چرا "اول شخــص"؟ چرا "سوم شخــص"نه؟

اول شخص یا سوم شخص؟

• اول شخــص

رای: 8 66.7%
  • سوم شخــص

رای: 4 33.3%

• مجموع رای دهندگان
    12

Elahe0852

کاربر نگاه دانلود
کاربر نگاه دانلود
ارسالی ها
249
امتیاز واکنش
7,322
سلام دوستان
همونطور که می دونید امروزه رمان و رمان خوانی رشد شگفت انگیزی داشته و کمتر کسی پیدا میشه که در طول زندگیش، حداقل نگـاه دانلـود رو نخونده باشه.
چه در دنیای مجازی و چه در دنیای کاغذی رمان هایی با سبک و ژانر متفاوت و ایده هایی گاه کلیشه ای و گاه نو وجود دارن که خواننده رو به طرف خودشون جذب می کنن.
اما چیزی که تو این تاپیک مورد بحثِ، گرایش خواننده به اول شخص نویسیه!
نظر شخصی من در این باره اینه که اول شخص مثل یه عکس دو بعدیِ اما سوم شخص شبیه یه تصویر سه بعدی عمل میکنه؛ به عبارتی خواننده از چند جهت با شخصیت و داستان ارتباط بر قرار می کنه، بنابر این...

چرا "اول شخــص" ؟ چرا "سوم شخــص" نه؟

آخرین ویرایش:
  • پیشنهادات
  • Zahraツ

مدیر بازنشسته
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    869
    امتیاز واکنش
    6,807
    خب اوا شخصه و خواننده خودشو تو موقعیت اون شخصیت قرار میده
    اگه کل رمان سوم شخص باشه مث اینه ک یکی برات قصه بگه بخوابی:D
    و اینکه خب بهتره یه چیزایی مخفی بمونه تا رمان جذاب تر بشه
    بیشتر اول شخص باشه گاهیم سوم شخص بهتره ب نظر من

Jupiter

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    719
    امتیاز واکنش
    34,110
    به نظر من چون سوم شخص نوشتن سخت تره ، وقتی سوم شخص می نویسی دقیقا همون طور که گفتی رمان حالت سه بعدی پیدا میکنه یعنی کار نویسنده سخت تره باید توی همه ی ابعاد بتونه به خوبی تمام شخصیت ها رو شرح بده ، چون سوم شخص به توصیف همه چی می پردازه پس یعنی باید نویسنده هر چی تو چنته داره رو کنه اما اول شخص راحت تره ، هم اینکه تنها چیزایی که نویسنه بخواد رو میفهمیم ( ماخواننده ها ) و هم اینکه برداشت ما از داستان برداشت شخصیت راویه و کار نویسنده توی شخصیت پردازی خیلی راحت تر میشه چون همین که به اولی خیلی پر و بال بده کافیه بقیه رو ما تجسم میکنیم از توصیفات :)

Elahe0852

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    249
    امتیاز واکنش
    7,322

فاطمه صفارزاده

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    9,452
    امتیاز واکنش
    41,301
    وقتی رمان اول شخص نوشته شده باشه خواننده با اون ارتباط خاصی برقرار میکنه اما اگه سوم شخص باشه این ارتباط به اسدگی برقرار نمیشه مگه اینکه نویسنده ی با تجربه‌ای باشه.
    البته من خودم با رمانی که سوم شخص نوشته شده موافق ترم چون میشه به کل رمان تسلط داشت .

ghazal-m

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    959
    امتیاز واکنش
    9,572
    اول شخص نوشتن ساده نیست؛ همونطور که سوم شخص نوشتن!
    بعضی رمان ها با بعضی موضوعات نیازمند اول شخص نوشته شدن هستن و سوم شخص نمی تونه اونطور که باید رمان رو خوب جلوه بده. اگر یه رمانی (چیزی مثال می زنم که از برترین هاست) مثل ربکا از زبان سوم شخص نوشته می شد، آیا می تونست احساسات زنی که راوی بود و اسمش تا پایان مجهول موند رو نشون بده؟ آیا می تونست اونطور که باید خوانننده رو به بازی بگیره؟
    جواب " نه " است.
    پس مسلما سوم شخص علی رغم حرفه ای بودن همیشه خوب نیست...
    هر کدوم جای خودشون کاربرد هایی دارن...

amIRali

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    926
    امتیاز واکنش
    5,503
    نویسنده با توجه به صلاحدید خودش حق داره از دید هر شخصی بنویسه
    به نظر من درست نیست که بگیم خب من شروع میکنم به نوشتن میخوام یه رمان سوم شخص یا اول شخص یا .... بنویسم
    خیلی از نویسنده های بزرگ هم تو پارت های مختلف از زاویه های دید دیگری استفاده میکنن
    نظر من اینه که اینکار قشنگ تره و خواننده رو بیشتر جذب میکنه.
    در مجموع هر کدوم از زاویه دید ها ویژگی خاص خودشون رو دارن همونطور که بچه ها اشاره کردن، سوال اینجاست که چرا از زاویه های دید مختلف استفاده نکنیم؟
    شاید بگین خواننده گیج میشه یا رمان پیچیده میشه ، برعکس رمان جذاب تر میشه و خواننده عمیق تر و با دید بهتری میخونه

روژینا.ابراهیمی

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    102
    امتیاز واکنش
    662
    من نظر شخصیمو میگم .
    به نظر من سوم شخص هیچ جذابیتی نداره ! بقول دوستمون زهرا انگار یکی داره قصه میگه ! بعدشم اونجوری که باید و شاید روی آدم تاثیر نمیذاره .
    اما اول شخص انگار شخصیت خود آدمه ، قشنگ میشه احساسشو درک کرد و شنید . و همچنین چون همه چیز رو نیست ، گره های خوبی میشه توی داستان زد که جذابش کنه .
    من خودم به شخصه این عقیده رو دارم اما درستش اینه که نویسنده اگر نویسنده باشه ، فرقی نمی کنه زاویه دید چی باشه ، از هر دوشون میتونه بهترین رمان رو دربیاره !
    ( دوستان نویسنده لطفا از چند زاویه دید کردن رمان خودداری کنید ، تا میایم با احساسات آقای ایکس آشنا شیم ، میره سر احساسات خانوم ایگرگ . این مدلی اصلا جذابیت نداره و بدتر آدمو زده میکنه گیج میشیم . این مدل زاویه دیدها مال نویسنده های خیلی ابتداییه که هنوز از زاویه دید درست و صحیح سر درنمیارن یا شایدم توانایی نوشتن کامل یه رمان از یه زاویه دید رو ندارن ! به هرحال هرکسی میتونه رمان بنویسه اما همه رمان خوب نمی نویسن ! پس مطالعه بیشتر ، لطفا بیشتر ... توصیه می کنم نویسنده هایی که میخوان احساسات همه شخصیت ها رو توی رمان بیان کنن ، از زاویه سوم شخص استفاده کنن . با تشکر از زحمات همه دوستان نویسنده )

آخرین ویرایش:

Blue song

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    112
    امتیاز واکنش
    1,764
    بستگی به رمان،زاویه دید مناسب هم فرق می کنه.برای رمان های جنایی و معمایی و ترسناک و...که داستان بیشتر از شخصیت اهمیت داره بهتره که سوم شخص نوشته بشه البته نه همیشه.برای رمان های عاشقانه اول شخص به نظر بهتره چون راحت تر می شه با شخصیت ارتباط برقرار کرد.

برخی موضوعات مشابه

بالا