آموزشی آموزش زبان استانبولی|Dibaکاربر نگاه

وضعیت
موضوع بسته شده است.

Diba

کاربر نگاه دانلود
کاربر نگاه دانلود
ارسالی ها
86,552
امتیاز واکنش
46,640
bir kez, bir defa, bir kere - once
iki kez, iki defa, iki kere - twice
birçok kez, defa, kere - several times
hiç - ever [in positive sentences]
hiç - never [in negative sentences]

Neredeydin? - [or colloquial - Nerdeydin?] - Where have you been? / Where were you?
Have you ever been to Antalya? - Hiç Antalya'da bulundun mu?
Have you ever been to Antalya? - Hiç Antalya'ya gittin mi?
Yes,I have been there once/twice. - Evet, bir defa/iki defa/ orada bulundum.
Yes,I have been there many times. - Evet, bir çok kere (bir çok kez/ bir çok defa) oraya gittim.
No, I have not been/never been there. - Yo, Antalya'ya hiç gitmedim.
No, I have not been/never been there. - Yo, Antalya'da hiç bulunmadım.

Have you ever been to?

There are two methods to translate this in Turkish - (1) The Formal Method - and - (2) The Familiar/Informal method.
(1) Formal: -de / -da / -te / -ta bulunmak - to be (found) in/on at a place
Hiç Ankara' da bulundun mu? - Have you ever been to Ankara? - [Literature - formal]
(2) Informal: -a/ -ya, -e/-ye gitmek - to go to a place
Hiç Ankara' ya gittin mi? - Have you ever been to Ankara [Colloquial Speech - informal)

• پیشنهادات
  • Diba

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    86,552
    امتیاز واکنش
    46,640
    About the Weather berbat - awful fırtına - storm soğuk - cold güneş - sun (n.) sıcak - hot güneşli - sunny (adj.) güzel - good, nice hava sıcaklığı - temperature harika - marvellous sıcaklık - heat yağmur - rain (noun.) derece - degree(s) yağmur yağmak - rain (verb.) şemsiye - umbrella yağmurlu, yağışlı - rainy (adj.) ılık - warm kar - snow (n.) hava - weather kar yağmak - snow (v.) hava tahmini - weather forecast kar yağışlı, karlı - snowy (adj.) hava durumu - weather condition dolu - hail rüzgar - wind (n.) hafif - light yel - wind sert - heavy poyraz - breeze durmak - stop (v.) rüzgar esmek - to blow wind (v.) yıldırım - lightning (n.) rüzgarlı - windy (adj.)​

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Diba

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    86,552
    امتیاز واکنش
    46,640
    Ne güzel bir gün! - What a lovely day!
    Hava yarın nasıl olacak? - What will the weather be like tomorrow?
    Yine güneşli, fakat biraz rüzgarlı. - It's sunny again, but a little windy.
    Kaç derece? - What is the temperature?
    Hava çok sıcak. . - The weather is very hot.
    Neredeyse 31 derece. - Nearly 31°C (degree Celsius).
    Erzurumda kar yağacağını düşünüyor musun? - Do you think it will snow in Erzurum?
    Sanmıyorum. Kar için erken. - I don't think so. It is early to snow.
    Fırtına olacağını düşünüyor musun? - Do you think there will be a storm?
    Sanmıyorum. - I don't think so.
    Ama Ağrı'da kar yağıyor. - But it is snowing in Ağrı.
    Orada kar yağışı ne zaman durur? - When will it stop snowing up there?
    Yakında durur. - It will stop soon.
    Yağmur mu başlayacak? - Will it start to rain?
    Evet, birazdan yağmur başlayacak gibi. - Yes, looks like rain soon.
    Şemsiyeye ihtiyacım olur mu? - Do I need an umbrella?
    Sana şemsiyeni yanına almanı öneririm. - I suggest you to get your umbrella with you.
    Ne berbat hava! Saat başı değişiyor. - What an awful weather! It changes hourly.
    Yağmur mu yağıyor? - Is it raining?
    Evet, yağıyor. - Yes, it is (raining).

