رویداد من در وضعیت عادت ماهیانه‌ام، از عواطف من مراقبت کنید.

1ta.rasoulzadeh

کاربر نگاه دانلود
کاربر نگاه دانلود
ارسالی ها
530
امتیاز واکنش
4,119
الان که داشتم می گشتم، برخوردم به شاعری که خیلی شعر های فمنیستی گفته و اتفاقا یکی از شعرهاش درباره ی همین موضوع بود و من یاد این حرف شما افتادم:

efc7a2ad7d81ed5413bd06eaa5552676.jpg
ترجمه اش تقریبا همچین چیزی میشه:

امروز، همان روز است
روزی عادی نیست
بوق و شیپورها کجا هستند؟
دوربین ها کجایند؟

امروز روزیست که
اولین قطره های خون
و پوست قدیمی ات،
و خود قدیمی ات،
[بر زمین ریخته اند. ]

امروز آن روز است.
نیرویی نو از وجودت به بیرون تراوش می کند
وقتش است که جشن بگیری
وقت اش است که قاعدگی را تجربه کنی.

پ.ن: خود شعرش قشنگ تره ولی متاسفانه وقتی ترجمه می کنیم بخشی از ارزشش از دست میره و منم از شعر فارسی چیز زیادی سرم نمیشه که بخوام درستش کنم Sigh

• پیشنهادات
  • pooneh_b

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    655
    امتیاز واکنش
    3,032
    من خودم ادمی بودم که به شدت از این اتفاق خجالت می کشیدم و خیلی هم برام ازار دهنده بود اما کم کم به این نتیجه رسیدم که این سیستم بدن منه، سیستم بدن یک دختر، سیستم بدن یک زن.
    خجالت رو باید کنار بزاریم. بیاید منطقی باشیم، فرض کنین که امروز حال یکی از اطرافیانتون خوب نیست، شما چیکار میکنید؟ مراعات حالش رو میکنید تا بهتر بشه. یه دوران سه تا ده روزه از ماه تو زندگی دختر هم همین اتفاق میوفته. فقط باید اطلاع رسانی بشه که عادت ماهانه یا دوران قاعدگی مشکل نیست، بیماری نیست و در بدترین شکل، نجاست نیست.
    تو دختری، یه جلوه از زیبایی خدا. روح خدا به تو دمیده شده و تو از جنس خدایی، قوی و محکم. تو گوشه گوشه ی این کره ی خاکی دخترهایی هستن که با چشم های اشکی و روح ضربه دیده از این اتفاق شکایت میکنن.
    یه فنجون چایی بگیرین دستتون و به این فکر کنین، که این اتفاق از شما یه مادر میسازه، یه فرشته ی زمینی. مراقب روح خودتون باشین. به روح لطیف با افکار شکننده ی دخترونه ی خودتون اجازه ی ناراحتی ندین. به این فکر کنین که میلیون ها دختر دیگه دارن درست مثل شما این اتفاق رو تجربه میکنن.
    مراقب جسم خودتون باشین:
    1. از غذاهای پر شکر دوری کنین چون پتانسیل افزایش قند خودنتون رو دارن. غذاهایی مثل کیک، ماکارونی، نان سفید و آرد
    2. وعده های غذایی کوچیک داشته باشید و اگر میل به غذاهای شیرین و شکری دارید، به جای اون از سبزیجات استفاده کنید.
    3. برای جلوگیری از حفظ آب و باد کردگی و نفخ از مصرف غذاهای پر سدیم خود داری کنین.
    4. هله هوله نخورین. از خوردن چیپس و خوراکی های نمکی و شیرین پرهیز کنین.
    5. انجام دادن ورزش های سنگین باعث زیاد شدن شدت قاعدگی میشه.
    6. برای مدت طولانی بی حرکت نباشید و سعی کنید از فعالیت های سبک غافل نمونین.
    7. مصرف بیش از حد کافئین باعث بیشتر شدن درد میشه پس قهوه رو از وعده های غذاییتون کم کنین.
    8. فیلم های احساسی نبینین! شما در دوران قاعدگی تو حالت حساسی هستین و تماشای فیلم های احساسی باعث بدتر شدن حالتون میشه( رمان های احساسی هم نخونین. این تجربه شخصی خود بنده است^)
    9. محصولات لبنی مثل شیر و ماست باعث ایجاد درد تو قسمت پایین شکمتون میشن پس از لبنیات دوری کنید.
    10 . متاسفانه تو این دوران خوردن از خوردن بستنی هم باید اجتناب کنید ( برای من که عذابه:( )
    11. اشیاء سنگین بلند نکنین.
    12. اصلاح و استفاده از ماسک های صورت امکان ایجاد آلرژی رو زیاد میکنه.
    13. در طول قاعدگی با آب سرد حمام نکنید.
    14. هرگز قرص هایی مثل آسپرین مصرف نکنید.
    15. پابرهنه راه نرید یا روی زمین سرد ننشینید.
    16. میوه های اسیدی مثل لیمو و پرتقال رو کنار بزارید (میدونم سخته)
    17. خواب کامل داشته باشید. کم خوابی میتونه فرایند پر استرسی رو براتون به همراه داشته باشه.
    و در آخر، برای مصرف قرص زیاد صبر نکنید، اگر هنگام قاعدگی درد زیادی دارید، بر این باور نباشید که با خوابیدن درست میشه و از قرص های مسکن استفاده کنید.

