نقد رمان معرفی و نقدرمان لمس جادو | ^Maryam^ کاربر انجمن نگاه دانلود

فاطمه تاجیکی

مدیر بازنشسته
کاربر نگاه دانلود
ارسالی ها
2,423
امتیاز واکنش
47,929
سلام خدمت نویسنده محترم.
اگه میشه یکبار پاسخ نقدتون رو بخونید خیلی جبهه گرفتید منتقدهای من با بررسی دقیق و دلیل رمان شما رو نقد کردن و از اونجا که شما عضو شورای نقد هستید باید متوجه باشید که یک منتقد چقدر برای نقد زحمت میکشه و بی دلیل چیزی رو نمیگه.
من توی قوانین ذکر کرده بودم که نویسنده حق اعتراض به منتقدهای من رو نداره و وقتی منتقد ایرادات رمان رو میگه نویسنده مجبور به ویرایش رمان خود باتوجه به نقدها رو داره در خوب بودن قلم شما شکی نیست از اونجایی که من نقدها و رمان شما رو مطالعه کردم میبینم حق با منتقدهاست و بادلیل صحبت کردن.
لحن پاسختون خیلی تند بود.
رمان شما نقد شده و تا96/2/20فرصت دارید با توجه به نقد ها رمانتون رو ویرایش کنید و به من اطلاع بدید درهنگام ویرایش رمان پستی درتایپک رمانتون قرار ندید.
قلمتون خوبه با تمرین و تکرار بهتر هم میشه
موفق باشید.

فاطمه تاجیکی مدیریت نقد انجمن نگاه دانلود.

• پیشنهادات
  • parmida.d

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    64
    امتیاز واکنش
    412
    بسمه تعالی

نام
    Please, ورود or عضویت to view URLs content!
    :

های با اسم مشابه هست . اما با توجه به ژانر تخیلی و محتوای داستان این تشابه باعث شوکه کردن خواننده میشه . مثلا من خواننده با دیدن اسم
    میگم با
    دارای ژانر پلیسی طرف هستم در صورتی که اینطور نیست . ایهام موجود در نام
    باعث جالب شدن اون شده . این اسم باعث درگیری ذهن خواننده میشه .

ارتباط بین اسم
    و محتوا به خوبی بعد از ادامه ی داستان دیده میشد . و مطمئنا در بعد بیشتر این این قضیه مشخص میشه .

جلد
    :

جلد انتخابی شما تصویر یک دختر با چشم ابی که در وجودش یک گرگ وجود داره هست . این جلد به من القا کرد که ایرسا توانایی گرگ شدن رو داره . تصویر اصلی با ژانر تخیلی
    هماهنگی داشت . اما برای گوشه ی
    به نظرم بهتر بود که یک عکس عاشقانه قرار بدید .

جلد
    تقریبا میشه گفت شبیه به تصورات اولیه من بود . البته باید تا پایان
    صبر کرد .

خلاصه
    :

خلاصه
    جز اولین قدم ها برای جذب خواننده است . میشه گفت خلاصه داستان معرف اصلی
    شما ، قلم شما و ایده ی شماست . خلاصه ای مناسب هست که توش گره باشه و برای خواننده سوال ایجاد کنه . خلاصه شما تا حدی در این امر موفق بود و حتی مطرح کردن سوال هایی مثل اینکه چرا پادشاه ایرسا رو بعد از 18 سال فراخونده که خودتون در خلاصه قرار دادید جالب بود و باعث میشد حتیاگه سوال برای خواننده ایجاد نشده باشه شما این سوال رو داده باشید . از نظر من گره خلاصه شما نجات دادن الناز بود . اصلا الناز چرا باید نجات پیدا کنه ؟ این گره در خلاصتون جالب بود . سوال ها رو هم که خودتون مطرح کرده بودید و جذاب بود .

