نقد رمان معرفی و نقد رمان لرزیدن قلب یک پری|pariafsaکاربر انجمن نگاه دانلود

از بین دو شخصیت زیر، کدام را می پسندید؟

• مجموع رای دهندگان
    24

tasnim-a

کاربر نگاه دانلود
کاربر نگاه دانلود
ارسالی ها
757
امتیاز واکنش
13,362
بسم تعالی

نام: لرزیدن قلب یک پری، اسمی بود که برای رمان انتخاب شد. وقتی اسم رو خوندم، گفتم داستان باید درباره دختری باشه که پریه و در طول داستان عاشق میشه، اما این عشق ممکنه به یه پری دیگه نباشه و احتمالا عشق به یه انسان هست. خواننده با خوندن اسم، تا حدودی به محتوای رمان پی می بره که این از نکات مثبت اسم رمان هست. نکته بعدی در مورد اسم رمان، تکراری نبودنه. لرزیدن قلب یک پری، ترکیب تکراری رو درست نکرده، اما این اسم مشابه اسم چند رمان دیگه هست که بهتره اصلاح بشه. اسمی که مشابه اسم رمان های دیگه باشه، از جذابیت رمان کم می کنه. بهتون توصیه می کنم تغییراتی در اسم ایجاد کنید.

جلد: جلد پسری رو نشون میده که به ستون تکیه داده و دختری که روز پله خوابیده و کنارشون هم آبه. این تصویر با اسم همخونی داره، اما در رمان شما از عشق بین یک پری و یک الهه حرف زدید، نه عشق بین یک پری و یک انسان. تصویر جلد بیشتر به مورد اول اشاره داره و مخاطب رو متوجه حضور یک الهه در رمان نمی کنه. این عکس، ژانر های رمان که تخیلی-فانتزی- عاشقانه هست رو به خوبی نشون میده و این هم از نکات مثبت جلد رمانتونه. ترکیب رنگ های به کار رفته در جلد هم ترکیب خوبیه. می تونید با کمی تغییر در جلد، محتوای داستان رو بهتر نشون بدید.

خلاصه: ببینید، خلاصه اگر خیلی بلند باشه، خواننده وقتی برای خوندنش صرف نمی کنه. خلاصه شما، بلندی داشت که مخاطب رو برای خوندنش جذب نمی کرد. پس بهتره از مقدار بلندیش کم کنید. خلاصه رمان شما، اطلاعات زیادی از محتوا داده بود و نذاشت گره ای هم تو ذهن خواننده پیش بیاد. سوالاتی که در خلاصه مطرح کردید رو اکر در قالب گره تو خلاصه دربیارید، بهتر میشه. وقتی از پایانی خوش در خلاصه حرف می زنید، جذابیت و کشش رمان رو برای مخاطب از بین می برید. بهتون پیشنهاد می کنم نکات گفته رو اصلاح کنید.

مقدمه: مقدمه، کامل کننده خلاصه رمانه. یعنی مقدمه فضای احساسی، عاطفی رمان رو فراهم می کنه. رمان شما مقدمه نداشت و پیشنهاد می کنم که این بخش رو به رمانتون اضافه کنید. برای مقدمه، می تونید شعر، متن ادبی یا بخشی از رمان رو بذارید.

شروع: شروع رمان با رفتن پیش کیمیاگر و در ادامه انجام مراسمی بود که تو خلاصه هم بهش اشاره کردید. از اونجایی که تو قسمت خلاصه بیشتر اطلاعات رمان رو به مخاطب دادید، در قسمت شروع، خواننده گره ای تو ذهنش ایجاد نمیشه که بخواد برای حلش رمان رو ادامه بده. اگر رمان رو با گره ای شروع کنید، می تونید خواننده رو به خوندن ادامه رمان ترغیب کنید. شما جواب بیشتر گره های رمان رو در همون قسمت و بلافاصله دادید و از ترغیب خواننده جلوگیری کردید. شروع رمان، شروعی تکراری و کلیشه ای نبود، اما همونطور که گفتم، جذابیتی هم برای خواننده نداشت. بهتون توصیه می کنم از گره محکم تری در شروع و ادامه رمان استفاده کنید.

