پرسش و پاسخ روانشناسی کودک

• شروع کننده موضوع ABAN dokht
  • بازدیدها 4,490
  • پاسخ ها 276
  • تاریخ شروع

ABAN dokht

کاربر نگاه دانلود
کاربر نگاه دانلود
ارسالی ها
2,239
امتیاز واکنش
8,811
✍✍ @reihanehbeheshti✍✍

#کودک_بهانه_گیر
#سوال

باسلام خسته نباشید! من دخترم 4 ماه و نیمه است!کولیک داشت دکترش گفت تا 4ماه طول میکشه الان بهتر شده ولی از روز اول فقط نق میزنه،یعنی طوریکه نمیشه تنهاش گذاشت بخدا هیجا نمیتونم برم تو این مدت فقط توخونه حبسم، خواب شبانش خیلی بهتر شده،ولی روز مدام نق میزنه،مخصوصا موقع خوابش بسختی خوابش میبره،خیلی زود بیدار میشه،یا باید سرپا نگهش داری یا گریه میکنه،همه چیزش منظمه مدفوعش،شیرخوردنش،فقط نق میزنه،هیجا نمیتونم برم،خودم هم تو خوردن خیلی رعایت میکنم که اذیت نشه،خواهش میکنم کمک کنید،

#پاسخ

باسلام.کولیک نوزادیک عادت همه گیربین بچهاست،امابرای هرکودکی شکل متفاوتی داره.چون شمانوع کولیک رومشخص نکردین.تنهاراهی که به نظرم میرسه میتونه این باشه که شمادرطول روزاگرتنهاست وخواهروبرادری نداره بیشتربااوبازی کنیدویابه محض شروع نق زدن وبهانه گرفتن حواس اوراپرت کنیدالبته برای کودک چهارماهه این رفتارطبیعیه،وشمابیشتردرکنارش حضورداشته باشین ویااگردرآشپزخانه مشغول هستین،محیط امنی فراهم کنیدوکودک راباخودهمراه کنیدوبااوصحبت کنیدوشعربخوانیدتاازحضورشمامطمین شودوخودش باوسایلش کم کم بازی کندالبته این رفتاربه مدت کمترخواهدشدشماصبورباشین وبیشتردرجمع هایی که بچهای دیگرهستن حضورداشته باشین تاکودک کمتروقت برای بهانه گرفتن پیداکندوحتی خسته شده وراحتربخواب میرود.شماهم میتوانیدازروغن زیتون برای ماساژبدن کودک استفاده کنیدتاعضلاتش ریلکس وآرامتربخابد.ازداروهای گیاهی برای درمان کولیک هم میتوان استفاده کردالبته بامشورت پزشک متخصص اطفال.

#حاج_اسماعیلیان_روانشناس_بالینی

@reihanehbeheshti

• پیشنهادات
  • ABAN dokht

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    2,239
    امتیاز واکنش
    8,811
    ✍✍ @reihanehbeheshti✍✍

#آموزش_تفاوتهای_جنسیتی
    #سوال

با سلام و خسته نباشيد. من يه پسر ٦ساله دارم وچند ماه ديگه صاحب يه دختر ميشيم. پسر من تفاوت جنسيتي بين دختر و پسر رو نميدونه و فكر ميكنه وقتي بچه ها بزرگ شن معلوم ميشه كه دختر ميشن يا پسر. ازطرف ديگه من واقعا نميدونم وقتي دخترم به دنيا اومد بايد چطور با پسرم رفتار كنم وقتي كه ميخوام دخترم رو تعويض كنم ؟واينكه اصلا بايد پسرم متوجه تفاوت بشه يا بايد به صورتي بچه رو عوض كنم كه پسرم متوجه نشه.ممنون از راهنماييتون