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Diba

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    86,552
    امتیاز واکنش
    46,640
    [FONT=times new negah, times, serif]Merhaba
    سلام
    [FONT=times new negah, times, serif]kasim: Merhaba[/FONT]​
    کاسیم : سلام
    [FONT=times new negah, times, serif]Sibel: Merhaba[/FONT]​
    سیبل : سلام
    [FONT=times new negah, times, serif]kasim: Benim adım kasim[/FONT]​
    کاسیم : اسم من کاسیم ( قاسم در فارسی ) است
    [FONT=times new negah, times, serif]Sibel: Benim adım Sibel[/FONT]​
    سیبل : اسم من سیبل است
    [FONT=times new negah, times, serif]kasim: Memnun oldum[/FONT]​
    کاسیم : خوشوقت شدم
    [FONT=times new negah, times, serif]Sibel: Ben de memnun oldum[/FONT]​
    سیبل : من هم خوشوقت شدم
    [FONT=times new negah, times, serif]Nasılsınız[/FONT]​
    چطوری ؟
    [FONT=times new negah, times, serif]Ahmet bey: Günaydın[/FONT]​
    آقای احمد : صبح بخیر
    [FONT=times new negah, times, serif]Hülya hanım: Günaydın[/FONT]​
    خانم هولیا : صبح بخیر
    [FONT=times new negah, times, serif]Ahmet bey: Nasılsınız[/FONT]​
    آقای احمد : حال شما چطوره ؟
    [FONT=times new negah, times, serif]Hülya hanım: İyiyim, teşekkür ederim.siz nasılsınız[/FONT]​
    خانم هولیا : خوب هستم ، تشکر میکنم . شما چطور هستید ؟
    [FONT=times new negah, times, serif]Ahmet bey: Ben de iyiyim teşekkürler[/FONT]​
    آقای احمد : من هم خوب هستم ، متشکرم
    [FONT=times new negah, times, serif]Hülya hanım: Hadi hoşça kalın[/FONT]​
    خانم هولیا :خداحافظ
    [FONT=times new negah, times, serif]Ahmet bey: Hoşça kalın[/FONT]​
    [FONT=times new negah, times, serif]آقای احمد : خداحافظ [/FONT]​
    [FONT=times new negah, times, serif].[/FONT][FONT=times new negah, times, serif]Telefonda[/FONT]​
    پای تلفن ( مکالمه تلفنی )
    [FONT=times new negah, times, serif]kız: Alo, merhaba anne, nasılsın, iyi misin[/FONT]​
    [FONT=times new negah, times, serif]دختر : الو ، سلام مامان ، چطوری ؟ خوب هستی ؟[/FONT]​
    [FONT=times new negah, times, serif]Anne: İyiyim kızım, sen nasılsın[/FONT]​
    [FONT=times new negah, times, serif]مادر : خوبم دخترم ، تو چطوری ؟[/FONT]​
    [FONT=times new negah, times, serif]Kız: Ben de çok iyiyim anneciğim.Babam nasıl[/FONT]​
    [FONT=times new negah, times, serif]دختر : من هم خیلی خوب هستم مامان جونم . بابام حالش چطوره ؟[/FONT]​
    [FONT=times new negah, times, serif]Anne: Baban da çok iyi kızım[/FONT]​
    مادر : بابات هم خیلی خوبه دخترم
    [FONT=times new negah, times, serif]Kız: Görüşürüz anne, hoşça kal[/FONT]​
    دختر : میبینمت مامان ، خداحافظ
    [FONT=times new negah, times, serif]Anne: Görüşürüz kızım, iyi günler[/FONT]​
    مادر : میبینمت دخترم ، ظهر بخیر
    [/FONT]