شخصیت پردازی: رمان شما، شخصیت های زیادی داشت، اما اونطور که لازم بود روی همه شخصیت ها کار نشد. برای مثال، شما از گذشته ریفا با راوی گفتید، اما اطلاعات زیادی از راوی به خواننده ندادید و فقط یک جا از حرف زدنش با آلینا گفتید، درحالی که بهتر بود نقش راوی رو پررنگ تر میذاشتید. همچنین، دوست های آلینا. اوایل رمان، نقش دوست های آلینا رو پررنگ کردید، اما از یه جایی به بعد، دیگه زیاد سراغشون نرفتید و جز دو بار که والشا سراغشون رفت، حرفی ازشون نزدید. پس بهتون پیشنهاد می کنم حرفی از شخصیتی نزنید و یا اگر می زنید، در طول رمان رهاش نکنید و روی اون هم کار کنید. موضوع بعدی، سن شخصیت های داستانه. شما از سن شخصیت های داستانتون اطلاعات زیادی به خواننده ندادید. فقط از رسیدن آلینا و دوستاش به سن هیجده سالگی گفتید و از سن سایر شخصیت ها حرفی نزدید. بهتون توصیه می کنم این نکته رو هم اصلاح کنید. به دلیل اینکه رمانتون، یه رمان تخیلی و فانتزیه، نمیشه انتظار داشت که اسم شخصیت ها با سنشون جور دربیاد و اون اسم ها رو بشه در حالت عادی هم پیداشون کرد. همچنین، شغل هایی که ازشون استفاده کردید هم چون محیط زندگیشون متفاوت بود، مشکل خاصی رو ایجاد نمی کرد. موضوع بعدی، همخوانی رفتار شخصیت ها با سن و موقعیتشونه. رفتار های آلینا، نشون دهنده یه دختر هیجده نوزده ساله نبود. همچنین والشا، رافا، ریفا. برای مثال رفتار های ریفا هیچ شباهتی به یک الهه نداره. بهتون توصیه می کنم، نکات گفته شده رو اصلاح کنید.

دیالوگ و مونولوگ: نکته اول راجب دیالوگ ها و مونولوگ های رمان، اینه که بهتره در حالت تعادل باشند. نکته بعدی، همخوانی جملات دیالوگ و مونولوگ با سن، موقعیت اجتماعی و رفتار های شخصیته که در رمان شما تا حدی رعایت نشده بود. دیالوگ های آلینا، بیشتر یه دختر 16-17 ساله تو ذهن خواننده نقش می بست. دیالوگ های ایفا نشون دهنده سن و موقعیتش نبود. دیالوگ ها و مونولوگ های والشا، برعکس سایر شخصیت ها به موقعیتش می خورد و مخاطب رو به خوبی راجبش توجیه می کرد. بهتره نکات گفته شده رو در طول رمان بیشتر رعایت کنید.

ژانر: ژانر های رمان، عاشقانه، فانتزی و تخیلی بود که به حد کافی از همشون استفاده شد. در زمینه ژانر عاشقانه می تونیم به عشق بین ریفا و آلینا، احساس والشا به آلینا و پاشا به آلینا اشاره کنیم. فانتزی و تخیلی بودن رمان هم که با گفتن پریان و اتفاقاتشون تکمیل شده. در زمینه ژانر به خوبی عمل کردید.

ایده: موضوع رمان راجب پری بود که ماده ای رو داره و می تونه با اون ماده به همه کمک کنه و در نهایت باید بین مرگ و زندگی یکی رو انتخاب کنه و این بین به یک الهه احساسی پیدا می کنه. ایده ای که براساسش رمان رو نوشتید، در چند رمان دیگه هم به چشم میخوره و نمیشه گفت ایده ای نو بوده. عشق الهه ها، داستان های پری و اهریمن، همه موضوع هایی هستند که در بسیاری از رمان ها می تونیم پیداشون کنیم. بهتون توصیه می کنم به ایده رمان شاخ و برگ بیشتری بدید و اتفاقات جدید و تازه ای رو اضافه کنید که از حالت روتین بودن، خارج شه.

نثر: نثری که برای رمان انتخاب کردید، نثر ادبی و در دیالوگ ها نثر محاوره ای بود. در بعضی از جملات ادبی، کلمات محاوره ای به چشم می خورد. مثل چند پست اولیه رمان. همچنین، در جملات محاوره ای هم کلمات ادبی استفاده شده بود. بهتون پیشنهاد می کنم نثر های رمان رو ویرایش کنید و جملات که ایراد نثری دارند رو درست کنید.

سیر: سیر رمان، شامل اتفاقاتیه که در رمان بیان میشه. سیر رمان شما، سیر تندی بود. یعنی اتفاقات رو خیلی سریع بیان می کردید و زود هر اتفاق رو می بستید. برای مثال، واکنش آلینا به مرگش، یه واکنش عادی بود و خیلی زود قبول کرد و شما هم این قضیه رو تا حدودی جمع کردید. سیری که خیلی تند باشه و اتفاقات رو سریع بیان کنه و فرصت تجزیه و تحلیل به مخاطب نده، باعث کاهش جذابیت رمان و در نتیجه سرکوب میل خواننده برای خوندن ادامه رمان میشه. بهتون توصیه می کنم اتفاقات رو به صورت گسترده تری بیان کنید.

