چرا همه سمت رمان های تخیلی رفته اند ؟

asalezazi

کاربر نگاه دانلود
کاربر نگاه دانلود
ارسالی ها
84
امتیاز واکنش
3,123
بله و به شرطی که ی ایده جدید توش باشه
ی تخیل جدید الان همه تخیلا شده خون اشام و روح و جن و اژدها و ...
در صورتی که فضای ذهن خیلی باز و محدود به همینا نیست

• پیشنهادات
  • Amir2527

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    58
    امتیاز واکنش
    422
    ادبیات گمانه‌زن (به
    Please, ورود or عضویت to view URLs content!
    : Speculative fiction) عنوانی کلی برای سبک‌ها و زیرسبک‌هایی است که دنیایی متفاوت با دنیای واقعی را تصویر می‌کنند. به طور کلی با این تعریف ادبیات گمانه‌زن سبک‌های
    ،
    و
    و زیرسبک‌های آن‌ها را در برمی‌گیرد.

خب با توجه به تعریف بالا میشه گفت دلیل اصلی کسانی که به سمت این گونه از ادبیات میرن فاصله گرفتن از دنیای واقعیه.
    شخصا ادبیات گمانه زن و به خصوص ژانر فانتزی رو بیشتر از هر ژانر دیگه ای دوست دارم اما اصلا چیزی که تحت عنوان ادبیات گمانه زن تو این انجمن و انجمن های مشابه جا افتاده رو به هیچ وجه قبول ندارم دلیلش هم مشخصه اکثرا تکراری کلیشه ای و خیلی سطحی هستن چون دوستانی که سراغ نوشتن در این ژانر میرن خودشون رو به شدت به چند تا موضوع (که همه ما می دونیم چه موضوعاتی هستن پس نیازی نمی بینم اسم ببرم) محدود کردن و این داره به ادبیات گمانه زن در ایران ضربه می زنه. از دوستان خواهش می کنم که فقط با خوندن چند تا از این آثار ضعیف(با عرض پوزش خدمت نویسندگان عزیز ببخشید که رک صحبت می کنم ولی لازمه) و کلیشه ای این گونه رو قضاوت نکنید. پیشنهاد می کنم چند تا از آثار ممتاز و درجه یک رو هم بخونید(اونایی که در سطح جهان شناخته شده و محبوبن و به عنوان شاهکار ازشون یاد میشه) اون موقع س که می فهمید ادبیات گمانه زن حرف هایی خیلی بیشتر از دم زدن در مورد جن و فرشته و شیطان و خون آشام و سفر در زمان و... برای گفتن داره. می فهمید که شاید ماهیت این گونه این باشه که یه دنیای غیر واقعی رو نشون بده اما آثاری هستن که با استفاده از همین دنیا های غیر واقعی واقعیت های تلخ و شیرین دنیای واقعی رو نشون میدن و به آدم گوشزد می کنن.
    و یه پیشنهاد برای کسانی که می خوان تو این گونه داستان بنویسن: یه نویسنده خوب باید قبل از هرچیز یه کتابخون خوب باشه. پس قبل از اینکه شروع به نوشتن کنید مطمئن شید که به اندازه کافی کتاب خوب مخصوصا در ژانر مورد نظرتون و در موضوعی که می خواید در موردش بنویسید خوندید(البته هرچقدر هم که کتاب بخونید بازم کافی نیست پس هرچه بیشتر بخونید بهتره) و در کنار اون ها حداقل چند تا کتاب و مقاله در مورد داستان نویسی و قواعد اون مخصوصا در گونه ادبیات گمانه زن بخونید. ادبیات گمانه زن گسترده ترین گونه ادبیات در دنیاست و دست نویسنده های این گونه از هر گونه دیگه ای بازتره، این خود شما هستین که خودتون رو به چند موضوع خاص محدود می کنید. خواهش می کنم از محدود کردن خودتون جلوگیری کنید و از هنجار شکنی نترسید!

اینا فقط بخشی از چیزهایی بود که باید گفته می شد اما چون زمانم محدوده به گفتن همینا بسنده می کنم. ممنون از اینکه وقتتونو صرف خوندن حرفای من کردید، امیدوارم حداقل یک کتابخون با خوندن این حرفا نظرش در مورد این ژانر ها عوض بشه یا حداقل یک نویسنده با خوندنشون به خودش بیاد و دست از دامن زدن به کلیشه ها برداره!

ن. مقصودی(ngn)

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    794
    امتیاز واکنش
    62,699
    اگه همین موصوعات رو درست نوشته بشه و جدید، خودش یه کار هنریه!
    شک نکن تخیلی نویسا باهمین موضوعات میتونن بهترینارو خلق کنن..

asalezazi

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    84
    امتیاز واکنش
    3,123

bluebloom

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    3,510
    امتیاز واکنش
    69,983

Winterlady

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    624
    امتیاز واکنش
    11,231
    با این حرف اصلا موافق نیستم ،تخیل یه سبکه نویسنده های ژانر رمانتیک و عاشقانه هم تخیل بکار میبرن ولی مشکل اساسی نویسنپه های ژانر تخیلی فانتزی ایرلنی کپی برداری و عدم خلاقیت در به وجود آوردن موجودات جدیپه ،جن ،روح و اینها در حال هم هسن و پیامبرهایی داشتیم که در زمان سفر کردن
    تخیل کمک میکنه تا با سبک جدیدی خیر و شر رو بشناسیم ،قهرمان خلق کنیم و دنیا و شعار آزادی‌به سبک قلم نخیل بدیم
    ماهیت تخیل اینه[/QUOTE]
    بله واسه همینه که ما همش شعار میدیم ولی هیچوقت به هیچ جا نمیرسیم تو خیالمون میگیم فلان تو عملمون فقط بیرون گود پا رو پا انداختیم میگیم لنگش کن شما اصلا متوجه عمق مطلبی که من گفتم نشدی

برخی موضوعات مشابه

بالا