نقد رمان معرفی و نقد تخدیرهای ثانیه ای|*ماه دلم کاربر انجمن نگاه دانلود

همـــرآز

ماه دلها
کاربر نگاه دانلود
ارسالی ها
814
امتیاز واکنش
5,810
برف-های-کبود.jpg
نام رمان: برف های کبود
نام نویسنده: ماه دلم کاربر انجمن نگاه دانلود
ناظر:*سیما*
ژانر:پلیسی_جنایی
خلاصه:
یک محموله‌ی عظیم کوکـ*ـائین و کـ*ـراک از بندر چابهار ، تصمیم دارد وارد ایران شود. سردسته‌ی این باند یک فرد مجهول‌الهویت است. یک مامور مخفی و یک گروه به دنبال یافتن این شخص و نابود کردن نقشه‌ای که هدفش نابودی جوانان این مرز و بوم است
لینک رمان:
Please, ورود or عضویت to view URLs content!

• پیشنهادات
  • *Elena*

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    656
    امتیاز واکنش
    7,488
    به نام خدا

نویسنده عزیز ، ضمن عرض سلام ، ورود شما به تاپیک نقد که نشانی از نقد پذیری و علاقه مندی شما به پیشرفت قلمتان است را تبریک می گوییم . لطفا قبل از شروع فعالیت در تاپیک نقد ، قوانین بخش را مطالعه فرمایید .

توجه فرمایید که این چنین پیام ها اسپم محسوب میشوند و لازم است در صورت مشاهده ، پیام مربوطه را به کادر مدیریت بخش نقد ، گزارش دهید :
    -عزیزم ادامه بده
    -خیلی رمانت قشنگه من عاشقش شدم
    -تند تند پست بزار
    -تو رو خدا مهناز و فرهود بهم نرسن
    و...........

برای درخواست نقد توسط "شورای نقد انجمن نگاه دانلود" می توانید به تاپیک زیر مراجه نمایید:

با سلام - نویسندگان عزیزی که درخواست نقد دارند، باید ابتدا قوانین را در تاپیک زیر مطالعه کنند. قوانین فراخوان نقد رمان ها - سپس در همین تایپک درخواست خودشان را مطرح کنند. - هنگام درخواست، حتما نویسنده لینک تاپیک رمان خود را در پیامش قرار بدهد. - وجود لینک تاپیک نقد رمان هم در درخواست نویسنده...
    forum.negahdl.com
    برای آموزش " نقد " می توانید از تاپیک زیر بهره ببرید :

موفق باشید .
    مدیریت بخش نقد

..................

