نقد رمان معرفی و نقد رمان من بیش از تو|Marya 1381 کاربر انجمن نگاه دانلود

Marya 1381

کاربر نگاه دانلود
کاربر نگاه دانلود
ارسالی ها
3,547
امتیاز واکنش
22,065
نام رمان:قرارمون این نبود
نویسنده:Marya 1381
ژانر:عاشقانه،پلیسی

خلاصه:

این رمانم در مورد یه زن و شوهره که پلیس هستن...برای یه ماموریت وارد یه باند میشن و اتفاقاتی میوفته که باعث میشه تا مدتی از هم دور بشن...آخر داستان چی میشه؟...شایدخیلی پیچیده باشه ولی...کی میدونه؟
Please, ورود or عضویت to view URLs content!

آخرین ویرایش توسط مدیر:
  • پیشنهادات
  • ~*~havva~*~

مدیر بازنشسته
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    2,276
    امتیاز واکنش
    23,187
    نویسنده عزیز ، ضمن عرض سلام ، ورود شما به تاپیک نقد که نشانی از نقد پذیری و علاقه مندی شما به پیشرفت قلمتان است را تبریک می گوییم . لطفا قبل از شروع فعالیت در تاپیک نقد ، قوانین بخش را مطالعه فرمایید .

توجه فرمایید که این چنین پیام ها اسپم محسوب میشوند و لازم است در صورت مشاهده ، پیام مربوطه را به کادر مدیریت بخش نقد ، گزارش دهید :
    -عزیزم ادامه بده

-خیلی رمانت قشنگه من عاشقش شدم

-تند تند پست بزار

-تو رو خدا مهناز و فرهود بهم نرسن

و...........

موفق باشید .
    مدیریت بخش نقد

36598

tasnim-a

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    757
    امتیاز واکنش
    13,362
    بسم تعالی

اسم: قرارمون این نبود.
    همخوانی با محتوا: اسم انتخاب شده ، ارتباط نسبتا خوبی با محتوا بر قرارکرده بود. وقتی اسم رو خوندم ، متوجه شدم داستان درباره عهدی بین دو نفر هست که بعدا شکسته میشه . بعد از خوندن رمان هم متوجه این ارتباط شدم . اسم انتخابی ، محور اصلی داستان رو برای خواننده بازگو می کنه و همراهش ، گره ای هم برای مخاطب درباره اون عهد ایجاد می کنه.

همخوانی با ژانر: اسم ، بیانگر ژانر عاشقانه هست و خواننده به خوبی متوجه ژانر عاشقانه رمان میشه. ژانر دیگه ای که در رمان استفاده شد ، ژانر پلیسی بود. اسم ، نشون دهنده ژانر پلیسی نبود و مخاطب با خوندن نام ، برداشتی از ژانر پلیسی نداره. بهتره تغییراتی در اسم داده بشه تا بیانگر ژانر پلیسی هم باشه.

جذابیت و تکراری نبودن اسم: ترکیبی که برای اسم استفاده کردید ، در چند رمان دیگه هم به چشم می خوره. از این رو ، به دلیل جدید نبودن اسم ، از جذابیت عنوان رمان کم میشه . بهتره از ترکیبی استفاده کنید که عنوان رمان رو جذاب تر کنه.
    جلد: برای رمان ، جلدی گذاشته نشده که بهتره برای ساختش درخواست بدید. بهتره جلدی که در خواست می دید ، در برگیرنده ، محتوای داستان و ژانر های رمان باشه.

جلد: برای رمان ، جلدی گذاشته نشده که بهتره برای ساختش درخواست بدید. بهتره جلدی که در خواست می دید ، در برگیرنده ، محتوای داستان و ژانر های رمان باشه.

خلاصه: خلاصه نوشته شده ، محتوای رمان رو به طور خیلی گسترده بیان و از ایجاد گره در ذهن مخاطب جلوگیری کرده بود. گرچه شما در انتهای خلاصه سوالاتی رو مطرح کردید ، اما چون بیشتر اطلاعات داستان رو به مخاطب دادید ، مانع ایجاد گره های اصلی برای مخاطب شدید. بهتون توصیه می کنم ، خلاصه رو تغییری بدید تا گره های محکم تری از داستان برای مخاطب به وجود بیاد.

مقدمه: مقدمه رمان ، بیانگر ژانر عاشقانه بود و جلوه خیلی خوبی از این ژانر داشت. مقدمه خواننده رو وارد فضای احساسی رمان می کرد. در مقدمه ، حرفی از جدایی و محتوای اصلی داستان و همچنین ژانر دیگه رمان ، زده نشده. بهتون پیشنهاد می کنم ، مقدمه داستان رو کمی تغییر بدید تا سایر نکات گفته شده هم در خودش جا بده.

شروع: شروع رمان ، با دیالوگ ها و مونولوگ هایی درباره خانواده ترانه همراه بود. اطلاعاتی درباره یه ماموریت و این زن و شوهر پلیس دادید و هویت اصلی این دو نفر رو مخاطب بیان کردید. در شروع از ایجاد گره های مهم پرهیز کردید و نذاشتید برای مخاطب سوالاتی پیش بیاد. همچنین ، به جز بیان هویت این دو نفر ، اطلاعات دیگه ای از شخصیت هاشون ندادید . بهتره کمی اطلاعات از شخصیت ها به همراه گره های مهمی به شروع رمانتون اضافه کنید.

