پرسش و پاسخ روانشناسی کودک

• شروع کننده موضوع ABAN dokht
  • بازدیدها 4,415
  • پاسخ ها 276
  • تاریخ شروع

ABAN dokht

کاربر نگاه دانلود
کاربر نگاه دانلود
ارسالی ها
2,239
امتیاز واکنش
8,811
✍✍ @reihanehbeheshti✍✍

#دعوا_فرزندان
#سوال

من یه پسر ۲ سالو ۳ ماهه دارم و یه دختر ۶ سال تمام بزرگترین مشکلم اینه که انقدر دخترم برادرشو اذیت میکنه که اعثاب من و همسرم ریخته به هم همش جیق میزنه و شیطنت میکنه. نمیدونم چیکار کنم هر کاری هم که میکنم نتیجه ای نداره

#پاسخ

باسلام.خدمت شما.
چهارسال تفاوت سن مسله آشکاریست سن کودک دوم شما سن حرف زدن وشیرین کاریهای کودک است وشایدتوجه وذوق وشوق شمابه این مسله ممکن است شماراازتوجه به فرزنددوم که او هم سن پیش دبستانی هست وآماده تعریف و تمجید از هویت خود. بازداشته.پس لطفا دررفتارهای خوددقت وکمی هم به رفتارهای بزرگانه دخترتان توجه کنیدازاوهم تعریف کرده درآغوشش بگیریدبااوبازی کنیدوسعی کنیددرزمانهایی که کودک کوچکترخواب است بیشترین فرصت رابادخترتان بگذرانیدتااحساس ارزشمندی کندو مجبور به رفتارهای زشت برای نشان دادن خودش وجلب توجه نشود....و او را الگوی کودک کوچکتربدانیدوبازگوکنیدولحظاتی ازاوبخواهیدمراقب فرزندکوچکترباشدودورادورمراقب باشید.وبه اومسیولیت بدهید.
مشکل حل خواهدشدانشاالله.

#حاج_اسماعیلیان_روانشناس_بالینی

@reihanehbeheshti

• پیشنهادات
  • ABAN dokht

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    2,239
    امتیاز واکنش
    8,811
    ✍✍ @reihanehbeheshti✍✍

#کودک_بدخواب_بدغذا
    #سوال

سلام من ی خانوم 28ساله هستم فرزندم 4ماهشه برای خوابش خیلی بی قراری میکنه به زور میخوابه گاهی از کوره در میرم و دعواش میکنم ولی بعدش پشيمون میشم آخه اون که متوجه نمیشه
    لطفا راهنمایی کنید

#پاسخ

@reihanehbeheshti

ABAN dokht

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    2,239
    امتیاز واکنش
    8,811
    ✍✍ @reihanehbeheshti✍✍

#کودک_بدخواب_بدغذا
    #سوال

سلام من ی خانوم 28ساله هستم فرزندم 4ماهشه برای خوابش خیلی بی قراری میکنه به زور میخوابه گاهی از کوره در میرم و دعواش میکنم ولی بعدش پشيمون میشم آخه اون که متوجه نمیشه
    لطفا راهنمایی کنید

#پاسخ

@reihanehbeheshti

✍✍ @reihanehbeheshti✍✍

#آبله_مرغان
    #سوال

با سلام پسرم 7 سالشه الان سه روز آبله مرغون شدیدگرفته خارش شدید داره که با لوسیون کالامین وشربت هیدروکسی زین رفع نمیشه فقط میخواد بخارونه میخواستم بدونم چاره ی دیگه ای داره ؟ درضمن یه پسر 6 ماهه هم دارم اگه اونم بگیره چون زیر یک ساله خطری داره یا نه ؟ و اینکه تا چند روز این بیماری واگیر داره ونباید مدرسه برود ممنون از زحماتتان

