نقد رمان معرفی و نقد رمان آتش بس | fatemeh asadi کاربر انجمن نگاه دانلود

Fatemeh.~. asadi

کاربر نگاه دانلود
کاربر نگاه دانلود
ارسالی ها
3,931
امتیاز واکنش
8,047
سلام دوستان عزیزم و بچه های نگاه دانلود
نام
Please, ورود or عضویت to view URLs content!
: آتش بس
نام نویسنده : fatemeh adadi کاربر انجمن نگاه دانلود
ژانر : عاشقانه،جنایی،اجتماعی

*
*
*
خلاصه
درباره ی دختری که زندگی اش مانند سایر انسان هاست ،ولی با یک انتخاب ناگهانی وارد دنیای جدیدی میشود وارد دنیایی که عجیب و غریب است ولی در آن شکست میخورد ،اما نا امید نمیشود و تمام سعی و تلاش خود را میکند تا به نتیجه ای خوب برسد ولی در ادامه اتفاقاتی برای او می افتد که سرنوشت زندگی اش را عوض می کند.

دوستان چند تانکته :
1-هنوز وارد قسمت جنایی داستان نشدیم .
2-هر کم و کاستی میبینین به من بگین تا درستش کنم.
3-اگر رمان منو نقد کنین باعث میشه که هم ایرادات خودم رو بدونم و در رمان های بعدی با قلمی پخته تر بنویسمو اینجوری باعث پیشرفتم میشین .
4-دوستانی که رمان رو میخونین با تشکراتون به من انرژی میدین ممنون میشم از شما تشکر یادتون نره.
نکته خیلی مهم
به نقد دوستان تصمیم گرفتم رمان رو کلا ویرایش کنم
رمان در حال حاضر در حال ویرایش است و شاید نام رمان را هم تغییر بدهم ..
ممنون از راهنمایی دوستان و همراهان

آخرین ویرایش:
  • پیشنهادات
  • ~*~havva~*~

مدیر بازنشسته
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    2,276
    امتیاز واکنش
    23,187
    به نام خدا
    نویسنده عزیز ، ضمن عرض سلام ، ورود شما به تاپیک نقد که نشانی از نقد پذیری و علاقه مندی شما به پیشرفت قلمتان است را تبریک می گوییم . لطفا قبل از شروع فعالیت در تاپیک نقد ، قوانین بخش را مطالعه فرمایید .

توجه فرمایید که این چنین پیام ها اسپم محسوب میشوند و لازم است در صورت مشاهده ، پیام مربوطه را به کادر مدیریت بخش نقد ، گزارش دهید :
    -عزیزم ادامه بده

-خیلی رمانت قشنگه من عاشقش شدم

-تند تند پست بزار

-تو رو خدا مهناز و فرهود بهم نرسن

و...........

برای آموزش " نقد " می توانید از تاپیک زیر بهره ببرید :

موفق باشید .
    مدیریت بخش نقد

Sara*R

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    43
    امتیاز واکنش
    474
    نقد
    اتش بس
    با عرض سلام و خسته نباشید خدمت نویسنده

نام
    :
    اتش بس به مفهوم پایان دادن به جنگ و جلوگیری از تیراندازی و جنگیدن است . نام
    با توجه به درگیری های شخصیت اصلی
    با شخصیت مقابلشهمخوانی دارد .از لحاظ معنایی با متن
    همسو است . ولی باید به این نکته توجه شود که نام اتش بس یک نام تکراری است ما شاهد یک فیلم با همین نام هستیم و حتی یک
    در سایتی دیگر با چنین نامی البته با محتوای کاملا متفاوت در حال تایپ است پس همین موارد یک نوع ضعف در نام
    به شمار می اید و باعث پیش داوری از متن
    و کم شدن مخاطب ها به دلیل تکراری بودن نام ان می شود . بهتر بود نام دیگری انتخاب می شد.

