دانستنی ها سفرنامه های گردشگری

ATENA_A

کاربر نگاه دانلود
کاربر نگاه دانلود
ارسالی ها
23,992
امتیاز واکنش
29,350
فصل چهارم
در دو نقطه از مشهورترین نقاط این کشور, شهر مهاجرنشین زیبای آنتیگوآ و لِیک آتیتلان و جریانِ آبی در سیرامادره که بیش از ۱۰۰۰ فوت عمق دارد و بسیار زیباست می تواند باورهای شما را دگرگون سازد. دوستان و خانواده ی ویزنبرگ در تلاشند تا میزان دسترسی گوآتمالا را برای دسته ی جدیدی از گردشگران افزایش دهند. در آنتیگوآ٬ خاله ی او یعنی پیلار ویزنبرگ صاحب مزرعه ی بزرگ قهوه است که جهت انجام مراسم یوگا و خلوتگاه مراقبه در اختیارعموم نهاده شده است.

در آتیتلان٬ شبی را در یکی از لوکس ترین هتلهای آمریکای مرکزی٬ هتل کازا پالوپو سپری کردیم. در ویلایی در دامنه ی تپه ها که این رود بی پایان با برکه ی زیرش یکی می شد. سپس٬ ویزنبرگ و پریمک با مانوئل چاواخای دیدار کردند. هنرمند مایایی که در نمایشگاه او در گوآتمالاسیتی شرکت داشتیم. بعد از گشتی در استودیوی او که فضایی ساده داشت و با درختان پاپایا و بوته های به هم فشرده ی قهوه احاطه شده بود٬ همگی در مراسم آتش مایایی در خانه ی یک حاکم قبیله شرکت کردیم. آئینی ۴ ساعته که طی آن صدها شمع سوزانده شد و عطرشان اتاق را پر کرد و همه در حالت خلسه ی عارفانه ای فرو رفتند. ویزنبرگ بی آنکه شخص خاصی را خطاب قرار دهد گفت: « واقعا کجای دنیا می توانی روزی این چنین داشته باشی؟»

a3446943-66df-4323-b545-215d46d04217.jpg

فصل آخر
سرانجام٬ پریمک مجبور شد برای کارش به ایالات متحده بازگردد اما ویزنبرگ دوست داشت به سفر خود به اِلمیرادو٬ دهکده ای مایایی در جنگلی صعب العبور در امتداد مرز این کشور با مکزیکو ادامه دهد. برخلاف تیکال٬ مشهورترین ویرانه ی گوآتمالا٬ به راحتی نمی توان به المیرادو رسید. اکثر ۴۰۰۰ نفری که سالانه به اینجا می روند باید با یک راهپیمایی دو روزه از میان جنگل خود را به آن برسانند. یکی از دوستان خانوادگی ویزنبرگ٬ نینی نووِلادی برگر٬ که نقشی محوری در بازسازی این محوطه ایفا کرده٬ هلیکوپتری برای ما فرستاد. او یک اردوگاه تحقیقاتی از رده خارج را در نزدیکی ویرانه ها برای ما خرید که درست کنار رودخانه سن پدرو قرار داشت و مسیرش را به هتل ل*ـاس گوآکامایاس می رساند. هتلی که به شکل دلربایی روستایی می نمود. در آنجا با ریچارد هنسن٬ باستان شناس آمریکایی دیدار کردیم که طی عملیات حفاری در سال ۱۹۷۹ ٬ ظروف سفالی ای را کشف کرد که قدمت شان به سال ۲۰۰ پیش از میلاد مسیح برمی گشت. هنسن سر شام گفت: «چیزی که قرار است فردا ببینید٬ مهدِ تمدن مایایی است.»

• پیشنهادات
  • ATENA_A

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    23,992
    امتیاز واکنش
    29,350
    حق با هنسن بود. ما ساعتها به جنگل گردی گذراندیم و او هم جاهای مختلفی را به ما نشان می داد که همراه با تیمش طی سالیان دراز در آنجا عملیات حفاری انجام داده بودند. یک سیستم آبیاری با کند و کاوهای پر نقش و نگار بر روی سنگ آهک. دهلیزهای باریک که ظروف سفالی مربوط به دوران پیشاکلاسیک در آن چیده شده بود. ویزنبرگ با حالتی سرشار از درماندگی نسبت به عدم توانایی این کشور برای سرمایه گذاری بر بخش زیادی از شوکت و شکوهش گفت: «ما صاحب جام جهانی تمدن باستانی هستیم و هیچکس این را نمی داند!» در حالیکه سر و صدای میمونهای نعره زن از فراز سایبان ها طنین انداز می شد٬ راهمان را به سمت لادانتا٬ معبد مرکزی المیرادو و یکی از بزرگترین معابد جهان ادامه دادیم. راه پله ای شیبدار و متزلزل ما را به بالا رساند که بالاتر از امتداد درختان بود و منظره ای ۳۶۰ درجه از چشم انداز جنگل داشت. دورنمایی که چندان فرقی با دورنمای بالن اسکوبار نداشت.

هنسن گفت: « همه ی اینها به هم پیوند خورده اند. زمان معاصر و عهد عتیق٬ کاری که هنرمندان در حال حاضر انجام می دهند و در واقع چیزی که در مکانی مانند این می بینید. اگر فقط اینجا بایستید٬ می توانید حس کنید که چطور تمام اینها خاستگاهشان یک مکان است.»

