VIP *حقـــوق*

ღ motahareh ღ

کاربر نگاه دانلود
کاربر نگاه دانلود
ارسالی ها
14,789
امتیاز واکنش
46,711
رئیس سازمان بازرسی کل کشور گفت: رئیس بانک رفاه با وجود پرونده در مرجع قضایی، منصوب شد.

بخش حقوق تبیان

8396100146178734240461279668217179219255.jpg

ناصر سراج در حاشیه همایش سراسری هفته قوه قضاییه در رابـ ـطه با موضوع فیش های حقوقی گفت: اولین بار موضوع در رابـ ـطه با بانک رفاه کارگران مطرح شد. زمانی که مدیر عامل این بانک رئیس بانک ملی بود، پرونده سنگینی داشت که پرونده وی هنوز هم در دادسرا مطرح است. همان زمان اصرار شد که ایشان بیاید و رئیس بانک رفاه شود حتی بنده مخالفت کردم و گفتم که وی پرونده سنگینی دارد، ولی متاسفانه با اصرار، وی رئیس بانک رفاه شد. قوه قضاییه بیشتر از این آیا می توانست کار کند؟

وی افزود: هر کسی که مشکل دارد هرجا که برود مشکل ایجاد می کند، قوه قضاییه چه باید بکند؟

سراج خاطرنشان کرد: ایشان ادعا کرده که حقوق را دریافت نکرده، ولی مگر می شود فیش رفته به حسابش و فیش های حقوقی وی موجود است.

وی در رابـ ـطه با حکم حبس یکی از مدیران که اخیرا اعلام شده بود، گفت: آن موضوع ربطی به حقوق های نجومی ندارد؛ چرا که طبق قانون سازمان بازرسی ما می توانیم مدرک بخواهیم و مدیران باید آن را ارائه دهند که در همین راستا یکی از مدیران طبق ماده 8 قانون سازمان بازرسی مدرک را ارائه نداد که به دادگاه معرفی شد و حکم وی تائید شد.

سراج در رابـ ـطه با موضوع حقوق های غیرمتعارف گفت: دو روز قبل با رییس مجلس در رابـ ـطه با درزهای قانونی و نواقص قانونی آن جلسه داشتیم. متاسفانه سقف و کفی برای این موضوع در قانون خدمات کشوری و قانون برنامه پنجم مشخص نشده و کلی است.

وی افزود: کمیسیونی به سرپرستی مرکز پژوهش های مجلس، رییس سازمان بازرسی، رییس دیوان محاسبات، رییس کمیسیون اصل 90 مجلس تشکیل و مقرر شد اقداماتی انجام دهیم و طرح و لایحه ای در مجلس ارایه کنیم.

رییس سازمان بازرسی کل کشور در مورد شناسایی دارندگان فیش های حقوقی نجومی و اینکه انتصابشان به کدام دولت ها مربوط بوده است؟ گفت: خوشبختانه گزارشی را دیروز برای روسای قوا و برخی مسئولان چون معاون اول رییس جمهور و رییس سازمان مدیریت ارسال کردم و البته پیش تر هم گزارشی را به روسای قوا ارائه کرده بودم و پیشنهاد داده بودم که برای کل کشور برنامه تعریف کنیم.

سراج در رابـ ـطه با اینکه تعداد این افراد کم بوده یا خیر؟ گفت: در سطح کارکنان حدود سه درصد و در رتبه مدیران قطعا بیشتر است.

رییس سازمان بازرسی در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه چرا قبلا سازمان بازرسی به موضوع ورود نکرده است، گفت: ما سه نوع بازرسی اعم از مستمر، موردی و فوق العاده داریم. ما قبلا هم به این موضوع رسیدگی کردیم، ولی به خاطر شان و شئونات ان را افشا نمی کنیم و در این مورد رییس دستگاه قضایی به من دستور دادند و بازرسی فوق العاده را تعریف کردیم و در کل کشور آن را اجرا می کنم و گزارش آن را به مراجع ذیصلاح ارایه می کنم.

• پیشنهادات
  • ღ motahareh ღ

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    14,789
    امتیاز واکنش
    46,711
    به خودشان و آقازاده هایشان نگاه کنند معلوم می‌شود مشکل از کجاست
    رئیس قوه قضائیه گفت: قریب به 15 میلیون پرونده در دادگستری رسیدگی می شود و مجموعه خدمات در دستگاه قضایی در امنیت و اعتماد مردم دخیل است.
    بخش حقوق تبیان

1291213613820111263207175228186134212127120166.jpg

آیت الله آملی لاریجانی در همایش سراسری قوه قضائیه ضمن گرامیداشت ایام پربرکت ماه مبارک رمضان و لیالی قدر و یاد و خاطره شهدای هفتم تیر تسلیت به مناسبت شهادت حضرت علی (ع) اظهار کرد: حجم گسترده ای از خدمات در دستگاه قضایی انجام می پذیرد و نکته مهمی این است که گاهی کثرت خدمات موجب می شود ما این خدمات عظیم را آنچنان که باید ببینیم، نبینیم.

وی از خدمات بی شائبه کارکنان دستگاه قضایی و قضات تقدیر کرد و افزود: کارکنان دستگاه قضایی و قضات شریف در طول سال در تلاش هستند که بار عظیم این خدمات را بر دوش بکشند و نگذارند این بار به زمین بماند. قریب 15 میلیون پرونده در دستگاه قضایی رسیدگی می شود، در محاکم دادگستری و مراجع قضایی قریب به 11 میلیون پرونده، 3میلیون و 300 پرونده در شوراهای حل اختلاف هم ورودی و خروجی به مقدار کمتر ازآن رسیدگی پرونده است، که بار این زحمات به دوش کارکنان قضایی است و مدیران ستادی که در ستادها فعالیت می کنند.

پس از گذشت 37 سال کسانی که لسان انتقاد باز کرده اند، خودشان در این کشور مسئول بوده اند و حالا یک دفعه نقش عوض کرده اند و اپوزیسیون شده اند،
    وی اضافه کرد: این ها علاوه بر خدماتی است که از سوی سازمان های تابعه از جمله سازمان ثبت،سازمان بازرسی کل کشور و سازمان پزشکی قانونی، سازمان قضایی نیروهای مسلح، سازمان زندان ها ارائه می شود. این دستگاه ها خدمات بسیار متنوع و حجیم ارائه می کنند و این علاوه برآن چیزی است که در مرکزهای وابسته به قوه قضائیه مانند مرکز آمار و فناوری اطلاعات و حفاظت و اطلاعات قوه قضائیه که بخشی از آن ستادی است، صورت می گیرد.

آیت الله آملی لاریجانی در ادامه بیان کرد: ذکر این خدمات و کار و تلاش دوستان در این است که گاهی نسبت به این زحمات بی شائبه دوستان بی توجهی می شود ما باید این را قدر بدانیم مجموعه خدماتی که در دستگاه قضایی انجام می شود اینها به اعتماد واطمینان مردم و امنیت کشور دخیل است همانطور که در سخنان رئیس جمهور و رئیس مجلس به آن اشاره شد، در بخش امنیت کشور قوه قضائیه نقش بسزایی دارد. باید این خدمات را قدر بدانیم چراکه در اعتماد مردم و امنیت کشور دخیل است. در مبارزه با اشرار و قاچاقچیان مواد مخـ ـدر، سارقان مسلح و متجاوزین به نوامیس مردم که به نحوی سلب امنیت مردم می کنند قضات محترم ما هستند که در میدان هستند و ما باید این زحمات را قدر بدانیم.

وی تصریح کرد: در برخورد با مفسدان اقتصادی قوه قضائیه کارنامه روشنی داشته است و در حل پاره ای از مشکلات یا فکری شده، تدبیر به خرج داده است. اگر برخی از مشکلات بدون تدبیر قوه قضائیه باشد به یک معضل اجتماعی تبدیل می شد و بحث هزاران پرونده برای دستگاه قضایی به وجود می آمد. در بحث موسسه مالی ثامن الحجج و میزان مشهد، قوه قضائیه هم ورود کرد و هم ورود با تدبیر داشت. اگر بگیر و ببند که کار آسانی هم هست انجام می شد یک مشکل اجتماعی به وجود می آمد و می توانست هزاران پرونده را ایجاد کند، بنابراین تدبیر قوه قضائیه تدبیر معقولانه ای کرد.

وی گفت: در بحث اطمینان بخشی و در بخش اقتصاد نقش قوه قضائیه یک نقش یکسویه نیست و برخورد با مفاسد یک طرف قضیه است و طرف دیگر اطمینان بخشی به سرمایه گذاران است. باید قوه قضائیه چتر حمایتی خود را بر سر همه سرمایه گذاران بگسترداند و اثر آن هم در رونق اقتصادی و هم در اشتغال روشن است، بنابراین قوه قضائیه نقش بسیار موثری دارد و همزمان هم همچنین است.

آیت الله آملی لاریجانی با بیان اینکه سازمان بازرسی کل کشور در بسیاری از موارد جلوی مانع تراشی دستگاه های اجرایی را در امور مرتبط با سرمایه گذاری، گرفته است گفت: من تاکید دارم که هم در داخل قوه قضائیه و هم بیرون از مجموعه دستگاه قضا و در میان سایر قوا به خدماتی که در دستگاه قضایی انجام می گیرد توجه شود و ارزش کار دست اندرکاران قضایی کم جلوه نکند.

رئیس قوه قضائیه با اذعان به وجود برخی کاستی ها در دستگاه قضا اظهار کرد: برخی از کاستی هایی که در قوه قضائیه وجود دارد تحمیلی است البته برخی قصورات نیز وجود دارد که با عزم فراوان در تلاش برای رفع آنها هستیم.

آیت الله آملی لاریجانی در ادامه با بیان اینکه نقد دستگاه قضا بلااشکال است گفت: از نظر ما راه سازندگی در قوه قضائیه، نقادی است و همه افراد و نهادهای ذیصلاح چه در داخل قوه قضائیه و چه در خارج از آن می توانند نسبت به عملکرد قوه قضائیه نقادی داشته باشند و ما از این امر استقبال می کنیم.

وی با بیان اینکه آرای قضایی وحی منزل نیست تصریح کرد: عقل و تواضع اقتضا می کند که در دستگاه قضایی نسبت به نقدهای سازنده استقبال صورت گیرد و تا کنون هم همینطور بوده است و برخلاف برخی ادعاها، ما نسبت به نقد سازنده کدورتی پیدا نمی کنیم البته آلوده کردن نقدها به موارد غیر مرتبط، بحث دیگری است.