جلد
    :
    جلد انتخابی برای
    زیبا و جذاب و خلاقانه طراحی شده است . استفاده از رنگ های شاد وتصویر بامزه ی دختر و پسر با سبیل کاغذی نشانگر فضای شاد و دوست داشتنی
    است .جلد
    حتما در جذب خواننده تاثیر گذار است . این در حالی است که جلد با محتوای رمان کاملا همخوانی ندارد اشفتگی و نزاع های بی دلیل شخصیت ها کاملا در جهت مخالف حسی است که جلد به خواننده می دهد.

خلاصه
    :
    خلاصه
    به صورت خیلی کامل نه تنها سیر داستانی
    را شرح داده است بلکه بیش از حد هم در مورد اتفاقات
    اطلاعات در اختیار خواننده قرار داده است و همین باعث ضعف خلاصه و در نتیجه خنثی کردن برخی از جنبه های معما گونه و هیجانی
    می شود مثلا تا الان ۲۸ پست نوشته شده است وهیچ اتفاقی جدا از نوشته های خلاصه در آن دیده نمی شود . یا پیش بینی کردن این مسله که چه کسی از طنین خوشش می آید کار بسیار آسانی است. خلاصه درای نثری عامیانه و محاوره ایی است . در خلاصه شاهد اشتباهات نگارشی و نثر بیش از حد تحت ولفظی هستیم .مثل شیطون خانواده فلاحی هستش یا از دانش آموزان اول است.این جملات از نظر نگارشی درست نیستند خلاصه
    نمی تواند در جذب مخاطب قویی عمل کند بهتر بود خلاصه ایی ادبی تر و با میزان کمتر لو دادن داستان ارایه می دادید.

مقدمه
    :
    دارای مقدمه ایی خوب و ساده و مرتبط با محتوای
    است وجود مقدمه ای کوتاه وساده باعث کامل تر شدن
    می شود مقدمه های ادبی از زیبایی بیشتری برخوردار هستند.

ژانر
    :
    در سه ژانر عاشقانه، طنز و جنایی نوشته شده است با مطالعه پست های نوشته شده تا اینجا می توان رگه هایی از عاشقانه بودن در
    پیدا کرد ولی هنوز نوشته ایی دال بر جنایی بودن ان وجود ندارد در مورد طنز بودن
    می توان گفت صحنه ایی دال بر طنز بودن در رمان وجود ندارد در عوض شاهد دیالوگ ها و صحنه هایی مملو از کل کل های بی دلیل و استفاده از کلمات اعصاب خورد کن هستیم در کل تا اینحای
    ژانر بخصوصی ندارد.نویسنده عزیز در صفحه نقد توضیح داده است که هنوز سیر داستان وارد ژانر جنایی نشده است.

ایده
    :
    دختری شیطان که از پسرها متنفر است از پس همه بر می اید خانواده ایی کامل و شاد دارد و ازدواج صوری، از دست دادن حافظه از اتفاقات موجود در
    هستند .وجود چنین مواردی در
    سبب می شود که ایده
    در ذهن خواننده یک ایده کاملا کلیشه ایی باشد ما شاهد تمام موارد فوق در چندین
    بوده ایم و این نشانه خلاقیت نویسنده نیست .پیشنهاد میکنم نویسنده عزیز سیر ادامه
    را جدا از موارد فوق بنویسد تا از کلیشه ایی بودن خارج شود وگرنه در جذب مخاطب شکست میخورد.

شروع
    :
    با اموزش ر*ق*ص شخصیت اصلی
    به خودش شروع می شود و در ادامه شاهد مورد نفرین قرار گرفتن طنین از طرف مادرش و سپس دعوایی کاملا بی معنی با دایش ارمین هستیم
    شروعی کاملا کلیشه ایی و تکراری دارد . مونولوگ ابتدایی طنین در مورد حرکات ر*ق*ص کاملا گیج کننده است و شروعی ضعیف را به همراه دارد نویسنده بهتر بود از خلاقیت بیشتری برای شروع
    استفاده می کرد .نویسنده می توانست یک نوع چالش برای خواننده ایجاد کند یا معمایی در ذهن او خلق کند
    ژانر جنایی دارد نویسنده می توانست یک صحنه جنایی خلق کند خلاصه باید کاری می کرد که شروع کلیشه ایی نباشد که متاسفانه شروعی کلیشه ایی را شاهد هستیم.

