جامعه ایرانی فرهنگ سازی اندیشه ای برتر برای زندگی بهتر

>YEGANEH<

کاربر نگاه دانلود
کاربر نگاه دانلود
ارسالی ها
10,634
امتیاز واکنش
74,019
✴️ چهار بلوغ لازم برای ازدواج:

الف) بلوغ فیزیولوژیک: شناخت دقیق هویت جنـ*ـسی و قابلیت برقراری رابـ ـطه زناشویی و وفاداری در این زمینه

ب) بلوغ عاطفی: شامل دسترسی به هیجانات، ابراز هیجانات و مدیریت هیجانات.

ج) بلوغ اقتصادی: شامل احساس خودکارامدی در تامین مایحتاج زندگی، شغل، مدیریت اقتصادی و ثبات و مسوولیت پذیری (کسی که میخواد ازدواج کنه باید حداقل در دو سال گذشته یک شغل ثابت داشته باشه)

د) بلوغ اجتماعی شامل توانایی ایجاد تعادل بین دنیای تجرد و دنیای تاهل و تعهد

• لایک
واکنش ها: Diba
  • پیشنهادات
  • >YEGANEH<

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    10,634
    امتیاز واکنش
    74,019
    خودشناسى
    برگى از كتاب عشق به خود

عشق به خود را به تاریخی در آینده یعنی زمانی که واقعا شایسته عشق باشیم، موکول نکنیم.

بلکه خود را درست همان جایی که هستیم دوست بداریم و این اتفاق زمانی ممکن می شود که خود را به خاطر نقص ها، ضعف ها و گناهانی که فکر می کنیم مرتکب شده ایم، ببخشاییم.

اینها پرسش هایی هستند که می توانیم از خود بپرسیم:

➰چگونه می توانم خودم را دوست بدارم وقتی که حتی اوضاع طبق میل من پیش نمی رود؟
    ➰چگونه می توانم خودم را دوست بدارم وقتی که تصمیمات و انتخاب های بدی داشته ام یا وقتی که از خودم محافظت نکرده ام ؟
    ➰چگونه می توانم خودم را دوست بدارم وقتی که چاق و بی پولم ؟
    ➰چگونه می توانم خودم را دوست بدارم وقتی که همسرم مرا ترک کرده است و فرزندانم با من سخنی نمی گویند؟
    ➰چگونه می توانم خودم را دوست بدارم وقتی که احساس می کنم عیب و ایراد دارم؟
    ➰چگونه می توانم خودم را دوست بدارم وقتی که احساس می کنم رسالت خود را نادیده گرفته ام؟
    ➰چگونه می توانم خودم را دوست بدارم وقتی که تا سر حد مرگ ترسیده ام؟

چگونه می توانید خودتان را دوست داشته باشید؟ شما می توانید خودتان را دوست داشته باشید با دانستن این که هیچ خود دیگری وجود ندارد. هیچ کار دیگری برای انجام دادن ندارید جز این که خود درونیتان را حقیقتا دوست بدارید.

این وظیفه ای است که به شما داده شده است. این کار شما بر روی این سیاره است که عمیقا به خود گرانقدرتان، روحی که فقط در تصرف شماست، عشق بورزید، احترام بگذارید، او را تحسین و تغذیه کنید.

پادزهر این است، پاسخ این است و راه حلی که تمام چیزهای خوب از آن بیرون می آیند، همین است باور دارم این کار برای همه ما نیازمند تغییری در درک است که حقیقتا درک کنیم که زمان بیشتری وجود ندارد. این اتفاق قرار نیست هفته بعد، ماه بعد یا سال بعد رخ دهد. نمی توانیم منتظر شویم تا اوضاع بهتر شود، زیرا وقتی هنوز در حوزه های روانی و عاطفی داریم از خودمان انتقاد می کنیم و به جنگیدن
    خود ادامه می دهیم، اوضاع بهتر نخواهد شد.

