اخبار موسیقی ایران مروری کوتاه بر مهمترین اخبار موسیقی ایران

• شروع کننده موضوع >YEGANEH<
  • بازدیدها 2,723
  • پاسخ ها 89
  • تاریخ شروع

>YEGANEH<

کاربر نگاه دانلود
کاربر نگاه دانلود
ارسالی ها
10,634
امتیاز واکنش
74,019
‍ ✔سامان احتشامی:
صدا و سیما اهمیتی برای موسیقی مذهبی قائل نیست| هنرمندان در محرم برای دل مردم مداحی کردند
آهنگساز و نوازنده «پری کجایی» گفت: وقتی رسانه ملی در ایام محرم تعزیه و موسیقی مذهبی پخش نمی کند نشان دهنده این است که مسئولان جایگاهی برای موسیقی در نظر نگرفته اند و از این هنر حمایتی نمی شود.

سامان احتشامی درباره علت عدم ساخت موسیقی محرم از سوی خوانندگان اظهار کرد: ابتدا باید بدانیم که موسیقی بطور کلی در کشور ما چه جایگاهی دارد.
وقتی در صدا و سیما به انواع آیین های مذهبی مانند تعزیه که یکی از مهم ترین و بهترین رسوم، نمایش و کارهای فرهنگی و هنری کشور است هیچ اهمیتی داده نمی شود، دیگر نمی توان انتظار داشت که از موسیقی مذهبی حمایت شود.
این آهنگساز با اشاره به اینکه تعزیه و موسیقی مذهبی در ماه محرم از صدا و سیما پخش نمی شود، گفت: رسم است به منظور غم انگیزبودن واقعه کربلا در تعزیه ها از ساید درام، درام، طبل، شیپور و سازهای بادی نغماتی بهره می گیرند تا این سانحه وحشتناک هر چه بیشتر غمگین و البته زیبا نمایش داده شود.
احتشامی با اشاره به اینکه آیین خوب و بد در کشور ما تشخیص داده نمی شود، ادامه داد: وقتی تعزیه و موسیقی مذهبی از رسانه ملی پخش نمی شود، نمی توان انتظار داشت که موسیقی مذهبی و مداحی سلامتی داشته باشیم.
آهنگساز و نوازنده «پری کجایی» در ادامه درباره علت کاهش ساخت آهنگ های مذهبی توسط خوانندگان اظهار کرد: ساخت موسیقی توسط خوانندگان به هزینه های بسیاری نیاز دارد اما متأسفانه هیچ نهادی از هنرمندان برای ساخت این نوع آثار حمایت نمی کند.
احتشامی ادامه داد: مداحی در مساجد به هزینه بسیاری نیاز ندارد، هرفردی درحالی می تواند با یک میکروفن در سیلی از جمعیت که موسیقی را به خوبی نمی شناسند مداحی کند؛موسیقی مذهبی به صورت جدی نیاز به هزینه های هنگفتی دارد که حمایت مالی هم نمی شود.
وی با اشاره به اینکه مشکلات روزانه مردم به قدری است که دیگر از موسیقی مذهبی به خوبی استقبال نمی کنند، گفت: برای ابراز ارادت خود نسبت به امام حسین(ع) یک شهادت نامه با صدای احسان کرمی ضبط کردم اما هنگامی که سایر هنرمندان این اثر را در شبکه های مجازی پخش کردند با عدم استقبال مردم به دلیل اوضاع نا به سامان جامعه رو به رو شدیم.
آهنگساز پیشکسوت با اشاره به اینکه عدم حمایت از آثار مذهبی باعث کاهش تمایل هنرمندان نسبت به تولید این گونه موسیقی شده است، افزود:هنرمندان دیگر مانند گذشته انگیزه های چندانی برای ساخت آثار مذهبی ندارند.
احتشامی ادامه داد: از سوی دیگر وقتی در صدا و سیما حتی یک برنامه 15 دقیقه ای برای موسیقی مذهبی وجود ندارد، نشان دهنده این است که جایگاه ویژه ای برای موسیقی قائل نمی شوند.
احتشامی همچنین درباره مداحی خواننده ها در دهه اول ماه محرم در دسته ها و تکیه ها گفت: همه مردم در این روزها به فرهنگ و مذهب کشورشان احترام می گذارند، هنگامی در این ایام در کلاس های درس موسیقی حاضر می شویم به احترام ائمه از شنیدن آهنگ های شاد خودداری می کنیم.
وی افزود: اعیاد هنگام شنیدن آهنگ های شاد و محرم و ایام سوگواری هنگام شنیدن آثار غمگین است بنابراین یک هنرمند هم می تواند در شادی و هم ناراحتی مردم برایشان آهنگ بخواند.
این آهنگساز با اشاره به اینکه هنرمندان در ایام سوگواری نمی توانند اجرا کنند، خاطر نشان کرد: مداحی راهی است که در این ماه ها هنرمندان درآمدی کسب کنند البته عده ای هم ممکن است که برای آرامش دل خود و ابراز محبت نسبت به ائمه دست به مداحی بزنند.
احتشامی یادآور شد: خواننده های خوش صدایی مانند بهنام بانی و امید حاجیلی که همیشه برای شادی مردم آهنگ خواننده اند در این ایام هم با توجه به فرهنگ کشور برای دل مردم که شادی نمی طلبد، مداحی کردند...

