•◇•《 آموزش کلمات خاص انگلیسی به روش ریشه شناسی 》•◇•

1ta.rasoulzadeh

کاربر نگاه دانلود
کاربر نگاه دانلود
ارسالی ها
530
امتیاز واکنش
4,119
به نام او
سلام!:biggfgrin:

در اینجا کلماتی رو می ذارم که معناشون رو دوست دارم.
آره درست شنیدی! معنیاشونو دوست دارم! آموزش زبان همیشه برای خیلی از آدما مثل خوندن جغرافی می مونه! تلاش می کنن حفظش کنن و مشق هاشونو بنویسن تا از شرش خلاص شن! هیچوقت به زیبایی یک کلمه، به دنیا و تاریخی که پشت تکامل یک زبانه فکر نمی کنن! ولی من اینجا دوست دارم احساس رو، هنر رو با زبان قاطی کنم! به خاطر همین میگم دوستشون دارم! شما هم اگه چند وقتی با من همراه بشید، دوستشون خواهید داشت!:aiwan_lighfffgt_blum:

بهتر کردن اطلاعاتمون درباره ی کلمات یا همون vocabulary کار پیچیده ای محسوب میشه. بعضی ها برای این کار دست به دامن کتاب ها و دیکشنری ها میشن و تلاش می کنن به صورت آکادمیک اون رو فرا بگیرن. ولی حقیقت اینه که این مهارت باید مثل یک رود جریان داشته باشه نه اینکه یک دریاچه ی مصنوعی از کلمات رو، یکی دو روز قبل از امتحان زبان، وارد مغزمون کنیم و انتظار داشته باشیم که همیشه زلال بمونه و بتونه کمکمون کنه. حتی کسایی که به اصطلاح Native هستند و زبان اولشون انگلیسی هست، گاهی معنی خیلی از کلمات رو نمی دونن. راه درست یاد گیری کلمات مواجه شدن باهاشونه و من هم تلاش می کنم در این تاپیک شما رو هر از چند گاهی با یک کلمه ی خاص انگلیسی مواجه کنم که در یادتون بمونه و به معنی عمیقش فکر کنید ^ ^

آخرین ویرایش:
  • پیشنهادات
  • 1ta.rasoulzadeh

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    530
    امتیاز واکنش
    4,119
    خب بریم سراغ اولین کلمه که همیشه اولین ها مهم ترین ها هستند:

5945bf2778400d6c30171af5d044df13.gif

meliorism
    /ˈmiːlɪərɪz(ə)m/

نوع: اسم (noun )
    معنی: باور به این که جهان در گذر زمان بهتر می شود. باور به این که انسان ها، دنیا را به جایی بهتر تبدیل خواهند کرد.

باور کردن به دنیا و آدما گاهی سخته. ولی در عین حال مهمه. چیزی که خیلی از ما نمی فهمیم اینه که وقتی دیگه به هیچ چیز و هیچ کس باور نداریم و دیدمون به همه چیز منفیه، داریم در واقع به خودمون آسیب می زنیم؛ داریم امید رو از خودمون می گیریم و وقتی که امید نداشته باشیم، اصلا زندگی چه معنایی داره؟
    این کلمه یه جور تفکر فلسفی رو می رسونه. ریشه ی لاتین داره و از کلمه ی melior ( به معنی بهتر) گرفته شده و به احتمال زیاد در اواسط قرن ۱۹ به زبان انگلیسی وارد شده.

حالا دیدید چقدر قشنگه؟ :aiwan_lighfffgt_blum:

آخرین ویرایش:

1ta.rasoulzadeh

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    530
    امتیاز واکنش
    4,119
    9e2c5d14d17556c66cb0af2a6b01fbaa.jpg

Eutony
    /U-ton-E'/
    نوع: اسم
    معنی: خوش آوایی یک کلمه.
    بعضی کلمه ها هستن که وقتی میشنویمشون احساس می کنیم خیلی زیبا و شاعرانه هستند و نمیدونیم چرا ولی به دل میشینن. به اون خوش آوایی میگیم
    eutony.
    این کلمه از دو بخش تشکیل شده‌. بخش اول:
    eu ( به معنی خوب) که ریشه ی یونانی داره و بخش دوم: tonus ( به معنی حرکت و آوا) که ریشه ی لاتین داره.
    این کلمه نزدیک به کلمه ی
    euphony هستش که اون هم معنیش میشه کلمه ی زیبا ( ولی ریشه هاشون یکی نیستن.)

