دانستنی ها سفرنامه های گردشگری

ATENA_A

کاربر نگاه دانلود
کاربر نگاه دانلود
ارسالی ها
23,992
امتیاز واکنش
29,350
به دنیای جدیدی پا گذاشته بودم که در آن هیچ خبری از فرهنگ غربی نبود؛ فضایی پر از کشمکش‌های روزانه اما سرشار از فرصت‌های تازه. در هر گوشه‌ای از خیابان کودکی به چشم می‌خورد که می‌خواست کفش‌هایتان را واکس بزند اما در عین حال مشق‌هایش را هم می‌نوشت.

چیزی که بیش از همه مرا تحت تاثیر خود قرار داد، اشتیاق مردم به ساختن افغانستانی بهتر و تغییر چهره‌ای بود که طالبان برای افغانستان ایجاد کرده است. کابل شهری زنده است و این ظرفیت را دارد که به آن شکوه و عظمتی برگردد که روزی صاحب آن بوده است.

79c31553-313c-4317-a843-527bbc2e43cf.jpg

من سفیدپوستی بودم که در خیابان‌ها قدم می‌زدم؛ به قول افراط‌گرایان یک کافر! من شبیه بقیه نبودم! شاید تنها خارجی ای که سوار ماشین مسلح نبود و آزاد در خیابان‌ها قدم می‌زد. اما به جای مواجهه با گلوله و آتشی که منتظرش بودم، با چیزی رو‌به‌رو شدم که کاملا غیرمنتظره بود. مردم با من مثل یک میهمان عزیز برخورد می‌کردند و شجاعت مرا با لبخندی بزرگ و روشن پاسخ می‌دادند که نشان از قلب بزرگشان داشت.

b45d3679-b099-4de7-a447-92b18ea7f90b.jpg

البته طبیعی بود که گاهی به هنگام عبور از گشت‌های امنیتی و کلاشنیکف‌هایشان احساس خوبی نداشته باشم و حس کنم به من توهین می‌شود. شنیده بودم اگر نیروهای امنیتی به یک خارجی مشکوک شوند، ممکن است به او شلیک کنند. حس می‌کردم زندگی من در دست این نگهبانان است.

باید هر روز از لا‌به‌لای تفنگ‌های آماده به شلیک می‌گذشتم اما هنوز زنده‌ام و دارم داستانم را برای شما تعریف می‌کنم. همیشه محتاط و مراقب بودم، اما بعد از چند روز، ترس و اضطرابم از بین رفت.

e97bbad3-6adb-4edb-9602-fef823e77fa2.jpg

بله! ممکن است افغانستان هم گاهی بی قانون و خشن باشد، اما تجربه‌ای که در طول سفرم کسب کردم، خاطره‌ای خوش با طعم احترام متقابل، مهربانی و میهمان‌نوازی است که گاهی کمبودش را در زندگی در کشور خودم حس می‌کنم. زندگی روزانه در کابل و افغانستان ابدا شبیه به آن چیزی که در رسانه‌ها می‌بینیم نبود.

حداقل برای من نبود! اگر کسی از من بپرسد افغانستان خطرناک بود یا نه، احتمالا خواهم گفت نه! حداقل در مورد آن‌چه که من در کابل دیدم یا آن‌چه که در سفرم به مزارشریف تجربه کردم، هیچ خطری نبود.

b54dae1f-f96a-49f5-b71e-f904cc216a40.jpg

شما خاطرات خودتان را دارید و من هم خاطرات خودم را. از دیدن کابل و این که دریچه‌ای رو به کشوری جدید را بر من گشود، خوشحالم. غلط بودن اندیشه‌ی نادان‌هایی که خاورمیانه را جهنم می‌پندارند، با دیدن این کشور باز هم به من ثابت شد.

مطالب

• پیشنهادات
  • ATENA_A

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    23,992
    امتیاز واکنش
    29,350
    مقاله‌های مرتبط:
    • راهنمای سفر به هند
    • سفرنامه اینستاگرامی

«آدری» (Audrey) و «سم» (Sam) زن و شوهری ماجراجو هستند که به بسیاری از مناطق جهان سفر کرده‌اند، از شهرهای بزرگ و دیدنی گرفته تا سرزمین‌های بکر و دورافتاده در گوشه و کنار این کره‌ی خاکی.