او سرش را تکان داد و در حالیکه دنبال واژه می گشت گفت: «من اهل این سرزمینم٬ اما این سرزمین همیشه توانسته من را تحت تأثیر قرار دهد.»
    مقالات مرتبط:
    • منار جنبان؛ بنایی با معماری شگفت انگیز
    • سی و سه پل، محل جشن آبریزگان
    • خانه‌ی عامری‌های کاشان؛ مهمانسرای بزرگ گردشگری
    سفر در پهنای جمهوری اسلامی ایران ضمن این‌که پنجره‌ای از یک دنیای تازه را به رویمان باز می‌کند، موجب می‌گردد که این کشور را بیشتر بشناسیم. ما در نیمه‌شب دوشنبه با ورود به مرکز تهران با شهری خواب‌آلود و ساکت مواجه شدیم. این برای ما صرفاً یک سفر ساده نبود؛ بلکه یک سفر تحقیقاتی در سرزمینی بود که کمتر توریستی به آنجا سفر می‌کند. ما از این بابت که توانسته بودیم باوجود نقض قوانین اداری و هم‌چنین زیر پا گذاشتن تعصبات به‌سلامت به آنجا برسیم خوشحال بودیم.

شخص مهربانی به نام علی طاهری در طول این سفر هشت‌روزه به‌عنوان راهنما ما را همراهی می‌کرد. او ما را با خودروی شخصی خود به‌جاهای مختلف و همچنین محل سفارتخانه‌ی سابق آمریکا برد و تبلیغات ضدآمریکایی روی دیوار سفارت را به ما نشان داد. دیدن سفارت و دیگر چیزها، خاطرات و اخبار گذشته از ایران را باری دیگر برایمان زنده کرد. زنان ایرانی بیشتر با چادرهای سیاهی که بر سر می‌کنند شناخته می‌شوند. زمانی که ما در ایران بودیم انگار در دنیایی دیگر به سر می‌بردیم. با این‌وجود در این سرزمین امنیت حکم‌فرماست و مدت‌زمانی که ما در آنجا سپری کردیم عموماً مردم با ما خوش‌رفتاری می‌کردند. سپس به میدان آزادی رفتیم. درخشندگی سنگ‌های مرمر این اثر تاریخی در نور آفتاب واقعاً حیرت‌انگیز است. از سال ۱۹۷۱ که این بنای تاریخی ساخته‌شده است، به‌عنوان نمادی از شهر تهران شناخته می‌شود.

این جاذبه‌های توریستی با توجه به فقدان صنعت توریسم در این کشور بی‌فایده مانده است. از ۱۹۷۰ هیچ کارت‌پستالی از این کشور چاپ‌نشده و عموماً جاذبه‌های توریستی ایران در نظر مردم دنیا ناشناخته است. دلیل علاقه‌ی ما به ایران، مردمان خون‌گرمش است و ما می‌خواهیم که آن‌ها نیز نسبت به این موضوع واقف شوند.

در یک‌هوای آفتابی به کاشان، شهری در ۲۵۰ کیلومتری جنوب پایتخت عازم شدیم. علی در طول مسیر، داستان‌های جالبی برایمان تعریف می‌کرد درحالی‌که ما محو تماشای گله‌ی بزها ونوشته‌های تبلیغاتی در حاشیه‌ی جاده بودیم.

ATENA_A

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    23,992
    امتیاز واکنش
    29,350
    کاشان
    همه‌‌ی این‌ها، سفر را دراین مسیر طولانی برایم لـ*ـذت‌بخش ‌کرد. به هر طرف که نگاه می‌کردیم با یک منظره‌ی فوق‌العاده زیبا مواجه می‌شدیم که خود به‌تنهایی سوژه‌ی یک عکس کامل به شمار می‌آمد. نزدیکی‌های غروب آفتاب به کاشان رسیدیم. به خانه‌ی منوچهری که اکنون از موزه‌های این شهر است رفتیم. این خانه‌ی قدیمی توسط یک زن تاجر ایرانی که ساکن سوئیس است بازسازی‌شده است. این جایگاه و اهمیت تاریخ هنر و معماری را نزد مردم ایران نشان می‌دهد.

خانه‌های منوچهری به‌عنوان یک میراث منحصربه‌فرد فرهنگی پابرجاست. هرچند به دلیل ساخت‌وسازهای جدید، کمتر اثری از معماری قدیم در این شهر باقی‌مانده است . شیوه‌ی رنگ‌آمیزی، ساختار مشبک پنجره‌ها با قاب‌های چوبی لوکس نشان‌دهنده‌ی توجه عمیقی است که مردم این کشور به تاریخ غنی معماری خود داشته‌اند.

غذاهایی که در طول سفر خوردیم از بهترین غذاهایی بود که تابه‌حال چشیده بودیم. معمولاً اقلامی ازجمله میوه، پنیر و نان در وعده‌ی صبحانه‌ی مردم این کشور جای می‌گیرند. شاید باورکردنی نباشد ولی حلیم که در آن گوشت به‌کاررفته است را به‌عنوان وعده‌ی صبحانه مصرف می‌کنند. در وعده‌ی ناهار آن‌ها، غذاهایی نظیر مرغ با گردو و انار، کوفته، کشک‌بادمجان وترشی مشاهده می‌شود. بعد از صرف غذا از یک نوشیدنی سنتی به نام دوغ که به هضم غذا نیز کمک می‌کند، مصرف می‌کنند که البته یک ترکیب غذایی عالی محسوب می‌شود. تمامی نوشیدنی‌های آن‌ها فاقد الـ*کـل است. لذا با آبجوهای بدون الـ*کـل و چایی آلبالویی در تراس خانه از ما پذیرایی شد.