رئیس قوه قضائیه در ادامه با اشاره به ضرورت توجه به محدودیتهایی که در دستگاه قضایی وجود دارد گفت: برای مثال یکی از علتهای اطلاله دادرسی کمبود نیروی انسانی در قوه قضائیه است و وقتی که در یک شعبه بازپرسی ماهانه 150الی 200پرونده مورد بررسی قرار می گیرد، چه انتظاری نسبت به تسریع در روند رسیدگیها وجود دارد؟ و وقتی ورودی پرونده ها به دیوان عدالت اداری زیاد است و نیروی انسانی متناسب با این حجم از ورودیها وجود ندارد چه انتظاری نسبت به تسریع در روند رسیدگی به این پرونده ها وجود دارد؟

آیت الله آملی لاریجانی اظهار کرد: در همایش امروز دو شخصیت فرهیخته که در راس قوای مجریه و مقننه قرار دارند صریحا اعلام کردند که ما موظفیم به قوه قضائیه کمک کنیم لکن عملا این حمایت ها یا واقع نشده و یا کم رنگ بوده است و در صدد رفع نیازها نبوده است؛ البته من نمی خواهم بگویم که این امر تعمدی بوده است.

وی ادامه داد: ما از یک قاضی که ماهانه به 150 پرونده رسیدگی می کند نباید انتظار داشته باشیم که روند رسیدگی به این پرونده ها هم به درازا نکشد و هم رای صادره پیرامون آنها مطقا و مستدل و با بررسی همه جوانب باشد.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به بازدیدهای اخیر خود از مجموعه ها و دستگاه های قضایی کشور گفت: ما در بازدیدهای اخیر متوجه شدیم مثلا در مجتمع های قضایی خانواده وقت اختصاص داده شده به رسیدگی هر پرونده یک ربع بود و سوالی که اینجا مطرح می شود این است که آیا برای کم کردن طلاق توافقی یک ربع زمان کافی است؟ آیا در یک ربع می توان اطراف دعوا را نصحیت و توجیه کرد و راه صلح و سازش را به آنان نشان داد؟

آیت الله آملی لاریجانی تاکید کرد: ما با یک محدودیت فزاینده در ناحیه کمبود نیروی انسانی و کمبود اعتبارات مواجه هستیم و ضروری است این محدودیتها در مقام ارزیابی مورد توجه قرار گیرد.

وی در ادامه با گلایه از برخی ارزیابی های نسنجیده گفت: اخیرا در یکی از شبهای قدر حرفهایی مطرح شده است که ایراد این گونه سخنان در هفته قوه قضائیه و با وجود تلاشهای دست اندرکاران قضایی کشور تعجب آور بود.

رئیس قوه قضائیه ادامه داد: در هفته قوه قضائیه به جای تشکر از تلاشهای دست اندرکاران قضایی کشور، عده ای با استدلالهای سخفیف علیه قوه قضائیه سخن گفتند و من واقعا از این جهت متاسف هستم.

آیت الله آملی لاریجانی تصریح کرد: بنا نیست که هر کس از راه می رسد بدون توجه به محدودیتها در دستگاه قضائی، سخنانی را مطرح کند.

وی افزود: اخیرا یک فردی گفته است چرا زمان رسیدگی به پرونده ای در قوه قضائیه 10 الی 12 سال طول می کشد؛ البته میانگین زمان رسیدگی به پرونده ها در قوه قضائیه این مقدار نیست اما باید گفت که این آقا که چنین سخنی مطرح کرده آیا توجه داشته که اگر در پرونده مرتبط با قتلی، قاتل فراری باشد چگونه می توان این پرونده را مختومه کرد؟ این فرد اصلا توجهی ندارد که نمی توان برخی پرونده ها را مختومه کرد و برخی پرونده ها درحال اجرا است.

رئیس قوه قضائیه بیان داشت: یک آقای بزرگواری استدال کرده که من در دفتر کارم بودم و یک فرد آمده و گفته من هیچ توقعی ندارم جز اینکه در دادگستری به پرونده من عادلانه رسیدگی شود؛ و این آقا گفته که چرا باید اینگونه باشد که تن مردم بلرزد؛ و من از بابت اینگونه استدالها و ارزیابی ها واقعا متاسفم.

وی ادامه داد: در حالیکه از زمان تکوین این نظام سیـاس*ـی بی بدیل، تمام دشمنی ها متوجه این نظام شد، سخت ترین تحریم ها و جنگ تحمیلی به راه انداختند و سرمایه های کلان کشور را بردند. آیا با این وضعیت جمهوری اسلامی ایران رو به جلو نبوده است، در کشور کاستی ها و اشکالاتی هم وجود دارد؛ اما نحوه ارزیابی بسیار مهم است.

در آمریکا در مقابل چشم مردم و تمام رسانه ها یک فرد را به روی زمین می خوابانند و می کشند ولی کسی پیرامون نقض حقوق بشر در آنجا لب به سخن نمی گشاید
    آیت الله آملی لاریجانی تصریح کرد: پس از گذشته 37 سال کسانی که لسان انتقاد باز کرده اند، خودشان در این کشور مسئول بوده اند و حالا یک دفعه نقش عوض کرده اند و اپوزیسیون شده اند، برخی از این ها خودشان اشرافی گری را در کشور راه انداختند؛ اما یادشان رفته است، یک نگاه به خودشان و آقازاده ها و اطرافشان بیندازند و به سرمایه های مفسدی که با آن ها روابطی دارند نگاه کنند. آن وقت مشخص می شود که مشکل از کجاست.

رئیس دستگاه قضا تصریح کرد: بنده نمی خواهم دفاع متعصبانه کنم. قوه قضائیه کمبودهایی دارد و بعضا تخلف هایی نیز در آن وجود دارد؛ اما ما در بستر و محدوده زمینی و با وجود محدودیت ها فعالیت می کنیم با این وجود آیا قوه قضائیه مسیر تکاملی سیر نمی کند و با متخلفان برخورد نمی کند. آیا ما با قضاتی که متخلف هستند و بعضا رشوه دریافت می کنند ساخته ایم؟ این در حالیست که در سال گذشته میزان افرادی که از قوه قضائیه منفصل کردیم بیش از 50 نفر بوده است، بنابراین دستگاه قضایی بنای سازش با تخلف ندارد.

وی اظهار کرد: ما در استخدام کارمند معمولی دستمان بسته است. قاضی را استخدام می کنیم که دفتردار ندارد و اجازه نداریم یک آبدارچی ساده استخدام کنیم. بنده بارها از رئیس جمهور و رئیس مجلس خواسته ام که در این زمینه همکاری کند اگر قوه قضائیه مقتدر باشد برای مردم و نظام بهتر است. گاهی متاسفانه در مجلس و دولت همکاری نمی شود. در راستای بودجه ما پیشنهاد تغییر در برخی تعرفه ها را دادیم که نماینده دولت در کمیسیوت تلفیق و مجلس با آن مخالفت کرد. این در حالیست که فرصت ها و وقت قوه قضائیه به دلیل نداشتن قاضی و نیرو ضایع شده است.

آیت الله آملی لاریجانی با بیان اینکه بودجه مرکز فناوری اطلاعات قوه قضائیه را نباید به حساب تملک امور دارایی بگذارند، گفت: بحث نگه داشتن سرورها و اتصالات شعب دادگاه ها و دادسراها و cms کار روزمره و اجرایی دستگاه قضایی است و نباید بودجه آن را به حساب تملک دارایی بگذارند. توقع این است که در فضایی که محدویت های اساسی در ناحیه اعتبارات بودجه وجود دارد ارزیابی ها، ارزیابی های معقول و منطقی باشد که متاسقانه استباط های سخیفی می شود.

رئیس دستگاه قضا با بیان اینکه بحث کار قوه قضائیه امری نیست که ما به عنوان یک شغل و احتساب درآمد به آن نگاه کنیم، اظهار کرد: وقتی قاضی به دستگاه قضایی وارد می شود وظیفه وی انجام کار خداپسندانه و جهادی است. درست است که ما برای تامین قاضی دستور شرعی داریم؛ اما استدعای من از قضات این است که کار خود را با وجهه الهی و خدمت به خلق ببینند.

وی ادامه داد: چراکه بسیاری از امور و رفتار انسانی را نباید در چارچوب امور مالی دید. بنده مراجعی را می شناسم که وقف علم و خدمت به مردم بودند و احتساب نمی کردند که چند ساعت کار می کردند و این فکر در فکر آن ها نمی گنجید و در روایاتی که از اهل بیت (ع) رسیده است مسئله خدمت به مردم مسئله ارزشمندی است و خداوند در هر قدمی ثواب اعطا می کند.

آیت الله آملی لاریجانی به روایتی از اصول کافی اشاره کرد و گفت: خداوند بندگانی روی زمین دارد که در حوائج مردم تلاش می کنند. اینان در روز قیامت در امنیت هستند و طبق روایت هرکسی مومنی را مسرور کند خداوند قلب او را در روز قیامت خوشحال می کند. شما قضات نیز اگر توسط قانون و شرع عمل کنید و ظلمی را از مظلوم دفع کنید موجب ایمنی خود در آخرت خواهید شد که با چیزی قابل سنجش نیست.
    وی تصریح کرد: از امام صادق (ع) روایت شده که اگر مومنی در حل مشکل مومن دیگر قدم بردارد خداوند به هر قدمش حسنه می دهد. بنابراین با هر قدمی که از خانه بیرون می آیید و برای رفع حوائج مردم تلاش می کنید مشمول حسنه خداوند می شوید.

آیت الله آملی لاریجانی به روایت دیگری اشاره کرد و گفت: امام صادق (ع) از قول خداوند نقل می کند که این خلق مخلوقات من هستند و بار رزقشان بر من است و کسانی که من از همه بیشتر دوستشان دارم کسانی هستند که به خلق بیشتر محبت کنند و سعی در رفع حوائج مردم کنند ما نباید از الفاظ این روایات به راحتی عبور و مسامحه کنیم چرا که در روایتی نیز آمده است که خداوند هر کس که به رضایت او عمل کند یادی از خودش در دل آن فرد قرار می دهد که نصیان در آن نیست و در تاریکی شبها با او مناجات می کند.