در ادامه، توجه شما را به سفرنامه‌ی یکی از آخرین ماجراجویی‌های این زوج خوش‌ذوق در هند جلب می‌کنیم. شایان ذکر است که این سفرنامه از زبان نگارنده‌ی آن، یعنی آدری، است.

bc6298b2-6c84-4f95-b822-72f0799280e2.jpg

شاید در نگاه اول تصور کنید، یک ماه برای سفر به هند زمانی زیادی باشد؛ اما اگر بخواهید با یک دل سیر از سفر به چنین کشور پهناوری لـ*ـذت ببرید، متوجه خواهید شد که چندان هم زیاد نیست.

سم و من تصمیم گرفتیم که پس از سفر کردن به کشورهای جنوب‌شرقی آسیا و آمریکای جنوبی به هند سفر کنیم. برای برنامه‌ریزی اولیه‌ای که انجام داده بودیم، تنها تاج محل را در لیست دیدنی‌هایمان قرار داده بودیم! این در حالی بود که پس از سفر به این کشور دریافتیم با خیل عظیمی از دیدنی‌ها روبه‌رو شدیم.

لازم به اشاره است که تمامی سفرهای بین شهری توسط قطار صورت گرفت. به هر ترتیب این شما و این سفرنامه‌ی یک ماهه‌ی ما به کشور هند.

دهلی | جیسلمیر | جودپور | جایپور | آگرا | وارانسی | کلکته

ATENA_A

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    23,992
    امتیاز واکنش
    29,350
    ۴ روز در دهلی
    اولین مقصد ما در هند، شهر دهلی بود، شروعی رمسجد جامع شهر برویم. بزرگ‌ترین مسجد هند در این شهر قرار دارد. از آنجایی که ورود گردشگران در ساعات نماز به این مسجد مجاز نیست، برای بازدید از داخل آن، باید برنامه‌ریزی کرد. مسجدی عظیم و باشکوه که دیدن آن خالی از لطف نیست.

df54085a-0f21-4e6e-b927-85f595cc555b.jpg

به عقیده‌ی بسیاری ۳ روز کامل برای سفر به دهلی کافی است؛ اما باور کنید، در سفر ۴ روزه‌مان به این شهر، نتوانستیم همه‌ی جاذبه‌های این شهر را تجربه کنیم. اگر نظر من را بخواهید، برای بازدید از همه‌ی دیدنی‌های این شهر، یک هفته زمان نیاز است. به هر ترتیب، سعی کنید قبل از سفر به این شهر، فهرستی از جاذبه‌ها تهیه کنید.
    331dc952-ed13-4816-9cad-2f95433e4139.jpg
    درون قلعه سرخ

برای روز دوم به «مقبره‌ی همایون» (Humayun’s Tomb) رفتیم که توسط همسر امپراطور وقت، بعد از مرگش بنا شده است. یادبودی زیبا در میان مناظر و چشم‌اندازهایی کم‌نظیر.

16556434-377b-4d8c-83f4-c3c0fccda474.jpg

پس از آن، عازم باغ‌های «لودهی» (Lodhi Gardens) شدیم. باغی که بناهای کوچک و بزرگ بسیاری را در خود جای داده بود. همچنین مکانی از آن برای برگزاری جشن‌ها و بازی‌های گوناگون تعبیه شده بود. چندین رستوران نیز در اطراف این محوطه وجود داشت تا بتوان در دل طبیعت از غذا لـ*ـذت برد.

14b855d7-ac5f-4548-b02d-c9c5d21d1038.jpg

در صبح روز سوم تصمیم گرفتیم به مسجد جامع شهر برویم. بزرگ‌ترین مسجد هند در این شهر قرار دارد. از آنجایی که ورود گردشگران در ساعات نماز به این مسجد مجاز نیست، برای بازدید از داخل آن، باید برنامه‌ریزی کرد. مسجدی عظیم و باشکوه که دیدن آن خالی از لطف نیست.

df54085a-0f21-4e6e-b927-85f595cc555b.jpg

به عقیده‌ی بسیاری ۳ روز کامل برای سفر به دهلی کافی است؛ اما باور کنید، در سفر ۴ روزه‌مان به این شهر، نتوانستیم همه‌ی جاذبه‌های این شهر را تجربه کنیم. اگر نظر من را بخواهید، برای بازدید از همه‌ی دیدنی‌های این شهر، یک هفته زمان نیاز است. به هر ترتیب، سعی کنید قبل از سفر به این شهر، فهرستی از جاذبه‌ها تهیه کنید.

