پرسش و پاسخ روانشناسی کودک

• شروع کننده موضوع ABAN dokht
  • بازدیدها 4,415
  • پاسخ ها 276
  • تاریخ شروع

ABAN dokht

کاربر نگاه دانلود
کاربر نگاه دانلود
ارسالی ها
2,239
امتیاز واکنش
8,811
✍✍ @reihanehbeheshti✍✍

#سوال

سلام خسته نباشید .من یک دختر هفت ساله دارم و یک دختر 8ماهه از روزی که دومی به دنیا اومده خیلی محبتم نسبت به دختر بزرگم کم شده یعنی یه جورهای ازش توقع دارم که مثل یه ادم بالغ دانا رفتار کنه و اصلا حوصله بازهای بچگانشو ندارم خیلی از این کارم رنج میبرم همش میگم اونم بچس ولی در برخوردم و خصوصا وقتی عصبیم میکنه اصلا به این فک نمیکنم و شدیدا باهاش برخورد میکنم نمیتونم خودمو کنترل کنم تو رو خدا کمکم کنید خودم از همه بیشتر عذاب میکشم و دوست ندارم که دخترم ازم فاصله بگیره و جدیدا با پدرش خیلی انس پیدا کرده و این مسئله روز به روز داره منو ازش دور میکنه چکار کنم خودمم نمیدونم چرا اینجوری شدم اعصابم خیلی ضعیف شده تو رو خدا جوابمو بدین

#پاسخ
#دکترزهراشعرا

@reihanehbeheshti

• پیشنهادات
  • ABAN dokht

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    2,239
    امتیاز واکنش
    8,811
    ‍ راهکارهای مناسب جهت خوب خوابیدن نوزاد
    1- حمام کردن نوزاد قبل از خواب شب: نوزاد در طی حمام کردن خسته شده و با سرعت بیشتری به خواب عمیق فرو می رود. همچنین آب گرم نه تنها نوزاد را آرام می کند، بلکه عضلات او را ریلکس می کند. اگر مادر بتواند در طی استحمام، با آب گرم نوزاد را ماساژ هم بدهد برای نوزاد بسیار مطلوب می باشد.

همچنین مادران خوش ذوق می توانند روغن اسطوخودوس را و بعد از حمام کردن به بدن نوزاد خود بمالند. این روغن نوعی شل کننده و ریلکس کننده طبیعی است که سبب القای خواب به نوزاد می شود. لازم به ذکر است که شامپوی معروف و رایجی که از قدیم برای نوزادان و کودکان استفاده می شود، از این روغن دارد.
    2- اگر به هر دلیلی تمایل ندارید که نوزاد خود را شب ها و قبل از خواب به حمام ببرید، مثل ترس از سرماخوردگی نوزاد، می توانید قبل از خواب بالش و وسایل رختخواب نوزاد را به اسانس اسطوخودوس آغشته کنید. لازم به ذکر است که باید ملحفه ای تمیز بر روی بالش آغشته شده به اسطوخودوس بیندازید و سپس نوزاد خود را بر روی آن بخوابانید.

°•°•°•°•°•°•

@reihanehbeheshti
    کانال مشاوره کودک

ABAN dokht

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    2,239
    امتیاز واکنش
    8,811
    ‍ ‍ باید توجه داشت به کودکی که خسته، گرسنه و یا دلتنگ است و در نتیجه شروع به مکیدن شست خود می کند، دادن اسباب بازی به عنوان جایگزین کردن مکیدن انگشت، چندان موثر نیست و باید از خسته شدن، گرسنه شدن و دلتنگ شدن کودک جلوگیری کرد. بعضی از کودکان که عادت به مکیدن شست خود دارند، اگر به کودکستان سپرده شوند و کودکستان را دوست داشته باشند، ممکن است به علت علاقه ای که به محیط تازه کودکستان پیدا می کنند، مکیدن شست خود را ترک کنند و حتی ممکن است بی خوابی و بی اشتهایی کودک نیز از بین برود. اگر پدر و مادر قبل از سن سه سالگی کودک، او را از مکیدن انگشت منع و از آن جلوگیری کنند، عادت کودک شدید تر می شود و ترک کردن آن مشکل تر خواهد شد، ولی اگر پدر و مادر اجازه دهند که مکیدن شست سیر طبیعی خود را طی کند، کودک معمولا در سن چهار تا پنج سالگی آن را ترک خواهد کرد.

