نقد رمان معرفی و نقد رمان من و دخترم،پسرم و باباش|Marya 1381 کاربر انجمن نگاه دانلود

Marya 1381

کاربر نگاه دانلود
کاربر نگاه دانلود
ارسالی ها
3,547
امتیاز واکنش
22,065
نام
Please, ورود or عضویت to view URLs content!
:من و دخترم،پسرم و باباش
نویسنده:Marya 1381
ژانر:عاشقانه،پلیسی،طنز

خلاصه:

این رمانم درمورد یه زن و شوهره که پلیس هستن و دوتا هم بچه ی ناز و شیطون دارن...مثلا این زن و مرد بزرگ شدن ها ولی عقلشون اندازه یه بچه دو ساله هم نیست...همش در حال کل کلن ولی دیوانه وار عاشق همن...اینا تصمیم گرفتن که دو گروه بشن...هر دفعه یکدومشون حال اون یکی رو میگرفت...خونشون یه میدون جنگ به تمام معناست...باور نمیکنی؟!...بخون اون وقت متوجه میشی...پایان خوش

• پیشنهادات
  • فاطمه تاجیکی

مدیر بازنشسته
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    2,423
    امتیاز واکنش
    47,929
    نویسنده عزیز ، ضمن عرض سلام ، ورود شما به تاپیک نقد که نشانی از نقد پذیری و علاقه مندی شما به پیشرفت قلمتان است را تبریک می گوییم . لطفا قبل از شروع فعالیت در تاپیک نقد ، قوانین بخش را مطالعه فرمایید .

توجه فرمایید که این چنین پیام ها اسپم محسوب میشوند و لازم است در صورت مشاهده ، پیام مربوطه را به کادر مدیریت بخش نقد ، گزارش دهید :
    -عزیزم ادامه بده
    -خیلی رمانت قشنگه من عاشقش شدم
    -تند تند پست بزار
    -تو رو خدا مهناز و فرهود بهم نرسن
    و...........
    برای آموزش " نقد " می توانید از تاپیک زیر بهره ببرید :

موفق باشید .
    مدیریت بخش نقد

36598

DENIRA

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    9,963
    امتیاز واکنش
    85,309
    *اسم
    : نام انتخابی شما مرتبط با ژانر داستان تون نیست. شما نام "من و دخترم، پسرم و باباش" رو انتخاب کردی در حالی که ما فقط در چندین پست اول شاهد شیطنت های ترانه،ترنم، سینا و تیام بودیم. بهتر بود برای
    خود یک نام کوتاه انتخاب می کردید. از نام های مفهومی و کوتاه و کلیدی استفاده کنید. نام های بلند زیاد در خاطر نمی مانند.
    *ژانر: ژانر منتخبی شما "عاشقانه، پلیسی و طنز" هست. برای ژانر عاشقانه می توان به عشق ترانه و سینا اشاره کرد. عشقی که هر لحظه بیشتر و بیشتر می شه. ژانر پلیسی
    تون تقریبا بیشتر از ژانر عاشقانه بود. اما در رابـ ـطه با طنز، رمانی ژانر طنز رو می گیره که با صحنه ها، دیالوگ ها و منولوگ هاش خنده رو روی لب های خواننده بیاره. متاسفانه در
    شما فقط کل کل بود(در پست اول) و ما تا الان شاهد هیچ طنزی در
    نبودیم.
    *خلاصه: خلاصه ای که شما نوشتید چیز خاصی در رابـ ـطه با
    به ما نمی ده. یک زن و شوهر که پلیس هستند، دو فرزند دارند و با توجه به این که الان در سن جوانی هستند مانند نوجوانان شیطنت می کنند و سر به سر یکدیگر می گذراند. من با خوندن خلاصه
    تون در رابـ ـطه با روند
    هیچ چیزی رو متوجه نشدم. تمام خلاصه
    شما تا پست شش اتفاق افتاد و از اون به بعد
    وارد ماجرای پلیسی می شه و صد و هشتاد درجه با خلاصه تفاوت پیدا می کنه. به شما پیشنهاد می کنم که خلاصه
    تون رو عوض کنید و یکی از گره های مهم در
    رو به کار ببرید.
    *جلد:تصویر بزرگ جلد
    ، یک زن و شوهر که با یک دست، دست همدیگر رو و با یک دست، دست بچه هاشون رو گرفتن. عکس رو جلد عاشقانه ست و عکس کوچیک بالای صفحه پلسی بودن
    رو نشون می ده. در رابـ ـطه با دختر عکس که به احتمال زیاد ترانه هستش باعث اختلافی میون جلد و
    می شیم. چون ترانه موهای مشکی داره اما دختر درون عکس موهای بلوند داره.
    *مقدمه: شما مقدمه روان و زیبایی رو انتخاب کردید. مقدمه
    به ژانر عاشقانه شما مربوطه و می تونه عشق زیاد بین سینا و ترانه رو نشون بده که بدون همدیگه هیچن. مقدمه تون کوتاه و مفید بود اما دو ژانر دیگه یعنی پلیسی و طنز رو فراموش نکنید.
    *شروع:
    شما با شیطنت ترانه و ترنم که یک سطل رب گوجه فرنگی رو، روی سینا و تیما می ریزن شروع می شه. بعد هم بالش بازی و گریه عجیب و غریب ترانه! کسانی که در نظام هستند به دلیل اینکه دائما با مجرمان سرو کله می زنن اخلاق خشک و شسردی دارند و تقریبا بی محبت هستند. اما در
    شما اوضاع فرق می کنه. ممکنه این شادی و هیجان از عشق زیاد باشه.
    شما شروع عادی داشت و من خواننده رو چندان جذب به خواندن نکرد. با کمی فکر کردن روی شروع و با توجه به این که ژانر شما طنزه می تونید شروع رو بهتر کنید. به جای دیالوگ های ساده و کلیشه ای دیالوگ های طنز رو به کار ببرید.
    *توصیفات(مکان، احساس، حالت، چهره) : توصیفات مکان شما نسبتا خوب بود. اما باید روش خیلی کار بشه چون شما در قسمتی سریع و تند توصیف می کنید مانند زمانی که ترانه از بیمارستان مرخص می شه و برمی گرده خونه ای که توضیح نداید برای کیه و کجاست. داخل اتاق می شه که تمام وسایل لیمویی هستند. شما با گفتن "پرده سفید با طرح گل لیمویی، کاغذی دیواری لیمویی، تخت دو نفره سفید وسط اتاق چسبیده به دیوار و یه میز آرایش لیمویی" سر و ته داستان رو در آوردید. بهتر بود که با حالت احساسات این اتاق رو تجزیه و تحلیل می کردید:
    وارد اتاق شدم، اونقدر خسته بودم که یک راست به سمت تخت دونفره سفید رنگ حرکت کردم و هنوز سرم به بالشت نرسیده بود خوابم برد.
    و یا :
    با دستم پرده لیمویی رنگ رو کنار زدم و از پنجره به بیرون نگاه کردم تا ببینم سینا کجا رفت.
    در زمانی که علی، سما، ترانه و سینا به دیسکو می رن هیچ توضیحی داده نشد و فقط به ظاهر و لباس پوشیدن اونا توجه کردید. شما باید توضیح می دادی دیسکویی که رفتند چجوریه که دوتا پلیس دارن می رن، به چه دلیلی می رن، اگه برای خوش گذرانیه جایی بهتر از دیسکو نیست؟ و اگه برای ماموریته هیچ چیزی نگفتید. توضیف هاتون درباره چهره خیلی ساده بود، چشم های زیتونی داره، چشم های مشکی دارم، موهام مشکیه، بینیم قلمیه و...
    شما می تونستید یه جور بهتر چهره ها رو معرفی کنید. مثلا:
    به چشم های مشکیش نگاه کردم. چقدر خسته بود.
    چهره سما، علی، ترنم و تیام هم به کل فراموش شده!
    *علائم نگارشی و غلط املایی: شما از علائم نگارشی مانند ، و ؛ استفاده نکردید و در
    تون تنها شاهد . و ! و ؟ بودیم. گذاشتن علامت تعجب و علامت پرسشی اون هم به طور زیاد مانند" سینا!!!!!!!" جایز نیست و تنها یک علامت تعجب کافیه. غلط املایی زیادی نداشتید اما با یک دور ویرایش می تونید کاملا اون ها رو ویرایش کنید. مثل:
    اصتلاح ( شیوه نادرست) -----> اصطلاح ( شیوه درست ) در پست 11
    بیشور(شیوه نادرست)----> بی شعور(شیوه درست) در پست 14
    مقاومت کنی( در این قسمت از جمله فعل باید منفی می شد، جمله شما این بود: بهتره مقاومت کنی خوشگلم وگرنه معزت متلاشی می شه ) ----> مقاومت نکنی ( شیوه درست) پست 21
    دُکی( شیوه نادرست) ----> زِکی ( شیوه درست) پست 4 ( اگر منظور شما دُکی بود در این قسمت اصلا مفهومی نداره و به احتمال زیاد منظورتون زِکی بوده )
    در بعضی اط قسمت ها حروف رو می کشیدید که بیشتر برای نشان دادن تعجب و ترس بود. این کار نباید انجام بشه و نویسنده باید جوری فضا سازی که که خواننده بدون این که حتی دیالوگی رو بخونه به ترس، خوش حالی تعجب پی ببره.
    در بعضی از پست ها حرف"خخخخخ" وجود داشت که نشان از خنده شخصیت ها بود. باید این "خخخخ" حذف بشه و با توصیف کردن خوش حالی شخصیت ها رو نشون بدید.
    *نثر: نثر
    شما محاریه ای که امروز بیشتر نویسنده ها از اون استفاده می کنند. در نثر تون مشکل خاصی وجود نداره و از کلمات نامناسب مثل بی شعور و... کمتر استفاده کنید چون از زیبایی
    کم می شه.
    *دیالوگ و مونولوگ: دیالوگ های
    تون بیشتر از مونولوگ هاست و این از زیبایی
    تون کم می کنه. دیالوگ ها پشت سر هم قرار دارن و ای یک پست ما فقط دیالوگ می خونیم و در قسمت های کوتاهی هم ترانه مشغول حرف زدن با وجوان و یا تجزیه و تخلیل رفتار شخصیت مقابله. زیاد بودن دیالوگ نمی تونه در توصیفات بهتون کمک کنه.
    *شخصیت پردازی: در
    شما شخصیت های زیادی مثل ترانه، سینا، ترنم، تیام، علی، سما، کریم، منصوری، آرمان، شایان، سمیرا و...وجود داره. شخصیت پر رنگ در
    ترانه و سینا هستند. بهتره که در ادامه به باقی شخصیت ها توجه کنید. شخصیت ترانه با توجه به متاهل بودن و مادر بودنش چندان مناسب نیست و تصور درستی رو به وجود نمیاره. رفتار هاش شبیه دختر بچه هاست، با توجه به اینکه در نیروی انتظامی کار می کنه! شخصیت سینا درست شبیه ترانه ست. پدری مهربون و دلسوز و عاشق ترانه، رفتار هایی رو داره که از یه پلیس اونم از نوع بهترینش نداره!
    *ایده: ایده
    شما تقریبا جدیده. یه زن و شوهر به ماموریتی می رن و ادامه ماجرا. بعضی چیزها گنگه مثل این که چطوری یک ماه همدیگه رو ندیدن در حالی که شما هیچ جای
    ننوشید یک ماه بعد، در اون یک ماه کجا بودن و ورود ترانه به باند چطوری بود. در زمانی که پیش منصور بودند فقط یک محموله جا به جا کردند و هیچ توضیحی به ما ندادید که دو ماه بودنشون در باند چه سودی داشت و چیکار کردن. چرا می خواستن برن پاریس و بهتر بود که که شخصیت آرمان رو سریع لو نمی دادید تا خواننده برای فهمیدن مشکل آرمان و ترانه ادامه
    رو می خوند.
    *باور پذیری: بعضی از قسمت های
    شما باور پذیر نیستند. اینکه دوتا پلیس به هیچ دلیلی برن دیسکو، لباسی بپوشن که در شان شون نیست، اونجا برقصن و... اگر برای ماموریت می رن باید گفته بشه که به چه دلیلی و اگه برای خوش گذرانی می رن پس ماموریت چی؟
    سینا خیلی راخت همه چیز رو به علی گفت هم باور پذیر نیست. ممکن بود که علی یه خیانتکار باشه و یه پلیس مجرب نباید همچین ریسکی رو بکنه.
    *نکات اخلاقی: بهتره که قسمت دیسکو رو از
    بردارید. و یا به شکل دیگه ای نشون بدید چون کاملا روند
    تون رو عوض کرد.
    متفرقه: از :) :( :| در
    استفاده نکنید. باید با توصیفات نشون بدید.
    با مطالعه و تحقیق می تونید قلمتون رو بهتر کنید.