• پیشنهادات
  • >YEGANEH<

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    10,634
    امتیاز واکنش
    74,019
    پای صحبت‌های مدیرکل دفتر موسیقی درباره موضوعات مهم اخیر موسیقی ایران
    علی ترابی: در پی تدوین شیوه‌نامه‌ای برای حمایت از گروه‌های خیابانی هستیم

▫️تمام افراد حقیقی هم می‌توانند بدون نیاز به شرکت‌ها، کارشان را برای دریافت مجوز بدون هیچ‌گونه هزینه و محدودیتی به دفتر موسیقی بدهند
    ▪️مجوز استودیوهای صدابرداری دائمی شد
    ▫️در حوزة‌ موسیقی بی‌کلام، تمام گروه‌هایی که موفق شده‌اند دو بار برای کارشان مجوز بگیرند، دیگر نیازی به مجوز ندارند
    ▪️با هیچ تعریفی نمی‌توان «جشنواره موسیقی کلاسیک» را جشنوارة بخش خصوصی دانست

>YEGANEH<

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    10,634
    امتیاز واکنش
    74,019
    پرونده‌ای برای نوازنده‌های موسیقی ایران - 13
    رضا عسگرزاده: از بد روزگار منِ یک چشمی در این‌جا پادشاهم!

▫️ زمان‌هایی که کار صدابرداری انجام می‌دهم، خیلی پا تو کفش نوازنده‌ها می‌کنم
    ▪️چیزهایی که درباره حسین علیزاده شنیده بودم و همچنین میمیک چهره او، باعث شده بود همیشه برایم ترسناک باشند
    ▫️انتظارات موزیکال احمد پژمان معمولاً در کشور ما به راحتی پاسخ داده نمی‌شود
    ▪️وقتی جیوان گاسپاریان به ایران آمد و با هم معاشرت کردیم، فهمیدم سازی که ما داریم، سوت سوتک است!
    ▫️من صدابرداری نیستم که بتوانم کنار همه راحت کار کنیم
    ▪️از سال 63 با پیتر سلیمانی‌پور دوست شدم و هیچ کاری نبود که در قالب موسیقی با هم انجام ندهیم
    ▫️صدابرداری برایم جذاب است؛ اما نه به اندازه نوازندگی
    ▪️بارها برای دیدن کنسرت‌های حسین علیزاده، شب‌ها در صف خرید بلیت تالار وحدت خوابیده‌ام
    ▫️روزمرگی باعث شده بسیاری از نوازنده‌ها از دنیای موسیقی فاصله بگیرند و عملاً یک‌سری نت بنوازند و بگویند در میکس درستشان می‌کنیم
    ▪️کنسرت «به تماشای آب‌های سپید» اولین معاشرت نزدیک من و حسین علیزاده بود
    ▫️در موسیقی‌های قائم به ذات، دنیای تکنیکال می‌تواند آسیب‌زننده باشد
    ▪️گاهی هنرمندان حاضر نیستند در کنسرت‌هایشان بخش کوچکی از درآمدشان را خرج ادوات صدابرداری کنند و از چشم مردم همه چیز سر صدابردار می‌شکند
    ▫️آلبوم «آلبا»ی گروه «نور» را بیشتر از بقیه کارهایم دوست دارم
    ▪️آلبوم «آلبا» را سه روزه با دو میکروفون در سرسرای اصلی کاخ اردشیر بابکان ضبط کردیم