ATENA_A

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    23,992
    امتیاز واکنش
    29,350
    ۳ روز در جوداپور
    برای مقصد بعدی ما به «جوداپور» (Jodhpur) رفتیم، شهری نیلگون در استان راجستان. به محض رسیدن، من فکر کردم که با جیسلمیر دیگری طرف هستیم؛ ولی به هیچ وجه این‌چنین نبود. جوداپور منطقه‌ای بزرگ و کاملا شهری بود که اگر حواسمان را جمع نمی‌کردیم، در آن گم می‌شدیم!

98059b88-0750-4cb4-8ad3-f2e25e53042b.jpg

این منطقه نیز مانند دیگر شهرهای هند، از قلعه‌ای بزرگ بهره‌مند بود. قلعه‌ی «مهرانگره» (Mehrangarh Fort) که مانند قصرهای داستان‌های والت دیزنی شکوهمند بود. در قصرهای این قلعه، موزه‌ای از آثار هنری قرار داشت.

82b9da07-4c12-4bf7-849b-4fdcf97f710d.jpg

کافه و رستوران‌های گوناگونی نیز درون این قلعه مشغول به کار بودند.

6a36a11d-4ed0-4497-93d8-d50f64d69b01.jpg

رستوران‌هایی که بر بام و کف این قلعه‌ها دیده می‌شد و ما تصمیم به خوردن نهار در یکی از آن‌ها گرفتیم.

6a21749e-586d-43fe-9c23-8fb3a6d02bb8.jpg

پس از بازدید از این قلعه، دل به کوچه و پس‌کوچه‌های نیلگون این شهر زدیم. تا چشم کار می‌کرد، هزارتوهای تودرتو و آبی‌رنگ فضای این شهر را تشکیل می‌دادند.

۳ روز در جایپور
    پس از گذر از شهر آبی‌رنگ به شهر صورتی رسیدیم! شهر «جایپور» (Jaipur) نیز در استان راجستان قرار دارد. در این شهر تصمیم گرفتیم همراه با تور به گشت و گذار در سطح شهر برویم. شاید یکی از بزرگ‌ترین اشتباهات سفرمان هم همین بود.

متاسفانه کیفیت توری که گرفتیم به هیچ وجه مطلوب نبود. برای اینکه به همه‌ی جاذبه‌ها و رستوران‌های شهر برسیم، تور مجبورمان کرد در زمان کم و خیلی عجولانه این کار را انجام دهیم تا جایی که چندین تن از همسفرانمان در میانه‌های راه گم شدند! به هر ترتیب، اگر مجددا بخواهیم به این شهر سفر کنیم، تصمیم می‌گیریم تعداد کمتری از جاذبه‌ها را ببینیم ولی در عوض از آن‌ها بیشتر لـ*ـذت ببریم.

بیشترین توقف ما همراه این تور در قصر شهر بود. خوشبختانه برای دیدن از این قصر زمان کافی را داشتیم، قصری متشکل از چندین و چند بنای صورتی رنگ.

8927b5d6-c13f-4c34-811f-c9fb18b9cf3d.jpg

نماها و سازه‌های این ساختمان‌ها بسیار زیبا و دیدنی بود. قسمت‌های اندرونی و بیرونی این قصر بسیار حیرت‌انگیز بود، به طوری که اگر مایل به دیدن آن‌ها بودید باید حسابی وقت می‌گذاشتید.

8f274cd4-828f-459f-8e18-ae5cf1baeec3.jpg

کمی دورتر از این قصر، مجموعه‌ی «جنتر منتر» (Jantar Mantar) قرار گرفته است. مکانی که مجموعه‌ای از وسایل و تجهیزات نجومی را در خود جای داده است. این تجهیزات که قدمتشان به قرن ۱۸ باز می‌گردد، برای کاربردهای ستاره‌شناسی مورد استفاده قرار می‌گیرد. متاسفانه این مجموعه در ساعت ۵ بعد از ظهر تعطیل می‌شود و نمی‌توان به طرز کاربرد این وسایل به طور عملی پی برد.

