیاز واکنش
    12,233
    چندسال پیش وقتی برای اولین بار پر* یود شده بودم تا چند روز داشتم خجالت میکشیدم و مطمئنم اگه خواهرم نبود هنوز تو همون حماقتم مونده بودم. هیچوقت یادم نمیره وقتی متوجه شد به من گفت: تولدت رو تبریک میگم عزیزم بدنت از این به بعد هرماه تولدشه و تو باید به این موضوع افتخار کنی:)

همونطور که باید به دخترها راجب این موضوع خیلی مهم توضیح بدیم، باید به پسرها هم آگاهی و همراهی رو در این باره آموزش بدیم تا بتونن تسکینی برای روحیه دخترها باشن نه عامل خجالتشون

SHahRAshOB

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    1,543
    امتیاز واکنش
    22,715
    تک تک جملاتت رو حس و درک می‌کنم، من هم دوره‌ی درد رو تجربه کردم و هم دوره‌ی بدون دردی، اما مشکل من بحث تغییر خلق و خوئه که واقعا حساسم می‌کنه.
    مگه توی جامعه‌ی ما میشه گفت که "عزیز، من عادت ماهیانه‌ام و حال روحم خوش نیست؟" به راحتی وقتایی که می‌گیم: "من سردرد دارم و حال روحم خوب نیست!"

من معتقدم باید برای زنان چه توی مدرسه، چه توی محیط کار یا دانشگاه، سه روز مرخصی برای خانم‌ها علاوه بر مرخصی‌های معمول قرار بدن.
    مثلا ما توی دانشگاه فقط اجازه‌ی سه غیبت در طول ترم داشتیم، ولی این برای یک خانم در سه ماه کافیه؟
    باید حداقل ۶ روز در نظر گرفته می‌شد.

Strim

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    194
    امتیاز واکنش
    1,970
    من غلمبه سلمبه حرف زدن یا مطالب علمی نمیدونم ولی..
    شاید تا دو سه سال پیش مثل اکثریت زن‌های جامعه مون خجالت میکشیدم از این موضوع و حتی به دوستامم راحت نمیگفتم من عادت ماهانه ام.
    اما چند سالی هست که راحت به دیگران چه زن چه مرد میگم من الان حال روحی مناسبی ندارم و عادت ماهیانه ام لطفا درکم کنید. جلوی پدرم خجالت نمیکشم و اگر به گیرهای مادرمم نبود، راحت میگفتم بابا من نمیتونم نماز بخونم لطفا بهم گیر ندید یا این مدت حالات روحی منو درک کنید و باهام درگیر نشید.
    خیلی جاها با واکنش بد اعم از اینکه چقدر پررویی، بی حیایی و ... مواجه شدم. خصوصا وقتی میشنیدن به یه اقا راحت گفتم. خود اقایون هم اون زن رو بی شرف و بد میدونن اما واقعا چرا؟ بخاطر یه واقعه طبیعی بدن که میتونست برای هریک از اقایونم باشه؟ تا کی کهن مغزی؟ چطور علم پیشرفت میکنه، چرا مغزها و تفکرات آپدیت نمیشن؟ میخوام بدونم دیگرانی که این افکار رو دارید یه لحظه خودتون رو توی این موقعیت تصور کنید، حالا چه توقعی از اطرافتون دارید؟ هنوزم ما رو بی حیا میدونید و باید از شرم رسوا شدن همچنان درد بکشیم و پدهای بهداشتی رو به هفتاد روش مخفیانه خریداری و استفاده کنیم؟ هنوز هم موقع نابهنجارات روانی ما رو عصبی و پرخاشگر و بداخلاق خطاب میکنید؟

#احمق_نباشیم (چه زن، چه مرد)

_Janan_

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    360
    امتیاز واکنش
    6,351

برخی موضوعات مشابه

پاسخ ها
    29
    بازدیدها