دلیل معروفیت کاشان بیشتر به خاطر ساختمان‌های بازرگانی، حمام‌ها، و ساختمان‌های بزرگی است که درگذشته برای نگه‌داری شترها و جمع‌آوری محصولات در عبور از جاده‌ی قدیمی ابریشم استفاده می‌شده است. این به‌تنهایی نشان‌دهنده‌ی یک تاریخ غنی در این شهر است اما اکثر این بناها اکنون به خرابه‌هایی تبدیل‌شده‌اند و دیگر مثل گذشته از آن‌ها برای دادوستد استفاده نمی‌شود!

ما با دیدن معماری بازار کاشان شگفت‌زده شدیم هرچند بیشتر محصولات چینی در آنجا عرضه می‌شد. این مورد را قبلاً نیز در کشور روسیه و بازارهای استانبول و مراکش هم دیده بودیم. ما به دنبال شخص پیر و باتجربه‌ای می‌گشتیم که بتواند به‌خوبی از گذشته‌ و تاریخ این شهر برایمان بگوید.

ابیانه
    در طول مسیر به تأسیسات هسته‌ای نطنز برخورد کردیم. سپس به سمت روستای کوچکی به نام ابیانه که قدمت ۹ هزار ساله دارد حرکت کردیم. معماری ابیانه با خانه‌های گلی‌ای که بین کوچه‌های کوچک قد علم کرده‌اند، حیرت‌انگیز است. زن‌های این روستا با چادرهای رنگارنگ در روستا تردد می‌کنند. هرکسی که می‌دیدیم حداقل ۸۰ سال سن داشت. مردم این روستا عموماً در طول روزبه میوه‌چینی می‌پردازند. فروشگاه‌های متوسط شهر هم بیشتر لباس‌های سنتی می‌فروختند. ما مدتی کوتاه برای نوشیدن چای هل توقف کردیم و درنهایت برای استراحت به تنها هتل شهر رفتیم.درست زمانی که صدای اذان در روستا پخش می‌شد، ما از کوهی در نزدیکی روستا بالا می‌رفتیم و از بالای کوه تمامی روستا را به‌صورت یکپارچه نظاره می‌کردیم. این پررنگ‌ترین خاطره‌ای است که از این روستای زیبا در ذهن همه‌ی ما نقش بسته است

ATENA_A

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    23,992
    امتیاز واکنش
    29,350
    اصفهان
    اصفهان همچون جواهری بر روی تاج پادشاهی ایران و بازتاب‌دهنده‌ی فرهنگ غنی این کشور است. این درواقع همان چیزی بود که ما دنبال آن بودیم. بناهای تاریخی این شهر و مسجدها و آثار نفیسش در دنیا مثال‌زدنی است. آن لحظه‌هایی که مردم در هنگام طلوع آفتاب مشغول خواندن نماز بودند تصویری است که با خود آورده‌ام و اکنون اینجا کاملاً تحقق بخشیده شده است.

دوباره به دل جاده زدیم. محبت بسیار مردم در طول سفر ما را به فکر فروبرد، چراکه به هنگام خروج از شهر با انداختن گل به داخل ماشین ما را بدرقه کردند. ایرانیان معتقدند که مهمان حبیب و دوست خداست. محدودیت‌هایی نیز در این چند روز مشاهده کردیم که قابل‌تأمل است. الزامی بودن پوشش کامل بیشتر من را تحت تأثیر قرارداد؛ نه از این بابت که یک سمبل و قانون است، بلکه به جهت محدودیت‌های فیزیکی‌ای که در هنگام حرکت ایجاد می‌کرد ناراحت بودم. اما ناراحتی من موقت است. همچنان که در ماشین در حال بازگشت از این سفر بودیم، متوجه شدیم که در ماشین موسیقی کلاسیک و پاپ ایرانی دارد پخش می‌شود. در ابتدا فکر کردیم که این موسیقی از رادیوپخش می‌شود ولی بعد فهمیدیم که نوار کاست در حال پخش است.

من از علی خواستم که اگر شاد است و مشکلی ندارد یک موسیقی شاد پخش کند. او در جواب گفت که اگر شما شادباشید من هم شاد هستم. این لحظه‌ی دوستانه با این جمله‌ی محبت‌آمیز، شیرینی سفر را برای من کامل کرد. محبت‌های این مرد خارق‌العاده‌ی ایرانی و هم‌چنین دیگر هم‌وطنانش، باعث شد که در آن لحظه احساس نکنیم که دور از وطن و فرهنگ آزادمان هستیم.

من از تمام عمرم تنها در حد یک سفر در آنجا سپری کردم اما باید بگویم که در آنجا ندا شته‌ها بیشتر از داشته‌ها بود. ما در آزادی کامل هستیم و سفر به ایران باعث شد که با تمام وجودم این را درک کنم. مردمی چنین مهربان و بی غل ‌و غش سزاوار آینده‌ای پرامید و روشن هستند.
    در این مقاله تجارب مسافری را بخوانید که بدون رزرو کردن تور و کاملا مستقل و با رزرو پرواز و هتل به مالزی سفر کرده است. با کجارو همراه باشید.