آخرین ویرایش:

1ta.rasoulzadeh

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    530
    امتیاز واکنش
    4,119
    یه چیزی که راجع به زبان خیلی زیباست و هرچقدر به ریشه ی کلمه ها بیشتر توجه کنیم بیشتر متوجهش میشیم اینه که چقدر زبان های مختلف توی تکامل به همدیگه کمک می کن و به اصطلاح با هم واژه رد و بدل می کنن. و توی خود اون زبان ها هم کلمه ها رو اونقدر تغییر میدن که تبدیل میشن به کلمه هایی که تلفظشون راحت تره. شاید به نظر این قضیه خیلی ساده و پیش پا افتاده باشه مثل اینکه دیگه برای ما عادی شده که گاهی به جای کلمه ی موسیقی از واژه ی موزیک استفاده کنیم.( و تازه کلی هم جر و بحث علمی هستش که این کلمه از ایران وارد کشور های اروپایی شده و دوباره برگشته به ایران یا نه!) ولی حقیقت اینه که زبان هر جامعه ای، فرهنگ اون جامعه رو می سازه و بنابراین با رد و بدل کردن کلمات درواقع فرهنگ این دو جامعه داره با هم رد و بدل میشه و این به نظر من که خیلی زیباست که بتونی توی این فرهنگ با یه آدم دیگه ای اونور دنیا سهیم باشی.
    توی زبان شناسی یک تئوری ای وجود داره که میگه این تبادل زبانی تا اونجایی ادامه پیدا خواهد کرد که یه روزی تمام کشورهای جهان از یک زبان مشترک استفاده کنن؛ زبانی که کامله و آسونه و از همه ی زبان هایی که قبلش وجود داشتن یه چیزی گرفته و حتی شاید لازمه ی صلح جهانی باشه.
    کاشکی یه روز برسه که همه بتونیم زبون همدیگه رو درست بفهمیم.

آخرین ویرایش:

1ta.rasoulzadeh

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    530
    امتیاز واکنش
    4,119
    1f7398255f6b04d417e1e9efe56d2c65.jpg
    Euphoria
    /juːˈfɔː.ri.ə/
    نوع: اسم
    معنی: احساس عمیق خوشبختی بدون ذره ای غم، دنیای ایده آل.
    خیلی وقت ها وقتی که در حال خیال پردازی هستیم، دنیای ایده آلی رو که آرزو داریم توش زندگی کنیم و توش کاملا خوشحال خواهیم بود رو تصور می کنیم. مثلا برای من یه خونه ی کوچولوی دنج با کلی گل و گیاه و یه کتابخونه ی بزرگه! به اون نقطه از دنیا و احساس شادی بی پایانی که توش احساس می کنیم میگن
    euphoria .
    این کلمه ریشه ی یونانی داره و بعد وارد لاتین شده. نمودارش رواینجا میتونید ببینید:

1603474602687.png
    و در آخر هم اینکه یه سریال به همین نام وجود داره که خیلی سر و صدا کرده بود پارسال!

آخرین ویرایش:

1ta.rasoulzadeh

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    530
    امتیاز واکنش
    4,119
    31b160653af377e998e6458e4b85867f.jpg
    Isolophilia
    نوع: اسم.
    معنی: علاقه ی شدید به تنهایی.
    بر خلاف چیزی که شاید جامعه بعضی وقت ها بهمون بگه، این کلمه معنی منفی ای نداره. اتفاقا خیلی مهمه که آدم ها توی زندگیشون همیشه یه وقتی رو بذارن برای خلوت کردن با خودشون. این احساس توی آدم های درون گرا میتونه قوی تر باشه.
    بذارید به ریشه های این کلمه نگاه کنیم:
    isolate به معنی تنهایی که از فرانسه اومده و philia به معنی علاقه ی بیش از حد به چیزی که ریشه ی یونانی داره.

