وان شات [One Shot] چیست؟

وضعیت
موضوع بسته شده است.

فاطمه تاجیکی

مدیر بازنشسته
کاربر نگاه دانلود
ارسالی ها
2,423
امتیاز واکنش
47,929
به نام خالق هستی...
سلامی دوباره به شما نگاه دانلودی های عزیز...
یک توضیح در مورد وان شات برای شما عزیزان دارم لطفا متن زیر را مطالعه کنید:

وان
Please, ورود or عضویت to view URLs content!
[One Shot] چیست؟

همونطور که ملاحظه می کنید وان شات یک اصطلاح خارجی به معنای -یک صحنه- هست.
وان شات یعنی نوشته ای داستانی از یک صحنه ی مهم، زیبا و یا بهترین صحنه از یک رمـان یا به قول عموم چکیده و برگزیده ی قسمتی از رمـان، در قالب یک داستان کوتاه هست...

این نوشته داستانی کوتاه، هدف دار و بدون کوچک ترین تغییری در زمان و مکان واقعه و یا صحنه ی رمـان منتخب می باشد.

سوال و مطلب اصلی اینه که اصول نوشتن یک وان شات چجوری هست؟
اول باید صحنه یا فضای مورد نظرتون رو از یک رمـان انتخاب کنید توجه داشته باشید صحنه مورد نظرتون باید مهم،یا اینکه زیباترین صحنه رمـان باشه.

نکته: برای وان شات نوشتن باید توی نوشتن و توصیف فضا سازی مهارت کافی رو داشته باشید.
مثلا من فضای یک خونه رو از رمـانی انتخاب میکنم.
توی کل وان شات این فضا نباید تغییر کنه و همون فضا تا آخر وان شات بمونه حتی نباید فضای حیاط اون خونه وارد داستان بشه‌!
بطور کلی یعنی وقتی شما وان شات رو شروع کردید به نوشتن و فضا مورد نظرتون رو انتخاب کردید نباید از اون فضا خارج بشید و تمام اتفاقات توی همون فضا بمونه غیر از این باشه نوشته شما وان شات محسوب نمیشه.

نکته دوم: شخصیت ها توی وان شات محدود هستن و نباید شخصیت جدیدی وارد وان شات بشه!
بطور مثال:در فضای اون خونه ای که انتخاب کردید به جز شخصیت های درون اون خونه نباید هیچ شخصیت جدیدی وارد داستان بشه و داستان محور همون فضا و شخصیت ها بچرخه.

نکته سوم: نوشتن وان شات میتونه بین ۱ تا ۱۸ پست باشه.

دقت داشته باشید فضا سازی محور اصلی وان شات نویسی هست و همه ی احساسی که به خواننده منتقل میشه بستگی به همین یک عنصر نویسندگی داره یعنی در وان شاتی که مینویسید فضای داستان رو به خوبی به نمایش بذارید چون عنصر اصلی داستانه و یک وان شات اگر فضاسازی خوبی نداشته باشه باعث دفع خواننده میشه.

موفق باشید
...مدیریت بخش کتاب...

آخرین ویرایش توسط مدیر:
وضعیت
موضوع بسته شده است.

برخی موضوعات مشابه

بالا