66a74e9c-bc69-4231-bdca-34a344231cb7.jpg

در ادامه‌ی تورمان به ۳ قلعه‌ی دیگر منطقه سر زدیم که متاسفانه همان‌طور که اشاره کردم، به دلیل سرعت در این دیدارها، نتوانستیم از آن‌ها به قدر کافی لـ*ـذت ببریم. در طی راه برگشت نیز جاذبه‌های بسیاری را از دست دادیم و تنها به دیدن آن‌ها از پنجره‌ی اتوبوس اکتفا کردیم!

ATENA_A

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    23,992
    امتیاز واکنش
    29,350
    ۴ روز در آگرا
    مقصد بعدی، شهر آگرا بود. روزی که به این شهر رسیدیم، جمعه بود. این بدین معنی بود که تاج محل بسته است. در نتیجه، تصمیم گرفتیم به قلعه‌ی آگرا برویم. این قلعه، مقر اصلی امپراطوری مغول، قبل از انتقال پایتخت به دهلی و قلعه‌ی سرخ بود. در پی این موضوع، طبیعتا شباهت‌های بسیاری بین این دو قلعه وجود دارد.

بالاخره در روز بعد موفق به بازدید از تاج محل شدیم. به راستی تاج محل از تصوراتمان زیباتر و باشکوه‌تر بود. باور کنید هیچ عکس و مستندی قادر به توصیف این بنای شگفت انگیز نیست.

6535e24f-96ff-4e9f-8573-7c34d19194c2.jpg

تمامی ریزه‌کاری‌ها در تک‌تک اجزای تاج محل با دقت صورت گرفته است و گویی یک به یک روی آن‌ها کار شده است.

65866fb4-8d3d-4d43-b6f8-c5d592d2faa3.jpg

پس از گشت و گذار در این بنای شگفت‌انگیز و محوطه‌ی آن، به باغ‌های نزدیک آن رفتیم. محلی که از مناظر زیبایی بهره می‌برد، به علاوه آن‌که نمایی از تاج محل سفید رنگ را در آسمانی آبی رنگ، در دوردست پیش رو داشت.

b0058f22-5b88-46d3-a95c-d54ce73e1c4b.jpg

در روز آخر سفرمان در آگرا، به مقبره‌ی «اعتماد الدوله» رفتیم. معبدی که برای «میرزا قیاس بیگ»، پدربزرگ «ممتاز محل»، زنی که بنای تاج محل برای او ساخته شده است، در نظر گرفته شده بود.

d83373ac-ecdf-4c74-9df2-0f77cbf29a03.jpg

در اطراف این محل نیز باغ‌های متعددی در کنار رودخانه قرار داشت و غروب زیبا و خاطره‌انگیزی را برایمان رقم زد.

5ff7393c-713a-4be9-9eba-e2ec0da5262c.jpg

ATENA_A

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    23,992
    امتیاز واکنش
    29,350
    ۴ روز در وارانسی
    پس از گذراندن شب در قطار، از آگرا به «وارانسی» (Varansi) رسیدیم که مقصد یکی مانده به آخرمان در این سفر محسوب می‌شد.

یکی از اصلی‌ترین جاذبه‌ها در این شهر رودخانه‌ی «گنگ» (Ganges River) و مناطق اطراف آن است. به همین دلیل، اولین روز خود را به قدم زدن در کناره‌ی این رود خروشان گذراندیم. یکی از عجیب‌ترین اتفاقات، شستشوهای کنار این رودخانه است.

f026e2b6-61ab-4afe-a65c-7bcca472481c.jpg

مردم محلی قبل از هر کاری، لباس‌های خود را در آب این رودخانه می‌شویند و آن را در جلوی آفتاب پهن می‌کنند و سپس نوبت به استحمام در همان آب می‌شود! در این لحظه، من حیرت‌زده از این فرهنگ مردم، به تماشا نشسته بودم.

317fba8f-4a14-4125-917b-db9e4f01f79c.jpg

یکی دیگر از کارهای مهیجی که در این شهر انجام دادیم، قایق‌سواری در این رودخانه بود. دیدن طلوع و غروب آفتاب در حالت شناور روی گنگ، تجربه‌ای است دلپذیر. برای این کار، هم می‌توانید از تورهای شرکت‌ها و هتل‌ها استفاده کنید و هم خودتان شخصا قایقی را همراه با قایقرانش کرایه کنید.