اصول نگارشی:
    به دلیل این که عامیانه و محاوره ایی نوشته شده دارای اشکالات نگارشی بسیاری است . در
    شاهده استفاده از فرم شکسته کلماتی مثل:مث به جای مثل یا چ به جای چرا هستیم .
    استفاده از اصواتی مثل دهه یا ااااا اصلا شکل زیبایی به متن نمی دهد بهتر است استفاده نشود
    چسپاندن برخی کلمات به هم و استفاده از فعل اشتباه از دیگر اشکالات نگارشی
    است . مثل :نمیگی من سکته کنم بمیرم درست تر این است که بگوید نمیگی من سکته می کنم می میرم.
    یا کفتیر کاکل به سر یا بدونهیچکس بهتر است نویسنده به این موارد توجه کند
    در اوایل طنین پدر خود را ددی خطاب می کند در ادامه می گوید بابا بهتر در طول
    یکی از ان ها استفاده شود
    در دیالوگ :دلسا-وای یاسی نمیری الهی به جای طنین یاسی گفته میشود .
    استفاده از لفظ خخخخخخخخ در
    اشتباه است

توصیفات
    :
    نویسنده در کل در حیطه توصیف و فضا سازی
    ضعیف عمل کرده است می شود گفت در هیچ جای
    از توصیف مکان استفاده نشده است و توصیف نکردن مکان
    سبب می شود که خواننده هیچ ذهنیتی در مورد
    پیدا نکند وهمین باعث ناقص دیده شدن
    می شود نویسنده در توصیفات حالات هم همین کم کاری را انجام داده است و درک درستی از حالاتواحساسات شخصیت ها نمی دهد در مورد توصیفات شخصیت ها هم در بسیاری نقاط به شرح لباس های طنین پرداخته که از حوصله خواننده به دور است و در توصیف بقیه شخصیت ها یا حتی طنین در حد لازم کم کاری کرده است بهتر بود به توصیفی هرچند کوتاه و معقول در مورد شخصیت ها پرداخته می شد تا خواننده بتواند با شخصیت ها ارتباط برقرار کند .

دیالوگ و مونولوگ:
    تقریبا به دو بخش دیالوگ ومونولوگ تبدیل شده است در
    یا شاهد مونولوگ طنین هستیم یا دیالوگ های طنین در برخی مواقع مرز این دو مشخص نیست و با هم قاطی می شوند وخواننده را گیج می کنند در
    شاهد دیالوگ هایی ضعیف و اعصاب خورد کن و کل کل بی مورد توهین کردن شخصیت اصلی به اغلب شخصیت ها هستیم . مثل کل کل بی مورد طنین و ارتین در بستنی فروشی چنین ترکیبی در دیالوگ ها وارزشمند نبودن ان ها سبب ضعف
    و جذب نکردن مخاطب ها می شود درست است ژانر
    طنز است ولی با توهین کردن و استفاده از القاب و پر رو بودن شخصیت اصلی نمی شود
    طنز نوشت یاید با فضا سازی و توصیف درست و دیالوگ ها ی خلاقانه و هوشمند طنز را خلق کرد پیشنهاد میکنم نویسنده عزیز کمی در بیان دیالوگ ها دقت و خلاقیت بیشتری استفاده کند.

