بیوگرافی بازیگران بیوگرافی و مصاحبه | بابک حمیدیان + عکس

• شروع کننده موضوع CAPRICORN
  • بازدیدها 431
  • پاسخ ها 1
  • تاریخ شروع

CAPRICORN

کاربر نگاه دانلود
کاربر نگاه دانلود
ارسالی ها
12,639
امتیاز واکنش
28,246
"بابک حمیدیان"بازیگری برای تمام فصول

بابک حمیدیان متولد 19 شهریور ماه سال 1359 تهران و فارغ التحصیل رشته نمایش با گرایش طراحی صحنه از دانشگاه آزاد اسلامی است.

حمیدیان در سال 1378 با حضور در یک نمایش، بازیگری را آغاز کرد؛ وی پس از آشنایی با آتیلا پسیانی عضو گروه "بازی" شد. وی اولین نقش خود را در سینما با فیلم به یاد ماندنی "قدمگاه" به کارگردانی محمد مهدی عسگرپور تجربه کرد.

2584307_268.jpg

بابک حمیدیان با چهره و فیزیک خاص و منحصر به فرد خود و ایفای نقش های مختلف در پروژه های گوناگون به بازیگری حرف های و خاص تبدیل شده است.

2584288_518.jpg

از میان آثار سینمایی بابک حمیدیان می توان به "مزرعه پدری" سال 82 رسول ملاقلیپور، "قدمگاه" 82 محمد مهدی عسگرپور، "خدا نزدیک است" 86 علی وزیریان، "ریسمان باز" 86 کارخانی، "بیپولی" 87 حمید نعمت الله، "هیس دخترها فریاد نمیزنند" 92 پوران درخشنده و "چ" 92 ابراهیم حاتمی کیا اشاره کرد.

2584290_584.jpg

بازی درخشان وی در فیلم "هیس دخترها فریاد نمی زنند" علی رغم بی اعتنایی هیئت داوران جشنواره فیلم فجر به این فیلم، تحسین همگان را برانگیخت و این موج استقبال از نحوه بازیگری وی در نقش شهید وصالی در فیلم چ هم چنان ادامه یافت.

2584289_569.jpg

می توان گفت بابک حمیدیان بازیگر نقش های نسبتا خاصی است که هنر کارگردان را در انتخاب وی برای آن نقش جلوه گر می کند.

منبع: باشگاه خبرنگاران

• پیشنهادات
  • CAPRICORN

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    12,639
    امتیاز واکنش
    28,246
    اهل سینمای کت و شلوار پوش با ماشین شاسی بلند نیستم / لعنت بر بیماری سرطان / بابک حمیدیان بودن کار آسانی است + تصاویر

برنامه ی بعضیا به تهیه کنندگی و اجرای علی ضیا در حالی شب گذشته روی آنتن رفت که بابک حمیدیان چهره ی شاخص این روزهای سینما مهمانش بود.

ضیاء از بابک حمیدیان دعوت کرد روی صحنه بیاید و این بازیگر بعد از روبوسی با ضیاء، با بیان اینکه این دومین باری است که در یک برنامه زنده غیر از «هفت» که برنامه تخصصی سینما است شرکت میکند، خطاب به مردم گفت: سلام به روی ماه همه تان!

مردم به خودشان اجازه نمی دهند بگویند جراح قلب یا پهلوان کشتی اند

وی در پاسخ به مجری برنامه درباره هیجان بازیگری و اینکه چرا همه دوست دارند بازیگر شوند، اظهار کرد: اینکه همه دوست دارند به این دلیل است که در 4، 5 سال گذشته تعاریف بازیگری سهل انگارانه شدهاند. عوام هیچ وقت به خودشان اجازه نمی دهند بگویند دکتر قلب که کاری نمیکند من هم می توانم قفسه سـ*ـینه را باز کنم و قلب را جراحی کنم یا نمی گویند کشتی که کاری ندارد من را بفرستید المپیک جایزه میگیرم. اما درباره بازیگری همه می گویند بازیگری که کاری ندارد، من خودم بازیگرم، میخواهید برایتان گریه کنم یا بخندم؟

حمیدیان تصریح کرد: اما تعاریف بازیگری مجموعه ای از آن چیزی است که از عزت اله انتظامی، زنده یاد خسرو شکیبایی و پرویز پرستویی به ما رسیده و متاسفانه این تعاریف در دسترس عوام نیست.