عضو شوراے نقد انجمن نگاه دانلود

فروغ ارکانی

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    1,069
    امتیاز واکنش
    27,201
    نام
    :
    اسمی که برای رمانتون انتخاب کردید یعنی من و دخترم، پسرم و باباش، اولین تصویری که تو ذهن منه خواننده با دیدن این اسم نقش بست، دو گروه بود که یکی شامل مادر و دختر و یکی شامل پدر و پسره که با هم کل کل دارند و کری میخونند اما فقط در چند تا پست اول این تصاویر که تو ذهنم نقش بسته بود به واقعیت تبدیل شد، چون با حضور پیدا کردن دو شخصیت اصلی در نقش پلیس، ارتباط پیدا کردن
    با این اسم کمی سخت شد. در کل میتونستی اسم بهتری انتخاب کنی.
    جلد:
    تصویر بزرگ جلد رمانت، بیانگر اسمیه که برای
    انتخاب کردی اما تصویر بالا سمت چپ جلد که هفت تیر رو نشون میده باز هم ربطی به اسم رمانت نداره و خواننده تا وقتی که خلاصه
    رو یا خود رمانت رو نخوانده باشه نمیتونه به ژانر پلیسی رمانت پی ببره.
    خلاصه و مقدمه:
    خلاصه رمانت، محوری که
    بر پایه اون حرکت میکنه رو توضیح داده. مخاطب با دیدن اسم
    هم میتونه بفهمه که
    کلکلی و طنزه. بهتره خلاصه ای که مینویسی، طوری باشه که خواننده رو ترغیب به خودن
    بکنه. در مورد مقدمه هم باید بگم، حس میکنم ربط زیادی به
    نداره و بیشتر عاشق بودن شخصیت ها رو میگه.
    شروع:
    شروع
    میتونست قوی تر باشه. رمانی قوی و خوبه که شروعش هم قوی و خوب باشه و خواننده رو قلقلک بده تا ادامه
    رو هم بخونه. متاسفانه شروع
    شما خیلی آدم رو قلقلک نمیده و شاید میشه گفت بهترین تیکه اش همون خط اوله که میگه:
    «درحالی که دستمو رو دهنش گذاشته بودم تا صدای خندش بلند نشه آروم با خنده گفتم:هیس صدامونو میشنون...»
    این جا خواننده دلش میخواد بدونه که ترانه داره با کی حرف میزنه.
    شاید یه شروع بهتر بتونه بهت کمک بکنه.
    سیرداستان:
    سیر داستان فراز و فرود های زیادی نداره و هیجان خاصی رو به خواننده القا نمیکنه.
    با توجه به ژانر پلیسی، باید رمانت از هیجانات زیادی برخوردار باشه ولی شاید تنها قسمت هیجانی جایی بود که ترانه رو بیهوش کردن.
    در ضمن خیلی از پرش زمانی استفاده میکنی. مثلا وقتی که به ترانه حکم ماموریت داده شد، خیلی سریع رفتی یه ماه بعدش؛ اصلا درمورد این که تو این یک ماه ترانه چیکار کرد برای ماموریت توضیحی ندادی. یا اتفاقات طنزی که توی
    هست، کمی تکراری به نظر میرسه، به قول دوست عزیزم:« بهتره از یه چاشنی دیگه واسه مزه رمانت استفاده کنی» درواقع باید بگم که یکنواخت پیش میره.
    بهتره برای این که روند رمانت خوب پیش بره، از قبل برنامه ریزی دقیقی راجع به اتفاقاتی که قراره تو
    پیش بیاد، داشته باشی.
    دیالوگ ها و مونولوگ ها:
    بیشتر رمانت رو مکالمات شخصیت ها در بر گرفته و مونولوگ ها خیلی کم دیده میشن.
    وقتی هم که تلاش کردید تا افکار شخصیت ها رو و احساسات و حالتشون رو بیان کنید و خیلی کم به ماجرای
    پرداخته شده.
    یک نکته دیگه. برای لاتی صحبت کردن بهتره از اصطلاحاتشون بیشتر به کار ببری.
    مثلا جایی که ترانه گفت:
    « هیچ غلطی نمیتونی بکنی بکش کنار میخوام با رییستون دو کلوم حرف بزنم»
    میتونستی بگی:
    «هیچ غلطی نیتونی بکنی.به جای این همه زر زر کردن، بکش کنار میخوام با رییستون دو کلوم حرف بزنم.»
    اصولا لات ها، اگه تو فیلما دیده باشی، کلمه نمیتونی رو نیتونی تلفظ میکنند. یا وقتی که یکی خیلی حرف مفت میزنه بهش میگن:«کم زر زر کن.»
    علامت و اشتباهات نگارشی:
    توی رمانت خیلی دیدم که یکی از حروف یک کلمه رو بکشی، مثلا:
    واسه کلافه نشون دادن، کلمه پوف، حرف و رو خیلی کشیدی؛ پوف خودش نشون دهنده کلافگیه، پس لازم نیست که حتما یکی از حروفش کشیده بشه. یا مثلا تو پست دوم:
    « با به یاد آوردنش باز لبامو برچیدم و با بغض گفتم:سینااااااااااا»
    این جا خودت گفتی که با بغض گفتم سینا؛ پس لازم نیستش که حتما واسه نشون دادن با بغض گفتن، الف سینا رو بکشی. این مدل نوشتن یه جورایی توهین به خوانده است. یعنی خواننده قدرت این رو نداره که حالت ها و حس ها رو درک کنه.
    تو پست دوم، به جای کلمه زکی، اشتباه تایپ شده دکی. در ضمن بهتر نبود بعد این کلمه از علامت تعجب استفاده بشه؟
    تو پست نوزده، به جای کلمه ردیاب، تایپ شده دریاب.
    توصیف:
    در مورد توصیف مکان باید بگم که خیلی دقیق توصیف نشده. وقتی شما یه توصیف دقیق اما نه حوصله سر بر، از یه مکانی داشته باشید، مخاطب میتونه بهتر و راحت تر با رمانتون ارتباط برقرار کنه و اون مکان رو تجسم کنه.
    توصیف چهره شخصیت ها هم خیلی کم در موردش پرداخت شده. مثلا راجع به قیافه علی و سما اصلا چیزی گفته نشده و یا درمورد شخصیت سینا خیلی سریع در مورد قیافش گفته شد. میتونستی کم کم لو بدی که چه قیافه ای داره. مثلا میتونستی اگه موهاش لخته بگی:
    « کلافه دستی به موهای ل*خ*ت مشکی رنگش کشید...»
    این مدل توصیف کردن؛ قلمت رو پخته تر نشون میده.
    راجع به احساسات هم باید بگم که، زیاد نتونستی اون حالت یا احساس رو بیان کنی.
    مثلا تو صحنه اکشن
    خوب نتونستی اون حالات رو به مخاطب منتقل کنی.
    زاویه دید:
    برای نوشتن رمانت از ترکیب اول شخص مرد و زن استفاده کردی. اما از زبون سه نفر تا به حال بیان شده. زاویه دید اول شخص تا زمانی زیبا جلوه میده، که از دید دو نفر بیشتر نباشه. شما احتمالا برای اینکه احساسات دیگر شخصیت هارو هم نشون بدی از زبون سه نفر صحبت کردی. بهتر بود از زاویه دید سوم شخص استفاده میکردی که تو این زمینه دستت رو باز تر میزاره و محدودت نمیکنه.
    نثر داستان:
    نثر
    محاوره ای یا به قولی عامیانه است و مخاطب راحت تر میتونه با این نوع نثر ارتباط برقرار کنه . با توجه به طنز بودن ژانر
    ، این نوع نثر به نظرم انتخاب صحیح تری بوده.
    اما توی بعضی از جا ها، کلمات درستی انتخاب نشده.مثلا:
    تو پست سوم، یه جا دیدم ترانه گفت:« وگرنه پخ پخ.» به جای کلمه پخ پخ میتونستی از یک جمله طنز دیگه، مثل : «وگرنه حسابمون با کرام الکاتبین بود» استفاده بکنی.
    یا برای نوشت فعل جملات، کلمه های اضافی هم دیده میشن.
    «فدای خودم بشم چه خوب لاتی حرف میزنم ها.» این جا میتونستی با گفتن:«...چه خوب لاتی حرف میزنم...» جمله رو تموم کنی حتما برای عامیانه گفتن لازم نبود کلمه ها رو هم اضافه بکنی.
    ایده
    :

ایده رمانت کمی تکراری به نظر میرسه اما شما سعی کردی اجازه تکراری بودن رو به
    ندی ولی باز هم چندان موفق نبودی.
    واسه نوشتن ایده جدید و بکر میتونی یه دفتر برداری، خاطراتی که معلم ها یا دوستات و یا هر شخص دیگه ای برات تعریف میکنه و به نظرت جالبه، داخل اون دفتر یادداشت کنی.
    باور پذیری:
    من توی بعضی از جاهای رمانت کمی به مشکل برخوردم و برام قابل باور نبوده.
    مثلا یه زنی که دو تا بچه داره، حتی اگه کودک درونش زنده باشه، به خاطر کوسن مبل گریه نمیکنه.
    اصولا پلیس هایی که به ماموریت میرن؛ تا پایان ماموریت از نقششون بیرون نمیان و به دیدن افراد خانواده نمیرن.
    همچنین به نظرم به دست آوردن حافظه ترانه اون هم با این سرعت، معقولانه به نظر نرسید.
    ژانرهای انتخابی:
    با توجه به ژانر هایی که انتخاب کردی؛باید بگم که به ژانر طنز بیشتر از بقیه ژانرهای انتخابی پرداختی. ژانر پلیسی رمانت خیلی خوب بهش پرداخته نشده و ژانر عاشقانه هم خیلی کم دیده میشه.

به نوشتن ادامه بده دوست عزیز با آرزوی موفقیت.:aiwan_light_blumf:
    پیشنهاد میکنم به تایپک های
    و
    و همچنین تایپک های مشابه سری بزنی.
    قلمت سبز
    :aiwan_lggight_blum:

«عضو شورای نقد انجمن نگاه دانلود»

آخرین ویرایش:

parmida.d

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    64
    امتیاز واکنش
    412
    نام
    :

دیدگاه اول : من زیاد اسم
    رو دوست نداشتم . میتونست اسم بهتری داشته باشه در نگاه اول این اسم من رو جذب نکرد! نشون دهنده ی این بود که قراره داستانی درباره ی یک خانواده چهار نفری بخونم ! البته شاید برای رده سنی پایین تر از 18 سال و کسانی که به ژانر طنز علاقه زیادی دارند جذاب باشه ! با اینکه من این اسم رو دوست نداشتم اما به نظرم با ژانر طنز
    همخوانی داشت و نسبت به ژانرش اسم بدی نبود . در اصل اولین چیزی که بعد از دیدن اسم به من منتقل شد فهمیدن یکی از ژانر های
    بود و اینکه باید ماجرا های خانوادگی زیادی رو بخونم

دیدگاه دوم : خوب تا جایی که من خوندم اسم
    مناسب نبود . همونطور که گفتم انتظار ماجرا های چهار نفره میرفت که نبود و بیشتر ماجرا های پلیسی برای دو شخصیت اول داستان بود

جلد :

دیدگاه اول : بسیار همخوانی جالبی با هر سه ژانر
    داشت و من بسیار پسندیدم . یاداور همان خانواده ی چهار نفری بود که من در اسم
    هم حسش کردم . هم با اسم
    و هم با ژانر
    هماهنگی داشت

دیگاه دوم : نه خیلی بی ربط و نه خیلی با ربط بود . اما بد نبود در کل .

خلاصه :

دیدگاه اول : یکی از نکاتی که خواننده رو ترغیب به خوندن
    میکنه گذاشتن گره در خلاصه
    هست . که من این موضوع رو در خلاصه شما ندیدم . تنها چیزی که در خلاصه بود فهمیدن ژانر طنز و شاید یک مقدار پلیسی بود . اول اینکه شما در ابتدای خلاصه ی
    خود از لفظ « این رمانم » استفاده کردید . خوب این کلمه به من تلقین کرد که نویسنده
    های دیگه ای هم داره ! در کل « در این
    » به نظر من برای نوشتن یک خلاصه جالب تر است . ایراد بعدی این جمله بود « مثلا این زن و مرد بزرگ شدن ها » خوب این « ها » به نظر من برای استفاده در خلاصه جالب نبود .. درکل خلاصه جذابیتی برای من نداشت . چون گره ای که باعث بشه خواننده به دنبال
    برود برای شخص من نداشت و مثل این بود که شما بخوایید درباره ی یک سریال دنباله دار که در هر قسمت اتفاقی رخ میده صحبت کنید . قطعا کسایی هستند که خلاصه را دیده باشند و خواهان پیگیر ماجرای این خانم و آقا بشن .