رئیس دستگاه قضا با تاکید بر اینکه نگاه ها باید عوض شود گفت: گاهی گلایه ، توهین و تخریب می کنند ولی ما باید گوشمان به انتقاد سازنده باز باشد این برای اصلاحمان لازم است و راه آن این است که از همان ابتدا کار را با حق متعال شروع کنیم.

وی به سلامت دستگاه قضا و ابعاد نظارتی آن اشاره کرد و گفت: سلامت دستگاه قضا مسئله بسیار مهمی است که مدیران دستگاه قضا و خود قضات بر آن حساسند متاسفانه گاهی در گوشه ای کارمند و یا قاضی تخلف می کند و آن را به پای دستگاه قضایی می نویسند گاهی فلان وکیل نمی تواند از موکلش دفاع کند و می گویند رشوه گرفته شده است.

آیت الله آملی لاریجانی تصریح کرد: کسانی می گویند رشوه همه جا را گرفته است اما اینها که چنین ادعایی مطرح می کنند بگویند درکجا بوده و آن را ثابت کنند هرچند تخلفات کم هم برای ما قبول نیست وعزم دستگاه قضا در برخورد با تخلفات جزم است باید بدنه دستگاه قضا از تهمت هایی که روا داشته می شود مبرا باشد ما در عالم تخیل کار نمی کنیم روی زمین هستیم .

رئیس دستگاه قضا تصریح کرد: ابعاد نظارتی را در قوه قضائیه افزایش دادیم و نظارتها به صورت سیستماتیک و نظامند صورت می گیرد به مدت دو سال است که در دادسرای انتظامی قضات افرادی به صورت پنهانی به شعبات می روند و وضعیت را می بینند و افرادی که تخلف داشته اند را با هیچ عذری نمی پذیریم بنابراین ما نباید همه را با یک چوب برانیم.

وی به مسئله اخلاق حرفه ای اشاره کرد و گفت: اخلاق حرفه ای در تجارت، پزشکی و دستگاه قضایی و سایر زمینه ها وجود دارد اما واقعیت این است که ما باید در بحث اخلاق حرفه ای پیشتاز باشیم ما باید اخلاق حرفه ای را در زندگی شخصی و کاری و نحوه مواجهه با متهم در نظر داشته باشیم، به بنده شکایت های متعددی کرده اند که فلان بازپرس با مراجعین تندی می کند این کار درست نیست برخی گزارش هایی که داده اند موثق بوده است پس بحث نحوه رفتار با مراجعه کننده بسیار مهم است و کسی که با هزار امید به شما پناه آورده را نباید برانید.

آیت الله آملی لاریجانی تصریح کرد: البته نباید بگوییم که این یک چیز عمومیت داری است اما کم آن را نیز باید رعایت کرد کرامت مردم و مراجعین اصل مهمی است آنها ولی نعمت ما هستند و ما با رای و حضور آنها در ساختار نظام سیـاس*ـی هستیم.

رئیس دستگاه قضا در بخش دیگر از سخنان خود به گلایمندی وکلا اشاره کرد و گفت: گاهی از قول من نقل می شود که بنده نسبت به وکلا نظر منفی دارم این حرف غلط و نادرست است وکلا در احقاق حق و کمک به دستگاه قضایی نقش موثری دارند و یک وکیل متمدن و قانونمند در خدمت به مردم ونظام نقش موثری دارد.

وی تصریح کرد: برخی از آنها بیان می کنند که قضات با ما برخورد ناصحیح دارند این مسائل را هم باید در چارچوب اخلاق حرفه ای ببینیم. وکیل یک طرف دعوا است و باید برخورد تعاملی داشته باشیم، وقتی وکیل بر اساس قانون عمل می کند قضات باید شان وکلا را در نظر داشته باشند.

آیت الله آملی لاریجانی با بیان اینکه گزارشهای متعددی هم از رفتار خلاف شان وکلا در دادگاهها و بیرون دادگاهها ارائه شده است، گفت: برخی گزارشات موثق است که متاسفانه وعده هایی به موکلین می دهند و سخنان ناحقی به دستگاه قضایی منتسب می کنند و می گویند هزینه ای بالاتر از تعرفه می خواهیم مبنی بر اینکه فلان مبلغ برای قاضی و دفتردار است بنابراین خود وکلا هم باید شئون و نحوه حضور در دادگاهها را حفظ کنند.

آیت الله آملی لاریجانی در ادامه با اشاره به ضرورت توجه به تنقیح قوانین و لوایح جدید گفت: در موردقانون آیین دادرسی کیفری کار زیادی صورت گرفت و این قانون دارای برجستگی های زیادی است و این قانون تأسیسات جدید زیادی را وارد دستگاه قضایی کرد.

وی ادامه داد: از اول تیرماه سال گذشته که قانون جدید آیین دادرسی کیفری اجرایی شد واقعا بار سنگینی به دوش دستگاه قضا وارد شد تا تأسیسات این قانون را فعلیت ببخشد؛ البته در برخی قسمتها همچنان با کمبود قاضی مواجه هستیم ولی عمده آنچه لازم بود تا حد زیادی دراین رابـ ـطه واقع شده است.

رئیس قوه قضائیه در ادامه با اشاره به تصویب و ابلاغ قانون پیشگیری از وقوع جرم پس از هشت الی ده سال اظهار کرد: قانون پیشگیری ازوقوع جرم اگر چه پس از ابلاغ هم با مشکلاتی مواجه شد ولی فعلا ا جرایی شده است و تشکیل جلسات آن و فعال کردن دبیرخانه اش بر عهده قوه قضائیه است و باید ببینیم که شورای عالی پیشگیری از وقوع جرم و کمیته های تابع آن چه میزان می توانند دراین زمینه نقش ایفا کنند.

آیت الله آملی لاریجانی با اشاره به اصلاحاتی که در رابـ ـطه با طرح جرم سیـاس*ـی صورت گرفت و تأکید بر لزوم این اصلاحات گفت: امیدواریم بتوانیم این طرح را اجرایی کنیم البته هنوز در این طرح خلاء هایی وجود دارد.

وی افزود: هم مجلس شورای اسلامی که نسبت به تنقیح قوانین گذشته موظف است و هم مرکز پژوهش های مجلس و هم دولت که پیرامون بررسی لوایح سازو کارهای مشخصی دارد و هم معاونت حقوقی و سایر معاونت های قوه قضائیه باید دست در دست هم دهند تا قوانین بایک معیار دقیق نوشته شود که ما در مقام اجرا با مشکل مواجه نشویم.

رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه برخی از این قوانین بعد از اجرا طبیعتا با اصلاحاتی مواجه می شوند، گفت: ا میدواریم معاونت حقوقی قوه قضاییه با کمک قضاتی که درمقام اجرای این قوانین هستند ایرادات و اصلاحات آن را به مجلس منعکس کنند و مجلس هم بتواند نسبت به آنها ترتیب اثر دهد.

آیت الله آملی لاریجانی در ادامه به هجمه های زیاد حقوق بشری که از جانب غربی ها به جمهوری اسلامی ایران وارد می شود اشاره کردو گفت: ما دررابطه با حقوق بشر با غربی ها با سه مسئله مواجه هستیم؛ نخستین بحث دراین رابـ ـطه بحث های مبنایی است. ما معتقدیم بدون مراجعه به مبانی اصلی نمی توانیم پیرامون حقوق بشر تصمیم گیری کنیم.

وی تصریح کرد: میان عده ای که مبداء حقوق را وضعی و برمبنای قرارداد اجتماعی می دانند با ما که مبداء حقوق را دینی و الهی می دانیم از زمین تا آسمان تفاوت وجود دارد.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه ما معقتد به نقش حق متعال در عالم تکوین و تشریع هستیم، گفت: ما نمی توانیم از لحاظ مبانی با آنهایی که حقوق را به صورت وضعی تنظیم می کنند و در صدد تحمیل آن هستند اشتراک نظر داشته باشیم.

آیت الله آملی لاریجانی ادامه داد: آنها می آیند حق آزادی همسرداری را در ذیل حقوق بشر اثبات میکنند و سپس همسرداری را به هم جنس هم تعمیم می دهند؛ و ما با داشتن مبانی دینی امکان ندارد این حرفها را قبول کنیم و ما به هیچ وجه مبنای غربی را قبول نداریم چرا که پیرامون زمینه های فلسفی و فنی مبانی حق و تحقق حق حرفهای زیادی برای گفتن داریم.

نمی‌خواهم دفاع متعصبانه کنم. قوه قضائیه کمبودهایی دارد و بعضا تخلف هایی نیز در آن وجود دارد
    وی در ادامه با بیان اینکه تعمیم حقوق بشر غربی به کل کشورها خلاف حقوق بشر است، اظهار کرد: حادترین بحث پیرامون مسائل مرتبط با حقوق بشر، اجرای حقوق بشر است؛ حقوق بشر به ابزاری در دست قدرتهای بزرگ و مجامع بین المللی تبدیل شده تا به کشورهایی که رفتار و منش آنها را نمی پسندند فشار وارد کنند.

رئیس قوه قضاییه ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران از آن جهت که سر به پیش امثال آمریکا فرود نمی آورد در مباحث مرتبط با حقوق بشر مورد اتهام قرار می گیرد.

آیت الله آملی لاریجانی در ادامه با طرح این سوال که وضعیت حقوق بشر در آمریکا، عربستان سعودی، فلسطین اشغالی ، بحرین و یمن چگونه است؟ گفت: آیا آمریکایی ها در برابر بمباران مردم یمن توسط عربستان ایستادند؟ دروغی بزرگتر از دروغ حقوق بشری آمریکایی ها و اروپایی ها وجود ندارد.

وی در ادامه با بیان اینکه طبق کنوانسیون های بین المللی تمام اعمال عربستان در جنگ یمن مصداق جنایت جنگی محسوب می شود، گفت : طبق کنوانسیون های بین المللی کشتارهای بی رویه مردم عادی واز بین بردن زیرساختهای یک کشور مصداق جنایت جنگی محسوب می شود که عربستان این اعمال را در قبال کشور و مردم یمن انجام می دهد.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به القای گزارشی که در آن سازمان ملل نسبت به نقض حقوق کودکان یمنی توسط عربستان سعودی انتقاد کرده بود، گفت: با این شرایط موجود و این تناقضاتی که وجود دارد، جمهوری اسلامی که در فاصله یک الی دو سال انتخابات در آن برگزار می شود متهم به نقض حقوق بشر می شود.