آخرین ویرایش:

1ta.rasoulzadeh

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    530
    امتیاز واکنش
    4,119

fdd94beb30a899ca9cb20bbbe5a7a40c.jpg
    (Bibliosmia (n
    bib-lee-oz-mee-ah

نوع کلمه: اسم
    معنی: بوی قشنگ صفحات یک کتاب خوب.
    من همیشه حامی این بودم که اگر یک کتاب رو میتونیم توی موبایل یا کامپیوتر بخونیم بهتره که همین کار رو بکنیم! ولی چیزی که من هیچوقت نمی تونم انکار کنم اینه که هیچ چیزی نمیتونه جای احساسی رو که لمس یک کتاب به آدم میده رو بگیره. احساسی که وقتی یک کتاب رو در دست می گیری، ورق می زنی، برای اولین بار بازش می کنی و بوی ورقات کاغذ رو نفس می کشی، یکی از زیباترین احساسات جهانه! حتی میشه گفت اعتیاد آوره! و کسایی که زیاد کتاب می خونن خیلی خوب می دونن که این بوی قشنگ، انقدر مهم هست که یه اسم برای خودش داشته باشه! و حالا اون اسم رو می دونیم! به اون رایحه ی م*س*ت کننده میگیم
    bibliosmia که ریشه ی یونانی داره.
    این کلمه در واقع یک کلمه ی جدیده که در همین دهه وارد زبان عامیانه شده و اتفاقا یه مقاله ی انگلیسی راجع به این کلمه از زبان کسی که اون رو ابداع کرده وجود داره که میتونید برای خواندن مقاله
    Please, ورود or عضویت to view URLs content!
    کلیک کنید.

آخرین ویرایش:

1ta.rasoulzadeh

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    530
    امتیاز واکنش
    4,119
    71282594a407307049659a0f13bd9412.jpg
    Orphic
    /ˈɔːfɪk/
    نوع کلمه: صفت
    معنی: دلکش، دلنواز، مرموز، اسرار آمیز.

این کلمه ریشه ی یونانی داره و از کلمه ی Orphikós گرفته شده. وقتی این کلمه رو با حروف کوچک می نویسیم به همون معنی دلنواز و اسرار آمیزه ولی این کلمه رو اگه به صورت اسم ازش استفاده کنیم، منظورمون تاریخ پیچیده ای هست که این کلمه در یونان قدیم داره که که دوست دارم براتون تعریفش کنم!

1604803723377.png

در افسانه های یونان موسیقی دان و ترانه نویس و پیشگویی وجود داشته به نام اورفئوس که گفته می شده که موسیقی اش انقدر دلنواز بوده که حیوانات وحشی رو رام می کرده و درخت ها و شکوفه ها به سمتش خم می شدند تا صدای موسیقی شو بهتر بشنوند. آپولو(خدای خورشید و موسیقی در افسانه های یونان قدیم) به اورفئوس چنگی رو تقدیم کرده بوده که اورفئوس همیشه با خودش می بـرده و موسیقی هاش رو به وسیله ی اون می نواخته. در روز عروسیش همسر اورفئوس توسط یک مار گزیده میشه و می میره و اورفئوس که از شدت غم در حال دیوانه شدن بوده، به دنیای مردگان سفر می کنه تا همسرش رو برگردونه.
    وقتی اورفئوس به دنیای زیرین میره، هادس(خدای مرگ در افسانه های یونان قدیم) به حدی با شنیدن موسیقی اش تحت تاثیر غم اورفئوس قرار می گیره که بهش اجازه میده همراه همسرش به دنیای زندگان برگرده. ولی یک شرط براش قرار میده: در راه برگشت، نه اورفئوس و نه همسرش نباید به عقب نگاه می کردند. وقتی به سرزمین خودشون نزدیک میشن، اورفئوس با دیدن نور خورشید به حدی خوشحال میشه که به عقب نگاه می کنه تا به همسرش لبخند بزنه ولی همسرش هنوز پاشو از دنیای مرگان بیرون نگذاشته بود و بنابر این همون لحظه ناپدید میشه و اورفئوس دیگه هیچوقت نمیتونه اونو پیش خودش برگردونه تا روزی که کشته میشه و در دنیای زیرین با همسرش ملاقات می کنه.
    آثار هنری و نوشته های ادبی زیادی درباره ی اورفئوس و افسانه هاش وجود داره که اگه سرچ کنید چیزهای جالبی راجع بهش پیدا می کنید و چند نمایشنامه درباره اش وجود داشته که در سالهای مختلف در تئاتر بازی شده‌.
    اگر بخواید داستان کامل زندگیشو بخونید
    کلیک کنید.