دیدگاه دوم : خلاصه ی مناسبی نبود . بهتر بود بیشتر گفته میشد که دو شخصیت اول در ماموریتی پلیسی هستن . توی خلاضه اضلا به ماموریت اشاره ای نشده بود و بیشتر داستان به این موضوع گذشت .

مقدمه

دیدگاه اول : مقدمه بیان کننده ی ژانر عاشقانه ی
    بود و با خوندش حس خوبی به خواننده میداد . مقدمه ی قشنگی بود و به من این ایده رو داد که دو شخصیت اول داستان خیلی همدیگر رو دوست دارن .

دیدگاه دوم : ژانر عاشقانه رو توضیح میداد . در کل مقدمه برای
    معمولی بود . اما بد هم نبود .

ایده :

خوب ایده
    ایده ی جدیدی هست . من قبلا به رمانی با موضوع شیطنت های زوج جوانی که بچه دار هم هستند بر نخوردم . به نظر من برای ژانر طنز ایده ای جذاب هست .

زاویه ی دید :

اول اینکه نویسنده ی عزیز در پست اول زاویه دید رو ننوشته بودن . زاویه دید اول شخص برای دو شخصیت اصلی داستان و یک شخصیت فرعی هست . با اینکه زاویه دید دانای کل با ژانر طنز هماهنگی نداره اما به نظرم برای
    شما بهتر بود . چند راوی بودن از جذابیت و هیجان
    یک مقدار کم میکنه . اما چون ژانر طنز هست نمیشه چیزی گفت .

شروع و سیر :

از زبان ترانه یعنی مادر و همسر خانواده به همراه دخترش شروع شده بود . که البته شروع بدی نبود از نظر بنده . داستان کلیشه ای شروع نشده بود و از همون اول شیطنتی که در خلاصه تعریف شده بود رو به رخ میکشید . خوب در شروع داستان سطل رب گندیده ای روی سر پدر و پسر خانواده ریخته شد که فقط ریخته شد و بعد از اون دیگه هیچی راجع بهش نوشته نشده بود . با سر و لباس کثیف چطور روی کاناپه میشینن ؟ و بازی میکنن ؟ از یک جا به بعد بدون توضیح قبلی
    به یک ماه بعد پرت میشه . و این به نظر من زیاد جالب نبود . بهتر بود نوشته بشه که یک ماه گذشته . به نظرم بهتر بود قبل
    یک مقدار تحقیقات انجام میدادید . وقتی ماموریتی مخفی هست کسی که مامور هست نباید به هیچکس حتی همکار های خودش اعتماد کنه . چه برسه به اینکه بخواد به یکی از باند بگه که ماموره ! این قسمت اصلا جالب نبود از نظر من . دوم اینکه حقوق مامور های نیروی انتظامی اونقدر زیاد نیست که بتونن خونه ی دوبلکس و ویلایی با استخر داشته باشن . باید درباره ی حقوق و وضع زندگی این عزیزان تحقیق میکردید . شخصیت دختر داستان زیادی بچه گانه رفتار میکرد و من این رو اصلا دوست نداشتم متاسفانه ! فکر نمیکنم کسی پیدا بشه که شوخی های به شدت واضح رو جدی بگیره .

ژانر :

ژانر
    ژانر طنز پلیسی و عاشقانه هست . علاقه مندان به این ژانر اغلب نوجوان ها هستند . و کمتر کسی با سن بالای بیست علاقه مند به ژانر طنز و پلیسی میشه . البته که ژانر عاشقانه توی همه ی سنین طرفدار داره . اما ژانر طنز و پلیسی برای نوجوان ها محبوب تر هست . فکر میکنم
    برای مخاطب های سن خودش جذابیت بالایی داشته باشه .

نثر
    :

به شکل گفتاری و عامیانه نوشته شده . این طرز نوشتن برای کتاب هایی که خواهان چاپ هستن مناسب نیست و معمولا انتخاب نمیشه . اما جذابیت هایی داره که از جمله میشه به : «روان بودن و قابل فهم بودن برای تمام سنین » اشاره کرد . یعنی در اصل ارتباط بیشتری میشه با این مدل نثر گرفت . اما خوب از ارزش هنری اثر کم میکنه . این طرز نثر باز هم بیشر در سنین کمتر جذابیت داره و نوجوان ها خواهان
    هایی با این طرز نگارش هستند . با اینکه این نثر طرفداران زیادی در قشر نوجوون داره اما به نظرم شما یکم زیادی ساده نوشته بودید .

علامت و اشتباه نگارشی :

خوب شما خیلی جاها از علائم نگارشی به درستی استفاده نکردید . باید در پایان هر جمله علامت صحیح نگارشی مثل علامت تعجب علامت سوال و نقطه استفاده بشه . که من متاسفانه این موارد رو درخیلی جاها در
    مشاهده نکردم !

به طور مثال 1: وای مامانی اومدن

شکل صحیح : به خاطر کلمه ی « وای » اینجا باید علامت «!» به کار بره

مثال 2 : یک دو سه

شکل صحیح : یک ، دو ، سه

مثال 3 : هیس صدامونو میشنون

شکل صحیح : هیس ! صدامونو میشنون .

توضیح در مثال 3 شما علامت تعجب برای هیس و نقطه برای اخر جمله رو استفاده نکرده بودید

مثال 4 : هیچی نگو هیس

شکل صحیح : هیچی نگو . هیس !

مثال 5 : حقت بود این به تلافی اون تخم مرغ و عسلی که روی سرمون ریختی

شکل صحیح : نقطه ی آخر

مثال 6 : وای خدا خودت رحم کن.

شکل صحیح : وای ! خدا جون خودت رحم کن .

مثال : _فعلا که هیچی؟

شکل صحیح : فعلا که هیچی .

یکی از مواردی که از زیبایی نثر کاسته بود تکرار زیاد « و » بود که به نظرم باید کمتر میشد مثل این جمله : و طنابو محکم کشیدم و سطل پر از رب گندیده و بوگندو رو سرشون خالی شد.
    با صدای بلند خندیدیم و از پشت دیوار بیرون اومدیم

یک مورد دیگه که باید رعایت بشه به جای روی هم نویس "و" از جدا نویسی استفاده کنید

مثال : دستمو رو دهنش گذاشته بودم

شکل صحیح : دستم رو روی دهنش گذاشته بودم

من به شخصه ترجیح میدم به جای خوندن یه لحن بچگانه قبلش توضیح داده بشه که با لحن بچه داره با لحن بچه گانه صحبت میکنه :

مثال :

تیام رو کرد بهم و گفت:اه...مامانی این چه کالی بود کلدی؟بو دنگ(گند) گلفتم

یا حداقل توی پرانتز جمله ی کامل و درست به کار بـرده بشه

از لحاظ نگارش یه سری چیز های نه چندان جالب بود که به نظرم بهتره تغییر کنن.

مثل : چند تا پر کوچیک تو هوا همینطور برا خودشون

شکل صحیحی : جند تا پر کوچیک همینطور برای خودشون

بهتره حس ها رو با بیان مطرح کنیم نه با کشیدگی کلمات

مثال : بی خیااااااال ... مگه من بچه ام ؟

شکل صحیح : با لحن کشیده و متعجبی گفتم : بی خیال ! مگه من بچه ام ؟

مثال : هیکلی بدجووووور

شکل صحیح : خیلی هیکل خوبی داشت

توی شکل صحیح که من مثال زدم به نظرم بهتره اون لفظ بدجور حذف شه در کل .

مثال : و تند گفتم:نـــــــــــــه تو رو خدا نندازم تو آب

شکل صحیح : تند و با ناباوری گفتم : نه ! تو رو خدا نندازم توی آب

مثال : مامان و بابا بوووووووووس

شکل صحیح : با لحن کشیده ای گفتند : مامان و بابا ب*و*س

در کل من کشیدگی کلمات رو زیاد در مان شما مشاهده کردم . و به نظرم بهتره که اصلاح بشه .

