گل و گیاه زبان گیاهان دارویی

• شروع کننده موضوع *فریال*
  • بازدیدها 327
  • پاسخ ها 3
  • تاریخ شروع

*فریال*

کاربر نگاه دانلود
کاربر نگاه دانلود
ارسالی ها
7,020
امتیاز واکنش
7,770
ارغوان

اسم من ارغوان است!

دشمن سنگ كليه هستم.

اگر سوخته گل مرا بر روى زخم بگذاريد، خون آن را بند مى آورم.

براى دستگاه تنفس بهتر از من نمى يابيد.

پاك كننده معده بوده ، سردى آن را نيز درمان مى كنم.

فارسى من ارغوان است و اعراب آن را معرب كرده ارجوان گويند، ولى عربى من ارغيدا مى باشد .

شربت بهار من خمارشكن است ، و چون چوب مرا بسوزانند و بر ابرو بمالند آن را سياه و پرپشت مى كنم . ارتفاع درخت من از سه متر تا ده متر است ، گلهاى زيباى من كه به بهار ارغوان معروف مى باشند به صورت خوشه هايى قبل از پيدايش برگ ظاهر مى شوند و با رنگ ارغوانى خود منظره قشنگى به درخت من مى دهد. برگهاى جوان من خوراكى است و پوست درخت من قابض است . زادگاه اوليه من ايران ، مخصوصا استان فارس است ، بهار من كمى شيرين است و آوازه را صاف مى نمايد. من اخلاط لزج را از بين بـرده سردى معده و كليه ها را از بين مى برم ، من دستگاه تنفس را زهكشى مى كنم و سنگ كليه و مثانه را مى ريزانم . نوشيدن جوشانده من قى آور است و دستگاهى تنفس و معده را پاك مى كند .پاشيدن گرد سوخته گل و ريشه من بر روى زخم خون را بند مى آورد و خضابى نيكو است ، مخصوصا براى رنگ كردن مژه و ابر و بسيار مناسب است.

• پیشنهادات
  • *فریال*

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    7,020
    امتیاز واکنش
    7,770
    من بنفشه هستم!

گل من ، پادزهر سموم حيوانى است.

روغن من خواب آوار است.

در درمان سرطان اثرى قابل توجه دارم.

براى درمان جوشهاى مى توانيد، از من استفاده كنيد.

گل بنفشه از صد نوع دارد كه غالبا به عنوان يك گل زينتى در باغچه كاشته مى شود، و تنها از چند نوع آن استفاده دارويى مى شود كه مهمترين آنها گل بنفشه ايرانى است كه به آن گل بنفشه معطر هم مى گويند و اكنون خود را معرفى مى كند. عربى من فرفير است ولى بيشتر بنفشج كه معرب بنفشه است به كار مى رند.

من در غالب نقاط كوهستانى مرطوب ايران ، در زير سايه درختان

مى رويم و بهترين نوع مرا در منطقه البرز راه عمارلو - كبوترچاك و اطراف رودبار مى توانيد به دست آوريد.

من بهترين مسهل صفرا هستم ، مخصوصا موقعى كه مقدار زيادى صفرا در روده و معده جمع شده باشد. من مسكن عطش بوده ، فشار خون را پايين مى آورم و تبهاى شديد را برطرف مى كنم.

گل من خواب آور و محلل ورمها بوده ، جهت سردرد و سرفه و سختى سينه و حلق نافع است ، حرارت و سوزش ادرار را از بين مى برد و براى درمان بند آمدن ادرار، ذات الجنب و ذات الريه و ديفترى و سردرد اطفال تجويز مى شود. خوردن سه تا شش گرم گل من چند روز متوالى با آب سرد، جهت رفع اسهال صفراوى تجويز شده است . خوردن سه مثقال گل ساييده من با شير خشت يك مسهل سريع العمل مى باشد و مخلوط آن با گل قند جهت تبهاى كهنه مفيد است . گل من پادزهر سموم حيوانى است . براى رفع خشكى بينى مى توانيد آب جوشانده گل مرا در بينى بكشيد تا بر طرف شود. ضماد گل من جهت سردرد و جهت ورمهاى گرم و التهاب چشم و نرم كردن اعصاب و جرب صفراوى و خارش ، بى مانند مى باشد.