لحن و اسم شخصیت ها:
    اسم شخصیت ها دور از ذهن و عجیب نیست ولی لحن شخصیت ها کاملا با سن و طبقه اجتماعی ان ها در تضاد است در قسمت هایی شخصیت اصلی مانند کودکی خردسال رفتار می کند تا دختری نوزده ساله و دانشجو . صحنه پنجر کردن ماشین دلسا توسط طنین و خط انداخت آن با چاقو بیشتر شبیه به رفتار یک فرد دیوانه وعصبی بود تا یک دختر دانشجو و... استفاده از الفاظ زشت و لفظ هویی در جای جای
    به کار رفته است علیرضا به هیچ وجه مانند یک استاد دانشگاه رفتار نمی کند هیچ وقت یک استاد دانشگاه سر کلاس به دانشجوی دخترش نمیگوید بازم گردو خاک کردی.پدر و مادر طنین هیچ گاه به رفتار های نادرست طنین اعتراض نمی کنند و در عوض شروع به خندیدن می کنند . شاید نویسنده با استفاده از این تضاد ها در صدد خلق یک اثر طنز بوده است من پیشنهاد می کنم سری به قسمت ژانر تایپک نقد کده بزند

زاویه دید:
    از زاویه دید اول شخص نوشته شده این نوع نوشته ها یک کمبود اساسی دارن و ان هم این است که سبب ضعف در بیان درست حالات و اتفاقات دیگر شخصیت ها می شود بهتر است در چنین
    هایی قسمتی از زاویه دید سوم شخص یا دانای کل نوشته شود تا ضعف های ان برطرف گردد

شخصیت پردازی:
    دارای شخصیت پردازی کاملا ضعیفی می باشد نویسنده هیچ گونه شخصیت عمیق و تاثیر گذاری خلق نکرده است با دیدن رفتار های طنین او را دختری مشکل دار که با همه سر جنگ دارد و می خواهد زور خود را به نمایش بکشد می بینیم هیچ وجه خوب و دلنشینی نه تنها در او بلکه در هیچ کدام از شخصیت ها وجود ندارد نویسنده باید دست به خلق شخصیتی بزند که خواننده را جذب کند ملاک خوب و فرشته بودن شخصیت نیست بلکه منظور خلق شخصیت هایی است که حرفی برای گفتن داشته باشند و خواننده عمیق بودن ان را حس کند نه شخصیت های سطحی و دور از واقعیت.

نثررمان :
    دارای نثر عامیانه و محاوره ایی است نویسنده در نثر
    ضعیف عمل کرده است نثر ان بیشتر شبیه به یک خاطره نویسی است بهتر بود نویسنده کمی ادبی تر می نوشت تا بیشتر مخاطب ها را به خود جذب کند

سیر کلی :
    تا اینجا دارای یک سیر تقریبا سریع ولی به دور از هیجان خاصی است کلیشه ایی بودن داستان
    تا این جا سبب کسل کننده بودن و یکنواختی وتا حدی پیش بینی پذیر بودن پایان
    است.استفاده از متن کامل آهنگ در
    درست نیست و از حوصله خواننده به دور است بهتر بود به چند اشاره کوتاه بسنده شود. پیشنهاد میکنم نویسنده سیر و روند داستان را تغییر دهد و کمتر از کلیشه ها استفاده کند و هیجان های پیش بینی ناپذیر به ان اضافه کند .

استدلال
    :
    استدلال ضعیفی دارد کتک خوردن ارتین از طنین در محیط دانشگاه و اخراج نشدن ان ها .حرف های علیرضا و رفتارش به عنوان استاد دانشگاه یا قبول کردن بی دلیل پیشنهاد ازدواج علیرضا و صوری بودن ان از طرف طنین از ضعف های موجود در
    است نویسنده باید بهتر به این موارد توجه کند.

نویسنده عزیز جرات و شهامت و نقد پذیری شما قابل شتایش است وبا در نظر گرفتن این که این اولین کار شما می باشد میتوانید با مطالعه بیشتر و
    خلاقیت کاری بهتر ارایه دهید پیشنهاد میکنم از کلیشه ها دوری کنید قلمتان پاینده باشد

عضو شورای نقد نگاه دانلود

Fatemeh.~. asadi

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    3,931
    امتیاز واکنش
    8,047

NAZ-BANOW

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    850
    امتیاز واکنش
    23,352
    نقد رمان آتش بس

نقد رمان بر اساس پست های گذاشته شده توسط نویسنده می باشد

ضمن خسته نباشید خدمت شما دوست و نویسنده ی عزیز

*نام رمان

نام رمان با عنوان "آتش بس"تداعی یک میدان جنگ در ذهن خواننده است.