برای بیان حالت چهره بهتره تیکه به تیکه جلو رفت و هر قسمت یه جای چهره رو توصیف کرد یا از جایی که انتظار نمیره . یکدفعه تعریف کردن از هیجان
    کم میکنه

برای جدا کردن قسمت های مختلف
    از علامت های *** / ----- / +++++ نباید استفاده بشه

مثال : شما دو تا از بهترین نیرو های مایین

بهتر بود در مثال بالا به جای لفظ « مایین » از لفظ « ما هستید » استفاده میکردید

مثال : .تازه ما که بعد یه مدت دوباره هم دیگه رو میبینیم پس نگران نباش باشه؟

شکل صحیح : تازه ما که بعد از یه مدت دوباره هم دیگه رو میبینیم . نگران نباش ! باشه ؟

مثال : محکم با لگد به پهلوش و دوباره افتاد رو زمین

تصحیح جمله : شما اینجا فعل « زدم » رو جا گذاشتید .

استفاده از اصطلاحاتی مثل « خخخ » توی
    زیاد جالب نیست . بهتره به جای این لفظ از لفظ های جایگزین استفاده کرد مثل : با صدای بلند خندیدم

در کل توی جمله بندی به نظر من ضعف های زیادی داشتید .

توی
    از شکلک اصلا نباید استفاده کرد . کار جالبی نیست . سعی کنید این مورد رو رعایت کنید علامت « :) » در رمانتو دیده شد ! صفحه دوم
    پست دوم .

لطفا در
    نویسنده در پرانتز با شخصیت صحبت نکنه ! این اصلا جالب نیست .

مثال : جیغ های من هم بلند تر و گوش کر کن تر

تصحیح : بهتر بود به جای جمله ی بالا از این جمله استفاده میشد « جیغ های من هم بلند تر و گوش خراش تر »

غلط های نگارشی مانند : بیشورا ( بیشعورا ) / خدافظ ( خداحافظ ) / بعله ( بله ) / بیشور ( بیشعور ) / شوورم ( شوهرم ) / اصتلاح ( اصطلاح ) / تناب ( طناب ) / دریاب ( ردیاب )

از نظر غلط املایی بهتر از بیشتر
    های انجمن بود که این یک نکته ی مثبت برای شما نویسنده ی عزیز محسوب میشه . اما باز هم اشکالاتی در اون دیده میشد . غلط املایی از زیبایی و ارزش نثر کم میکنه .

شخصیت پردازی :

شما یک سری شخصیت داره که من اصلا با هیچکدومشون ارتباط بر قرار نکردم . علی و سما که هیچی راجع بهشون گفته نشده بود و منصوری هم فقط هیز بودن و رییس باند بودنش معلوم بود. نویسنده قبل از نوشتن
    باید به پردازش شخصیت های رمانش بپردازه . من توی
    شما به جز شغل شخصیت ها هیچ چیزی ازشون ندیدم . احساسات هم به خوبی بیان نشده بود متاسفانه .

توصیف ها :

من توصیفات مکانی اصلا ندیدم . به جز خونه ی دو شخصیت اول داستان . توصیفات چهره ای هم بسیار کم به چشم میخورد . نویسنده وقت بسیار کمی برای توصیفات گذاشته بودید . درباره ی لباس پوشیدن و ، آرایش و قد و این موارد زیاد صحبت نشده بود . البته بود . اما به میزان بسیار کم .

دیالوگ و مونولوگ ها :

دیالوگ های انتخابی شما از نظر من اصلا به شخصیت و سن دو آدم بالغ نمیخوره . درسته که توی مقدمه ذکر کرده بودید که مثل بچه های دو ساله رفتار میکنن . اما به نظر من زن ها و مرد ها بعد از ازدواج و خصوصا بچه دار شدن شخصیتشون عوض میشه و بزرگ میشن . چون ازدواج مسئولیت هایی رو در پی داره که با بچه بازی نمیشه پیش برد دیالوگ ها و منولوگ ها ضعیف بودن . البته حس پردازی قبل از دیالوگ ها به نسبت نوشته ی شما متوسط بود و بد نبود . اما خیلی جا برای پیشرفت داره .

باور پذیری :

جایی که با دستگاه حافظه ترانه رو پاک میکنن یک مقدار غیر باور هست ! من همچین چیزی تا به حال ندیدم . دوم اینکه میزان ثروت این دو پلیس هم غیر قابل باور هست . اون خونه ای که نویسنده توصیف کرده بود برای یک تاجر فرش بود نه دو مامور پلیس که شاید 2 تومن هم در ماه نگیرن . یک سری مشکلات مثل این قسمت داشت که به نظر من غیر قابل باور بودن . توصیه میکنم نویسنده اگر همچین دستگاهی رو میشناسه حتما درباره اش توی پاورقی توضیح بده چون اگه واقعا این دستگاه وجود داشته باشه خیلی ها مثل من ممکنه درباره اش ندونن . و یه مورد دیگه اینکه کسی که مغزش آسیب ببینه چند وقتی برای اطمینان از صحت روانی و مغزیش باید تحت نظر و در بیمارستان بستری باشه . در ضمن توی باند های خلاف همه چیز به شدت تحت کنترل هست . اعم از دوربین ردیاب های قوی میکروفون و غیره . که باز هم توی
    این مورد رعایت نشده بود . مورد بعدی بدون ضرورت به دیسکو رفتن بود . کسایی که ماموریت مهم میرن معمولا باید از هرفرصتی استفاده کنن تا به هدفشون نزدیک شن . نه اینکه برای تفریح به دیسکو برن .

کلام آخر :
    فکر میکنم نکات اخلاقی اگر یک کم بیشتر رعایت میشد در
    بهتر بود . مثل ر*ق*ص سما و علی . چون مخاطب
    غالبا نوجوان ها هستند نویسنده باید خیلی مراقب رسالتش باشه . در کل موفق باشید . شما نویسنده جوانی هستید و قطعا آینده درخشانی خواهید داشت

نکات متفرقه :

توی
    گفته شده قراره به پاریس برن اما میرن به لندن . چرا ؟

در کل از شما بابت به دست گرفتن قلم تشکر میکنم و مطمئنم با کمی مطالعه بیشتر آینده ی درخشانی در انتظار شما هست . موفق باشید .

« عضو شورای نقد انجمن نگاه دانلود »

آخرین ویرایش:

ANDREA

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    4,712
    امتیاز واکنش
    68,494
    سلام دوست عزیز
    ضمن تقدیر از زحمات نویسنده،نظر و انتقاد خودم رو براتون ارسال میکنم.
    نام

اسم رمانتون با توجه به شخصیت های اصلی داستان،خوب به نظر میرسه ولی این فقط قسمت کوچیکی از رمانتون رو نشون میده ،به شخصه وقتی اسم رمانتون رو خوندم به نظرم رسید که نگاه دانلود کلیشه ای هست و تا پایان داستان زندگی یک خانواده چهار نفره ای رو نشون میده و کاملا عاشقانه هست
    جلد

جلدتون به خوبی طراحی شده،طبق ژانر رمانتون که از پلیسی هست استفاده از تفنگ و گلوله ایده خوبی هست و بیانگر خشونت و…. که در
    به میان میاد،هست.
    خلاصه نویسی
    خلاصه ی شما خوب بود اما عالی نبود.
    یک نویسنده ی خوب قسمتی از رمانشو خلاصه مینویسه،تأکید میکنم هرگز رمانشو لو نمیده.
    خلاصه ای که نوشتید اون حس کنجکاوی و شوق رو در خواننده زنده نمیکنه.
    میتونست بهتر باشه،به زبان ساده تر ایده ی شما رو کلیشه ای نشون میده.
    مقدمه
    مقدمه ی بسیار خوب و پرمعنی نوشتید.در مقدمه ای که نوشتید بسیار خوب یکی از نکات مهم رمانتون رو به رخ کشیدید.این عشقی که بین شخصیت اصلی زن و مرد هست،نکته ی ویژه ای بود که اشاره کردید،اما فکر میکنم باید مقدمه ی شما کامل تر بشه با توجه به اینکه ژانر رمانتون پلیسی بود.
    شروع