5906696f-845d-4c8d-8a0d-d1a106e1f9ff.jpg

برای آخرین کار در این شهر، من و سم تصمیم گرفتیم به یک جشن و مراسم محلی برویم.

f838019f-de58-44a5-93c6-942ba1d9a577.jpg

جشنی که پس از غروب خورشید، همراه با آتش‌بازی و آوازخوانی صورت گرفت.

558906b9-4afa-4a12-baba-690cc767ce26.jpg

[paste:font size="5"]بازار جدید این شهر رساندیم.

8f280bf3-4797-4b8c-8678-0fcbc18bf9e6.jpg

پس از آن نیز به یک رستوران بر فراز شهر کلکته رفتیم.

9581a6e5-42ce-441e-9baf-713aeee51230.jpg

به هر ترتیب که بود سفر ماجراجویانه‌ی ما در هند به پایان رسید. در این سفر یک‌ماهه، ما توانستیم برای ۳ الی ۴ روز در ۷ مقصد این کشور اقامت داشته باشیم.

در این سفرنامه سعی شد خیلی مختصر از این مقاصد بگوییم. در هر صورت اگر به هند سفر نکرده‌اید، حتما و بدون هیچ شکی، آن را با طبیعت و چشم‌اندازهای بی‌بدیل و بناها و عجایب معماری‌اش، در صدر مقاصد بعدی سفرهایتان قرار دهید.

ATENA_A

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    23,992
    امتیاز واکنش
    29,350
    مقاله‌های مرتبط:
    • ۱۰ دلیل برای سفر به افغانستان
    • افغانستان، تاریخی خسته از جفا
    «جاش کاهیل» (Josh Cahil) یک وبلاگ نویس سفر و گردشگری است. او در رابـ ـطه با خطوط هوایی یا سفرهای پیاده‌اش به کشورهای شرقی همچون افعانستان و ایران می‌نویسد. او در پکن چین زندگی می‌کند و وبلاگش، یکی از پر خواننده ترین‌ها است. آنچه در ادامه می‌خوانید، از زبان نویسنده است:

«دینگ»! چراغ کمربندها روشن شد و این برای مسافران به این معنی بود که کمربندهایشان را بسته و برای فرود آماده شوند. اما برای من، این صدا چیزی فراتر از این بود. همان‌طور که از آخرین ابرها فرود می‌آمدیم، نگاهی از پنجره به بیرون انداختم و فهمیدم که این سفر برای من، ماجراجویی جدیدی خواهد بود عمیق‌تر از آن‌چه که تصور می‌کردم.

وقتی آخرین تکان‌های هواپیما آرام شد، سکوتی عظیم مرا در بر گرفته بود؛ ناخن می‌جویدم و اصلا نمی‌دانستم چه چیزی در انتظار من است. پایتخت افغانستان جایی نیست که کسی بتواند با خیال راحت از آن دیدن کند. هر کس می‌شنید که قصد دارم به کابل سفر کنم، سرش را تکان می‌داد و با نگرانی می‌گفت: «مگر جنگ تمام شده است؟» یا «هفته‌ی پیش به سه آمریکایی در فرودگاه شلیک شد. آیا مطمئنی که از در فرودگاه سالم بیرون می‌روی؟»

در خیابان‌های کابل یا ماجراجویی در هندوکش
    71dbf510-cba2-4aa8-a538-9ec93c8972b4.jpg

از تجربه‌ای که در سفر به کشورهایی همچون ایران و مصر کسب کرده بودم، می‌توانستم حدس بزنم که اکثر اوقات، اوضاع آن‌قدری که رسانه‌ها وانمود می‌کنند هم بد نیست. ما عاشق این هستیم که در اخبار بزرگ‌نمایی کنیم اما واقعیت چیز دیگری است.

از ۳۵ سال پیش تاکنون، افغانستان هنوز در جنگ است و خیلی از مردم به شکل غمگینی خانه، خانواده و زندگی خود را از دست داده‌اند. این یک واقعیت است، اما واقعیت دیگر این است که این کشور وارد فصل جدیدی از مرمت شده و مشتاق است تصویر جنگ‌زده‌ی خود را پشت سر بگذارد.

هواپیما به آرامی توقف کرد و هم‌زمان، حس ترس و هیجان با هم به سراغ من آمد؛ ترس از چیزی که در انتظار من بود و نمی‌دانستم چیست. به جایی رفتم که باید منتظر وسایلم می‌ماندم. ساک من یکی از اولین ساک‌هایی بود که روی نقاله قرار گرفت و مرا بسیار خوشحال کرد. گویی که یک نشانه بود.