شخصیت پردازی: اسم هایی مثل ، سینا ، ترانه، علی ، سما و... با سن شخصیت ها همخوانی داره. نکته بعدی ، مربوط به رفتار شخصیت ها هست. یک پلیس مرد ، جدیت و سردی بیشتری داره و این حجم از عطوفت از یک پلیس مرد بعیده. همچنین ، یک پلیس خانم هم نمی تونه تا این حد رفتار های بچگانه و گرم داشته باشه. محیطی که این دو پلیس کار میکنند از جدیت و خشکی بالایی برخوردار هست و طبعا این دو پلیس هم تحت تاثیر این محیط نمیتونند تا این حد رفتار های گرم و غیرجدی داشته باشند. همچنین علی و سما . یک خلافکار هم جدیت بیشتری داره و این جلوه های اشتباهی هست که شما دربارشون در رمان به نمایش گذاشتید. مورد بعدی ، دوگانگی رفتار بعضی از شخصیت ها ، مثل سیناست. ترانه هرچقدر هم دچار فراموشی باشه ، باز هم لزومی به سردی سینا در مقابلش نیست و یک انسان عاشق ظرف یک روز اینطوری تغییر نمی کنه. همونطور که گفتم ، اطلاعاتی که درباره شخصیت ها به خواننده دادید ، با موقعیت اجتماعیشون همخوانی نداشت که بهتره اصلاح بشه. شغل های استفاده شده در رمان ، جدید نبودند و این از نکات منفی به شمار میره. پیشنهاد می کنم نکات بیان شده رو اصلاح کنید.

دیالوگ و مونولوگ: اطلاعاتی که در دیالوگ ها دادید نسبت به مونولوگ ها کامل تر بود. در دیالوگ ها از علامت (_) استفاده کردید ، اما لزومی نداره در دیالوگ های بین دو نفر، اسم شخصیت ها هم قبلش بیارید . دیالوگ های نوشته شده ، به سن و رفتارهای شخصیت ها نمی خورد. مثلا دیالوگ های اول ترانه نشون دهنده یک پلیس نبود و بیشتر به یک دختر 18 ساله میخورد. این مورد درباره سایرشخصیت ها هم صدق میشه. مونولوگ ها بیشتر صحبت های حاشیه شخصیت با خودش بود. مثل ، حرف های ترانه با خودش. بهتره در مونولوگ ها حرف های حاشیه ای رو کمتر کنید و بیشتر اطلاعات از داستان و توصیفات و... به مخاطب بدید.

ژانر: ژانر هایی که برای رمان انتخاب کردید ، عاشقانه و پلیسی بود. در هر دو زمینه به خوبی عمل کردید. مثل عشق سینا و ترانه ، علی و سما و در زمینه پلیسی هم ماموریت های گفته شده. نکته ای که لازمه بیان کنم ، اینه که شما اتفاقات عاشقانه و پلیسی داستان رو خیلی سریع جمع می کردید . گرچه در زمینه هر دو ژانر کار شد ، اما به طور گسترده و کامل نبود و خیلی زود ازش رد می شدید. بهتره اتفاقات رو در هر دو زمینه بازتر کنید.

سیر: رمان شما از سیر تندی برخوردار بود. اتفاقات زیادی رو در رمان جا دادید و همینطور از هر اتفاق هم خیلی سریع گذشتید. مثل فراموشی ترانه ، جدایی سینا و ترانه ، فوت ترانه و... . این اتفاقات نیاز به صبر و دقت زیادی داره ، اما شما از هر قسمت فقط کمی در رمان گذاشتید و خیلی زود اون اتفاق رو جمع کردید . یعنی فرصت درک و تجزیه تحلیل این اتفاقات رو به مخاطب ندادید. این باعث میشه خواننده از خوندن رمان صرف نظر کنه. بهتره اتفاقات رو گسترده تر و با هیجان بیشتری بیان کنید و به سادگی ازشون نگذرید.

ایده: داستان ، راجب زن و شوهر پلیسی هست که طی اتفاقاتی از هم جدا میشن و در نهایت ترانه در ماموریت کشته میشه. همونطور که خودتون هم اطلاع دارید ، این دسته از رمان ها ، بیش از قبل مورد توجه قرار گرفته و خیلی از نویسنده ها به سمت نوشتن این جور موضوعات میرن . بنابراین ، رمان شما هم از تازگی لازم برخوردار نیست. توصیه میکنم در اتفاقات تغییراتی داده بشه تا به جذابیتش هم اضافه شه.

نثر: رمان براساس نثر محاوره ای نوشته شده و در طول رمان خیلی به ندرت میشه کلمات ادبی مشاهده کرد که با یه دور نگاه می تونید اشکالات رو برطرف کنید.
    مثل: باشد ، بشین تا ... = باشه ، بشین تا...

زاویه دید: زاویه دید رمان ، اول شخص بود که از زبان سینا و ترانه گفته می شد. چند راوی بودن راز نکات منفی رمان به شمار میره. این چند راوی بودن رمان ، کمی خواننده رو سردرگم می کنه . بهتون پیشنهاد می کنم از یک راوی در طول رمان استفاده کنید.

غلط املایی و علایم نگارشی: در رمان غلط املایی خیلی کم به چشم می خورد و با یک دور بازبینی میشه اون اغلاط رو درست کرد.
    مثل: دریاب= ردیاب
    خوشمل= خوشگل
    بیشور= بی شعور
    وایستم= بایستم

در زمینه علایم نگارشی هم بهتر بود بیشتر دقت می کردید. در خیلی از جاها می تونستید از علایم استفاده کنید ، ولی به راحتی ازش گذشتید. مثل مقدمه که بهتره تصحیحش کنید.

