نقد و بررسی فیلم خارجی نقد و بررسی فیلم قاره‌ی هفتم

Elle marie

کاربر نگاه دانلود
کاربر نگاه دانلود
ارسالی ها
1,432
امتیاز واکنش
19,501
X The Seventh ContinentX قاره هفتمX نقد فیلمX CinémaX http://mmdb.ir/X میشل هانکهX میشاییل هانکه

فیلم The Seventh Continent یا قاره هفتم میشاییل هانکه اولین فیلم سینمایی این کارگردان بزرگ سینما بود، بیش از یک سال از اولین صحبت من از هانکه در سایت می گذرد ولی هیچوقت فیلمی از او هنوز معرفی نکرده بودم، شاید به خاطر اینکه این فیلم ها نظیر نوشید*نی کهنه ای هستند که هراز چند وقت یکبار باید مزه اش را یادآوری کنی…. نمی دانم… سخت است لحظاتی که با هانکه داشته ام فراموش کنم.

داستان : ( داستان داشت اصلا ؟! ) آنا و جورج زن و شوهری موفقی اند که هیچ کم و کسری هم ندارند و دارای دختر خردسالی هم هستند. آن ها زندگی موفقشون را ادامه دارند میدهند و هر لحظه هم موفق تر میشوند. آنا که پدر و مادرش را از دست داده برادری هم داره که یک مدت افسرده بوده است .این زوج جوان ……

” یادمه مادرم یک زمانی بهم گفت کاش به جای سر بالای بدن انسان ها یک تلویزیون بود تا بتونیم افکارشون رو ببینیم ”
خیلی دوست داشتم این مونولوگی که حتی معلوم هم نیست از دهان چه کسی توی فیلم گفته میشود، برای آقای هانکه هم اجرا میشد تا افکارش رو موقع ساخت و نوشتن در مورد این فیلم میدیدم.

هانکه یک سه گانه ی یخ زدگی ( Glaciation Trilogy ) دارد شروع این سه گانه با این فیلم هست و دوتای بعدی :
Benny’s Video و ۷۱ Fragments of a Chronology of Chance هستن که من هنوز یکی از آن ها را ندیدم که بخوام یک نتیجه گیری کلی از ۳ فیلم بکنم .
فیلم بسیار شاهکارانه ساخته شده است ,نماها همگی ثابت و هرسکانس دوربین ثابت هست و بدون هیچ چیز زایدی قاب نشون داده میشود و سپس سکانس بسته شده و کات زده میشود به سکانس بعدی . کل فیلم به همین صورت ساخته شده است . هانکه که ایدئولوژی های فراوانی را توی فیلم هایی که من ازش دیدم دنبال میکند توی این فیلم به علت فضایی که میخواد ایجاد کند موزیک سورس را به کار میبرد و حتی چهره ی بازیگرهایش را اکثرا توی قاب قرار نمیدهد و شات هایی که میگیرد همگی از محیط و وسائل خانه است، انگار می خواهد این تصور را برای بیننده تداعی کند که این زوج هیچ کم و کاستی ندارند.
دو سوم فیلم که سپری شد مونده بودم کارگردان میخواد در مورد چی حرف بزند که در نیمه ی پایانی فیلم شما با فضایی آشنا میشوی که خاص فیلم های هانکه هست.

اگه شما در Funny Games سادیسم بازی های دو کرکتر فیلم زیاد برایتان قابل درک نیست و در Hidden هیچ وقت نمیفهمید چه کسی بود که نامه ها را میفرستاد یا در Time Of Wolf فضایی که به وجود میاد هرگونه نتیجه گیریش بر عهده ی خود شما است و سوال ساده ای میتوانی بپرسی که روی چه حسابی دنیا رو به پایان بود یا اینکه این شهر کجا بود که نمیشد بهش رسید و …. شما هم در این فیلم نمیتونی درک کنی چرا خانواده ای که بهترین زندگی رو دارن تصمیم به خودکشی بگیرند . ایدئولوژی که هانکه دنبال میکنه به صورت صحنه های رویا مانندی از جزیره ی زیبایی که امواج آب همیشه در آن در کشمکش هستند نشون داده میشود که همچون قاره ای جدید معرفی میشود قارهای که با مرگ می توان به آن رسید . قاره ای که شما با همه نوع زندگی که اینجا داری احساس بیخودگی میکنی .
هانکه هیچ توضیحی نمیده چرا آخه چرا ؟! فضای آنارشیسمی وار سکانس نهایی به هیچ وجه قابل باور نیست اما با سینمای مولفی آشنا هستید که هیچ توضیحی برایش پیدا نمیتوانید بکنید.
هانکه سینما را ریتم میدونه ریتمی که به موزیک نزدیک تر هست تا ادبیات. او در یکی از مصاحبه هاش در مورد همین فیلم اعلام میکند علاقه ی بیننده به یک فیلم از دقتی که در فیلم نشان داده میشود نشات میگیرد .
هانکه خانواده ای را به ما نشون میدهد که در تکرار گیر کرده اند اون ها هرروز ساعت ۶ باید بلند شوند باید ماهی ها را غذا بدهند و دخترشان هم همون موقع بیدار کنند اگه هم شب قبل تا صبح عشـ*ـق بـازی کرده باشند و ۶ صبح این امر هم تموم شده باشه باز هم باید این چرخه تکرار شود ! باز هم ربدوشامبر باشد پوشیده شود و دمپایی های سرخ به پا شده و قهوه درست شود ! هانکه از این زندگی که برای انسان آزادی به وجود نمیاره بیننده اش را بر حذر میدارد و در پایان هم سمفونی مرگ این خانواده را به دست خودشون رقم میزند .

حواشی فیلم The Seventh Continent :
  • فیلم The Seventh Continent اولین فیلمی بود که با آن هانکه وارد جشنواره ی فیلم کن شد.
  • فیلم براساس ماجرای واقعی ساخته شده است که هانکه در روزنامه خوانده بود.
  • ابتدا قرار بود فیلم به صورت فلش بک و از دید جورج ساخته شود ولی چنین امکانی فراهم نشد، سپس میشاییل هانکه تصمیم گرفت فیلم را براساس ساختاری بسازد که در آن سه روز از زندگی این خانواده در سال های ۱۹۸۷، ۱۹۸۸ و ۱۹۸۹ به نمایش داده شود، بر همین اساس او فیلم نامه را در ۴ هفته نوشت.
  • یکی از دلایلی که این فیلم جزو سه گانه ” یخ زدگی ” نامیده می شود همین سرد بودن فضای فیلم، نبودن احساس به آن صورت است.

برخی موضوعات مشابه

پاسخ ها
0
بازدیدها
275
پاسخ ها
5
بازدیدها
201
پاسخ ها
1
بازدیدها