شروع
    هم مانند خلاصه تاثیر زیادی در جذب خوانندگان داره.
    شروعتون اون جور که باید اون حس کنجکاوی خواننده رو بیدار نکرد.
    ولی نمیشه خرده ای گرفت چرا که روند داستان ملزم بود که اونطور شروع شه تا خواننده بتونه اماده بشه برای رمانتون و اطلاعات کافی رو بدست بیاره
    اما در اینکه میتونستید صحنه ها رو بهتر توصیف کنید،شکی نیست.
    سیر داستان
    روند داستان به سرعت طی شد شد جوری که اتفاقات به سرعت افتاد و نویسنده بعد وقوع حوادث برای خالی نبودن عریضه توضیح کوتاهی میداد.اینکه چطور یک باند بزرگ مواد مخـ ـدر سینا و ترانه رو قبول کردن و اینکه چرا به پاریس سفر کردن توضیح داده نشد.اینکه بچه هاشون ترنم و تیام در حین عملیات کجابودن سوال برانگیز بود،اقدام خوبی بود و میتونه ذهن خواننده رو درگیر کنه.میتونید همینطور ادامه بدید،منظورم معما ساختن برای نویسنده هست اما اینطور پرش های ناگهانی انجام ندید که خواننده نتونه رابـ ـطه خوبی با رمانتون برقرار کنه.یکی از وظایف نویسنده "تصویر سازی"هست و با پرش های یک دفعه ای هرگز نمیتونید به این هدف دست پیدا کنید.اینکه ترنم وتیام دوقلو بودن،مشخص نشد.درضمن اگر این دو دو قلو بودن،تنها راه به دنیا اومدنشون سزارین هست و مطمئنن اثرش روی بدن باقی میمونه و جالب میشه که ترانه نفهمه!
    دیالوگ ها و منولوگ ها
    مونولوگ ها خوب بودن اما همونطور که گفتم در توصیف و توضیحاتی که باید درباره شخصیت ها میدادید ضعیف بودید.دیالوگ ها هم نسبتا خوب بود و امای کار اینجاست،از کشیدن حروف خودداری کنید چون کیفیت قلمتون رو پایین میاره.
    علامت و اشتباهات نگارشی
    به خوبی از علائم نگارشی استفاده کردید اما در اخر بعضی دیالوگ ها از هیچ علامتی استفاده نکردید که اگر اینکارو بکنید مطمئنن خواننده اسونتر میتونه احساسات شخصیت هارو درک کنه.
    اصتلاح غلطه اصطلاح درسته
    بی شعور درسته نه بیشور
    بخوام در اون لحظه اشتباه بود بخوابم
    دریاب غلطه ردیاب
    در صفحه ی پنج ترانه گفت:دو روز از رفتنمون به لندن میگذشت
    مگه اونا به پاریس سفر نکرده بودند؟
    توصیف
    از نظر توصیف مکان ضعیف عمل کردید به طوری که من فقط فهمیدم اونا فقط ایرانی بودن و شهرش معلوم نبود بعدش به پاریس رفتن و….خواننده یک توصیف کلی میخواد برای اینکه بتونه با شخصیت ها ارتباط برقرار کنه..
    توصیفتاتتون درباره شخصیت ها کوتاه و ناخوشایند بود.
    باز هم میگم توضیحاتتون برای اینکه خواننده اماده بشه برای شروع خیلی جزیی بود
    شخصیت پردازی
    تمام شخصیت ها تا به حال که شما بیشتر از۴۰ پست گذاشتید زیاد از حد ناشناخته هستند.ازتون انتظار ندارم که سریع یک بیوگرافی از شخصیت ها بگید ،منظورم اینه که مسائل کوچیک لابه لای مونولوگ ها بیارید
    به طورمثال میتونستید زمانی که ترانه سینارو میبینه بگه:اصلا به یک مرد۳۵ ساله نمیخوره و غیر….
    زاویه دید
    نمی تونیم بگیم که شما از اول شخص زن/مرداستفاده کردید چون یکدفعه از زبان سما هم نقل کردید.
    انتخاب خوبی نیست،با توجه به اینکه شما یک نویسنده ی توانا هستید حتما یکی از هدف هاتون اینه که حرفه ای بنویسید و من تغییر راوی رو بهتون توصیه نمیکنم.
    نثر داستان
    نثر داستان حالتی به سمت محاوره ای داره.بنده نظری دراین باره ندارم اما یک حرفه ای همیشه کتابی و شخصیت هاش رو جوری توصیف میکنه که قابل لمس باشه.از کشیدن کلمات خودداری کنید که کیفیت کارتون رو پایین میاره.
    ایده ی

کلیشه ای هست.در بقیه
    ها هم پلیس ها به صورت نفوذی وارد یک باند میشن و یک پایان خوش.
    جز اینکه سینا و ترنم زن و شوهرند و چند تا هیجان و صحنه اکشن چیزی ندیدم.اما این قابل تغییره و نویسنده میتونه عوضش کنه.
    باور پذیری
    چطور یک باند قاچاق موادمخدر ترانه رو قبول کردند؟همینطور سینا رو به عنوان دست راست؟چرا یک پلیس باید برای تفریح،دیسکو رو انتخاب کنه؟زمانی که به پاریس رفتن،سما از یک کمد پر از لباس،یک میز پر از لوازم ارایش،بابلیس و غیره نام برد،بنظرتون قابل باوره؟چطورمنصور"رییس باند"عکس العملی به گم شدن سه کیلو هروئین نشون نداد؟سینا به عنوان یک پلیس گفت:جوجوی من! قابل باور نیست!
    ژانرهای انتخابی
    ژانر رمانتون پلیسی و عاشقانه است.
    درمورد ژانر طنز باید بگم بهتره صرف نظر کنید،چون بجز چند شوخی بین سینا و ترانه من به شخصه چیزی ندیدم.
    نویسنده ی عزیز زحماتتون قابل تأمل هست.
    بنده بی نهایت خوشحالم که رمانتون رو نقد کردم.
    ادامه بدهید.
    عضو شورای نقد انجمن نگاه دانلود

آخرین ویرایش:

ramtin

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    759
    امتیاز واکنش
    12,517
    سلام و خسته نباشید خدمت نویسنده عزیز marya1381

اسم
    : این اسم اصلا به موضوع
    نیمخوره ،
    شما نگاه دانلود پلیسیه و در واقع فقط پست اول و دوم مربوط به این اسم میشه و هرکی که به این اسم نگاه میکنه چیز دیگه ای در ذهنش به وجود میاد و شما میتونستید اسم بهتری انتخاب کنید .

جلد : جلد
    هم به نام رمانتون میخوره . و از ژانر ها در جلد
    استفاده شده .

خلاصه : خب تویه خلاصه شما فقط راجبع دو پست اول حرف زدید و نگفتید که این دو نفر مجبورن زندگیشونو ول کنن و برن به یه ماموریت و اتفاقات مختلفی براشون میوفته . از جمله از دست دادن حافظه ترانه .

مقدمه : مقدمه ی این
    هیچ ارتباطی به موضوع و خلاصه نداره و میتونستید مقدمه ی بهتری برایه رمانتون انتخاب کنید که به همه چیز رمانتون بیاد .

شروع : شروع
    ، شروع جالبی بود ولی خواننده رو کنجکاو نمیکنه و رمانت هیچ نوع سوالی رو تویه ذهن خواننده درست نمیکنه که ترغیبش کنه به دنبال کردن .

شخصیت پردازی : خب ایمایی که برایه رمانت انتخاب کردی کاملا مناسبه ولی رفتاراشون به هیچ عنوان به دو فرد عاقل و بالغ نیمخوره .

سیر
    : خب
    شما تو بعضی از قسمتها تند و در بعضی از قسمت ها اروم روایت میشه و این خواننده رو خسته میکنه و البته میتونستی راز و نشیب هایه بهتر و زیاد تری تویه رمانت داشته باشی .

ایده : خب
    شما نگاه دانلود کلیشه ایه و این موضوع توسط نویسنده هایه زیادی انتخاب شده و شما میتونستی با خلاقیت و تفکر این
    رو به نگاه دانلود زیبا تبدیل کنی . تو میتونی از طریق روزنامه وقایع هایه مختلف رو مطالعه کنید و از اون ها ایده بگیری .

ژانر : ژانر داستان به خوبی انتخاب شده و در طول
    هم صحنه هایه طنز و هم صحنه هایه پلیسی وجود داره .

علایم نگارشی و غلط املایی : خب در
    علایم نگارشی رعایت شده و غلط املایی بسیار کم در بعضی از پست ها دیده میشه که این کار به ویراستاران عزیز سپرده میشه .

زاویه ی دید : زاویه ی دید شما از زبون 4 نفر روایت میشه . این
    میتونست از زبون سوم شخص مفرد ( دانای کل محدود و دانایه کل نامحدود ) گفته شود .

نثر : خب نثر شما یک نثر محاوره ایه و نثر محاوره ای در بین مردم رواج بیشتری داره و باعث میشود خواننده مطالب
    رو بهتر درک کنه .