Diba

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    86,552
    امتیاز واکنش
    46,640
    صفر تا ۹۹۹
    yüz
    100
    On bir
    11
    sifir
    0
    Yüz bir
    101
    On iki
    12
    bir
    1
    . . . . .
    . . . . .
    . . . . .
    . . . . .
    iki
    2
    iki yüz
    200
    Yirmi
    20
    üç
    3
    üç yüz
    300
    Otuz
    30
    dört
    4
    dört Yüz
    400
    kırk
    40
    beş
    5
    Beş Yüz
    500
    Elli
    50
    altı
    6
    Beş Yüz bir
    501
    altmış
    60
    Yedi
    7
    . . . . .
    . . . . .
    yetmiş
    70
    Sekiz
    8
    altı Yüz
    600
    Seksen
    80
    Dokuz
    9
    . . . . .
    . . . . .
    Doksan
    90
    on
    10

هزار تا صد هزار
    bin
    1000
    Bin on üç
    1013
    iki bin
    2000
    on bin
    10000
    yirmi beş bin
    25000
    Yüz bin
    100000

مثال

4,762,345,258

dört milyar yedi yüz altmış iki milyon üç yüz kırk beş bin iki yüz elli sekiz

اعداد اعشاری
    iki buçuk
    2.5
    sıfır virgül beş
    0.5
    bir virgül yedi yüz beş
    1.705
    kırk sekiz virgül sıfır on iki
    48.012
    üç yüz beş virgül sıfır sıfır sekiz
    305.008

Diba

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    86,552
    امتیاز واکنش
    46,640
    برای جمع بستن هم صفت و هم اسم در زبان ترکی استانبولی کافیست
    به آخر آن کلمه پسوند lar و یا ler رو اضافه کنیم .

چند مثال : :Kaç örnek​

ماشین ها

arabalar

ماشین

araba

خانه ها

Evler

خانه

ev

در ها
    kapılar
    در
    kapı
    کوه ها
    dağlar
    کوه
    Dağ
    گل ها
    çiçekler
    گل
    Çiçek
    تلخ ها
    acılar
    تلخ
    acı
    زیباها
    güzeller
    زیبا
    güzel
    مثال ها
    örnekler
    مثال
    Örnek
    کتاب ها
    kitaplar
    کتاب
    kitap
    عینکها
    gözlükler
    عینک
    gözlük

Diba

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    86,552
    امتیاز واکنش
    46,640
    رنگها در زبان ترکی استانبولی

سفید
    beyaz

سبز
    yeşil​
    سیاه
    siyah-kara​
    بنفش
    mor​
    قرمز
    kırmızı​
    قهوه ای
    kahverengi​
    زرد
    Sarı​
    آبی
    mavi​
    صورتی
    pembe​
    خاکستری
    gri​
    نارنجی
    turuncu​
    لاجورد
    lacivert​