شروع یک جنگ که با کلی اختلاف همراه است ولی در اواسط جنگ هر دو طرف از جنگ خسته شده و تصمیم به صلح می گیرند.

اولین موضوعی که از نام رمانتون در ذهن من شکل گرفت مربوط به فیلم ایرانی آتش بس بود.

شاید من یا حتی خواننده فکر کنم که چون نام رمانتون با فیلم مذکور هم نام است موضوعش نیز با موضوع همان فیلم یکی باشد و شما باید نهایت سعیتون رو بکنید که یک موضوع متفاوت ایجاد کنید.

آتش بس امروزه به یکی از کلیشه ای ترین کلمه یا جمله کوتاه تبدیل شده و در بسیاری از متن ها و یافیلم ها و حتی شاید در صحبت های روزمره پیدا بشه.

دوست عزیزم شما میتونستید یک نام بدون کلیشه یا جذاب و یا اسمی که خواننده رو به خودش جذب کنه رو انتخاب کنید...چون نام رمان یکی از چهار عناصر اصلی تبلیغ نگـاه دانلـود به شمار میاد و در شروع نگـاه دانلـود به صورت مفصل باید به این موضوع دقت کرد.

*خلاصه رمان

خلاصه رمان نیز همانند نام رمان دوباره یکی از چهار عناصر اصلی نگـاه دانلـود به شمار میاد.

خلاصه یکی از اصلی ترین ارتباط بر قرار کننده بین خواننده و رمان به حساب میاد و در نتیجه اگر رمان شما دارای یک خلاصه جذاب و رسا باشه خواننده تصمیم می گیره که این رمان رو ادامه بده یا نه...

خلاصه ای که برای رمانتون ارائه دادید برای جذاب نشون دادن نگـاه دانلـود کافی نیست و شما می تونستید خلاصه رمان رو بهتر از این و رساتراز این می نوشتید.

شما روال کلی از رمانتون رو در خلاصه شرح دادید و هیچ گونه جای فکر یا راز و رمزی برای حدس زدن خواننده به جای نذاشتید.

چون رمان شما در پست های ابتدایی هست می تونید اصلاحاتی رو در خلاصه رمان ایجاد کنید.

*جلد رمان

جلد رمان نشان دهنده یک پسر و یک دختر است که با سماجت بسیاری همدیگر را نگاه می کنند که گویی بعد از کلی جنگ جدال خسته شده و حال با نگاهی صلح آمیز همدیگر رو نگاه می کنند و این موضوع به خوبی در جلد رمان نمایش داده شده.

*مقدمه

مقدمه ای که برای رمانتون انتخاب کردین با نام و جلد رمان کاملا همخوانی دارد.

متن خوبی رو برای شروع رمان انتخاب کردین ولی هیچ عنوانی برای مشخص کردن اینکه این متن برای مقدمه نوشته شده وجود نداد و من این متن رو تعبیربه مقدمه ی رمان می کنم.

لطفا عنوان مقدمه رو در پست اول به این متن اختصاص بدین.

*شروع و سیر رمان

دوست عزیزم من جرأت شما رو برای نوشتن تحسین می کنم شاید اگرشما هنوز قلم پخته ای نداشته باشید ولی به مرور زمان و با خوندن اثرها و کتاب های پر محتوا و معروف که دارای قلم پخته ای هستند میتونید قلمتون رو وسعت بیشتری بدید.شروع رمانتون کمی ضعیف بود و می تونستید بهتر از این رمانتون رو شروع کنید.