#پاسخ

باسلام.باتوجه به سن فرزند اولتون مطمینا جنسیت دختروپسرومیدونه وحتی ممکنه بدونه خاله بازی وفوتبال کدوم مال دخترا و کدوم مال پسرهاست..پس شمانگران نباشین،برای تعویض کودک هم تحت هرشرایطی یک اتاق درنظربگیرین وفقط فقط برای تعویض به اون اتاق مراجعه کنین ودر روببندین...واگرایجادمزاحمت کرد ویواشکی وارداتاق شدشمامیتونین ازترفندبروبیرون پسرم خیلی اتاق بومیده یاچیزهایی ازین قبیل استفاده کنین..واوایل برای کمترشدن حساسیت پسرتون میتونین ازش کمک بگیرین که دستمال مرطوب وپوشک وتشک تعویض روآماده کنه بعدشماتعویض داشته باشین..وسعی کنین ازتفاوتهای بین فردی برای پسرتون بیشتر بازگو کنین

@reihanehbeheshti

ABAN dokht

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    2,239
    امتیاز واکنش
    8,811
    ✍✍ @reihanehbeheshti✍✍

#حساسیت_زیاد_نوجوان
    #سوال

دختري يازده ساله دارم که خيلي حساس هس و با کوچکترين چيز گريه ميکنه

#پاسخ

@reihanehbeheshti

ABAN dokht

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    2,239
    امتیاز واکنش
    8,811
    ✍✍ @reihanehbeheshti✍✍

#خودارضایی_کودک
    #سوال

با سلام و خسته نباشید
    دختری 2 سال و 2 ماهه دارم تقریبا از 8 ماهه پیش یک مشکل واسش پیش اومد دکتر بردم گفت خود ارضایی در کودکان هستش گفتن بعد از 6 ماه فراموش میکند باید منع شود از این کار اما الان بیشتر از 6 ماهه فراموش نکرده و متوجه شده که من از این کارش ناراحت میشم میگه دیگه این کار رو نمیکنم اما باز هم تکرار میکنه بعضی وقتها هم که تنهاست در اتاق میرم در اتاق میگم چکار داشتی میکردی میگه اون کار رو انجام ندادم نمیدونم راست میگه یا نه خیلی از این مشکل عصبی هستم بعضی وقتها هم تنبیه میکنمش اما نمیدونم دیگه باید چه کنم که فراموش کند میترسم دیگه داره بزرگ میشه و احتمال داره دیگه اصلا فراموش نکنه و این مشکل بزرگتر میشه و من نمیدونم میتونم کنترلش کنم یا نه لطفا راهنماییم کنید متشکر

#پاسخ

@reihanehbeheshti

ABAN dokht

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    2,239
    امتیاز واکنش
    8,811
    ✍✍ @reihanehbeheshti✍✍

#غذا_نخوردن_کودکم
    #سوال

سلام خسته نباشین.پسر من دو روزه سه سالشو تموم کرده وزنش دوازده کیلو هست بد غذا هست عصبی و پرخاشگره مخصوصا موقع بازی با بچه های دیگه.برای باز شدن اشتهاش و تغییر اخلاقو رفتارش چیکار کنم

#پاسخ

@reihanehbeheshti

✍✍ @reihanehbeheshti✍✍

#طلاق_والدین
    #سوال

سلام یه پسر برادر دارم که کلاس سوم دبستانه پدر و مادرش از هم جدا شدن و پدرش ازدواج مجدد کرده نامادریش اصلا بهش اهمیت نمیده در ضمن یک برادر یه ساله از نامادریش داره پدرش هم از ترس اینکه زنش ناراحت بشه اصلا بهش اهمیت نمیده داداشم از همون اول ازدواج به تازگی خونشوش و جدا کردن در ضمن این بچه خیلی به مادرم وابسته است واز طرف عموش خیلی مورد سرزنش و گاهی وقتا کتک میخوره چون با پسرش نمیسازه و با هم دعوا میکنن از کوچیکی اینجور بودن در ضمن این بچه خیلی پرخاشگره و به همه بی احترامی میکنه که فکر میکنم از کم محلی پدرش میباشه لطفا راهنمایی کنید چطور میتونم کمکشون کنم

