نقد رمان معرفی و نقد رمان سرنوشت نامعلوم | نرگس فروغیان کاربر انجمن نگاه دانلود

~●Monster●~

کاربر نگاه دانلود
کاربر نگاه دانلود
ارسالی ها
3,467
امتیاز واکنش
25,677
" به نام آفریننده آسمان های پاک "

نام فن فیکشن: سرنوشت نامعلوم
نام نویسنده: نرگس فروغیان کاربر انجمن نگاه دانلود
نام اثر اصلی: سینمایی "سیندرلا" 2015، ساخته ی شرکت دیزنی
ژانر: تخیلی، عاشقانه، ترسناک، فانتزی، تراژدی
نام ناظر: @زهرااسدی
خلاصه: این داستان را حتما همه ی شما در بچگی شنیده اید. یا فیلمش را دیده اید. اما این بار فرق دارد! این دفعه معلوم نیست سیندرلا به عشقش می‌رسد یا نه. این دفعه معلوم نیست خواهر های سیندرلا دست رو دست بگزارند، یا خیر! در این داستان، هیچ چیزی معلوم نیست!

سخنی از نویسنده: دوستان این داستان با داستان واقعی خیلی متفاوته. خیلی مبهم. معلوم نیست آخرش خوشه یا غمگین. معلوم نیست کی به کی میرسه. معلوم نیست چه اتفاقاتی می‌خواد بیفته! فقط بهتون میگم اگه میخواین بدونین چه تفاوتی با بقیه داستان ها داره، بخونینش.
لینک تایپک:
Please, ورود or عضویت to view URLs content!

خوشحال میشم که با پیشنهادها و انتقاد هاتون به پیشرفت قلمم کمک کنین❤

• پیشنهادات
  • FATEMEH_R

نویسنده انجمن
    نویسنده انجمن
    ارسالی ها
    9,323
    امتیاز واکنش
    41,933
    به نام خدا
    نویسنده عزیز ، ضمن عرض سلام ، ورود شما به تاپیک نقد که نشانی از نقد پذیری و علاقه مندی شما به پیشرفت قلمتان است را تبریک می گوییم . لطفا قبل از شروع فعالیت در تاپیک نقد ، قوانین بخش را مطالعه فرمایید .

توجه فرمایید که این چنین پیام ها اسپم محسوب میشوند و لازم است در صورت مشاهده ، پیام مربوطه را به کادر مدیریت بخش نقد ، گزارش دهید :
    -عزیزم ادامه بده
    -خیلی رمانت قشنگه من عاشقش شدم
    -تند تند پست بزار
    -تو رو خدا مهناز و فرهود بهم نرسن
    و...........
    برای آموزش " نقد " می توانید از تاپیک زیر بهره ببرید :
    موفق باشید .
    مدیریت بخش نقد

36598

اردیبهشت

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    24
    امتیاز واکنش
    661
    سلام.بعضی از پستاتونو با دقت خوندم و بعضیاشونو گذری وسریع با عرض پوزش.ولی تا اون جایی که متوجه شدم و خوندم از این سبک رمانا خیلی کم پیش بیاد بخونم ولی این داستانتونو خیلی دوست داشتم،رو بعضی از صحنه هاش واقعا متاثر شدم و توصیفات و حالت شخصیت الا رو حس کردم و بعضی از صحنه هارو خیلی سریع گذرونده بودین.امیدوارم در ادامه هم با همین روند ادامه بدین.موفق باشید:aiwan_light_heart::aiwan_light_heart::aiwan_lggight_blum::aiwan_lggight_blum:

~●Monster●~

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    3,467
    امتیاز واکنش
    25,677
    سلام
    مرسی از اینکه فن فیکشنم رو خوندی عزیزم. خوشحال میشم بدونم کجاها رو خیلی زود گذرونده بودم تا برم و ویرایشش کنم.
    مرسی از اینکه رمانم رو نقد کردی. باعث افتخارمه:aiwan_lggight_blum:

باشه. مرسی❤
    تا اخر هفته ویرایشش میکنم❤

آخرین ویرایش توسط مدیر:

اردیبهشت

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    24
    امتیاز واکنش
    661
    مثلا اون بخش بیمار شدن مادرش همه چی خیلی سریع اتفاق افتاد و فوت کردن یا اون بخشی که خبر فوت پدرش رو اورد پست چی،بنظر من که یکی دو خط برای اون حسی ک الا داشت کافی نبود.یا شایدم من اینطور حس می کنم.زنده باشی

نگین نوروزی

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    2,070
    امتیاز واکنش
    18,797
    ســلام نرگــس جــونم داســتان متفــاوتی داری و ایــن باعـث جــذب خــواننده مـیشــه و دوســت داره بفهــمــه چــه اتفـاقـی بــرای شخصـیت هـای داســتان میــفته.مــن با اردیبهشــت موافقــم یــکم روند داســتان طــولانی تــر پیش رفتـه و یــکم جای کار داره اگـه ویــرایش بشــه خیــلی عـالـی میــشه قــلمــت مــانا :aiwan_light_heart:

~●Monster●~

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    3,467
    امتیاز واکنش
    25,677

saeed38

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    111
    امتیاز واکنش
    4,732
    رمانت خیلی جالب بود به نظرم و منتظرم که بقیه بیاد.
    ولی اشکالایی هم داشتی، مثلا قلمت یکم خشکه
    من خودم بعضی جاها کسل میشدم. درکل خواننده باید جذب داستان بشه. اول اینکه یکم محاوره ای تر کن رمانتو.
    رمانت با این لحن کتابی جدی بودن و بیان احساسات عالی ای داره ولی اگر بتونی یکم محاوره ای ترش کنی جوری که به هیچ طرف برنخوره عالی میشه.
    و البته بعضی جاهارو خیلی سریع و سرسری رد کردی. بهتر بود به اون قسمتا هم توجه میکردی.

~●Monster●~

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    3,467
    امتیاز واکنش
    25,677

kianick

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    750
    امتیاز واکنش
    25,173
    نام:
    نام رمان سرنوشت نامعلوم بود با معنایی مشخص. این که نمی‌دونید چه چیزی در انتظار مخاطبه.
    اسم اصلا جدید و نو نبود متاسفانه. گره‌های چندانی هم در ذهن مخاطب ایجاد نمی‌کرد. ضمن این‌که از این کلمات غالبا برای رمان‌های اجتماعی در نظر گرفتع می‌شن. نام رمان شما ارتباط کمی با ژانر داشت اما به خلاصه و مقدمه می‌خورد. در کل به خاطر چیزهایی که گفته شد پیشنهاد می‌کنم اسم رو حتما عوض کنید.

خلاصه:
    خلاصه‌ی شما بیش‌تر شبیه توضیحاتی به مخاطب بود. هیچ دیدی به خواننده نداده بود بحز این‌که این داستان هیچیش مشخص نیست!
    گرهی برای جذب خواننده نداشت ولی مکمل مقدمه بود.
    لطفا یه نقطه‌ی عطف دیگه برای خلاصه در نظر بگیر :)
    حالا در قسمت ایده هم مطرحش می‌کنم ولی اینجا هم بگم که فن‌فیک های سیندرلا غالبا در راه رسیدن به شاهزاده فرق متفاوت هستن و گره اصلی اینجاست، بنابداین شما هم اینجا رو نشون بده :)

مقدمه:
    مقدمه ربطی به اشکال ایده نداشت. یعنی خوب بود و شخصیت اصلی داستان و مشکلاتش رو بیان می‌کرد و به مخاطب از اون می‌گفت.
    درواقع دیدی کلی از نمای داستان به خواننده داده، این که دشمنای سیندرلا درواقع کسایی هستن که خانواده‌اش محسوب می‌شن.
    منهی اشکالات نگارشی زیاد بود.
    او شجاع است.
    او مهربان است.
    اینحا خواستی جذابیت متن رو بیشتر کنی ولی درواقع این درسته:
    او شجاع و مهربان است.
    همچنین ویرگولای بیجا گذاشته بودی، هم اینجا و هم در خلاصه که حالا در قسمت علائم نگترشی بیشتر بهش می‌پردازم.

جلد:
    جلد نداشت کارت هنوز. پیشنهاد می‌کنم بعد از ویرایش و تاییدش، یه طرح مشاوره‌ بزنی حتما.