ساکم را برداشتم و به در خروجی نگاه کردم. بین من و کابل تنها یک در فاصله بود. یک نفس عمیق کشیدم و حرکت کردم. حالا من در کابل بودم و رویای کودکی‌هایم، رنگ حقیقت به خود می‌گرفت.

d77e991b-8946-4c58-a9db-8279bd3ffc01.jpg

تصمیم گرفته بودم در کابل کوچ‌سرفینگ کنم تا تجربه‌ی کاملی از زندگی در شهر و در میان مردم داشته باشم. راننده‌ی میزبانم در پارکینگ منتظر من بود. سوار ماشین شدم و کمربندم را با لبخند بستم. حسم درست مثل پسر کوچکی بود که برای اولین بار سوار ترن هوایی می‌شود.

با خودم فکر کردم: «در خیابان‌های پایتخت افغانستان هستم.» اما هنوز همه چیز برایم غیرواقعی بود. هیجان و آدرنالین در تنم می‌جوشید. شاید برای شما غریب باشد اما این همان لحظاتی است که یک ماجراجو، به شوق تجربه‌ی آن‌‌ها زنده است.

من نه برای قرارداد کاری به افغانستان آمده بودم و نه عضوی از یک سازمان مردم نهاد (NGO) بودم که بخواهم دنیا را عوض کنم و سوار بر یک ماشین مسلح، در شهر بچرخم و با مردم فقط چند کلمه صحبت کنم. من گردشگری بودم که از افغانستان هم مثل هر جای زیبای دیگری در دنیا دیدن می‌کردم.

ATENA_A

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    23,992
    امتیاز واکنش
    29,350
    d4a39f10-244f-4aea-b39d-5b2de55871fd.jpg
    کابل8

دوست داشتم مردم را ببینم، با آن‌ها در تعامل باشم و این کشور را کشف کنم؛ می‌خواستم شاهد زندگی روزمره‌ی مردم در کابل باشم.

خیابان‌های اطراف فرودگاه پر از گشت‌های امنیتی بود. خیابان پر از سرباز، زنان برقع‌پوش و پسربچه‌هایی بود که هر جا کمی سبزی دیده بودند، فوتبال بازی می‌کردند. تعداد زیادی سالن عروسی، مغازه و ساختمان‌های مخروبه و پلیس هم دیدیم.

732fecaf-417d-46ed-93f7-90cbc04aed61.jpg

به دنیای جدیدی پا گذاشته بودم که در آن هیچ خبری از فرهنگ غربی نبود؛ فضایی پر از کشمکش‌های روزانه اما سرشار از فرصت‌های تازه. در هر گوشه‌ای از خیابان کودکی به چشم می‌خورد که می‌خواست کفش‌هایتان را واکس بزند اما در عین حال مشق‌هایش را هم می‌نوشت.

چیزی که بیش از همه مرا تحت تاثیر خود قرار داد، اشتیاق مردم به ساختن افغانستانی بهتر و تغییر چهره‌ای بود که طالبان برای افغانستان ایجاد کرده است. کابل شهری زنده است و این ظرفیت را دارد که به آن شکوه و عظمتی برگردد که روزی صاحب آن بوده است.

79c31553-313c-4317-a843-527bbc2e43cf.jpg

من سفیدپوستی بودم که در خیابان‌ها قدم می‌زدم؛ به قول افراط‌گرایان یک کافر! من شبیه بقیه نبودم! شاید تنها خارجی ای که سوار ماشین مسلح نبود و آزاد در خیابان‌ها قدم می‌زد. اما به جای مواجهه با گلوله و آتشی که منتظرش بودم، با چیزی رو‌به‌رو شدم که کاملا غیرمنتظره بود. مردم با من مثل یک میهمان عزیز برخورد می‌کردند و شجاعت مرا با لبخندی بزرگ و روشن پاسخ می‌دادند که نشان از قلب بزرگشان داشت.

b45d3679-b099-4de7-a447-92b18ea7f90b.jpg

البته طبیعی بود که گاهی به هنگام عبور از گشت‌های امنیتی و کلاشنیکف‌هایشان احساس خوبی نداشته باشم و حس کنم به من توهین می‌شود. شنیده بودم اگر نیروهای امنیتی به یک خارجی مشکوک شوند، ممکن است به او شلیک کنند. حس می‌کردم زندگی من در دست این نگهبانان است.