دوس دارم ببرمت یه جای شلوغ
    خیلی شلوغ
    وایستم اون وسط نگات کنم!
    بگم اینارو می بینی؟
    بگی آره!...

شکل صحیح جملات:

دوست دارم ببرمت یک جای شلوغ ،
    خیلی شلوغ!
    بایستم اون وسط ، نگاهت کنم.
    بگم : این ها رو می بینی؟
    بگی : آره ...

در انتخاب افعال بهتره دقت بیشتری داشته باشید و همچنین جای گذاری افعال هم در خیلی از جاهای رمان اشتباه بود.
    مثل: افتاد زمین= زمین افتاد.

در رمان بهتره کشیدگی حروف نداشته باشید .
    مثل:
    محکمممممم= محکم
    خــــــــــــدا= خدا
    بهتون توصیه می کنم بازبینی رمان رو داشته باشید.

توصیفات:(مکان-احساس-چهره-حالت)

چهره و ظاهر: توصیفات چهره و ظاهر در رمان شما ، کم به چشم می خورد. فقط چهره سینا و ترانه رو توصیف کردید و از بقیه شخصیت های داستان گذشتید. می تونستید چهره سما ، علی ، تیام و ترنم هم توصیف کنید. توصیفات چهره ای که کردید به تدریج نبود و یه چیز کلی به مخاطب درباره چهره این دو نفر گفتید. بهتره توصیفات چهره شخصیت ها رو به طور کامل و تدریجی داشته باشید.

احساس: توصیف احساس در رمان بهتر بود ، ولی در این زمینه هم می تونستید گسترده تر کار کنید. عشق بین سینا و ترانه ، علی و سما رو می تونستید بازتر توصیف کنید ، درحالی که به طور کوتاه و مختصر از هر قسمت عبور می کردید. بهتون پیشنهاد می کنم به توصیف هر قسمت از احساس اهمیت بیشتری بدید.

حالت: توصیف حالت در رمان خیلی به چشم نمی خورد. شما می تونید عصبانیت و کلافگی سینا رو بهتر نشون بدید و حالات یک فرد کلافه رو واضح تر بنویسید. یا حالت کسی که فراموشی گرفته رو می تونید بهتر توصیف کنید. بهتره نکات گفته شده رو به کار ببرید.

مکان: توصیف مکان در رمان خیلی مورد توجه قرار نگرفت. بهتر بود بهش اهمیت بیشتری می دادید. می تونستید خونه ترانه ، اتاقش ، خونه سمیرا و... رو توصیف کنید . بهتون پیشنهاد می کنم از توصیفات به سادگی عبور نکنید.

متفرقه:
    باورپذیری: در جامعه امروز ، پلیس زن در دایره جنایی نقش چندانی نداره و خیلی به ماموریت هایی از این قبیل فرستاده نمیشه. این برخلاف داستان شما محسوب میشه. همچنین ، کسی که به یه همچنین ماموریتی فرستاده میشه ، به خاطر حساسیت بالای کارش ، نمی تونه با خانوادش تماسی داشته باشه . بهتره در این باره دقت بیشتری داشته باشید.

نکات اخلاقی: موضوعات و بعضی از صحنه هایی که در طول رمان نوشتید ، تاثیرات منفی روی خواننده هایی با رنج سنی پایین میذاره . بهتره از این صحنه ها کمتر استفاده کنید.

موفق و پیروز باشید.
    عضو شورای نقد نگاه دانلود

91926

آخرین ویرایش:

* عطیه *

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    476
    امتیاز واکنش
    4,568
    به نام روزی دهنده ی بی منت

نقد
    " قرارمون این نبود " توسط شورای نقد انجمن نگاه دانلود

منتقد : * عطیه *

نقد بیرونی :

اسم : اسم
    شما " قرارمون این نبود " ، هست . من با دیدن اسم رمانتون ، حس کردم که بین دو فرد قراره اتفاقاتی بیافته که به دور از انتظار و غیرقابل هست و یا اینکه برای یک فرد قراره اتفاقاتی بیافته که از تقدیر خودش انتظار این طور تا کردن رو نداشته . اما بعداز خوندن
    متوجه شدم همون حدس اولم صحیح هست. پس اسمی که انتخاب کردید به محتوای رمانتون میخوره . اسمی که انتخاب کردید به ژانر عاشقانه تون میخوره ، اما به ژانر پلیسی رمانتون ، اونطور که باید ؛ نمیخوره . شبیه اسم
    شما ، رمانی با این اسم وجود داره . پیشنهاد میکنم ، تا جلدی برای
    تهیه نشده ، اسمی جدید برای
    در نظر بگیرید ، که غیر تکراری باشه و کشش بیشتری برای خواننده داشته باشه، همینطور هم به ژانر رمانتون بخوره . اسم رمانتون از چندکلمه تشکیل شده و در واقع یک عبارت هست . کلمه ی " قرارمون " ، هیچ یک از ژانر ها رو اونطور که باید نشون نمیده ، اما به محتوای
    میخوره. واژه ی" نبود " هم هیچ یک از ژانر ها رو نشون نمیده و به تنهایی دارای مفهموم خاصی نیست اما ، به طور کلی این عبارت در ذهن خواننده موضوعات مختلفی رو تشکیل میده .