°•°•°•°•°•

@reihanehbeheshti
    کانال مشاوره کودک

ABAN dokht

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    2,239
    امتیاز واکنش
    8,811
    ✍✍ @reihanehbeheshti✍✍

#سوال

باسلام خدمت شما.پسری دارم بیست ماهه.در موقع لباس پوشیدن کلاه پوشیدن خیلی اذیت میکنه .انقد گریه میکنه که باید لباسشو دربیارم .بابازی با حق انتخاب رفتم جلو هیچ کدو جواب نداده .فصل سرماهم نزدیکه نمیدونم چی کار کنم.لطفا راهنماییم کنید ممنون از زحماتتون

#پاسخ

باعرض سلام خدمت دوست عزیز.
    کودکان معمولا با پوشیدن لباسهای فراوان و انباشته به هم مشکل دارند,و این میتواند هر پوشاکی را تحت شعاع خود قرار دهد. کلاه چون پوششی محکم به شمار میرود اغلب اکثر کودکان با آن مشکل,دارند و شما باید برای دریافت پاسخی مثبت از سوی پسرتان علت آن را جویا باشید احتمال اینکه کلاه خیلی سفت باشه و یا نوع پارچه و جنس ان کودک شما را اذیت کند واز گذاشتن ان سر باز زند شما میتوانید از کلاه های کارتونی مورد علاقه اش در بازار استفاده کنید ویا میتوانید از کلاه هایی استفاده کنید که مستقیم روی سرش قرار نگرفته و یا کلاه های ثابت استفاده کنید
    اگر با اعتراض مستقیم کودکان مواجه شدید بلافاصله با هیاهوهای سرگرم کننده اورا از حالت موجود دور کنید بیشتر در این سنین کودکان دوست دا,رند راحت بوده و از پوشش هایی که آزادی حرکات بدنی انان را سلب میکند اجتناب میکنند

#آیلین_روانشناس_بالینی

@reihanehbeheshti

ABAN dokht

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    2,239
    امتیاز واکنش
    8,811
    ✍✍ @reihanehbeheshti✍✍

#سوال

سلام خسته نباشید ممنون از کانال خوبتون من 29سالمه یه پسره 2سالو 3ماهه دارم که اصلا نمیتونم باهاش به خرید یا مغازه ای برم اصلا تونمیاد شروع به گریه وجیغ زدن میکنه میگه ترسیدم درضمن به باباش خیلی وابسته ی کلافش کرده وقتی باباش خونه باشه همه کاراشو باید انجام بده نمیزاره من حتی یه لیوان اب بهش بدم هروقت میخواد بره سرکار باهزارمکافات میره میگه منم ببره کلا برا هرچیزی خیلی گریه میکنه گریه های طولانی باجیغ درحدی که چشماش قرمز میشه وصداش میگیره وقتی از بیرون میخوایم بیایم خونه نمیاد گریه وجیغ که حتی نمیزاره من لباسامو دریارم یا برقارو روشن کنم اگه روشن کنم زود خاموش میکنه کلا میترسیم بریم بیرون چون موقع برگشت باز گریه وزاری یه کاری اگه بکنم خوشش نیاد زود میاد منو میزنه درضمن تواتاق خوابمون کناره خودمون اصلا نمیخوابه اگه بخوابونیمش نصف شب پامیشه فقط جیغ وگریه میگه ترسیدم یا اصلا حرف نمیزنه فقط گریه که فقط باید کلا ازخونه بزنیم بیرون تا یکی دوساعت دوخیابون راش ببریم خوابش ببره بیایم ولی الان که توحال میخو ابیم اینجوری نمیشه کلا پیش هیچ کس بجز خودمو باباش واینمیسه رابطش با بچه های دیگه هم خوبه مهربونه ولی اگه بخوام ازبچه ها جداش کنم بگم بریم خونه باز گریه هاش شروع میشه ویه مشکل دیگه بازی کردن با التش یعنی از وقتی یادم میاد همینجوری بود هر وقت پوشکشو بازمیکردم شروع میکرد به بازی کردن از اسالو8ماهگی از پوشک گرفتمش ولی از هرفرصتی استفاده میکنه باالتش بازی میکنه الان چند روزه میره تواتاق به منم میگه نیا برو مدادرنگی هاشو ورمیداره بااونجاش بازی میکنه دیگه میترسم مدادبهش بدم وقتی هم میخواد جیغ وداد میکنه که بدم هرچی بی محلی میکنم سرشو بایه چیزه دیگه گرم میکنم فایده نداره خسته شدم میترسم این عادتش از سرش نیفته هروقت بیکار میشه باالتش بازی میکنه درضمن هروقت گریه میکنه یا استرس داره میترسه دستش رو التشه توروخدازودتر بهم بگید چیکار کنم ببخشید طولانی شد ممنون میشم راهنماییم کنید