مقدمه :

مقدمه ی
    بعد از خلاصه جز عناصر مهم جذابیت داستان برای شروع به شمار میده . در اصل شما باید با مقدمتون خواننده ای که کتاب رو شروع کرده جذب کنید . مقدمه قدم دوم معرفی داستان شماست و باید به موضوعتون مرتبط باشه ویک دید کلی به خواننده بده . مقدمه باید باعث ایجاد حس خوب و ترغیب در خواننده بشه . مقدمه ی شما در یک کلمه عالی بود . ارتباط با اسم
    و دادن دید کلی به خواننده رو میشد به وضوح در اون دید . من خیلی جذب مقدمتون شدم . میشد برای ژانر عاشقانه هم یک سری جملات در مقدمه قرار میدادید .

ایده :

ایده ی
    شما ایده ای جدید و نو هست . کلیشه ای بودن در ایدتون دیده نمیشه . چرا که خواننده رو شوکه میکنه . خواننده انتظار اتفاقات دیگه ای رو در داستان داره مثلا بازگشت ایرسا به سرزمینش فقط برای نجات الناز باشه . اما اینطور نیست و بازگشت ایرسا برای نجات الناز فقط بهانست .

زاویه دید :

زاویه دید بهتره از اول تا آخر داستان یکی باشه . تا خواننده دچار دوگانگی نشه . شما از یه جایی به بعد زاویه دید داستانتون رو تغییر دادید . زاویه دید دانایای کل دست شما رو برای بیان احساسات و عواطف و اتفاقات برای همه ی شخصیت های داستان باز میذاره . اما هیجان زاویه دید اول شخص به اینه که شما نمیدونید توی مغز طرف مقابل چی میگذره و برای افراد دیگه ی داستان چه اتفاقی میفته و این میتونه جذاب باشه . بهتر بود از اول با یک زاویه دید پیش میرفتید . یکی از کارهای قشنگ هم نوشتن زاویه دید در پست اول
    هست . واجب نیست اما خوبه اگه باشه .

شروع :

شروع
    شما در نگاه اول یک دید کلی نسبت به چهره ایرسا داد . شما برای بیان رنگ چشم ایرسا بسیار عالی عمل کردید . شروع
    شما به دور از کلیشه بود . اما بهتر بود اگر یک مقدار داستان رو مبهم تر میذاشتید . تا خواننده رو به دنبال خودتون بکشونید . میشد برای پست دوم بازگشت به گذشته رو در نظر گرفت و در پست اول با ذهن خواننده بازی بشه .

سیر و روند :

اتفاقات شوکه کننده در روند داستان از نکات جذاب و بسیار زیبای
    شما هست . اینکه پست هاتون با فراز و نشیب همراه هست باعث میشه خواننده دلزده نشه و دنبال
    شما بیاد . اتفاقات در
    نه باید خیر سیر نزولی رو طی کنند و نه باید خیلی سیر صعودی رو طی کنند . زیادی بودن هیجان و یا یکنواختی دل خواننده رو میزنه . توی ژاننر تخیلی باید هیجانات به مراتب بیشتر از باقی ژانر ها دیده بشه . شما به خوبی در این باره پیش رفته بودید . و به قول معروف
    رو شور یا بی نمک نکرده بودید . اگر گره ای در
    قرار میدید بهتره یک کم با گره بازی کنید تا ذهن خواننده درگیر بشه . این یه نکته مثبت در نگارش
    های تخیلی به حساب میاد . یه نویسنده که ژانر تخیلی مینویسه باید ذهن قوی برای گذاشتن گره ها داشته باشه و تلاش زیادی میطلبه . پس اگر گره ای قرار دادید باهاش بازی کنید .

ژانر :

دوژانر انتخابی شما جز ژانر های پر طرفدار هستن .

یکی از ژانر های انتخابی شما ژانر تخیلی هست که ب خوبی در
    دیده میشه . و شما توی نشون دادن این ژانر خیلی خوب عمل کردید . زادگاه خیالی ایرسا و جادوگر بودن مادر ایرسا و غیره .

ژانر عاشقانه فعلا برای شخصیت اولتون دیده نشده . اما روابط عاشقانه ی خانوادگی به خوبی دیده میشه .