جلد : برای رمانتون هنوز جلدی تهیه نکردید ، به نظرم بهتره برای عکس اصلی از عکس دو زوج و یا مرد و زنی که در کنار یکدیگر قرار دارند و یک شکاف اون دو رو از هم جدا کرده ، استفاده کنید و برای عکس گوشه هم از عکس یک مردی که با سردرگمی به اطرافش خیره هست ؛ به نظرم مناسب هست . میتونید از رنگ های خاکستری و مشکی و سفید برای جلد رمانتون استفاده کنید ، تا به ژانر و محتوای رمانتون هم بخوره .

خلاصه : خلاصه ای که برای رمانتون نوشتید ، خیلی کوتاهه و این خیلی مورد قبول نیست . اطلاعاتی که در خلاصه اتون دادید ، خیلی واضح بود به همین دلیل گنگ و سوال بر انگیز نبود . خلاصه اتون اونطور که باید گنگ نبود و در ذهن خواننده گره ایجاد نمیکرد . پیشنهاد میکنم ، با اطلاعاتی کمتر ، خلاصه ای جذاب تر و گنگ تر بنویسید .

مقدمه : مقدمه ای که برای رمانتون در نظر گرفتید ، ژانر عاشقانه داشت و خواننده رو وارد فضای عاشقانه میکرد اما ، به ژانر پلیسی
    نمیخورد . مقدمه میتونه ، یک متن ادبی ، شعر کوتاه ، توصیف حال بد شخصیت ها و ... باشه . پیشنهاد میکنم ، تجدید نظری در مقدمه اتون داشته باشید .

ژانر : شما از ژانر عاشقانه و پلیسی استفاده کردید . که کاملا درسته و هم قسمت های عاشقانه مثل عشق بین ترانه و سینا ، یا عشق بین علی و سما در رمانتون وجود داره و هم قسمت های پلیسی ، مثل ماموریت هایی که داشتند .

نقد درونی :

شروع
    : شروع رمانتون با کل کل ها و شیطنت های خانوادگی سینا و ترانه بود. در شروع رمانتون توصیفاتی نداشتید و به خواننده اطلاعات چندانی از شخصیت ها ندادید و همین باعث شده تا در ذهن خواننده گره ایجاد نشه . پیشنهاد میکنم حتما توصیفات و اطلاعاتی از شخصیت ها رو به پست اولتون اضافه کنید .

نثر : نثر انتخابی شما نثر محاوره ای هست ، که خیلی خوبه ، این نثر مناسب
    شما هست و آفرین برای انتخاب این نثر . ایراد کوچیکی در نثر رمانتون داشتید که اگر موردی که ذکر میکنم رو اصلاح کنید ، نثر رمانتون خیلی موفق تر میشه . در
    نباید شکلک گذاشته بشه در پست 12 شما از شکلک استفاده کردید ، که این خوب نیست. در کل اما قلم خوب و روانی دارید و خواننده به راحتی با
    و شخصیت هاش ارتباط برقرار میکنه .

زاویه دید : شما از زاویه دید اول شخص استفاده کردید ، که خیلی خوبه ، اما نویسنده ی عزیز ! در
    هایی که داستان از چند راوی ، روایت میشه ،. بهتره از زاویه دید دانای کل ( او ) استفاده کنید . زاویه دید شخص اول برای
    شما مناسب تره، اما سعی کنید که از این به بعد راوی داستان فقط یک نفر باشه . پیشنهاد میکنم در ادامه نکات گفته شده ، رو رعایت کنید .

سیر :
    شما سیر تندی داره و این خیلی خوب نیست ، به این دلیل که از اتفاقات خیلی ساده میگذشتید ، مثل دزدیدن ترانه و یا مرگ ترانه و یا بدست آوردن حافظه ی ترانه . پیشنهاد میکنم از این به بعد کمی یواش تر پیش برید و اتفاقات جدید و هیجانی خلق کنید و اتفاقات قبل رو هم باز تر و گسترده تر بیان کنید .

توصیفات : توصیفات
    شما خوب بود، اما اونطور که باید توصیفات نداشتید. پیشنهاد میکنم توصیفات رو تدریجی انجام بدید .

توصیف مکان : توصیف مکانتون اونطور که باید خوب نبود . خواننده درک نمیکرد الان از یه موقعیت اومدید به یک مکان دیگه ، یا اینکه عمارت ها و توصیف هاتون شبیه هم بود و برای خواننده تازگی نداشت .

توصیف حالت : توصیف حالتتون خوب بود . میشد شخصیت ها و شرایطشون رو درک کرد ، اما باید خیلی بهتر و بیشتر بشه ، توصیافت حالتتون کم بود و باید بیشتر باشه ، بهتره حالت سینا رو بعد از مرگ ترانه و یا وقتی که ترانه رو پیدا کرد بیشتر توصیف کنید . پیشنهاد میکنم در ادامه بیشتر به توصیفات توجه داشته باشید .

توصیف احساس : توصیف احساستون هم خوب بود و میشد تا حدودی شخصیت هارو درک کرد ، اما انتظار بیتشر می رفت ، مثلا وقتی که ترانه مرد ، باید بیشتر احساس سینا رو توصیف میکردید یا از دلتنگی ترانه نسبت به سینا و بچه هاش بهتر بود ، بیشتر ؛ می گفتید.

