دانلود کتاب نمایشنامه بالکن

*SAmirA

کاربر نگاه دانلود
کاربر نگاه دانلود
ارسالی ها
30,107
امتیاز واکنش
64,737
دانلود کتاب نمایشنامه بالکن
blkon.jpg

نمایش نامه « بالکن » ژان ژنه نخستین بار سال ۱۹۵۷ ، یعنی یک سال پس از تألیف در مرکز تئاتر لندن به روی صحنه رفت و بعد آن بارها دچار سانسور و توقیف اجرا شد .
این اثر راوی یک شکاف است ، و به قول گلدمن اگر نمایش « سقوط امیدهای بی نظیر انقلاب » باشد ، اما تحولات اجتماعی ، را چنان واقع گرایانه و آشکار نشان می دهد که امید این تغییر را به سطوح ادبیات می کشاند . از این رو این اثر خود امیدی برای انقلاب است .
بالکن ، از روی نسخه اصلی فرانسوی ترجمه و با متن انگلیسی آن مطابقت داده شده است .

در قسمتی از این نمایشنامه می خوانیم :
کارمن : برای رسیدن به سالن های شما ، این آقایان بدون ترس از میان رگبار مسلسل ها می گذرند ، آن وقت من ، برای دیدن دخترم …
ایرما : بدون ترس ؟ با چنان ترسی که آن ها را تحـریـ*ک می کند . با سوراخ های بینی گشاد ، پشت دیوار آتش و فولاد ، خوشـی‌ و نوش را بالا می کشند . حساب و کتابمان را از سر بگیریم ، موافقی ؟
کارمن ( بعد از قدری سکوت ) : در کل اگر ملوان و کارهای ساده را حساب کنم ، می شود سی و دو هزار .
ایرما : هر چقدر بیشتر در حومه ی شهر آدم بکشند ، مردان بیشتری به سالن های من سرازیر می شوند .
کارمن : مردها ؟
ایرما ( بعد از قدری سکوت ) : تعدادی از آن ها ؛ که آینه ها و لوسترهای من آن ها را به سوی خود می کشد ، همیشه همان آدم های همیشگی . برای بقیه مردم ، قهرمانی گری جای زن را می گیرد .
کارمن ( تلخ ) : زن ؟
ایرما : شما را باید چه بنامم ، دختران نازای بزرگ و بلند بالای من ؟..

نويسنده / مترجم : ژان ژنه/علی شفیعی

زبان کتاب : فارسی

حجم کتاب : 5.9 مگابایت

نوع فايل : PDF

تعداد صفحه : 137

منبع:تک بوک

Please, ورود or عضویت to view URLs content!

برخی موضوعات مشابه

بالا