•●•●• بحث آزاد : مسائل نویسنده ها و خواننده ها •●•●•

Z

Zhinous_Sh

مهمان
~> به نام نگارنده ی وجود عدم <~

سلامی گرم ؛ خدمت تمامی دوستان نگاهی :)

مدت زیادی بود که دلم می خواست این تاپیک رو بزنم ، ولی نمی شد ؛ اما امروز ، برای زدن تاپیک مصمم شدم !

اگر توجه کنید :
انجمنی نو پا ولی موفق داریم که اسم اون زبان زد تمامی افراد هست !

انجمنی که تعداد کاربر های اون بیش از 20,000 نفره !

خب ، زود تر می رم سر اصل مطلب !

اگر توجه کنیم :
_صفحات نقد رمان های ما خالیه و به جز منتقدا و معدود تعدادی که رمان رو دنبال می کنند نظر و نقدی نمی بینیم ... !
_ تعداد بازدید و تشکرات از رمان های در حال تایپمون کم هست ... !
_ گله های نویسندگان و حتی خود خوانندگان بالاست ... !
_ موضاعات رمان ها ؛ عموماً تکراری شده ... !
_ نویسنده ها از سخت گیری های تالار کتاب گله می کنند و خوانندگان از اینکه سخت گیری ها کم شده ، گله می کنند ... !!!!
و ...

مسائل زیادی همانند مسائل بالا رو همگی ما مشاهده می کنیم ! Bokmal
و روزانه در گروه هایی که هستم نظرات زیادی رو به شخصه میبینم ! Bokmal

اما حالا این تاپیک رو زدم ؛ تا تمام کاربران نگاه ، نظراتشون رو بگن . :aiwaffn_light_blum:
اینکه دلایل این مشکلات چیه و چه کاری انجام دهیم تا دیگه شاهد این مشکلات نباشیم ! :aiwan_light_gamer2:

در این تاپیک ، هدف به اشتراک گذاشتن نظرات هست و زیر نظر مدیران ارشد ایجاد شده . :)
خواهش مندم به نظرات یکدیگر احترام بذاریم و به نظرات یکدیگر توهین نکنیم ! :)

ممنون :):aiwan_lggight_blum:

آخرین ویرایش توسط مدیر:
  • پیشنهادات
  • DENIRA

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    9,963
    امتیاز واکنش
    85,309
    سلام...من قبلا یه تاپیکی رو دیدم که خود شخصی که تاپیک رو زده بود گفت تالار نقد داره خاک می خوره! اول تعجب کردم...اما حالا که دارم فکر می کنم واقعا اون بخش به غیر از منتقدا نقدکننده خاصی نداره...
    به نظرم برای بخش نقد زیادی سخت گیری استفاده شده. من خودم به شخصه می ترسم برم تو تاپیک های نقد کسانی که رمان شون رو می خونم..چیز دیگه ای یادم اومد میام میگم :)

دینه دار

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    1,555
    امتیاز واکنش
    29,224
    می گن موضوعات تکراریه . من درک می کنم .
    می گن سطح قلم نویسنده های تازه وارد واقعا پایین و چرته . اینم درک می کنم .
    اما نباید اون نویسنده هارو هم درک کنیم ؟ همیشه اولین رمان همه نویسنده ها چرت از آب در میاد.
    حتی اگه موضوع خاصی داشته باشه .
    بلاخره همه هم باید از یه جا شروع کنن و نقد بشن تا نویسندگی رو یاد بگیرن پس نمیشه و نباید جلوی این رمان هارو گرفت .
    کسی که واقعا نویسنده باشه و بخواد بنویسه ، توی رمان دومش به کلی تغییر می کنه و این تغییراتو توی رمانش اثر میده .

من خودمم یکی از همون آدمام !