این بازیگر ادامه داد: من زمانی که وارد دانشگاه شدم هیجان ورود به دانشگاه را داشتم. آن زمان وقتی مصائب ورود به دانشگاه را پست سر می گذراندیم انگار دوباره متولد میشدیم.

2799182_510.jpg

سر کلاس شیمی و فیزیک انگار معلم ها به زبان دیگری حرف می زدند

وی در پاسخ به اینکه آیا درسخوان بوده، گفت: درسخوان پسرعمه ام بود که حالا دکتر است و اگر 19/80 میگرفت در را به روی خودش می بست و خودش را تحریم میکرد. اما من فوتبال بازی می‎کردم و درس هم می خواندم. اما وقتی سرکلاس شیمی و فیزیک بودم فکر می‎کردم معلم ها به زبان دیگری حرف می‎زنند!

حمیدیان افزود: من از اول راهنمایی نمیدانستم علوم چیست و چرا من باید فرمول نمک را بدانم؟ نمک برای این است که آن را به غذا اضافه کنیم. البته قصد توهین به کسانی که شیمی می خوانند ندارم.

مردم مرا می بینند می گویند عه این!

وی در پاسخ به اینکه آیا تمام بازیگران فعلی سینما و تلویزیون هم مسیر سختی طی کرده اند، اظهار کرد: من از آن دسته آدم هایی نیستم که مردم با دیدن من به هیجان بیایند. هنوز هم که مردم مرا می بینند می گویند: عِه این! چون من تلویزیون زیاد بازی نمیکنم و همیشه در اختیار حظ بصری مردم نبودم و به سینما و تئاتر علاق دارم. 50 درصد از نسل من فکر میکنند بازیگری یعنی ماشین آنچنانی و خانه های مجلل و مجلات رنگارنگ.

2799181_924.jpg

از آن آدم هایی نیستم که عکسم مقابل سفره هفت سین روی جلدها بیاید

حمیدیان ادامه داد: یک بار یک دکه دار به من گفت چرا تو روی جلد مجلات نیستی؟ تعارف نمیکنم و نمیخواهم شعار روشنفکری بدهم اما من خیلی کم روی جلد مجلات رفتم. مگر اینکه مجلات تخصصی با عکسی از فیلم باشد. از آن آدم هایی نیستم که به مبل تکیه بدهم، هفت سین جلویم باز باشد و لبخند بزنم. هیچوقت خودم را در این موقعیت ها قرار نمیدهم.

این بازیگر در پاسخ به این سوال ضیاء درباره اینکه چقدر به اینکه افراد برای شهرت حاشیه درست میکنند تا ماندگار شوند اعتقاد دارد، تصریح کرد: مطلقا این را باور ندارم. باید تاریخ خواند و با تاریخ با صداقت روبرو شد. درسهایی که من از رضا کیانیان و آتیلا پسیانی آموختم درس‎هایی نبودند که در آنها حاشیه جایی داشته باشد.

رمز ماندگاری حاشیه نیست

وی یادآور شد: برخی دوستان جوان 4 تا فیلم و چند تا سریال بازی کردند اما حالا خبری از آنها نیست. رمز ماندگاری حاشیه نیست.

حمیدیان در واکنش به اشاره ضیاء به یکی از مصاحبه هایش که در آن گفته بود سینمای کشور کلا دو بازیگر مرد و دو بازیگر زن دارد، گفت: نخواه از آنها اسم ببرم. همه منتظرند آدم ها در موقعیت برنامه زنده قرار بگیرند و دشمنتراشیها و حاشیه ها شکل بگیرد. من هم آدم صریحی هستم. البته درباره تئاتر که فضای مه جوری دارد اینگونه نیست.

این بازیگر که سریال «پرده نشین» را روی آنتن دارد، تأکید کرد: اما با دورهمیهای مرسوم و ناموزون آدم ها انتخاب میشوند که فیلم بازی کنند. من اگر انتخاب شدم لطف کارگردان ها به خاطر امکاناتی که فکر میکنند من دارم بوده. گرچه نمیدانم پاسخگوی آنها بوده ام یا خیر. اما بعضیها با فکر کردن به بازیگری میگویند به به، بازیگری یعنی عکس روی جلد و ماشین بدون سقف و افتخار کردن مامان و بابا و جاده شمال که همه از دیدن ما هیجان زده شوند.