96783030-8e19-4e3b-808a-a64be6464a89.gif

هرسال با نزدیک شدن عید نوروز، به دنبال مقصدی برای سفر در این تعطیلات طولانی بودم. اما متاسفانه، با شروع تعطیلات، به اصطلاح high season ما ایرانی‌ها شروع می‌شد و با این که قیمت پرواز و هتل‌ها در بقیه کشورها تغییر چندانی نداشت، قیمت تورهای کارگزاران ایرانی به دو و حتی سه برابر می‌رسید. مقایسه‌ی قیمت‌ها در دی و بهمن با فروردین گواه این موضوع بود.

هزینه‌ی پرواز و اقامت برای من برای ۹ روز نزدیک به ۲،۶۰۰،۰۰۰ تومان شد که تور برای ۸ روز و همین هتل با پرواز ایرانی چیزی حدود ۴،۰۰۰،۰۰۰ تومان دریافت می‌کرد

در همین جستجوها به طور اتفاقی به مطلبی برخوردم که چند راهکار برای سفر ارزان‌تر ارائه می‌داد. یکی از این راهکارها، رزرو پرواز ۲ الی ۳ ماه زودتر از حرکت بود. با گشتی در اینترنت و جستجو در سایت ایرلاین‌هایی که در ایران مشغول فعالیت هستند، به این نتیجه رسیدم که متاسفانه نمی‌توان بلیط ایرلاین‌های داخلی مانند ماهان و ایران ایر را چندین ماه زودتر تهیه کرد. از طرفی، چون اکثر تورهای ایرانی پروازهای داخلی را چارتر می‌کنند، امکان تهیه‌ی بلیط این ایرلاین‌ها با قیمت واقعی امکان‌پذیر نیست.

bb2bfe05-906a-4b5b-aa04-02d3a0bbc880.jpg

به همین دلیل، ناچارا به سراغ ایرلاین‌های خارجی رفتم. در این میان، سایت cheapoair.com بسیار مفید بود چرا که تمامی پرواز ایرلاین‌های موجود را در اختیار شما قرار می‌دهد تا به راحتی قیمت‌ها و سایت‌های پروازی را با هم مقایسه کنید. بعد از کمی جستجو، پروازی را با بهترین قیمت و با کمترین ساعت توقف پیدا کردم. قدم بعدی، یافتن دفتر این ایرلاین در تهران بود که به راحتی و با جستجو در اینترنت شماره تلفن را پیدا کرده و برای خرید بلیط هماهنگی‌های لازم را انجام دادم. پس در قدم اول، بلیط هواپیما را که یکی از اساسی‌ترین هزینه‌های سفرهای خارجی است با قیمتی مناسب، حدود ۳ ماه جلوتر از پرواز رزرو کردم. مزیت‌هایی که ایرلاین خارجی نسبت به ایرلاین داخلی در اختیار من قرار می‌داد:

• امکان تهیه‌ی بلیط چندین ماه جلوتر از پرواز
    • انتخاب گزینه‌های مختلف از جمله پرواز کاملا اقتصادی (که در صورت کنسل کردن بلیط، کل پول شما سوخت می‌شد) تا بلیطی که به راحتی تا روز قبل پرواز امکان جابجایی یا کنسل کردن آن وجود داشت. در حالی که معمولا وقتی بلیط پروازهای خارجی را از آژانس‌ها تهیه می‌کنید، امکان کنسل کردن آن‌ها به دلیل چارتری بودن پرواز وجود ندارد و در صورت انصراف پرواز شما سوخت کامل می‌شود. همچنین، هواپیمای این ایرلاین‌ها و خدماتشان نسبت به پروازهای داخلی بیشتر به استانداردهای جهانی نزدیک هستند.
    7baa280b-d98a-4f2f-8f45-1aed5153339b.jpg

قدم بعدی رزرو محل اقامت در کشور مقصد بود که برای این کار نیاز به کارت اعتباری بود. من از طریق دوستان و آشنایان توانستم کارت اعتباری تهیه کنم اما اگر این امکان برای کسی وجود ندارد، به راحتی می‌توان با جستجو در اینترنت، کارت‌های اعتباری تهیه کرد که بنده هم قبلا باجه‌ی فروش یکی از این شرکت‌ها را در فروشگاه هایپراستار تهران دیده بودم. از طرفی، اکثر هتل‌ها ،اطلاعات کارت را فقط برای ضمانت رزرو شما می‌خواهند و معمولا پرداخت هزینه به محض رسیدن شما به هتل و به صورت نقدی انجام می‌شود. همچنین، سایت‌های ایرانی نیز چندین ماه جلوتر از پرواز رزرو هتل شما را به صورت ریالی انجام می‌دهند.

ATENA_A

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    23,992
    امتیاز واکنش
    29,350
    من برای پیدا کردن هتل مناسب از سایت booking.com و hotels.com کمک گرفتم. با استفاده از فیلترهای این سایت‌ها، لیستی از بهترین هتل‌هایی که نیاز من در سفر را برآورده می‌کردند (از جمله موقعیت مکانی مناسب، امکان انتخاب نوع اتاق، قیمت مناسب ، صبحانه و غیره) را تهیه کرده و با استفاده از سایت TripAdvisor ، سعی کردم بهترین گزینه را با توجه به عکس‌ها و نظرات واقعی مردم پیدا کنم (که در نهایت زمانی که در هتل اقامت داشتم، متوجه شدم که نزدیک به ۹۵% نظرات مردم در این سایت واقعی بوده و دیدی واقعی نسبت به هتل به گردشگر می‌دهد). در نهایت زمانی که هتل را انتخاب کردم، قیمت را در سایت‌های مختلف و سایت خود هتل چک کردم که از طریق رزرو خود هتل توانستم بهترین قیمت را نسبت به booking و سایت‌های ایرانی پیدا کنم.