• لایک

>YEGANEH<

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    10,634
    امتیاز واکنش
    74,019
    آیا شما هم دغدغه زندگی شادتر و رضایتمندی بالاتر از زندگی را دارید؟

اگر این طور است بیایید در مورد آن بیشتر بدانیم. علی رغم اینکه افراد زیادی از سطح بالایی از تحصیلات و امکانات مالی و رفاهی ... برخوردار هستند اما الزاما احساس شادی نمیکنند. برای اینکه شادکامی بیشتری را در زندگی تجربه کنیم باید بیشتر در مورد آن بدانیم.

شادکامی علی رغم تصور عمومی ارتباط اندکی با سن، جنس، قومیت و تحصیلات دارد. بلکه همبسته های مهم آن بیشتر فاکتور های اجتماعی هستند از قبیل:
    دوستان
    ازدواج موفق
    برونگرایی
    شاکر بودن
    دنبال کردن فعالیت های تفریحی
    اشتغال

بنابراین روابط خوب با دیگران شرط مهمی برای احساس شادی و رضایت از زندگی است.

نکته جالب و مهم اینکه: افزایش درآمد ارتباط اندکی با رضایت از زندگی دارد. بلکه کار کردن متعهدانه در حیطه ای که فرد به آن علاقه دارد موجب احساس #شادکامی شده و باعث می شود فرد روزهای کمتری را در بیماری سپری کند و بازنشستگی را به تعویق بیاندازد.

• لایک

>YEGANEH<

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    10,634
    امتیاز واکنش
    74,019
    تکنیک های کم رنگ کردن خاطرات بد‼️

تکنیک اول: از بین بردن تمام آثار بیرونی خاطرات بد مثلا فراموش کردن آن است. به طور مثال در صورتی که فرد از یک تصادف خاطره بدی در ذهن خود دارد، باید خودرویی که با آن تصادف کرده را بفروشد. لباس‎ ها و لوازم را تعویض کند و عکس ها را از بین ببرد؛ اگر این خاطره بد در ارتباط با فردی دیگر به وجود آمده، تا حد ممکن باید از دیدار و گفت وگو با آن فرد خودداری شود.

تکنیک دوم: عدم پرورش افکار منفی است، به گونه ای که نباید با یادآوری خاطرات بد، آن ها را گسترش داد. متاسفانه برخی افراد عادت دارند افکار مزاحم را پرورش دهند.

تکنیک سوم: از راه های اهمیت ندادن به افکار منفی این است که فرد در مواقع هجوم آن ها به ذهن، سریع ذهن خود را متوقف کند و با ایجاد حالت تنبیه، آمار ورود این افکار به ذهن را کاهش داد.

تکنیک چهارم: با نوشتن آن خاطره بر روی کاغذ و پررنگ کردن هر خاطره ای هرچند بد، نکات مثبت آن را در نظر گرفت؛ از جمله نکات مثبت هر خاطره بد می توان به هوشیاری، آگاهی، تجربه و درس عبرت برای افراد اشاره کرد.

تکنیک پنجم: از مهم ترین کارها این است که افکار مثبت، جایگزین افکار منفی شوند، این امر تمرکز قوی و تلاش مداوم فرد را می طلبد...

• لایک

>YEGANEH<

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    10,634
    امتیاز واکنش
    74,019
    اندکی تامل

پسر ملا نصرالدین در شُرف ازدواج بود. شـب زفــ*ـاف ملا پسرش را مورد خطاب قرار داد: «آیا میدانی که ازدواج سه مرحله دارد؟!» پسر گفت: «نمیدانم پدر! آن مراحل کدامند؟»

ملا پاسخ داد: مرحله اول، مرحله‌ای است که در آن تو داد و قال راه می‌اندازی و همسرت ساکت است و گوش می‌دهد. در مرحله دوم همسرت سر وصدا می‌کند تو ساکتی. و در مرحله سوم هر دو بلند بلند داد و فریاد می‌کنید و همسایه‌ها گوش می‌دهند.

نکته: تا بحال هیچ دقت کرده‌اید که عمدتا متاسفانه محبت و دلداگی زن و مرد به همدیگر در خفا صورت می‌گیرد اما دعوا و مرافعه آنها در جمع به راحتی نمود پیدا می‌کند؟!!!