پیاده روی میکنم و مترو سوار میشوم

وی یادآور شد: اما من زیاد پیاده میروم و گاهی در این پیاده روی ها بهروز افخمی را هم میبینم. سوار مترو هم میشوم. این را نمی گوی تا همه بگویند به به چه هنرمند مردمی. بلکه من از ترافیک تهران عاجز هستم و وقتی از پیاده روی خسته شوم سوار مترو می شوم.

در ادامه برنامه گفتگویی با مادر و پدر حمیدیان پخش شد که پدر او در این گفتگو گفت: وقتی بابک به دنیا آمد من دو هفته بعد عازم جبهه شدم. البته قبل از اینکه به جبهه بروم ما دختر میخواستیم. با این حال با به دنیا آمدن بابک به هیچ وجه ناراحت نشدم. تنها فکر میکردم در دنیای امروز دخترها تکیه گاه بهتری برای خانواده هستند.

2799312_673.jpg

عسگرپور گفت پسرت یکی از پدیده های سینمای ایران می شود

وی افزود: بابک بچه شوخی بود. در دوران راهنمایی بود که آرام آرام به نمایش و تئاتر واکنش نشان داد. احساس می کردم او نمی خواهد درس بخواند اما نگاهی به پیشرفت دارد. بعدها آقای عسگرپور به من گفت پسر شما یکی از پدیده های سینمای ایران خواهد بود.

پدر حمیدیان در بخش دیگری از گفتگویش با «بعضیا» تأکید کرد: ابراهیم حاتمی کیا کارشناس فیلم جنگی است. من به اسم اصغر وصالی کاری ندارم اما او کار بزرگی انجام داد و «چ» هم فیلم خوبی بود.

او در پایان گفت: دوست دارم اوج موفقیت های بابک را ببینم و او را در اوج آرامش ببینم.

مادر حمیدیان نیز تنها به این جملات بسنده کرد: پسرم دوستت دارم. به تو افتخار میکنم. امیدوارم قدر جایگاهت را بدانی و حرمت مردم را درست پاسخ بدهی.

حمیدیان پس از پخش حرف های والدینیش گفت: پدر آدم صریح و منطقی است و کیف کردم وقتی حرف هایش را شنیدم گرچه از برخی از آنها خبر نداشتم. من اینی شدم که هستم میدانم کمم و کوچکم پدر.
    ضیاء نیز خطاب به حمیدیان از او خواست چشم هایش را ببندد تا به او نشان دهد که مادرش بیشتر درباره چه چیزی حرف میزد؟

بابک حمیدیان در این برنامه در پاسخ به چرایی گذاشتن کلاه بر روی سرش گفت: معمولا در فصل زمستان به دلیل سرمای هوا کلاه روی سرم می گذارم. موهایم ریخته است و پیشانی بلندم یکی از دلایل گذاشتن کلاه بر سرم است.

2799180_569.jpg

وی در ادامه افزود: دلیل این اتفاق بیماری سرطان نیست. متاسفانه چند وقتی است که این بیماری گریبان جامعهی هنری را گرفته است. حسین معززی نیا منتقد بی حاشیهی سینما و همه کارهی مجلهی بیست نیز بر اثر همین بیماری روی تخت بیمارستان خوابیده است.

سپس بغض بابک حمیدیان شکسته شد و اظهار داشت: حسین یک کودک دارد و همسر او دختر شهید آوینی است؛ حسین تنها ستون خانواده اش است؛ خواهش میکنم به خاطر بچهاش برای او دعا کنید. لعنت به بیماری سرطان که همچون بلا به جان بسیاری از افراد افتاده. از همین جا برای انوشیروان عزیز هم آرزوی سلامتی میکنم.

وی ادامه داد: ما فرد مبتلا به سرطان در خانواده مان نداریم اما به خوبی افراد درگیر این بیماری را درک میکنم. انسانهای خوب نباید درگیر چنین مشکلاتی شوند؛ نمیدانم چرا سرطان همیشه به دنبال هنرمندان میآید؛ مجید بهرامی هم سالها با این بیماری جنگید و بعد هم به جایی رفت که مسلما از دنیای ما بهتر است. خدارحمتش کند.