>YEGANEH<

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    10,634
    امتیاز واکنش
    74,019
    گفت و‌گو با آهنگساز و نوازنده‌ی برجسته‌ای که در آخرین سال‌های فعالیتِ هنری «محمدرضا شجریان» با او همکاری گسترده‌ای داشت
    مجید درخشانی: حزب توده می‌خواست چاووش را از آنِ خود کند

▫️از زمانی که گروه «شیدا» در جشن هنر طوس به اجرای برنامه پرداخت، «محمدرضا لطفی» و «محمدرضا شجریان» یک جفت هنری شدند
    ▪️همه‌ی ما در چاووش بدون دریافت دستمزد کار می‌کردیم
    ▫️ محمدرضا لطفی آن زمان برای همه مراسم تولد و عروسی می‌گرفت تا در آن شرایط خاص کسی ناامید نشود
    ▪️«شب‌نورد» را خودمان تکثیر کردیم و در خیابان‌ها می‌فروختیم
    ▫️حتی اگر آقای لطفی در ایران هم می‌ماند، «چاووش» تعطیل می‌شد
    ▪️آقای شجریان به خاطر فعالیت‌های حزبی «چاووش» اولین نفری بود که از این گروه جدا شد
    ▫️حالا خیلی از کارهای چاووش رو دوست ندارم تا گوش کنم
    ▪️همیشه از کارهای آقای علیزاده متاثر بودم
    ▫️برخوردهای آقای «لطفی» گاهی تند بود و برخی‌ها را ناراحت می‌کرد
    ▪️بعد از اینکه به تهران آمدم، لطفی پولِ پیشِ خانه‌‌ام را داد، بعد از آن که می‌خواستم به او پس بدهم، یادش نبود و قبول نکرد
    ▫️یکی از مخالفانِ ازدواج من آقای لطفی بود
    ▪️ «بچه‌های بهار» را آقای علیزاده زمانی که در ایران نبود و دلش برای فرزندانش تنگ شده بود، ساخت
    ▫️شاملو و اخوان را در دفتر زال‌زاده دیدم و به خاطرِ فامیلی با آقای ابتهاج این سعادت را داشتم که در آن دوران با یک سری آدم‌های بزرگ ادبیات آشنا شوم
    ▪️آقای شجریان زمانی «در خیال» را خواند که برای هیچ اثری نمی‌خواند
    ▫️خیلی‌ها به من زنگ زدند که با آقای شجریان کار نکن، چون ایشان بدحساب است؛ اما من حاضر بودم پولِ کلانی به ایشان بدهم تا کارم را بخوانند
    ▪️چند کار منتشر نشده با آقای شجریان داریم
    ▫️حتی آن زمان که بین آقای شجریان و آقای لطفی با هم اختلاف پیدا کرده بودند؛ آقای شجریان گفتند: «من تنها با یک نفر بداهه می‌خوانم و آن محمدرضا لطفی است»

>YEGANEH<

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    10,634
    امتیاز واکنش
    74,019
    پرونده‌ای برای نوازنده‌های موسیقی ایران
    پیام طونی: شاید از نظر تنظیم‌کننده‌های واقعی من خــ ـیانـت‌کار باشم!