روغن بنفشه سرد و خواب آور بوده و جهت جرب و خشكى بينى و درمان سرفه و جلوگيرى از ريزش مو و نرم كردن پى و مفاصل و نگاهدارى ناخن به كار مى رود، نوشيدن سه گرم آن بعد از عرق كردن در حمام جهت تنگ نفس مفيد شناخته شده است . ماليدن روغن بنفشه بر سينه اطفال جهت درمان سرفه خشك به غايب مفيد است ، و چون آن را بر پنبه آغشته و شياف نمايند، براى رفع بى خوابى اثرى فوق العاده دارد. براى تهيه روغن بنفشه 150 گرم گل بنفشه را در يك ليتر روغن كنجد بخيسانيد و پس از چند روز صاف كرده مجددا گل بنفشه اضافه كنيد، و اين كار آن قدر ادامه دهيد تا روغن از عطر و رنگ گل بنفشه اشباع شود. گل من داراى لعاب ، مقدارى اسيد ساليسيليك و يك ماده رنگى است كه در اثر ترشيها قرمز رنگ و در اثر قلياييها سبز رنگ مى شود. گل من داراى عطرى مخصوص بوده و در تمام اجزاء گياه من يك ماده قى آور وجود دارد كه مقدار آن در ريشه قابل توجه است . دمكرده پنج در هزار گل براى درمان سرماخوردگى ، برنشيت حاد، درد گلو و نزله و معالجه بيماريهاى سينه مفيد است . مصرف گل من در مصارف مخملك ، سرخچه - و سرخك و ساير تبهاى دانه هاى بكار ميرود. شيره تازه گل من علاوه بر اين ملين است ، براى معالجه سياه سرفه و زكام اطفال بكار ميرود و شستشو با آن برفك را از بين مى برد، برگ من داراى اثر نرم كننده بوده و چون آن را با روغن مخلوط كرده ، بر پوست بدن بمالند، آن را نرم و لطيف مى نمايد. براى جلوگيرى از تحريكات روده اى مى توان از تنقيه جوشانده برگ بنفشه استفاده كرد.

ريشه من داراى اثر قى آور است ، اثر ريشه و ساير قسمتهاى گياه من در معالجه سرطان قابل توجه بوده و نبايستى آن را از نظر دور داشت ، دانه ها ى من به مقدار 6 تا 10 گرم براى اطفال ملين بوده 10 تا 15 گرم آن در 150 گرم آب مسهل است.

*فریال*

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    7,020
    امتیاز واکنش
    7,770
    اسم من بلوط است!

جالينوس حكيم براى بريدن تب از من استفاده مى كرد، ميوه من ضد اسهال است.

برگ مرا براى التيام جراحات بكار بريد.

از ميوه ام براى اطفالى كه در رختخواب ادرار مى كنند استفاده كرده و نتيجه بگيرد.

استعداد چاقى را در افراد ضعيف المزاج زياد مى كنم...

و صدها خاصيت ديگر كه در برگ ، ريشه و پوست من نهفته است.

فارسى من بالوت و معرب آن بلوط است ، در مازندران به درخت من دارمازى ، در كردستان به نوعى ديگر از درخت من پرو، در لرستان به نوعى ديگر آن برارمازو مى گويند. من داراى انواع و اقسام مى باشم ولى در ايران 9 نوع من ميرويد كه يك نوع من شاه بلوط و 8 نوع ديگر بلوط است.
    شاه بلوط داراى ميوه اى درشت و روغن دار بوده ، و بسيار مغذى است ، ولى خواص دارويى آن از انواع بلوط كمتر است . در هندوستان نيز نوعى شاه بلوط مى رويد كه ميوه ى آن درشت تر بوده و در اروپا به نام مارون خوانده مى شود. در كتابهاى قديم شاه بلوط را قسطل - قسطانيه - كستانه اغاجى - طراس و بلوط الملك خوانده اند.