عکس مالزی

پروسه‌ای که در بالا عنوان شد، در ظاهر کمی طولانی و وقت‌گیر به نظر می‌رسد اما در عمل و با توجه به این که شما زمان کافی برای بررسی گزینه‌های موجود دارید، روندی بسیار آسان است و برای صرفه‌جویی در هزینه در بازه‌هایی مثل عید نوروز بسیار عالی است.مزیت‌های این روش برای من نسبت به تهیه‌ی تور از آژانس‌ها به شرح زیر است:

۱. تفاوت قیمت فاحش و زیاد نسبت به تورها (هزینه‌ی پرواز و اقامت برای من برای ۹ روز نزدیک به ۲،۶۰۰،۰۰۰ تومان شد که تور برای ۸ روز و همین هتل با پرواز ایرانی چیزی حدود ۴،۰۰۰،۰۰۰ تومان دریافت می‌کرد)

۲. امکان انتخاب روز و ساعت پرواز و نوع اتاق بدون اختلاف قیمت زیاد که معمولا تورها در این زمینه خیلی انعطاف‌پذیر نیستند و یا هزینه‌های گزاف در مقابل چنین تغییراتی دریافت می‌کنند.

۳. ترانسفر مستقیم به هتل از طریق تاکسی‌های فرودگاه که بعد از پروازهای طولانی موضوعی مهم است. تورهای ایرانی معمولا ترانسفرهای جمعی دارند و گاهی در ۴ تا ۵ هتل برای رساندن سایر مسافرها توقف می‌کنند.
    آنتالیا
    روز اول
    این ماجراجویی را از آنتالیا شروع کنید. از فرودگاه می‌توان به راحتی یک تاکسی به مقصد مرکز شهر گرفت یا با پرداخت ۴ لیره‌ی ترک، همین مسافت را با اتوبوس شماره ۶۰۰ طی کرد. حتما چند شبی را در "کاه‌لچیِ" پرهیاهو، قلب مملو از تاریخ شهر آنتالیا سپری کنید. در بدو ورود، زمانی را صرف گشت و گذار در بازارهای بیکران، قهوه‌خانه‌های سنتی و تفرجگاه‌های زیبای ساحلی اختصاص دهید.

قدمی به سمت پارک "کارالی‌اوغلو" بزنید و نظری به کوهستان خوش‌منظره‌ی "تاوروس" بیاندازید و سپس تلوتلو خوران از میان گربه‌های ساکن پناهگاه حیوانات بگذرید و اگر هم دوست داشتید، مدتی به نوازش بچه گربه‌های بازیگوش بپردازید. پس از آن، در ساحل دنج "مِرمِلی" تنی به آب بزنید و از آب زلال و شفافش نهایت لـ*ـذت را ببرید.

b1be03b6-8643-491d-9459-5a99ccbbf55b.jpg

روز دوم
    به کسانی که دل و جرأت بیشتری دارند، پیشنهاد می‌شود که روزشان را به قایق‌سواری و کانوسواری اطراف آنتالیا بپردازند. تورهای زیادی هستند که شما را به محل این تندآب‌های خروشان می‌برند. این فعالیت‌ها باعث می‌شود حسابی آفتاب بخورید و همچنین چشم‌انداز نابی را از جنگل‌های باشکوه سرو روییده در امتداد تنگه به شما می‌دهد.

7e25f780-ac41-4053-bae8-5097446203f9.jpg

ATENA_A

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    23,992
    امتیاز واکنش
    29,350
    اُلمپوس
    روز سوم و چهارم
    اتومبیلی اجاره کنید و مسیر جاده‌ی ساحلی به سمت کاش را آغاز کنید. سطح جاده از کیفیت بسیار مطلوبی برخوردار و علائم راهنمایی فراوانی نیز در آن به کار رفته است. البته برای کسانی که عادت به رانندگی در سمت چپ جاده دارند، رانندگی در سمت مخالف در ابتدا کمی دشوار خواهد بود. هدایت خودرو در آشفته بازار جاده‌های ترکیه هم خیلی مفرح به نظر نمی‌رسد. اگر نخواستید تن به رانندگی دهید، اتوبوس‌های عمومی شما را از همین مسیر به مقصد خواهند رساند.

" اُلمپوس" جاده‌ای آرام و طولانی و باریک که در اعماق دره‌ای قرار گرفته است. بسته به این که به چه مقدار زمان برای آرامش و گردش در ساحل نیاز دارید، یک الی دو شب در آنجا اطراق کنید. آنجا مکانی دل‌انگیز برای دوستداران طبیعت است و خانه‌های ییلاقی درختی‌ای دارد که می‌توان در آن‌ها نشست و چای نوشید و "گورزلِمه" نوش جان کرد. گورزلمه نوعی کلوچه است اما تُند و نمکدار و البته لذیذ، کمی شبیه به پنکیک و محتوای آن غذاهایی چون اسفناج و گوشت است و حتما باید در مدت اقامت در ترکیه امتحان شود. در المپوس، می‌توان در میان خرابه‌ها و ویرانه‌ها به کاوش پرداخت و از ساحل بکر و دیدنی آن لـ*ـذت برد و تنی به آب نسبتا گرم دریایش زد.
    94f39aa7-8e0a-4f7b-9c82-f39aa5dc867b.jpg