#پاسخ

سلام
    نیاز هست که روانشناس کودک پسر شما را بررسی کنند.مشکلات رفتاری زیادی وجود داره که هم شما و هم همسر شما باید نسبت به این مشکلات رفتاری اگاه بشید و راهکارهای مناسب به شما داده بشه...شاید هم مشکلاتی از قبیل بیش فعالی در کودک شما مشاهده بشه که نیاز به بررسی دقیقتر داره.لطفا پشت گوش نیاندازید،چونکه احتمال اسیب زدن کودکتان به خودش زیاد است.

#دکترزهراشعرا

@reihanehbeheshti

ABAN dokht

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    2,239
    امتیاز واکنش
    8,811
    ‍ ‍ اگر مکیدن انگشت تا ۶ سالگی ادامه یابد:

در بعضی مواقع کودک در سن 5 تا 6 سالگی ممکن است برای رهایی از فشار و هیجان درونی خود که در این سن بیشتر است، به طور موقت شروع به مکیدن شست خود کند. شاید این عادت برای یک کودک پیش دبستانی از دید والدین قابل پذیرش باشد ولی برای بچه های بزرگ تر بسیار غیر قابل تحمل خواهد بود. عادت مکیدن انگشت در یک کودک ۶ ساله نسبت به گذشته بسیار کمتر است. علت کم رنگ تر شدن این عادت این است که او در این سن بیشتر وقت خود را در مدرسه یا مهد کودک می گذراند و به فعالیت های مدرسه مشغول است. پس عادت مکیدن انگشت در او به طور پنهانی یا در زمانی که اعضای خانواده در کنار یکدیگر هستند، خود را نشان می دهد. با وجود کمتر شدن این رفتار در کودکان در این سن، باز هم بسیاری از والدین خواستار ترک این عادت در کودکانشان به طور کامل هستند. برخی والدین در این مورد با فرزند خود دعوا و مرافعه می کنند که نهایتا به فشار عصبی بر هر دو طرف منجر می شود. بعضی از والدین هم مدت زمانی خود را عقب می کشند و به دنبال راه چاره می روند.

°•°•°•°•°•°•

@reihanehbeheshti
    کانال مشاوره کودک

ABAN dokht

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    2,239
    امتیاز واکنش
    8,811
    ✍✍ @reihanehbeheshti✍✍

#سوال

سلام عزیزم خسته نباشی
    من دختر 13 ساله ای دارم که به علت عدم تمکز قرص رلاتین مصرف میکنه حدود 4 ساله ولی احساس میکنم مشکلاتم بیشتر شده اصلا علاقه ای به در س خوندن ندارد اگه من نگم اصلا لای کتاب را باز نمیکنه تازه وقتی هم میگم خودشو مشغول میکن اونقدر داد و فریاد میکنم که گریه میکنه خودم هم عذاب وجدان میگیم چرا داد زدم چرا تنبیهش کردم

#پاسخ
    #دکتر_زهراشعرا

@reihanehbeheshti

ABAN dokht

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    2,239
    امتیاز واکنش
    8,811
    ✍✍ @reihanehbeheshti✍✍

#سوال

سلام خسته نباشيدپسري 5ساله دارم که وقتي توخونه من وپسرم تنهاهستيم هرکاري،بهش بگم انجام ميده ولي به محض،اينکه پاشوازدربيرون ميزاره به هيچ عنوان به حرف من نميکنه ويکي ديگه اينکه اصلامراقب وسايلاش واسباب بازيهاش نيس اگه گم بشن اصلا به روي خودش نمياره.من خيلي بهش ميگم ديگه برات نميخرم ولي ميگه خوب نخر.ازبيرون که ميايم خونه لباساشوبه زوردرمياره ولي سرجاش نميزاره وپرت ميکنه يه طرف لطفاراهنماييم کنيدچطورباهاش برخوردکنم.ممنون