من مردانی را دیده‌ام که حتی جلوی فرزندانشان اِبا دارند که به همسرشان بگویند «دوستت دارم» یا او را بغـ*ـل کنند اما همین افراد به راحتی جلوی چشم فرزندان معصومشان اَلم شنگه راه می‌اندازند و امنیت و آرامش روانی را از آنها سلب می‌کنند.

من زنانی را دیده‌ام که به همسرشان می‌گویند زشت است که جلوی بچه‌ها مرا ببوسی اما شرمسار این نیستند که زشت‌ترین کلمات و پرخاشجویانه‌ترین عکس‌العملها را در حضور فرزندانشان نسبت به شوهرانشان به نمایش می‌گذارند!!!

بعضی‌ها خجالت می‌کشند همسایه‌هایشان حتی آنها را دست در دست همدیگر ببینند ولی همین در و همسایه‌ها بارها صدای مشاجرات آنها را وقت و بی‌وقت شنیده‌اند.

به نظر شما فرزندان خانواده‌ای که والدین جلوی بچه‌ها از گفتن عبارت ساده «عزیزم» به هم دریغ می‌کنند ولی راحت از جملاتی مثل: «غلط کردی»، «کثافت»، «عوضی»، «با اون فامیل آشغالت» و... استفاده می‌کنند، چگونه رشد وبلوغی را تجربه خواهند کرد؟!!!

متوجه الگوهای کلامی و رفتاری خود در خانواده باشیم. از خود مدام بپرسیم چه الگویی از همسرداری را برای فرزندانمان به میراث می‌گذاریم؟!

• لایک

>YEGANEH<

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    10,634
    امتیاز واکنش
    74,019
    چرا بعضی ها بیشتر قهر می کنند؟

♨️درست همانگونه که بعضی مواقع، اضطراب و استرس را تجربه می کنیم ولی بعضی افراد را بیشتر به عنوان افراد مضطرب می شناسیم، در مورد قهر کردن هم همین طور است؛ یعنی بعضی افراد هم بیشتر قهر می کنند و زودتر از دیگران می رنجند و آزرده خاطر می شوند و این کم کم به صورت ویژگی شخصیتی آنها شناخته می شود.

شاید بتوان گفت افرادی که بیشتر قهر می کنند توانایی کلامی کمتری نسبت به دیگران دارند. شاید فکر می کنند دلیلی برای حرف زدن وجود ندارد یا اصلا فکر می کنند حرف زدن فایده ای ندارد.
    دلیل دیگر این است که معمولا این افراد چون وقتی در کودکی قهر می کرده اند و به چیزی که می خواسته اند، می رسیده اند؛

❌همین موضوع کم کم باعث شده که قهر کردن به عنوان بخشی از شیوه های رفتاری آنها تبدیل شود. اینها افرادی هستند که تصور می کنند بهترین کار برای تسلط روی افراد، این است که آنها را تحت کنترل درآورند. البته این شیوه برخورد، خودخواهانه به نظر می رسد چون بدین ترتیب فرصت حرف زدن را از طرف مقابل هم سلب می کنند.

⁉️آیا راهی هم برای جلوگیری از قهر کردن طرف مقابلتان وجود دارد؟ به نظر می رسد با در نظر گرفتن بعضی مسائل می توان به نوعی از آن پیشگیری کرد.

✅بهترین کار برای پیشگیری از قهر طرف مقابل، این است که 2 طرف به عنوان یک قرارداد از پیش تعیین شده به همدیگر قول بدهند که در زمان مناسبی دلخوری ها و کدورت های خود را مطرح کنند.

〽️البته تشخیص زمان مناسب باید حتما با توجه به خواست 2 طرف باشد زیرا گاهی برای پیدا کردن زمان مناسب هم اختلاف سلیقه به وجود می آید؛

✅بنابراین بهترین زمان هنگامی است که 2 طرف هم آمادگی صحبت کردن دارند و هم آمادگی شنیدن. باید توجه کنیم که بهتر است نگذاریم هیچ مشکل و موضوع مبهمی باقی بماند.

