∏دانشگاه| نگاه دانلودʭ

☾♔TALAYEH_A♔☽

کاربر نگاه دانلود
کاربر نگاه دانلود
ارسالی ها
35,488
امتیاز واکنش
104,218
دانشگاه سما:

در مورد دانشگاه سما اطلاعات زیادی ندارم، اما فکر می‌کنم همین علمی-کاربردی باشد، فقط توسط دانشگاه آزاد برگزار می‌شود. به هر حال، تا وقتی علمی-کاربردی وجود دارد، در مورد سما صحبت نکنیم بهتر است. سما را بگذارید برای بچه مایه‌دارها... :)

دانشگاه غیرانتفاعی:

اساتید این دانشگاه‌ها هم معمولاً در سطح همان‌هایی هستند که در علمی-کاربردی تدریس می‌کنند (مثلاً من و همکارانم همه هم در دانشگاه علمی-کاربردی تدریس می‌کنیم و هم در غیرانتفاعی). سرفصل‌ها هم تا حد بسیار زیادی شبیه به همین‌هاست. اما دانشجویان آن معمولاً استعداد کمتری نسبت به علمی-کاربردی دارند. بنابراین غیرانتفاعی را به هیچ وجه پیشنهاد نمی‌کنم.

آپدیت در تابستان ۹۴: من خودم تدریس در چند غیرانتفاعی را به خاطر افتضاح بودن سطح دانشجویانش کنسل کردم. همه اساتید معتقدند دانشجویان علمی-کاربردی سطح بالاتری نسبت به غیرانتفاعی دارند. (حداقل در شهرهای کوچک‌تر اینطور است)

دانشگاه پیام نور:

در مورد دانشگاه پیام نور از چند نفر از دانشجویانی که در کلاس‌های آزاد شبکه و برنامه‌نویسی C++‎ بنده شرکت می‌کنند و در پیام نور درس می‌خوانند سؤال کردم که واحدها چطور است؟ مگر درس شبکه و برنامه نویسی ندارید که به این کلاس‌ها می‌آیید؟ گفتند: همه چیز در پیام نور تئوری است. هیچ کلاسی واحد عملی ندارد. فقط باید بخوانیم و حفظ کنیم و برویم امتحان بدهیم.
به نظر می‌رسد دو بار هزینه کردن است. یعنی یک بار به دانشگاه بدهید و یک بار هم مجبور باشید به کلاس‌های آزاد بروید که چیزی یاد بگیرید.

آپدیت: در مورد پیام نور در مطلب «پیشنهاد برای فارغ التحصیلان: در رشته‌های دیگر تحصیل کنید!» (که پیشنهاد می‌کنم حتماً بخوانید) توضیح داده‌ام. الان من خودم در دو رشته در دانشگاه پیام نور به عنوان دانشجو دارم درس می‌خوانم: رشته مترجمی زبان انگلیسی و رشته روانشناسی. در این چند ترمی که گذشته من یک استادمان را هم ندیده‌ام. یعنی سر کلاس نرفته‌ام و اجبار و لزومی ندارد که بروم. فقط کتاب‌های منبع را خوانده‌ام و با نمره عالی واحد پاس کرده‌ام. پس، همانطور که در آن مطلب گفته‌ام، این دانشگاه بیشتر برای کسانی مفید است که مثل من بار چندمشان است که می‌روند دانشگاه و می‌خواهند برای تفریح و کسب دانش جانبی دانشگاه بروند نه برای کسی که می‌خواهد برای یک شغل اماده شود! و از این بین، فقط رشته‌هایی که دروس عملی ندارند در این دانشگاه جواب می‌دهند وگرنه رشته‌ای مثل کامپیوتر بعید است در این دانشگاه به جایی برسد...

نکته یکی مانده به آخر:

تأکید می‌کنم که هیچ چیز به اندازه استاد مهم نیست. ما در دانشگاه آزاد، یکی از دروسمان با یک دکترای رشته کامپیوتر ارائه شد. خانم دکتر کسرشأنشان می‌آمد که بیایند سر کلاس. یکی دو بار زیارتشان کردیم، اما جلسات دیگر، هر بار یکی از شاگردان خود در مقطع ارشد را می‌فرستاد. این دانشجو نمی‌دانست قبلی تا کجا گفته و خلاصه درس مهمی به نام طراحی الگوریتم ماست‌مالی شد رفت!
پس این نیست که اگر جایی پر بود از دکترا، آنجا بهتر است. اتفاقاً من معتقدم هر چه مدرک یک استاد بالاتر باشد، (اگر خدا و پیغمبر نشناسد) دانشجوها بیشتر ضرر می‌کنند. اما اگر اهل حساب و کتاب و حلال و حرام باشد، حالا می‌شود در موردش بحث کرد.
مهم این است که در دانشگاه، در انتخاب واحدها، اساتیدی را انتخاب کنید که می‌دانید حواسشان به کلاس و درس است! نه اینکه آمده‌اند که حاضری بزنند و حقوقشان را بگیرند.
از بین اساتید، استادی را انتخاب کنید که تمام انرژی‌اش را برای دانشجو بگذارد و از همه مهم‌تر از دانشجو تکلیف و تمرین بخواهد نه اینکه او را رها کند.

نکته آخر: قسمت

دقت کنید که قسمت هر چه باشد، همان می‌شود. باید از خدا بخواهید که قسمت شما زیبا باشد (که البته شرط آن این است که خودتان و کارهایتان زیبا باشند که خدا هم سرنوشت را زیبا رقم بزند). قرار نیست اگر شما دولتی قبول شدید، بشوید علامه دهر یا اگر دانشگاه سطح پایین قبول شدید، عقب بمانید! مطلب "توصیه هایی به دانشجویان رشته کامپیوتر" را حتماً مطالعه کنید و نکات آن را به کار ببرید. خدا را شکر این روزها اگر کسی بخواهد، می‌تواند حتی بدون حضور استاد و دانشگاه مباحث کامپیوتری را تا حد بسیار پیشرفته یاد بگیرد. فقط کمی به علاقه و اراده نیاز دارد.
ممکن است شما در دانشگاه دولتی قبول شوید و به خاطر چهار سال دور بودن از شهرتان نتوانید خودتان را جا بیاندازید و مجبور شوید تا آخر عمر همان‌جایی زندگی کنید که درس خواندید یعنی دور از شهرتان. (که مثلاً برای من یک عذاب است! اتفاقاً این روزها یکی از دوستان را می‌بینم که بیکار می‌گردد در حالی که از دانشگاه تهران لیسانس دارد. فقط به این خاطر که چهار سال از شهر دور بوده)
یا ممکن است در علمی-کاربردی و از آن بدتر در دانشگاه آزاد قبول شوید و در کنارش انگلیسی‌تان را قوی کنید و با تماشای کورس‌های دانشگاه‌های برتر دنیا اطلاعاتی در سطح آن دانشگاه‌ها کسب کنید. (تمام دانشگاه‌های مطرح دنیا کورس‌های دانشگاهی‌شان را به صورت ویدئویی ضبط و آنلاین کرده‌اند)

به هر حال، بعد از بررسی، یکی را انتخاب کنید و بقیه را توکل کنید به خدا و با تمام وجود به درس و مطالعه بپردازید. هر وقت احساس کردید یک شخص یا یک عامل باعث شده است که شما از درس و مطالعه دور یا زده شوید، بدانید که آن موضوع یک مانع است که باید با موفقیت از روی آن بپرید تا در مسابقه‌ای که بین انسان‌هاست پیروز شوید.

از تمام دانشجویانی که در دانشگاه‌های مختلف درس خوانده‌اند عاجزانه خواهش می‌کنم تجربه خود را به صورت منطقی و روان در بخش نظرات این مطلب بیان کنند تا صدها کاربر دیگر که این مطلب را با جستجو و یا راه‌های دیگر می‌یابند مطالعه کنند و از آن‌ها استفاده کنند.

موفق باشید؛
حمید رضا نیرومند

• پیشنهادات
  • ☾♔TALAYEH_A♔☽

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    35,488
    امتیاز واکنش
    104,218
    این نظر از مهندس طلبه:

باسلام واحترام
    چند بار خواستم چند نکته به این مطالب اضافه کنم. ولی دیدم بین ده ها نظر کی میاد این نظر و میخونه.واسه همین بی خیال شدم.
    ولی این دفعه بخاطر زکات علمم مینویسم شاید به کار کسی بیاد.شاید!
    توی دسته بندی های سایت حرفی از تحصیل در دانشگاه خارج کشور نشد. بخاطر تجربه شخصی که در تحصیل یکی از دانشگاه های اروپایی داشتم یه سری نکته به نکات بالا اضافه میکنم.
    این نکته رو هم در نظر بگیریم خیلی از ایرانی ها برای تحصیل به خارج کشور میرن.
    نکته اول:ابتدا درباره طریقه هزینه ها صحبت کنم. دانشجویانی که در خارج کشور تحصیل میکنند به یکی از دسته های زیر تقسیم میشن:
    1-فاند گرفتن: پروژه کارشناسی ارشد یا دکترای شما رو شرکت یا دانشگاه یا جایی خریداری میکنه و به جای انجام پروژه به شما حقوق میده.
    مثلا شرکت ایکس میخواد روی پروژه هوش مصنوعی فعالیت کنه. میگه هرکی روی این پروژه کار کنه(که مثلا در حد ارشد هست) من ماهی 100 یورو میدم.
    یعنی عملا شما هم تحصیل میکنید و هم پول میگیرید. این بهترین حالت تحصیل در خارج کشور هست. البته گرفتن فاند کار خیلی سختیه و معمولا نصیب دانشجویان دانشگاه های سطح یک ایران با معدل بالا میشه.
    معمولا با فاند خوب میشه حتی متاهلی در خارج کشور زندگی کرد. مجردی که پادشاهی میکنید!
    2-تعهد خدمت: در این حالت شما به اندازه تحصیلتون برای دانشگاه کار میکنید.مثلا دو سال ارشد میخونید.تعهد میدید دو سال برای دانشگاه کار کنید. یعنی یه ارشد براتون 4 سال آب میخوره. این روش به نسبت روش اول طرفدار کمتری داره. ولی بازم مناسبه (از روش های بعدی خیلی مناسب تره)
    3-کارکردن: خیلی از دانشجوها در کنار تحصیل کار پاره وقت میکنند. معمولا کارهای با کلاسی گیرشون نمیاد.(بخاطر بحران مالی اروپا و آمریکا) خیلی ها مجبور به نظافت چی، کار توی رستوران و ... میشن. البته همه اینجوری نیستن ولی خیلی ها مجبور به این تیپ کارها میشن
    3-پول جیب پدر گرام: این روش خودتون باید پول تحصیل و زندگی خودتان رو بدید. اگر این گزینه و انتخاب میکنید دقت داشته باشید هزینه ها به شدت بالاست( مخصوصا کشور آمریکایی و اروپایی) و باید حسابی خرج کنید. پس به پدر گرام بگید حسابی سر کیسه رو شل کنه!