▫️اولین همکاری‌ام در موسیقی پاپ با «شادمهر عقیلی» بود
    ▪️«رضا صادقی» هنوز جزء خواننده‌های درجه یک ما است
    ▫️من متولد آلمانم و موسیقی را در این کشور آغاز کردم
    ▪️«بابک جهانبخش» از سال 81 آلبوم منتشر کرده اما سال 90 بود که شد بابک جهانبخش
    ▫️ویولن ایرانی را پیش استادان «همایون خرم»، «یاحقی»، «حبیب‌الله بدیعی» و «اسدالله ملک» آموختم
    ▪️فضایی ایجاد شده که بچه‌های جدید دچار توهم شده‌اند و فکر می‌کنند تنظیم‌کننده هستند
    ▫️اگر «محسن یگانه» در فضای کارهای قدیمی خودش بخواند، می‌تواند در اوج بماند
    ▪️«فال قهوه»ی شادمهر را با بهنام ابطحی یک هفته‌ای در «استودیو صحرا» ضبط کردیم
    ▫️ «بهنام بانی» خواننده بسیار خوبی است و صدای حقیقی‌اش، این‌که همه می‌شنوند نیست
    ▪️تا شش سالگی بلد نبودم فارسی صحبت کنم
    ▫️«محمد علیزاده» بعد از چهار آلبوم با تیتراژ «ماه عسل» در سال 91 تبدیل به محمد علیزاده شد
    ▪️به دلایل شخصی از ارکستر «محسن یگانه» بیرون آمدم
    ▫️زننده‌ترین راه این است که با فراخوان نوازنده‌های ارکسترت را جمع کنی
    ▪️«خشایار اعتمادی»، «علیرضا عصار» و «سعید شهروز» اولین اجراهای زنده پاپ را روی استیج بردند
    ▫️«علی زندوکیلی» در یک دوره خیلی گل کرد اما الان کمرنگ‌تر شده است
    ▪️دلیل جدایی‌ام از «هوروش بند» مشکل من با تفکر گروه بود نه اعضایش
    ▫️کیفیت اجراهای «هوروش بند» با تیم جدید، نزدیک به ارکستر اولیه‌اش هم نشده است
    ▪️چه در ارکستر محسن یگانه و چه دیگر ارکسترها، همه می‌گویند زمان شما چیز دیگری بود
    ▫️این‌که خواننده‌ها امروز خودشان را به عنوان رهبر ارکستر معرفی می‌کنند، عِمر کاری‌شان را کم می‌کند.

>YEGANEH<

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    10,634
    امتیاز واکنش
    74,019
    صبا علیزاده: روی هم‌نسلانم غیرت دارم

گفت‌وگو با آهنگساز و نوازنده‌ی کمانچه‌ای که با اولین اثرش نشان داده که حرف‌های بسیاری برای گفتن دارد

▪️این اثر ده تابلوست که هر کدام فضای متفاوتی دارد

▫️ما در دوره‌ای زندگی می‌کنیم که با گذشته تفاوت‌های بسیاری دارد و نمی‌توان با همان راهبرد کار کرد

▪️دلیل اینکه «کمانچه» را به عنوانِ ساز تخصصی‌ام انتخاب کردم، دیدنِ کنسرت «هابیل‌ علی‌اف» در تالار اندیشه بود که «همایون شجریان» نیز در آن تنبک می‌نواخت

▫️نزد آقای فرج‌پوری، اردشیر کامکار، کیهان کلهر و حمیدرضا خلعتبری کمانچه را آموختم

▪️لحن قدیم و به‌خصوص ساز آقای بهاری را بسیار دوست دارم

▫️روح موسیقی ایران در «سکوت»هایش است

▪️تفسیر نسلِ ما از «ردیف» اشتباه است، در حالی که ردیف الفبای موسیقی ماست

▫️«حسین علیزاده» نه تنها به خاطر اینکه پدرم هست، بلکه چون او را به عنوان یکی از مهم‌ترین آهنگسازانِ ایرانی می‌دانم، فضای ذهنی‌اش را دنبال می‌کنم

▪️تاثیر موسیقی‌های پدر را می‌توان در موسیقی‌ای که کار می‌کنم مشاهده کرد

▫️پیگیری‌های مادرم باعث شد که موسیقی را جدی دنبال کنم

▪️موسیقی‌های «حسین علیزاده» شبیه فیلم است

▫️اولین باری که می‌خواستم با پدر بنوازم، استرس بسیار زیادی داشتم؛ اما ایشان تاکید داشت که باید دل را به دریا بزنم

▪️برای اینکه با پدر بیشتر کار کنم از امریکا بازگشتم

▫️این همه اتفاق افتاده اما موسیقی همچنان سرجایش است

▪️در اوایل انقلاب امکان ارایه‌ی آلبوم «تک‌نوازی» وجود نداشت

▫️عادت داریم به گذشته به عنوان دوران طلایی یاد کنیم، اما اگر نوستالژی را حذف کنیم، چه می‌ماند؟

>YEGANEH<

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    10,634
    امتیاز واکنش
    74,019
    «احمد پژمان» خالق زیبایی های دشوار است؛ خالق ریتم های پیچیده؛ چه آن وقت که راپسودی می نویسد و اپرا و کنسرتو چه آن وقت که برای خواننده ای پاپ اثر می نویسد و می شود شناسنامه ی آن خواننده.... سال گذشته «دیورتیمنتو» ی او که حتما اجرایش برای آن ارکستر جمع و‌جور کار دشواری بوده؛ توانست بهترین اثر جشن «موسیقی ما» در بخش موسیقی مدرن، کلاسیک و ملل شود؛ صحبت های استاد پر آوازه و نکته سنج اما درباره رخدادی که هدفش «جشن همدلی» است به طور قطع چهارمین جشن را برای ما پرافتخار کرد.