Diba

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    86,552
    امتیاز واکنش
    46,640
    [FONT=times new negah, times, serif]. فعل زمان حال ساده: برای بیان فعلی است که درزمان حاضردرحال انجام شدن است. مانند: علی غذا می خورد، محمدرضا به مدرسه می رود و ... . در زبان ترکی زمان حال ساده به شکل زیر ساخته می شود:
    [FONT=times new negah, times, serif]Eylem+ı/i/u/ü+yor+um,sun,(dur),uz,sunuz,lar[/FONT]​
    [FONT=times new negah, times, serif]البته این که از کدامیک از ı/i/u/ü استفاده کنیم بستگی به قانون هماهنگی اصوات دارد که قبلا در مورد آن مفصلا صحبت شده است.[/FONT]​
    [FONT=times new negah, times, serif]چند مثال: :Birkaç örnek[/FONT]​
    [FONT=times new negah, times, serif]Almak: alıyorum می گیرم alıyoruz می گیریم [/FONT]​
    [FONT=times new negah, times, serif] می گیرید alıyorsun می گیری alıyorsunuz[/FONT]
    [FONT=times new negah, times, serif] می گیرند (alıyor(dur می گیرد alıyorlar[/FONT]​
    [FONT=times new negah, times, serif]Gelmek: geliyorum می آیم geliyoruz می آییم[/FONT]
    [FONT=times new negah, times, serif]geliyorsun می آیی geliyorsunuz می آیید[/FONT]
    [FONT=times new negah, times, serif]geliyor(dur) می آید geliyorlar می آیند[/FONT]
    [FONT=times new negah, times, serif]Görmek :görüyorum می بینم görüyoruz می بینیم[/FONT]
    [FONT=times new negah, times, serif]görüyorsun می بینی görüyorsunuz می بینید[/FONT]
    [FONT=times new negah, times, serif]görüyor(dur) می بیند görüyorlar می بینند [/FONT]​
    [FONT=times new negah, times, serif]Okumak : okuyorum می خوانم okuyoruz می خوانیم [/FONT]
    [FONT=times new negah, times, serif]okuyorsun می خوانی okuyorsunuz می خوانید [/FONT]
    [FONT=times new negah, times, serif]okuyor(dur) می خواند okuyorlar می خوانند[/FONT]
    [/FONT]
    [FONT=times new negah, times, serif]۳. فعل [FONT=times new negah, times, serif]منفی زمان حال ساده:با افزودن me و –ma- به ریشه افعال و ادامه روش بالا فعل [/FONT][/FONT][FONT=times new negah, times, serif]حال ساده منفی ساخته می شود.[/FONT]
    [FONT=times new negah, times, serif]چند مثال: :Birkaç örnek
    [FONT=times new negah, times, serif]Almak: almıyorum نمی گیرم almıyoruz نمی گیریم [/FONT]​
    [FONT=times new negah, times, serif] نمی گیرید almıyorsunuz نمی گیری almıyorsun[/FONT]
    [FONT=times new negah, times, serif] نمی گیرند almıyorlar نمی گیرد (almıyor(dur[/FONT]​
    [FONT=times new negah, times, serif]Gelmek: gelmiyorum نمی آیم gelmiyoruz نمی آییم[/FONT]
    [FONT=times new negah, times, serif]gelmiyorsun نمی آیی gelmiyorsunuz نمی آیید[/FONT]
    [FONT=times new negah, times, serif]gelmiyor(dur) نمی آید gelmiyorlar نمی آیند[/FONT]
    [FONT=times new negah, times, serif]Görmek :görmüyorum نمی بینم görmüyoruz نمی بینیم[/FONT]
    [FONT=times new negah, times, serif]görmüyorsun نمی بینی görmüyorsunuz نمی بینید[/FONT]
    [FONT=times new negah, times, serif]görmüyor(dur) نمی بیند görmüyorlar نمی بینند [/FONT]​
    [FONT=times new negah, times, serif]Okumak : okumuyorum نمی خوانم okumuyoruz نمی خوانیم [/FONT]
    [FONT=times new negah, times, serif]okumuyorsun نمی خوانی okumuyorsunuz نمی خوانید [/FONT]
    [FONT=times new negah, times, serif]okumuyor(dur) نمی خواند okumuyorlar نمی خوانند[/FONT]
    [FONT=times new negah, times, serif]3. حالت سوالی زمان حال ساده: [/FONT][FONT=times new negah, times, serif]برای سوالی کردن زمان حال ساده یک mu قبل از زواید شش گانه اضافه می کنیم و بین زواید شش گانه و ریشه فعل (به علاوه yor) یک فاصله می اندازیم.[/FONT]​
    [FONT=times new negah, times, serif]چند مثال: :Birkaç örnek[/FONT]​
    [FONT=times new negah, times, serif]Ben alıyor muyum ? من می گیرم؟ Biz alıyor muyuz? ما می گیریم؟ [/FONT]​
    [FONT=times new negah, times, serif] شما می گیرید؟ ?Siz alıyor musunuz تو می گیری؟ ?Sen alıyor musun[/FONT]
    [FONT=times new negah, times, serif]آنها می گیرند؟ ?Onlar alıyorlar mı او می گیرد؟ ?(O alıyor mu(dur[/FONT]​
    [FONT=times new negah, times, serif]Ben geliyor muyum? من می آیم؟ Biz geliyor muyuz? ما می آییم؟[/FONT]
    [FONT=times new negah, times, serif]Sen geliyor musun? تو می آیی؟ Siz geliyor musunuz? شما می آیید؟[/FONT]
    [FONT=times new negah, times, serif]O geliyor mu(dur)? او می آید؟ Onlar geliyorlar mı? آنها می آیند؟[/FONT]
    [FONT=times new negah, times, serif]Ben görüyor muyum? من می بینم؟ Biz görüyor muyuz? ما می بینیم؟[/FONT]
    [FONT=times new negah, times, serif]Sen görüyor musun? تو می بینی؟ Siz görüyor musunuz? شما می بینید؟[/FONT]
    [FONT=times new negah, times, serif]O görüyor mu(dur)? او می بیند؟ Onlar görüyorlar mı? آنها می بینند؟[/FONT]​