زاویه دید: در طول رمان از چند زاویه دید استفاده کردید. راوی کل، از زبان آلینا، از زبان والشا، از زبان ریفا. چند راوی بودن داستان، باعث اذیت شدن مخاطب میشه. رمان شما، شخصیت های زیادی داشت و لازم بود افکار همشون بیان بشه. به همین دلیل، توصیه می کنم به جای اینکه راوی داستان رو مدال عوض کنید، از راوی کل استفاده کنید.

غلط املایی و علایم نگارشی: غلط املایی و عدم رعایت علایم نگارشی در رمان شما به چشم می خورد. همچنین سرهم نوشتن بعضی کلمات که بهتره با ویرایش اصلاحشون کنید. برای مثال:
بزور= به زور
غبآر= غبار
لبختد=لبخند
بجز= به جز
با بهت به پاهای انسان گونه اش، خیره میشوم،= با بهت به پاهای انسان گونه اش خیره می شوم.

توصیفات:(چهره،مکان،احساسات،حالت)

چهره: شما در طول رمانتون، توصیفات چهره رو تدریجی و به مرور انجام دادید که این خیلی خوبه. توصیف چهره و ظاهر رو درباره آلینا، تا حدودی هم پدر و مادرش و دوستاش انجام دادید. درباره سایر شخصیت های داستان از چهره توصیف چندانی به چشم نمی خورد. غیر از اینکه درباره زیبایی و جوونی مادر ایفا حرف زدید. بهتون توصیه می کنم روی توصیفات چهره شخصیت هاتون بیشتر کار کنید.

مکان: توصیف مکان در رمان شما، شامل اتاق آلینا، خونه آلینا، برج حمل، آلاچیق و زندان قصر بود. این توصیفات خوبن، اما بهتره سایر مکان های گفته شده در رمان هم توصیف کنید.

احساسات: توصیف احساساتتونم خوب بود. از عشق بین ایفا و آلینا حرف زدید. از احساس پاشا به آلینا گفتید و احساس کمرنگ والشا به آلینا رو هم توصیف کردید. همچنین احساس دلتنگی و ناراحتی و یا حتی عصبانیت و تنفر آلینا به ایفا هم توصیف کردید.

حالت: توصیف حالت در رمانتون کمتر به چشم می خورد. در جاهایی از رمان حالات آلینا یا ایفا رو توصیف کردید. مثل حالت آشفته ایفا وقتی آلینا به دنیای مردگان رفته بود. بهتره در زمینه توصیف حالت هم بیشتر کار کنید.

متفرقه: در طول رمان از کشیدگی حروف بهتره پرهیز کنید. مثل کلمات: نمیــــخــــوام. می تونید تو متن اشاره به کشیدن کنید. برای مثال، می تونید بگید( شمرده و کشیده گفت:).

باور پذیری: از اونجایی که رمان تخیلیه، انتظار واقعی و حقیقی بودن همه چیز رو نمیشه داشت.بنابراین تو این مورد مشکلی نبود.

خسته نباشید
عضو شورای نقد نگاه دانلود

91926

• پیشنهادات
  • ZahraHayati

کاربر اخراجی
    ارسالی ها
    5,724
    امتیاز واکنش
    58,883
    بسم الله الرحمن الرحیم

نقد رمان "لرزیدن قلب یک پری" نویسنده:

بانو پری افسا

نام
    لرزیدن قلب یک پری، خواننده با دیدن این نام به یاد ماجرایی عاشقانه می‌افتد.
    نام که حاکی از یه عشقی تلخ است به این معناست که پری داستان عشقی ممنوعه گزیده. نام تا حدی با موضوع
    Please, ورود or عضویت to view URLs content!
    و ژانرها (فانتزی، تخیلی و عاشقانه) هماهنگی داره؛ اما جذابیتی نداره که با کمی تغییر می‌تونه بهتر بشه! باید گفت نام
    تکراری نیست و این یکی از مزیت‌های این نام می‌تونه باشه. پیشنهاد می‌کنم نام
    رواصلاح و نامی بهتر انتخاب کنید.

جلد
    جلد شامل دو عکس اصلی و گوشه است. عکس اصلی که یه پسر به ستون تکیه داده و پری که روی پله دراز کشیده، همچنین آبی پایین صفحه جاریه؛ عکس گوشه هم که پری در حال شنا رو نشون میده. جلد با موضوع هماهنگی کامل رو نداره چون پری عاشق یک الله میشه نه آدمیزاد! اما با نام
    همخوانی داره. جلد جذابیت لازم رو داراست و همچنین خواننده با دیدنش ژانر
    رو می‌تونه حدس بزنه! رنگ های منتخب در جلد بهش میاد و جالبش کرده، در کل میشه گفت جلد اصلاح کوچیکی نیاز داره تا بتونه انتخاب خوبی باشه.