دیالوگ ها و مونولوگ ها : با اینکه
    شما نگاه دانلود کلیشه ایه ولی حتی تلاش نکردید از دیالوگ هایه متفاوتی استفاده کنید و این دیالوگ ها و مونولوگ ها توسط نویسنده هایه زیادی انتخاب شده و همینطور مونولوگ ها . در صورتی که میتونستی با مونولوگ ها و دیالوگ هایه متفاوت رمانت رو از کلیشه ای بودن دربیاری .

توصیفات : خب توصیفات تویه
    به خوبی انجام شده و مکان و حالات چهره در ذهن خواننده به خوبی به وجود میاد .

موفق باشی دوست عزیز :)

عضو شورای نقد انجمن نگاه دانلود

Marya 1381

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    3,547
    امتیاز واکنش
    22,065
    خیلی ممنون از نقد هاتون:aiwan_light_blumf:
    کاملا نا امید شدم از این که از این به بعد رمانی بنویسم:aiwan_light_blusfm:

Mary Pari

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    345
    امتیاز واکنش
    2,709
    سلام
    نویسنده ی عزیز اول از همه یک تبریک بزرگ میگم ؛ برای اینکه جز کسانی هستی که موهبت قلم به دست گرفتن رو دارن و این برای شما یه افتخار بزرگ میتونه باشه.
    خوب مبنا بر اینکه هیچ کس نمیتونه یک فرد کامل باشه پس گاهی اوقات ممکنه دست نوشته های قشنگ نویسنده های عزیزمون هم نیاز به تکامل پیدا کنن.
    منظور این نیست که نوشته های شما بد هستن.اتفاقا همیشه چیزهای قابل تحسین هستن که نیاز به نقد دارن تا بی نظیر بشن.
    *دیدگاه اول:
    نام
    :خوب در واقع من با دیدن اسم
    "من و دخترم ، پسرم و باباش"، اولین چیزی که به ذهنم رسید این بود که این داستان حول یک خانواده چهار نفره میچرخه که بنا بر دلایلی شخصیت اول
    با دخترش اصطلاحا توی یک تیم هستن و همسر و پسرش توی تیم مقابل و قراره کل کل های بین این دوتا تیم فراز و نشیب داستان رو طی کند.اما نکته ی اصل این بودکه فکر کردم این زن و شوهر قرار هست از هم طلاق بگیرند و بعد طی یک سری ماجرا دوباره بهم علاقه پیدا میکنندو...

جلد
    :جلد
    هم به نظرم کاملا با اسم
    همخونی داشت و همچنین تاثیر بسزایی در جذب خواننده داشت و اینکه چون بالا سمت چپ جلدت که یک عکس کوچک از تفنگ رو نشون میده ذهن من رو به سمت ماجراهای پلیسی سوق داد که همین موضوع اشتیاق من رو برای خوندن بیشتر کرد .

خلاصه:با خوندن خلاصه اولین چیزی که به ذهنم رسید این بود که قرار هست نگاه دانلود کل کلی با یک دیدگاه متفاوت بخونم.

مقدمه:متن مقدمه اولین چیزی که به ذهن من اورد این بود که زن و مرد
    عاشق هم هستند و بعدش این سوال پیش اومد که چرا توی دوتا جبهه مختلف هستند و خواستنم هرچه سریع تر
    رو بخونم.

*دیدگاه دوم:

نام
    :خوب به نظر من اسم
    به موضوع و محتوای
    نزدیکی زیادی داشت. گرچه ممکن بود بعضی از خواننده ها رو قبل از خوندن خلاصه یا خود
    به اشتباهاتی بندازه اما تلاش شما برای ارائه دادن یک اسم جذب کننده قابل تقدیر هست.

جلد
    :خوب در واقع من به عنوان یک خواننده میتونم بگم از جلد رمانتون خیلی خوشم اومد و یک سری نکات توجهم رو جلب کرد.اینکه با وجود اینکه اون خانواده دوتا گروه شدن اما بازم همدیگه رو دوست دارن و اتحادشون رو حفظ کردن که داخل عکس با اینکه لباسای مختلف پوشیده بودن اما دستای هم رو گرفته بودند.و اینکه شخصیت زن داستان یک شخصیت شیطون و سر به حواس که شخصیت مرد داستان به شدت عاشقش هست که در تصویر این رو از ژست دختر و نگاه عاشقانه پسر بهش میشه فهمید و نکته آخر اینکه رنگ موهای بچه ها در عکس هم رنگ عکس موهای دختر هست همانطور که توی داستان اسم بچه هاشون مثل اسم دختر ماجراست.نمیدونم این شباهت ها اتفاقی بودند یا با هدف طراحی شدن اما واقعا توجه من رو خیلی جلب کرد.

خلاصه:خلاصه ای که برای این
    گذاشتید نشون میده که شما بیشترین تلاشتون رو برای کنجکاو کردن خواننده کردین و تا حدودی موفق هم بودید.در واقع این خلاصه ی شما خوراک خواننده هایی هست که عاشق
    های کل کلی هستند و باعث میشه بخوان این
    متفاوت که به کل کل بعد از ازدواج زن و شوهر اونم با بچه هاشون اشاره داره رو بخونند ؛ این یک نقطه ی قوت عالی میتونه برای یک نویسنده باشه.اما از لحاظ املایی احساس میکنم بهتر بود که شما بعد از هر جمله سه نقطه(...)نمیگذاشتید و فقط به گذاشتن یک نقطه اکتفا میکردین.اما اگر منظورتون از گذاشتن سه نقطه این بوده که جمله ی قبلی تون هنوز ادامه داره بهتر بود در پایان همه ی جملان نقطه میگذاشتید و در پایان وقتی گفتید پایان خوش ، سه تا نقطه می گذاشتین .

مقدمه:مقدمه ی احساسی قشنگی برای مقدمه انتخاب کردین که باعث میشه خواننده بعد از خواندنش حتی شده برای لحظاتی کوتاه حداقل یک لبخند روی لبش بیاد.

شروع داستان:شروع داستان شما با جمله ای شروع شده بود که من تا حالا در اول هیچ رمانی ندیدم پس میشه گفت شروع داستانتون متفاوت و خوب بود . نقطه ی مثبتی که شروع داستان داشت این بود که با نکته ای شروع شده بود که نویسنده هم در مقدمه و هم در جلد به اون اشاره ی قوی کرده بود ، یعنی کل کل بین دوتا گروه.

سیر داستان: از نظر من اگر سیر داستان رو یکم آهسته تر پیش میبردی خیلی بهتر میشد.منظورم این هست که سریع لازم نبود زن و شوهر وادر ماموریت بشند.مثلا میتونستی یکم کل کل هاشون رو بیشتر کنی یا اینکه یکم از خانواده های ترانه و سینا بگی (به عنوان مثال یک روز یا شب از یک جمع خانوادگی صحبت بشه) تا ذهن خواننده کم کم به سوی فراز اصلی داستان که مربوط به ماموریت هست کشیده بشه.
    اما خوب سیر داستانتون با وجود اینکه یکم تند گذشت اما خوب این موضوع باعث نشد که کنجکاوی و هیجان خواننده برای فهمیدن ادامه ی ماجرا از بین بره.
    نقطه ی مثبت و قابل تقدیر
    شما این بود که پرش زمانی نداشت. یعنی از یک زمان به زمان دیگر پرش نکرده بودید.
    اما پرش مکانی چرا.منظور این هست که در چند قسمت از
    از یک قسمت به قسمت دیگه بدون مقدمه جهش کردین . مثلا در پست پنجم شما این جهش زیاد دیده میشه (سینا_ترانــــــــــه
    _ای کوفت صبر کن دیگه اومدیم برو ماشینو روشن کن تا بیایم
    رو کردم به بچه ها و گفتم:زود باشید بریم الان میاد خفمون میکنه
    -----------
    تقه ای به در زدم و بعد از شنیدن صدای بفرمایید سرهنگ درو باز کردم و داخل شدم.)
    این دوتا قسمت یک نمونه از پرش مکانی شما بود. به نظر من شما میتونستید یک پیش زمینه برای این دوقسمت بگذارید.به عنوان مثال برای قسمت دوم میتونستید اول کمی از فضای ستاد صحبت کنید چون خواننده هیچ پیش زمینه ای برای این ستاد که محل کار شماست نارده. یا میتونستید از برخورد سرباز ها بگید که مثلا از شخصیت های داستان حساب میبرن یا خیلی چیزهای دیگر.