8c376831-88de-4709-a628-083d1fbf219c.jpg

حتما شبی را به کوهستان "چیرالی" و تماشای زبانه‌های آتش همیشه‌ فعال و البته رازآلود "چیمارا" اختصاص دهید؛ شعله‌های آتشی که به صورت طبیعی از دل سنگ‌ها و صخره‌های کوه بیرون می‌آید و بهترین زمان برای دیدن این پدیده‌ی سحرآمیز شب‌هنگام است. پس از پیاده‌روی نسبتا کوتاهی به سمت چیمارا، به محیط اردوگاه مانندی می‌رسید که گردشگران دیگر در آنجا آتشی بر پا و موقتا اطراق کرده‌اند و روی آتش خوراکی کباب و بساط چای محیا می‌کنند.

d94715bd-868f-49f2-8935-8ceb698fbc1e.jpg

ATENA_A

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    23,992
    امتیاز واکنش
    29,350
    کاش
    روز پنجم و ششم
    در طی مسیرتان در امتداد جاده‌ی ساحلی المپوس به "کاش"، منظره‌ی دریای پرتلألو به گونه‌ای است که گویی شما را به سمت خود فرامی‌خواند. سواحل متعددی در امتداد این جاده است که ارزش توقف و هر چه بیشتر بهره‌مند شدن از آب و هوای مدیترانه‌ای را دارد. یادتان باشد که از پیش در کاش اتاق رزرو کرده باشید، زیرا که در غیر این صورت سخت گیر می‌آید. کاش دهکده‌ی ماهیگیری کوچک و دوست‌داشتنی‌ای است که مغازه‌ها و رستوران‌های فوق‌العاده‌ای برای سیاحت دارد. چند تا حوله‌ی ترک به عنوان سوغاتی بخرید. آمفی‌تئاتر شهر مشرف به دریا است و می‌تواند جای باصفایی برای لـ*ـذت بردن از یک نوشیدنی گوارا باشد. اگر هم دلتان هوای ساحل کرد، به ساحل "کاپوتاس" بروید؛ ساحلی شنی با آبی فیروزه‌ای رنگ که با وسیله‌ی نقلیه، بیست و پنج دقیقه از کاش فاصله دارد. اگر هوا، هوای ساحل رفتن نبود، به سونا بروید و حتما حمام ترکی را امتحان کنید. مجددا، نیاز به رزرو از قبل هست.

روز هفتم
    با غذاهای اغواکننده، بازارها و سواحل جنوبی ترکیه خداحافظی کنید و از طریق فرودگاه "دالامان" که دو ساعت با کاش فاصله دارد، به خانه برگردید. البته، به عنوان آخرین بازدیدها، در همین مسافت بین شهر تا فرودگاه هم می‌توان توقف‌هایی داشت و از سواحلی که در مسیر وجود دارند، بهره‌ی لازم را برد.

تعطیلات ۱۲۰ هزار دلاری(حدود ۴۲۰ میلیون تومانی) من:
    هر مسافری از سراسر دنیا به لطف بوئینگ ۷۵۷ اختصاصی هتل فور سیزن (four season) می‌تواند دور دنیا را بگردد. در این مقاله قصد داریم در مورد این سفر صحبت کنیم. به لطف سفر ۲۴ روزه‌ی هتل فور سیزن که همه چیز آن اختصاصی است، شما می‌توانید یک سفر مجلل را به دور دنیا داشته باشید و از تعطیلات خود بدون تمامی موانع و زحمت‌هایی که به طور معمول در هر سفری وجود دارد، نهایت لـ*ـذت را ببرید. بدون شک این یک سفر محسوب می‌شود، اما آیا واقعاً چنین سفرهایی از همه لحاظ لـ*ـذت بخش هستند؟

در هتل فور سیزن سلطان احمد اتاقی به من داده شده بود که در آن مشغول به استراحت بودم و با تلفن با یکی از دوستانم صحبت می‌کردم. کارکنان هتل برای خوشامدگویی شکلات و راحت‌الحلقوم ترکیه‌ای آورده بودند. لای کتابی که بر روی میز جا گذاشته بودم نشانی قرار داده بودند تا فراموش نکنم که تا کجای آن را مطالعه کرده‌ام. اولین روزی که وارد هتل شدم پادری حمام را خیس کردم و به همین خاطر اواسط روز مجبور به تعویض آن شدند. حتی دست‌نوشته‌های من را برای این سفرنامه که به شکلی نامرتب رو میز پخش‌شده بود را مرتب کرده بودند. در همین حال زنگ در به صدا درآمد، آن را نشنیده گرفتم و به مکالمه‌ی تلفنی خود ادامه دادم. چند بار دیگر زنگ در به صدا در آمد و بعد از مدت کوتاهی، کارمند هتل با دست به در کوبید.

درنهایت مجبور شدم در را باز کنم. یک جوان زیبا با لباس‌هایی مرتب جلوی من ایستاده بود، سعی کردم به خاطر اصرار بیش از حدش برای در زدن شکایت کنم اما با یک لبخند از کنارم رد شد. در حال تماشای او بودم که به سمت دیگر اتاق رفت و سعی کرد خود را مشغول انجام کارها کند. یک نوشیدنی تازه در سطل یخ و یک سینی پر از انجیر را روی میز وسط هال اتاقم قرار داد.