آیت الله آملی لاریجانی با اشاره به ادعاهایی که از سوی غربی ها مبنی بر نقض حقوق زنان در ایران می شود، گفت: زنان در جمهوری اسلامی ایران پابه پای مردان در فعالیت های علمی، دانشگاهی و مدیریتی مشارکت دارند و این غربی ها هستند که به اسم آزادی زنان از آنها استفاده ابزاری می کنند و سازمان ها و NGOهایی را به اسم حمایت از زنان درست کرده اند که پس پرده آنها چیزی جز بردگی زنان نیست.

رئیس قوه قضائیه در ادامه با بیان اینکه دروغی بالاتر از دروغ حقوق بشری غربی ها و تبلیغ آن با سیطره رسانه ای، وجود ندارد گفت: یک شخص در جمهوری اسلامی در مقام محاکمه با سوء رفتار مامور بازجویی از دنیا رفت که ما هم البته برخورد لازم و قاطع را با فرد خاطی صورت دادیم و به نیروی انتظامی نیز در این زمینه تذکراتی دادیم؛ اما همین امر به یک پروژه ضد حقوق بشری درجمهوری اسلامی ایران تبدیل شد.

وی ادامه داد: اما در آمریکا در مقابل چشم مردم و تمام رسانه ها یک فرد را به روی زمین می خوابانند و می کشند ولی کسی پیرامون نقض حقوق بشر در آنجا لب به سخن نمی گشاید.

آیت الله آملی لاریجانی تصریح کرد: بر حسب گزارش ستاد حقوق بشر هر روز یک سیاه پوست در آمریکا کشته می شود؛ بنابراین باید پرسید که این چه حقوق بشری است که آنها در صدد تحمیل آن به دنیا هستند.

وی در ادامه با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در بحث برخورد با مواد مخـ ـدر در حال ایثار است، گفت: نیروهای امنیتی و انتظامی و قضات ما برای اینکه مواد مخـ ـدر در دنیا پخش نشود در حال ایثار هستند.

رئیس قوه قضا با بیان اینکه جمهوری اسلامی و قوه قضائیه آن گوشش به ادعاهای حقوق بشری غربی ها بدهکار نیست، گفت: جمهوری اسلامی به تبعیت از ارزشهای نورانی قرآن پیشتاز حقوق بشر در جهان است و 1400 سال پیش که بردگی در جهان رایج بود و حتی تا صدو خورده ای سال پیش در آمریکا نیز جاری بود، پیامبر اسلام فرمودند عرب و عجم با هم فرقی ندارند و مردم مانند دانه های یک شانه هستند.

آیت الله آملی لاریجانی تاکید کرد: من به قضات می گویم که ما یک وظیفه اخلاقی و دینی داریم و آن عبارت است از اهمیت دادن به رعایت حقوق شهروندان و جلوگیری از تضیع حقوق عامه و باید این ادعاهای حقوق بشری را کنار بگذاریم.

رئیس قوه قضا در ادامه با اشاره به در پیش بودن آخرین شب از لیالی قدر و ضرورت بهره مندی از فضای معنوی این شبها گفت: نباید اجازه دهیم که این ایام به غفلت بگذرد و باید توجه داشته باشیم که حق متعال اصل این عالم است و ملک متعلق به خدای واحد قهار است و باورمان شود که این خدا با ما است و ما در محضر این خدا هستیم و حق متعال را با تمام وجود باور کنیم.

وی در پایان خاطر نشان کرد: طبق آیه قرآن این قلبها را زنگار گرفته است و این را باید درست کرد و راه آن هم همین توسلات است و امشب می توانیم باحق تعالی مستقیم و بی پیرایه صحبت کنیم و با خدا خلوت کنیم.

ღ motahareh ღ

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    14,789
    امتیاز واکنش
    46,711
    رییس قوه قضاییه عملکرد یکساله قوه قضاییه را تشریح کرد.
    بخش حقوق تبیان

40871811217191813117511811224623522822086.jpg

آیت الله صادق آملی لاریجانی با حضور در برنامه زنده تلویزیونی در شبکه یک سیما ضمن گرامی داشت فرا رسیدن ایام قدر و تبریک فرا رسیدن هفته قوه قضاییه و گرامی داشت شهادت دکتر بهشتی و یارانش درباره مهمترین عملکرد یکساله قوه قضاییه و کارنامه این دستگاه اظهار کرد: مجموع پرونده های سالانه ما 15 میلیون پرونده است گرچه ورودی ما این مقدار نیست و مرکز فناوری اطلاعات توانسته کد یونیک و یکتا به پرونده ها بدهد. ورودی پرونده ما بیش از 6 میلیون پرونده است و این عدد برای شوراهای حل اختلاف حدود 4 میلیون می شود.

وی درباره اطاله دادرسی گفت: شرایط ما از قضاتی که آرایشان نیاز به نگرش ثانوی دارد و برای اینکه حقوق مردم ضایع نشود تحقق دادرسی به احقاق حق نزدیک تر است ولی هر چه ما تعدد مراحل را داشته باشیم به اتقان آرا و احقاق آرا نزدیک تر می شویم.

موضوع حقوق مدیران دولتی، مساله ملی ماست که بعضی ها آن را بزرگ می کنند و اعتماد مردم را مخدوش می کنند که درست نیست
    وی افزود: بخشی از طولانی شدن رسیدگی به پرونده هارابرای اتقان آرا باید بپذیریم و بخشی هم به دلیل کمبود نیروی انسانی است.

وی افزود: ما 4 هزار قاضی را اضافه کردیم ولی هنوز کمبود قاضی داریم که امیدواریم در این زمینه راه برای دستگاه قضایی باز شود.

وی افزود: اگر ابعاد خدمات دستگاه قضایی را بررسی کنیم حجم بسیار عظیمی است که در محاکم دادگستری، شوراهای حل اختلاف، سازمان ثبت، سازمان پزشکی قانونی، سازمان زندان ها، دیوان عدالت اداری، دیوان عالی کشور و ... به مردم ارائه می شود.

آملی لاریجانی تصریح کرد: سازمان ثبت امروز با استفاده از فناوری های نوین خدمات خوبی را به مردم ارائه می دهد به ویژه با استفاده از سیستم کاداستر که از تداخل اسناد و فعالیت واسطه ها جلوگیری می کند.

وی افزود: بحث اطاله دادرسی یا طول کشیدن روند دادرسی نیازمند تحلیل است. گاهی فهم ما از اطاله دادرسی این است که مراحل مختلف دادرسی خودش یک دلیل طول کشیدن است و برخی بر یک مرحله ای بودن احکام تأکید دارند اما ما فعلا با قانونی مواجه هستیم که دادرسی را چند مرحله ای دیده و بنده از این قانون دفاع می کنم. به نظر می آید تعدد مراحل دادرسی به احقاق حق نزدیکتر است، اگر منظور از اطاله دادرسی این است که چرا حکم به تجدید نظر می رود به عقیده من بستن این راه کار صحیحی نیست، چرا که هرچه این تعدد بیشتر باشد دقت در آرا بیشتر است.

وی افزود: اگر یک زمانی قانون به ما بگوید یک مرحله ای کار کنیم و یک مرحله ای به پرونده ها رسیدگی کنیم ما تبعیت می کنیم اما باید بخشی از این طولانی شدن را در راستای اتقان آرا بپذیریم.

وی افزود: با آیین دادرسی جدید کار محاکم قضایی تجدید نظر سخت تر شد اما به نفع طرفین شده چرا که به بهبود رأی قاضی کمک می کند اما در عین حال طولانی شدن روند رسیدگی را به دنبال داشته است.

آملی لاریجانی ادامه داد: امیدواریم با رایزنی های صورت گرفته با مجلس و دولت راه برای دستگاه قضایی باز شود، ما به لحاظ ساختاری آماده جذب و گزینش قضات هستیم.

رییس قوه قضاییه درباره ورود قوه قضاییه به بحث فضای مجازی گفت: این بحث مفصل است. کارهای اجتماعی و جامعه شناختی و... دارد ولی یک بخش آن به قوه مربوط می شود.
    وی افزود: متاسفانه فضای مجازی بستر کلانی برای وقوع جرم شده و می بینیم گاهی کلاهبرداری هایی که از طریق فضای مجازی صورت می گیرد باعث توهین به افراد، شایعات بی دلیل و تشویش اذهان عمومی می شود اما برخورد با این جرائم فراقوه ای است.

وی گفت: ما یک زمانی تصمیم گرفتیم اگر این مسأله اصلاح نشود با آن برخورد کنیم ولی فضای مجازی بسترهای مثبتی هم دارد بنابراین باید در مسأله برخورد با فضای مجازی با ظرافت عمل کنیم.

آملی لاریجانی تصریح کرد: بهترین کار، ایجاد فضاهای مجازی بومی است تا فضای پالایش شده درست کنیم، مانند اینترنت ملی ولی فکر می کنم جدا از تاثیرات سوء یک جهت امنیتی مهم هم دارد.

وی افزود: بسیاری از این شبکه ها سرورهایش در خارج از کشور است و این نکته امنیتی برای کل کشور است و امیدواریم شورای عالی فضای مجازی در این خصوص تصمیمات درستی بگیرد زیرا اگر این مشکلات برطرف نشود ما با آن برخورد خواهیم کرد.

وی درباره حقوق های نامتعارف گفت: اصل موضوع درست است. واقعا یک مدیر دولتی اگر حقوقی معادل 50 برابر یک کارگر داشته باشد عادلانه نیست و حتی اگر جرم و تخلفی نباشد و خلاقانونی باشد عادلانه نیست. لذا حساسیت موضوع درست است و باید با آن برخورد شود حتی اگر جرم نباشد و باید چنین مدیری را برکنارکنند و پول را به بیت المال برگردانند.

رییس دستگاه قضا افزود: این موضوع مساله ملی ماست که بعضی ها آن را بزرگ می کنند و اعتماد مردم را مخدوش می کنند که درست نیست.

وی افزود: باید با کسانی که این حقوق هارا پرداخت می کنند و آنهایی که این حقوق ها را می گیرند برخورد کنیم و در کنار این موضوع بدانیم که اعتماد مردم سرمایه اجتماعی ماست.

آملی لاریجانی ادامه داد: اینکه فضایی را درست کنیم و همه مدیران را متهم کنیم خطاست و بنده به سازمان بازرسی دستور دادم که به صورت موردی و به صورت کلی بانکها و حقوق هیات مدیره بانکها را بررسی کنند.