شروع رمان:
    شروع رمان الا رو معرفی کرده بود که دقیقا مشابه فیلمی بود که من ازش دیدم. _ درواقع تا همین الآنش هم چیز جدیدی رو نکرده بودی! توی ایده بیشتر می‌گم :)_
    شروع واقعا جذابیت لازم رو نداشت. البته تیکه‌ی اول بد نبود، ولی بعدترش تماما پرش‌های تند داشتی و این مدل صحنه سازی که از روی فیلم کپی شده بود، برای فیلمه نه رمان. ینابراین پیشنهاد می‌کنم کلش رو ویرایش کنید.

سیر:
    سیر رمان اوایل _ از همون چند پست اول فوق تند بود_ و در کل شما خوب به اتفاق‌ها نپرداخته بودین. این‌که تا آخر صفحه‌ی اول، کودکی الا، مرگ مادرش، اومدن خواهرای ناتنی و مادرخونده‌اش، تکه‌هایی از رفتار اونا، رفتن پدر الا و فوتش رو به تصویر کشیده بودید غیر منطقی بود.
    در واقع این‌ها همونطور که قبلش گفتم بدرد فیلم می‌خورن _ اینطور عبورها_ شما اگر مایلید از همون اول و کودکی الا رو برای خواننده شرح بدید باید کاملا دقیق، با جزئیات و مرحله به مرحله باشه.

ژانر:
    ژانرهای انتخابی شما تخیلی، عاشقانه، فانتزی، ترسناک، تراژدی بودند که من تنها ژانر عاشقانه _ عشق پدر و مادر الا و عشق اون و پدرش_ و فانتزی _ وجود مادر خونده_ رو دیدم و این‌که علمی تخیلی کاملا ژانری جدا از تکنولوژی و تخیله :)
    تراژدی داستان‌های غالبا تلخه که ریز به ریز دردهاشونو شرح داده باشن. نه فقط مرگ پدر و مادر و وجود مادر خونده. پس تراژدی حذف میشه چون غالب داستان نیست. ترسناک هم که من تا به این‌جا، ابدا چیزی ندیدم!

نثر:
    ما دو نثر محاوره‌ای و ادبی داریم که هر کدوم خواص خودشون رو دارن. من دقیقا نفهمیدم که شما کدوم مورد رو انتخاب کرده بودید چون کلا قاطی شده بود و هر دو مورد رو داشتی. لطفا یک کدوم رو انتخاب و نثرت رو تصحیح کن.
    مثال:
    الا همچنان از مرگ مادرش غمگین بود و تنها دلیلی که کمی او را شاد می نمود، بودن پدرش در کنارش بود.
    زمان می‌گذره و درد و غم به خاطره تبدیل میشه.

درست:
    الا همچنان از مرگ مادرش غمگین بود و تنها دلیلی که او را کمی شاد می‌نمود، بودن پدرش در کنارش بود.
    زمان می‌گذرد و درد و غم به خاطره تبدیل می‌شوند.

یا اینطور کلش رو ادبی و یا کاملا محاوره بکنیدش.

زاویه دید:
    زاویه دید منتخب سوم شخص بود که از ویژگی‌هاش میشد به دسترسی داشتن به تمام شخصیت‌ها اشاره کرد. ولی شما تنها داستان رو روایت کرده بودید، بدون این که احساسات و درد‌های شخصیت‌ها رو توصیف کنید. این قسمت رو در مونولوگ‌ها ادامه می‌دم اما زاویه دید خوبی انتخاب کرده بودید.

توصیفات:
    خب اول از توصیفلت جزئی یه توضیح کل بدم، نرگس جان باتوجه به این که فن فیکشنت مال فیلم بود، بدون توضیحات تو هم اون فردی که دیده فیلم رو می‌تونه تصور کنه محیط رو، ولی حرف ما این نفرات نیستن. باید یه جوری کار کنی که کسی که فیلم رو ندیده باشه هم بتونه به راحتی با داستان خو بگیره.
    توصیفات حالات:
    توصیفات حالاتت خوب بود. مسل زمانی که الا با لبخند کنار پدرش می‌نشست و یا با جدیت کتاب رو می‌بست و ...
    منتهی جایی توصیفاتت مغایرت داشت. خیلی جاها گفته بودی مادرخونده‌ی الا خصوصیات بدش رو مخفی می‌کرد و برای لبخندها و دلسوزی‌هاش کلمه‌ی مصنوعی رو به کار بـرده بودی درحالی که در صفحه‌ی اول و قبل از سفر پدر الا _موقع مهمانی_ در توصیفات از کلمه‌ی مصنوعی استفاده نکرده بودی و گفته بودی که مادرخونده اشک می‌ریخت و ...
    توصیفات حالاتت رو یکدست کن لطفا تا خواننده به اشتباه برداشتی نکنه و تصور یکدستی تو ذهنش باشه و این‌که این بخش هنوز جای کار داشت:)