من هم دوباره به سمت تلفن رفتم و شروع به صحبت کردم. او نیز به اتاقی دیگر رفت، از صداهایی که از اتاق می‌شنیدم به نظرم فهمیده بود که آجیل‌ها در ظرف آجیل‌خوری به خوبی مرتب نشده است یا چیزی در اتاق مرتب نیست و سعی در درست کردنش داشت. پیشخدمت تلاش می‌کرد خود را مشغول انجام کاری نشان دهد و از دید من پنهان بماند. من به عنوان عضوی موقت از یک گروه ۵۲ نفری وارد ترکیه شده بودم و همان‌طور که اشاره کردم در هتل فور سیزن اقامت داشتم. این یک تور ۲۴ روزه به دور دنیا بود. در این‌گونه سفرها، تنها کاری که شما باید انجام بدهید پرداخت ۱۲۰ هزار دلار آمریکا است (معادل ۴۲۰ میلیون تومان) و ۱ پرواز ۲۴ روزه به سراسر جهان از طریق یک هواپیمای اختصاصی هتل فور سیزن خواهید داشت. پرواز از شهر سیاتل (شهری در ایالات‌متحده آمریکا) آغاز می‌شود و توقف آن در مکان‌های مختلفی همچون توکیو، پکن، مالدیو، سنت پترزبورگ، مراکش و نیویورک انجام می‌گیرد. من روز پانزدهم به این تور پیوستم که مرا از استانبول به سنت پترزبورگ می‌برد و قرار بود از آنجا نیز به نیویورک برگردم. اگر ماژلان (دریانورد پرتغالی که به پادشاه اسپانیا خدمت می‌کرد. او اولین فردی بود که با کشتی یک دور کامل به دور کره زمین زد و تنگه ماژلان در آمریکا جنوبی نیز به افتخار وی نام‌گذاری شده است.) یک بوئینگ ۷۵۷ شخصی داشت و صبحانه مجللی مانند ما نیز برایش تدارک دیده می‌شد، حتماً سفری شبیه به سفر ما را تجربه می‌کرد.

ATENA_A

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    23,992
    امتیاز واکنش
    29,350
    «داخل هواپیمایی اختصاصی بوئینگ ۷۵۷»
    کار من تهیه گزارشی از نکات مثبت و منفی این سفر «همه چیز از پیش تعیین شده» و «رویایی» بود. اگر شما صبح خود را در تانزانیا (کشوری در آفریقا) آغاز کنید و سپس شام خود را در یک کشتی دریایی زیبا در مسیر تنگه «بوسفروس» (Bosphorus، تنگه‌ای در دریایی سیاه و متعلق به کشور ترکیه) میل کنید، سپس با هواپیمای اختصاصی خود چند روز بعد به کاخ کاترین کبیر (Catherine the Great) در روسیه سر بزنید، واقعاً می‌توانید ادعا کنید که دور دنیا را دیده‌اید؟ آیا این یک تفریح و بیشتر شبیه به یک بازی پرهزینه نیست؟ آیا چنین سفری می‌تواند تمامی انتظارات شما را برآورده کند؟ آیا این یک سفر بیش از حد مجلل محسوب نمی‌شود؟

تجملات ممکن است به هر شکلی وجود داشته باشد. تجمل نعمت، تجمل اضافی و یا حتی تجمل در ارائه خدمات نیز وجود دارد. مثلاً کارکنان مختلف در کنار شما وجود داشته باشند و مواظب تمامی اتفاقات اطراف باشند تا شما بتوانید به راحتی به چیزهای دلخواه خود فکر کنید. این سفر نیز دارای تجملات بسیاری است. زمانی که من تور را ترک کردم و به زندگی واقعی خود برگشتم، باید لایه‌های امنیتی متعدد که برای حفاظ از اعضا تور در نظر گرفته شده بود، تأخیر غیرقابل توضیح و توقف ۴ ساعته هواپیمای اختصاصی در فرودگاه کازابلانکا (بزرگ‌ترین و گردشگری‌ترین شهر مراکش) را تحمل می‌کردم.

bddfed5e-ac77-4283-b489-2d04ae10eb9e-2-cruise-along-the-Bosphorus.jpg

ATENA_A

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    23,992
    امتیاز واکنش
    29,350
    «سفر با قایق تفریحی در تنگه بوسفروس»
    زمانی که شما در تور دور دنیا فور سیزن حضور پیدا می‌کنید، می‌توانید تمامی کارها را به دیگران بسپارید. این افراد به خوبی از عهده تمامی وظایف خود بر می‌آیند. شما چمدان مسافرتی خود را در اتاق هتل می‌گذارید و در نهایت شب به هنگام صرف شام در مقصد دیگری آن را تحویل می‌گیرید، بدون اینکه شخصا نگران مراقبت از وسایل خود باشید. کارکنان هتل تمامی برگه‌های موردنیاز را خودشان پر می‌کنند و اصلاً نیازی نیست شما به خودتان زحمت بدهید و این برگه‌های خسته‌کننده را پر کنید. یک خودروی ون شما را به بخش مهمانان ویژه (VIP) فرودگاه منتقل می‌کند. در این قسمت کنترل‌های امنیتی موردنیاز صورت می‌گیرد و در نهایت وارد هواپیما می‌شوید. در داخل هواپیما ۱۵ خدمه با لباس‌های زیبا و مرتب در حالی که لبخند بر لب دارند و می‌توان آن‌ها را مهربان‌ترین افراد در تاریخ انگلستان نامید، در تمام طول سفر جلوی شما خواهند ایستاد تا سفارش‌های شما را برطرف کنند. هر زمان که شما (تمامی مسافران این تور) آماده باشید هواپیما پرواز خواهد کرد. این تور همان‌طور که قبلاً نیز گفتم یک سفر ۲۴ روزه به سراسر دنیاست، اما اگر شما هزینه و بودجه‌ی کافی داشته باشید می‌توانید این سفر ۲۴ روزه را به یک سفر ۹۰ روزه تبدیل کنید و از مناظر و قسمت‌های بیشتری از سراسر جهان بازدید کنید و در نهایت لـ*ـذت ببرید.