خلاصه
    خلاصه داری اطناب است و این باعث کم شدن جذابیتش شده، بهتره کمتر بشه. توی خلاصه اطلاعات آنچنانی راجع به موضوع داده نشد و همچنین گره افکنی برای خواننده ایجاد نشده. سوالاتی مطرح شد در خلاصه که بهتر بود با ابهام آمیزی همرا باشه تا این موارد باعث گره در خلاصه بشه. زمانی که از پایان
    رو نمایی می‌کنید خواننده دیگه نمی‌تونه توی ذهنش برای آخر
    تصویر سازی کنه و باعث میشه جذابیت
    کم بشه. پیشنهاد می‌کنم مواردی که ذکر شد رو اصلاح کنید!

مقدمه
    یه مقدمه می‌تونه آشنایی لازم رو برای خواننده ایجاد کنه. مقدمه شامل متن یا شعری که مرتبط با داستان، ژانرها و نام
    باشه هست. متاسفانه
    شما فاقد مقدمه ا‌ست. پیشنهاد می‌کنم در این قسمت طبق مواردی که گفته شد مقدمه‌ای برای
    بنویسید.

ژانر
    عاشقانه، فانتزی و تخیلی
    عاشقانه: در این زمینه میشه به عشق پاشا نسبت به آلینا همچنین عشق ایفا و آلینا اشاره کرد که به میزان کافی در
    وجود داشت.
    فانتزی و تخیلی: بهره بردن از سحر و جادو، پریان و... برای تکمیل شدن این دو ژانر کافی بوده است.
    در کل می‌تونیم بگیم ژانر ها درست انتخاب شده و به درستی در
    ازشون استفاده شدن، همچنین ژانر ها با داستان و نام مطابقت دارند.

شروع
    رفتن آلینا و دوستانش پیش کیمیاگر، تلاش برای یافتن ماده آرامش و مراسمی که برای پریان نو بلوغ گرفته می‌شد؛ شروع
    رو رقم زده بود. شروع تکراری نبود؛ ولی جذابیت آنچنانی هم نداشت! چون شما قبل از توی خلاصه به تمام این موارد اشاره کرده بودید و خواننده کاملا به داستان دسترسی پیدا کرده بود. شروع وقتی می‌تونه جذاب باشه که کمی گنگ و جالب باشه تا خواننده ترغیب به ادامه داستان بشه. پیشنهاد می‌کنم مواردی که ذکر شد رو تصحیح کنید!

ایده
    داستان راجع به پری به اسم آلینا هست، ماده ای رو می‌خوره که باعث تمایزش از بقیه پریان میشه و طبق حرفای کیمیاگر می‌تونه با این نیروی‌‌های تازه‌ای داشته باشه و به بقیه کمک کنه. در ادامه عاشق الهه ای به نام ایفا میشه و...
    داستان جدید نیست! نمونه های زیادی از این داستان ها وجود داره به شکل های مختلف، پیشنهاد می‌کنم با رقم زدن اتفاقات جدید و ابتکاری در
    باعث تمایزش از دیگر
    ها در این زمینه بشید.

نثر
    نثر
    به دو نمونه ادبی و محاوره نوشته شده. باید بگم
    باید شامل یک نثر باشه تا انسجام کاملی داشته باشه! همین گسستگی باعث شده در برخی جاها نثر ادبی و محاوره در هم قاطی بشن. پیشنهاد می‌کنم یکی از نثر‌ها رو انتخاب کنید و بقیه رو ویرایش کنید!

سیر
    سیر شامل روند حرکت داستان است که باید روندی نه تند و نه کند باشه.
    تا خواننده بتونه با داستان ارتباط برقرار کنه و ذهنش به تصویر سازی بپردازه. سیر
    شما متاسفانه خیلی تند بود و از اتفاقات و حوادث عبور می‌کرد و توضیح کاملی داده نمی‌شد. مثل: خوردن ماده آرامش و پیامد های اون!
    وقتی سر
    تند باشه خواننده نمی‌تونه درست با وقایع کنار بیاد و در ذهن اونا رو ترسیم کنه برای هم از داستان زده میشه. پیشنهاد می‌کنم سیر
    بررسی و روند مناسب تری بهش بدید.

زاویه دید
    شامل چند روایت کننده بود و از چند زبان: راوی، آلینا، والشا و... بود!
    وقتی داستان از چند منظر بیان میشه خواننده گنگ می‌مونه که چی به چیه.
    دارای شخصیت های زیادی بود که باید راجع به همه صحبتی می‌شد؛ ولی به خاطر این چند راوی بودن
    امکان پذیر نشد. بهتره زاویه دید سوم شخص یا اول شخص رو انتخاب کرده و رمانتون رو یکدست کنید تا بر جذابیتش هم افزوده بشه.