شروع رمان شما کمی نامعقول به نظر میاد شما ذهن خواننده رو در شروع خوندن رمانتون کاملا به مسیر انحرافی واگذار کردید و تقریبا ذهن خواننده از مسیر اصلی رمانتون خارج میشه... شروع رمان شما با رقـ*ـص طنین آغاز میشه:

"ام آهان قر بده طنین جونم گردنتو قر بده ،چه آهنگیه این دست چپو بالا ببر راست به حال افقی بیار روش پاهاتو یکی در میان بنداز جلو آفرین و با چشم و ابروهات رو مخاطبت اثر بزار،داشتم چشم و ابرو میومدم که فهمیدم من مخاطب ندارم که اا طنین پس این کمد اینجا هویجه اره بخدا انقدر رو بهش رقصیدم فکر کنم زنده بشه منو بگیره"

اگر کمی به این متن دقت کنید این موضوع رو میفهمید که مطلب هایی با چنین موارد چه بسا در رمان ها و داستان های کمی به چشم می خوره شما خواستید که شروع رمانتون با ژانر رمان هماهنگی داشته باشه ولی دوست عزیزم شما در طنز نویسی افراط زیادی کردید و شروع رمان ،همانطور تا به اینجایی که پست گذاری کردید طنز به طور خیلی چشم گیری رمانتون رو فرا گرفته. و شما می تونستید کمی از این افراط جلو گیری کنید.

سیر رمان دارای روال تندی بود و همه ی اتفاقات یکی یکی پشت سرهم در حال وقوع بود و من در شروع رمان بسیار گیج شدم.اتفاقات و همین طور اشخاص گویی در گرد باد قلم شما قرار گرفتند و شما به صورت خیلی سریع قلمتون رو داخل قوطی رنگ کرده و رمانتون رو شروع به نقاشی کردن کردید.شما می تونید ادامه رمانتون رو کمی آهسته ترپیش ببرید و روال تند رمانتون رو کاهش بدید.

*پیشنهادی که می تونم در این قسمت به شما بکنم در مورد قرار دادن متن کامل آهنگ ها در رمانتون است. دوست خوبم شاید شما به این فکر کردید که اگر کل متن آهنگ ور در رمانتون قرار بدید خواننده تا به آخر این متن رو می خونه و تحت تاثیر قرار پیدا می کنه.ولی من باید به شما بگم که این موارد امروزه در متن های رمان جذاب به نظر نمیاد و خواننده علاوه بر اینکه این متن ها رو نمیخونه بلکه این موارد بی حوصلگی در طول رمان رو ایجاد می کنه . ممنون می شم اگر این مورد را در رمان رعایت کنید.

* توصیفات(حالت، چهره، احساس، مکان)

توصیفات مکان در رمان شمااصلا به چشم نمی خوره وشما در این مورد کاملا کوتاهی کردید چون خواننده باید برای تصور کردن مکان های انتخابی شما در رمان حداقل یک تصور کوچکی از نوع چیدمان خانه و یا محلی که اتفاقات در حال رخ دادن هستند در اختیار داشته باشد و این مورد به هیچ عنوان در رمان شما وجود ندارد.

توصیفات چهره و احساس و حالت هم اصلا در رمان به چشم نمی خوره و من تا به این جای رمان هیچ حضور ذهنی در مورد قیافه های اشخاص رمان شما ندارم. و اگر دربعضی موارد توضیح دادید کاملا ناقص بوده.

دوست عزیزم شمال اگر این موارد رو به خوبی در رمانتون رعایت نکنید خواننده کامل نمی تونه با اشخاص رمانتون احساس راحتی بکنه و خیلی سخت با شخصیت ها ارتباط برقرار کنه.لطفا این موارد رو رعایت کنید.

* زاویه دید

زاویه که شما برای توصیف رمانتون در نظر گرفتید زاویه اول شخص مفرد هستو این مورد تا پست 28کامل رعایت شده است.

دوست عزیزم امروزه در بسیار بسیاری از رمان ها ازاین زوایه استفاده میشه شما می تونستید برای متفاوت جلوه دادن رمانتون از زاویه سوم شخص استفاده کنید تا بتونید به راحتی احساس شخصیت های رمان رو توصیف کنید.

البته نثر رمان از زاویه سوم شخص مفرد نظر شخصی من است و سلایق در نوشتاری رمان ها متفاوت است.

*دیالوگ ها و منولوگ ها

در بیشتر رمان شما دیالوگ به چشم می خوره و این صحبت ها کلیشه ای و هیچ روند خاصی رو دنبال نمی کنه و مثل تمام صحبت های روزمره بین خانواده ها است.