فور سیزن و شریک تجاری آن که یک شرکت مسافرتی هواپیمای شخصی با نام سفرهای جهانی تی.سی.اس (TCS World Travel) است، سعی خواهند کرد تمامی معیارهای لازم را در نظر بگیرند و تا حد امکان از توشه سفری که به آن نیاز خواهید داشت، کم کنند. زمانی که شما وارد یک شهر جدید می‌شوید، یک پاکت نامه به همراه پول رایج آن شهر یا کشور به شما داده می‌شود تا بتوانید موارد مورد نیاز یا سوغاتی دلخواه خود را خرید کنید. یک تیم ویژه استقبال متشکل از افراد محلی نیز در اطراف خودروهای ون وجود دارد که به شما در این کار کمک می‌کند. بنابراین نیازی نیست که زبان تمامی مقاصدی که به آن سفر می‌کنید را به خوبی بدانید. یک هواپیمای بوئینگ ۷۵۷ به صورت تقریبی می‌توانید ۲۵۰ مسافر را در خود جای دهد؛ بنابراین وجود ۵۲ مسافر در آن بدین معنی است که هر کدام از آن‌ها فضای بیشتری برای نشستن دارند. برای هر مسافر در این هواپیما یک صندلی چرمی بزرگ در نظر گرفته شده که بسیار نرم و راحت است. نوشیدنی‌ها و تنقلات مختلفی نیز به طور دائم سرو می‌شود. در طول سفر نیز مسافران معمولاً با هم آشنا می‌شوند و در مورد زندگی شخصی خود صحبت می‌کنند.

9e1474d1-378a-4812-8b46-6a0d05f7d3b7-6-Istanbul%E2%80%99s-Topkapi-Palace.jpg

ATENA_A

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    23,992
    امتیاز واکنش
    29,350
    دومین چیزی که در این سفر ۲۴ روزه و با این هزینه گزاف به دست می‌آورید، کوله باری از تجربه است. بازدید اول با یک تور از موزه ایالتی آرمیتاژ (Hermitage Museum) در اوایل صبح آغاز می‌شود تا تجمع و ازدحام کمتری در موزه وجود داشته باشد. سپس شام در کاخ روسیه (Russian palace) به همراه مراسم اپرا و باله سرو می‌شود. برای روز بعد بالون‌سواری بر فراز سرنگتی (Serengeti، نام یک منطقه و نوعی پوشش جغرافیایی در آفریقا) نیز در برنامه وجود دارد. نهار را در یک رستوران ترکیه‌ای در محله‌ای معروف که مریم مقدس چند سال آخر عمر خود را در آن گذرانده است، سرو خواهید کرد. البته اعتقادات درباره این مکان، باور عموم است و هیچ مدرک مستندی برای آن وجود ندارد. در آخر شام نیز در نزدیکی دیوار بزرگ چین خورده می‌شود.

1bc2614b-b23b-4458-9645-b21da369cbe0-7-maldives.jpg

«کشور مالدیو»
    سرعت این سفر بسیار زیاد است، به طوری که در عرض یک روز به سه مکان مختلف سر زده می‌شود. هر صبح که از خواب بیدار شوید گزینه‌های مختلفی پیش رو خواهید داشت که می‌توانید از میان آن‌ها یکی را به دلخواه انتخاب کنید. انتخاب اول بازدید از مدرسه باله روسیه، انتخاب دوم تور خرید از مغازه‌های خیابان نوسکی (Nevsky Prospekt) و انتخاب سوم بازدید از موزه‌ی فابرژه (Fabergé) است. افرادی که در این تور هستند معمولاً از تجربه‌های خود راضی و خشنودند. آن‌ها مشتریانی هستند که از این سفر نهایت لـ*ـذت را بـرده و بسیار راضی آن را به پایان رسانده‌اند؛ اما آیا آن‌ها توانسته‌اند از تمامی مواردی که‌ این تور ظرفیت ارائه آن را دارد نهایت استفاده را ببرند؟ به خاطر وقت کم و تفاوت در سلیقه‌ها، به طور معمول گزینه‌های مختلفی در طول یک روز گنجانده می‌شود. از تور ویژه ایا صوفیه (Hagia Sophia، که با نام Ayasofya نیز شناخته می‌شود و مسجدی در قلب استانبول است) گرفته تا تور ویژه بازدید از بازار مرکزی مراکش (کشوری گردشگر پذیر در شمال غرب آفریقا). زمانی که از افراد در مورد محبوب‌ترین مکانی که از آن بازدید کرده بودیم، سؤال پرسیدم، بیشتر آن‌ها مالدیو (Maldives) را به عنوان پاسخ خود انتخاب کردند. علت این انتخاب هم مناظر بسیار زیبای ساحلی بود که می‌توانستند لحظاتی را به دور از هر دغدغه‌ای استراحت کنند.

ae5cb032-cfa5-487d-9d35-e92d73c42f5c-5-Hermitage-museum.jpg

برخی موضوعات مشابه

تاپیک قبلی
    تاپیک بعدی
    بالا