توصیف احساسات:
    توصیف احساساتت هم به نسبت خوب بود. تونسته بودی غم الا و پدرش از مرگ مادر، عشق پدر و مادر الا و عشق الا به پدرش و مادرش رو خوب برسونی.
    منتهی همون نکته‌ای که در توصیف حالات گفتم اینجا هم لحاظ می‌شه پس لطفا اصلاحش کن و بیشتر روی این بخش کار کن.

توصیف مکانی:
    خب راستیتش توصیف مکانی خوب نبود. تو فقط نام بـرده بودی از اماکنی مثل سالن اصلی، محوطه‌ی پر از حیوان خانه، اتاقی که مادر در اون می‌مرد و ...
    لطفا تمام توصیفات مورد نیاز رو اضافه کن :)

توصیف ظاهر:
    توصیفات ظاهرت پشت سر هم ولی خوب بود. منتهی ناقص بود. توصیفاا چهره‌ی خواهران سیندرلا، پدرش، فرستادگان شاه و مادر خونده به صورت کامل گفته نشده بودن. لطفا توصیفات اضافه بشه.

اشکالات املایی و نگارشی:
    امم. نکات ویراست خوب رعایت نشده بودن:
    گفت.او ✖
    گفت . او ✖
    گفت .او✖
    گفت‌. او ✔
    ولی دیالوگ‌ها رو خوب پیش رفته بودی. درست بود.

من غلط املایی و تایپی زیادی ندیدم.

شخصیت‌پردازی:
    شخصیت‌پردازی خوب بود. درواقع چندان بهش نیاز نبود چون همه‌ی ما شخصیت‌های سیندرلا رو می‌شناسیم!
    اما خوب شخصیت اون‌ها رو توی مونولوگ‌ها و دیالوگ‌ها گنجونده بودی و رفتارهای اون‌ها با شخصیتی که ما می‌شناسیم مغایرتی نداشت.

دیالوگ‌ها و مونولوگ‌ها:
    دیالوگ‌ها و مونولوگ‌ها خوب بودن هردو. هم اطلاعات داشتن و هم می‌تونستی ازشون شخصیت رو بفهمی. به موقعیت و مکان شخصیت‌ها هم میومد اما راستش رو بکم من چیز جدیدی ندیده بودم، این فقط تکرار فیلم بود.

ایده:
    ایده‌‌ات رو من ندیدم تا حالا که صفحه‌ی چهارم هستیم هم من ندیدم!
    ببین عزیزم، کسایی که فن سیندرلا رو می‌نویسن باید روی چگونگی رسیدن سیندرلا به پرنس کار کنن و موقعیت اون تا فن جذاب باشه، نه رسیدن و نرسیدنش!
    کاملا پیشنهاد می‌کنم که مسیر ایده رو عوض و روی چگونگی رسیدن این دو و موانع _ که باید جدید باشن!_ کار کنی.
    ضمن این‌که فیلم سیندرلا خودش یه فن فیکشنه و پیشنهاد می‌دم مبدا رو خود داستان اصلی قرار بدی و موقعیت جدیدی براش درست کنی. چیزی که مثل داستان سیندرلا باشه _ مسیر اصلی_ اما لوکیشن و موقعیتش کاملا فرق داشته باشه.
    مثلا توی زمان خودمون باشه و یا ...

باورپذیری:
    با توجه به این‌که داستان فانتزیه ایرادی بر داستان وارد نیست.
    موفق باشی :)

" عضو شورای نقد انجمن نگاه‌دانلود"
    129516

برخی موضوعات مشابه

بالا