نکته دوم درباره خود دانشگاه ها:
    توصیه میشه قبل از انتخاب دانشگاه حتما لیست دانشگاه های معتبر در نظر وزارت علوم رو بگیرید. حدودا 800 دانشگاه اول دنیا در لیست وزارت علوم هست. دانشگاه ها هم به سه رده a.b.c.d تقسیم میشن
    یادتون باشه اگه دانشگاهی تحصیل کنید که در لیست نباشه، مدرک شما هیچ ارزشی در ایران نخواهد داشت!
    نکته سوم: صرف تایید دانشگاه کافی نیست. حتما جزئیات رو هم از وزارت علوم سوال کنید. برای مثال میخواستم در مقطع کارشناسی ارشد یکساله یکی از کشورهای اروپایی تحصیل کنم که فهمیدم ارشد یکساله رو وزارت علوم قبول نداره!
    نکته چهارم: دقت داشته باشید همه دانشگاه های دنیا از ایران بهتر نیستند. خیلی از دانشگاه های ایران از خیلی از دانشگاه های جهانی بالاترند.
    در ضمن ممکنه رنکینگ خیلی از دانشگاه های ایران از بعضی از دانشگاه های خارج کشور بد تر باشه.ولی این دلیل بر ضعف علمی این دانشگاه ها نیست. چرا که در رنکینگ جهانی دانشگاه ها به جز بحث علمی نکات دیگه هم موثره.مثلا فضای آموزشی. میزان فضای تخصیص داده شده به هر دانشجو و...
    برای مثال دانشگاه شریف که در رشته برق در دنیا از لحاظ علمی 1 هست در رنکینگ جهانی رتبه 1 رو نداره. علتش هم کوچک بودن فضای دانشگاه و البته نکات غیر علمی دیگه.
    نکته پنجم: حتما توصیه میکنم قبل از سفر به خارج کشور شده چند هفته موقتی زندگی کنید. ببنید آدم زندگی تو غربت هستید یا خیر. خیلی ها تحمل زندگی توی اون شرایط رو ندارند.
    درسته برای بعضی ها خارج کشور بهشته.ولی برای خیلی ها هم جهنمه! (من جمله خود بنده)
    حتما توصیه میکنم قبل از اینکه اقدام کنید توان خودتون رو چک کنید.
    نکته ششم: انصافا دانشگاه های تراز اول دنیا امکانات فوق العاده ای برای تحصیل شما دارن که نمیشه چشم پوشی کرد. البته نه همه دانشگاه ها.
    نکته هفتم:نکات تحصیل در خارج کشور بسیار زیاده. اگر احیانا کسی نظرم و خوند و نیاز به سوال داشت اعلام کنه اگه تونستم جواب میدم.
    به یاد خدا باشید...

☾♔TALAYEH_A♔☽

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    35,488
    امتیاز واکنش
    104,218
    این نظر:

با سلام
    دوستان، تنها دانشگاه آزادهایی که مدرکشان در سطح بین المللی اعتبار دارد، به شرح زیر است:
    1. علوم و تحقیقات تهران
    2. تهران مرکز
    3. تهران جنوب
    4. تهران شمال
    5. تهران غرب
    6. کرج
    دانشگاه هایی هم که مهر وزارت علوم روی مدارکشان درج می شود (دولتی، غیرانتفاعی، پیام نور) همگی در سطح دنیا معتبرند. البته پیام نور را در سیستم Distance یا Open می پذیرند.

این نظر از مهرزاد:

رده بندی دانشگاههای صنعتی 1391 در سایت isc --
    1 دانشگاه صنعتي شريف
    2 دانشگاه صنعتي امير کبير(پلي تکنيک تهران)
    3 دانشگاه علم و صنعت ايران
    4 دانشگاه صنعتي اصفهان
    5 دانشگاه صنعتي خواجه نصير الدين طوسي
    6 دانشگاه صنعتي شاهرود
    7 دانشگاه صنعتي نوشيرواني بابل
    8 دانشگاه صنعتي شيراز
    9 دانشگاه صنعتي اروميه
    10 دانشگاه صنعتي کرمانشاه
    همچنین رده بندی دانشگاههای جامع (مادر) 1391
    1 دانشگاه تهران
    2 دانشگاه تربيت مدرس
    3 دانشگاه شيراز
    4 دانشگاه فردوسي مشهد
    5 دانشگاه شهيد بهشتي
    6 دانشگاه تبريز
    7 دانشگاه اصفهان
    8 دانشگاه پيام
    9 دانشگاه شهيد با هنر کرمان
    10 دانشگاه گيلان
    که البته کل پیام نور یک واحد حساب شده.
    من خودم دانشجوی دکتری فردوسی ام. کاری به دانشگاه خودم ندارم. فقط می خواستم اینو به اون دوستانی که می گن دانشگاه های شهرستان از آزاد مثلا فلان جا بدترن بگم که این طور نیست. شما یه سرچی در مورد رزومه و دانشگاههای محل تحصیل همون شهرستان های کوچک انجام بدید شاید نظرتون عوض بشه. مثلا دوستی گفته بود که ازاد قزوین 13 تا پروفسور داره. دانشگاه باهنر توی فقط ریاضی بیش از این پروفسور داره.
    دوست دیگری گفته من خواهرم توی مثلا فلان جا درس خونده و انصراف داره چون از لحاظ فرهنگی با ما تهرانی ها نمی خونن. واقعا این حرف خنده دار نیست. مگه از امریکا اومدی. اینجا یک کشوره. دیدتون رو عوض کنید. میشه هر دانشگاهی پیشرفت کرد. ازاد دولتی و....
    ولی اگه با این دید که مثلا برم رفسنجون( جدای از مسایل غربت و دوری و...) از لحاظ فرهنگی نمیتونم و اونا اخ و پخن و تهرون حتی ازادش فلانه، این دید مسمومه. و مطمین باشید نمیتونید پیشرفت کنید. مشکل در دید و بینش ماست. تفاوت همه جا هست. میشه از تفاوتها لذب برد و یاد گرفت که ادم های خوب و فرهنگ های خوب همه جا هست.
    روز اول اگه رفتی تهران مشهد شیراز کرمان یاسوج بوشهر یا .... با این دید برو که اینجا خوبه و باید لـ*ـذت ببری. فقط بدی ها رو نبین.

☾♔TALAYEH_A♔☽

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    35,488
    امتیاز واکنش
    104,218
    دانشگاه غیر انتفاعی چیست؟
    دانشگاه غیر انتفاعی نوعی از دانشگاه های دولتی بوده و به صورت کامل زیر نظر وزارت علوم اداره می شوند.
    به عبارت دیگه برای قبول شدن در دانشگاه غیر انتفاعی باید کنکور داد.
    تنها تفاوت در این است که باید برای ثبت نام هر ترم مبلغی پرداخت شود.

-غیر-انتفاعی-و-اعتبار-مدرک-آن.jpg

چرا دانشگاه غیرانتفاعی به وجود آمد؟
    دانشگاه های غیر انتفاعی با هدف اولیه فعال کردن واحدهای خصوصی در حوزه آموزش عالی تاسیس شدند.
    با این هدف اولیه و تلاش برای کاهش هزینه های آموزش عالی در بخش دولتی تاسیس این دانشگاه ها بیست سال پیش تصویب شد.

اعتبار مدرک دانشگاه غیر انتفاعی چقدر است؟
    با توجه به مصوباتی که طی سال های گذشته در اختیار قرار گرفته است، مدرک این دانشگاه برابر با سایر دانشگاه های دولتی بوده و امکان ورود به بازار کار برای دانشجویان غیر انتفاعی فراهم است

☾♔TALAYEH_A♔☽

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    35,488
    امتیاز واکنش
    104,218
    با چشم بسته انتخاب رشته نکنید !

شاید بسیاری از داوطلبان کنکور کاردانی به کارشناسی از وضعیت دانشگاههای پذیرش کننده با خبر نباشند و فاصله شهر دانشگاه مورد نظر تنها ملاک برای اولویت بندی آنها باشه، اما توجه داشته باشید که اکثر دانشگاههای غیر انتفاعی دارای وضعیت بسیار نامطلوبی هستند و ممکن است بعد از قبولی ( اگر دانشگاه و امکانات رفاهی محل تحصیل برای شما مهم است ) دچار پشیمانی شوید. برای شما مثالی میزنم تا کمی آشنا تر شوید.

موسسه‌ی آموزش عالی علامه رفیعی از زبان یکی از دانشجویان آن دانشگاه :
    موسسه‌ی آموزش عالی علامه رفیعی در سال 1385 تاسیس شده و امسال سال سومی است که دانشجو پذیرش می کند. کارشناسی ناپیوسته مهندسی کامپیوتر یکی از محدود رشته هایی است که در این موسسه ارائه می شود.
    تعداد دانشجویان اگر اشتباه نکنم حدود 300 نفر می‌باشد. رئیس این موسسه آقای دکتر شفیعی هستند. این موسسه دارای دوساختمان کوچک می باشد که در نزدیکی هم واقع شدند. هر دوی این ساختمان ها در اصل منزلهای مسکونی بودند که تغییر کاربری داده شدند. به همین علت محیط کلاس ها اغلب غیر استاندارد بوده و دارای اشکال می باشد.
    سال گذشته با وجود اعلام 60 نفر ظرفیت، بیش از 90 نفر در رشته‌ی کامپیوتر پذیرفته شدند. به علت محدودیت های موجود (مثل کمبود استاد و کمبود ظرفیت کلاس ها و شاید تمایل مسئولان و دانشجویان به برگزاری تمامی کلاسها در 2 روز ) تمام این 90 نفر درون یکی از کلاس های ( اتاق های) این موسسه ( خانه ) حضور داشتند که بسیار بسیار بیشتر از ظرفیت واقعی آن بود.
    انتخاب واحد رشته‌ی کامپیوتر در دو ترم اول و دوم برای ورودی های 86 در اختیار مسئولان موسسه بوده و دانشجویان دخالتی در این مورد نداشتند. و شلوغیه بیش از حد کلاس ها و غیر استاندارد بودن آنها کیفیت تدریس اساتید را به مراتب پایین آورده بود.
    از نظر جغرافیایی، این موسسه در نزدیکیه خیابان شهید بابایی که در شهر قزوین بیشتر به خیابان دانشگاه معروف است واقع شده. چون ظرفیت پذیرش دانشگاه های تهران بسیار پایین بود و حومه‌ی تهران هم مثل کرج و ... هیچ ظرفیتی برای پذیرش نداشتند ( از شاهکارهای سازمان سنجش و وزارت علوم ) بیشتر دانشجویان این موسسه و احتمالا موسسات مشابه را تهرانیها تشکیل می دهند. به همین دلیل مسئولان موسسه‌ی علامه رفیعی با دریافت مبلغی پول، برای دانشجویان متقاضی، سرویس رفت و آمد به تهران فراهم کرده بودند. دانشجویانی هم که مایل به استفاده از سرویس نبودند، از طریق ترمینال های اتوبوسرانی قزوین و تهران ( ترمینال غرب) رفت و آمد می کردند. تعداد اتوبوسهای این مسیر زیاد است ولی به همان نسبت مسافران که اغلب دانشجو هستند نیز تعدادشان زیاد می باشد.
    rafii.jpg
    از نظر امکانات آموزشی، این موسسه وضعیت بسیار ضعیفی دارد. سایت کامپیوتر این موسسه شامل تعداد کمی کامپیوتر میشود که به هیچ عنوان جوابگوی تعداد زیاد دانشجویان این موسسه نیست. از نظر سایت اینترنتی هم، این موسسه فاقد سایت می‌باشد.
    از نظر بروکراسی اداری، این موسسه وضعیت مناسبی دارد ) چون اصولا ظرفیت بروز بروکراسی وجود ندارد ). شما در تمام مسائل و مشکلات و... تنها با یک نفر که همه‌ی دانشجویان بدون استثنا او را می‌شناسند سرو کار دارید. چیزی به عنوان "گروه"، "امور مالی" ، "آموزش"، "اداره‌ی تربیت بدنی"، "بایگانی"، "اداره‌ی امور فارق التحصیلان"، "دبیرخانه" و ... که در دانشگاه ها مرسوم است در این موسسه وجود خارجی ندارد. تمام این اتاق ها در یک اتاق و تمام مسئولانشان در یک مسئول ( به همراه یکی دو نفر کمکی ) خلاصه می‌گردد.

همونطوری که متوجه شدید موسسه فوق که در قزوین واقع شده و اکثر داوطلبان تهرانی و کرجی ( به دلیل کمبود ظرفیت در تهران ) آن را در اولویتهای اولیه خود قرار میدهند در واقع از یک منزل مسکونی تشکیل شده که کلاسهای درس در اتاق خواب - سلف سرویس در پذیرایی و مجتمع اداری هم احتمالا در حیاط خلوت دایر است !!!

البته شاید عده ایی باشند که مهمتر از همه چیز برایشان مدرک باشد و اینگونه مسائل نظرشان را در رابـ ـطه با نحوه انتخابشان تغییر ندهد. به هر حال من لیستی از موسسات غیر انتفاعی و غیر دولتی تهیه کرده ام که نسبت به سایر موسسات از امکانات بهتری برخوردارند و به قول خودمون دانشگاه ترند.