یکی دیگر از مسائلی که باید برای پیشگیری از قهر طرف مقابل درنظر داشت، این است که دقت کنیم به همدیگر و خانواده هایمان توهین نکنیم؛ مثلا اگر با یکدیگر قرار دارید و یکی دیرتر می رسد یا نتوانسته چیزی را که قول داده تهیه کند، سعی نکنید به شخصیت او توهین کنید و بگویید:«اصلا شما خانوادگی مسئولیت پذیر نیستید. تو همیشه بدقول و دروغگویی. هیچ وقت هم درست نمی شی و...».

♨️این درست است که پس از قهر همسر تان به دنبال راه حلی برای بازگشت دوباره او به خانه باشید. اما فراموش نکنید که این موضوع و چگونگی برخورد شما با آن بسیار مهم است؛ یعنی نباید به گونه ای عمل کنید که او باز هم این رفتار را تکرار کند؛

〽️به عبارتی به قهر کردن دیگران جایزه ندهید. همان بار اول از همسرتان بخواهید که این شیوه رفتاری خود را تغییر دهد. ضمن اینکه به او نشان دهید اگر بازهم این کار را تکرار کند، دفعه بعد برگشتی در کا ر نیست؛

✅چون این افراد معمولا راه حل های موقت و ناکار آمدی مثل قهر کردن را به شیوه های صحیح حل مشکلات ترجیح می دهند؛ بنابراین بهترین کار این است که به او بگویید راه مناسبی را انتخاب نکرده و بدین ترتیب نه تنها مشکلات تان حل نمی شود بلکه حل آنها سخت تر هم خواهد شد. چون قرار نیست در زندگی زناشویی کسی از دیگری رشوه بگیرد.

• لایک

>YEGANEH<

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    10,634
    امتیاز واکنش
    74,019
    بدترین فرد برای ازدواج کیست؟

✍️ بيشتر روان‌شناسان خانواده معتقدند نامناسب‌ترین افراد برای ازدواج کسانی هستند که مبتلا به اختلال شخصیت هستند.

اختلال شخصیت چیست؟
    کسی که مبتلا به اختلال شخصیت است در زندگی فردی خود و با تمام روابط بین فردی خود مشکل دارد ولی معتقد است که او سالم است و دیگران مشکل دارند. ارتباط برقرار کردن با این افراد کار سختی است و نیاز به درمان فردی دارند.

برای مثال، کسی که اختلال شخصیت خود شیفته دارد خودبزرگ‌بینانه فکر می‌کند که آدم بسیار مهم و بی‌نظیری است، تحمل انتقاد را ندارد، همیشه خود را محق می‌داند، توانایی همدلی با دیگران ندارد، حسود و متکبر است، نیاز به تایید و تحسین دیگران دارد، نیازهای خودش برایش مهم است، دیگران را استثمار می‌کند و اغلب اوقات با یک فرد بسیار وابسته ازدواج می‌کند. تشخیص انواع اختلال شخصیت (بدگمان، نمایشی، دوری‌گزین، وابسته و... تنها توسط روان‌شناس متخصص و یا با اجرای آزمون‌های روانی خاص امکان‌پذیر است).

فرد روان‌رنجور می‌کوشد گذشته را در آینده بیابد و به این ترتیب اکنون را از دست میدهد و نابود می‌کند. کسی که زندگی نمی‌کند بیشتر از همه از مرگ می‌هراسد. اگر می‌خواهید چگونه زیستن را بیاموزید در مورد مرگ بیاندیشید. پس‌زمینه سیاه و تیره مرگ، رنگ‌های لطیف زندگی را با همه خلوصشان آشکار می‌کند و به چشم می‌آورد.

• لایک

برخی موضوعات مشابه

پاسخ ها
    2
    بازدیدها
    302
    پاسخ ها
    6
    بازدیدها
    332
    پاسخ ها