2799168_992.jpg

سوپر استار سینما نیستم

بازیگر فیلم "چ" بیان کرد: من خودم را سوپر استار سینما نمیدانم و به نظرم در سینمای ایران به جز 4 الی 5 نفر سوپر استار واقعی نداریم. معیارهای عمومی ستاره سینما بودن محبوبیت، مردم پسند بودن و تاثیر گذاری در فروش یک فیلم است. بازیگرانی چون بهرام رادان، محمدرضا گلزار و شهاب حسینی از ستارگان سینمای ما هستند.

این بازیگر عنوان کرد: حمید فرخ نژاد هم برای من بازیگر متفاوت و خاصی است که بازیاش را میپسندم و مطمئنم کسی مثل شهاب حسینی با وجود محبوبیت دوست ندارد سوپر استار صدایش کنند.

2799171_776.jpg

وی افزود: مردم در کوچه و خیابان مرا با نام این صدا میکنند و با این وضعیت من سوپراستار نیستم.

بازیگر فیلم "قدمگاه" در خصوص حادثه ای که بر سر صحنهی یک فیلم برایش پیش آمده بود، گفت: در فیلم "برف" مشغول بازی در ارتفاعات زیاد بودم که ناگهان سقوط کردم و سه مهره ی کمرم شکست؛ در آن زمان تا مرز قطع نخاع پیش رفتم ولی با این حال تئاتر بازی می کردم.

وی عنوان کرد: الان وضعیت جسمی ام خوب است اما سرما اذیتم میکند ولی بازیگری با ریسک هایش جذاب می شود!

اهل سینمای کت و شلوار پوش با ماشین شاسی بلند نیستم

حمیدیان اذعان کرد: سینمایی که من در آن بازی میکنم سخت است. سینمای کت و شلوار پوشیده و ماشین شاسی بلند نیست و مردم هم این سینما را پذیرفته اند.

عرب نیا و حاتمی کیا تفاوت نگاه داشتند اما همسو شدند

وی در پاسخ به سوال ضیاء درباره تنش های ابراهیم حاتمی کیا و فریبرز عرب نیا در فیلم «چ» اظهار کرد: اگر بخواهم واژه ها را تلطیف کنم، بین آنها تفاوت نگاه وجود داشت. اما سرانجام همسو شدند و این در خروجی فیلم و به استناد پشت صحنه مشخص است. من هم در آن فیلم تیمی داشتم که شامل بچه های جوان بود و با هم عشـ*ـق بـازی کردیم و دلتنگشان میشوم. من به آنها یادآوری کردم که وقتی وارد فضای فیلم «چ» میشوید اینجا دهه 60 است. بچه های من در «چ» بی نظیر هستند و فقط حضور ندارند. بلکه پر از رنگ و خون و باور هستند. من به همه سلام می دهم و مدیونشان هستم.

وی در این باره که چرا گرفتن نخستین سیمرغش از سال 82 و ایفای نقش در فیلم «قدمگاه» تا سال 92 و «چ» و «رستاخیز» 10 سال طول کشیده است، گفت: من اولین جایزهام را برای فیلم «ریسمان باز» گرفتم که با پژمان بازغی همبازی بودم. این 10 سال طول کشیدن به معنای این است که مسیر بازیگری مسیر پررنجی است و به مرور در دل مسیر پررنج بازیگری است که انسان پخته میشود، من هم چند بار کاندید شدم. البته این موضوع به معنای این نیست که اگر بازیگری بار اول بازی کرد وسیمرغ گرفت یعنی رنج نکشیده است. مثل رویا نونهالی که برای فیلم «بوی کافور عطر یاس» سیمرغ بازیگر زن را گرفت. این موضوع به پتانسیل نقش و چشم هایی که میدرخشید.

حمیدیان با اشاره به فیلمهایی چون «بی پولی» و «اسب حیوان نجیبی است» افزود: دوست دارم با آدم هایی که هنوز مه جورهستند کار کنم.