ولی شما در خیلی از جاها روابط خانوادگی طنین رو به صورت خیلی فاحشی راحت جلوه دادید. راحت بودن امروزه در بین همه ی خانواده ها به چشم می خوره ولی شما این راحتی رو در رمانتون بسیار بسیار آسان گرفتید و دیالوگ ها به دوراز هیچ قانون که پایبند چهار چوب خوانواده باشه رو دنبال نمی کنه...ن مکان هستند در احتیار بگذاری

مثال اول: -الهی خیر نبینی دختر الهی بری زیر 19 چرخ

-چرا اخه مامان دلت میاد

مثال دوم: مامان-پاشو بیا داریم شام میخوریم.

من-نمی خورم.

مامان- تو شکر میخوری دخترم

این گونه روابط در دنیای امروزی به صورت کمی به چشم می خوره و امیدوارم در ادامه رمانتون این موارد رو رعایت کنید.

در بسیاری از پست های رمان این روند به چشم می خوره:

مامان-....

من-.....

بابا-.....

من-....

به جای اینکار از علامت - برای جملات مکالمات استفاده کنید و اگر تفاوت های سنی و جنسیتی و شخصیتی افراد رو لحاظ کرده باشید مخاطب خودش متوجه میشه که کدوم جمله رو کدوم شخصیت گفته و دیگه نیازی نیست شما مدام اسمش رو بنویسید.

* شخصیت پردازی(شغل،سن)

شخصیت های تشکیل دهنده رمان شما طنین،آرمین،تیرداد،پدر و مادر طنین،دلسا،آرتین،علیرضا هست.

شما در طول رمان به اینکه پدر طنین چه کاره هست اشاره نکردید حتی به سن پدر و مادر طنین و حتی خوده طنین و سایر اشخاص اشاره نکردید.

و تنها اشاره ای کردید این بود که تیرداد چهار سال ازمن بزرگتر است ولی شما سن طنین رو نگفتید که ما بتونیم با کم و زیاد کردن اعداد سن های اشخاص رو پیدا کنیم.

به تنها شغل شخصی که در داخل رمان به اون اشاره کردید علیرضا بود که شغل استادی دانشگاه را بر عهده داشت ما بقی به غیر از این به مورد به شغل سایراشخاص اشاره نکردید.

طنین دختری بسیار شاد سر زنده حاضر جذاب که بدون در نظر گرفتن اینکه حرفی رو که میزنه متناسب با شخصیتش هست یانه رو به زبون میاره.

شما شخصیت طنین رو در این رمان یک دختر لوس و بی پروا که از کارهای خود خجالت نمی کشد و این کمی درست به نظر نمی آید مثلا اینکه چرا نباید پدر و مادر طنین در کافی شاپ در برخورد اول با آرتین به نوع رفتار و حرف زدن طنین اعتراضی نکنند و این منظور را می رساند که طنین و خوانوده اش روابط بدون پروایی با یکدیگر دارند.

یا شخصیت های تیرداد و آرمین و علیرضا به دور در نظر گرفتن جنسیت مذکر یامونث بودنشان به طور خیلی فاحشی با مسائل راحت برخورد می کنند و این نوع روند شاید بی حوصلگی در روند رمان رو ایجاد کنه.

ممنون میشم اگر تجدید نظری در مورد روابط شخصیت ها در رمانتون ایجاد کنید.

*نثر

شما نثر (محاوره عامیانه) رو برای رمانتون در نظر گرفتیدو در محاوره نویسی افراط کردید و باز این موارد رو در رمانتون رعایت نکردید.در سطربه سطر و جمله به جمله های رمان محاوره نویسی بیش از حد به چشم می خورد شما نثر رمان رو به صورت خودمانی نوشتید و در بسیاری از جاها چنان جمله رو پیچوندید که من با بارها خوندش بازم متوجه منظورتون نمیشم.