توصیف ظاهر : توصیف ظاهرتون خیلی کم بود و فقط چهره ی ترانه و سینا توصیف شد ، اون هم یکجا . بهتره توصیفات تدریجی باشه و بهتر بود چهره ی باقی شخصیت ها هم توصیف میشد .

دیالوگ و مونولوگ : دیالوگ ها در رمانتون زیاد بود و توصیفات و مونولوگ ، کم ! دیالوگ ها حل کننده ی مشکل شخصیت ها بود و گره های ذهن خواننده رو برطرف میکرد ، مونولوگ هاتون بیشتر صحبت های شخصیت ها با وجدانشون بود و خیلی کوتاه و کم بودند . دیالوگ ها و مونولوگ ها به سن ، موقعیت اجتماعی و رفتار شخصیت ها نمیخوره . پیشنهاد میکنم در ادامه مونولوگ ها رو در مانتون بیشتر کنید .

شخصیت پردازی : شما در شخصیت پردازی اونطور که باید ، موفق نبودید . یعنی شخصیت ها رو به طور کامل در ذهنتون پرورش ندادید و اطلاعات کافی از گذشته ، خانواده و موقعیت اجتماعی و سن و ... شخصیت ها داده نشده بود . پیشنهاد میکنم از این به بعد ابتدا شخصیت هارو به طور کامل در ذهنتون پرورش بدید و بعد شروع به نوشتن کنید .

ترانه : شما در شخصیت پردازی ترانه اونطور که باید ، خوب نبودید . شما ترانه رو زنی لجباز و سرتق در محل کارش و شیطون و دلسوز در خونه و برای بچه هاش و همسری فداکار برای شوهرش نشون دادید ، اما اطلاعات کافی از گذشته ، خانواده و تحصیلاتش ندادید ولی خیلی خوبه که در طول
    دچار دوگانگی نمیشد ، در بعضی از جاها دیالوگ ها و رفتارهاش مناسب سن و موقعیت اجتماعی اش نبود .

سینا : شما در شخصیت پردازی سینا هم تا حدودی موفق بودید ، شما سینا رو همسری دلسوز ، با محبت ، فداکار و عاشق نشون دادید که برای خانواده اش وقت زیادی میگذاره . در طول
    اطلاعات کافی از گذشته ، خانواده ، سن ، تحصیلاتش ندادید و همینطور دیالوگ ها و رفتارهاش در بعضی از جاها مناسب سن و موقعیت اجتماعی اش نبود .

علی : شما سعی کردید علی رو حامی و مهربون جلوه بدید ، که خب ؛ موفق هم شدید اما اطلاعات کافی از گذشته ، خانواده ، موقعیت اجتماعی و تحصیلاتش ندادید . دیالوگ ها و رفتارهاش مناسب سن و شخصیتش بود . شخصیت کمرنگی داشت و بهتر بود که پررنگ تر می شد و همین طور بهش اهمیت آنچنانی نمیدادید .

سما : شما ترانه رو دختری پرشور و مهربون نشون دادید . اطلاعات کافی از تحصیلات و گذشته و خانواده اش و موقعیت اجتماعی اش داده نشده . دیالوگ ها و رفتارهاش هم در یه سری از جاها مناسب سن و شخصیتش نبود . رفتارهاش مناسب با موقعیت اجتماعی اش که یک خلافکار بود ، نبود . شخصیت کمرنگی داشت و اهمیت آنچنانی بهش نمیدادید .

غلط تایپی : شما غلط تایپی زیادی نداشتید به جزء یک یا دو مورد ، آفرین به شما ! تا اینجا تنها غلطی که داشتید ، برای مثال : پست سرم ( درستش : پشت سرم ) ، این بود . با یک دور مروراین یک غلط رو هم اصلاح کنید .

اشکلات نگارشی : شما از علائم نگارشی اونطور که باید درست استفاده نکردید . مورد بعدی اینکه ، قبل از دیالوگ اگر اسم بیاد مثل : سینا گفت : از بچه هم بچه تری جوجوی من ! ، در اینجا بعد از اسم و یا گفت باید نقل قول بیاد ، در اینجا از علامت تعجب هم استفاده نکردید . مورد بعدی این که ، قبل از دیالوگ ها از خط تیره و یا ( _ ) استفاده کنید ، نه از نقل قول ! حتما به مورد هایی که ذکر کردم عمل کنید .

غلط املایی : غلط املایی خاصی نداشتید ، به جز یک یا دو مورد که با یک دور مرور اصلاحش کنید . مثل : اصتلاح ( درستش : اصطلاح ) ، بیشورا ( درستش : بیشعورا ) ، دگیری ( درستش : درگیری ) ، لطفا با یک دور مرور اصلاحشون کنید .

ایده : موضوع
    شما ، این بود که ، زوج متاهلی که هر دو پلیس هستند که به یک ماموریتی میروند ، وارد باند قاچاق میشوند و در اونجا با شوکی که به ترانه وارد میکنند ، ترانه حافظه اش را از دست میدهد و برای مدتی از سینا دور میشود تا اینکه میخواهد فرار کند که اورا میکشند و سینا الان برای انتقام هرکاری میکند ، تا همین جا از موضوع اصلی
    شما گفته شده ، ایده رمانتون غیر تکراری بود اما ، کوتاهه و به نظرم میتونید با خلق اتفاقات جدید ایده ی رمانتون رو جذاب تر کنید .