باید هر روز از لا‌به‌لای تفنگ‌های آماده به شلیک می‌گذشتم اما هنوز زنده‌ام و دارم داستانم را برای شما تعریف می‌کنم. همیشه محتاط و مراقب بودم، اما بعد از چند روز، ترس و اضطرابم از بین رفت.

e97bbad3-6adb-4edb-9602-fef823e77fa2.jpg

بله! ممکن است افغانستان هم گاهی بی قانون و خشن باشد، اما تجربه‌ای که در طول سفرم کسب کردم، خاطره‌ای خوش با طعم احترام متقابل، مهربانی و میهمان‌نوازی است که گاهی کمبودش را در زندگی در کشور خودم حس می‌کنم. زندگی روزانه در کابل و افغانستان ابدا شبیه به آن چیزی که در رسانه‌ها می‌بینیم نبود.

حداقل برای من نبود! اگر کسی از من بپرسد افغانستان خطرناک بود یا نه، احتمالا خواهم گفت نه! حداقل در مورد آن‌چه که من در کابل دیدم یا آن‌چه که در سفرم به مزارشریف تجربه کردم، هیچ خطری نبود.

b54dae1f-f96a-49f5-b71e-f904cc216a40.jpg

شما خاطرات خودتان را دارید و من هم خاطرات خودم را. از دیدن کابل و این که دریچه‌ای رو به کشوری جدید را بر من گشود، خوشحالم. غلط بودن اندیشه‌ی نادان‌هایی که خاورمیانه را جهنم می‌پندارند، با دیدن این کشور باز هم به من ثابت شد.

ATENA_A

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    23,992
    امتیاز واکنش
    29,350
    مقاله‌های مرتبط:
    • سفرنامه کوله گردان؛ خاطرات واقعی از ماجراجویی های واقعی
    • بدترین و بهترین لحظات سفر در سال ۲۰۱۶ از زبان وبلاگ نویسی ماجراجو (قسمت اول)
    «جاش کاهیل» (Josh Cahil) وبلاگ نویسی است که به سفرهای فراوانی در اقصی نقاط دنیا به ویژه خاورمیانه رفته است. او در وبلاگ خود، سفرنامه‌ای را از سفر خود به ایران منتشر کرده است که در قسمت اول این مقاله‎ بخشی از آن را خواندیم. بخش دوم این مقاله را با هم می‌خوانیم:

سوال ششم: در راه از چه جاهایی دیدن کنم؟
    b009326b-769c-421a-b27d-ddc14bfb849e.jpg

حتما سعی کنید در تمامی پایتخت‌هایی که در مسیرتان هست، توقف کنید. علاوه بر جاذبه های اصلی هر شهر، جاهای دیگری هم هست که دیدنشان برای شما جذاب خواهد بود. ۱۰ انتخاب من از شهرها و کارهایی که باید بکنید را ببینید:

برنو (Brno): این شهر کوچک که بین پراگ و براتیسلاوا (Batislava) است، ارزش دیده شدن دارد. یک بازار دوست‌داشتنی، شهری قدیمی و زیبا که کلیسایی در اطراف آن هست و می‌توانید از دیدن منظره و خوردن خوراکی‌های خوشمزه لـ*ـذت ببرید.

سارایوو (Sarajevo): شهری پر از تاریخ که شما را به فکر وا‌ می‌دارد؛ غرق در جنگ و خون، محصور در اختلافات ناحیه‌ی بالکان و هنوز درگیر آتش جنگ، سارایوو هرگز زیبایی‌های خود را از دست نداده و هنوز نگین انگشتر بوسنی است.

از سارایوو تا پودگوریتسا (Podgorica) را با اتوبوس بروید: بدون هیچ تردیدی این کار را انجام دهید تا از مسیر زیبا و جذابیت‌هایی که می‌بینید، حیرت‌زده شوید.

پودگوریتسا: پایتخت مونته‌نگرو (Montenegro)؛ شهری است سرزنده و پر از جوان. شهری مدرن با شب‌هایی زیبا و روحی شاداب که الهام‌بخش شما خواهد بود.