رییس دستگاه قضا افزود: ما بر حسب آماری که امسال داشتیم دریافتیم که متوسط زمان رسیدگی های حقوقی حدود 200 روز است اما سال قبل آمار کمتر از این بود، چرا که در سال گذشته معیار را بر تعدد جرائم، اتهامات و حتی دعاوی در یک پرونده گذاشته بودیم. ممکن است رسیدگی به یک پرونده ای 5 تا 10 سال هم طول بکشد اما متوسط آن همین است، پرونده های مسن زیادی نداریم ضمن اینکه برخی پرونده ها قابل مختومه شدن نیست مثلا قاتل فراری دارد اما از این استثناها که بگذریم رسیدگی به پرونده ها خیلی طول نمی کشد.

آملی لاریجانی درباره موضوع پیشگیری از وقوع جرم گفت: در کشور ما از حدود 8 - 9 سال پیش طرحی ارائه شد و به تصویب رسید اما شورای نگهبان به آن ایراد گرفت.

وی افزود: ایراد شورای نگهبان این بود که برخی تکالیف دستگاه ها را به عهده شورایی گذاشته بود اما به هر حال باید این موضوع حل شود. بحث پیشگیری مراتب مختلفی دارد که گاهی با کار دستگاه های اجرایی تداخل پیدا می کند. باید به این نکته آگاه باشیم که قوه قضاییه به تنهایی نمی تواند به موضوع پیشگیری از وقوع جرم ورود کند و موضوع پیشگیری نیز یک بحث فراقوه ای است.

وی یادآور شد: در سال 90 نهایتا این لایحه نهایی شد و امسال به تصویب مجمع رسید و ابلاغ شد، یک سری اصلاحات کلی در آن صورت گرفت، نمایندگان قوای سه گانه و سازمان های مربوطه در بحث پیشگیری در یک شورای عالی دیده شده اند همانند معاون اول رئیس جمهور، معاون اول قوه قضاییه، نایب رئیس اول مجلس و روسای سازمان ها و نهادهاو ... .

آملی لاریجانی تصریح کرد: مصوبات شورای عالی پیشگیری هم در صورت تأیید روسای قوای سه گانه قابل اجرا خواهد بود؛ امیدوارم هرچه زودتر این شورا قوام لازم را پیدا کند، ما چاره ای جز پیش بردن بحث پیشگیری از جرم در کشور نداریم.

رئیس قوه قضاییه درباره آمار زندانیان و بحث های حقوق بشری که از سوی کشورهای غربی به خصوص آمریکایی ها مطرح می شود، گفت: آمریکایی ها بیش از ۲ تا ۳ میلیون زندانی دارند که این عدد حداقل ۱۰ برابر عدد زندانیان ما است و آنها حقی ندارند که بخواهند درباره زندانیان ما و تعداد زندانیان حرف بزنند. زندان هم هزینه کلانی برای دولت ها دارد و هم برای خانواده ها اما نبودش هم امکانپذیر نیست، چرا که جرائم خشن وجود دارد بنابراین برای بحث زندان باید کارهای متفاوت انجام دهیم.

آملی لاریجانی ادامه داد: ما می دانیم که وجود زندان نیاز است اما آن چیزی که مهم است باید زندان ها طبقه بندی شوند، نکته ای که باید مورد توجه قرار گیرد، این است که در محکومیت های مالی باید اصل بر اعسار باشد. لذا ما تلاشمان این است هیچ کسی به خاطر محکومیت های مالی در سایر مواردی که اخذ مال کرده مثل دیه و مهریه به زندان نرود.

وی افزود: از سوی دیگر ما باید فضای زندان را تربیتی کنیم یا زمینه ای برای زندانیان بی خطر فراهم کنیم که زندانی از آزادی مشروط استفاده کند یا با استفاده از پابندهای الکترونیک زندانی خارج از محیط زندان تحت کنترل باشد. آیین دادرسی کیفری جدید هم تاسیسات خوبی برای کم کردن جمعیت کیفری در زندان ها دارد که یکی از آنها استفاده از مجازات جایگزین حبس است.

رئیس دستگاه قضا در ادامه با بیان اینکه بحث سلامت دستگاه قضایی یک مسأله بسیار مهم است که نمی توان از آن چشم پوشی کرد گفت: همانطور که ادعا می کنیم مشکلاتی وجود دارد اما این را هم می گوییم که دستگاه های نظارتی ما نظارت دارند و هیچ اغماضی برای برخورد با قاضی متخلف نداریم. ما هم می دانیم که در گوشه و کنار افرادی پیدا می شوند که می لغزند اما با پالایش دستگاه قضا نباید اجازه دهیم این موضوع تعمیم داده شود. گاهی یک فرد به دروغ می گوید قاضی رشوه گرفته بعد که از او دلیل این ادعایش را می پرسیم می گوید چون حکم به نفع من نبوده است. گاهی هم وکلایی که نتوانستند ادعای خود را در دادگاه ثابت کنند شایعه می کنند فلان قاضی رشوه گرفته است.

وی تاکید کرد: ما در سال 95 قریب 50 نفر را از دستگاه قضایی منفصل کردیم. حتی گفتیم اگر تخلف یک قاضی زیاد باشد اسامی را اعلام می کنیم و برخورد قاطع داشتیم، انفصال دائم از کل خدمات دولتی دادیم و برخوردهایمان قوی است.

آملی لاریجانی با ببان اینکه نظارت اصلی ما از طریق دادسرای انتظامی قضات است گفت: 15 تا 16 استان را به صورت نوبه ای رفتیم و کار جدیدی که راه انداختیم این است که به صورت پنهانی بازرسی ها صورت می گیرد و بسیار هم موثر بوده و از این طریق اطلاعات خوبی کسب کردیم. بنابراین مجموعه ای از نظارت ها انجام می شود ضمن اینکه بازرسی ویژه هم داریم و مطمئنم بر خلاف شایعات موجود بدنه قوه قضائیه بدنه ای سالم و متدین است.

رئیس قوه قضاییه درباره برخورد کارکنان دستگاه قضایی با مراجعان نیز گفت: یکی از موارد مورد نظارت همین است، ممکن است برخی اشتباهات صورت گیرد که ناشی از رفتار قاضی است اما یکی از دلایل آن کثرت پرونده ها و حجم بالای کار است، فشار کاری دلیلی برای این امر است البته بنده آنرا توجیه نمی کنم.

آملی لاریجانی با تاکید بر اینکه بحث اخلاق حرفه ای را جدی گرفته ایم ، گفت: مسأله اخلاق حرفه ای در دستگاه قضایی مهم است، کسانی که به ما مراجعه می کنند نیازهای خود را دارند و بارها در جلسات روسای کل دادگستری این تذکر را داده ام که باید مراعات شود.

وی با اشاره به تعداد قضات ایران نسبت به جمعیت در مقایسه با سایر کشورها گفت: برخی گزارشات که می دهند تعداد قضات نسبت به ایران بیشتر است. در برخی کشورها گفته اند در ازای هر 100 هزار نفر 43 قاضی وجود دارد و در برخی هم ۲۵ قاضی اما در ایران به ازای هر 100 هزار نفر 12 قاضی وجود دارد که این مقدار بسیار کم است.

آملی لاریجانی افزود: فکر می کنم در برخی کشورهای دنیا خیلی فضا برای قاضی بازتر است مثلا روزی یک پرونده حقوقی می بیند و در حالی که در کشور ما روزی 5 تا 6 پرونده را قاضی مطالعه می کند.

وی درباره بحث آموزش در دستگاه قضایی گفت: در بحث آموزش ارتقای خوبی داشته ایم و قضاتی که ما در سالهای اخیر گرفته ایم مورد رضایت هستند البته ممکن است چند نفری مشکلاتی داشته باشند اما مجموع کار رضایت بخش بوده است. آیین دادرسی کیفری بدون سر و صدا بسیاری از تأسیسات ما را مبدل کرد و کار ما سنگین شد و به واسطه همین تفاوت ها مجبور شدیم تا بسیاری از ابلاغ ها را تغییر دهیم.

آملی لاریجانی افزود: در مجموع معاونت منابع انسانی خدمات خوبی دارد و امیدواریم با تأمین بودجه مناسب و تأمین قاضی آموزش ضمن خدمت را داشته باشیم.

رییس قوه قضاییه در پاسخ به سوالی در باره برخورد قوه قضاییه با واژگان جدیدی که وارد ادبیات ما شده چیست، گفت: ادبیاتی مانند طلاق توافقی موضوع قانونی و شرعی است اما با بسترسازی های غربی ها زیاد شده و ما با یک پدیده اجتماعی مواجه شدیم. امروز زن و شوهرها با کوچکترین مشکل اقدام به طلاق توافقی می کنند. باید چاره ای اندیشیده شود، طلاق پدیده مکروحی است و نباید اینقدر راحت اتفاق بیفتد. ما هنوز نتوانسته ایم طرح جامع و کلی را تدوین کنیم.

آملی لاریجانی افزود: برخی استان های ما تلاش های استانی را برای کاهش طلاق توافقی انجام داده اند و یکی از راه ها این است که دادگاه ها به سرعت نپذیرند و فرصت مجدد به زوج ها بدهند.

رئیس قوه قضاییه درباره پیشگیری از وقوع جرائم و اینکه رسانه چه نقشی را در این زمینه دارندگفت: رسانه ها در بحث پیشگیری از وقوع جرم کمک بسیار زیادی را می توانند داشته باشند البته این اتفاق از طریق رسانه ملی می افتد اما باید بیشتر شود چرا که یک بحث فرا قوه ای و حتی فرا حاکمیتی است و مردم خودشان باید اقدام کنند.

وی تصریح کرد: اکنون 70 درصد زندانیان ما ناشی از مواد مخـ ـدر است که با کار فرهنگی می توان کمک کرد و رسانه ها می توانند نقش موثری داشته باشند تا اینگونه جرائم کاهش یابد.

آملی لاریجانی درباره برخورد با مفاسد نیز گفت: بنده نمی توانم قبول کنم بحث مفاسد شیوع داشته است چرا که در برخورد با مفاسد قوه قضائیه قاطع بوده است. زمانی که ما با پرونده سه هزار میلیاردی برخورد کردیم عده ای در داخل و خارج کشور می گفتند توان برخورد نداریم اما ما با آرامش کار را انجام دادیم و تابع جوسازی ها نیستیم. دستگاه قضایی در برخورد با مفاسد اقتصادی عملکرد خوبی داشته و ما با عالیترین مقام ها برخورد کرده ایم. ما در پرونده نفتی اقدامات خوبی را انجام دادیم و هنوز هم در این پرونده درگیریم.