M.Hosseini

کاربر اخراجی
    ارسالی ها
    6
    امتیاز واکنش
    121
    با سلام خدمت شما و تشکر بابت تاپیک خوبتون
    صفحه نقد و نظر که خالیه بابت انتقاد پذیر بودن خودمونه ! یک نفر بیاد بگه فلان جای رمانت اشکال داره ! نویسنده چنان گرد و خاکی به پا می کنه که بیا و ببین . همچنین بعضی ها هم می خوان نویسنده رو بکشن . چنان نقدی به ریش نویسنده می بندن که اون نویسنده کلا نگارش رو می بـ..وسـ..ـه و کنار میزاره . پس ما فرهنگ نقد نداریم ! چه داخل دنیای مجازی و چه خارج از اون .
    موضوع تکراری هم نویسنده میشینه رمان های خوبی رو که خونده جمع می کنه و بدون تحقیق تند و تند ازش یه موضوع جدید میسازه و مینویسه . این نشون از خلاق نبودن ما داره .
    رمان های کیفیت پایین هم تالار کتاب باید خیلی سخت گیری کنه . چون اگر این رمان ها تموم شه و بره برای دانلود و از قضا یک نفر دانلودش کنه وقتی دید که کیفیت نداره دیگه به سایت سر نمیزنه . تالار کتاب باید سخت گیری کنه و بگه اول برو چهار تا تاپیک آموزشی که اینجا هست رو بخون . از رو فیلم هندی و خواب شبانه نمیشه رمان نوشت . اگر نویسنده رمان کیفیت پایینش رو بنویسه و نقد پذیر هم نباشه دیگه واویلا .

پس در کل ما باید انتقاد پذیر ، خلاق و آموزش دیده باشیم . تالار کتاب هم باید سخت گیری رو بیش تر کنه . نگـاه دانلـود بر اساس عقاید و علایق نوشته نمیشه بلکه بر اساس قواعد نگارش میشه .

ممنون .

he.s

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    2,495
    امتیاز واکنش
    10,204
    دلیلش اینه که هرکی از راه میرسه یه رمان مینویسه و میفرسته برای دانلود
    همه فکر میکنن نویسنده شدن
    اما نویسندگی به این راحتی نیست،تمرین میخواد
    آره خیلی ها دوست دارن نویسنده بشن
    اشکالی نداره اما کاش قبلش نویسندگی رو یاد بگیرن
    قصد توهین ندارم و شخص خاصی مد نظرم نیست اما کاش یکم بیشتر سختگیری بشه و به رمانا توجه بشه و اینکه رمان بعد از تمام شدن بازخوانی بشه و تمام اشکالاتش نه تنها نگارشیش اصلاح بشه و اینکه هر موضوعی به سادگی تایید نشه(البته خودم یکم با این مخالفم آخه بعضیا حتی موضوعات تکراری رو فوق العاده مینویسن طوری که تکراری بودن به چشم نمیاد)
    هم اینکه انجمن آموزش های درست و علمی برای نوشتن رمان بذاره درمورد همه چیش نه اینکه فقط یه خلاصه بده
    مثلا من هنوز بلد نیستم درست توصیف کنم
    مطمئنم خیلیا این مشکل و دارن و فکر میکنن توصیف یعنی همه چی و بگن و این خود من و خسته میکنه از خوندن رمان حس میکنم از دور رمان خارج شدم
    و خود نویسنده ها هم مراعات کنن و واقع بین و انتقاد پذیر باشن و از طرفی منتقد ها هم تمام اشکالات رمان رو بگن و تو رودروایستی(درست نوشتم؟) نمونن
    مثلا من الان میدونم رمانم شاید خوب باشه ولی عالی نیست واسه همین نمیخوام بره برای دانلود
    اینجوری نه تنها اسم نگاه دانلود بلکه اسم خودمم بد در نمیره
    فعلا چیزی یادم نمیاد اومد میگم

BARANA.R

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    2,921
    امتیاز واکنش
    20,204
    سلام...
    من فقط موضوعاتی رو میخواستم مطرح کنم چرا خوانندگان عزیز فقط رمان های نویسندگان مطرح و به نام رو میخونند یا فقط پر تشکرها .من نمیگم که چرا اینکارو میکنند اما همه بالاخره از یک جایی شروع کردند و این انصاف نیست که روی وقتی که نویسندگان تازه کار و مطرح نشده برای رمانی میذارند و با شوق شروع به نوشتن میکنند رو نادیده بگیریم .
    چرا خوانندگان فقط رمان هایی که مال دوستانشون هست یا مطرح هستند رو به دیگری معرفی میکنند من منکر جاذبه ی رمان های پرطرفدار و نویسندگان مطرح نمیشم فقط کمی حق انصاف رو به جا بیارید و حتی اگه از رمانی خوشتون نیومد تشکر بزنید شما با این تشکر کوچیک نمیدونید چه کار بزرگی انجام میدید ازتون خواهش میکنم با اومدن داخل صفحه ی رمانی و رفتن بدون تشکر ذوق و استعداد یک نویسنده رو کور نکنید(چون اسمتون به عنوان یک بازدید کننده هست) اینکار از نظر من انگیزه یک نویسنده رو نابود میکنه و زدن یک تشکر چیزی از شما کم نمیکنه و به نویسندگان کمی بها بدین.
    در مورد صفحه ی نقد از بیان نظراتتون به عنوان نقد نگـاه دانلـود نترسید و مطمئن باشید نویسنده ای که تایپک نقدی رو برای رمانش زده جنبه ی نقد رو از خوانندگان داشته که اینکارو کرده.
    ممنون از تایپک:aiwan_lggight_blum:

آخرین ویرایش:

دینه دار

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    1,555
    امتیاز واکنش
    29,224

خب ، حرف همه ما همینه .
    اما یکی از بزرگترین و بهترین تمرین های نویسندگی همین نوشتن رمانه که کلی تجربه به آدم می ده .
    اون رمان هم باید به اشتراک گذاشته بشه تا یه سری بخونن و عیب هاشو به نویسنده بگن .

اما مسئله مهم ، اینِ که پیدا کردن نویسنده کوشا بین کلی آدمی که اومدن فقط علایق و عقایدشونو بنویسن و برن خیلی سخته .
    جدا کردن کسی که واقعا داره برای نوشتن تلاش می کنه از کسی که هر چی به ذهنش میاد بدون رعایت اصول وارد کاغذ می کنه کاری طاقت فرساست .
    برای همین دوباره بر می گردیم به مدیران کتاب ! که باید این کار طاقت فرسارو گردن بگیرن و دقت بیشتری به خرج بدن .
    ( منظورمو بد نگیرین . اتفاقا خیلی هم کار مدیران تالار کتاب رو قبول دارم )

و چیز دیگه اینِ که رمان های نویسنده های تازه واردو نقد کنیم . حتی شده در دو خط نقات قوت و ضعفشو گوشزد کنیم .

در مورد این که توی انجمن در مورد هر کدوم از اصولات نویسندگی توضیح کامل بذارن . من خودم اینو قبول دارم و خواهانشم اما کسی غیر من و شما
    و چندین نفر دیگه ، علاقه ای به خوندن این اصول برای پشرفتش نداره .
    مثلا همین تایپک قلم به توان اصول . مسلما اگه طرفدار بیشتری داشت ، نویسنده اش زحمت می کشید و با اشتیاق بیشتری ادامه می داد .

*نونا بانو*

مشاورِ نویسندگی
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    1,861
    امتیاز واکنش
    49,905
    نظر من:
    موارد زیادیه ولی مهمترین ها رو مینویسم.

*کاری به تعداد نقدها ندارم چون همه میدونن چه اوضاعیه. البته الان صفحات اصلاح میشن، ولی قبلا تو صفحات نقد از این دست پیام ها می دیدیم: عالی بود، تند تند بفرست، منتظرم، کیا پست میذارین؟ و ......
    افرادی که میگن نقد کنین تا قلممون بهتر بشه( فرد خاصی رو مدنظر ندارم و روی صحبتم با همه ی افراده)، خب بر فرض بیان و نقد کنن. آیا شما دوست عزیزم، می پذیری نقدش رو؟ خیلیا شاید در ظاهر بگن آره ولی در اصل، وقتی ایرادات گفته بشه، یه عده به قول دوستمون شاکی اند که چرا گفتیم! اونوقت طرف به غلط کردن میوفته که اصلا چرا نقد کرده و نظر داده. با خودش میگه بذار راهشو بره، ما که ضرر نمی بینیم، رمان اونه نه من!( بگذریم از اشتباهات جمله بندی و لغوی و... که جا داره واقعا یه دلسوزی ویژه برای معلمان زبان فارسی و ادبیات مدرسه داشته باشیم! کسایی که خیلی تو دل دانش آموزا مورد لطف و عنایت قرار میگیرن! ولی اون دانش آموز عزیز نمیدونه این چیزا همین موقع ها برای نوشتن به کارش میاد.)
    این از نقد پذیری...که داره فوران میکنه!