قسمت مورد استفاده من پوست - برگ - ريشه و برجستگيهايى كه در اثر گزش حشرات روى انواع من روييده و به نام مازو معروف است مى باشد ريشه هاى باريكى كه در روى ميوه من است ، و همچنين پوست نازك روى ميوه من كه به جفت معروف است مصارف طبى و صنعتى دارد، به عقيده جالينوس براى بريدن تب دارويى بهتر از پوست درخت من نيست.
    قسمتهاى مختلف گياه من علاوه بر داشتن چندين نوع ويتامين و عوامل دارويى ، داراى مقدار زيادى جوهر مازو است ، جوهر مازو كه به زبان علمى تانن ناميده مى شود و عده اى فارسى آنرا جفت گذاشته اند داراى طعمى گس است و پوست بعضى از ميوه ها و گياهان و همچنين نارس بعضى از ميوه ها مثل خرمالو - انار - سيب - به و غيره كه داراى طعمى گس مى باشند، داراى تانن هستند.
    جوهر مازو يكى از عوامل مهم غذايى است كه هضم مواد سفيده اى را آسان كرده و بدن انسان براى نوسازى و ترميم ضايعات بوجود آن احتياج دارد. جوهر مازو آب دهان و ساير رطوبات بدن را جمع مى كند، اسهال را بند مى آورد، اسهال خونى را معالجه مى كند و از خونريزى جلوگيرى مى كند براى درمان آنژيم ، ورم لوزه - گرفتگى صدا - زرد زخم و انواع جرب دارويى بسيار مفيد است.

برگهاى مرا در تابستان و ميوه مرا در پاييز مى چينند و پوست مرا از ساقه هاى جوان گرفته و در هواى آزاد خشك مى كنند. ميوه من دير هضم است ، ولى چون هضم شود غذابيت بسيار داشته و جلوى اسهال را ميگيرد و از خونريزى سينه و معده جلوگيرى مى نمايد، جهت خفقان و قى كه در اثر سنگينى معده باشد مفيد است ، براى دلپيچه و زخم معده و روده نافع است ، قطره قطره آمدن ادرار را معالجه مى كند. ضماد آن با پى خوك كه به آن نمك زده باشند، جهت ورم حالب ورمهاى سخت و آبدار سودمند است ، سوخته آن براى معالجات جلدى - جوشهاى صورت و زخم هاى چركى و آبدار (زرد زخم ) مفيد مى باشد. حمول آن جهت بند آوردن ترشحات رحم نافع است ، و چون ميوه مرا با هم وزن آن كندر و روغن زيتون سرشته و به اطفالى كه در رختخواب ادرار مى كنند چند روز متوالى بخورانند، معالجه خواهند شد و همين مخلوط براى كسانى كه ادرارشان تيره و سنگ دار است مفيد مى باشد .مقدار خوراك ميوه من تا پانزده مثقال است . ريشه هاى باريك روى پياله ميوه من در قطع سيلان ترشحات رحم منافع زياد دارد. برگ درخت من جهت التيام جراحات تاز سودمند مى باشد.

خاكستر چوب من بهترين گرد دندان بوده ، و اين خاكستر جهت درمان زخمهاى خوره اى مفيد است ، آبى كه هگام سوختن چوب بلوط به دست مى آيد، بهترين خضاب جهت ابرو مى باشد. پوست درخت من به علت داشتن جوهر مازو منافع دارويى زيادى داردت ولى به علت داشتن بوى نا مطبوع بطور خوراكى كمتر از آن استفاده مى شود و چون داراى اثر ضد عفونى كننده مى باشد، بيشتر براى پانسمان زخمها به كار مى رود. شستشو با جوشانده يا دمكرده 30 در هزار آن جهت از بين بردن ترشحات بى - رنگ زنانه و جلوگيرى از خونريزى بواسير تجويز شده است.