شخصیت پردازی
    دارای شخصیت های فرعی و اصلی زیادی هست و متاسفانه اونجور که باید به هر کدوم پرداخته نشده! بعضی شخصیت ها یهوی وارد شدن و ازشون بیوگرافی یا پیشینه ای مطرح نشد، مثل والشا و... و برخی از شخصیت ها یهوی حذف شدن و کمتر راجع بهشون پرداخته شد مثل دوستان آلینا و... اسامی به دلیل تخیلی بودن مشکلی نداشت ولی بعضی از شخصیت ها رفتارشون با سنشون یکی نبود! اشخاصی هم در
    رفتاری در خور موقعیت شون نداشتن مثل: ایفا که به مانند یک الهه اصلا رفتار نمی‌کرد. خیلی از شخصیت ها هم راجع به سنشون چیزی گفته نشد ابهام زیادی داشتن برخی شخصیت ها که نویسنده در پی رفع این ابهام اقدامی نکرده بود. پیشنهاد می‌کنم نخست از شخصیت های بیهوده و کسانی که تاثیر گذار نیستن صرف نظر کنید و راجع به شخصیت های اصلی و فرعی رفتار در خور شخصیت و جایگاهشون ترسیم کنید هم چنین بیوگرافی و پیشینه ای برای هر کدوم بیان کنید!

دیالوگ و مونولوگ
    دیالوگ ها و مونولوگ ها بعضاً با سن و شخصیت افراد یکی نبود مثل: آلینا و ایفا. دیالوگ ها و مونولوگ ها باید با رفتار و سن هر شخصیت سازگار باشه تا خواننده بتونه شخصیت هر فرد رو از روی دیالوگ و مونولوگش تشخیص بده. دیالوگ های آلینا در خیلی از جاها مطابق سنش نبود. بهتره این بخش هم دقیق بررسی و تصحیح کنید.

توصیفات
    توصیفات شامل: چهره، حالت، احساسات و مکان می‌باشد.
    چهره: توصیف در
    شما تدریجی بود که عمل درستی بود ولی فقط برای آلینا و چند شخصیت دیگه! اما از چهره بقیه آنچنان حرفی گفته نشده که بهتره اضاف بشه.
    حالت: این توصیف شامل شرح حالت های چون عصیانیت، غم و شادی و... میشه که در
    شما آنچنان گفته نشده بود. بهتره از این توصیف در رمانتون بهره بیشتری ببرید.
    احساسات: در این بخش خوب عمل کردین و احساس آلینا نسبت به خوردن ماده ارامش و... به خوبی توضیح داده شد.
    مکان: این توصیف هم به حدی در رمانتون بود ولی کافی نبود. مثلا از اتاق آلینا گفته شده بود. بهتره مکان های دیگه هم توصیف کنید.

غلط املایی و نگارشی

در
    شما شاهد غلط املایی و نگارشی زیادی بودیم برای مثال:
    غلط املایی
    مسعولیت/ مسئولیت
    مطمعن/ مطمئن
    راجب/ راجع به
    بتو/ به تو
    نمایانمی شود/ نمایان می‌شود
    و...
    _در علائم نگارشی باید دقت کنید و به جای "،" از نقطه استفاده نکنید!
    _پسوند فعل باید جدای از فعل باشه برای مثال: می‌شود، می‌خورم و...
    _افعالی چون: بخواهم و... رو نباید به این شکل نوشت (بخام)

_برخی جاها کشیدگی حروف و علامت داشتید که باید اصلاح بشه.
    کشیدکی حروف: بــــــاش
    کشیدگی علامت: ؟؟؟؟!!!!!

«با آرزوی موفقیت و پیشرفت روز افزون»
    عضو شورای نقد انجمن نگاه دانلود
    photo_2017-06-26_13-50-43.jpg

پ.وانیث

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    635
    امتیاز واکنش
    43,771

ممنون از راهنمایی ها تون.
    بعد از پایان رمان ویرایش رو انجام میدم. چون کار اولمه بی تجربگی در اکثر جاهای رمان به چشم میخوره. بخاطرش از همه عذر می خوام و سعی می کنم طبق راهنمایی ها اصلاحشون کنم. :aiwan_lggight_blum:

آخرین ویرایش:

پ.وانیث

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    635
    امتیاز واکنش
    43,771

ramtin

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    759
    امتیاز واکنش
    12,517
    نقد
    :
    خسته نباشید خدمت نویسنده عزیز.

