اخبار موسیقی ایران آلبوم «شیدای من» از استاد فقید فرهنگ شریف منتشر شد

• شروع کننده موضوع Behtina
  • بازدیدها 115
  • پاسخ ها 0
  • تاریخ شروع

Behtina

کاربر نگاه دانلود
کاربر نگاه دانلود
ارسالی ها
22,523
امتیاز واکنش
65,135
5605042_388.jpg

[BCOLOR=rgb(255, 255, 255)]
آلبوم موسیقی «شیدای من»، آخرین اثر از زنده یاد استاد فرهنگ شریف توسط نشر «نسیم مهرآوا» منتشر شد.
[/BCOLOR]
به گزارش آی فیلم، «شیدای من»، مجموعه‌ای است از نواخته‌های فرهنگ شریف در کهنسالی و در سن هفتاد و سه سالگی که در دو بخش مجزای ابوعطا و همایون نواخته شده و از سوی مؤسسه «نسیم مهرآوا»، راهی بازار موسیقی شد.
[/BCOLOR]
استاد شریف در اثر اخیر و جاودانه خود، با ابداعاتی که در نحوه انگشت گذاری و مضراب زنی در نقاط مختلف سیمهای تار انجام داده، از تار صدایی کاملاً متفاوت به وجود آورده که بسیاری معتقدند زیباترین صدای تولید شده از ساز تار است.
[/BCOLOR]
این هنرمند فقید درباره «شیدای من» گفته است: «در این اثر از ابتکاراتی استفاده شده که در موسیقی ما کاملاً بی سابقه است. من کوک های مخصوص را کشف و قطعاتی که پرده آن در پرده ساز تار نیست، ارائه کردم که تا به امروز جایی شنیده نشده است.»
[/BCOLOR]
فرهنگ شریف متولد سال ۱۳۱۰ در آملِ مازندران بود. تار را از عبدالحسین شهنازی آموخت و از محضر مرتضی نی‌داوود نیز بهره برد. شیوه نوازندگی او مسیر متفاوتی را پیمود و سبکی جدید را پدید آورد. اوایل دهه هشتاد به فرهنگ شریف نشان درجه یک هنری معادل مدرک دکترا اعطا گردید و وی به عنوان چهره‌ ماندگار انتخاب شد. «پیوند مهر» یکی از آثار مهم اوست که به همراه محمدرضا شجریان برنامه‌ای در شور و ابوعطا اجرا کرده‌اند. «زمرد»، «کرشمه» و «عشاق» از دیگر آلبوم‌هایی هستند که از این استاد بزرگ منتشر شده است. از ویژگی‌های ساز شریف می‌توان به درنگ‌های بیشتر نسبت به نوازندگان گذشته و صدادهی متفاوت ساز اشاره کرد. در ضمن جمله بندی‌های منحصر به فردی داشت و از گلیساندو یا همان مالش زیاد استفاده می‌کرد.
[/BCOLOR]
در آلبوم «شیدای من» «سعید رودباری» با ساز تنبک، زنده یاد شریف را همراهی می‌کند. بخش دوم این آلبوم در دستگاه همایون اجرا شده است و در گوشه‌های مختلف آن قطعات ضربی شنیده می‌شود.
[/BCOLOR]
«شیدای من» آخرین اثری است که از این استاد فقید به صورت رسمی منتشر و روانه بازار موسیقی شده است.
[/BCOLOR]

برخی موضوعات مشابه

پاسخ ها
0
بازدیدها
244
پاسخ ها
0
بازدیدها
169
پاسخ ها
0