در جوایز خانه سینما لابی هم میشود

این بازیگر در پاسخ به اینکه آیا اهدای جوایز سیمرغ بر اساس لابی صورت میگیرد یا خیر، گفت: من در جشن خانه سینما انتظار داشتم برای «چ» و «رستاخیز» جایزه بگیرم. اما حمیدرضا آذرنگ جایزه را برد که من به او تبریک میگویم و بازیاش در «ملکه» خیلی خوب بود اما من کاندید هم نشدم. اگر چند سال پیش این اتفاق میافتاد اعتراض میکردم اما حالا بزرگتر شده ام.

وی افزود: فردای سیمرغ گرفتن هم به اساتیدی چون گلمکانی و عیاری زنگ زدم و آنها گفتند من 7 رای مثبت داشته ام. ایفای سه نقش ابن زیاد، یزید و اصغر وصالی در یک جشنواره، چرخش جذابی است اگر صادق باشیم. من به این چرخش ها میبالم. شاهین شجری کهن منتقد به من گفت تو پرسونا نداری و وقتی به تو فکر میکنیم با نقش خاصی به یادت نمیآوریم. من از پرونده کاریام در سینما دفاع میکنم.

حمیدیان تصریح کرد: باور کن که قبول کردن نقش هایی مثل ابن زیاد و یزد خیلی سخت است. کسی از من پرسید به نظرت ابن زیاد تو بهتر است یا فرهاد اصلانی در «مختارنامه»؟ همه میدانیم اصلانی بازیگر درجه یکی است اما این را هم می دانیم که او در یک سریال فرصت بالا پایین کردن نقش را داشته اما من فرصت کمی داشتم. نقش یزید را ابتدا قرار بود یکی از رفقای ستاره مان بازی کند و من اصلا خبر نداشتم قرار است پیشنهاد بازیاش به من داده شود. اما به تصمیم درویش وارد آن فضا شدم.

قرار بود یزید را یک ستاره بازی کند

وی از ذکر نام آن ستاره خودداری کرد و گفت: من او را دوست دارم و نمی خواهم فکرکند که من جایش را گرفته ام. من برای 3 نقش یک سیمرغ بلورین گرفتم و این خیلی جذاب است. حالا دیگر از کسی دلگیر نیستم. گرچه اگر زمانی که دانشجوی تئاتربودم کسی به من میگفت قرار است در آینده چنین اتفاقی بیفتد از ذوق سکته میکردم.

این بازیگر که پرکارترین بازیگر مرد جشنواره فیلم فجر امسال خواهد بود، گفت: اینکه عنوان مهمی نیست. من با لابی و پیشنهاد و فشار و پول و هیچی وارد این عرصه نشدم.

در ادامه کلیپی از پیاده روی زائران به کربلا برای اربعین پخش شد که ضیاء آن را نذری گروه «بعضیا» برای امام حسین (ع) معرفی کرد.

2799175_939.jpg

کتاب خواندن آرامم می کند

بازیگر فیلم "هیس دختر ها فریاد نمی زنند" اظهار داشت: بازیگری نیازمند مطالعات میدانی فراوانی است. چند هفته پیش نمایشگاه کتابی دایر بود و مردم خیلی بیتفاوت از کنار بیلبوردهای شهر میگذشتند، مردم ما کتابخوان نیستند و این وظیفه ی مسئولان است که با سیاست درست این اشتیاق را در مردم به وجود آورند.

وی ادامه داد: فوتبال و کشتی در کشور ما برای مردم بسیار جذاب تر از سینما و تئاتر است و مردم از قهرمانی یک فرد بسیار بیشتر از اسکار گرفتن خوشحال می شوند و این موضوع از فرهنگ ما سر چشمه می گیرد.

بازیگر سریال "به کجا چنین شتابان" گفت: من مردم را به کتابخوانی دعوت میکنم، خواندن کتاب به من آرامش میدهد و شعرهای حافظ، سعدی و نوشته های شکسپیر در من حال خوبی ایجاد میکند.

2799177_343.jpg

در دبیرستان از علاقه ام باز ماندم

حمیدیان در خصوص شروع بازیگری اش عنوان کرد: از دوران راهنمایی بازیگری را آغاز کردم و پشت بام خانه ی پدری محل تمرینم بود همسایه های آن زمان مهربان تر و با حوصله تر بودند و به همین دلیل من را دعوا نمیکردند.