از پوست ساقه هاى جوان من جهت مصارف دارويى و پوست ساقه هاى كهنه و مسن آن در دباغى و چرم سازى استفاده مى شود. چوب درخت من محكم بوده و جهت ساختن قايق و كشتى به كار مى رود، و در نجارى و منبت كارى از آن استفاده زياد مى شود.

شاه بلوط: ميوه من غذاييت بسيار دارد و براى چاق شدن اشخاص ضعيف المزاج يك غذاى مناسب مى باشد. پوست و چوب درخت من قابض بوده ، جوشانده آن براى معالجه اسهال خونى به صورت تنقيه تجويز شده است . دمكرده پنجاه در هزار برگ من به مقدار سه فنجان در روز جهت سرفه ، ونزله تجويز مى شود.

ميوه : داراى 5/2 درصد روغن قابل استخراج مواد غذايى است . جفت يعنى پوست نازكى كه در روى مغز من است ، داراى تانن فراوان بوده و خواص آن را دارد.

*فریال*

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    7,020
    امتیاز واکنش
    7,770
    اسم من دارچين است!

من اشتها آورم.

نشاط آور بوده ، نفس را باز مى كنم.

پادزهر خوبى براى سموم حيوانى و نباتى هستم.

دلهره و وسواس را از بين مى برم.

كبد و معده را تقويت مى كنم.

ضد سكسكه هستم و رعشه را نيز تسكين مى دهم.

نام من دارچين ، مخصوص پوستهاى معطرى است كه بهترين آنها در سيلان به عمل مى آيد و انواع ديگر آن كه در خارج از سيلان مى رويد به مرغوبى دارچين سيلان نيست.

فارسى من دارچين سفيد است . به من دارچينى هم مى گويند.

اعراب اسم مرا دارصينى گذاشته اند. سلخه نوع چينى من است كه به آن دارچين ختابى هم مى گويند و در هند و عمان هم كاشته مى شود. بوى آن كمتر از من بوده و رنگ آن كمى سرخ است و در خواص مانند من مى باشد. منتها كمى ضعيف تر .قرفه نوع ديگرى از من است كه خارج از سيلان روييده و داراى پوست ضخيمى مى باشد و در لغت عرب قرفه به معنى پوست درخت است و اختصاصا نام اين پوست مى باشد. قرفه نيز داراى تمام خواص من بوده و قدرت آن در تقويت معده بيشتر از من است ،ولى منافع ديگر كمتر از من مى باشد. من اشتهاآور بوده ، غذاهاى سنگين را لطيف مى كنم. ايرانيانمرا مانند چاى دم كرده و قبل و بعد از غذا مى نوشند و چاى دارچين معروف است.

من نفس را باز مى كنم و تنفس را آسان مى نمايم و نشاطĤور بوده ، قلب را جلا مى دهم . من پادزهر سموم حيوانى و نباتى و معدنى ، حافظ قواى نفسانى و مقوى خواهــش نـفس و ضد خفقان و وحشت هستم .

دلهره ، وسواس را از بين مى برم و براى درمان جنون تجويز شده ام . كار من تقويت اعضاى رئيسه بدن ، مخصوصا معده و كبد مى باشد. من بوى بد دهان را از بين مى برم ، تنگ نفس و سرفه خلطى را درمان مى كنم و آواز را تصفيه مى نمايم . پخته من با سركه و مصطكى جهت معالجه استسقاى گوشتى توصيه شده است . ماليدن مخلوط كوبيده من با عسل ، زخمهاى چركى را خشك مى كند و كك و مك را پاك مى نمايد و چنانچه با سركه همراه شود، باز هم مفيد است.

اگر مرا در روغن بجوشانيد، ماليدن اين روغن به تنهايى يا با زرده تخم مرغ پخته ، جهت رعشه و تسكين درد عضلات مفيد است و براى درمان اعضاى بى حس شده به كار مى رود. چكاندن اين روغن در گوش ، سنگينى آن را از بين مى برد و براى بادهاى معدى و يرقان و بواسير نافع است . در صنعت داروسازى از اسانس دارچين و در طب سنتى ايران ، از عرق و عطر دارچين استفاده مى كنند.

برخی موضوعات مشابه

بالا