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    103
    امتیاز واکنش
    1,408
    بسم الله الرحمان الرحیم
    نقد رمان برف کبود
    سلام خدمت نویسنده ی گرانقدر.
    بنده رمان شما رو به صورت کامل مطالعه کردم و مواردی به چشمم خورد که اونا رو میگم امید هست که رمانتون بهتر و جذاب تر بشه.
    (نویسنده ی محترم این نکته رو در نظر داشته باشین که از ارکانی که نام بـرده نمیشه یعنی در اون ارکان و عناصر به خوبی عمل کردید)
    از نام رمان شروع میکنم، اولش که اسم رمان رو دیدم (اون چند وقت پیشا) فکر میکردم با یه عاشقانه ی تراژدی روبرو ام یا نگـاه دانلـود تخیلی. اما با یه رمان جنایی خشن و صد البته جنایی روبرو شدم. در کل کلمه ی "برف های کبود" بیشتر به نگـاه دانلـود عاشقانه و تراژدی میخوره تا یه رمان جنایی. چون از یه کلمه ی لطیف (یعنی برف) و یه کلمه ی غمگین (یعنی کبود) تشکیل شده. این اسم به نظر من زمانی برای من خوب میشه که در ارکان دیگه، مثل خلاصه و جلد رمان به خوبی نشون داده بشه. در غیر این صورت پیشنهاد میکنم عوضش کنین.
    خلاصه: یکی از ارکان بیرونی که به ظاهر رمان صدمه زده بود. خلاصه بود. برای راهنمایی بهتر، به نکات زیر توجه کنید:
    مورد اول: اونطور که متوجه شدم،نام رمان برگرفته از نام یک نوع ماده ی مخدره، اما از اسم این ماده ی مخـ ـدر حتی در خلاصه ی خودتون هم نام نبردین و به جاش از "محموله ی کراک و کوکائین" استفاده کردین. پیشنهاد بنده اینه که به جای استفاده از "محموله ی کراک و کوکائین" از اسم خود رمان طوری استفاده کنید که هم معمای جدید برای خواننده به وجود بیاد. و هم ارتباط زیباتری بین خلاصه و نام رمان و ژانر های اون برقرار بشه.
    مورد دوم: خلاصه کاملا تکراری و معمولی حساب میشه، حقیقتا معمایی که با آوردن اسم "یک فرد مجهول الهویه" آوردین، مخاطب رو چندان کنجکاو نمیکنه. و وقتی مخاطب خلاصه رو میخونه با خودش میگه خب آخرش یکی هست دیگه. یعنی میخوام بگم ایجاد ابهامی نداره و براش سوالی ایجاد نمیشه و رمان رو ادامه نمیده. پیشنهادم اینه که خلاصه رو کلا بکوبین و از نو بسازین. از اسم "برف های کبود" استفاده کنید و معمای قشنگ تری برای خواننده بسازید.
    خب مورد دیگه ای که باید بهش توجه بشه، جلد رمانته. با توجه به اینکه رمان درباره ی مواد مخـ ـدر و یک فرد مجهول الهویه هست، باید جلد مناسبتری برای رمان در نظر میگرفتید. درسته که ژانر پلیسی و جنایی رو در بر میگیره اما با توجه به اینکه محور اصلی رمان مواد مخـ ـدر و یک فرد مجهول الهویه هست، بهتر بود عکسی از شخصیت ها به کار بـرده نشه و مواد مخـ ـدر پررنگ تر در جلد نمایش داده بشه.
    در شخصیت پردازی شخصیت اصلی، تقریبا عالی عمل کردین، ولی شاید تنها مشکل موجود اینه که به نظر من ری اکشن های مهرداد یکم غیر طبیعیه، مثلا تو قسمت اول رمان، مهرداد اول آرومه، ولی یهو منفجر میشه. این پردازش حالت هاش باید تدریجی اتفاق بیوفته، ینی اول قلبش شروع به تپیدن کنه، بعد صورتش قرمز بشه و بعد.... ادامه ی ماجرا.
    در مورد آیرال و فریدون چیز خاصی نفهمیدم، روی شخصیت پردازی شخصیت های فرعی بیشتر مانور بدین، چون با توجه به نقششون همه جا همراه شخصیت اصلی هستن پس باید بیشتر پردازش بشن. در موردشون فقط یه سری دیالوگ هستش. درسته فرعین، ولی به هرحال باید یه شخصیتی داشته باشن دیگه. مثلا آیرال مهربونه، خشنه، جدیه یا فریدون غرغروئه یا هر چیز دیگه ای که خودتون میدونین.
    توصیفات ظاهر و مکان بسیار عالی نوشته شده بود و از این بابت واقعا بهتون تبریک و خسته نباشید میگم. توصیفات مناسب بودن، نه کم و نه زیاد. درست به اندازه ی ادویه ای که به اندازه تو غذا ریخته میشه و غذا رو خوشمزه میکنه، رمان شمارو هم این توصیفات جذاب کرده بود وباعث شده بود به شخصه ازش لـ*ـذت ببرم.
    تنها در توصیفات حالت کمی خوب عمل نکردین، مثلا اونجایی که گلشیفته مـسـ*ـت بود، حداقل باید کمی بوی الـ*کـل میداد تا اون حالت مـسـ*ـتی بهتر نمایش داده بشه.
    متاسفانه شما مقدمه نداشتید، و این از جذابیت رمان شما کاسته بود. داشتن یه مقدمه ی جذاب باعث جذب خواننده میشه. پیشنهاد میکنم حتما مقدمه رو به رمانتون اضافه کنین. میتونین برای مقدمه از یه نقطه ی اوج استفاده کنین یا یه متن مرتبط با موضوع بنویسین.
    چون عوض کردن زاویه ی دید از دانای کل به اول شخص به سیر رمان و نثر رمان صدمه میزنه پیشنهاد میکنم که از دانای کل استفااده کنین و عوض نکنین. چون در رمان های چنایی ممکنه در هر جایی نکته ای وجود داشته باشه و استفاده از دانای کل دست نویسنده رو باز میذاره.
    در نثر رمان کمی پرش وجود داشت، یکی از اونها، اونجایی بود که مهرداد و فریدون میرن جای آیرال، شما میتونستین از طرف مهرداد و فریون قصه رو تا انتهای دیدارشون با آیرال روایت کنین و یا اینکه از اونجایی که مهرداد میگفت برو سمت اتوبان همت و بعدش سه ستاره گذاشتین، قصه رو از سمت آیرال روایت کنین. اینطور پرش ها باعث پراکندگی و چند دستگی نثر رمان میشه. سعی کنین تا حد ممکن از این پرش ها استفاده نکنید و فقط جایی که نیاز داره ازش استفاده کنین. ادغام دو نثر محاوره‌ای و ادبی خیلی کم در رمان شما اتفاق افتاد که همراه با اشکالات تایپی و املایی بهتون میگم:
    -سیگاراش : سیگارش
    - ناله و زاری، خبیث و پلید تبدیل شد: ناله و زاری به خبیث و پلید تبدیل شد.
    -بچه های خودتونه؟ : بچه های خودتونن؟
    -توپقی: تپقی
    -دختر بچه ای ریزنقشی: دختر بچه ای ریز نقش
    -هرچی زنگ میزد: هرچه زنگ میزد