وی در ادامه افزود: در دبیرستان علاقهمند به رشتهی انسانی بودم اما با رفتن به رشته تجربی از علاقه ام باز ماندم. همیشه با زیست گیاهی و جانوری مشکل داشتم و طالب آموختن زبان بودم و هستم. ان شاالله در سال جدید آموختن زبان را شروع خواهم کرد.

2799178_893.jpg

هر روز کار با حاتمی کیا یک تست بازیگری است

بازیگر فیلم "چ" پیرامون کارکردن با ابراهیم حاتمی کیا گفت: بسیاری از مصاحبه های من در مورد حاتمی کیا دچار تغییرات زیادی شده است. کار کردن با حاتمی کیا در عین چالش و سخت بودن جذابیتهای خاص خودش را دارد.

وی ادامه داد: سکانس های روز بعد را پایان کار روز قبلش تمرین میکردیم و هر روز کار با حاتمی کیا مثل یک تست بازیگری می ماند.

این بازیگر بیان کرد: اینکه بازیگران بزرگ و کارگردانان بزرگ با هم کار نمی کنند یک دروغ است و من قبولش ندارم. مثلا فرخ نژاد و فرهادی با هم کار کرده اند. من نیز با کارگردانانی چون حاتمی کیا، مهرجویی، بنی اعتماد و درویش همکاری کرده ام؛ چیزی که در جوانی نمی توانستم پیش بینی اش کنم و آرزویم بازی در فیلم اصغر فرهادی است.

2799179_359.jpg

علی دایی پیراهن شماره 10 منطقه 6 ر اتن من کرد

بازیگر فیلم "ماهی و گربه" عنوان کرد: من علاقه ی زیادی به فوتبال داشتم و روزی درخشان و علی دایی به مدرسه ی ما آمدند من هم با تعجب به آقای قد بلندی که پیش از آن در تلویزیون دیده بودمش نگاه میکردم؛ جالب است بدانید "علی دایی" پیراهن شماره 10 منطقه 6 را تن من کرد.

وی افزود: بیشتر طرفدار بازیکنان خارجی هستم اما علی دایی برایم چیز دیگری است و عکسی با آن دارم که مادرم پیش خودش نگه داشته است.

حمیدیان خطاب به علی ضیا گفت: برنامه تان خیلی سرد است، از ما که گذشت برای دیگران اسباب گرمای بیشتری فراهم کنید و ضیا هم در پاسخش گفت: گرمای برنامه ی ما در گفتگوهایش ایجاد میشود.

2799173_807.jpg

بنابراین گزارش پس از پخش مصاحبه ای از همسایگان بابک حمیدیان وی اظهار داشت: بچه که بودم به دلیل شباهت زیاد میوه فروش سر کوچه مان به یک فوتبالیست خارجی فکر میکردم که او همان بازیکن خارجی است. من حتما به محله ی قدیمی مان سر خواهم زد و دست تک تک همسایگان را خواهم بوسید.

وی ادامه داد: آرمان من امید است و اگر به جای اصغر وصالی بودم حتما به جنگ می رفتم. بابک حمیدیان بودن کار آسانی است و افراد باید الگو های خیلی بهتر از من داشته باشند.

بازیگر فیلم "برف" عنوان کرد: به اندازهی فیلم هایم جسورم و به دلیل رانندگی بد بعضی از افراد و رعایت نکردن قوانین و حقوق دیگران توسط آنها رانندگی نمیکنم. بهترین راه برای آموزش بازیگری تحصیلات دانشگاهی و بعد از آن مطالعه و تجربه است.

2799170_249.jpg

وی در خصوص کار جدیدش گفت: در حال حاضر مشغول ایفای نفش در فیلم "من دیه گو مارادونا هستم" هستم که برای جشنواره فجر تهیه میشود و یک تئاتر متفاوت تلفیقی با هنرهای تجسمی هم کار میکنم.

بابک حمیدیان در پایان خاطر نشان کرد: آرزوی سلامتی و آرامش برای خودم و همه دارم و از دوستان پشت صحنه تشکر میکنم.

2799169_103.jpg

منبع: باشگاه خبرنگاران

آخرین ویرایش توسط مدیر:

برخی موضوعات مشابه

پاسخ ها
    10
    بازدیدها
    320
    پاسخ ها
    1
    بازدیدها
    190