تفلیس (Tblisi): نمی‌توانم این شهر را آن‌طور که باید، توصیف کنم. تفلیس بهترین شهری است که دیده‌ام؛ شهری باستانی با مردمانی میهمان‌نواز و گرم.

اصفهان: پل خواجو و چهل‌ستون را ببینید که نوری تاه به ذهن و روح شما خواهند تاباند.

کوه آرارات (Ararat Mountain): در کتاب مقدس، این کوه محلی است که کشتی نوح بر آن پهلو گرفته است. کوهی بی‌نظیر و زیبا که در ترکیه، درست در کنار مرز ایران و ارمنستان واقع شده است.

تیمیشوارا (Timisoara): مرکز فرهنگی در رومانی غربی.

لیوبلیانا (Ljubljana): پایتخت اسلوونی و قصر بی‌نظیرش که رو به بخش قدیمی شهر است را حتما ببینید.

استانبول: از بخش اروپایی تا بخش آسیایی استانبول سفر کنید و در حال نوشیدن چای، از تماشای مناظر لـ*ـذت ببرید.

ATENA_A

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    23,992
    امتیاز واکنش
    29,350
    سوال هفتم: ایران چگونه است؟
    862e245a-bb7c-4d4f-a3b6-c2eb975e8198.jpg

ایران پر است از تروریست‌هایی که به محض ورود به شما شلیک می‌کنند... چه دروغ خنده‌داری!

ایران یکی از پر‌جاذبه‌ترین کشورهایی است که دیده‌ام و مردمش، بهترین و میهمان‌نوازترین مردمانی هستند که با آن‌ها برخورد کرده‌ام. یک ایرانی، کامل‌ترین انسانی است که دیده‌ام و ما اروپاییان، امریکایی‌ها و حتی استرالیایی‌ها در برابرشان، شبیه به تروریست هستیم. قسم می‌خورم!

غریبه‌ها هر روز مرا به غذا دعوت می‌کردند، و هر جا که می‌توانستند، روزی که در ایران گم شدم، نه یک بار، که بارها و بارها، بی هیچ چشم‌داشتی به من کمک کردند. حتی وقتی که اصرار می‌کردم تا پول یا چیزی از من قبول کنند، موفق نمی‌شدم.

روی این موضوع تاکید می‌کنم، چون از شنیدن این‌که ایران جای بدی است و مردمش تروریست هستند، خسته شده‌ام. آن‌ها فقط قربانی تبلیغات و دشمنی رسانه‌ها هستند. فقط به‌خاطر داشته باشید به مذهب آن‌ها احترام بگذارید، به خانم‌ها خیره نشوید و با احترام به قوانینشان، مثل هر کشور دیگری، در امنیت و آرامش باشید. باور کنید هیچ چیز برای نگرانی وجود ندارد.

سوال هشتم: در ایران از کجا بازدید کنم؟
    aa7da99e-4b69-4d3c-afe6-307721785675.JPG

می‌توانید ماه‌ها یا سال‌ها در ایران بمانید و خسته نشوید. ایران سرشار از تاریخ و فرهنگ است. بعضی‌ها فکر می‌کنند ایران بیابانی بی آب است، اما باید بدانید که حتی حومه‌ی شهرها هم پر از دیدنی و جاذبه است.

مثلا با فاصله‌ی کمی از تبریز که پایتخت قدیم ایران بوده است، دریاچه‌ی ارومیه قرار دارد که بزرگ‌ترین دریاچه در خاورمیانه و سومین دریاچه‌ی نمک بزرگ دنیا است. قطعا تهران که پایتخت ایران و یک کلان‌شهر است، شهرهای حاشیه‌ی دریای خزر و پرسپولیس در شیراز، جاذبه‌های دیگر ایران هستند.

از شمال تا جنوب ایران را ببینید. اصفهان، یزد و شیراز را از دست ندهید. به‌ویژه اصفهان که معماریش مرا تحت تاثیر خود قرار داد. میدان نقش جهان اصفهان که در مرکز شهر است، چنان جذاب است که تمام طول روز را آن‌جا نشسته بودم و در خیال، به روزهایی سفر می‌کردم که ایران هنوز توسط پادشاهان اداره می‌شد. تاثیر این میدان و فضای اطرافش بر من، فراموش‌نشدنی است.

برخی موضوعات مشابه

تاپیک قبلی
    تاپیک بعدی
    بالا