#پاسخ

سلام.خدمت شما،بیماری آبله مرغان ازطریق ویروس واریسلازوستر که وارد بدن فرد شده اتفاق میافته،باتوجه به ظاهرشدن علایم،وتب،دانه های چرکی وفراوان به همراه خارش شدیددربدن ایجادمیشه چون شماکودک زیریک سال دارین،وفکرنمیکنم واکسن آبله مرغان هم زده باشندچون برای سن دوازده ماهه تاهیجده ماهه هست.تاحدامکان اورافرزندبیمارتان جدا نگهدارین چون ازفضایی که کودک بیمارتان تنفس میکند وحتماعطسه وسرفه وآبریزش هم داردممکن است ویروس های پراکنده اورابیمارکنندویاحتی با دست زدن دانه های چرکی کودک کوچکترتان مبتلاشود.
    برای کودکان زیریکسال که درمعرض این ویروس هستند دوهفته تاسه هفته طول میکشدتاعلایم بیماری ظاهرشوندچون تاثیربدی روی سیستم ایمنی واعصاب بدن میگذراندبه شرط عدم رسیدگی کامل تاحدامکان لطفاکودکان راازهم جداکنید هرچندکه کودکتان شیرخواراست خودشماهم بهداشت رابیشتررعایت کنیدچون ممکن است ازطریق دستان آلوده شمااین ویروس به کودک درهنگام شیردادن انتقال پیداکند.پس مکان کودک بیمار را جدا و او را در یک اتاق نگهدارین وازلوازم سرگرم کننده استفاده کنید تاطول این بیماری که هفت تاده روزاست طی شود.یرای خارش واذیت دانه هاهم هیدروکسی وکالامین کافی هستندوکودک باشربت هیدروکسی یک مقداراحساس خواب آلودگی خواهدکرد ونگران نباشیدوبه محض تب نوزاداورابه دکترنشان دهید.

@reihanehbeheshti

ABAN dokht

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    2,239
    امتیاز واکنش
    8,811
    ✍✍ @reihanehbeheshti✍✍

#مشکل_با_دختر_همسر
    #سوال

سوال کاربر درباره مشکلاتی که با دختر همسرشون دارند و راهنمایی خانم دکتر شعرا

#پاسخ

@reihanehbeheshti

✍✍ @reihanehbeheshti✍✍

#کودک_بدخواب_بدغذا
    #سوال

من دختر دوساله دارم ولی خیلی خوابش کمه،زیاد بهانه می گیره وقتی گرسنش میشه خیلی بیطاقت میشه خیلی دوست داره بغلش کنن شب دوسه باردر شب بیدار میشه چکار کنیم

#پاسخ

باسلام.ای کاش میزان ساعات خواب کودک رابازگومیکردید. اماباتوجه به صحبتهای شمااین رفتاربرای بچهایی که تازه ازشیرمادرگرفته وازآغوش مادرفاصله گرفته اندبسیارعادی است...برای سیرشدن کودک درساعات خواب شبانه میتونیدازیک لیوان شیرگرم استفاده کنیدومطمیناخواب کودکتان هم بیشتر خواهد شدازموادخوراکی ذات گرم هم درطول روزمیتوانیداستفاده کنید. ماساژدادن به کودک هم داشته باشید تا کودک بعد از فعالیت روزانه خواب آرامتری داشته باشد.

@reihanehbeheshti

ABAN dokht

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    2,239
    امتیاز واکنش
    8,811
    ✍✍ @reihanehbeheshti✍✍

#جیغ_در_خواب
    #سوال

سلام خسته نباشید من یه پسر دو سال و هفت ماه دارم که چند شب پیش با صحنه ای رو به روشد که بخاری اتیش گرفته بود و مادر بزرگم هم توی اتیش میسوخت و چون همه وحشت زده شده بود یم جیغ و داد میکردیم از اون شب تا حالا توی خواب میپره و میگه مامان بابام اتیش گرفتن اگه از خواب بیدار بشه حتی اگر دورش شلوغ باشه ولی من و همسرم کنارش نباشیم بی اندازه گریه میکنه خواهش میکنم منو راهنمایی کنید که باید چی کار کنم

#پاسخ

@reihanehbeheshti

ABAN dokht

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    2,239
    امتیاز واکنش
    8,811
    ✍✍ @reihanehbeheshti✍✍

