مصاحبه و گفتگو مصاحبه با نازنین جودت نویسنده رمان شوومان

• شروع کننده موضوع YASHAR
  • بازدیدها 969
  • پاسخ ها 1
  • تاریخ شروع

YASHAR

کاربر نگاه دانلود
کاربر نگاه دانلود
ارسالی ها
3,403
امتیاز واکنش
11,795
2015-06-04.jpg

[h=1]مصاحبه با نازنین جودت نویسنده رمان شوومان[/h]

مریم ایجادی

خانم جودت متولد چه سالی هستید و اهل کجایید؟

نازنین جودت
متولد ۱۳۵۲ هستم. شمیرانات.

مریم ایجادی
نویسندگی را کی و از کجا شروع کردید؟

نازنین جودت
از دوران دبستان و راهنمایی داستان نوشتن را بسیار دوست داشتم. بیشتر وقت ها به جای انشاء، داستان می نوشتم. اما در دبیرستان و دوران دانشگاه، داستان و داستان نویسی را کنار گذاشتم. بعد از ازدواج و مادر شدنم، حس و حال آن روزهایی که می نوشتم، یکباره برگشت و این بار به طور جدی پی اش را گرفتم و تا به امروز ادامه داشته.

مریم ایجادی
رمان تازه شما به نام شوومان از نشر برکه منتشر شده است. می شود کمی در مورد حال وهوای رمانتان صحبت کنید.

نازنین جودت
شوومان نگـاه دانلـود ژانری است. ژانر وحشت. همیشه دوست داشتم با استفاده از اِلِمان های ایرانی کتابی در این ژانر بنویسم. البته در جلد یک تمام نشد و در حال حاضر مشغول نوشتن “عقرب باد” هستم که قسمت دوم شوومانه. شوومان داستان خانم معلم جوانی است که به روستایی دورافتاده و سردسیر منتقل می شود و از همان بدو ورود متوجه می شود که مردم شوومان شبیه آدم ها نیستند و اتفاقات عحیبی برایش می افتد.

مریم ایجادی
بیشتر کدام سبک را برای نوشتن می پسندید.

نازنین جودت
راستش را بخواهید قبل از نوشتن تصمیم نمی گیرم. فکر داستان که می آید و شروع به نوشتنش می کنم همه چیز در طول نوشتن اتفاق می افتد. ذهنم را محدود به سبک خاصی نمی کنم.

مریم ایجادی
امسال شما با کتاب شوومان در نمایشگاه حضور داشتید، به نظر شما وضعیت نمایشگاه به چه صورت بود؟

نازنین جودت
خیلی خلوت تر از سال های گذشته بود. البته این که جمعیت در نمایشگاه زیاد باشد دلیل کافی برای بالا رفتن فروش کتاب نیست. همه می دانیم که خیلی ها برای وقت گذرانی به نمایشگاه می روند ولی امیدوارم اگر خلوت تر بوده، فروش بهتر بوده باشد و قشر کتاب خوانمان به قصد خرید کتاب رفته باشند.

مریم ایجادی
کتاب قبلی که از شما چاپ شد “پروانه ها در برف می رقصند” بود. می شود در مورد حال و هوای آن هم برایمان کمی توضیح دهید.

نازنین جودت
پروانه ها داستان زنی است که در قبرس زندگی می کند و اتفاقی برایش افتاده که در آستانه فروپاشی است. در روزهای سختی که در تنهایی با مسئله ای که برایش پیش روزگار می گذراند، یاد تنها عشق زندگی اش می افتد که در جنگ مفقودالاثر شده. او را مخاطب قرار می دهد و خاطرات گذشته اش را با او مرور می کند و این رفت و برگشت های زمانی تا پایان کتاب ادامه دارد.

مریم ایجادی
برای علاقمندان به نویسندگی بفرمایید که از کجا می توانند شروع کنند؟

نازنین جودت
کتاب زیاد بخوانند و زیاد بنویسند. مشقِ نوشتن، به شکوفایی قلم بسیار کمک می کند. داستان هایشان را در جلسات داستان خوانی بخوانند و به نقد های خوب و تکنیکی گوش بدهند و کارهایشان را بازنویسی کنند. شرکت در کارگاه های خوب با اساتید شناخته شده هم به بهتر نوشتن و آشنایی با تکنیکهای داستان نویسی خیلی کمک می کند.

مریم ایجادی
لطفا بفرمایید رشته تحصیلی شما چیست؟

نازنین جودت
مترجمی زبان انگلیسی

مریم ایجادی
به تازگی رشته ادبیات داستانی به رشته های دانشگاهی ما اضافه شده است. به نظر شما شرکت در این دوره ها می تواند کمکی برای علاقمندان به نویسندگی باشد؟

نازنین جودت
نمی توانم به این سوال جواب بدهم چون کسی را نمی شناسم که این رشته را انتخاب کرده باشد. بنابراین در این مورد صاحب نظر نیستم.

مریم ایجادی
از بین نویسندگان ایرانی قدیم و معاصر سبک کدام نویسنده ها را بیشتر می پسندید و چرا؟

نازنین جودت
قلم خانم شیوا ارسطویی را بسیار دوست می دارم و هر چه بنویسند با علاقه و اشتیاق می خوانم. کارهای آقای پیمان اسماعیلی را هم با علاقه دنبال می کنم.

مریم ایجادی
از بین نویسندگاه خارجی چطور؟

نازنین جودت
در مورد نویسند های خارجی کارهای نویسنده بخصوصی را دنبال نمی کنم. کارهای ترجمه ای را که خوب باشند و دوستان پیشنهاد بدهند، می خوانم.

مریم ایجادی
ماهی یک بار شما جلسه ای در جایی برگزار می کنید وبا حضور نویسنده کتاب به بررسی کتاب می پردازید می شود کمی در مورد آن توضیح دهید؟

نازنین جودت
بله. من سالها در جلسات نقد کتاب شرکت می کردم. در بیشتر این جلسات دو منتقد دعوت می کنند که کتاب را نقد می کنند و جمعیتی به نقدشان گوش می کنند. همیشه فکر می کردم کاش فرصتی به همه حاضرین در جلسه داده شود تا نظرشان را در مورد کتاب مورد نظر بگویند. گاهی از بین همین نقد ها و نظرها نویسنده به مواردی می رسد که در نوشتن کار بعدی اش می تواند کمک کند. بالاخره یک روز تصمیم به این کار گرفتم و با کمک یکی از دوستان نویسنده با کافه ای هماهنگ کردیم و یک هفته در میان به بهانه کتابی دور هم جمع می شویم و همه دوستان حاضر در جلسه نظراتشان را با نویسنده در میان می گذارند.

مریم ایجادی
امروزه وضعیت نقد را چگونه می بینید؟

نازنین جودت
نظر کلی نمی شود در این زمینه داد. اما همین که از گذشته جدی تر شده و کارهای بیشتری نقد می شوند جای خوشحالی و امیدواری است.

مریم ایجادی
از اینکه در این مصاحبه شرکت کردید متشکرم و آرزوی موفقیت براتون دارم.

نازنین جودت
ممنون، برای شما هم همینطور.

• پیشنهادات
  • bitaazimi68

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    1
    امتیاز واکنش
    0
    عالی بود
    ممنون