**ما دختریم و دختر بودن زیباترین اتفاق زندگیمونه، دختر بودن رو با تموم سختی هاش دوست داشته باشیم.**

֎GoDFatheR֎

مدیریت کل
    عضو کادر مدیریت
    ارسالی ها
    776
    امتیاز واکنش
    17,782
    من اشتباه اومدم تو این تاپیک.بلا به دور.چشم و گوشمونو باز نکنین.خدایا ما رو حفظ کن.یکی منو بندازه بیرون از این تاپیک

🍭White choocolate

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    586
    امتیاز واکنش
    7,245
    سلام
    امروز که تک تک متن‌هارو دیدم اشک تو چشمام جمع شد و الانم که مینویسم اشکام سرازیرن
    واقعاً به تک تکتون افتخار میکنم.
    مشکل ما دخترها فراتر از ایناست. کاش فقط همین بود. کاش
    واقعا سخته درکت نکنند، که انقدر کمرت درد بگیره که ندونی وایسی یا بشینی. که بعضی‌هارو دیدم که از درد گریه میکنند چون قابل تحمل نیست گاهی.
    یکی از همکارهام پریودش بود، از درد داشته میمرده و زنگ میزنه که نمیتونم بیام امروز و بهش میگن یه قرص بخور خوب میشی تا یه ساعت دیگه بیا سرکارت. خب همکارم فرداش میاد ولی با همون حال از سر و صورتش عرق میریخت بخاطر درد.
    به قول دوستمون کاش یکم همنوعان خودمون مارو درک کنند.
    دلم به درد میاد وقتی میبینم چقدر دختر بودن سخته، وقتی قضاوتت میکنند اون هم بیجا و نادرست.
    اینکه سهمت از زنده‌گی ماهی چند روز درده دستت خود یک زنه.

واژه هارو گم کردم چون حسی که یک زن تجربه میکنه قابل وصف نیست.
    پس بیاید اول انسان باشیم بعد زن یا مرد.

RASHA

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    4,521
    امتیاز واکنش
    4,207
    هیچ چیز خجالت آوری وجود نداره مادر من و‌ دبیرای تو‌ مدرسم‌ درباره این باهامون صحبت کرده بودن تو‌ این‌دوران خلق و‌خوی بیشتر دخترخانوما عوض میشه که با شناخت کافی از بدنمون و‌ رعایت یه سری چیزا قابل تحمل تر میشه خوشحالم که این تاپیک‌ زده شده :)

