کمک به نویسندگان

کدام گزینه باعث بهتر فهمیدن رمانی که میخونید میشه ؟؟

• مجموع رای دهندگان
    62

parmidanazari

کاربر نگاه دانلود
کاربر نگاه دانلود
ارسالی ها
307
امتیاز واکنش
4,689
من دانای کل رو میپسندم!به نظرم خیلی بهتره...البته در مواقعی که لازم باشه زندگی چند آدم رو شرح بدیم..
و همین طور لحن کتابی هست که رمان یا داستان رو زیبا میکنه!

• پیشنهادات
  • ا.ج

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    595
    امتیاز واکنش
    15,713
    شیوه روایت(منظور اونجاهایی هست که دیالوگ یا مونولوگ نیست)اگه دانای کل باشه و از گفتار محاوره پرهیز کنه،جذابیت فزاینده ای داره؛مضاف بر این که اکثر قریب به اتفاق رمانهای پر فروش دنیا تابع این قاعده ان.
    اما دیالوگ یا مونولوگ ها تابع حوادث،طراحی شخصیت،دوره ی زمانی داستان و... هستن.
    مثلا یه شخصیت لات معابانه حرف میزنه،یکی داستان دیگه در 600 سال پیش روایت میشه پس می طلبه که از لحن های تارخی بهره گرفته بشه،یا ممکنه یه شخصیت در هول ولا باشه خب مُسَلمه که باید نحوه لحن مقطعی داشته باشه.

*ROyA

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    3,052
    امتیاز واکنش
    25,600
    اول شخص بنظرم بهتره چون زاویه دید از شخصیت اصلیه رمانه و ما با توجه به احساسات اون رمان رو میخونیم احساساتش میتونه تاثیر گذار تر باشه
    اما سوم شخص هم در بسیاری از موارد خیلی خوبه چون رمان رو ازهمه زوایای دید میشه بررسی کرد:)

بیتـــ♣ـــا

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    11
    امتیاز واکنش
    383
    من خودم، کلا اول شخص رو میپسندم.
    دلیل منطقی هم برای انتخابم ندارم ولی سوم شخص حس خوبی رو بهم نمیده و باعث میشه رمانی که دارم میخونم؛ دیرتر تموم بشه.
    البته استثنا هم داریم!
    و در مورد گفتاری یا کتابی بودن رمان...
    بستگی به ژانر و داستانِ رمان داره.
    مثلا رمانهای عاشقانه ابکی رو گفتاری بنویسن خیلی بهتره.

ARTAN._SH

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    108
    امتیاز واکنش
    5,241
    سوم شخص بهتره!شاید بعضی نویسنده ها باهاش راحت نباشن.اما به نظرم بهترین زاویه دیده.
    مثلا توی بعضی از رمانا از زبان چند شخصیت داستان رو می نویسن.عوض این کار نویسنده می تونه از زاویه دید دانای کل استفاده کنه.اینطوری کار خودشم راحت تر کرده چون همزمان می تونه راجع به چند شخصیت توضیح بده و رابـ ـطه ی بین مخاطب و شخصیت ها بهتر صورت می گیره.در زاویه دید اول شخص مخاطب بیشتر با یه شخصیت خو می گیره ولی در دانای کل اینطور نیست.
    راجع به ادبی یا محاوره ای بودنش نظری خاصی ندارم:/اما به نظرم سوم شخص کتابی بهتره!

آخرین ویرایش:

Negin.k

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    3,432
    امتیاز واکنش
    23,507
    دقیقا به خاطر همین من سوم شخص رو نمیپسندم
    چون که از زبان چند شخصیت همزمان بازگو میکنه و این گیج کنندس.مخصوصا اینکه بعضی نویسنده ها جوری مینویسن که معلوم نیس از زبان کدوم شخصیته.
    مثال میزنم:
    گفت:دوستت دارم عزیزم.
    پوزخندی زدم.چه دختر سبکی!!
    خیلی گیج شدم.آخه چرا باید از من به عنوان همسرش خواستگاری کنه؟؟

در این حالت بیشتر نویسنده ها حتی یادشون میره که پرش زمانی یا حداقل شخصیتی رو مشخص کنن!!مثل رمان مرد من.خودم به شخصه نصفه ولش کردم چون گیجم کرده بود.معلوم نبود کدوم شخصیت داره این فکرارو میکنه!!الان شما از مثال بالام فهمیدید که یهو از افکار پسره پرید به دختره؟؟تازه من یخورده ضایع این کارو کردم نویسنده مرد من طوری نوشته بود که کلا شخصیت دختر و پسرش معلوم نبود!!!
    و زاویه دید اول شخص بیشتر اوقات اعصاب آدمو خورد میکنه.مثلا شما رمان هیچکسان سه رو بخونید.من نمیگم اتفاقا رمانش عالی بود.ولی به نظرتون اگه وقتی بهراد بیهوش شد، نویسنده عزیزمون از زبان مسعود یا سورن میگفت چه اتفاقاتی افتاده،ابهامات از بین نمیرفت؟؟مخصوصا حالا که قصد ادامه دادن رمان رو نداره.
    مثال:
    گفت:دوستت دارم.
    واقعا اون مهبد بود ازم خواستگاری کرد؟؟یعنی باور کنم؟؟نمیدونم.گیج شدم.
    داشتم بی هدف تو خیابون میرفتم که مهبد رو دیدم که همراه ستاره تو کافی شاپ نشسته بودن.اشک تو چشمام جمع شد.حداقل میذاشت دو روز از خواستگاریش بگذره بعد ازم زده شه.هه چه فکر و خیالا که نکردم!!!
    حالا از دید چند شخصیته:
    ((فرناز))
    گفت دوستت دارم!!!
    ((مهبد))
    چند ساعت بعد خواستگاری از فرناز:
    پوزخندی زدم.چه دختر سبکی!!!اومده و داره ازم خواستگاری میکنه!!!ولی من فرناز رو دوست دارم.میخوام که همسر خودم باشه.مال من.
    ((فرناز))
    گیج شده بودم.چرا باید از من به عنوان همسرش خواستگاری کنه؟؟مگه اون ستاره رو دوست نداشت؟؟نمیدونم ولی من دوستش دارم.
    اه فرناز فکر کن!!شاید بخواد از احساساتت سوءاستفاده کنه!!

به نظرتون کدوم بهتر بود؟؟خودتون قضاوت کنین.البته به این کوتاهی هم نیس ولی من چون میخواستن مثال بزنم اینطوری کردم.

آخرین ویرایش:

ARTAN._SH

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    108
    امتیاز واکنش
    5,241
    هر کس نظری داره!
    و این که می گید یه مواقعی گیج می شید که الان داره راجع به کدو شخصیت می نویسه باید بگم به قلم نویسنده بر می گرده!
    نویسنده باید اونقدر حرفه ای باشه و سعی کنه بین شخصیت هاش فرق بزاره و مخاطب بتونه این تفاوت بین شخصیت هارو احساس کنه!
    دقیقا من با زاویه دید دانای کل همچین موضوعاتی رو دیدم!اما من کلی گفتم.و این نظر شخصی من بودو نظرم رو به کسی تحمیل نکردم.

gisia

کاربر اخراجی
    ارسالی ها
    56
    امتیاز واکنش
    190

من شخصا سوم شخص رو میپسندم که در حین تعریف داستان و فضا و اتفاقات به صورتی کتابی، و زمانی که دیالوگ ها رو بیان میکنه محاوره نوشته شه

برخی موضوعات مشابه

بالا