اسم: اسم رمانت لرزیدن قلب یک پریه، وقتی اسم رو برای اولین بار خودم به ذهنم امد که راجب یک دختری باشه که پریه و در طول داستان عاشق یک انسان میشه. ژانر
    رو عاشقانه و فانتزی حدس زدم، که تا حدودی این ذهنیت ها با
    تطابق داره و خواننده با خوندن اسم به محتوای کمی از
    پی میبره.
    اسم
    اسم تکراری نیست ولی اسم هایی متشابه با این اسم وجود داره. پس اون جذابیتی رو که باید، برای جذب خواننده داشته باشه رو نداره. پس بهتره اسمی رو انتخاب کنی که علاوه بر اینکه به محتوای
    بخوره خواننده رو هم جذب کنه.

جلد: جلد
    یکی از اصول پنج گانست که بعضی از خواننده ها اول به جلد توجه میکنن بعد به خلاصه و بقیه ی چیزا. پس جلد توی جذب خواننده تاثیر زیادی داره.
    جلد متشکل از دو تصویر بزرگ و کوچیکه.
    عکس بزرگ پسری رو نشون میده که نشسته و به ستونی تکیه داده و به دختری که پایین پاش خوابیده نگاه میندازه. این تصویر با محتوای
    که میشه گفت عشق بین یک انسان و پری رو نشون میده ولی توی
    گفته ده عشق بین پری و الهه نه انسان و پری. پس این تصویر گویای وجود الهه توی
    نیست و ژانر های
    رو به خوبی توی خودش جا داده. عکس کوچیک هم نشون دهنده ی یک پریه که میشه ربطش داد به شخصیت دختر اصلی داستان.
    رنگ های استفاده شده توی
    باعث جذب خواننده میشه. با تغییرات کوچیک توی جلد میتونی محتوای
    رو کامل تر نشون بدی.

خلاصه: خلاصه ی
    باید دید کلی از
    رو توی ذهن خواننده بیاره و باعث ایجاد گره هایی توی ذهن بشه و خواننده رو ترغیب کنه به خوندن
    .
    خلاصه باید کوتاه و مختصر و مفید باشه.
    خلاصه ی
    شما بلند بود و بیشتر خواننده ها زیاد حسشون نمیاد که این همه خلاصرو بخونن و این از جذابیت رمانت کم میکنه.
    شما گره ای رو توی ذهن خواننده ایجاد نکرده بود و بیشتر مطالب
    رو لو داده بود. خب این نوع خلاصه هیچ گونه جذابیتی ایجاد نمیکنه. پس بهتره خلاصه ای با نکاتی که گفته شده رو بنویسید تا جذابیت
    برای خواننده بالا بره.

مقدمه: مقدمه مکمل خلاصست و خواننده رو از نظر احساسی اماده میکنه.
    مقدمه میتونه به صورت شعر، متن ادبی و یا قسمتی از داستان باشه.
    رمانت مقدمه ای نداشت و پیشنهاد میکنم مقدمه ای رو که به محتوای
    مربوط میشه به
    اضافه کنی.

ژانر: خب ژانر های انتخابی عاشقانه و فانتزی و تخیلی بود.
    عاشقانه: توی
    قسمت های عاشقانه بود از جمله عشق بین ریفا و الینا.
    فانتزی و تخیلی: کل
    هم توی فضای تخیلی به سر میبره.
    توضیحات اضافه: ما وقتی میگیم تخیلی ناخوداگاه فانتزی بودن
    میاد توی ذهنمون و حتی بلعکس، پس بهتره فقط یکی از این دوتارو توی قسمت ژانر بزاری.
    توی قسمت ژانر موفق بودی.

نثر: دو نثر داریم. یکی نثر محاوره ای دیگری نثر ادبی.
    نثر محاوره ای رو بیشتر خواننده های پایین 16 سال میپسندن.
    ولی نثر ادبی رو خواننده های بالای 16 سال.
    نثد
    ادبی بود و دیالوگ های توی
    محاوره ای. توی متن
    کلمات محاوره ای هم وارد شده و باعث شده نتونی به خوبی اون نثر رو نشون بدی و نثر
    رو نگه داری و توی دیالوگ های
    کلمات ادبی هم به چشم میخورد. بهتره متن هارو یا ادبی کنی یا محاوره ای که این تضاد زیاد به چشم نیاد.

زاویه ی دید: ما چند نوع زاویه ی دید داریم. زاویه ی دید اول شخص(من)
    زاویه ی دید کل(او)
    توی
    هر دو زاویه ی دید، دیده میشد
    رنان از زبون شخصیت های الینا، والشا و ریفا و راوی گفته شده.
    دیدن چندین زاویه ی دید توی
    باعث اذیت شدن و در نتیجه گیج شدن خواننده میشه. اگه میخوای احساسات و کارای تمام شخصیت ها گفته بشه میتونی از زاویه ی دید کل استفاده کنی، ولی اگه میخوای از اول شخص استفاده کنی بهتره یک شخصیت رو انتخاب کنی و
    رو حول محور اون ادامه بدی که خواننده اینجور گیج نشه.