آخرین ویرایش:

1ta.rasoulzadeh

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    530
    امتیاز واکنش
    4,119
    سلام! دوباره بعد از مدت ها با یه کلمه ی دیگه اومدم!

fc8ba2b02dfe6c6c7f32657814fff496.jpg

Sempiternal
    (adj.)
    نوع کلمه: صفت
    این کلمه دو تا معنی داره: everlasting; eternal
    داشتم یه متنی میخوندم که به این کلمه برخوردم و خیلی به دلم نشست! شما هم بخونید که بتونید معنیشو درک کنید:

In another sense, it means that God is sempiternal, namely, a being existing throughout time but whose duration is successive and for whom there is a before and an after​

این کلمه رو اگه بخوایم به فارسی ترجمه کنیم شاید بتونیم بگیم ابدی ولی درواقع داره درباره‌ی این حرف می زنه که اصلا زمان در این ابد معنا نداره! داره درباره ی طولانی بودن حرف نمی‌زنه، درباره‌ی "بودن" حرف می زنه. این کلمه به این معنیه که یک چیز نه ابتدا داره و نه انتها! داره درباره ی ابدیت واقعی حرف می زنه. ابدیتی که از هیچ کجا شروع نشده صرفاً بوده و هست و خواهد بود. توی این متن داره راجع به این حرف می زنه که خدا که زمان رو بوجود آورده دیگه زمان توش تاثیری نداره! این کلمه مثل بعد چهارم می مونه! شاید دارم چرت و پرت میگم و شاید نه! کسی که حرفمو بفهمه خودش می دونه دارم درباره‌ی چی حرف می‌زنم!
    پ.ن: اون علامتی که توی عکس گذاشته شده هم نماد این کلمه است! انقدر که این کلمه خفنه!
    پ.ن۲: یه آلبوم راک با همین اسم از Bring Me the Horizon هم داریم که تا حالا خودمم گوشش ندادم!

1ta.rasoulzadeh

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    530
    امتیاز واکنش
    4,119
    کلمه ای که امروز میخوام بهتون معرفی کنم بازم به افسانه های یونان ربط داره و از یه طرف دیگه هم وارد دنیای پزشکی شده!