1 - موسسه غیر انتفاعی و غیر دولتی علم و فرهنگ تهران

2 - موسسه غیر انتفاعی و غیر دولتی سجاد مشهد

3 - موسسه غیر انتفاعی و غیر دولتی شهید اشرفی اصفهانی - اصفهان

4 - موسسه غیر انتفاعی و غیر دولتی جهاد دانشگاهی اصفهان

5 - موسسه غیر انتفاعی و غیر دولتی شمال - آمل

6 - موسسه غیر انتفاعی و غیر دولتی نبی اکرم تبریز

7 - موسسه غیر انتفاعی و غیر دولتی جهاد دانشگاهی اهواز

8 - موسسه غیر انتفاعی و غیر دولتی خیام مشهد

برای قبولی در موسسات فوق باید رتبه شما زیر 2000 باشد. همچنین برای قبولی در علم و فرهنگ و سجاد مشهد باید حدودا زیر هزار باشید

☾♔TALAYEH_A♔☽

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    35,488
    امتیاز واکنش
    104,218
    کنکور چیست ؟

کنکور یک آزمون تستی 4 گزینه ای است که برای ورود به دانشگاه ها و سنجیدن دانش آموزان گرفته می شود و منابع آن سال های دوم و سوم و پیش دانشگاهی مقطع دبیرستان است . البته به جز فیزیک که سال اول هم جزو منابع به حساب می آید .(رشته ریاضی)

در این میان برخی با کنکور مخالف هستند و در این باره تلاش می کنند و برخی دیگر موافق و بعضی از سازمان ها در رابـ ـطه با کنکور ایجاد شده مثل قلمچی و استاد احمدی و گاج و ...

آموزش و پرورش به نتیجه رسیدن که سوبق تحصیلی نباید بی نتیجه باشه پس 25 % نتیجه کنکورو سوابق تحصیلی (نمرات کتبی امتحان نهایی سال سوم دبیرستان) است

خوب ...مسعول و اجرای کنکور بر عهده ی سازمان سنجش است و کنکور از سال 85 تا 92 (حال) اجرا شده است .

مضرات کنکور : کنکور در یک صبح تا ظهر انجام میشود حال کسی بیمار شود یا به هر دلیلی نیاید 1 سال از عمرش هدر می شود و برخی که کنکور را بد بدهند به ضررشان تمام می شود
    حال چند سال پیش رواج یافته بود که کسی نتیجه بد می گرفت خود کشی می کرد خوب خوشبختانه این باب هم از بین رفت

این را بدانید 10000000 یا نه ان تا راه برای موفقیت در زندگی وجود دارد که یکی از این ها کنکور است .

مثلان افراد موفقی مثل بیل گیست (رعیش و مدیر عامل مایکروسافت) یا استیو جابز این ها مثال هایی هستند. در باب همین مسعله

ولی برای کنکور تلاش کنید چون راهتان را کوتاه می کنه !

در این چتروم های دیدم یکی چیز باهالی نوشته بود گفت : رتبه می شی می شی کارت نخب گی میدن می ری شریف بهت یورسیه می دن می ری خارج بعد شرکت می زنی زن میگیری بچه دار می شی با بچه هات ... بازی می کنی و..

خوب این چیز بدیه که زندگی را در یک جمله تعریف کنی طبق سخن امام علی گذشته از دست رفته آینده هم نیامده پس حال را غنیمیمت بشمارید

خوب اگه مطلب مفیدبود یک صلوات و حمدو سوره به روح نویسنده بفرستید (الزامی)

حال اگر قابل دونستید یک تشکر و یک نظر هم بدهید

اینم تعریف کنکور از زبان ویکی پدیا :
    کنکور یا کانکور (به فرانسوی: Concours)‏، نام آزمونی است که برای سنجش آموزش های داوطلبان ورود به دانشگاه‌ها، در برخی از کشورها، برگزار می‌شود. این آزمون، در ژاپن، چین، ایران، افغانستان و برخی کشورهای دیگر که در آن‌ها رقابت بیشتری برای ورود به دانشگاه وجود دارد، برگزار می‌گردد.
    کنکور سراسری[ویرایش]

در ایران، سازمان سنجش آموزش کشور که سازمانی تحت نظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است، متولّی اصلی برگزاری کنکور سراسری برای ورود به دانشگاه‌های دولتی است. این آزمون در هر سال یک بار در ماه تیر برگزار می‌گردد و در حال حاضر (سال۱۳۹۱) به صورت یک مرحله‌ای و برای پنج گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی، علوم انسانی، زبانهای خارجی و هنر به طور جداگانه برگزار می‌شود.
    اوّلین کنکور ایران در سال ۱۳۴۸ برگزار شد و ۴۷٬۷۰۳ نفر داوطلب در آن شرکت کردند. سؤالات اوّلین دورهٔ کنکور، به صورت سؤالات کوتاه جواب طرّاحی شده بود. آزمون سال 1392، چهل و سومین آزمون کنکور ایران است.[۱] دروس اختصاصی گروه‌های آزمایشی مختلف عبارت‌اند از:

• علوم ریاضی و فنی:

ریاضیات (شامل: ریاضی، حسابان، حساب دیفرانسیل و انتگرال، هندسه، هندسه تحلیلی و جبر خطی، ریاضیات گسسته، آمار و مدلسازی، جبر و احتمال)، فیزیک و شیمی.

• علوم تجربی:

زیست‌شناسی، زمین‌شناسی، ریاضیات عمومی، فیزیک و شیمی

• علوم انسانی:

زبان و ادبیّات فارسی (شامل: تاریخ ادبیات ایران و جهان، آرایه‌های ادبی، عروض و قافیه و متون نظم و نثر)، زبان عربی، اقتصاد، جامعه‌شناسی، روان‌شناسی، فلسفه و منطق، تاریخ، جغرافیا و ریاضیات پایه.

• زبانهای خارجی:

زبان خارجی تخصّصی

• هنر:

درک عمومی ریاضیات و فیزیک، درک عمومی هنر، رسم فنی، خواصّ مواد، درک اختصاصی هنر (موسیقی، نمایش و تصویری - تجسّمی)
    ۴ درس زبان و ادبیات فارسی، دین و زندگی، زبان خارجی و زبان عربی در کلیه آزمون‌ها به‌عنوان دروس عمومی مورد سؤال واقع می‌شوند.

☾♔TALAYEH_A♔☽

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    35,488
    امتیاز واکنش
    104,218
    عامل اصلی موفقیت در کنکور چیست؟

علت اصلی افت تحصیلی اغلب دانش آموزان چیست؟ چرا آنها انگیزه و تمرکز لازم برای مطالعه را نداشته و یا از دروس خاصی گریزان هستند؟ آیا برای کسب نتایج مطلوب در امتحانات یا کنکورسراسری می بایست، وقت خود را در کلاس های کنکور گذراند و یا ساعتهای متمادی مطالعه کرد؟

آیا خواندن و از حفظ کردن حجم بالایی از دروس شما را خسته کرده است و یا به دلیل آنکه فرصت لازم برای مرور مجدد آنها را نداشته اید، بسیاری از مطالب خوانده شده را فراموش کرده اید؟

براستی چرا برخی از دانش آموزان، علیرغم تلاش زیاد موفق به کسب نتایج مطلوب نمی شوند؟

سایت برنا در گفت و گو با سعید سلیمی فر از مشاورین جوان و تاثیرگذار سایت درس زندگی دات کام به بررسی پرسش های فوق پرداخته است. این سایت متعلق به گروه مشاورین درس زندگی است که همه ساله با تکیه بر روشهای آموزشی مبتنی بر تفکر هوشمندانه، نقشی موثر در هوشمندسازی دانش آموزان، کسب رتبه های برتر، پرورش نسلی خلاق و کارآفرین و ورود آنها به رشته ها و دانشگاههای ممتاز کشور ایفا می کنند.

آقای سلیمی فر به نظر شما چرا بسیاری از دانش آموزان علاقه چندانی به مطالعه برخی از دروس ندارند و یا آنطور که باید برای یادگیری آن دروس تلاش نمی کنند.

به نظر من مشکل اصلی خود این دروس نیستند، بلکه این مشکل ریشه در گذشته‌ی فرد و افکار و باورهای غلطی دارد که در اثر روش های تدریس نادرست در یک سیستم آموزشی غیرعلمی و فاقد خلاقیت در وی شکل گرفته است.

به عنوان مثال از همان دوران ابتدایی، درس ریاضی در ذهن خیلی از دانش‌آموزان، به عنوان درسی بسیار سخت شناخته شده است، حال آنکه اگر به شیوه ای علمی و جذاب به بچه ها آموزش داده می شد، قطعاً به عنوان درسی شیرین و دوست داشتنی در ذهن آنها ثبت می گردید.

چگونه می توان انگیزه و علاقه لازم برای مطالعه چنین دروسی را در آنها افزایش داد؟

بر اساس تحقیقات متخصصین حوزه مغز و اعصاب، تمام تجربیات امروز ما حاصل تصاویر، باورها و افکاریست که خودمان خواسته یا ناخواسته، آگاهانه یا ناآگاهانه در ذهنمان ثبت کرده ایم و لذا اولین گام برای غلبه بر این مشکل؛ تغییر ذهنیت و افکار دانش آموز بوسیله پلن های ذهنی ای می‌باشد که بر اساس روش تفکر کردن در گروه درس زندگی آموزش داده می شود.

در گام بعدی دانش آموز لازم است تا شیوه های غلط و سنتی مطالعاتی خود را تغییر داده و روشهایی را بیاموزد که قادر باشد ایده ها و مفاهیم کلیدی کتابهای درسی را استخراج کند، اینکار باعث می شود تا او علاوه بر تسلط بر مباحث مختلف، زمانهای مطالعاتی خود را نیز به شدت کاهش دهد و در نتیجه بجای مطالعه زیاد، مطالعه ای با کیفیت و موثر داشته باشد. بدیهی است با تکیه بر شیوه های جدید، حجم مطالبی که می بایست بعد از مدتی مرور شود نیز بگونه ای شگفت انگیز کاهش خواهد یافت.

این مشاور جوان در ادامه گفت: من بارها در جلسات آموزشی خود شاهد بوده ام که دانش‌آموزانی که خود را بی استعداد می‌پنداشتند و خانواده هایشان نیز از آنها نا امید بودند تنها با تغییر نگرش و هدایت صحیح افکار در مسیر دستیابی به اهداف؛ توانستند دیدگاههای اطرافیان خود را نسبت به استعدادها و توانایی هایشان تغییر داده و درسی که در آن ضعف داشته و از آن متنفر بودند را به نقطه قوت خود تبدیل کنند و حتی بهترین نتایج را در امتحانات تشریحی و تستی کسب کنند.

به عقیده من برای موفقیت در کنکور سراسری دو عامل نقش اساسی دارد، یکی فراگیری روش های مطالعه و یادگیری مفهومی دروس و دیگری بهره گیری از پلن های ذهنی جهت هدایت ذهن در راستای رسیدن به هدف. در چنین شرایطی است که بطور خودکار موتور ذهنی دانش‌آموز فعال شده و وی در مسیر پیشرفت های خیره کننده قرار خواهدگرفت.

از نگاه سعیدسلیمی فر، چرا بسیاری از دانش آموزان علیرغم مطالعه زیاد در امتحانات مدرسه یا کنکور سراسری نتیجه مطلوبی کسب نمی کنند.

دليل اصلي چنين مشكلي به همان شيوه هاي نادرست مطالعه و يادگيری دروس برمی گردد. طبيعي است، كسي كه راه موفقيت و نتيجه گیری را صرفاً در گرو مطالعه سخت و طاقت فرسا و یا حل تستهای فراوان مي داند، در واقع به دنبال روش هاي مبتني بر حفظيات و کار زیاد است. او همانند کسی است که با یک ارّه کند در حال بریدن درخت تنومند و خشکی است و با خود می گوید چرا با گذشت ساعتهای متمادی هنوز موفق به بریدن آن درخت نشده ام.