[FONT=times new negah, times, serif]Ben okuyor muyum? من می خوانم؟ Biz okuyor muyuz? ما می خوانیم؟[/FONT]
    [FONT=times new negah, times, serif]Sen okuyor musun? تو می خوانی؟ Siz okuyor musunuz? شما می خوانید؟[/FONT]
    [FONT=times new negah, times, serif]O okuyor mu? او می خواند؟ Onlar okuyorlar mı? آنها می خوانند؟ [/FONT]
    [FONT=times new negah, times, serif]3. حالت سوالی-منفی زمان حال ساده: [/FONT][FONT=times new negah, times, serif]برای ساختن سوالی-منفی زمان حال ساده یک mu قبل از زواید شش گانه اضافه می کنیم و بین زواید شش گانه و ریشه فعل (ma+yor) یک فاصله می اندازیم.[/FONT]​
    [FONT=times new negah, times, serif]چند مثال: :Birkaç örnek[/FONT]
    [FONT=times new negah, times, serif]Ben almıyor muyum ? من نمی گیرم؟ Biz almıyor muyuz? ما نمی گیریم؟ [/FONT]​
    [FONT=times new negah, times, serif] شما نمی گیرید؟ ?Siz almıyor musunuz تو نمی گیری؟ ?Sen almıyor musun[/FONT]
    [FONT=times new negah, times, serif]آنها نمی گیرند؟ ?Onlar almıyorlar mı او نمی گیرد؟ ?(O almıyor mu(dur[/FONT]​
    [FONT=times new negah, times, serif]Ben gelmiyor muyum? من نمی آیم؟ Biz gelmiyor muyuz? ما نمی آییم؟[/FONT]
    [FONT=times new negah, times, serif]Sen gelmiyor musun? تو نمی آیی؟ Siz gelmiyor musunuz? شما نمی آیید؟[/FONT]
    [FONT=times new negah, times, serif]O gelmiyor mu(dur)? او نمی آید؟ Onlar gelmiyorlar mı? آنها نمی آیند؟[/FONT]
    [FONT=times new negah, times, serif]Ben görmüyor muyum? من نمی بینم؟ Biz görmüyor muyuz? ما نمی بینیم؟[/FONT]
    [FONT=times new negah, times, serif]Sen görmüyor musun? تو نمی بینی؟ Siz görmüyor musunuz? شما نمی بینید؟[/FONT]
    [FONT=times new negah, times, serif]O görmüyor mu(dur)? او نمی بیند؟ Onlar görmüyorlar mı? آنها نمی بینند؟[/FONT]​

[FONT=times new negah, times, serif]Ben okumuyor muyum? من نمی خوانم؟ Biz okumuyor muyuz? ما نمی خوانیم؟[/FONT]
    [FONT=times new negah, times, serif]Sen okumuyor musun? تو نمی خوانی؟ Siz okumuyor musunuz? شما نمی خوانید؟[/FONT]
    [FONT=times new negah, times, serif]O okumuyor mu? او نمی خواند؟ Onlar okumuyorlar mı? آنها نمی خوانند؟ [/FONT]