goldd.jpeg

ichor
    /ˈʌɪkɔː/
    نوع کلمه: اسم
    این کلمه 2 معنی داره که من یه معنیشو بیشتر از اون یکی دوست دارم پس معنی ای رو که دوست دارم دوم میگم!
    معنی 1: خونابه و جراحتی که از زخم میاد.
    معنی 2: در افسانه های یونان قدیم از این کلمه به معنی خونی طلایی( یا بعضی ها میگن آبی بوده که حالا به اونم می رسیم!) که در رگ های خدایان جریان داشته استفاده می کردند! باور مردم این بوده که این خونی که در رگ های خدایان وجود داشته دلیل زندگی ابدیشون محسوب می شده! اعتقاد بر این بوده که اورانوس( که خدای همه ی خدایان بوده) مردی با پوست و خون طلایی بوده که سر منشاء زندگی ابدی محسوب می شده و فرزندانش هم بعد از اون به خاطر اینکه خون اورانوس در اونها جریان داشته دارای زندگی ابدی شدند. همچنین بعضی ها میگن که این خون طلایی از nectar و ambrosia درست شدن که در واقع غذا و نوشیدنی مخصوص خدایان بوده که طعمشون از هر غذا و نوشیدنی ای در دنیای معمولی بهتر بوده!
    در افسانه های رم این خون خدایان قدرت مداوای زخم ها رو داشته ولی در افسانه های یونان عقیده بر این بوده که اگر این خون حتی به پوست انسان هم بخوره مثل اسید اونو می سوزونه!
    حالا اینکه چطوری این کلمه ی زیبا تبدیل شده به کلمه ای که برای عفونتی که از زخم بیرون می زنه، خدا می دونه! شاید به خاطر اینه که اگر زخم کسی به عفونت می رسیده، احتمال نجات یافتنش خیلی کم بوده و مردم طبق اعتقادات یونان قدیم فکر می کردند که اون ترشح خون خدایان هستش که وارد خون فرد شده و داره می کشتش!

24f03e3bd770cd713c74ff48e6ff5913.gif

ولی قضیه همین جا تموم نمیشه! یادتونه گفتم بعضی ها می گفتن که رنگ خون خدایان طلایی نبوده و آبی بوده؟ البته این رنگ آبی رو بیشتر در افسانه های رم قدیم می دونستن که فکر می کردند خون خدایان باعث شفای زخم ها میشده! خب بذارید همینجا براتون یه اصطلاح رو که از افسانه ها بوجود اومده توضیح بدم! خدایان در خیلی از افسانه ها با زن ها و مردهای عادی خانواده تشکیل می دادند و بچه دار می شدند! یعنی این بچه ها نیمه خدایانی بودند که خون آبی خدایان درون رگشون داشتند و قدرت خدایی و پادشاهی داشتند! حالا ما یه اصطلاح داریم به نام blue bloods که این رو برای افرادی به کار می بریم که جزو خانواده ی اشرافی هستند مثل خانواده ی سلطنتی انگلیس و خب هر خانواده ی ثروتمند و قدرتمند دیگه ای! این ضرب المثل از اینجا اومده که به اعتقاد بعضی ها این خانواده ها در واقع خانواده ی خدایان بودند و خون آبی در رگشون جریان داشته که باعث می شده شانس و ثروت و قدرت زیادی بدست بیارن و با مردم عادی تفاوت داشته باشن!
    حالا بازم قضیه جذاب تر میشه! ما می دونیم که افرادی که گروه خونیشون O منفی هستش تنها گروه خونی ای هستند که می تونن به بقیه ی گروه خونی ها خون بدن و خونشون به همه می خوره ولی خون خودشون خیلی خاصه و از هیچ گروه خونی دیگه ای نمی تونن خون بگیرن! و ما دوباره یک اصطلاح دیگه داریم به نام blue babies که میگن که بچه هایی که تازه به دنیا اومدن و گروه خونیشون O منفی هستش پوستشون آبی به نظر میاد و کمتر زردی می گیرن! ( از حقیقت علمیش خبری ندارم ولی این یه اصطلاح و باور مرسومه در کشورهای اروپایی!)
    در کل اینکه گروه خونی O منفی با بقیه ی گروه های خونی تفاوت های بسیاری داره و دانشمندان و پزشکان هیچ دلیلی هنوز برای این موضوع پیدا نکردن و بعضی وقت ها به اوولوشن و تکامل و جهش ژنتیکی انسان ها ربطش میدن و اگه شما هم مثل من از دنیای واقعی خسته شده باشید و دلتون بخواد یه کم با تخیل خودتون بازی بازی بکنید، شاید به فکرتون بیافته که این آدما توی رگ هاشون خون خدایان ( ichor ) دارن و خودشونم نمی دونن!
    منبع:

آخرین ویرایش:
    بالا