در آخر برای نویسنده ی محترم آرزوی موفقیت دارم. قلمتون مانا

همـــرآز

ماه دلها
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    814
    امتیاز واکنش
    5,810
    سلام خدمت سارای عزیزم ❤️ ممنون از نقد زیبات..اول اینکه برف نام دیگه ی کوکائین هست و یک سوال ک برای من پیش اومد آینه ک اسم و جلد رمان رو باید عوض کنم ؟

*Elena*

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    656
    امتیاز واکنش
    7,488
    0

همـــرآز

ماه دلها
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    814
    امتیاز واکنش
    5,810
    و سوال دیگه سارا جان متن روی جلد مناسب بود؟

..................

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    103
    امتیاز واکنش
    1,408
    وظیفه بود بانوجان. :aiwan_light_heart:
    فعلا موارد دیگه رو ویرایش کنید. در مورد این موضوع یه پرس و جو کنم بهتون خبر میدم
    .:campe45on2:

*Elena*

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    656
    امتیاز واکنش
    7,488
    0

..................

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    103
    امتیاز واکنش
    1,408
    در مورد سوال قبلتون، بله باید عوض کنین جفتشو. یا میتونین برای اسم یه جوری داخل جلد و رمان قرار بدید تا خواننده متوجه قضیه بشه. یعنی اینکه اسم رمان رو بیارید.
    و در مورد این سوال باید بگم که با عرض معذرت، میخواستم بگم ولی یادم رفته.:aiwan_light_blusfm: ببخشید.:aiwan_light_heart:به نظرم عوضش کنین. چون به هیجکدوم از شخصیت های رمانی که تا به حال بهمون معرفی کردین نمیخوره. میتونین برای متن یه دیالوگ قشنگ از رمان انتخاب کنین یا اینکه از مقدمه ای که قراره به رمان اضافه کنید کمک بگیرید.

SoAD

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    69
    امتیاز واکنش
    930
    0

همـــرآز

ماه دلها
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    814
    امتیاز واکنش
    5,810
    خیلی خیلی ممنونم از راهنمایی هات سارا گلم ❤️
    بعد سوالی ک پیش اومد برام اینه ک اونجایی ک پرش داشت یعنی همون جایی ک فریدون و مهرداد تو اتوبان بودن بعد پرش داستانی داشت، حذفش کنم؟

..................

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    103
    امتیاز واکنش
    1,408
    همونطور که گفتم، اون قسمت رو یا از سمت آیرال روایت کنید. یا از سمت مهرداد و فریدون.

برخی موضوعات مشابه

بالا