متفرقه و باورپذیری : باور پذیری ایده رمانتون خوب بود و قابل باور بود . بعضی از پست هایی که گذاشتید ، کمتر از 20 خط و جمله هاتون همشون به صورت عبارتند و جمله نیستند ، یعنی دو کلمه ای و یا 5 کلمه ای هستند . پیشنهاد میکنم که تمام مورد هارو اصلاح کنید ، تا
    خیلی خوبی داشته باشید.

موفق باشید .

پایان .

عضو آزمایشی شورای نقد

«n-i-y-a»

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    1,909
    امتیاز واکنش
    53,694
    سلام نویسنده عزیز!

#نام
    در دید اول حدس زدم
    می‌تونه راجع به یک شکسته شدن عهدی باشه که میان دو نفر هست. برداشت من از این اسم، یک ژانر فوق العاده عاشقانه بود که می‌تونست اجتماعی باشه، ولی بر خلاف حدسم ژانر پلیسی از ژانرهای انتخابی‌تون بود. اسم رمانتون با وجود گره‌های کوچکی که در ذهن خواننده ایجاد می‌کرد، ولی احساس کنجکاوی خواننده به چالش نمی کشید. در ابتدای
    اصلا متوجه ارتباط بین اسم و اجزای دیگه
    نبودم، ولی وقتی به انتها نزدیک شدم، حدس زدم که منظور از اسم
    شاید فوت ترانه بوده! همچنین این اسم با شکل های مخلفی مورد استفاده قرار گرفته که معروف ترینش در مورد
    "قرار نبود" هست؛ پیشنهاد میدم اسم رو ویرایش کنید و اسمی غیر تکراری برای رمانتون انتخاب کنید. شما توانایی این رو داشتید که رابط های قوی تری بین اسم و اجزای دیگر
    مثل مقدمه، ژانر و... ایجاد کنید؛ بهتر بود اسم رمانتون، علاوه بر اینکه جذابیت خودش رو حفظ می‌کرد، ژانر پلیسی رو هم در بر می گرفت.

#جلد
    شما فاقد جلد بود. توصیه می‌کنم در تالار جلد، درخواست جلد کنید و حتما قبلش در اتاق مشاوره از منتقدان و طراحان انجمن سوالاتتون رو بپرسید تا جلد رمانتون فاقد ایرادات باشه! موقع انتخاب عکس برای جلد رمانتون، به ژانر و محتوا و اسم باید توجه داشته باشید؛ جلد
    بهتره که ژانرهای اصلی رو در خودش بگنجونه و محتوا و اسم
    رو توصیف کنه!

#خلاصه
    خلاصه
    بهتره به طوری باشه که در کنار اینکه خواننده رو جذب
    می کند، موضوع
    رو لو نده و در کنار آن اطلاعات کلی به خواننده بده! خلاصه
    شما، با اینکه اطلاعات کلی رو به خواننده می داد، ولی با وجود اینکه گره هایی کوچیک رو در ذهن خواننده ایجاد میکرد، مشوقی برای خواننده نبود که ادامه داستان رو بخونه. بهتره گره اساسی تری ایجاد می‌کردید که خواننده برای باز کردن اون گره
    رو ادامه بده؛ توصیه می کنم خلاصه رو ویرایش دهید و ویژگی های ذکر شده رو لحاظ کنید.

#مقدمه
    مقدمه شما، ژانر عاشقانه رو در بر می گرفت و این ژانر رو به خوبی نشون می داد؛ فضای عاشقانه‌ای را برای خواننده فراهم کرده بود و با یکی از ژانرها مطابقت داشت. همچین پر از کشیدگی حروف بود که بهتره رفع بشه. نویسنده عزیز، مقدمه شمابهتر بود با محتوا و موضوع رابـ ـطه مستقیم تری می داشت تا خواننده حس کنجکاوی اش باعث ادامه دادن داستان بشه! توصیه می کنم چند بیت از یک شعر، یک آهنگ یا یک متنی که با محتوا در ارتباط هست رو به عنوان مقدمه قرار بدید. مقدمه شما کوتاه بود، می تونست بلندتر باشه و بسیاری از نکات رو درون خودش جا بده، از جمله اطلاعات کلی و ژانرها.

#(نقد درونی) شروع
    شروع
    با یک مونولوگ و سپس دیالوگ بین خانواده ترانه همراه بود. شروع
    شما، گره‌ای در ذهن خواننده ایجاد می‌کرد تا بفهمه که این دختر کی هست و می خواد چیکار بکنه؟ اما این گره با این وجود، اساسی نبود.
    شروع
    شما متفاوت بود و از یه شروع کلیشه ای پرهیز کرده بودید که خوب بود، ولی در شروع بهتر بود بیشتر به توصیف ها و اطلاعات شخصی افراد بها می دادید، و در واقع نبود توصیفات جزئی از چهره ها و اطلاعاتی شخصی افراد خواننده رو گیج می کرد که این شخص کیه؟ ترنم کیه؟ چه شکلین؟ اینجا کجاست؟ بهتره تو شروع توصیفات کلیدی هم از چهره ی شخصیت ها به ویژه شخصیت های اصلی در شروع داشته باشید، همچنین اطلاعات شخصی افراد رو به صورت منتخب و اهمیتش در اختیار خواننده قرار بدید؛ توصیفات باید تدریجی باشه پس اون ها رو به صورت منتخب در اختیار قرار بدید.نویسنده عزیز، شروع رمانتون با وجود متفاوت بودن مخاطب رو راغب تا
    رو ادامه بده و بفهمه که گره زندگی سینا و ترانه چیه؟ می تونست هیجان انگیز تر و کنجکاو کننده تر باشه. توصیه می کنم این موارد رو لحاظ کنید و یک گره اساسی و مهمی رو در ذهن خواننده جا بدید.
    و بهتر بود با اضافه کردن یه سری جزئیات، این گره را بزرگتر کنید و ذهن خواننده رو به چالش بکشید.