آملی لاریجانی افزود: دستگاه قضایی را اینطور نبینیم که فقط وظیفه برخورد با قوه قضائیه است، بار دستگاه قضایی نباید این قدر سنگین باشد و دستگاه ها باید نظارت درونی داشته باشند. در بحث موسسه اعتباری ثامن الحجج طوری عمل کردیم که اکنون بدهی 800 هزار نفر اخذ شده است و در مورد چند صد هزار نفر در این موسسه به گونه ای عمل کردیم که نگذاریم پرونده قضایی شود. البته به این نکته توجه داشته باشید که بزرگترین مفاسد از بانک ها شروع شد.

رئیس قوه قضاییه افزود: در بحث زمین خواری هم همینطور است و یک بحث بی قانونی احساس می شود، در موضوع گردنه حیران یک نهاد کوچک خودش آمده و تجویز کرده تا فضای داخل روستا را بزرگتر کند، این که نمی شود. باید مرکزیتی این موضوع را هدایت کند البته وزارت جهاد در این جهت عمل کرده است.

وی افزود: نباید منابع را اینگونه تغییر دهیم به خاطر اینکه یک آقا یا آقازاده ای می خواهد هفته ای یکبار تفریح کند، بیاییم و به این صورت منابع را در دست گیریم. ما باید به عنوان قوه قضاییه به همراهی قوه مجریه جلوی مفاسد را بگیریم.

آملی لاریجانی درباره اینکه برخی معتقدند امروز کشور دچار یک فساد سیستماتیک است، گفت: من هنوز به فساد سیستماتیک نرسیده ام و در بسیاری از مواقع فساد به خاطر برداشت نادرست از قانون است. افراط و تفریط نباید داشته باشیم، گاهی برخورد نمی کنیم و گاهی با احیای منابع طبیعی مخالفت می کنیم. نباید فساد را بیش از آنچه که هست بزرگنمایی و سیاه نمایی کنیم و باید مردم را امیدوار کنیم.

وی در پاسخ به سوالی مبتی بر اینکه گاهی وقتها موضوعاتی در کشور بزرگ می شود مانند زمین خواری، کوه خواری یا برخورد با مفاسد اما با اینکه می دانیم قوه قضاییه برخورد مناسبی با این موضوعات داشته اما برخوردهای شما در رسانه به زبان نمی آید؟ گفت: ما باید برپا کننده عدالت باشیم و کاری به هیاهوهای رسانه ای نداریم. گاهی رسانه ها دوست دارند یک موضوع را بزرگ جلوه دهند و در نقطه مقابل کار ما را به زبان نمی آورند و ما نمی توانیم به این موضوعات توجه کنیم. برای مثال در بحث زمین خواری، قوه قضائیه کارهای زیادی انجام داد و 40 هزار هکتار زمین دولتی را برگرداند و 20 هزار پرونده را رسیدگی کرد. لذا هر کسی به صورت غیر مجاز در آینده ساخت و ساز داشته باشد قطعا تخریب می شود اما نسبت به ساخت و سازهای گذشته یک سیستمی طراحی می شود.

آملی لاریجانی افزود: شنیده ام در برخی کشورهای غربی تغییر کاربری را اجازه می دهند اما آنقدر قیمش را بالا می برند که برای کسی صرف نمی کند؛ بنابراین اگر ما هم مالیات را در نظر بگیریم و قیمت را بالا ببریم شاهد کاهش چنین موضوعاتی خواهیم بود.

وی با بیان اینکه اقتدار در قوه قضائیه باید همراه با ارزش های اخلاقی باشد و صرف داشتن قدرت هنر نیست گفت: دستگاه قضایی جمهوری اسلامی باید در چارچوب عدالت کار کند اگر قوه قضائیه مقتدر نباشد و نتواند احکامش را اجرا کند چه فایده ای دارد. ما اقتدار را یک شان مخصوص نمی دانیم جز برای اجرای عدالت. رسانه ها به کمترین چیزی به قوه قضائیه انتقاد می کنند که این به نفع هیچ کس نیست. قوه قضائیه مال کسی نیست و برای نظام است و قوه برای اقتدار نظام باید مقتدر باشد، تخریب درست نیست؛ البته قوه قضائیه هم گوشش بدهکار این تخریب ها نیست.

آملی لاریجانی تصریح کرد: اگر انتقادی است باید سازنده باشد و عمده این انتقادها هم به دلیل عدم آگاهی از قانون است و عدم اجرای عدالت و یکسان نبودن برخورد دستگاه قضایی اقتدار قوه را خدشه دارد می کند.

رییس قوه قضاییه درباره موضوع حقوق بشر گفت: حقوق بشر موضوع بسیار مهمی است و ما که یک نظام دینی هستیم بیش از پیش این را قبول داریم. خوشبختانه کارهای خوبی در این زمینه انجام شده است. قانون حقوق شهروندی یا قانون جرم سیـاس*ـی از جمله اقدامات این قوه بوده که برای حفظ حقوق بشر بوده است.

آملی لاریجانی با بیان اینکه رعایت حقوق عامه و خاصه از جمله موضوعاتی است که قوه قضائیه قبول دارد، گفت: ستاد حقوق بشر قوه قضائیه اقدامات مناسبی در این زمینه داشته است. ما معتقدیم حقوق بشر منشاء دینی اش از هر چیز قوی تر است و ما در این زمینه برتر از هرجای دیگری هستیم.

وی با بیان اینکه هجمه های حقوق بشری علیه جمهوری اسلامی قابل بحث است، گفت: کشورهای سلطه گر از ابزار حقوق بشر علیه کشورهای دیگر استفاده می کنند در حالی که برخورد پلیس آمریکا با شهروندانشان را دیده ایم. برخورد دو گانه آمریکا و حمایت از عربستان یک نمونه بارز از این موضوع است. قطعاً عربستانی ها مرتکب جنایات جنگی فراوانی شده اند اما آمریکایی ها از جنایات سعودی ها حمایت می کنند.

وی ادامه داد: دیدید که گزارش آبکی سازمان ملل علیه نقض حقوق کودکان هم با فشار پول و مال کنار گذاشته شد. رژیم کودک کش صهیونیستی را می بینیم که مورد مواخذه قرار نمی گیرد، مگر مردم افغانستان، یمن و بحرین حقوق بشر ندارند؟

رئیس قوه قضاییه تصریح کرد: واقعیت این است که نظام سلطه از حقوق بشر به عنوان یک ابزار استفاده می کند و ما با اتکا به مبانی اسلامی حرکت می کنیم.

آملی لاریجانی افزود: غربی ها ازدواج با همجنس را قبول دارند، وقتی ما افکار و عقاید آنها را قبول نکنیم ضد حقوق بشر می شویم. یک سوال بزرگ از غربی ها این است که چرا می خواهید معیارهای ضد بشری خود را به دیگران تحمیل کنید؟ همین کار اقدام ضد بشری است.

وی در ادامه با اشاره به بحث فرهنگی کشور و فرمایشات مقام معظم رهبری و بحث نفوذ و میزان تخریب آن گفت: من یک فرد فرهنگی هستم و دغدغه های فرهنگی دارم. من معتقدم مقوله فرهنگ بسیار مهم است زیرا ما جامعه دینی هستیم و بسیار این موضوع اساسی است. چرا که فرهنگ با زندگی دینی ما اجین است و مقام معظم رهبری هم در طول سالیان سال این موضوع را رصد کرده اند و آن زمان که برخی از مسئولین حواسشان نبود ایشان از تعبیر شبیخون حرف زدند و چطور می شود ۱۰۰ و اندی شبکه ماهواره ای را ندید؟ امروز غربی ها در تمام زوایای زندگی ما وارد شده اند و تلاششان تحت تاثیر گذاشتن جوانان ماست.

من هنوز به فساد سیستماتیک در کشور نرسیده‌ام و در بسیاری از مواقع فساد به خاطر برداشت نادرست از قانون است
    وی تاکید کرد: دلسوزان فرهنگی باید فکر کرده و چاره اندیشی کنند در حالی که در بیشتر موارد می بینیم که حتی چاره ای هم ندارند. البته من حرفم بگیر و ببند نیست بلکه ما قطعا به واسطه داشتن قرآن حرف خواهیم داشت. نظام جمهوری اسلامی حرف دارد.

آملی لاریجانی افزود: امام (ره) در نامه ای فرمودند که من فقط می خواستم افق جدیدی در مقابل آنها باز کنم و ما در قبال شبیخون فرهنگی باید طراحی فرهنگی داشته باشیم و باید معارف الهی را به دنیا عرضه کنیم. متاسفانه در خیلی از موارد، مدیران ما در فکر این موضوع نیستند در حالی که این کارها شدنی است. واقعیت این است که ما از ظرفیت های ایمانی خودمان استفاده نکرده ایم .

وی درباره این موضوع که برخی معتقدند شما بیش از اندازه وارد مسائل سیـاس*ـی می شوید، گفت: اولا انعکاس جلسات قوه قضاییه در این حد است و آنچه که منتشر می شود ۱۰ دقیقه بیش از دستور جلسه است. آنچه که منعکس می شود، موضوعات پیش از دستور است، در ضمن رئیس قوه قضاییه نباید سیـاس*ـی کاری کند بلکه می تواند وارد مسائل سیـاس*ـی شود زیرا عضویت های زیادی از جمله شورای عالی امنیت ملی دارد.

رئیس قوه قضاییه در پایان با بیان اینکه ماه رمضان ، ماهی است که براساس روایت پیامبر(ص) ضیافت الله است گفت: ماه رمضان، ماه پر برکتی است و آن را باغفلت نگذرانیم. الان بیش از دو سوم از ماه رمضان گذشته است و بهتر است از ثلث باقیمانده و از معارف بلندی که در قرآن آمده استفاده کنیم لذا نگاه ما در این ماه باید عوض شود. من به همه توصیه می کنم که ایام پربرکتی است و توجه به حق تعالی را از دست ندهیم چرا که یاد حق اصل همه چیز است.