سعید سلیمی فر در ادامه گفت: چنين دانش آموزي بجای بهره گیری از تفکر هوشمندانه در شناسایی ایده های اصلی، سرش را پایین انداخته و فقط دارد تست می زند، اگر از او بپرسید به عنوان مثال چه ایده هایی در حل این 600 تستی که از فلان فصل کتاب حل کرده ای وجود داشت، می گوید من در هر تست با ایده جدیدی مواجه بودم و برای تسلط بیشتر بازهم باید تست بزنم. در واقع او چون مفاهیم و ایده های اصلی آن فصل، نه صرفاً ایده داخل یک تست خاص را درک نکرده است لذا تصور می کند با 600 ایده مواجه بوده است و برای اینکه بتواند بر آن فصل تسلط یابد لازم است تا صدها و گاهی هزاران مساله تشریحی یا تستی حل کند. حال آنکه تحلیل های دقیق ما نشان می دهد آن فصل کلاً 6 ایده کلیدی داشته و طراحان کنکور سراسری در طی دو دهه به روشهای خاص خود اقدام به طراحی تستهایی کرده اند که ظاهراً دارای ایده جدیدی است اما در واقع شکل گرفته از همان شش ایده کلیدی است.

دانش آموزی که ایده یابی مفاهیم اصلی کتابهای درسی را نمی داند ، قطعاً توانايي تجزيه و تحليل و بكارگيري ايده هاي خلاقانه را نیز ندارد و به همین دلیل در بسیاری از مواقع به روشهای مبتنی بر فرمول های تستی غیرعلمی برخی از دبیران یا آموزشگاه ها و سی دی های آموزشی پناه می برد.

سعید سلیمی فر در ادامه گفت: دانش آموزی که ایده یابی مفاهیم یک درس را می داند، هیچگاه نیاز به مرور حجم زیادی از صفحات کتابهای درسی و یا بررسی صدها تست ندارد و از دیدن تستهای جدید آن درس در کنکور سراسری متعجب نمی شود. زیرا ممکن است صورت مساله جدید باشد اما ایده اصلی آن تست برگرفته از ایده های کلیدی مبحث مرتبط با آن تست از کتب درسی است. بدیهی است دستیابی به ایده های کلیدی سرعت تست زنی را نیز به شدت افزایش می دهد و در بسیاری از مواقع حتی نیاز به نوشتن راه حل خاصی نیست و فقط با تکیه بر فرمول اصلی کتاب های درسی می توان پاسخ تست ها را یافت. بدیهی است دیگر نیازی نیست به چنین دانش آموزی بگوییم که برای مدیریت زمان در سرجلسه کنکور مدام حواست به زمان باشد و یا فلان راهکارهای استرس زا را برای مهار زمان بکار بگیر.

از طرف دیگر، ما شاهد مطالعه بي كيفيت دانش آموزاني هستيم كه ساعت مطالعه را معيار و ملاك درس خواندن و نتيجه گرفتن قرار مي دهند و هستند دانش آموزاني كه ١٢ ساعت مطالعه دارند ولي مطالعه مفید آنها حتی به یک یا دو ساعت هم نمی رسد. اما چون ساعات زیادی را صرف مطالعه کرده اند، توقعشان از خودشان بالا مي رود و در صورت شكست و نگرفتن نتيجه دلخواه، دچار سرخوردگي مي شوند و انگيزه شان را از دست مي دهند،در صورتيكه با اصلاح رفتارهاي مطالعاتي و فراگيري متدهاي صحيح مطالعه مي توانند با صرف زماني بسيار كمتر؛ نتايجي فوق العاده كسب كنند و لـ*ـذت مطالعه مفيد و يادگيري عميق را درك كنند.

شما لابلای صحبتهایتان به سیستم نادرست آموزشی اشاره کردید که حرف دل بسیاری از دانش آموزان است، اگر ممکن است، بخشی از این مشکلات آموزشی را برای مخاطبین شرح دهید ؟

به عقیده من این یک ظلم بزرگ به دانش آموزان است که روش تدریس دبیران مدارس در سطح تفکر طراحان سوالات کنکور سراسری نیست. اغلب دبیران بر روی روشهایی متمرکز هستند که فرآیند مطالعه و تست زنی را سخت و طولانی کرده و کسب رتبه عالی در کنکورسراسری را دست نیافتنی می کند، اما طراحان سوالات کنکورسراسری بر مفاهیم و ایده های اصلی متمرکز هستند. همین امر باعث می شود حتی دانش آموزی که معدل بسیار بالایی دارد نیز در کنکورسراسری نتیجه دلخواه را کسب نکند.

آموزش در مدارس ما با تکیه بر شیوه‌های قدیمی و تکراری که مبتنی بر حفظ کردن مطالب است، صورت می گیرد و متأسفانه بعضی از دبیران نیز با تعصبی خاص، پای روش‌های نادرست و ناکارآمد خود ایستاده اند و هیچ خبری از پرورش خلاقیت در مدارس نیست. به عنوان مثال در یکی از آموزشگاههای کنکور، دبیری که سالهاست در زمینه تدریس درس فیزیک کنکور فعالیت می کند، بدون توجه به مفاهیم اصلی شروع به حل یکی از تست های فیزیک کنکور سراسری نمود و در انتها به دانش آموزانش گفت: این یکی از سخت ترین تستهای سالیان اخیر کنکور بود و جالب است که برداشت این دبیر با تجربه را مولفین کتابهای کنکور فیزیک هم تکرار کرده اند، حال آنکه اصلاً نیازی به حل آن تست به شیوه های تشریحی یا تستی نیست، بلکه با درک صحیح فرمول اصلی درج شده در کتاب درسی می توان گزینه صحیح را یافت.

و یا در مبحث دینامیک فیزیک که از نظر بسیاری از دبیران و دانش آموزان جزء مباحث سخت شمرده می شود، بعضی از معلمان به شاگردانشان توصیه می‌کنند اگر برایتان سخت است و متوجه نمی‌شوید این فصل را کنار بگذارید در صورتی که می‌توان کل مسائل این فصل را در قالب یک تکنیک مبتنی بر مفاهیم کلیدی کتاب درسی حل نمود، بگونه ای که حتی یک شاگرد معمولی هم به سادگی قادر به حل هرگونه تست دینامیک در کنکورسراسری باشد.

و یا روش های محاسباتی فوق‌العاده‌ای برای محاسبات طولانی و سخت سوالات تخصصی نظیر دروس شیمی و فیزیک و ریاضیات وجود دارد که خیلی ساده و با صرف کمترین زمان می‌توان به جواب نهایی رسید.

این مغز متفکر مشاوران جوان گروه درس زندگی در ادامه گفت: چندسالی است بحث هوشمندسازی مدارس با استفاده از تجهیزات الکترونیکی نظیر ویدئو پروژکتور و تبلت‌ها و غیره مطرح است اما به عقیده من آنچه که نظام آموزش و پرورش ما به آن نیاز دارد، وجود دبیران و دانش‌آموزان هوشمند است نه مدارس هوشمند .

و قطعاً دستیابی به این امر، نه با بکارگیری تجهیزات الکترونیکی؛ بلکه با آموزش شیوه های جدید تدریس به دبیران و آموزش مهارتهای تفکر کردن به دانش‌آموزان در قالب پلن های ذهنی محقق خواهدشد.

آقای سلیمی فر یعنی شما دانش آموزان هوشمند را رمز داشتن آینده ای موفق برای یک جامعه می دانید؟

بله همینگونه است زیرا نیاز اصلی کشور ما داشتن جوانانی خلاق و خوش فکر می‌باشد که بتوانند نوآوری داشته و در هر زمینه ای که وارد می‌شوند سرآمد رشته خود باشند و به رشد و تعالی علمی ، فرهنگی ، سیـاس*ـی و اقتصادی ایران اسلامی عزیز کمک بسزایی نمایند. بدیهی است ما نیز با آموزش این متدها به دبیران و دانش آموزان تعدادی از مدارس کشور به سهم خود برای گسترش این متدها تلاش می کنیم و به این نکته نیز توجه داریم که معلمان در مدرسه هوشمند نقش هدایتگر را دارا هستند لذا آموزش دقیق و کارآمد معلمان عاملی مهم در هوشمندسازی دانش آموزان است.

این مشاور کنکور جوان در ادامه گفت: البته اینرا هم باید اضافه کنم که بسیاری از مدارس علاقه ای به هوشمندسازی دبیران و دانش آموزان خود ندارند. آنها همچنان به آموزش با شیوه های سنتی و منسوخ اصرار می ورزند زیرا آنچه که برایشان اهمیت دارد، این است که با واردکردن فشار زیاد به دانش آموزان و ارائه تکالیف درسی فراوان سطح نمرات آنها را در امتحانات، بالا نگه دارند و به همگان بگویند ما بهترین دانش آموزان را داریم؛ هرچند هرساله در کنکور سراسری عیار واقعی چنین مدارسی مشخص می شود و در بهترین حالت، دانش آموزانشان موفق به کسب رتبه های بالای هزار می شوند.

قطعاً وجود دانش آموزان هوشمند به داشتن جامعه ای پویا و کشوری موفق در عرصه های جهانی نیز کمک شایانی می کند

بله همینطور است. فقدان سیستمی که دانش آموز هوشمند به دانشگاه های کشور تزریق کند؛ باعث شده که بسیاری از دانشجویان، اهدافی دارند که راه به جایی نمی برد. بطور مثال انگیزه بسیاری از دانشجویان ما برای ادامه تحصیل، اخذ مدرک برای رقابت با اطرافیان، فخرفروختن به دیگران و یا عقب انداختن پروسه بیکاری یا سربازی است! و متأسفانه این وضع حتی تا مقاطع دکتری هم ادامه می یابد، بطوریکه شاهد حضور جوانانی هستیم که مدرک دکتری دارند ولی قادر به ثروت آفرینی نیستند.

و لذا به اجبار، آمال و آرزوهای خود را به کرسی هیئت‌علمی دانشگاه‌ها محدود می کنند تا حداقل حاشیه‌ی امنی برای خود ایجاد کنند، که این مسئله در نگاه بنیاد ملی نخبگان هم مشهود است بطوریکه ریاست این بنیاد در برنامه ای تلویزیونی نسبت به این مسئله ابراز نگرانی کرد و گفت نباید اینطور باشد و دانشجوی دکتری ما باید بتواند وارد بازار کار و چرخه تولید و نوآوری شود تا درنهایت موجب پیشبرد اهداف جامعه و پیشرفت آن شود..

یکی از مشکلات بزرگ اغلب دانش آموزان، فقدان انگیزه لازم برای مطالعه و نیز استرس بیش از حد است. آیا تغییر در شیوه های مطالعاتی و روش تفکر کردن می تواند باعث افزایش انگیزه و کاهش استرش شود؟

پرسش بسیار خوبی را مطرح کردید. سالها قبل که خودم را برای کنکور سراسری آماده می کردم از برخی از مشاورین و دبیران کنکور در برنامه های تلویزیونی یا مدرسه می شنیدم که برای ایجاد انگیزه و کاهش استرس از جملات کلیشه ای و شعارگونه نظیر اینکه تو شایسته موفق شدن هستی، تو می توانی موفق شوی ، تو باید موفق بشوی ، انگیزه داشته باش ، نگران نباش و ... استفاده می کردند.

تقریباً قریب به اتفاق دانش آموزان، گوش هایشان پر است از این حرفهای کلیشه ای که شاید تنها دو یا سه ساعت بر ذهن شان اثر مثبت بگذارد. به نظر من این روش ساده لوحانه بیشتر نشان دهنده ضعف مشاور یا مدرسی است که چون راه بهتری به ذهنش نمی رسد مدام شعارهای جذاب می دهد.

آقای سلیمی فر در ادامه افزود: من معتقدم به جای آن می بایست در گام نخست به دانش‌آموزان یک برنامه‌ درسی دقیق و علمی ارائه نمود و در گام بعدی آنها را با شیوه طراحی پلن‌های ذهنی و روش درست فکر کردن و نیز تکنیک های برخورد با سوالات کنکور سراسری آشنا کرد، تا بتوانند بدون حفظ و یادگیری نکات دست و پا گیر و گیج کننده و تنها با تکیه بر مفاهیم کتاب های درسی و ایده‌یابی سوالات و بدون نیاز به ساعات مطالعه طولانی به بالاترین درصدها برسند.