دیالوگ ها و منولوگ ها+اشتباهات و علائم نگارشی:

اول از همه یک تشکر ویژه از شما میکنم که بیشترین سعی تون رو برای نداشتن غلط املایی به کار بردید
    ا
    ازلحاظ نگارشی هم نکاتی هرچند ریز داخل
    وجود داشت . مثلا:
    در مقدمه بهتر بود که کلمات کشیده نشند مثلا( ﺑﺒﺮﻣﺘـــــ نه ببرمت) یا (ﺷﻠـــﻮﻍ نه شلوغ) یا (ﻧﮕﺎﺗـــــ نه نگات) و یا اینکه من احساس کردم در بعضی از بخش های مقدمه از علائم نگارشی مناسبی استفاده نشده (ﺑﮕـــﯽ ﺁﺭﻩ!...-احساس نمیکنم گذاشتن علامت تعجب و بعدش سه نقطه از لحاظ نگارشی صحیح باشند) یا (ﺑﮕـــﻮ ﭼـــﻪ ﺣﺴـــﯽ ﺩﺍﺭﯼ!-شاید بهتر بود به جای علامت تعجب از علامت سوال استفاده میکردید)

یا در روند داستان هم از این جور چیز ها دیده شده:

"از این به بعد پیش ما میمونی سینا همه چیو بهت یاد میده و مواظبت هست...به نظرم خیلی به دردمون میخوری " - پست دهم-
    "سینا بیارش...با خودمون میبریمش"-پست نهم-
    "وسایل و لباساتو جمع کن...زود"-پست نهم-

مثلا در این قسمت ها در وسط دیالوگ که جمله ی شخص تموم شده اما صحبتش هنوز ادامه داره سه نقطه گذاشته شده اما در اتمام جمله نقطه ای گذاشته.
    یا اینکه نکته ی دیگری که در
    خیلی دیده میشد تکرار زیاد حروف در یک کلمه بود :
    " خخخخخخ."-پست هفتم- (در این قسمت گذاشتن این حروف اصلا ضروری نبود و اگر گذاشته نیمشد لطمه ای به مفهوم ، معنی ، یا هیچ چیز دیگه ای زده نمی شد)
    "(سینااااا
    بابایی جونممممممم؟
    پووووووووووف.
    ادای منو در نیااااااااااار)-پست ششم- (خوب در واقع میتونستین با توصیف لحن صدا قبل از گفتن حرف از گذاشتن این همه حروف جلوگیری کنید. مثلا بگید : دستشو دور گردنش کردن و با لوسی که حتی از توی صداش معلوم بود گفت:بابایی جونم؟
    یا به جای پوووووف بگین نفسمو با صدا بیرون دادم یا پوف خالی.)

در قسمت دیالوگ ها و منولوگ ها نکته مهمی که لازم دونستم بگم این هست که در قسمت صحیت شخص با خودش که اصطلاحا وجدانش هست کمی دچار گنگی و ابهام در ذهن خواننده میشه و قسمت صحبت شخصیت ها واضح بود اما بازم در بعضی قسمت های
    ابهام ایجاد میشد.

توصیف:توصیف ظاهر ها خیلی کامل نبود و بهتر بود یک بیشتر ظاهر شخصیت ها رو توصیف میکردی.
    توصیف مکان ها هم برخلاف دیگر مزیت ه ای
    یکم ضعیف بود و بهتر بود بیشتر روش کار میشد.

شخصیت پردازی:
    اینکه سعی کرده بودین شخصیت ها خیلی تکراری نباشن خیلی عالیه.خیلی خوب تونسته بودین نقش عاشق و معشوق رو برای اون زوج ایفا کنین اما شخصیت منصوری یکم ثبات نداشت و خوب نتونسته بود رعب و وحشت یک رئیس باند به اون بزرگی رو به نمایش بگذاره.

زاویه ی دید:از نظر من زاویه ی دید
    تا اونجایی که گوینده فقط سینا و ترانه بودن عالی بود اما بعد که یک جا از زبون سما گفته شد چندان جالب نبود.
    رو نکته ی دیگر اینکه بهتر بود هر وقت گوینده ی
    که قرار بود
    از زبان اون گفته میشه عوض بشه وقتی اسم اون شخص رو اول مینوشتی ، از یکی از علائم "-(« استفاده میکردین.

نثر داستان: نثر داستان به زبان عامیانه و صمیمی بود که این صمیمیت در دل خواننده هم ایجاد میشد و حس خوبی رو بهش القا میکرد.

ایده ی
    : در واقع اگر بگم تا حالا همچین ایده ای نخونده بودم اقرار نکردم. منظورم از این جمله ایده ای که راجب کل کل شخصیت ها بعد از ازدواج داده بودین گفتم. اکثر مان هایی که ما میخونیم در ابتدا به رابـ ـطه ی قبل از عشق شخصیت اشاره داره و بعد حس مبهم عشق و بعد اینکه شخصیت ها میفهمین حسشون چیه و بعد انکار و کل کل و در نهایت رسیدن بهم. کمتر رمانی هست که از رابـ ـطه ی عاشقانه بعد از ازدواج بگه مگر اینکه
    راجب یک ازدواج اجباری باشه. اما این ایده ایده ی خوبی بود.
    اما بازهم در قسمت اتفاقات و ماموریت یکم تکراری بود ولی اتفاقات درون ماجرا باعث تفاوت اصلی
    با دیگر
    ها شد. اما نویسنده ی عزیز اگر همین روند رو در پیش بگیرید و سعی کنید کمتر از اتفاقات کلیشه ای استفاده کنید بی شک
    عالی خواهید نوشت.

باور پذیری:در واقع بعضی از قسمت های
    یکم باورناپذیر بودند. مثلا اینکه چطور ممکنه کسی که یک زمان عاشق ترانه بوده و حتما اونقدر ماهر و زبردست بوده که تونسته از زندان فرارکنه برای مخفی گاهی که ترانه رو داخلش قایم کرده محافظ نذاشته باشه و سینا به راحتی اب خوردن بتونه واردش بشه؟
    یا اینکه چطور ممکنه همچین باند بزرگی که پلیس میاد بهترین مامورانش رو برای نفوذ داخلش میزاره یکم بی در و پیکر باشه و اون ها راحت بتونن برن بچه هاشون رو ببینن یا تماس بگیرن؟
    مثلا بهتر میشد اگر یکم راجب سختی اونجا میگفتید.مثلا اینکه توی تلفن هاشون شنود گذاشته و نمیتونستن با هرکسی تماس بگیرن ؛یا اینکه هروقت بیرون میرفتند یک مامور مراقبشون بود و برای اینکه بچه هاشون رو ببینن کلی ارتیس بازی در اوردن و یکی شون حواس مراقب رو پرت کرد و کلی چیزای دیگه.
    یا مثلا اون قسمتی که راجب چگونگی از دست دادن حافظه ترانه بود راحت در ذهن نمیگنجید
    با حتی قسکت برگشتن حافظه ی ترانه یکم بی مقدمه بود م میتونستین آهسته تر پیشش ببرین.

ژانرهای انتخابی:اسم ژانرهاتون کاملا متناسب با موضوع
    هست.یعنی
    شما دقیقا عاشقانه ، پلیسی ، طنز هست و نکته ای که به نظرم بهتر بود رعایت میکردین این بود که ژانر ها رو به ترتیب اهمیت میگذاشتین. مثلا مینوشتین ژانر:پلیسی ، عاشقانه ، طنز
    چون اگر بخوان از شما توی یک جمله ژانر
    رو بخوان احتمالا میگید:
    "
    من نگاه دانلود پلیسی هست که راجب یه زوج عاشقه که با هم کل کل دارن و یک سری قسمت های طنز رو توی داستان بوجود آوردن"
    پس یعنی فضای کلی
    پلیسی هست -که راجب عشق هم توش گفته شده - و تیکه هایی از طنز توش بکار بـرده شده.پس بهتر بود اول
    ترتیبش رو اینجوری میزاشتین.
    همونجور که گفتم انتخاب ژانرتون عالی بود و ژانری رو انتخاب کردین که امروزه بیشترین مخاطب هارو به خودش اختصاص داده.
    آرزوی قلبیم این هست که از نقدم ناراحت نشده باشید و در واقع نقدم کارساز بوده باشه و بتونه به شما کمک کنه.
    در نهایت هم از شما یک تشکر ویژه میکنم که استعدادتون در زمینه نویسندگی شناختین و یک تبریک ویژه میگم چون به استعدادتون اهمیت میدین و سعی در شکوفا شدنش دارین.
    امیدوارم همیشه قلمتون سبز باشه و در زندگی در هر زمینه ای موفق باشین.

برخی موضوعات مشابه

بالا