#لجبازی_کودک
    #سوال

سلام خسته نباشید پس دو سال و نیمه ای دارم که وقتی تصمیم میگیره کاری رو انجام بده اصلا به حرفم گوش نمیکنه و هر کاری میکنم حواسشو پرت کنم موفق نمیشم الانم مدتی هست که کفش و لباس تنش نمیکنه حتی کفش های اون رو هم عوض کردم ولی فایده نداشت احساس میکنم داره با من لجبازی میکنه واقعا خسته شدم نمیدونم در تربیتش من کوتاهی کردم یا شخصیتش اینه
    ازتون خواهش میکنم راهکاری بهم نشون بدید تا به حرفم گوش بده
    ممنون از شما

#پاسخ

باسلام.این رفتاربرای بچهای این سن یک مقدارطبیعیه وشماهم لجاجت نکنید،اجازه بدهیدهرلباسی که خاست بپوشه واگرکسی پرسیدیاصحبتی کردمتذکرشویدکه خودش اینجوری دوست داره،درمواردی هم که نمیشه حرف کودک باشه باآرامش بااوصحبت ودلیلش مخالفتتون روکاملابیان کنین،واجازه بدین کودک بامنطق وعقل خودش شرایط وموقعیت ومخالفت شماخودش روتطبیق بدهد.واصلالجاجت نکنیدوازتشرودادوفریاداستفاده نکنین،آرامش وصبرراچاشنی قرارداده این دوره حساس سن کودک به سلامت طی شود

@reihanehbeheshti

ABAN dokht

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    2,239
    امتیاز واکنش
    8,811
    ✍✍ @reihanehbeheshti✍✍

#خوردن_زیاد_چای
    #سوال

سلام من دخترم۱۳ماهه برای خوردن چای دعوا میکنه وقتی هم نمیدم جیق وگریه میکنه نمیدونم چیکار کنم لطفا زود جواب بدین ممنون

#پاسخ

@reihanehbeheshti

✍✍ @reihanehbeheshti✍✍

#درس_نخواندن
    #سوال

سلام خانم عزیز من یه پسر سیزده ساله دارم موقع امتحاناتشه ولی اصلا براش مهم نیست اگه هم که بخونه بازم نمره کم میاره میشه راهنماییم کنید باتشکر

#پاسخ

باسلام.خدمت شما...پسرشماکم کم به سن نوجوانی نزدیک هست ومطمیناخودش هم میداندعاقبت درس نخواندن چیست،پس زیادخودتان رااذیت نکنیدوارزش خودراباتکرارکردن ازدست ندهید..واگرهم باخواندن نمره نمیگیردحتماعلت وزمان شروع علت راجویاشویدشایددروس رابه طورشفاهی متوجه وبرای انتقال آن روی برگه دچارمشکل میشودویابرعکس، که این موردیک مقدارپیچیده است امابعدازشناخت علت وزمان شروع میتوان ازمشاورمدرسه که بهتراست یامشاوران بیرون کمک گرفت..

@reihanehbeheshti

ABAN dokht

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    2,239
    امتیاز واکنش
    8,811
    ✍✍ @reihanehbeheshti✍✍

#درس_نخواندن
    #سوال

سلام خانم عزیز من یه پسر سیزده ساله دارم موقع امتحاناتشه ولی اصلا براش مهم نیست اگه هم که بخونه بازم نمره کم میاره میشه راهنماییم کنید باتشکر

#پاسخ

باسلام.خدمت شما...پسرشماکم کم به سن نوجوانی نزدیک هست ومطمیناخودش هم میداندعاقبت درس نخواندن چیست،پس زیادخودتان رااذیت نکنیدوارزش خودراباتکرارکردن ازدست ندهید..واگرهم باخواندن نمره نمیگیردحتماعلت وزمان شروع علت راجویاشویدشایددروس رابه طورشفاهی متوجه وبرای انتقال آن روی برگه دچارمشکل میشودویابرعکس، که این موردیک مقدارپیچیده است امابعدازشناخت علت وزمان شروع میتوان ازمشاورمدرسه که بهتراست یامشاوران بیرون کمک گرفت..