در چنین شرایطی است که آن دانش آموز سرشار از انگیزه شده و وقتی می بیند که با روش‌هایی بسیار ساده و بدون وابستگی به معلمان و موسسات متفاوت و تنها با تکیه بر توانایی خود، سوالات کنکور را در در زمانی کمتر از زمان مشخص شده برای آزمون پاسخ داده است، آن وقت دیگر جایی برای استرس باقی نمی‌ماند و نیازی نیست با استفاده از واژه ها و جملات تکراری و بی‌روح استرس وی را خنثی کنیم.

آقای سلیمی فر به عنوان کلام آخر چه توصیه‌ای برای داوطلبان کنکور دارید؟

توصیه من به تمام دانش‌آموزان و داوطلبان کنکور این است که نگذارند این ترس واهی از کنکور آنها را از رسیدن به اهدافشان باز دارد. چه بسیارند استعدادهایی که از ترس روی صحنه رفتن و خودرا نشان دادن از چیزی که استحقاق آن را داشتند محروم ماندند، از این رو بهترین و قوی‌ترین ابزار دانش‌آموزان تکیه بر توانایی خود با استفاده از تفکر ساده و خلاقانه می‌باشد.

نکته آخر اینکه دبیران کنکور تصور نکنند طراحان کنکور سراسری به جزوات و روشهای آنها بی توجه هستند. تحلیل های ما بر روی تستهای سراسری نشان داده است که طراحان بخوبی و با هوشیاری کامل بر روشهای مبتنی بر فرمول های تستی غیرعلمی برخی از دبیران و مولفین کتب کنکور اشراف کامل دارند و لذا چون می دانند این افراد ایده یابی مفاهیم کتب درسی را بلد نیستند؛ تستهایی را مطرح می کنند که با فرمول های غیرعلمی آنها قابل حل نباشد.

سعید سلیمی فر در ادامه گفت : البته خود شخصاً در چند دی وی دی آموزشی دیده ام که افرادی اقدام به حل تستهای کنکورهای سراسری دروس مختلف نموده اند، اما دانش آموزان باید توجه داشته باشند که این اشخاص در اصطلاح مشاورین کنکور، روش سازی کرده اند، یعنی با دیدن تستی که قبلاً در کنکور سراسری آمده روش سازگار با آن تست را طرح نموده اند نه روش سازگار با ایده کلی آن تست و تستهای مرتبط با آنرا.

لذا دانش آموزی که به این دی وی دی ها اعتماد کرده و فرمولهای تستی فراوانی نیز حفظ کرده ، وقتی در سرجلسه کنکور حاضر می شود با تستی جدید مواجه است که دیگر با آن فرمول تستی خاص قابل حل نیست زیرا طراحان با اشراف کامل بر عملکرد این مجموعه های آموزشی مشکل دار و حتی بسیاری از کتب کنکور، به دانش آموز تفهیم می کنند که فقط بر درک مفاهیم و فرمولهای کتابهای درسی متمرکز باشد وگرنه مجبور است یا جزوات و کتب کنکوری حجیم را موبه مو بخواند یا به انبوهی از فرمول های تستی ناکارآمد پناه ببرد که در نهایت باعث شکست او در کنکور سراسری خواهد شد.

سال قبل دانش آموزی داشتیم که 3 سال پیاپی پشت کنکور مانده بود. درصدهای تست زنی آن خانم در دروس اختصاصی رشته ریاضی فیزیک در یک آموزشگاه کنکور بالاتر از 90 درصد بود. اما وقتی چند تست سراسری از یک درس خاص به وی داده شد، نتیجه حاصله 30 درصد بود، بعد از انجام بررسی های لازم متوجه شدیم که آن شخص فقط تستهای دبیران کنکور خود را بخوبی پاسخ می داده ، زیرا آنها تستهایی را به او می دادند که قبلاً برایش فرمول های تستی غیرعلمی ساخته بودند حال آنکه همان فرمول ها در سرجلسه کنکورسراسری ذهن دانش آموز را به بیراهه می کشاندند.

☾♔TALAYEH_A♔☽

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    35,488
    امتیاز واکنش
    104,218
    تراز چيست و به چه منظوري انجام مي شود؟

فرض نماييد از دانش آموزان كلاس شما آزمون عربي گرفته ميشود و شما در اين كلاس نمره 14 كسب مي نماييد و با اين نمره شما نفر اول كلاس مي شويد، يك بار ديگر از آن كلاس آزموني گرفته مي شود و اين بار نيز شما نمره 14 كسب مي كنيد با اين تفاوت كه نفر آخر كلاس مي شويد. در هردو آزمون شما نمره 14 را كسب نموديد و ليكن ارزش اين دو نمره يكسان نميباشد، كه اين موضوع يعني يكسان سازي ارزش نمرات موضوع مبحث نرماليزاسيون را ميسازد. به عبارتي ممكن است دقيقاً درصد نمرات خام كارنامه شما با درصد نمرات خام كارنامه دوست شما يكسان باشد و ليكن رتبه شما يكسان نباشد، يعني در كنكور سراسري و آزاد هر تست كنكور ارزش خاص خود را دارد و ارزش تست شماره ي 5 ادبيات با تست شماره 6 يكسان نميباشد و جالب است بدانيد آن تستي كه كمترين پاسخگو را دارد، ارزشمندتر است. از اين رو در مي يابيد دروس رياضيات و فيزيك تجربي و همچنين شيمي گروه رياضي فيزيك و رياضي و آمار گروه انساني داراي ارزش بسيار بالاتري از ضرايب در نظر گرفته شده هستند و اين موضوع به صورت خيلي واضح در درس عربي عمومي ديده مي شود. لذا به هيچ وجه سعي نكنيد مبحث را صرفاً به دليل آنكه سخت ميباشد از گردونه مطالعاتي حذف نماييد به طور مثال در درس معارف اسلامي حتماً يك تست كنكور مربوط به روايات و احاديث و يك تست كنكور مربوط به درس وصيت نامه امام مي باشد و اين دو تست بيشترين ارزش را در ميان تست هاي معارف اسلامي دارا ميباشند زيرا كمترين پاسخگو را دارند كه حتي شايد خود شما يا دوستان شما نيز دركنكور سال قبل به اين تست ها نتوانستند پاسخ صحيح بدهيد ....
    بنابراين اين گفته عموم كه ميتوانيد تست هاي دشوار را رها نموده و به سراغ تست هاي آسانتر برويد ... كاملاً غلط ميباشد زيرا تست هاي دشوار به علت داشتن پاسخگوي كمتر از بيشترين ارزش در كنكور برخوردار ميباشند.

چگونه تراز خود را در كنكور افزایش دهم؟
    چند راه ساده برای افزایش تراز وجود دارد اگر نکات زیررا بادقت مطالعه کنید با کمی تفکر میتوانید از آنها استفاده کنید.
    •قانون اول کاهش یا افزایش تراز جمعیت شرکت کننده در آزمون بستگی دارد . پس اگر رشته هایی را انتخاب کنید که در آن افراد کمتری ثبت نام کرده اند تراز آن رشته در سال آزمون شما پایین ترخواهد آمد.

•قانون دوم این مورددوم را کسانی که پزشکی و تجربی باهم امتحان داده اند درکارنامه های پارسال خود دیده اند.بعضی از دانش آموزان با مقایسه این دوکارنامه مشاهده کرده اند بااینکه درآزمون پزشکی به نسبت درصدهای بالاتری زده اند تراز پایین تری کسب کرده اند.جواب این معما در سطح علمی شرکت کنندگان آزمون است.هرچه سطح علمی رقبای شما بالاتر رود کسب ترازبالاترسخت تر میشود.

•قانون سوم ازموضوع بالا نتیجه دیگری نیز میتوان گرفت. (اگر شاگرد زرنگها اعتماد به نفس نداشته باشند و رشته های دیگری به جز خواسته خود انتخاب کنند, رشته های خوب برای دانش آموزان بااعتماد به نفس باقی میماند)

•قانون چهارم تراز با سطح علمی دانش آموز شرکت کننده درآزمون رابـ ـطه مستقیم دارد.خوشبختانه درآزمونهای دانشگاه هارشته های متفاوت باتغییر ضرایب آنها در هردرس آزمون اصطلاحا سخت و ساده میشود بنابراین جهت کسب تراز بالا با استفاده از توان علمی خودتان به تغییر ضرایب هردرس بیشتر توجه نمایید.

•قانون پنجم چند قانون بالایی زیاد ارتباط به درس خواندن نداشت و در واقع به استراتژی امتحان دادن بستگی داشت. اینم قانون آخر (هرچه بیشتر درس بخوانید تراز بالاتری بدست می آورید ) ولی معنی این قانون هم .....خوانی نیست هوشمندانه خواندن است فقط مطالعه صفحات زیاد و یا صرف ساعات زیاد نتیجه بخش نیست هم میدانید و هم دیده اید ! هوشمندانه خواندن را باید فراگرفت.

چند جمله ساده و کاربردی در مورد تراز
    1.برای تطبیق تراز های موجود دررشته های دانشگاهی با سطح تحصیلی خودتان ابتداوضعیت علمی خود را در مقایسه با دانش آموزان دیگر بسنجید.
    2.اگرفکرمیکنیدکه در آزمون های تستی مثل بقیه به سوالات جواب میدهید انتخاب ترازهای 5000 تا 5800 برایتان مناسب است.
    3.اگر فکرمی کنید درآزمون های تستی همیشه بهتر از بقیه جواب میدهید انتخاب ترازهای 5800 تا 6300 برایتان مناسب است.
    4.اگردر آزمون های آزمایشی همیشه رتبه و نمره خوب کسب میکنید ترازهای بالاتراز 6300 راانتخاب کنید. در دانشگاه آزاد برای هر درس یك نمره تراز محاسبه می شود كه عددی است معمولاً بین 2000 تا 9000 .
    انحراف از محدود ذكر شده به سمت بالا و پایین بسیار نادر است . از لحاظ آماری و علمی نمره تراز می تواند بین منفی بینهایت تا مثبت بینهایت باشد .
    نمره تراز 7000 برای یك درس بسیار ایده آل است و نشانگر اینكه رتبه فرد در این درس بالاست . البته دقت كنید كه برای مثال در درسی مثل ریاضی ، شما با درصدی مثل 50 به تراز 7000 می رسید. ولی در درسی مثل معارف به درصدی حدود 80 نیاز دارد .
    نمره تراز بین 5000 تا 6000 معمولاً درصدهایی هستند كه ارزش متوسطی دارند .
    نمره تراز حدود 3500 نشانگر این است كه درصد فرد مورد نظر در حدود صفر بوده است .

درصد صفر ، ولی تراز 3500 ؟؟!
    حتماً تا به حال فهمیده اید كه به دست آوردن تراز 3500 كار ارزشمندی نیست . در واقع شما سوالات یك درس پاسخ ندهید ، تراز شما در همین حدود خواهد شد . نكته دیگر اینكه درصدهای منفی باعث افت بیشتر نمره تراز خواهد شد .
    نمره تراز در درس هایی كه برای همه آسان است .
    در درس هایی كه سطح نمرات بالاست مثل ادبیات یا معارف برای رسیدن به نمرات تراز بالا نیاز به درصد بسیار بالا دارد . در این درس ها درصدهایی مثل 50 یا 60 هر چند در ظاهر بد نیستند ولی در واقع باعث پایین آمدن شدید نمره تراز می شوند .
    محاسبه نمره تراز عمومی برای یك كارنامه فرضی
    ترازمعارف(3)+تراززبان(2)+ترازعربی(2)+ترازادبیات(4)
    10= تراز دروس عمومی

اگر درصدهای یك داوطلب در كنكور ریاضی به صورت زیر باشد :
    دروس عمومی ادبیات عربی معارف زبان
    درصد
    90 30 60 40
    نمره تراز 7325 5150 5900 5580
    نمره تراز عمومی برای این فرد
    7325(3)+5150(2)+5900(3)+5580(2)
    =تراز دروس عمومی
    10
    در كنكور پزشكی یا تجربی( غیر پزشكی ) تراز عمومی دقیقاً به همین شكل محاسبه می شود .
    محاسبه تراز اختصاصی برای داوطلب رشته ریاضی
    ترازریاضی(5)+ترازفیزیك(4)+ترازشیمی(1)
    =تراز دروس اختصاصی ریاضی
    10
    لازم به ذكر است كه برای اكثر رشته های مهندسی ضریب ریاضی5،ضریب فیزیك 4 و ضریب شیمی یك می باشد. البته در بعضی رشته ها ضرایب فرق می كند. مثلاً برای فردی كه رشته مهندسی شیمی را انتخاب می كند .
    ضریب درس شیمی بسیار بالاتر است . البته تعداد این نوع رشته ها بسیار كم است و شما اساس را بر همان فرمول پیشنهادی اولیه بگذارید .
    تفاوت ضرایب در كنكور سراسری با كنكور آزاد در كنكور ریاضی سراسری ضریب فیزیك 3، ریاضی 4وشیمی 2 می باشد كه با ضرایب در كنكور آزاد تا حدودی بیشتر است .