[FONT=times new negah, times, serif]* توجه: کلا در زبان ترکی حتی در متون خیلی ادبی (dir,dır,dur,dür) نوشته و خوانده نمی شوند و به طور کلی کاربردی ندارند (فقط برای این نوشتم که اگر در جایی دیدید تعجب نکنید).[/FONT]
    [/FONT]

Diba

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    86,552
    امتیاز واکنش
    46,640
    [FONT=times new negah, times, serif]زمان گذشته ساده:
    [FONT=times new negah, times, serif]Geçmiş kipi[/FONT]​
    برای بیان زمانی است که در گذشته به طور کامل انجام شده است،آن هم در یک لحظه.برای ساختن این فعل ابتدا مصدر را از ریشه فعل حذف کرده و سپس پسوند di- (یا dı ,du,dü) را (با توجه به هارمونی اصوات) به آن اضافه می کنیم.
    Yemek::مانند
    Yedim خوردم Yedik خوردیم
    Yedin خوردی Yediniz خوردید
    Yedi خورد Yediler خوردند
    * برای افعالی که ریشه آنها به f,s,t,k,ç,ş,h,p ختم می شوند پسوند di- (یا dı ,du,dü) به ti- (یا tı ,tu,tü) تبدیل می گردد و سپس زواید شش گانه برای صرف آورده می شود.
    مانند: رفتن :Gitmek
    Gittim رفتم Gittik رفتیم
    Gittin رفتی Gittiniz رفتید
    Gitti رفت Gittiler رفتند
    صرف تعداد دیگری از افعال در زمان گذشته:
    Görmek: دیدن
    Görm دیدم Görk دیدیم
    Görn دیدی Görnüz دیدید
    Gör دید Görler دیدند
    Almak: گرفتن​
    Alm گرفتم Alk گرفتیم
    Aln گرفتی Alnız گرفتید
    Al گرفت Allar گرفتند
    Yapmak: انجام دادن
    Yapm انجام دادم Yapk انجام دادیم
    Yapn انجام دادی Yapnız انجام دادید
    Yap انجام داد Yaplar انجام دادند
    Okumak: خواندن
    Okudum خواندم Okuduk خواندیم
    Okudun خواندی Okudunuz خواندید
    Okudu خواند Okudular خواندند
    حالت منفی زمان گذشته ساده: برای ساختن این حالت مصدر را از ریشه منفی فعل حذف کرده پسوند di- (یا dı) را به آن اضافه کرده و سپس زواید شش گانه را می آوریم.
    مانند:
    نیامدن : Gelmemek
    Gelmedim نیامدم Gelmedik نیامدیم
    Gelmedin نیامدی Gelmediniz نیامدید
    Gelmedi نیامد Gelmediler نیامدند
    Almamak: نگرفتن
    Almadım نگرفتم Almadık نگرفتیم
    Almadın نگرفتی Almadınız نگرفتید
    Almadı نگرفت Almadılar نگرفتند
    حالت سوالی زمان گذشته ساده: برای ساختن این حالت از mi (یا با توجه به هارمونی اصوات mı,mu,mü) استفاده می کنیم.
    مانند:
    Aldım mı? = گرفتم؟ Almadın mı? = نگرفتی؟
    Gördüm mü? = دیدم؟ Görmedin mi? = ندیدی؟
    Sattı mı? = فروخت؟ Satmadı mı? = نفروخت؟
    Geldi mi? = آمد؟ Gelmedi mi? = نیامد؟
    Okudu mu? = خواند؟ Okumadı mı? = نخواند؟
    . اصولا نمی آیند ler,lar و dir برای تمام زمانها و وجوه​
    [/FONT]