@reihanehbeheshti

ABAN dokht

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    2,239
    امتیاز واکنش
    8,811
    ✍✍ @reihanehbeheshti✍✍

#قبول_نکردن_ناتوانی_جسمی_کودک
    #سوال

با سلام خدمت شما و تشکر از خدمتی که به خانواده هامیکنید انشاالله خداونداجرتان رابدهد،سوال من خدمت شمااینه که دخترمن دوماه دیگه سه ساله میشه،متاسفانه دخترمن ناشنوابه دنیااومدبماندکه چقدرمن و پدرش سختی وتنهایی وبی پولی کشیدیم فقط خداخودش شاهدهمه همه سختیهایی هست که همچنان داریم میکشیم،خانم دکترآلان دکترگفته دخترم چشمش ضعیفه بایدعینک بزنه اماپدرش قبول نمیکنه که عینک بزنه و من خیلی نگران چشمش هستم نمیدونم چطوری پدرش روراضی کنم که هرچه زودتر عینک بزنه که چشماش هم آسیب نبینه چون شوهرمن مشکل شنوایی اش روهم به سختی قبول کرد،خواهش میکنم راهنمایم کنیدکه هرچه زودتر برای عینک دخترم کاری کنم میترسم دیربشه. . . .

#پاسخ

باسلام.خدمت شما.باتوجه به مساله شما، ای کاش میفرمودین که شماوهمسرتون فامیل بودین یاخیرچون کمک بزرگی به شمامیشد.اماچون میفرمایین به سختی مشکل شنوایی هم قبول کردن پس مطمین باشین این مسله هم قبول خواهندکردایشان به خاطردوست نداشتن کودکتان نیست که اقدام نمیکنن،ممکن است بخاطرقبول نکردن ویاندانستن عمق وتاثیراین مورد در آینده باشند،یاشایدبه خاطرفشارمالی هست،اگرمیتوانین باآرامش بااوصحبت کنیدومتذکرشویدکه بچهاامانت خداونددردست ماهستن واینهاهمه آزمایش است سعی شودتاباکمک خداسربلندازین آزمایش بیرون بیاییدوهم اینکه اگرمیتوانیدازبزرگتری شخصی کمک بگیرین البته بامشورت همسروکمک کنیدتاایشان هم شرایط سخت نگهداری وبیماری کودک راکه درآینده بیشترخواهدشدرادرکنارشمادرک کند،صبروتوکل هم فراموش نکنید.

@reihanehbeheshti

ABAN dokht

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    2,239
    امتیاز واکنش
    8,811
    ✍✍ @reihanehbeheshti✍✍

#کودک_بهانه_گیر
    #سوال

سلام خسته نباشید میشه همین جا جواب من رو بدید؟ پسرم یک سالشه بخاطر شغل همسرم توی شهر تنهاییم خیلی بهانه میگیره و همش میگه بریم بیرون و مخصوصا باباش خیلی رو داده بهش وقتی که خونه اببم همش بهانه میگیره و وقتی میربم روستا که به خانواده سر بزنیم اینقدر گریه میکنه فقط اعصاب آدم رو خورد میکنه موندم بخدا چیکار کنم از دستش خسته شدم و بعضی وقتها خودمم میشینم گریه میکنم

#پاسخ

باسلام.مطمیناخودشماهم ازین مسله رنج میبرین،چون ازخانواده فاصله گرفته وبیشترخانواده دونفره سه نفره هستین.پس بایدشرایط وموقعیت همسرتان رادرک کرده وبیشتروقتتان راکه باکودکتان هستین زمان شادوخوبی فراهم کنین بابازیهای مختلف،داستان خوندن به زبان کودک،وچون کودک احساس تنهایی میکنه بهانه بیرون روبیشترمیگیره باکودکتان ورزش کنیدواورابیرون ببرید.دونفره ازپارکهای سرپوشیده هم میتونین استفاده کنین.کودک دراین سن به دنبال کشف محیط وبازیهای مختلف است ووقتی قادربه انجام کاری نباشدبهانه میگیرد.شمایک مقدارباکودکتان بیشتربجوشید گریه شماباکودک فایده نداردوممکن است وضعیت رابدتروهمسرتان راناراحت کند.

@reihanehbeheshti

برخی موضوعات مشابه

بالا