>YEGANEH<

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    10,634
    امتیاز واکنش
    74,019
    گفت‌وگوی مفصل «موسیقی ما» با ترانه‌سرای برنده تندیس طلایی جشن موسیقی ما
    افشین مقدم: سال‌ها پیش آغازگر موج ترانه نامتعارف بودم

▫️شعر در خانواده ما موروثی است
    ▪️ترانه‌ای برای جام جهانی 98 نوشته بودم
    ▫️«ای عاشقان» آغاز رسمی ترانه‌سرایی من با فواد حجازی و علیرضا عصار بود
    ▫️اولین همکاری من با هنرمندان خارج کشور، ترانه «نازگل» داود بهبودی بود
    ▪️ترانه «الکی» را پشت تلفن برای سیاوش قمیشی خواندم
    ▫️«الکی» موج ترانه‌های عاشقانه مثبت را به راه انداخت
    ▪️علی زندوکیلی با قطعه «آه سرد» شخصت مستقل هنری خودش را پیدا کرد
    ▫️بعد از ممنوعیت کار با خارج کشوری‌ها همراه علیرضا افکاری تصمیم به همکاری با اساتید موسیقی سنتی گرفتیم
    ▪️ترانه «لالایی» از آتش نجات پیدا کرد
    ▫️«لالایی» با حمایت سایت «موسیقی ما» و تبلیغات اندک خودمان هیت شد
    ▪️همکاری با نیما مسیحا در قطعه «یه لحظه از تو» بسیار موفق بود
    ▪️داستان نامه‌نگاری‌ها با شهیار قنبری چه بود؟
    ▫️شادمهر عقیلی می‌توانست قهرمان موسیقی پاپ ما باشد

>YEGANEH<

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    10,634
    امتیاز واکنش
    74,019
    ✔اعلام برنامه های ارکستر موسیقی ملی ایران تا پایان سال;
    ارکستر موسیقی ملی ایران به رهبری فریدون شهبازیان تا پایان سال 97 پنج برنامه برگزار خواهد کرد.
    شب یادمان زنده یاد استاد "علی تجویدی" به خوانندگی استاد علی اصغر شاه زیدی و حسین علیشاپور - پنجشنبه 29 آذرماه - تالاروحدت تهران
    شب یادمان استاد روح الله خالقی ...
    شب یادمان استاد حسین علیزاده ...
    اجرای آثار فردین خلعتبری ...
    اجرا در جشنواره موسیقی فجر ...

کار عجیب شبکه نسیم / حذف صدای استاد شجریان از "دلشدگان"
    روزنامه هفت صبح در آخرین نسخه چاپی خود (17 آذرماه 97) آورده است:
    ممنوعیت پخش صدای محمدرضا شجریان در تلویزیون باعث شد سازندگان برنامه "چهل تیکه" صدای همایون شجریان را جایگزین آواز او در بخش هایی از فیلم "دلشدگان" کنند.

>YEGANEH<

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    10,634
    امتیاز واکنش
    74,019
    ✔دبیر سیزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان منصوب شد
    هومان اسعدی با حکمی از سوی معاونت امور هنری وزارت ارشاد و اسلامی دبیر سیزدهمین جشنواره موسیقی جوان شد.

✔فیلم سینمایی «کژال» به کارگردانی نیمایار برنده جایزه نتپک از جشنواره تالین شد.
    موزیک فیلم آن توسط امید رئیس دانا و تصنیفی با صدای زکریایوسفی که بخشی از آن را هم اکنون می شنوید.
    فیلم سینمایی «کژال» قصه‌‌ای واقعی از دختری دانشجو است که در مرز کردستانِ ایران و عراق ناچار به کولبری می‌شود، در شرایطی سخت میان کولبرها و مناطق ناامن مرزی کردستان ایران و عراق تهیه شده است.

«ماهور» خواننده سرود رسمی تیم ملی فوتبال در جام ملت‌های آسیا شد

با ترانه افشین مقدم و موسیقی بابک زرین

برخی موضوعات مشابه

پاسخ ها
    24
    بازدیدها
    305
    بالا