شخصیت پردازی:
    توی
    شخصیت هایی مثل (ایفا،والشا،رافا،مایک و...) بودن.
    اسم های شخصیت
    به دلیل رایج نبودن کمی هضمشون برای خواننده سخته ولی خب
    تخیلیه و نمیشه چیزی گفت.
    خب اینکه شخصیت های
    سریع برن و سریع بیان کمی باعث گیج شدن خواننده میشه. بهتره برای رفتن و یا امدنشون مقدمه ای ایجاد کنید. برای مثال رفتن یهویی دوستای الینا.
    سن شخصیت ها رو زیاد بیان نکردی فقط الینا و دوستاش که گفتی 18 سالشونه. بهتره راجبه این قسمت توی
    بنویسی. که خواننده بفهمه که طرف حسابش چند سالشه.
    نکته بعدی اسم ها به موقعیت اجتماعیشونه که به دلیل فانتزی بودن
    نمیتونم نظری بدم.
    و بعدی شغل بود که باز هم به دلیل فرق داشتن سبک زندگیشون نمیشه چیزی گفت. رفتار های شخصیت های
    به هم نمیخورد و هیچ کدوم مثل سنشون رفتار نمیکردن. مثل ریفا که هیچ گونه شباهتی به الهه نداره.
    بهتره این نکات توی
    رعایت بشه.

سیر: سیر
    نباید تند باشه که خواننده هیچی از
    نفهمه و از این همه اتفاقات پشت سر هم سکته رو رد کنه و یا نباید اینقدر کند باشه که خواننده خدایی نکرده بین
    خوابش بگیره و ناگهان سرش به جایی بخوره. سیر
    باید متعادل باشه. فراز و فرودش باید به طور یکسان باشه.
    سیر رمانت از نوع اول بود، کاملا سیر تندی داشتی. مثل واکنش الینا به مرگش. خوب صد درصد این یه چیز عادی نیست که فرد یه ری اکشن عادی داشته باشه.
    سیر تند باعث میشه از جذابیت
    کن بشه و شاید خواننده بین خوندش
    رو ول کنه و بره. پس بهتره سیر
    درست بشه .

ایده: این
    راجبه یک پری بود که با یک ماده میتونه به همه کمک کنه و حالا باید بین مرگ و زندگی یکیو انتخاب کنه و عاشق الهه میشه. خب از این نوع داستان ها متشابه زیاد وجود داره. و قبلا توسط نویسنده دیگه انتخاب شده. میتونی با پر و بال دادن به اتفاقات توی ذهن،
    رو از حالت تکراری بودن خارج کنی.

دیالوگ و مونولوگ: هرچیزی توی
    به غیر از دیالوگ، مونولوگ گفته میشه.
    دیالوگ های
    باید مرتب باشه.
    توی
    اگه افراد از دو نفر بالاتر بودن باید اسم ها نوشته بشه ولی اگه دو نفر بودن لازم به نوشتن اسم ها نیست و این موضوع توی
    رعایت شده.
    دیالوگ های
    باید به سن، موقعیت اجتماعی و رفتار اپن شخصیت همخونی داشته باشه. و این توی
    رعایت نشده. شخصیت الینا رو مثال میزنم. یه دختر 18 ساله که حرفاش کوچیک تر از سنیه که داره و خواننده نمیتونه یه دختر 18 ساله رو توی ذهنش به وجود بیاره.
    بیشتر شخصیت های
    اینجوریه ولی توی دیالوگ و مونولوگ های شخصیت والشا تا حدودی درست عمل کردی.
    بهتره این نکات هم درست بشن

توصیفات: (چهره، مکان، احساسات، حالت)
    چهره: خواننده برای تجزیه تحلیل بیشتر
    نیاز به تصور شخصیت توی ذهنش داره و تو باید با توصیف چهره این اجازه رو به خواننده بدی. ولی متاسفانه توی
    توصیفات کم به چشم میخورد.
    میتونی اینجور توصیف کنی:
    ((یقه کت مشکیشو گرفتم و کوبیدم ببه دیوار. چشمای سبز رنگ و گردش زیادی توی چشم بود. نمیدونم شاید با همین چشما مینارو اسیر خودش کرده بود. فکه حالت دارش و بینی قلمیش زیادی بی نقص بود. حس حسادت توی وجودم زبونه کشید...))
    پس بهتره توصیفات چهره رو توی
    زیاد تر کنی تا خواننده بتونه تصور کنه.

مکان: خواننده برای درک بیشتر احتیاج داره مکان اون قسمتی که شخصیت ها توش هستنو تصور کنه. توی
    توصیف مکان رو به خوبی انجام دادی مثل خونه الینا و...