#ژانر
    ژانر انتخابی شما عاشقانه و پلیسی بود. ژانر پلیسی، محدود به اتفاقاتی بود که برای زن و شوهر پلیس
    شما می‌افتاد؛ ژانر پلیسی، دید گسترده ای داره که میتونستید اون رو با اتفاقات بزرگ و جالب تری به رخ بکشید و به اتفاقات کوچیکی که ازشون سریع رد شدید ، بسنده نکنید. ژانر دیگه شما، ژانر عاشقانه بود که به خوبی در عشق بین سینا و ترانه و علی و سما مشهود بود؛ ولی پیشنهادم اینه که اتفاقات جالب تری رو در این زمینه به نمایش بزارید؛ مثلا اتفاقاتی جالب براشون در نظر بگیرید که علی و سما به طور جذاب تری به هم علاقه مند شند. در اصل شما دست و بال ژانر ها رو بسته بودید! توصیه می‌کنم اگر قصد دارید از اول تا آخر
    این ژانرها، در رمانتون به طور واضح دیده بشه، ژانر هاتون گسترده کنید و باز و واضح بنویسید. ژانرهای انتخابی شما، بهتره که ارتباط قوی با محتوا داشته باشه، در غیر این صورت باید اون ژانر برداشته بشه. شما میتونید حتی ژانر تراژدی رو اضافه کنید و اون در رابـ ـطه با غم سینا گسترش بدید.

#دیالوگ ها و مونولوگ ها
    در بعضی از پست های شما گاهی دیالوگ هاتون بیشتربود، گاهی مونولوگ هاتون که بهتره این تعادل رو ایجاد کنید.
    توی
    شما، در دیالوگ ها و مونولوگ ها، از کشیدگی حروف پرهیز نشده بود، شما می‌تونستید با بیان لحن گوینده ها، از کشیدگی حروف پرهیز کنید؛ همچنین بهتره بیشتر روی لحن شخصیت ها کار کنید، مثلا صداش لرزید، با بغض گفت و...
    در دیالوگ های شما، همخوانی با شن و شخصیت و موقعیت اجتماعی و... دیده نمی شد؛ برای مثال باید بگم ترانه یک خانم بالغ هست که ازدواج کرده و شوهر داره، رفتارش بهتر بود که انقدر کودکانه نباشه و با متانت رفتار کنه و همچنین دیالوگ هاش با این منظور نوشته بشه!
    رفتار سینا تا حدودی با سن و شخصیتش در ارتباط بود، ولی انتظار می رفت چون پلیس هست، رفتار جدی تر و خشن تری داشته باشه و در همین حین با مهربانی رفتار کنه! این خوبه که در کنار خانوادش مهربونه، ولی دوگانگی رفتاری که در سینا موقع فراموشی ترانه دیده می‌شد کمی غیر منظقی بود. سینا با کسی که عاشقش بود سر برخورد می‌کرد در صورتی که نباید اینطور می بود. می تونست رفتار و دیالوگ هاش، همچنین افکار ذهنی اش، با خلق و خوی نظامی اش ارتباط بیشتری داشته باشه و از طرفی می تونست در برخورد با ترانه از عاشقانه هایی که زیاده روی بود بپرهیزه!
    در مورد بقیه شخصیت ها هم می تونستید بیشتر روی موقعیت هاشون کار کنید و دیالوگ هایی بگید که در خور یک خلافکار یا یک انتقام جو باشه! یا حتی یک پلیس زن یا مرد!
    توی دیالوگ ها می تونید با استفاده از جملات خاص و غیر تکراری به جذابیت
    کنید و اینکه بهتره با جملاتی مثل... با عصبانیت گفت، با ناراحتی گفت، صداش لرزید و گفت و ... احساسات رو هم بیان بکنید و لحن گوینده هم مشخص بشه تا
    جذاب تر و بهتر بشه.

#علائم نگارشی و غلط املائی
    در دیالوگ های دو نفره از(-) استفاده کردید و این یکی از نکات مثبت رمانتون بود؛ ولی نیازی نبود هنگامی که از – استفاده می کنید اسم گوینده رو هم قبلش بیارید.

مثلا:
    سینا- از بچه هم بچه تری جوجوی من حالا هم حرف نباشه
    صحیحش:
    سینا: از بچه هم بچه تری جوجوی من. حالا هم حرف نباشه.
    نکته بعدی کشیدگی حروف هست که
    شما، چند تا از این موارد داشت، شما بهتره که از کشیدگی حروف پرهیز کنید.

مثلا:
    -ترانــــــــــه
    صحیحش:
    -ترانه!
    یا:
    فریاد زد: ترانه!

شما باید به علامت های نگارشی در دیالوگ هاتون هم توجه داشته باشید.

دوس دارم ببرمتـــــ یه جــــای شلــــوغ
    خیلـــی شلــــوغ
    وایـــستم اون وســـط نگـــــات کـــنم!
    بــــگم اینارو میــــبیــــنی؟
    بـــگی آره!...