نثر
    :

نثر
    شما ادبی و محاوره ای هست . تا یک جایی ادبیه و بعدش به محاوره ای تغییر میکن . یکی از فواید نثر ادبی اینه که نویسنده میتونه برای تبدیل
    به کتاب اقدام کنه . اگر استفاده از ارایه های ادبی مناسب باشه
    میتونه خیلی جذاب بشه . از فواید نثر محاوره ای میشه به درک راحت تر اون توسط خواننده اشاره کرد . خواننده معمولا با نثر محاوره ای بیشتر ارتباط برقرار میکنه . اگه میشد که کل
    با یک نثر نوشته بشه بهتر بود

علامت و اشتباهات نگارشی :

رعایت علائم نگارشی جز مهمی از نگارش داستان هست . چون خیلی جاها علائم نگارشی هست که حس و حال داستان رو به ما میفهمونه . شما به نسبت خوب این مورد رو رعایت کرده بودید . البته توی دیالوگ هاتون نباید این اصل رو از یاد ببرید . خصوصا توی علامت « . »

« ... » رو برای دیالوگ ها استفاده کنید . توی منولوگ ها استفاده از این علامت جایز نیست به جای « ... » در دیالوگ ها بهتره از «،» استفاده کنید . غلط های املایی تا جایی که خوندم مشاهده نشد .

بافت
    :

به قول معروف انگار هیروشیما و ناکازاکی در تاریکی تاریکی فرو رفته بود قول معروف هست ؟

یک جاهایی شما به جای استفاده از فعل از مصدر استفاده کرده بودید . مثلا « استفاده کردن » . مصدر نمیتونه جای فعل رو بگیره .

مثال : از کنار قفس های کوچک که داخل همه قفس ها،شامل سگ و گربه میشد،به سادگی می گذشتند

شکل صحیح : از کنار قفس های کوچکی که شامل سگ و گربه بود به سادگی میگذشتند .

مثال : به چشمان رکس خیره شد و با دانستن خبر "ایلیا اومده" شتاب زده به سمت در اصلی خانه دوید

شکل صحیح : به چشمان رکس خیره شد و شنیدن خبر بازگشت ایلیا شتاب زده به سمت در دوید .

مثال :ایلیا از روی مبل سه نفره ی کرم رنگ،بیرون امد

شکل صحیح : ایلیا از روی مبل سه نفره ی کرم رنگ بلند شد .

شخصیت پردازی :

ایرسا قهرمان داستان محسوب میشه . شخصیت ایرسا تلفیقی از شجاعت و مهربانیه . شخصیت ایرسا باتوجه به سنش رفتار میکنه و رفتار های ضد و نقیض در اون دیده نمیشه . شوخ طبعی ایرسا به اندازست که هم شوخی هاش مناسب سنش هست و همینطور زیاد از حد نیست .

پدر ایرسا نشون دهنده ی یک پدر محکم هست . تکیه گاه خوب و مهربانی برای خانواده .

ایلیا برادر ایرسا عاشق همسرش هست ولی به نظر یک مقدار ترسو میرسه . شخصیت ایلیا دوست داشتنی هست .

بقیه اشخاص هم نقش معقولی در داستان دارند و زیاد از حد و کمتر از حد توی
    نیستند .

توصیف ها :

توصیفات به خواننده کمک میکنه تا درک درست تری از
    داشته باشه . توصیفات باعث برقراری ارتباط بین خواننده و
    میشه . به طوری که اگر توصیفات کم باشن خواننده نمیتونه اون ازتباط اصلی رو با
    داشته باشه و اگر زیاد باشه خواننده خسته میشه . توصیفات باید به قدری باشه که دل خواننده رو نزنه . تعادل در توصیفات خیلی مهم هست . یکی دیگه از عوامل مهم لو ندادن چهره ها در لحظه است . توی پستای مختلف و کم کم باید چهره ی شخصیت ها روشن بشه . شما توی این امر خوب پیش رفتید . البته توی توصیف چهره های شخصیت های فرعی من نتونستم زیاد ارتباط بگیرم . یه مقدار کم بود . با اینکه توضیفات در
    شما یک مقدار کم بود اما همون مقدار کم رو خیلی خوب بیان کرده بودید در اصل گیرایی خاصی داشت . پیشنهاد من اینه که بیشتر روی توصیفات کار کنید .