^M.Sajdeh.76

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    1,650
    امتیاز واکنش
    7,439
    سلام دوستان
    خب من اکثر پستاتون رو خوندم و سعی میکنم به مطلبی اشاره کنم که کمتر بهش اشاره شده ..
    خب من ازدواج کردم و مادر یک دختر هستم که برای آیندش خیلی نگرانم و از اونجایی که خودم زن هستم پس میدونم در اینده چی انتطارش رو میکشه ...
    من روی صحبتم با والدین هست با مادر های و پدر ها حتی برادر ها....
    خواهش می کنم مادر عزیز اگر دختر داری و روزی دخترت پر* یود شد و پسر هم داشتی به پسرت هم این موضوع رو توضیح بده خجالت نکش! نگو زشته روی پسرم باز میشه! نه اصلا امکان چنین چیزی نیست اونم تو چنین جامعه‌ای که همه چیز راحت با یه کلیک روشن میشه...
    به پسرت به همسرت که با دخترت تو یه خونه زندگی میکنن موصوع رو بگو تا حالش رو درک کنن. نمیگم تو یه جمع نه! تو اتاق همون پچ پچ هم کافیه!
    پسر بالاخره ازدواج میکنه و میفهمه که زنش پر* یود میشه پس بهتر نیست تو کانون خانواده این رو بدونه تا عروس اینده برای داشتن چنین مرد فهمیده ای به جون مادرش دعا کنه؟!
    من یادمه وقتی اولین بار پر* یود شدم خیلی ترسیدم چون مادرم نگفته بود چنین چیزی هست و از اونجایی که در سن ۱۶ سالگی این اتفاق برام برای اولین بار افتاد و هیچ چیز نمی دونستم حس کردم دچار مشکل شدم یادمه امتحان داشتم و چه قدر سر جلسه استرس داشتم حتی لوازم بهداشتیش هم نداشتم و وقتی اومدم خونه چه قدر گریه کردم مادرم که فهمید زد تو گوشم و بعد تبریک گفت بازم گیج بودم که چی شده بعد برام توصیح داد و من مونده بودم چرا زودتر بهم چنین موردی رو نگفت و میگفت خیلی نگران بود که چرا انقدر دیر اتفاق افتاد! خب چرا خودم نباید در جریان میبودم تا انقدر استرس نکشم؟ اشکالش چی بود زودتر مادرم بهم میگفت؟
    اینا همه برمیگرده به نوع تربیت که در زمان قدیم همه چیز مخفی بود!
    بعد ها مجبور بودم به صورت ظاهری نماز بخونم تا برادرم شک نکنه! چرا ؟ چرا نباید برادرم بدونه من در ماه روز هایی دچار مشکل میشم؟ من که نمیخواستم به روم بیاره فقط بدونه و کمی درکم کنه برام کافی بود!
    سندروم ها و درد ها رو هیچ وقت نفهمیدم و حس نکردم گاهی تنها پهلو درد داشتم که با مسکن حل میشد. اما حالا که ازدواج کردم میخوام وقتی دخترم بزرگ شد بدونه من حامیش هستم زودتر از موعد اون در جریان میدارم تا اماده باشه تا مثل خودم نترسه به پدرش میگم تا هوای دخترم رو داشته باشه روزی اگر پسر دار بشم قطعا به اون هم میگم تا خواهرش رو درک کن و چیزی خجالت باری نیست باعث افتخار یک زن بودن!
    پرروش یک نسل و خلق یک موجود از زن صورت میگیره!
    اگر روزی دختر دار شدین هیچ وقت تو چنین روزی پر* یود شدن رو پچ پچ نکنین. نیاز نیست به اهل خانواده بگین چه خبره یک کیک بخرین و یه جشن بگیرین...
    شاید الان به حرفم بعضیا بخندن اما وقتی توی جانعه پسرا این موصوع رو به درستی درک کنن و بدونن چه خبره! دیگه پر* یود شدن رو برای تمسخر یک دختر عصبانی به کار نمیگیرن! دیگه راجت به زبون نمیارین بلکه باهاش درست برخورد میکنن ....
    چیزی که تو کشور های جهان اول جا افتاده است اما در کشور ما ازش به عنوان خط قرمز و ناپاکی یاد میشه حتی گاهی جوری بین دخترا به عنوان مریصی ازش یاد میکنن که دخترا هم فکر میکنن مریض شدن! نه عزیزم یه چرخه حیات رو داری طی میکنی که بسیار پیچیده و منظم و دقیقه...

^M.Sajdeh.76

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    1,650
    امتیاز واکنش
    7,439
    متاسفانه تو دوران راهنمایی به ما هیچ توضیحی نمیدادن و دوران دبیرستان تازه چنین مطالبی رو بهمون امدزش دادن و قرص اهن میدادن همین باعث خجالت بود که در مدرسه دخترانه چنین موصوعی نادیده گرفته میشد مدیدا یکم اموزش و پرورش پیشرفت کرده و موصوع رو باز میکنه

برنو

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    305
    امتیاز واکنش
    4,502
    سلام ممنون از همه دوستان که مشارکت و همدردی کردن .
    یه دختر همونقدر که نباید از پر* یود بترسه نباید از تاخیر و یانامنظم شدن عادت ماهانه بترسه و یا پنهانش کنه.نقش خانواده خیلی مهمه که به دخترشون حس اعتماد و همراهی منتقل کنن.
    تنبلی تخمدان ممکنه برای هر کسی پیش بیاد و قابل کنترل و درمانه .

برخی موضوعات مشابه

پاسخ ها
    29
    بازدیدها
    1,014
    پاسخ ها
    48
    بازدیدها
    4,669
    پاسخ ها
    43
    بازدیدها