#پاسخ

باسلام.این اخلاقهاازآموزش غلط والدین نشات میگیرد،احتمالاشماوپدراوهمینکاررادرشکل دیگری انجام میدهید،ممکنست پدردسته کلیدرادرآشپزخانه بگذارد،جورابهاروی کناپه،پایین مبل وغیره،این شکل دیگری ازین رفتارهست،دردرجه دوم احتمالانخرگفتم اوبااین پاسخ شدهددرخودتان شکل میگیردکه عیبی نداردبچه هست،ودرخریدبعدی باوجودتقاضاوسیله جدیدخریداری میشود،پس اگرواقعااین جمله راشنیدیدوگفتیدواقعابرای دوماه سه ماه مبادرت وقاطع باشید،واگرپرسیدچنان وسیله کجاست،نیست،شماواقعانمیدانیدواومسولوکارهاووسایل خودش هست اوبایداین رفتارهارااگردرپیش دبستان نیست یادبگیردوبتوانددرک کندکه مسول رفتارهاوحرکات وحتی نحوه برخوردفقط خوداوست،باداستان وروی خوش نشان دادن وکمی صبوری حتی درمواقع عصبانیت اوباکمی وقت گذاشتن اوهم این مساله را یادخواهد گرفت

#حاج_اسماعیلیان_روانشناس_بالینی

@reihanehbeheshti

ABAN dokht

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    2,239
    امتیاز واکنش
    8,811
    ‍ ‍ باید توجه داشت به کودکی که خسته، گرسنه و یا دلتنگ است و در نتیجه شروع به مکیدن شست خود می کند، دادن اسباب بازی به عنوان جایگزین کردن مکیدن انگشت، چندان موثر نیست و باید از خسته شدن، گرسنه شدن و دلتنگ شدن کودک جلوگیری کرد. بعضی از کودکان که عادت به مکیدن شست خود دارند، اگر به کودکستان سپرده شوند و کودکستان را دوست داشته باشند، ممکن است به علت علاقه ای که به محیط تازه کودکستان پیدا می کنند، مکیدن شست خود را ترک کنند و حتی ممکن است بی خوابی و بی اشتهایی کودک نیز از بین برود. اگر پدر و مادر قبل از سن سه سالگی کودک، او را از مکیدن انگشت منع و از آن جلوگیری کنند، عادت کودک شدید تر می شود و ترک کردن آن مشکل تر خواهد شد، ولی اگر پدر و مادر اجازه دهند که مکیدن شست سیر طبیعی خود را طی کند، کودک معمولا در سن چهار تا پنج سالگی آن را ترک خواهد کرد.

°•°•°•°•°•

@reihanehbeheshti
    کانال مشاوره کودک

ABAN dokht

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    2,239
    امتیاز واکنش
    8,811
    تمرکز_کودک
    ☆ ☆ ☆ ☆ ☆ ☆ ☆

تقویت ذهن و تمرکز(کودکان 4 سال به بالا)

✨مقداری سکه متنوع روی میز قرار بدید. چند سکه انتخاب کنید (تعداد سکه ها رو از کم شروع کنی، مثل 3 عدد بعد تعداد و تنوع رو افزایش بدید.) و به ترتیب بچینید. به کودک بگید خوب نگاه کنه و به یاد بسپاره. روی سکه ها رو با کاغذ بپوشونید و از کودک بخوایید به همون ترتیب سکه بچینه. با ساعت ثانیه شمار مدت زمان رو اندازه گیری کنید. (اگر می بینید کودک با تایم ارتباط خوبی برقرار نمی کنه و بیشتر ذهنش رو مشغول می کنه فعلا تایم رو ثبت نکنید) وقتی کودک سکه ها رو چیند، کاغذ رو بر دارید اگر درست بود زمانی که طول کشید رو روی کاغذ یادداشت کنید. اگر اشتباه بود سکه ها رو مجدد بپوشونید و ازش بخواهید دوباره سعی کنه. اگر درست بود الگوی دیگری را بسازید.
    برای اینکه بیشتر بره توی حس بازی به کودک بگید برای شما سکه ها رو بچینه و شما هم بازی رو انجام بدید.
    با انجام تمریناتی اینچنینی،از ابتلا به اختلالات یادگیری فرزنداتان پیشگیری خواهید کرد.

☆ ✨☆✨ ☆✨
    @reihanehbeheshti
    ☆✨ ☆✨ ☆✨

برخی موضوعات مشابه

بالا