☾♔TALAYEH_A♔☽

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    35,488
    امتیاز واکنش
    104,218
    فهرست دانشگاه ها وموسسه های آموزش عالي مورد تائيد وزارت

اسامي دانشگاه‌هاي دولتي، وابسته و موسسات آموزش عالي غيردولتي- غيرانتفاعي، پژوهشگاه‌ها، پژوهشكده‌‌ها، دانشكده‌ها، آموزشكده‌ها، مجتمع‌هاي آموزش عالي، مدارس عالي ومراكز آموزش عالي مورد تاييد وزارت علوم، تحقيقات و فناوري به شرح ذيل مي باشد:

شايان ذكر است صرفاً مدارك دانش آموختگان دانشگاه‌ها و موسسات يادشده كه مصوب شوراي گسترش آموزش عالي بوده و از طريق آزمون سراسري( توسط سازمان سنجش آموزش كشور) و آيين نامه ها و دستورالعمل هاي مصوب مراجع ذيصلاح پذيرفته شده باشند مورد تاييد مي باشد.

1. دانشگاه اصفهان

2. دانشگاه اروميه

3. دانشگاه الزهراء

4. دانشگاه بوعلي سينا همدان

5. دانشگاه پيام نور

6. دانشگاه تبريز

7. دانشگاه تربيت مدرس

8. دانشگاه تربيت معلم تهران

9. دانشگاه تهران

10. دانشگاه رازي

11. دانشگاه سيستان و بلوچستان

12. دانشگاه شهيد باهنر كرمان

13. دانشگاه شهيد بهشتي

14. دانشگاه شهيد چمران

15. دانشگاه شيراز

16. دانشگاه صنعتي اصفهان

17. دانشگاه صنعتي اميركبير

18. دانشگاه صنعتي خواجه نصير الدين طوسي

19. دانشگاه صنعتي شريف

20. دانشگاه صنعتي سهند تبريز

21. دانشگاه صنعتي شاهرود

22. دانشگاه علامه طباطبايي

23. دانشگاه علم و صنعت ايران

24. دانشگاه فردوسي مشهد

25. دانشگاه گيلان

26. دانشگاه مازندران

27. دانشگاه جامع علمي- كاربردي

28. دانشگاه اراك

29. دانشگاه ايلام

30. دانشگاه بيرجند

31. دانشگاه بين المللي امام خميني (ره)

32. دانشگاه زنجان

33. دانشگاه سمنان

34. دانشگاه شهركرد

35. دانشگاه علوم كشاورزي ومنابع طبيعي گرگان

36. دانشگاه كاشان

37. دانشگاه كردستان

38. دانشگاه لرستان

39. دانشگاه محقق اردبيلي

40. دانشگاه هنر

41. دانشگاه زابل

42. دانشگاه يزد

43. دانشگاه قم

44. دانشگاه تربيت معلم سبزوار

45. دانشگاه خليج فارس

46. دانشگاه هرمزگان

47. دانشگاه علوم پايه دامغان

48. دانشگاه ولي عصر(عج) رفسنجان

49. دانشگاه تربيت معلم آذربايجان

50. دانشگاه ياسوج

51. دانشگاه ملاير

52. دانشگاه بجنورد

53. دانشگاه هنر اصفهان

54. دانشگاه تفرش

55. دانشگاه صنعتي اراك

56. دانشگاه صنعتي شيراز

57. دانشگاه صنعتي اروميه

58. دانشگاه علوم بهزيستي و توانبخشي

59. دانشگاه هنر تبريز

60. دانشگاه كشاورزي و منابع طبيعي رامين

61. دانشگاه علوم و فنون دريايي خرمشهر

62. دانشگاه امام صادق(ع)

63. دانشگاه شاهد

64. دانشگاه مفيد

65. دانشگاه افسري امام علي (ع) (وابسته به نيروي زميني ارتش جمهوري اسلامي ايران)

66. دانشگاه امـام حسين (ع) (وابسته بــه سپاه پـاسداران انقلاب اسلامي)

67. دانشگاه عــــــالي دفاع ملّي (وابسته بـه ارتش جمهوري اسلامي ايران)

68. دانشگاه صنعتي مـــالك اشتر (وابسته بــه سازمان صنايع دفــاع)

69. دانشگاه علوم اسلامي رضوي (وابسته به توليت آستان قدس رضوي)

70. دانشگاه علوم و فنون هوايي شهيد ستاري (وابسته به نيروي هوايي ارتش جمهوري اسلامي ايران)

71. دانشگاه علوم دريايي امام خميني(ره) (وابسته به نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي ايران)

72. دانشگاه علوم انتظامي (وابسته به نيروي انتظامي جمهوري اسلامي ايران)

73. دانشگاه صنعت نفت (وابسته به وزارت نفت)

74. دانشكده حفاظت و بهداشت كار ( وابسته به وزارت كار و امور اجتمايي)

75. دانشكده صنعت هواپيمايي كشوري (وابسته به سازمان هواپيمايي كشوري)

76. دانشكده صدا و سيما (وابسته به سازمان صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران)

77. دانشكده فرماندهي و ستاد - دافوس (وابسته به ارتش جمهوري اسلامي ايران)

78. دانشكده فرماندهي و ستاد - دافوس (وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامي ايران)

79. دانشكده علوم و فنون فارابي ( وابسته به ارتش جمهوري اسلامي ايران)

80. دانشكده علوم قضايي و خدمات اداري (وابسته به دادگستري – قوه قضائيه)

81. دانشكده روابط بين الملل (وابسته به وزارت امور خارجه)

82. دانشكده علمي – كاربردي پست و مخابرات (وابسته به پست و تلگراف و تلفن)

83. دانشكده علوم قرآني (وابسته به سازمان حج و اوقاف و امور خيريه)

84. دانشكده امام باقر(ع) (وابسته به وزارت اطلاعات)

85. دانشكده خبر (وابسته به سازمان خبرگزاري جمهوري اسلامي ايران)

86. دانشگاه صنعت آب و برق (شهيد عباسپور)

87. دانشكده معارف اسلامي

88. دانشكده علوم اقتصادي

89. مدرسه عالي شهيد مطهري

90. مركز تحصيلات تكميلي در علوم پايه زنجان

91. جامعه المصطفی العالمیه (مركز جهاني علوم اسلامي)

92. مركز آموزش عالي تربيت مربي عقيدتي ، سياسي (وابسته بـــــه سپاه پاسداران انقلاب اسلامي ايران)

93. مركز آموزش عالي كتابداري (وابسته به كتابخانه ملّي جمهوري اسلامي ايران)

94. مركز آموزش عالي تعاون (وابسته به وزارت تعاون)

95. مركز آموزش عالي ميراث فرهنگي (وابسته به سازمان ميراث فرهنگي)

96. آموزشكده فني الكترونيك شيراز (وابسته به وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح)

97. آموزشكده فني انرژي هسته اي بوشهر (وابسته به سازمان انرژي اتمي)

98. آموزشكده فني توحيد اصفهان (وابسته به وزارت معادن و فلزات)

99. آموزشكده هاي فني صنايع سنگين و سبك (تهران- اراك- كرج- لاله جين- مشهد) (وزارت صنايع)

100. آموزشكده فني نقشه برداري (وابسته به سازمان جغرافيايي نيروهاي مسلح)

101. آموزشكده فني نقشه برداري (وابسته به سازمان نقشه برداري كشور)

102. آموزشکده کشاورزی (وابسته به وزارت کشاورزی)

103. آموزشكده تربيت بدني (وابسته به سازمان تربيت بدني ايران)

104. آموزشكده فني جنگ افزار سازي (وابسته به وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح)

105. آموزشكده آمار و انفورماتيك (وابسته به سازمان سنجش آموزش كشور)

106. آموزشكده حفاظت محيط زيست (وابسته به سازمان حفاظت محيط زيست)

107. سازمان مديريت صنعتي (وابسته به سازمان مديريت صنعتي)

108. موسسه عالي پژوهش و برنامه ريزي (وابسته به سازمان مديريت و برنامه ريزي كشور)

109. دانشگاه مذاهب اسلامي (وابسته به مجلس)

110. دانشگاه غيرانتفاعي- غيردولتي امام رضا (ع)

111. دانشگاه غيرانتفاعي- غيردولتي علم و فرهنگ (موسسه آموزش عالي جهاد دانشگاهي سابق)

112. دانشگاه غيرانتفاعي- غيردولتي باقرالعلوم(ع) (موسسه آموزش عالي باقرالعلوم سابق)

113. دانشگاه غيرانتفاعي- غيردولتي علوم و فنون مازندران

114. دانشگاه غيرانتفاعي- غيردولتي شيخ بهائي

115. دانشكده اصول الدين

116. دانشكده الهيات و معارف اسلامي(هدي)

117. دانشكده علوم حديث

118. دانشكده معارف قرآني- شهر اصفهان

119. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي كار(رفسنجان- قزوين- خرمدره- تهران)

120. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي خيام- مشهد

121. موسسه توسعه دانش و پژوهش ايران

122. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي آباداني و توسعه روستاها – همدان

123. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي رجاء – قزوين

124. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي امام علي(ع)

125. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي بجنورد

126. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي سجاد- مشهد

127. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي توس

128. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي راغب اصفهاني

129. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي راهيان نور- شهر ساري

130. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي رحمان

131. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي معصوميه- شهر قم

132. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي مولانا- آبيك قزوين

133. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي رشد دانش- شهر سمنان

134. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي شهيد اشرفي اصفهاني

135. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي چالوس

136. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي شمال

137. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي ارشاد- دماوند

138. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي سبلان

139. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي سوره

140. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي سبز- شهر آمل

141. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي سراج- شهر تبريز

142. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي سلمان- شهر مشهد

143. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي قشم(منطقه آزاد قشم)

144. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي حسابداري و مديريت آذربايجان

145. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي نبي اكرم(ص)

146. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي توحيد- در گلوگاه- شهر مازندران

147. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي پژوهش صنايع ايران

148. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي كيش

149. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي طبرستان

150. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي خاتم

151. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي جواد- شهر يزد

152. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي جهاد دانشگاهي خوزستان(اهواز)

153. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي جهاد دانشگاهي استان يزد

154. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي صدرالمتالهين

155. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي صفاهان

156. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي هدف

157. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي نجف آباد

158. موسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره)

159. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي گنجنامه همدان

160. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي خراسان

161. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي آبا - آبيك قزوين

162. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي اديبان – شهر گرمسار

163. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي آذرآبادگان- شهر اروميه

164. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي آباده- شهر آباده

165. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي اثيرالدين ابهري- شهر ابهر

166. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي اردبيل

167. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي الوند- شهر همدان

168. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي آيندگان- شهر تنكابن

169. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي انديشه جهرم – شهر جهرم

170. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي صبح صادق – اصفهان

171. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي سپهر- اصفهان

172. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي سنائي- اصفهان

173. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي سبلان

174. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي حکیم توس مشهد

175. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي بينالود- شهر مشهد

176. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي بهار- شهر مشهد

177. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي صنعتي فولاد شهر- اصفهان

178. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي معارف قرآني – اصفهان

179. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي المهدي – شهر اصفهان

180. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي انديشه جهرم

181. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي علوم و فن آوري سپاهان- اصفهان

182. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي آرادان – شهر گرمسار

183. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي جندي شاپور- اهواز

184. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي باختر – ايلام

185. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي آمل- شهر آمل

186. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي راه دانش- بابل

187. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي بابل

188. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي پارسا- بابلسر

189. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي پارس- در شهر مهر فارس

190. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي سراج- تبريز

191. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي دانشوران- شهر تبريز

192. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي فردوس

193. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي طبري بابل

194. دانشكده فني و مهندسي بجنورد- بجنورد

195. دانشكده فني و مهندسي گلپايگان

196. آموزشكده فني تربت حيدريه- تربت حيدريه

197. مجتمع آموزش عالي جندي شاپور

198. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي حكمت رضوي- شهر مشهد

199. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي حكيم جرجاني- شهر گرگان

200. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي ساريان

201. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي البرز ( گسترده علم البرزسابق)

202. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي نيما

203. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي ايوانكي- شهر ايوانكي

204. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي الغدير- شهر تبريز

205. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي مهرگان

206. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي ارس

207. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي اديان و مذاهب

208. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي مطالعات و پژوهشهاي بازرگاني

209. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي علمي – كاربردي هتلداري و جهانگردي

210. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي پارس

211. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي جابرابن حيان

212. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي مولوي- ايوانكي

213. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي اديب مازندران (خزر ساري سابق)

214. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي خزر- محمود آباد

215. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي علوم و فنون سپاهان

216. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي علامه جعفري – رفسنجان

217. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي رفسنجان- شهر رفسنجان

218. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي رودكي- شهر تنكابن

219. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي روزبهان- شهر ساري

220. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي زرنديه

221. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي جهاد دانشگاهي رشت

222. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي انديشه – جهرم

223. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي رفسنجان

224. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي هاتف – زاهدان

225. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي عبدالرحمن صوفي- زنجان

226. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي پيام گلپايگان

227. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي مهر آستان

228. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي گلستان – گرگان

229. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي ساري

230. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي سارويه- ساري

231. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي روز بهان- ساري

232. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي قدر

233. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي بصير آبيك

234. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي اثيرالدين ابهري

235. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي حكمت رضوي

236. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي كومش

237. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي جابربن حيان

238. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي حافظ- شهر شيراز

239. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي مقدس اردبيلي

240. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي اردبيل

241. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي علامه قزويني

242. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي پاسارگاد- شهر شيراز

243. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي پيام گلپايگان

244. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي تابناك

245. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي تابران- شهر مشهد

246. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي خاوران- شهر مشهد

247. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي خواجوي كرماني- شهر كرمان

248. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي دانش پژوهان سپاهان- شهر اصفهان

249. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي مازيار- رويان نور

250. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي سينا- شهر كاشان

251. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي شاهرود

252. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي شرق

253. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي شفق در تنكابن- مازندران

254. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي شهاب دانش- شهر قم

255. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي صفاهان

256. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي صنعتي مازندران

257. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي صنعتي مراغه

258. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي كومش- سمنان

259. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي زند- شهر شيراز

260. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي شاهرود

261. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي آرين- شهر شيراز

262. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي آفرينش- شهر بروجرد

263. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي بروجرد

264. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي بعثت- شهر كرمان

265. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي پاسارگاد- شيراز

266. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي سنا- شهر ساري

267. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي نهاوند

268. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي هراز

269. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي بزرگمهر

270. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي گلستان- گرگان

271. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي انديشمند- لاهيجان

272. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي مارليك- شهر نوشهر

273. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي مجازي نور طوبي- شهر تهران

274. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي لاهيجان

275. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي صنعتي مازندران

276. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي صنعتي فولاد

277. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي ارس- شهر تبريز

278. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي مهرگان – محلات

279. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي پارس مهر- فارس

280. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي خاوران

281. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي عطار- مشهد

282. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي عبدالرحمن صوفي رازي- شهر زنجان

283. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي عرفان- شهر كرمان

284. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي علامه جعفري- شهر رفسنجان

285. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي علامه رفيعي- شهر قزوين

286. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي علامه فيض كاشاني

287. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي علم و فن

288. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي علوم و فنون سپاهان

289. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي علاءالدوله سمناني- شهر گرمسار

290. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي فيض الاسلام- شهر خميني شهر(اصفهان)

291. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي كمال الملك- شهر نوشهر

292. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي مولوي

293. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي علامه اميني- در بهنمير مازندران

294. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي سوره شيراز

295. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي ميرداماد

296. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي ديلمان- لاهيجان

297. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي جواد- يزد

298. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي شهيد رضايي- كرمانشاه

299. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي مطهر- شهر مشهد

300. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي علم و فن

301. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي انديشمند لاهيجان

302. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي سپهر اصفهان

303. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي سمنگان

304. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي شمس- شهر گنبد

305. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي رايانه اي

306. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي لامعی گرگانی

307. موسسه پژوهشي حكمت و فلسفه

308. موسسه تحقيقات مخابرات ايران

309. موسسه تحقيقات شيلات ايران

310. مركز آموزش عالي غيردولتي- غيرانتفاعي اهل بيت(ع)- وابسته به مجمع جهاني اهل بيت(ع)

311. مركز ملّي تحقيقات مهندسي ژنتيك و تكنولوژي زيستي

312. مركز پژوهشهاي شيمي و مهندسي شيمي ايران

313. مركز تحقيقات نجوم و اختر فيزيك مراغه

314. مركز ملّي اقيانوس شناسي

315. سازمان پژوهشهاي علمي و صنعتي ايران

316. سازمان مطالعه و تدوين كتب علوم انساني دانشگاه ها(سمت)

317. پژوهشگاه بين المللي زلزله شناسي و مهندسي زلزله

318. پژوهشگاه مواد و انرژي

319. پژوهشگاه دانشهاي بنيادي (مركز تحقيقات فيزيك نظري و رياضيات)

320. پژوهشگاه پليمر ايران

321. پژوهشگاه علوم انساني و مطالعات فرهنگي

322. پژوهشكده ساختمان و مسكن (وابسته به وزارت مسكن)

323. پژوهشكده فرهنگ و هنر اسلامي (سازمان تبليغات اسلامي)

324. پژوهشگاه ليزر (سازمان انرژي اتمي ايران)

325. پژوهشگاه هوا و فضا (ماهواره)

326. پژوهشكده حوزه و دانشگاه

327. پژوهشكده الكترونيك و مخابرات شهيد بهشتي (وابسته به وزارت دفاع وپشتيباني نيروهاي مسلح)

328. پژوهشكده علوم زمين (سازمان زمين شناسي و اكتشاف معدني كشور)

329. پژوهشكده صنعت نفت

330. پژوهشكده حمل و نقل

331. پژوهشكده اسناد (كتابخانه ملي)

332. پژوهشكده بيمه (بيمه مركزي)

333. پژوهشكده حمل و نقل (راه و ترابري)

334. پژوهشكده هنر (فرهنگستان هنر)

335. پژوهشكده ميكرو الكترونيك (سازمان گسترش و نوسازي)

336. پژوهشكده امام خميني و انقلاب اسلامي(ره)

337. پژوهشكده علوم شناختي

338. دانشگاه آيت الله بروجردی (ره)

339. دانشگاه حضرت معصومه

340. مجتمع آموزش عالی بناب

341. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي روزبه- زنجان

342. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي فارابی

343. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي ميرعماد- قزوين

344. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي فروردين- قائمشهر

345. موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي گلستان - شرق

346. دانشگاه فرهنگیان

347. دانشگاه فنی و حرفه ای

348. دانشگاه فناوری های نوین آمل

349. دانشگاه علم و فناوری مازندران

350. موسسه آموزش عالی غیر دولتی- غیر انتفاعی سفیر دانش

351. موسسه آموزش عالی غیر دولتی- غیر انتفاعی شمس تبریزی

352. موسسه آموزش عالی غیر دولتی- غیر انتفاعی انرژی

353. موسسه آموزش عالی غیر دولتی- غیر انتفاعی علوم و فناوری آریان (ایرانیکا سابق)

354. موسسه آموزش عالی غیر دولتی- غیر انتفاعی ایمان و دانش

355. موسسه آموزش عالی غیر دولتی- غیر انتفاعی طلوع

356. موسسه آموزش عالی غیر دولتی- غیر انتفاعی کادوس

357. موسسه آموزش عالی غیر دولتی- غیر انتفاعی رضویه

358. موسسه آموزش عالی غیر دولتی- غیر انتفاعی سردار جنگل

359. موسسه آموزش عالی غیر دولتی- غیر انتفاعی میزان

360. موسسه آموزش عالی غیر انتفاعی- غیر دولتی پارسیان- قزوین

361. موسسه آموزش عالی غیر انتفاعی- غیردولتی هرمزان بیرجند

362. دانشگاه غیر انتفاعی- غیردولتی علم و هنر یزد

☾♔TALAYEH_A♔☽

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    35,488
    امتیاز واکنش
    104,218

دانشجویان معتبرترین دانشگاه‌های جهان چگونه لباس می‌پوشند؟+تصاویر

449188_278.jpg

آیا تنظیم آیین‌نامه پوشش‌ متعارف برای‌ دانشجویان تنها در دانشگاه‌های ایران صورت می‌گیرد؟ آیا دانشجویان‌ در کشورهای غربی‌ در محیط دانشگاه تنها تابع‌ سلیقه و یا مد روز هستند؟ گزارش ویژه مشرق، آیین‌نامه رفتار و پوشش دانشجویان در محیط دانشگاه‌های معتبر جهان را بررسی می‌کند.

گروه گزارش ویژه مشرق - قانون و مقرّرات در هر اجتماع و مجموعه‌ای تنظیم‌کننده و نظم‌دهنده افراد آن مجتمع یا مجموعه می‌باشد و هر اجتماعی مبتنی بر هر مذهب و یا ایدئولوژی، متناسب با فرهنگ و رسوم خود با وضع قانون و مقرّرات سعی در رسیدن به ایجاد نظم در میان افراد و دوام ارزش‌های خود دارد.

449188_278.jpg

حتی در ایدئولوژی‌ها و مکاتب غیردینی این وضع قانون با شدّت بیشتر و به نحو سخت‌تر از مکاتب دینی و مذهبی وضع و اجرا می‌شود؛ چرا که به دلیل نبود و یا کمرنگ بودن گزاره‌های دینی در این جوامع، تنظیم‌کنندگان و متصدّیان امر برای جلوگیری از ازهم‌گسیختگی جامعه، قانون و لزوم تبعّیت از آن را جایگزین گزاره های دینی می‌نمایند.

از ابتدای زندگی، افراد با کوچک‌ترین اجتماع پیش روی خود یعنی خانواده در ارتباط هستند و در این محیط متناسب با اوامر و تکالیف والدین و سرپرستان خود عمل می‌نمایند و سپس وارد محیط آموزشی، محیط کار و دیگر اجتماعات می‌گردند که متناسب با هر محیط اختیارات و یا تکالیفی برعهده دارند.

449189_684.jpg

دانشگاه نیز به عنوان محیط و مکان اجتماع دانشجویان فارغ از این موضوع نمی‌باشد. همه دانشگاه‌های دنیا طیّ ضوابطی محدودیت‌ها و قوانین خود را در دانشگاه پیاده می‌کنند. در این گزارش سعی شده است تا با مقرّرات تعدادی از دانشگاه‌های برجسته جهان آشنا شویم.