*مورد بعدی من، محتوی رمانهاست. من تو مصاحبه ام گفته ام که دست از نویسندگی نکشن دوستانی که علاقه دارن. هنوزم پای حرفم هستم. ولی نه به این معنا که تا یه موضوعی به ذهن خطور میکنه(بعضا بعد از خوندن یه رمان یا دیدن یه سریال یا فیلم)، فورا تاپیک رمان بزنید.
    تو سایت یه تاپیک خیلی خوبی بود که خوندم، ولی الان در ذهن ندارم که اسم نویسنده چی بوده. اون نویسنده ی معروف سر هر اثرش، چندین سال کار کرده، موضوع رو چندین سال بررسی کرده و حالا شده یکی از بهترینهای جهان.
    نمی گم حتما باید آنتوان چخوف یا تولستوی باشید!
    ولی دوستان، حداقل چند ماه روی چیزی که در ذهن دارین، کار کنید. ببینید اصلا قابل نوشتن هست؟ یا اینکه اگر هم هست، چطوری بنویسم که عالی بشه؟
    قرار نیست هر داستانی که به ذهنمون رسید رو بنویسیم. اگه صبر کنیم و روش کار کنیم، شاید از قالب تکرار بودن در بیاد و پرطرفدار بشه.

*مورد بعدی تشکراته. خواننده ی عزیزی که وقت میگذاری و یه رمانی رو میخونی، واقعا خیلی سنگینه اگه روی تشکر بزنی، تا هم خیر دنیا رو ببینی هم خیر آخرت رو؟ با این کارت میدونی به نویسنده چقدر انرژی و انگیزه میدی؟میدونی اگه اون رمان خوب باشه، با تشکرات چقدر باعث محبوبیت و معروفیت اون قلم میشه؟( البته اگه واقعا خوب باشه).

دوستان جوری از زدن تشکر دریغ میکنن، انگار خرج میلیاردی براشون برمیداره!

*این مورد شاید مهمترین نکته باشه که ممکنه خیلیا به وضوح درکش نکرده باشن.
    دوست عزیزی که رمان مینویسی و دقتی به مکالمات و رفتارها نداری. میدونی همین نوشته ات رو چندین نفر میخونن؟ میدونی چندین نفر از همین چندین نفر نوجوان هستن که به سرعت الگو برداری میکنن؟ میدونی رو فرهنگ اجتماعی و روابط افراد چقدر تاثیر میگذاری؟

به وفوور! دیده شده فرزند با والدینش جوری حرف میزنه انگار بزرگتر از اونها سن داره یا روابط بازی که بعضا دیده شده بین والدین و فرزندان هست! یا کل کل(برای بار هزارم که همچین ژانری نداریم! به والله نداریم!) که دیگه از حد گذشته اگه بخوایم بشماریم. به قول عزیزی، شما همین کل کلایی که تو رمان میخونی رو برو تو خیابون و به طور حقیقی با یه فرد داشته باش. ببین بعد چهار جمله چطوری نقش بر زمینتون میکنن، کل کل پیشکش! اصلا زنده میمونی که بعدش بخوای تو رمان درجش کنی! چون نصف بیشتر این کل انداختنا، حامل فوحش و غیره و ذلکه.
    دوست عزیزی که به آریایی بودن و از نسل کوروش و داریوش بودنت افتخار میکنی. اونها همچین آدمهایی نبودن و همچین ادبی هم نداشتن که ما بخوایم با این کل کل ها رواج بدیم.

*مورد آخرم تحقیقه. لطفا دوستانی که از صحت چیزی آگاهی کامل ندارن، توی اینترنت سرچ کنن و درستش رو توی رمان درج کنن. چه مسائل حقوقی، چه دینی، چه علمی و.... . ما که بیست و چهار ساعت پای اینترنتیم و مدام تو صفحات مختلف چرخ میزنیم! خیلی زمان بره اگه برای کار مفیدتری این زمان رو بگذاریم؟

سپاس:)

AEEN

مدیر بازنشسته
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    507
    امتیاز واکنش
    24,849

سلام...چه سخت گیری ای؟ اینکه اجازه داده نمیشه اسپم ارسال بشه سخت گیریه؟
    سری به تاپیکای نقد بزن...هر نظری حذف نمیشه...نظری که بتونه لااقل به یه معیار اشاره کنه، تو تاپیک موندنیه...نثر/..شخصیت ها...سیر...
    ولی اینکه طرف بیاد بگه لایک عشقم عالی نوشتی...اصلا به چه کار نویسنده میاد که خواننده خودشو حتی برای نوشتنش خسته کنه؟ فقط یه روحیه گذرا بهش میده!
    از طرفی، سخت گیری ها فقط برای افزایش کیفیته...!

برخی موضوعات مشابه

بالا