#پاسخ

باسلام.این موردفرزندبرادرتون که فرمودین پرخاشگروبی احترامی میکنه بخاطراثرات جدایی وبی محلیهاوکتک زدن هست..اگرچه دعوای بین بچهادراقواموآشناهست اماکتک زدن فایده ای نداره دراین مواقع محبت وکمک به حل مسئله بچهابیشتراهمیت داره وچون حمایتی هم ازطرفین نداشته کم کم ارزشمندی کودک ازبین میره.پس درابتدابایدتعادل محبت بین بچه خودبرادرتون وخانمش حل بشه که حتماقابل حله.وبعدمیتوان ازمادربزرگ که شایدبتواندجای خالی مادر رو یک مقدار پررنگ کنه کمک گرفت البته بدون دخالت دیگران وحدالمقدوردواوتنبیه ازکودک دور شود چون باگذشت زمان کودک لجباز و نافرمان وشایددرسن نوجوانی محیط بیرون را امن تر و فرار را برقرارترجیح دهد..باعمو وزن عمو کودک هم میشودصحبت کردتادرک بیشتری ازموقعیت بچه برادر و شرایطش داشته وحتی بیشترازقبل کمک کنن تاکودک به تعادل رسیده وکمتر دچار بی محبتی بشود

@reihanehbeheshti

ABAN dokht

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    2,239
    امتیاز واکنش
    8,811
    ✍✍ @reihanehbeheshti✍✍

#لجبازی_کودک
    #سوال

سلام پسر ده ساله ای دارم ک خیلی لجباز فقط دوس داره منو باباشو اذیت کنه تازگیاهم دست بزن پیدا کرده نمیدونم چیکار کنم رفتارش خوب بشه

#پاسخ

باسلام.بایددرابتداعلت وزمان شروع لجبازی فرزندتون رومشخص کنین که کمک بزرگی بهتون خواهدشد..ودوم اینکه برای دست بزن پیداکردنش هم بایدبببین ازچه شخصی یادگرفته چون درسن مدرسه هست ممکنه ازدوستان یابچه های اقوام یادگرفته باشه تابه این ترتیب رفتارشماروکنترل وازشماسواستفاده کنه وحتی برای رسیدن به مقاصدش درمهمانی هایامراسم ازاین شیوه استفاده کنه...شمااول علت وزمان روجویابشین وباکمک مربی تربیتی ازراههای معنوی استفاده کنین.ودرصورت امکان ازمواردخوراکی که ذاتاسردهستن جلوگیری ویافرزندتون روازخوردن خوراکیهای رنگی مثل پاستیل انواع آدامس ونوشابهای مختلف برای یک مقطع زمانی منع کنین وجایگزین آن ازپاستیل های خانگی شیرنی وکیک خانگی استفاده ومحبتتان رابیشترکنیدوآرامش خودراحفظ کنین.

@reihanehbeheshti

ABAN dokht

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    2,239
    امتیاز واکنش
    8,811
    ✍✍ @reihanehbeheshti✍✍

#لجبازی_کودک
    #سوال

سلام پسر ده ساله ای دارم ک خیلی لجباز فقط دوس داره منو باباشو اذیت کنه تازگیاهم دست بزن پیدا کرده نمیدونم چیکار کنم رفتارش خوب بشه

#پاسخ

باسلام.بایددرابتداعلت وزمان شروع لجبازی فرزندتون رومشخص کنین که کمک بزرگی بهتون خواهدشد..ودوم اینکه برای دست بزن پیداکردنش هم بایدبببین ازچه شخصی یادگرفته چون درسن مدرسه هست ممکنه ازدوستان یابچه های اقوام یادگرفته باشه تابه این ترتیب رفتارشماروکنترل وازشماسواستفاده کنه وحتی برای رسیدن به مقاصدش درمهمانی هایامراسم ازاین شیوه استفاده کنه...شمااول علت وزمان روجویابشین وباکمک مربی تربیتی ازراههای معنوی استفاده کنین.ودرصورت امکان ازمواردخوراکی که ذاتاسردهستن جلوگیری ویافرزندتون روازخوردن خوراکیهای رنگی مثل پاستیل انواع آدامس ونوشابهای مختلف برای یک مقطع زمانی منع کنین وجایگزین آن ازپاستیل های خانگی شیرنی وکیک خانگی استفاده ومحبتتان رابیشترکنیدوآرامش خودراحفظ کنین.