احساسات: برای این قسمت هم به خوبی عمل کرده بودی مثل عشق بین ایفا و الینا .

حالت: حالت چیزهایی مثل کارهایی که طرف موقع عصبانیت، خوشحالی و... انجام میده. برای مثال:
    ((نوچ باز این پسر نیومد، از استرس پاهامو تکون میدادم و قلنج انگشتامو میشکوندم، ای بابا ساعت هفت و نیم شد ...))
    توی این قسمت به درستی عمل نکرده بودی.

غلط املایی، تایپی، علائم نگارشی: توی
    مشکلات غلط املایی و غلط تایپی دیده میشد مثل :
    (لبختد)
    که صحیحش میشه:
    (لبخند)
    برای املایی هم:
    (بجز)
    (به جز)
    علائم نگارشی هم رعایت نکرده بودی مثل:
    (به پاهای انسان گونه اش، خیره میشوم،)
    احیانا ما توی مدرسه یاد نگرفتیم که اخر هر جمله باید نقطه بزاریم نه علامت ویرگول؟
    صحیح: با بهت به پاهای انسان گونه اش خیره میشوم.

متفرقه: توی
    کشیدگی حروف داشتی. مثل:
    ((نمیخوامممممم))
    توی
    نباید کلمات رو کشید چون با این کار تقریبا به شعور خواننده توهین کردی.

موفق باشی: )
    "عضو شورای نقد انجمن نگاه دانلود"

IMG_20170911_115856.jpg

ن. مقصودی(ngn)

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    794
    امتیاز واکنش
    62,699
    با عرض سلام خدمت نویسنده ی گل!
    با توجه به نقد هایی که خونم و با احترام به نقد اعضای شورا، صلاح دونستم یک نکته ای رو در تایپیک نقد بهت بگم پری جان!
    رمان جذابیت های خاص خودش رو داره، از فضا سازی تا همراه کردن خواننده، همه و همه سیر خوبی داره ولی یک نکته در تمام مدتی که نثر رمان رو بالا و پایین می کردم اذیتم می کرد؛ اونهم زمان افعالت بود. مثلا:
    می خورم، می روم، می بافم، می گیرم.
    خوردم، رفتم، بافتم، گرفتم.
    شاید خیلی به چشم نیاد ولی با یک تغییر کوچیک تو افعال جملاتت، نثر درخشان تر و ارتباطی که با خواننده می‌گیره عمیق تر میشه‌.
    پیشنهاد می‌کنم نویسنده چند بند از رمان رو تغییر بده و روان شدن و زیبا تر شدن متن رو خودش محک بزنه:)
    با تشکر
    نگین مقصودی

پ.وانیث

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    635
    امتیاز واکنش
    43,771
    سلام نگین جان
    مرسی از پیشنهادت. خودم هم راستش خیلی به این موضوع فکر کردم. الان که این پیشنهاد رو دادی باعث شد کمی بیشتر فکر کنم. اگر نکته ی دیگه ام بود من سراپاگوشم ^ ^ بازم مرسی ازت.

Zahraツ

مدیر بازنشسته
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    869
    امتیاز واکنش
    6,807
    سلام به نویسنده ی عزیز
    رمانو تازه شروع کردم و بنظرم اسم جذابی داره
    اول خدا قوت بگم
    بعدم اینکه یه سوالی برام پیش اومد که ترجیح دادم همین اول بپرسم
    تو پارت اول رمان گفتی که از جاش بلند شد و...
    و اینکه در کل این دوتا دوست رفتن توی غار
    مگه پری نیستن؟
    پا ندارن که
    چجوری راه میرن؟:/

پ.وانیث

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    635
    امتیاز واکنش
    43,771
    سلام به زهرای عزیز.
    خیلی ممنونم. لطف داری متشکر :)
    :aiwan_lightsds_blum: نه عزیزم راه نمی رن. اونجا که نوشته "از جایش بلند شد" خب نشسته بودند دیگه بعد از جاشون بلند شدن.
    در مورد غار هم: اعماق اقیانوس صخره هایی داره مثل روی زمین که بعضیاش در اثر فرسایش و یا آثاری که موجودات زنده روش میذارن شبیه غار و یا خود غار شده. اونا راه نمیرن عزیزم به درون غار شنا می کنند. بازم متنم رو چک می کنم. خیلی ممنونم عزیزم :-*

Zahraツ

مدیر بازنشسته
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    869
    امتیاز واکنش
    6,807
    سلااااااام:biggfgrin:
    انقد رمانت جذابه که همینطور یه سره دارم میخونم و دلم نمیاد بذارمش کنار
    دمت گرم نویسنده جون:aiffwan_light_blum:

راستی اول پست45 گفتی دوماه و نیم به تمرین گذشت
    ولی تو پست 50 میگه بعد یک ماه برگشته خونه