مثلا توصیف فضای شهر رو من نتونستم در
    ببینم .

دیالوگ ها و مونولوگ ها :

دیالوگ ها و مونولوگ ها جز مهمی از داستان هستن . تعادل بین این دو باید رعایت بشه . استفاده ی زیاد از حد از هر کدوم از اینا باعث میشه که خواننده دلزده بشه . پست اول شما تقریبا همش مونولوگ بود . دیالوگ های شما به خاطر اینکه ژانر
    تخیلی هست حرف های کلیشه ای و عادی نیستن . بهتره توی دیالوگ ها کوتاه گویی رعایت بشه و از زیاده گویی پرهیز بشه تا خواننده خسته نشه .

باور پذیری :

تقریبا بیشتر قسمت های
    باور پذیر بودن . البته ژانر تخیلی باور پذیریش متفاوته . چون سرزمین تخیلی که واقعا وجود نداره ! اما یه مورد که من دیدم صمیمیت سریع ایرسا با عموی تازه از راه رسیدش بود . این قسمت به نظرم بهتر بود بیشتر روش کار میشد .

کلام آخر :

شما قلم بسیار گیرا و خوبی دارید . من از
    شما لـ*ـذت بردم و اینده ی درخشانی برای شما میبینم .

« عضو شورای نقد انجمن نگاه دانلود »

ANDREA

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    4,712
    امتیاز واکنش
    68,494

ANDREA

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    4,712
    امتیاز واکنش
    68,494
    آخرین ویرایش:

فاطمه تاجیکی

مدیر بازنشسته
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    2,423
    امتیاز واکنش
    47,929
    سلام و خسته نباشید نویسنده عزیز.
    از شما تشکر میکنم بابت همکاری با شورای نقد.
    رمان شما بررسی شد و

ویرایش تأیید شد.

موفق باشید.
    با تشکر فاطمه تاجیکی مدیریت نقد

زهرابهاروند

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    592
    امتیاز واکنش
    62,180
    بسم اللّه الرحمن الرحیم

سلام مریم:) خسته نباشی عزیزم!
    رمانت رو دوست دارم و من رو یاد زمان شیرینِ خوندن کتاب های هری پاتر انداخت!
    بنظرم کمی حسِ شخصیت ها پایینه، مثلا حس ایلیا زمانی که گفت الناز دزدیده شده می تونست خیلی واقعی تر باشه، یا حس ترسی که آنا از دیدن سایه ی پشت پنجره به جونش میفته و یا حتی حس مهرداد و برادرش وقتی بعد از مدت ها همدیگرو دیدن. این حسا، با یه سری توصیفای بیشتر می تونستن خیلی خیلی بهتر از الان بشن.
    توی نگارشم فعلا رو جدا ننوشتی، مثلا می خواستم درسته نه میخواستم. البته این فعلو مثال زدم و توی رمان ندیدم.
    توصیف مکانت عالیه و من تونستم به خوبی فضاهارو تجسم کنم.
    قلم روونی داری و بهت تبریک می گم.
    الان رمان های تخیلی زیاد شدن و این سبک هم طرفدارای زیادی داره، لذا خوبه که نویسنده های این ژانر؛ اهداف و واقعیاتِ زندگی رو به سبک خاصشون بیان کنن، دقیقا مثل هری پاتر که نیروی عشق و همدلی و دوستی و تسلط اون بر سیاهی و تاریکیِ خودخواهی رو بیان می کرد! مطمعنم تو هم هدف داری و ان شاءاللّه موفق باشی دوست من:)

در پناه حق تعالی،
    یا علی مدد.​

برخی موضوعات مشابه

بالا