با مطالعه و پیگیری این ضوابط پی خواهیم برد که حتّی کشورهایی که شعار رهایی و آزادی انسان از قید و بندها را سر می‌دهند و به زعم خود بر گزاره‌های دینی و توحیدی خطّ بطلان کشیده‌اند، باز در عمل با ایجاد مقرّرات سعی در پیاده‌کردن همان گزاره‌های توحیدی هستند.

الف) پوشش و وضعیت ظاهری دانشجویان

449190_594.jpg

نقض ضوابط پوششی

* دانشگاه تگزاس‌ آمریکا (US Texas State University):

449191_832.jpg

آرایش صورت برای مردان و زنان در صورتی مجاز است که برای بهبود ظاهر طبیعی فرد به کار رود و موجبات کاستی در ظاهر وی را به همراه نیاورد، از این رو هرگونه آرایش غلیظ و نامتعارف در این دانشگاه ممنوع است.

پوشش دامن زنان نباید از هفت سانتی متر بالای زانو کوتاه‌تر باشد و همچنین نبایستی بیش از حدّ تنگ و بدن‌نما باشد. دامن و پیراهن چاک‌دار نیز ممنوع است.

پوشیدن شلوارک و هرگونه پوشش تنگ و چسبان برای مردان و زنان ممنوع است، همچنین پوشیدن شلوار ورزشی و کِشی (ساپورت) در محیط دانشگاه ممنوع است.

449192_337.jpg

ضوابط پوششی در قالب Dress Code به اطلاع دانشجویان می رسد.

استفاده از هرگونه عطر و ادکلن غیرمتعارف و و با بوی تند و تحـریـ*ک‌کننده در محیط دانشگاه ممنوع است.

موها در مردان و زنان بایستی تمیز و مرتّب و به رنگ طبیعی و متعارف باشد، هرگونه استفاده از رنگ های غیرطبیعی ممنوع است. موهای بلند نیز بایستی پشت سر جمع شده و بسته شوند.

مردان موظّفند ریش خود را کوتاه و مرتب نگاه دارند و سبیل درصورتی مجاز است که مانع از امور امنیتی و محافظتی نشود.

449193_784.jpg

استفاده از هرگونه عطر و ادکلن با بوی تند و تحـریـ*ک‌کننده ممنوع است.

استفاده از دمپایی و صندل‌های راحتی در محیط دانشگاه ممنوع است و پاشنه کفش برای زنان نبایستی بلندتر از هفت سانتی‌متر باشد.
    هرگونه استفاده از عینک‌های آفتابی در مکان‌های مسقّف برای تمامی دانشجویان تنها با مجوّز پزشک مجاز است.
    خالکوبی‌ها به هیچ عنوان نبایستی قابل رؤیت باشند و در صورت رؤیت با فرد خاطی برخورد انضباطی صورت می‌گیرد.

542076_343.jpg

موها در مردان و زنان بایستی تمیز و مرتّب و به رنگ طبیعی و متعارف باشد، هرگونه خالکوبی ممنوع است.

زیورآلات برای زنان بایستی متعارف باشد و سوراخ کردن بدن تنها در گوش ها مجاز است. استفاده از بیش از دو گوشواره و یا گوشواره‌های نامتعارف ممنوع است.

ناخن‌ها بایستی کوتاه و تمیز باشند و طول ناخن نبایستی بیش از یک سانتی‌متر از نوک انگشتان باشد.

* دانشگاه هاروارد آمریکا (Harvard University ):

449195_643.jpg

دانشجویان این دانشگاه موظفند در محیط خوابگاه و رستوران بلوز، پیراهن یا ژاکت یقه‌دار و یا بدون یقه بپوشند. پوشش شلوار آنها نیز بایستی بدون پارگی و ضخیم باشد.

پوشیدن کفش چرمی یا متعارف در محیط دانشگاه و خوابگاه الزامی است.

در بعدازظهر شنبه و یکشنبه‌ها که دانشجویان برای صرف شام بیرون می‌روند، مردان موظّفند ژاکت یقه دار به همراه کراوات و زنان نیز لباسی مناسب و شایسته داشته باشند. افرادی که مایل به شرکت در برنامه‌های ورزشی هستند بایستی لباس و پوشش مناسب داشته باشند.

در باشگاه خصوصی وابسته به دانشگاه هاروارد، به استثنای رستوران، در همه جا مردان بایستی تنها پیراهن یقه‌دار بدون کراوات و زنان نیز باید پوششی متعارف و مناسب داشته باشند. دانشجویان موظّفند مهمانان خود را از این قوانین پوششی مطّلع نمایند.

449197_705.jpg

در این دانشگاه دانشجویان در طول شبانه روز نظام و ضوابط پوششی متفاوتی دارند.

در تمامی ایّام هفته در رستوران و به هنگام صرف نهار مردان بایستی یک ژاکت و در هنگام صرف نهار یک ژاکت به همراه کراوات برتن کنند. زنان نیز موظّفند پوششی مناسب اعمّ از پیراهن و یا لباس بلند و متعارف داشته باشند.

پوشیدن کفش ورزشی در رستوران به طور کلی ممنوع است.پوشیدن شلوار جین مناسب(بدون زدگی و پارگی) تنها در اتاق چارلز ریور(The Charles River Room)و بالکون ها و در آخرهفته ها در سرتاسر باشگاه مجاز می باشد و در سایر اماکن ممنوع است.

449198_738.jpg

پوشش شلوار جین در همه انواع آن درمحوّطه دانشگاه ممنوع است.

لباس‌های چسبان، لباس راحتی، عرق‌گیر، لباس بدنسازی، شورت ورزشی و شلوارک در هیچ زمانی و هیچ مکانی مجاز نیست مگر در مواردی که فرد در قسمت مربوطه و یا اتاق خواب خویش حضور دارد.

* دانشگاه باب جونز آمریکا (Bob Jones University):

449199_543.jpg

دانشگاه باب جونز ایالات متّحده

موهای مردان بایستی سبک طبیعی و سنّتی خود را داشته باشد. تراشیدن موها، درهم و آشفته نمودن آنها (Fashion) مجاز نیست.

همچنین رنگ کردن و های‌لایت کردن موها برای مردان ممنوع است.

استفاده از گردن‌بند، گوشواره و یا دستبند برای مردان در دانشگاه ممنوع است.

استفاده از هرگونه کلاه در محوّطه داخل دانشگاه به استثنای محیط باشگاه ورزشی ممنوع و خلاف آیین نامه پوششی است.

542077_247.jpg

ترجمه: لباس فرم (دانشجویی)، هویت شماست!

در این دانشگاه انواع ضوابط پوششی در صبح و بعدازظهر تعریف شده است:

ضوابط پوششی در صبح برای آقایان:

الف) پيراهن رسمي به جز پیراهن‌های كتان با مدل راه‌راه و يا پیراهن‌های جين، به همراه كراوات، شلوار غيررسمي بدون پارگی به جز شلوار جين یا شلوار مارك كارگو و شلوارهاي گشاد و نامناسب، كفش رسمي يا كفش چرم ساده و معمولي

ب) پوليور به طوري كه يقه پيراهن و گره كراوات نمایان باشد به همراه پوشش شلوار و کفش مذکور در مورد الف.

ضوابط پوششی در بعدازظهر برای مردان:

پيراهن رسمي يقه‌دار، شلوار غيررسمي بدون پارگی، كفش رسمي يا غیررسمی به جز صندل و دمپايي‌هاي خواب و ساده.
    پوشش روز تعطیل هفتگی (يكشنبه) عبارت است از:

كت و شلوار رسمی، پيراهن رسمي، کراوات و كفش رسمي

ضوابط پوششی برای خانم‌ها:

تاپ‌هایی که خانم ها برتن می‌کنند بايد به اندازه كافي بلند باشند تا شكم یا قسمت‌های دیگر بدن نمایان نباشد. پوشش پیراهن و یا لباس بدون آستين ممنوع است و درصورت پوشیدن بایستی با یک بلوز آستین‌دار یا ژاکت یا پولیور همراه باشد. خط يقه لباس خانم‌ها نبايد از 4 انگشت پایین تر از خطّ گردن باشد.

اندازه دامن یا هرنوع لباس دیگر نبایستی از سر زانو بالاتر برود.

449201_707.jpg

مدل‌هاي موی زنان بايستی مرتب باشند. از كوتاه‌كردن موها به سبك مد روز و بسيار كوتاه كه مدل موهاي مردانه را به ذهن متبادر مي‌‌سازد يا به فرد جلوه‌اي مردانه مي‌بخشد بپرهيزيد.

تاتو كردن و سوراخ نمودن اعضاي بدن به جز گوش ها قابل قبول نيست. گوشواره‌ها نیز تنها در نرمه گوش و حداكثر يك جفت در هر گوش منع ضوابطی ندارد.

آرايش بيش از حد قابل قبول برای زنان قابل قبول نیست.

* دانشگاه آکسفورد انگلستان(Oxford University):

449202_515.jpg

دانشجویانی که خواستار شرکت در مراسم فارغ التّحصیلی خود هستند بایستی صرفاً لباس و پوشش مصوّب دانشگاه را داشته باشند و از فارغ‌التّحصیلی دانشجویانی که بدین موضوع توجه نداشته باشند جلوگیری می‌گردد.

449203_242.jpg

از فارغ التّحصیلی دانشجویانی که لباس مصوّب دانشگاه را برای مراسم به تن نداشته باشند جلوگیری می‌گردد.

کلیه دانشجویان دانشگاه باید پوشش رسمی دانشگاه، که معاون دانشگاه بعد از مشاوره با دیگر مسئولین و اعمال صلاحدیدها مصوّب می‌کند، را رعایت نمایند.

مردان بايستی از كت و شلوار تيره، پيراهن سفيد ساده، كراوات و جوراب استفاده نمایند. زنان نيز بايد دامن تيره يا شلوار، بلوز سفيد، كراوات سياه، كفش سياه و در صورت نياز يك كت تيره بپوشند.

لباس زنان در دانشگاه نباید پشت باز و یا آستین کوتاه باشد. دامن و شلوارک نباید بالاتر از زانو باشد. هرگونه آرایش نامتعارف ممنوع است.

449204_312.jpg

دامن و شلوارک نباید بالاتر از زانو باشد. هرگونه آرایش نامتعارف ممنوع است.

رنگ موها باید طبیعی باشد و بلند گذاشتن و مدل های غیرمتعارف موها مجاز نیست. ریش ها نیز باید کوتاه و مرتّب باشند.
    هرگونه خالکوبی ممنوع می باشد و با خاطیان برخورد می شود.

*دانشگاه بریستول انگلستان (University of Bristol ):

449208_668.jpg

این دانشگاه براي دانشجويان پزشكي مقرّرات و ضوابط پوششی وضع نموده است و دانشجویان را ملزم به رعایت آنها می‌داند.

پوشش لباس دانشجویان بايستی حداقل بدن آنان را از شانه تا زانو بپوشاند و لباس‌ها بايد تميز و اتوكشيده باشند. درضمن لباس‌ها نبايد حاوي علائم، نشان‌ها و تصاوير برجسته باشند.

پوشش شلوار نیز بایستی متناسب و متعارف باشد، پوشیدن شلوار جین و کماندویی ممنوع است.

449209_362.jpg

نمونه ای دیگر از ضوابط پوششی یک دانشگاه، پوشیدن شلوار جین و کماندویی در دانشگاه بریستول ممنوع است.

دانشجويان بايستی بدین نکته توجّه نمایند كه پوشيدن لباس‌هاي محرّك جنسي ممنوع است.
    كفش‌ها نيز بايد تميز و مرتب باشند. پوشیدن كفش ورزشي مجاز نيست.

زيورآلات بايستی در كمترين ميزان ممكن مورد استفاده قرار گيرد. گوشواره‌هاي آويزان و همچنین سوراخ كردن اعضاي صورت ممنوع است.

ب) وضعیت رفتاری دانشجویان

449210_509.jpg

خودت را به نظام نامه شرف و احترام ملتزم نما: کمال، احترام، مسئولیت

بالا