@reihanehbeheshti

✍✍ @reihanehbeheshti✍✍

#خودارضایی_کودک
    #سوال

با سلام وخسته نباشید و ممنون از مطالب مفیدتون.
    من دختری دارم ۹ ساله از سن ۷ سالگی زمانی که خوابه یا حواسش به کارتون یا درس هست ناخوداگاه با دست به آلت تناسلیش دست میزنه یا با پاشنه پا بهش فشار میاره قبلا فکر میکردم شاید عفونت اداری یا خارشو سوزش داشته باشه ولی بعدا مطمئن شدم که از این حرکت خوشش میاد و میگه دست خودم نیست .من باید چکارکنم چون نزدیک سن بلوغه میترسم مشکل ساز بشه.ممنون میشم راهنماییم کنید.باتشکر

#پاسخ

@reihanehbeheshti

ABAN dokht

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    2,239
    امتیاز واکنش
    8,811
    ✍✍ @reihanehbeheshti✍✍

#اذیت_در_وقت_لباس_پوشیدن
    #سوال

با سلام و خسته نباشید.خیلی ممنونم بخاطر کانال فوق العادتون.
    من دختری چارسال و چارماهه دارم ک به لباس پوشیدن خیلی حساسه همیشه لحظه رفتن ب مهمونی بهانه میگیره و گریه و سرصدا میکنه ک لباسام تنگه.جوراب نمیپوشه.جوراب شلواری میگه تنگه کفش تنگه پالتو و... و هر لباسی ک براش میخریم میگه زشته.مهمونی رفتن خیلی دوس داره اما خیلی برا لباس پوشیدن منو همسرم اذیت میکنه.به هبچکس هم سلام نمیده.منو همسرم همیشه سلام میدیم تا یاد بگیره کوچکتر بود سلام میداد اما الان نه.میگه خجالت میکشم و خیلی هم داد میزنه.نمیدونم چیکار کنم.کار از هدیه های فرشته مهربون هم گذشته

#پاسخ

@reihanehbeheshti

✍✍ @reihanehbeheshti✍✍

#نگفتن_دستشویی_داشتن
    #سوال

سلام وقتتون بخیر،من درمورد دختر دوسالم یه سوال داشتم میشه بپرسم؟
    دختر من تقریبا یک ماه پیش از پوشک گرفتمش و تاسه هفته مرتب میگفت. ولی الان یه 10روزی هست که اصلا نمیگه و خودشو کنترل نمیکنه.وحتی من بهش میگم که بره روی لگنش لجبازی میکنه و نمیره.جدیدا به حرفای من گوش نمیده و لجباز شده.کلافه شدم برای اینکه ضربه ای نخوره هر وقت شلوارشو خیس میکنه باهاش خیلی آروم برخورد میکنم.و بهش میگم از این به بعد.... داشتی به من بگو یا خودت برو رو لگنت همون لحظه میگه باشه ولی دوباره خودشو..... میکنه.کمکم کنید.

#پاسخ

@reihanehbeheshti

ABAN dokht

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    2,239
    امتیاز واکنش
    8,811
    ✍✍ @reihanehbeheshti✍✍

#کودکم_مرا_میزند
    #سوال

سلام از دکتر شعرا یه سوالی داشتم

پسر من 18 ماهه هستش تازگی ها هرچی صداش میکنم اصلا توجه نمیکنه و دست بزن پیدا کرده چند وقتی میشه . من و پدرش رو عصبی کرده با این کارش لطفا راهکار بگید ممنونم

#پاسخ

@reihanehbeheshti

✍✍ @reihanehbeheshti✍✍

#کودک_لکنت
    #سوال

سلام خسته نباشید یه سوال داشتم
    دخترم 4سال و 7ماهشه حدود یه ماه پیش سرفه های شدید وتب داشت بعداز حدود دوهفته با دارو خوردن که شربت بود خوب شد اما یه چند روز بعدازون دچار لکنت زبون شد مثلا حرف اول یه کلمه رو چندبار میگه نمیدونم از چیه از چیزی ترسیده یا سرفه هاش تاثیر گذاشتند تورو خدا راهنمایی کنید کدوم دکتر ببرمش ناگفته نمونه وقتی شعر یا قرآن میخونه یا با خودش حرف میزنه جلو آینه این مشکلو نداره فقط وقتی که میخواد با کسی حرف بزنه اینطور میشه

