بحث درباره نگارش رمان های جنایی

DESPINA

کاربر نگاه دانلود
کاربر نگاه دانلود
ارسالی ها
377
امتیاز واکنش
8,196
اصلا چرا همه ی رمانهای جنایی باید داخلش سرهنگ و سرگرد باشه چرا نباید پلیسا یه بارم شکست بخورن و مجبور بشن کاراگاه خصوصی بگیرن؟من توی کل عمرم فقط یه رمان ایرانی دیدم که این اتفاق داخلش رخ داده بود در صورتی که خیلی از جنایات پیچیده به دست کارآگاه ها حل میشن

آخرین ویرایش:
  • پیشنهادات
  • Sara yavarian

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    710
    امتیاز واکنش
    39,168
    دوست عزیز شما کاملا درست می فرمایید و من هم باهاتون موافقم
    اونقدر رمان زیاد شده که واقعا دیگه نویسنده ها موضوع کم اوردن.
    اما یک سری رمان هم هست که نه در خانواده سطح بالایی هستند و نه چهره ی زیبایی دارند!
    ولی این رمان خواننده نداره!
    خود ما به سمت اینگونه رمان ها میریم ولی میگیم کلیشه ایه!
    واقعا الان رمان هایی با موضوعاتی که شما عرض کردید خواننده هاش خیلی بیش تر از رمان های حرفه ای هستش.

BaHaR sHaYgAn

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    849
    امتیاز واکنش
    48,449

دقیقا، شاید بهتره به جای توبیخ نویسنده ها باید بریم سراغ خواننده ها!
    من خودم اولین رمانمو توی ایسنتا گذاشتم و موضوعاتش همینجوری بود؛ ولی واقعا خواننده هاش از رمان الان بیشتر بودن!
    من کلا جنایی می نویسم، ولی قبلی همون موضوعاتی رو داشت که گفتم؛ اما این جدیده متفاوت تره و اینجا دختره خلافکاره.
    اما قبلیه هوادارن کمتری داشت

Fatemeh-D

نویسنده انجمن
    نویسنده انجمن
    ارسالی ها
    1,624
    امتیاز واکنش
    60,983
    رمان جنایی نوشتن سواد می خواد. که خیلیا ندارن. بیشتر رمانای امروزی هم که کلی توش غلط غولوط پیدا می شه. همه شون هم یه اطلاعات کمی که دارن از رمانای دیگه گرفتن و هی بکار می برن که نتیجه ش می شه کلیشه ای شدن. اگه رمانم درست حسابی باشه طرفداراش کم می شن. خود خواننده ها نویسنده ها رو به این طور نوشتن ترغیب می کنن. رمان قبل من یه رمان کلیشه ای به درد نخور بود . پست اولش هشتاد تا لایک خورد. ولی دومی که به نسبت بهتره، (حالا عالیم نیست ولی بازم بهتره) ده تا تشکر بیشتر نداره. منم از الان می خوام کلیشه ای بنویسم. اگه نویسنده سواد درست حسابی داشته باشه، قلمش خوب باشه، ایدش جدید باشه و خواننده ها حمایت کنن دیگه رمانای مضخرف پیدا نمی شه.

Raha2681

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    220
    امتیاز واکنش
    6,073
    جدا از تموم اینها حتی میشه رمان رو بجای اینکه سرهنگ کاملا به نیروش که حالا مثلا پسر اعتماد کامل داشته باشه ازش متنفر باشه و به خاطر نفرت س اون رو به یک ماموریت خطرناک بفرسته.
    یا حتی از زبون یکی از خوانواده مقتول باشه مثلا دختری که تنها برادرش یا حالا هر کی مرده باشه و مسئول پرونده شخص مذکر داستان که با حل پرونده مشکل دختر رو حل کنه و الا آخر.
    برای اینکه بشه خواننده ها رو جلب کنیم اول بهتر موضعات کلیشه ایی رو ذره ذره تغییر بدیم و اون ها کم کم به موضوعات جدید علاقه نشون بدن آشنا بشن. نمیشه که یکدفعه سبک موضوع رو تغییر داد. اصلا چرا به جای اینکه رمان از زبون یک پلیس باشه از زبون یک قاتل یا قاچاقچی ننویسیم که کم کم به اشنپتباهاتش پی ببره. ایده های زیادی هست اما هر کسی توانایی نوشتن رو نداره. نمونه اش خودم. کلی ایده برای نوشتن رمان های پلیسی و جنایی دارم ولی اصلا دست به قلم خوبی ندارم نمیتونم خوب ایده ام رو به تحریر دربیارم.

amitis2007

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    154
    امتیاز واکنش
    3,273
    بهترین و جذاب ترین موضوعات از دل واقعیت به دست میان. برای نوشتن ژانر پلیسی و جنایی، نویسنده ها میتونن مدتی(مثلا یک ماه) فقط اخبار حوادث و جنایی رو پیگیری کنن.
    مثلا یک ضمیمه ای بود از روزنامه جام جم به اسم تپش، من وقتی بچه بودم اونو می خوندم و هرهفته پیگیری می کردم. همین باعث شده بود دستم به قلم بره و نسبت به سنم اونموقع، رمان های خوبی رو نوشته بودم.
    حالا الان که اینترنت هست واخبار خیلی راحت تر دردسترس همه هست و قلم نویسنده های کم سن و سال هم حتی بهتر از قبل شده. فقط کمی فرهنگ سازی بیشتر لازمه تا تکمیل بشه.
    ژانر پلیسی مثل تخیلی نیست که تماما از ذهن خود نویسنده نشات بگیره. این سبک واقعیت محضه و اگه تخیل درش دخیل بشه به کل سبکش عوض میشه. بهتره نویسنده هایی که به این جور ژانر ها علاقه دارند، مطالعاتشون رو در این زمینه زیاد کنند. فیلم و سریال های ایرانی اصلا و ابدا برای این مضامین کافی نیستن! سریال های ایرانی پلیسی خالی و پوچن و پلیس ما در واقعیت اصلا اینطوری که نشون میدن نیست. نه می گم بالاتره، نه می گم پایین تره. کلا مدلش فرق می کنه. برای درک دقیقش باید اخبار حوادث رو پیگیری کرد.

Raha2681

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    220
    امتیاز واکنش
    6,073
    آخرین ویرایش:

BaHaR sHaYgAn

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    849
    امتیاز واکنش
    48,449

BaHaR sHaYgAn

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    849
    امتیاز واکنش
    48,449

دقیقا، به نظر شخصی من اگر از زبون یک خلافکار باشه جذابیت رمان بالا می ره.
    ولی فکر می کنم هر کسی بتونه بنویسه و استعدادشو داره، فقط باید با نوشتن سطح توانایی هاش رو بالا ببره

amitis2007

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    154
    امتیاز واکنش
    3,273
    بله، منم با شما موافقم. منظورم این نبود که رمان دقیقا واقعیت هارو بگه. منظورم اینه که از دل واقعیت بدست بیاد و شاخ و برگ پیدا کنه. به نظر من اساس قضیه، توی ژانر پلیسی و جنایی، اگه از واقعیت بدست اومده باشه تاثیر بیشتری روی مخاطب می ذاره. البته خب اینا سلیقه ای هم هستن دیگه. نمیشه یه چیز قطعی گفت! :)

برخی موضوعات مشابه

بالا