مصاحبه و گفتگو مصاحبه آی‌فیلم با محمدعلی باشه آهنگر، کارگردان فیلم سینمایی «ملکه»

• شروع کننده موضوع Behtina
  • بازدیدها 104
  • پاسخ ها 0
  • تاریخ شروع

Behtina

کاربر نگاه دانلود
کاربر نگاه دانلود
ارسالی ها
22,523
امتیاز واکنش
65,135
[BCOLOR=rgb(255, 255, 255)]
118656.jpg
[/BCOLOR]
محمدعلی باشه آهنگر کارگردان فیلم سینمایی «ملکه»، در گفت‌وگو با آی‌فیلم به ارائه توضیحاتی درباره این فیلم پرداخت.
[/BCOLOR]
آی‌فیلم: آقای باشه‌آهنگر،فیلم شما برخوردار از تصاویر بسیار بدیعی است و درکنار این تصاویر جذاب دوربین سیال و پویا است.هچنین صحنه پردازی خوبی در فیلم وجود دارد که مکمل یکدیگرهستند.شما از قسمتی از پالایشگاه آبادان استفاده کردید که صحنه های آسیب دیده به خوبی بازگوکننده حال و هوای جنگ بود.در این مورد توضیحاتی بفرمایید.
[/BCOLOR]
باشه‌آهنگر: بسیاری از صحنه های فیلم «ملکه» در زمان جنگ مورد اصابت گلوله قرار گرفته بود و صحنه‌های فیلمبرداری نیز مکان‌هایی بود که در دوران جنگ بیشترین آسیب ها را دیده اند و اکنون نیز آسیب‌ها وجود دارد.در فیلم «فرزندخاک» هم فضاسازی جنگ را تجربه کرده بودم و در سینمای دفاع مقدس اگر فضاسازی مناسبی نداشته باشیم، باورپذیری اثر دچار مشکل می شود و این شکوه و گستردگی فیلم سینمایی «ملکه» یکی از بزرگ‌ترین مشکلات فیلم بود، چون اگر نتوانیم وسعت محیط را به تماشاگر به درستی نشان دهیم، مخاطب موضوع را گم می کند. به عنوان مثال برج دیده‌بانی ملکه طبق واقعیت دقیقا کنار رودخانه اروند قرار گرفته بود و این بسیار مشکل بود که این برج دیده‌بانی را در فیلم کنار روخانه نشان دهیم.
[/BCOLOR]
آی‌فیلم: آمارو ارقام نشان می‌دهد ارتباط خوبی بین فیلم با مخاطب ایجاد نشده است. به نظر شما دلیل این مطلب چه می‌تواند باشد؟
[/BCOLOR]
باشه‌آهنگر: فیلم در جشنواره سال ۹۰ سیمرغ انتخاب تماشاگران در بخش بین الملل را گرفت، اما زمانی که در اکران عمومی، سینمای کمی به فیلم تعلق می گیرد فروش خوبی هم ندارد و فیلم محکوم می شود به این که با مخاطب ارتباط خوبی برقرار نکرده است و اعتقاد من بر این است که یک همت جمعی در بین برخی مسئولان وجود داشت که این فلیم اکران موفقی نداشته باشد.
[/BCOLOR]
آی‌فیلم: میزانی ابهام در تمام مراحل فیلم وجود دارد.این ابهام از کجا نشات می‌گیرد؟
[/BCOLOR]
باشه‌آهنگر: کمی تعجب می‌کنم این ابهام برای شما انقدر برجسته است.در جنگ فضاهای مبهمی وجود دارد.شما با دشمنی می‌جنگید که حتی گاهی صورتش را نمی‌بینید.شخصیت اصلی فیلم یک سیر رشدی دارد و شاید برای برخی تماشاگران که عادت به فیلم‌های ساده دارند شاید سخت باشد و مقوله جنگ اصلا مقوله ساده‌ای نیست و گاهی اوقات نمی‌شود این فضای معنوی را به روشنی بیان کرد.
[/BCOLOR]
آی‌فیلم: مضمنون فیلم در اکثر فیلم‌ها یکی ازغرایز انسانی مانند عشق،صلح،دوستی و ... است. به نظر شما مضمون فیلم چیست؟
[/BCOLOR]
باشه‌آهنگر: مضمون فیلم «ملکه» از نظر من دفاع تا آخرین قطره خون و در عین حال مدارا کردن با دشمن است تا دشمن را به راهی نفرستیم که دست به انتحاری بزند و یاد بگیریم در جایی که دشمن مردانه نمی‌جنگد، ما مردانه بجنگیم.
[/BCOLOR]
آی‌فیلم: بازی‌ها در فیلم خوب است.چیدمان بازیگران غیر متعارف است.د راین خصوص توضیح دهید؟
[/BCOLOR]
باشه‌آهنگر: من با خودم گفتم که بازیگرانی باید رد فیلم «ملکه» داشته باشم که بتوانند یک احساس طولانی مدت را در فیلم جاری کنند و این کار توسط بازیگر تئاتر بهتر صورت می‌گرفت.
[/BCOLOR]
آی‌فلیم: شما خودتان در جنگ حضور داشتید و این حضور در جنگ توانسته به شما کمک کند؟
[/BCOLOR]
باشه‌آهنگر: همیشه فکر می‌کردم آشنایی با جنگ یک مزیت است، اما وقتی نوشته هایم از دوران دفاع مقدس را نشان می دهم خیلی ها آن ها را باور نمی‌کنند و این مزیت بعضی اوقات به تهدید تبدیل می شود. همین فیلم «ملکه» را خیلی از افراد باور نکردند و باید بگویم اتفاقاتی در جنگ افتاده است که خیلی‌ها از افرادی که در جبهه‌ها حضور داشتند حاضر نیستند حتی آن اتفاقات را به صورت شفاهی بگویند و ما سعی می‌کنیم بخش بسیار معمولی را به تصویر بکشیم و برای نشان دادن ذره‌ای از این اقیانوس کار دشواری داریم و بزرگ‌ترین مساله ما این است که درک نمی‌شویم.
[/BCOLOR]

برخی موضوعات مشابه

بالا