#پاسخ

@reihanehbeheshti

✍✍ @reihanehbeheshti✍✍

#بی_حوصلگی_مادر
    #سوال

سلام ،خسته نباشین
    من تازه با کانالتون آشنا شدم
    من یه پسره چهارساله دارم،خیلی لجبازه و منم زود عصبانی میشم و دعواش میکنم و گاهی اوقات کنترلمو از دست میدم و فحشش میدم ولی بعدش زود پشیمون میشم
    باهاش خیلی کم بازی میکنم،همش سرم به کارایه خونه گرمه
    میدونم سوالم در مورده کودک نیست،اما اگه میشه،راهنماییم کنین،ممنونم

#پاسخ

باسلام به شمامادرعزیز.شماعلت رومیدونیدپس به خودتان وپسرتان کمک کنیدکه اوهم درکنارشماساعات روزروخوب وپرثمرطی کنه...درانواع کارهای منزل درحدتوان به اومسیولیت بدید.درآشپزی وکیک پختن وغیره ولجبازی کودکتان بیشتربخاطرتنهایی ونداشتن همبازیست که متاسفانه دراکثرخانوادهاوجودداره شمابیشتروقتتان روباپسرتان بگذرانیدخرید،پارک رفتن وحتی انواع بازیهای آموزشی وسرگرمی وجوددارن دربازارکه به شماکمک میکنن شماهم بهتراست هم آرامش داشته باشید و هم برنامه ریزی برای انجام کارهایتان ،که هر دو در کنار هم آرامش راتجربه کنید

@reihanehbeheshti

ABAN dokht

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    2,239
    امتیاز واکنش
    8,811
    ✍✍ @reihanehbeheshti✍✍

#زدن_کودکان_دیگر
    #سوال

سلام خسته نباشید دخترم ده ماهشه اطرافیان رو میزنه صورت بچه ها رو چنگ میندازه موشون و میکشه نمیدونم واقعآ زدنه یا منظور دیگه ای داره نمیفهمم لطفآ کمکم کنید دوست ندارم دختر پرخاشگری داشته باشم البته دندون هم در میاره میتونه به خاطر اون باشه ممنون از راهنماییتون

#پاسخ

سلام خدمت مادرگرامی.بهتربوداین مسله روبازترمیکردید.اماازآنجاکه درحال درآوردن دندان هست ولثه درحال دردومتورم هستندوکودک رورنج میدن توان مقابله بامواردی که مخالفتش روبرمی انگیره کمتره بنابراین توجهتون روبیشترکنیدوکودک ده ماهتون روبعدازاین رفتارهادرآغوش بگیریدواوهم متقابلاآرام خواهدشدوبه اواین رفتاربفهمانیدکه درکنارش هستید.کودک شما سن کمی برای پرخاشگربودن دارد پس به اوبرچسب نزنیدادیگران هم این برداشت رانداشته باشنددرهنگام ناراحتی کودک عامل ناراحتی رادوروکودک رادرآغوش بگیرید.و اعتماد و اطمینان لازم روفراهم اما مراقب باشیدجنبه های لوس شدن و توجه بیش ازحدبه کودک القا نشود.

@reihanehbeheshti

✍✍ @reihanehbeheshti✍✍

#گریه_بهانه_گیری
    #سوال

سلام خسته نباشيد،دخترمن سه سال ونيمه هست الان حدوديك سال ونيم هست شب كه ميخابه بعدازدوسه ساعت ازجاميپره وگريه شديدي ميكنه به حدي كه اصلاساكت نميشه بعدازچنددقيقه گريه شديداروم ميشه ميخاستم دليل اين گريه وچه كاركنم كه ديگه همچين چيزي پيش نيادوبدونم،ممنون

#پاسخ

@reihanehbeheshti

برخی موضوعات مشابه

بالا