Diba

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    86,552
    امتیاز واکنش
    46,640
    [FONT=times new negah, times, serif]زمان آینده ساده:
    [FONT=times new negah, times, serif]:[/FONT][FONT=times new negah, times, serif]Gelecek zaman[/FONT]​
    برای بیان زمانی است که در آینده انجام می شود است،یعنی درآینده گوینده قصد انجام آن را دارد.برای ساختن این فعل ابتدا مصدر را از ریشه فعل حذف کرده و سپس پسوند ecek- وacak- را (با توجه به هارمونی اصوات) به آن اضافه کرده و سپس پسوندهای فاعلی شش گانه را به آن اضافه می کنیم.این پسوندهای شش گانه عبارتند از:
    im ım iz ız
    sin sın siniz sınız
    tir tır ler lar
    Görmek: مانند: دیدن
    Göreceğim خواهم دید Göreceğiz خواهیم دید
    Göreceksin خواهی دید Göreceksiniz خواهید دید
    Görecek خواهد دید Görecekler خواهند دید
    Alacağım خواهم گرفت Alacağız خواهیم گرفت
    Alacaksın خواهی گرفت Alacaksınız خواهید گرفت
    Alacak خواهد گرفت Alacaklar خواهند گرفت
    حالت منفی زمان آینده ساده: برای ساختن این حالت مصدر را از ریشه منفی فعل حذف کرده پسوند ecek- (یا acak-) را به آن اضافه کرده و سپس زواید شش گانه را می آوریم.
    * در این زمان معمولا ma به mı و me به mi تبدیل می شود. گرچه فرم اول آنها نیز رایج می باشد.
    مانند: نخواهد گرفت Almayacak نخواهد گرفت Alyacak
    مانند: نیامدن : Gelmemek
    Gelmiyeceğim نخواهم آمد Gelmiyeceğiz نخواهیم آمد
    Gelmiyeceksin نخواهی آمد Gelmiyeceksiniz نخواهید آمد
    Gelmiyecek نخواهد آمد Gelmiyecekler نخواهند آمد
    Almamak: نگرفتن
    Almıyacağım نخواهم گرفت Almıyacağız نخواهیم گرفت
    Almıyacaksın نخواهی گرفت Almıyacaksınız نخواهید گرفت
    Almıyacak نخواهد گرفت Almıyacaklar نخواهند گرفت
    حالت سوالی زمان آینده ساده: برای ساختن این حالت از mi (یا با توجه به هارمونی اصوات mı) استفاده می کنیم.
    Görmek: مانند: دیدن
    Görecek miyim? خواهم دید؟ Görecek miyiz? خواهیم دید؟
    Görecek misin? خواهی دید؟ Görecek misiniz? خواهید دید؟
    Görecek mi? خواهد دید؟ Görecekler mi? خواهند دید؟
    Alacak mıyım? خواهم گرفت؟ Alacak mıyız? خواهیم گرفت؟
    Alacak mısın? خواهی گرفت؟ Alacak mısınız? خواهید گرفت؟
    Alacak mı? خواهد گرفت؟ Alacaklar mı? خواهند گرفت؟
    حالت سوالی منفی زمان آینده ساده: برای ساختن این حالت بعد از فعلهای صرف شده پسوند mi , mı و سپس زواید شش گانه مربوط را می آوریم.
    Görmemek: مانند: دیدن
    Görmiyecek miyim? نخواهم دید؟ Görmiyecek miyiz? نخواهیم دید؟
    Görmiyecek misin? نخواهی دید؟ Görmiyecek misiniz? نخواهید دید؟
    Görmiyecek mi? نخواهد دید؟ Görmiyecekler mi? نخواهند دید؟
    Almamak: گرفتن​
    Almıyacak mıyım? نخواهم گرفت؟ Almıyacak mıyız? نخواهیم گرفت؟
    Almıyacak mısın? نخواهی گرفت؟ Almıyacak mısınız? نخواهید گرفت؟
    Almıyacak mı? نخواهد گرفت؟ Almıyacaklar mı? نخواهند گرفت؟

[/FONT]

وضعیت
    موضوع بسته شده است.

برخی موضوعات مشابه

بالا