چرا رمان بخوانیم؟

parmidanazari

کاربر نگاه دانلود
کاربر نگاه دانلود
ارسالی ها
307
امتیاز واکنش
4,689
قابل توجه دوستانی که به رمان علاقمندند

چرا رمان بخوانیم

پیش‌تر در سالِ ۹۰ در برنامه‌ای تلویزیونی، دربارهٔ دلایلِ کتاب‌خوانی صحبت کرده‌ام. مجری از من پرسید چرا رمان بخوانیم.

جوابِ صریحِ من این بود که کتاب‌خوانی به کتاب‌خوان فرصت می‌دهد تا بدونِ پرداختِ هزینهٔ مالی و جانی‌ای که نویسنده یا شخصیت‌هایِ کتاب پرداخت کرده‌اند، تجربهٔ آن‌ها را مالِ خود کند. این محکم‌ترین دلیل برایِ کتاب‌خوانی‌ست.

برایِ بسیاری از ما تجربه کردنِ زندگیِ یک فرانسوی، یک روسپی، یک امریکاییِ بیکار، یک مردِ شکست‌خورده، یک زنِ مطلقه، یک رئیسِ خانوادهٔ مافیایی، یک قاتل، یک آنارشیست یا یک بیمارِ روانی ناممکن است اما خواندنِ رمان به ما فرصت می‌دهد بدونِ آسیب‌دیدن، زندگیِ همهٔ آن‌ها را تجربه کنیم.

چه شکست‌ها و چه موفقیت‌ها که با رمان‌خوانی مالِ ما می‌شود، بدونِ آنکه برایش هزینه‌ای بپردازیم و به پرتگاه‌های خطیر نزدیک شویم.

چه عشق‌ها، چه سرگذشت‌ها، چه ترس و شادمانی‌ها که کتاب می‌تواند به ما بدهد، بدونِ آنکه سفر کنیم، آبرومان را به مخاطره بیندازیم و رنج بکشیم.

این یعنی مهیا کردنِ چندینِ فرصتِ زندگی، یعنی فراهم شدنِ فرصتِ چندزیستیِ انتزاعی، یعنی افزودن بر عرضِ زندگی؛ فقط با پرداختِ چندهزار تومان و صرفِ چند ساعت وقت.

حسام الدین مطهری
داستان نویس

• پیشنهادات
  • A..M..A

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    93
    امتیاز واکنش
    153
    چون دوست داریم خب

برخی موضوعات مشابه