مثال اول: عالی شده بود نایس جلو آ یینه داشتم دست میزدم در پست دوم

مثال دوم:ببخشید عمو جان نمیتونم زبون و ببندم دختر هر چی میخواد بگه رو به من گفت درپست چهارم

لطف کنید کمی از محاوره نویسی رمانتون کم کنید و روال رمانتون به حالت عادی ادامه بدید.

* ژانر

ژانری که شما برای رمانتون در نظرگرفتید ژانر عاشقانه،طنز، جنایی است.

تا به این جای رمان تنها ژانری که به چشم می خوره ژانر افراط گرانه ی طنز هست. شما طول رمان رو با ژانر طنز پرده اندازی کردید که بارها از ابتدای نقد به این مورد اشاره کردم دوست عزیزم.

طنز نویسی قوانین و اصول خودش رو به همراه دارد.طنز تنها به موضوعات خنده دار وبه کل کل اشخاص در طول رمان اشاره نمیشه.

شما باید یک ویژیگی خاص به نقش اول رمانتون اختصاص بدید که خواننده با خوندن اون مورد لبخند مهمون لباش بشه.ولی شخصیت های رمان شما گویی قبلا از نقش بازی کردن در رمانتون نمایش نامه ای با عنوان طنز رو حفظ کردند و هم اکنون در طول رمان در حال نشون دادن خط به خط اون نمایش نامه هستند.

و ژانر های عاشقانه و جنایی در رمان شما اصلا وابدا به چشم نمیخوره.و فکر نکنم بعد از این هم این دو ژانر متناسب با رمان شما باشه چون طوری که طنز رمان شما رو احاطه کرده شاید این دو ژانر نتونند به خوبی در ادامه رمان ایفای نقش کنند.

* علائم نگارشی و غلط های املایی

علائم نگارشی در رمان شما به خوبی رعایت نشده ودر جاهایی که برای قطع جمله به . احتیاج داشتید این کار رو نکردید

مثال اول: تا اینو گفت صدای شلیک خنده اتاق رو برداشت برگشتم که طبق معمول آرمین رو دیدم

شکل صحیح: تا اینو گفت صدای شلیک خنده اتاق رو برداشت.

برگشتم که طبق معمول آرمین رو دیدم

در بسیاری از جاها که باید با ، بین دو جمله فاصله می انداختید این کار رو نکردید

مثال دوم: پوز خند زد باشه آرتین خان خودت خواستی رو بهش کردم

شکل صحیح: پوز خند زد ، باشه آرتین خان خودت خواستی رو بهش کردم

در بسیاری از جا ها هم غلط های املایی زیادی به چشم می خورد

مثال سوم: جونمکه تازه از سسرکار2 شکل صحیح:جونم که تازه از سر کار

مثال چهارم: دندواشو4 شکل صحیح:دندوناشو

در بسیاری از جا ها که باید می جدا نوشته می شد رعایت نشده

مثال پنجم:نمیومد شکل صحیح:نمی اومد مثال ششم:نمیکنه شکل صحیح:نمی کنه

*چون: " می " در افعال مضارع و ماضی استمراری باید جدا نوشته بشه.

در خیلی از جاها هم از کلمه مینگاهیدم -هنگیدم که این کلمات کلمه های عامیانه استفاده شده در دنیای مجازی هستش و هیچ گونه صورت خوشی برای استفاده کردن در رمان رو نداره.و لطفا در ادامه ی رمان از استفاده ی این کلمات پرهیز کنید.

*ایده

ایده رمان کلیشه ای بود و شما می تونستید یک موضوع جدید برای رمانتون ایجاد کنید و برای ایجاد ایده جدید میتونید سری به صفحه حوادث روزنامه ها و یا پرس و جو درباره ی خاطرات قدیمی خانوده اتون بکنید.

دوست خوبم این اولین اثر شما بود و می تونید در اثر های بعدیتون برای افزایش اعتباریت قلمتون مطالعه های زیادی در در رمان نویسی داشته باشید

عضو آزمایشی شورای نقد نگاه دانلود

برخی موضوعات مشابه

بالا