ღ motahareh ღ

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    14,789
    امتیاز واکنش
    46,711
    3 زندانی مشهور زندان اوین در مراسم شب قدر زندانیان حضور نداشتند.
    بخش حقوق تبیان

2346111253196144281279244211120111032.jpg

بر اساس اظهارات مسئولان زندان، بابک زنجانی چون بازداشت موقت است و در انفرادی به سر می برد اجازه حضور در میان زندانیان بند عمومی را ندارد، محمدرضا رحیمی هم ظاهرا به مرخصی رفته بود و مهدی هاشمی نیز تصمیم گرفته بود شب قدر خود را به تنهایی سپری کند و به همین دلیل در اتاق خود حضور داشت.

ღ motahareh ღ

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    14,789
    امتیاز واکنش
    46,711
    رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه گفت: مطالبه وجه بابت امور مختلف، ۲۹۰ هزار درخواست در سال گذشته را تشکیل داده که ۸ درصد پرونده‌های مدنی را به خود اختصاص داده است.
    بخش حقوق تبیان

77110122209213290333095130192281340121.jpg

حجت‌الاسلام حمید شهریاری افزود: مطالبه وجه چک ۲۵۰ هزار معادل ۷درصد پرونده ها، مطالبه خسارت تاخیر تادیه ۲۱۹ هزار معادل 6 درصد ، طلاق توافقی ۱۶۴ هزار معادل ۴/۵درصد کل خواسته ها با میانگین زمان رسیدگی ۲۶ روز را به خود اختصاص می دهد و مطالبه مهریه 130 هزار معادل ۳/۵ درصد خواسته ها، اعسار از پرداخت ۱۲۷ هزار معادل ۳/۵ درصد کل پرونده ها، مطالبه خسارت 115 هزار معادل 3 درصد، مطالبه نفقه ۸۶ هزار معادل ۲/۴ درصد و الزام به تمکین ۸۵ هزار معادل 2/3درصد و طلاق به درخواست زوجه ۷۲ هزار معادل 2 درصد خواسته ها را شامل می شوند. سایر موارد حدود دو میلیون و 62 هزار بالغ بر 57 درصد دیگر خواسته ها را شامل می شود.

ღ motahareh ღ

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    14,789
    امتیاز واکنش
    46,711
    صبح امروز مراسم عقد یک پسر 28 ساله محکوم به قصاص با دختری 29 ساله در محل زندان رجایی‌شهر برگزار شد.
    بخش حقوق تبیان

6824610922224019315972901462425235117.jpg

این جوان که متهم به قتل عمدی خواهرزاده‌ خود است، دختر جوان را در سالن ملاقات زندان تنها 2 بار دیده و عمر آشنایی آنها کمتر از 7 ماه است.

خواهر دختر نیز در زندان رجایی‌شهر زندانی است و نکته جالب آنکه عروس دارای مدرک فوق لیسانس است و داماد دیپلم هم ندارد.

این تازه داماد برای رهایی از بند باید 200 میلیون تومان بابت دیه بپردازد.

ღ motahareh ღ

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    14,789
    امتیاز واکنش
    46,711
    گلریزان سینمایی عوامل فیلم «بارکد» که به منظور آزادی زندانیان جرایم غیرعمد برگزار شد، با جمع آوری مبلغی معادل 190 میلیون ریال موجبات آزادی 3 زندانی تحت حمایت ستاد دیه را فراهم کرد.
    بخش حقوق تبیان

1989935147160767924412842851932182155198.jpg

شب گذشته (31 خرداد ماه) نمایش ویژه فیلم «بارکد» با حضور عوامل فیلم و جمعی از هنرمندان سینمای ایران در مجموعه پردیس کوروش برگزار شد.

در این مراسم جمعی از بازیگران «بارکد» پیش از اکران آخرین اثر سینمایی مصطفی کیایی با حضور در بین نیکوکاران حاضر در این برنامه که بعضی از آن ها جالب بود برای بار دوم و البته این بار با نیت دیگری به تماشای این فیلم کمیک نشسته بودند، ضمن دریافت مبالغ نقدی با ارایه دستگاه کارت خوان سیار وجوهات اهدایی خیرین را جمع آوری کردند.

محسن کیایی، به نمایندگی از عوامل «بارکد» در سخنانی گفت: از همه نیکوکارانی که جدای از نام فیلم و عوامل سازنده آن با هدف حمایت از زندانیان دربند آبرومند ستاد دیه در این زمان ویژه حضور پیدا کرده اند تشکر می کنیم. بدون شک این اقدام انسانی شما که همانا در راستای آزاد کردن زندانیان غیرعمد است در ماه مبارک رمضان ارزش بیشتری هم خواهد داشت.

وی، با تماس تلفنی با پژمان بازغی عدم حضور این بازیگر را هم از خودش جویا شد که این هنرمند سینمایی عنوان کرد: کسالتی که از هفته گذشته به سراغم آمده دلیل اصلی غیبت امشبم بود. از اینکه در بین شما نیستم، عذرخواهی می کنم و عاشق همه شما هستم و از شما (با اشاره به تکیه کلامش در این اثر سینمایی) «علی الخصوص» از همه شما به خاطر انجام این امر خیر قدردانی می کنم.

بهاره کیان افشار هم در ادامه غیبت بهرام رادان را به دلیل حضورش در یک اثر سینمایی اعلام کرد و گفت: مهم نیست که فیلم «بارکد» را چند بار دیده اید و چه امتیازی برای این اثر قایل هستید، مهم این است که در امر خیری شرکت دارید که آثارش تنها معطوف به شخص زندانی نیست. رادان هم در پیغامی که برای بنده ارسال کرده ضمن عذرخواهی از نبودنش، از همه حاضرین بابت شرکت در این کار معنوی قدردانی می کند.

از حواشی جالب این اقدام خیرخواهانه می توان به فروش بلیت از سوی بازیگران این فیلم، خرید 20 بلیت از سوی شخص کارگردان اثر و کمک 2 میلیون تومانی تدوین گر، تصویربردار و طراح صحنه این اثر سینمایی بود که این اقدام مورد تشویق تماشاگرانی قرار گرفت که خودشان هم در عملی انساندوستانه برای این سانس مبالغی چند برابر نسبت به ارزش ریالی یک قطعه بلیت پرداخت کرده بودند.

در انتهای این مراسم، نماینده ستاد دیه با تشکر از حضور سبز فرد فرد حاضران نیک اندیش تهرانی در گزارشی به ارایه عملکرد کوتاهی از فعالیت های این نهاد حمایتی پرداخت و آزادی قریب به 96 هزار زندانی جرایم غیرعمد را در طول ربع قرن فعالیت این ستاد، تنها به پشتوانه حمایت های مردمی اعلام کرد.

ღ motahareh ღ

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    14,789
    امتیاز واکنش
    46,711
    رئیس قوه قضاییه گفتار، روش و منش مقام معظم رهبری در مواجهه مقتدرانه، عزتمندانه و حکیمانه با نظام سلطه را الگویی عملی برای همه مسئولان اعلام کرد و گفت: استقلال، امنیت و پیشرفت کشور حول محور ولایت فقیه است و مسئولان نباید به گونه ای سخن بگویند که بوی مخالفت و دوقطبی بودن از آن استشمام شود.
    بخش حقوق تبیان

2361883516814101325523191401801018121579.jpg

آیت‌الله صادق آملی لاریجانی در جلسه امروز مسئولان عالی قضایی با تبریک میلاد مسعود کریم اهل بیت امام حسن مجتبی (ع) توجه به فضایل و جایگاه معنوی این امام معصوم را موجب حرکت در مسیر تعالی و کمال معنوی پیروان آن حضرت توصیف کرد و با ذکر روایتی به تشریح برخی از صفات و ویژگیهای معنوی و اخلاقی آن امام بزرگوار پرداخت.

رئیس قوه قضاییه گفت: شیخ صدوق در امالی در روایتی از امام جعفر صادق (ع) درخصوص فضایل و ابعاد شخصیتی امام حسن مجتبی (ع) آورده است که «إنَّ الحَسَنَ بنَ عَلَّی بنِ أبی طالِبٍ (ع) کانَ أعبَدَ الناسِ فی زَمانِهِ » امام حسن (ع) در زمان خود عابدترین مردم بودند «وَ أزهَدَهُم و أفضَلَهم » زاهدترین و افضل مردم بود، «وَ کانَ إذا حَجَّ ماشیاً » وقتی هم که به حج مشرف می شدند پیاده می رفتند «وَ رُیَّما مَشی حافیاً»گاهی هم پا برهنه می رفتند «وَ کانَ إذا ذُکِرَ المَوتُ بَکی،وَ إذا ذُکِرَ القَبُر بَکی، وَ إذا ذُکِرَ البَعثُ وَ النُشورُ بَکی، وَ إذا ذُکِرَ المَمَرُّ عَلی الصِّراطِ بَکی، وَ إذا ذُکِرَ العَرضُ عَلی اللهِ تَعالی ذِکرُه شَهِقَ شَهقَةً یُغشی عَلَیِه مِنها»، وقتی که نام مرگ و نام قبر بـرده می شد می گریستند، وقتی که صحبت از نشور و برانگیخته شدن در محضر حق تعالی و عبور از صراط مطرح می شد گریه می کردند و آنگاه که ذکر «عرض علی الله» می شد صیحه ای می زدند و بیهوش می شدند.

آیت الله آملی لاریجانی ادامه داد: اینها احوال اولیای الهی و ائمه در مواجهه با عظمت باریتعالی است و باید در حد توان و بضاعت مورد توجه پیروان واقعی آنان قرار گیرد و همه توجه داشته باشیم وقتی امام معصومی همچون امام حسن مجتبی (ع) اگر در ذکر قبر و قیامت و صراط این چنین منقلب می شوند، افراد بی بضاعت و بی نوایی همچون این فقیر، چه باید بگویند و چگونه باید عمل کنند. در ادامه روایت آمده است «وَ کانَ إذا قامُ فی صَلاتِهِ تَرتَعِدُ فَرائِصُهُ بَینَ یَدی رَبَّهِ عزّوجلّ»، زمانی که به نماز می ایستادند در محضر حق تعالی پاهایشان می لرزید وَ«کانَ إذا ذُکِرَ الجَنَّةُ وَ النارُ اضطَرَابَ اضطِرابَ السَّلیمِ» وقتی که اسم بهشت و جهنم به میان می آمد مثل مار گزیده ای مضطرب می شدند وَ « سأل اللهَ تعالی الجَنَّةَ» از خدا بهشت می خواست وَ« تَعوذُ بِهِ مِنَ النَّارِ»از آتش جهنم استعاذه می کرد و«كان لایقرء من كتاب الله عزوجل یا ایها الذین آمنوا الا قال: لبیك، اللهم لبیك » و هر گاه در قرآن به خطاب «یا ایها الذین آمنوا» می رسید، گویی این خطاب را هم اکنون احساس می کند و دریافت می کند، در پاسخ حق تعالی عرض می کرد: «لبّیک اللهم لبّیک». چنین تعابیر و چنین حالاتی قطعاً از آن کسی است که حضور حق را دائماً احساس می کند و با عین قلبش به حق تعالی نظر می کند.

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنان خود با گرامیداشت یاد و خاطره شهید مظلوم دکتر بهشتی، شهید قدوسی و شهدای هفتم تیر به فرارسیدن هفته قوه قضاییه اشاره کرد و با تأکید براینکه دستگاه قضایی تمام تلاش خود را برای دستیابی به اهداف و انجام درست وظایف قانونی و شرعی خود انجام می دهد گفت: امیدواریم اهداف بلند و تعالیم این بزرگان همواره مدنظر ما باشد و بتوانیم خدمات و حسنات شهید بهشتی و سایر شهدای قوه قضاییه را به نحو شایسته ادامه دهیم.

آیت الله آملی لاریجانی با تبیین شخصیت شهید بهشتی و خدمات این شهید بزرگوار قبل و بعداز پیروزی انقلاب اسلامی افزود: این سید جلیل القدر، اهل فکر و اهل فضیلت به دلیل همین خدمات و حسنات مغضوب دشمنان قرار گرفت و هیچگاه تهمت‌هایی را که از ناحیه دشمنان به ایشان زدند فراموش نمی کنیم، در حالیکه خلوص و ایثار و دلسوزی او بر کسی پوشیده نبود.

رئیس دستگاه قضا با اشاره به اینکه در هفته قوه قضاییه دستاوردها، عملکرد و رویکردها و اهداف دستگاه قضایی از سوی مسئولان این قوه به اطلاع مردم خواهد رسید؛ مجموع خدمات قوه قضاییه را قابل توجه دانست و تصریح کرد: مجموع خدمات و تلاشهای قوه قضاییه و سازمانهای تابعه آن در شرایطی ارائه می شود که این قوه با محدودیت های شدید بودجه ای و نیروی انسانی مواجه است با این حال مسئولان عالی قوه قضاییه، مدیران جهادی و نیروهای زبده و خبره آن همواره در راه تحقق اهداف قوه قضاییه تلاش می کنند.

آیت الله آملی لاریجانی با تأکید براینکه «کمبودها و چالشهای قوه قضاییه نمی گذارد خدمات این دستگاه آن طور که باید و شاید نمود پیدا کند» به سختی کار رسیدگی به 15 میلیون پرونده ثبت شده در سال اشاره کرد و گفت: اطاله دادرسی و عدم اتقان برخی آرا و بسیاری از مشکلات دیگر قوه قضاییه عمدتاً به کمبود نیروی انسانی و بودجه مربوط است و امیدواریم همه اجزای نظام جمهوری اسلامی ایران به رفع این کمبودها و حل و فصل چالش های دستگاه قضایی به عنوان یکی از ارکان اساسی این نظام کمک کنند.

رئیس دستگاه قضا توجه به آرمان های عدالت محور انقلاب اسلامی، احقاق حقوق عامه و بویژه حمایت از محرومان را در چارچوب نگاه توحیدی به انجام وظایف و خدمات، از محورها و رویکردهای همیشگی قوه قضاییه اعلام کرد.

رئیس قوه قضاییه تأکید کرد: توصیه همیشگی اینجانب به مدیران، قضات و کارکنان دستگاه قضایی این است که در کنار همه محدودیت ها و کمبودها، با اخلاص و روحیه جهادی و در راه خدمت رسانی به مردم تلاش کنند.

آیت الله آملی لاریجانی در ادامه به سخنان چند روز اخیر مقام معظم رهبری در جمع مسئولان و کارگزاران نظام اشاره کرد و مجموعه این سخنان در کنار منش و روش مقام معظم رهبری را الگویی عملی برای مسئولان نظام در مواجه مقتدرانه، عزتمندانه، مستقل و حکیمانه با نظام سلطه توصیف کرد و افزود: کوتاه نیامدن در مقابل دشمن و احساس ضعف و عجز نشان ندادن، برگرفته از روحیه ای انقلابی، معنوی و در عین حال حکیمانه و منطقی است که ریشه در آموزه های دینی و آیات قرآنی دارد.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به اینکه برخوردهای عزتمندانه و مقتدرانه مقام معظم رهبری باید مدنظر همه مسئولان قرار گیرد، اظهار کرد: تجربه نشان داده است که هرگاه از خود ضعف نشان داده ایم، دشمنان فشار را بیشتر کردند و هرگاه با اقتدار در مقابل آنها ایستاده ایم، عقب نشسته اند.

آیت الله آملی لاریجانی بر لزوم حفظ وحدت و انسجام و حرکت همه مسئولان در زیر پرچم ولایت فقیه تأکید کرد و افزود: همه ما باید توجه کنیم مطابق اصل 57 قانون اساسی تمام قوای نظام جمهوری اسلامی ایران زیر نظر امامت امت و ولایت مطلقه امر است پس در واقعیت و در عمل نیز باید این طور باشد و هیچ یک نباید به گونه ای صحبت کنیم که بوی اختلاف نظر، مخالفت و دوقطبی بودن از آن استشمام شود و بهانه ای به دست دشمنان نظام بدهد.

رئیس دستگاه قضا افزود: حتی کسانی که ولایت فقیه را قبول ندارند باید این واقعیت را بدانند و درک کنند که امنیت و پیشرفت کشور بر محور ولایت فقیه است و نگاهی کوتاه به وضعیت برخی کشورهای همسایه و سرنوشت انقلاب های منطقه نشان می دهد که «همه ما باید قدر این نعمت را بدانیم».

آیت الله آملی لاریجانی در بخش پایانی سخنان خود با تبریک آزادی فلوجه از دست تروریست های داعش به دولت و ملت عراق، تأکید کرد: حامیان تروریسم و داعش باید بدانند که جایی در عراق ندارند و در آینده نیز سایر مناطق اشغال شده به دست مردم عراق آزاد خواهد شد.

رئیس قوه قضاییه «وحدت و انسجام دولت و ملت عراق»، در کنار توجه به هشدارها و دلسوزی های مرجعیت در این کشور را موجب پیروزی های اخیر در مقابل تروریست ها دانست و افزود: عراق کشوری مهم با سرمایه های عظیم تمدنی، انسانی و مادی است که مطمع نظر کشورهای سلطه بوده است و از این رو باید مردم و دولت عراق همواره وحدت و انسجام خود را حفظ کنند.

آیت الله آملی لاریجانی تصریح کرد: با کمک کشورهایی که حامی مقاومت مردم منطقه در مقابل تروریست ها و دشمنان هستند ان شاءالله آینده سوریه نیز با پیروزی همراه خواهد شد و دشمنان پاسخ دندان شکن الهی را دریافت خواهند کرد.

در جلسه امروز مسئولان عالی قضایی بحث و بررسی درباره طرح ارتقای سلامت قضایی و اداری در دستگاه قضایی ادامه یافت.

ღ motahareh ღ

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    14,789
    امتیاز واکنش
    46,711
    معاون دادستان تهران با رد هر گونه علت امنیتی در حادثه شهران گفت: انفجار روز جمعه قطعاً به دلیل رانش زمین رخ داده است.
    بخش حقوق تبیان

17124610218219332145182241215182224141317089.jpg

قاضی محمد شهریاری با بیان این مطلب، افزود: متأسفانه برخی شبکه های معاند در تلاشند حادثه روز جمعه منطقه شهران را یک موضوع امنیتی جلوه دهند.

وی گفت: براساس کارشناسی های دقیقی که در 2 روز گذشته در این منطقه از سوی کارشناسان رسمی دادگستری تهران صورت گرفته اینگونه ادعاها کذب است.

سرپرست دادسرای جنایی تهران تصریح کرد: حادثه روز جامعه به طور قطع ناشی از رانش زمین و سپس انفجار لوله گاز بوده اما اینکه این رانش به دلیل شسته شدن زمین، نشت آب و یا فعالیت کارگاه ساخت مترو بوده امری است که از سوی کارشناسان در حال بررسی است.

وی تصریح کرد: قویاً و براساس شواهد علمی موجود، امنیتی بودن این حادثه کذب محض است و به زودی نتیجه کارشناسی های دقیق کارشناسان اعلام خواهد شد.

قاضی شهریاری همچنین با تأیید خبر کشف جسد کارگر افغانستانی 23 ساله گفت: همانطور که روز جمعه غروب اعلام کردیم شاهدان فقدان 2 نفر را گزارش داده بودند که یک راننده لودر و یک کارگر افغانستانی بودند.

وی افزود: ساعتی قبل جسد کارگر 23 ساله کشف شد و تلاش برای کشف راننده لودر همچنان ادامه دارد.

ღ motahareh ღ

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    14,789
    امتیاز واکنش
    46,711
    اداره کل حقوقی سازمان قضایی نیروهای مسلح در نظریه مشورتی خود اعلام کرد که مأموران انتظامی فاقد کارت ویژه ضابط دادگستری، ضابط تلقی نمی‌شوند.
    بخش حقوق تبیان

8116513313155252113852342383627146912184.jpg

در نظریه مشورتی کمیسیون قضایی وحقوقی اداره کل حقوقی سازمان قضایی نیروهای مسلح آمده است: «ضابطان دادگستری برابر مواد 29 و 30 قانون آیین دادرسی کیفری مصوب 1392، مأمورانی هستند که پس از طی آموزش‌های لازم، کارت ویژه ضابط دادگستری برای آنها صادر شده باشد. همچنین برابر اصل 172 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و ماده 597 قانون آیین دادرسی کیفری، رسیدگی به جرایم در مقام ضابط دادگستری مأموران مزبور در صلاحیت مراجع قضایی عمومی است. بنابراین آن دسته از مأموران انتظامی که برابر مقررات قانونی مزبور برای آنها کارت ویژه ضابط دادگستری صادر نشده باشد، ضابط دادگستری تلقی نمی‌شوند و رسیدگی به جرایم آنان اعم از اینکه در برخورد با جرایم مشهود باشد یا غیر آن، در حدود ماده 597 قانون یادشده در صلاحیت مراجع قضایی نظامی است.

بالا