این بخشی از متن مقدمه شماست که علامت های نگارشی آن به جا استفاده نشده.

صحیحش:
    دوست دارم ببرمت یه جای شلوغ!
    خیلی شلوغ!
    بایستم در وسط جمعیت و نگاهت کنم!
    بگم: این ها رو می بینی؟
    بگی: آره.

نکته بعد این هست که بهتر بود فعل هاتون جدا از هم می نوشتید.

مثلا:
    میکنه...می کنه
    میومدید...می اومدید
    این نکته در رمانتون سرشار است.

نکته دیگه استفاده از کلماتی هست که در لغت نامه نیست.

مثلا:
    خوشمل...خوشگل
    بیشور...بی شعور

نویسنده عزیز، نکته بعد این هست که در بعضی قسمت ها، یه سری از نکات رو رعایت نکردید که بهتره اصلاحش کنید، مثلا فعل رو که باید در آخر جمله بیاد در وسط جمله اوردید و یا کلا یه جای نامناسب ازش استفاده کردید. بهتره با یه بازخوانی اونارو پیدا و اصلاح کنید.

مثلا:
    افتاد زمین!

صحیحش:
    روی زمین افتاد!

نکته بعدی این هست که وقتی از علائم نگارشی استفاده می کنید، باید علامت به کلمه ی قبلی بچسبه و از کلمه ی بعدش فاصله داشته باشه نه از هر دو!
    توصیه می کنم یه بار از اول
    رو بخونید و بعضی جاهارو که کم هم بود اصلاح کنید.

2)غلط املایی و اشکالات تایپی: در متن شما تعدادی غلط املایی و در کنارش اشتباه تایپی هم دیدم که میتونید با یک باز خوانی رفعش کنید.
    مثلا:
    ردیاب...دریاب

#زاویه دید
    زاویه ی دید شما اول شخص بود که راوی اش سینا و ترانه بودند. بهتر بود که حداکثر از یک راوی استفاده می کردید. چندنفر بودن راوی از نکاتی بود که نکته ی منفی در نظر گرفته می شه. توصیه می کنم
    رو از زبان یک نفر بگید، چون تا خواننده می خواست با راوی خو بگیره یهو داستان از زبان یک نفر دیگه بیان می شد؛ بهتره که
    یا از زبان ترانه باشه یا از زبان سینا! همچنین شما میتونید از دانای کل استفاده کنید، چون شخصیت های رمانتون به تدریج در حال زیاد شدن هست.

#شخصیت پردازی
    سینا: شخصیت اصلی مرد داستان هست. پلیس و متاهله و عاشقانه خانواده اش رو دوست داره. رفتارهای سینا نسبت به شغلش، کمی لطیف هست؛ سینا یک نظامیه که قطعا خوی خشونت رو در خودش داره، بهتر بود که رفتارش کمی با جدیت بود و کمی از این لطافت در می اومد؛ همچنین شوخی های توی ذهنش، تیکه هایی که مینداخت، افکارات ذهنی اش اصلا در شان یک نظامی نبود، توصیه می کنم از سینا شخصیتی وظیفه شناس و پلیس بسازید که در خور یک نظامی ایرانی هست! اسمش مناسب سنش بود. دوگانگی رفتارش، هنگام فراموشی ترانه کمی غیرمنطقی بود که رفعش کنید.

ترانه: دختری که پلیس هست و همسر سینا، کمی زیادی شوخ طبع و شیطون. ترانه یک زن بالغ هست که دو تا بچه داره، بهتر رفتاراش کمی مناسب سن و موقعیتش باشه. همچنین ترانه یه پلیس هست که کمی این شیطنت دور از ذهن هست و بهتر بود با جدیت در مورد کارش برخورد می کرد، همچنین بهتر بود که بچه هاش رو به کارش ترجیح میداد و نمی رفت! اسمش نسبت به سنش مناسب بود ولی بهتره رفتارش مناسب یک نظامی ایرانی خانم باشه!
    با توجه به تعداد شخصیت ها برای گیج نشدن خواننده ها باید بتونید به خوبی از همشون به خواننده اطلاعات بدید مثلا سن شخصیت ها و نوع رفتارهاشون و سرگذشتشون و شغلشون. به بعضی از شخصیت ها توجه کافی نداشتید و اطلاعات کمی به خواننده دادید و بهتره بیشتر توصیفشون بکیند و چهره ی شخصیت هارو هم کامل شرح بدید! مثل علی، سما، سمیرا، شایان و...
    مورد بعدی این هست که جامعه ما پر از شغل های متفاوته، اکثر
    ها هم به شغل نیروی انتظامی روی آوردند، بهتر بود که از شغل های جدید تری استفاده می کردید.

#توصیفات

1)توصیف چهره: توصیفات چهره های شخصیت های شما، یهویی بود و چیزی از اون در خاطر خواننده باقی نمی ذاشت. همچنین در رمانتون فقط دو نفر رو توصیف کرده بود، ترانه و سینا، اون هم با توصیفات یک جا، چیزی در ذهن خواننده باقی نگذاشتید. خواننده گاهی اون قدر بی حوصله هست که زحمتی نمیده تا توصیفات رو بخونه و از روش رد میشه، بهتره روی چهره ها کار کنید و اون ها رو به تدریج در چند پست لحاظ کنید. توصیفات چهره ی دیگر شخصیت ها بسیار کم بود و خواننده، بخاطر برخی از توصیفاتی که همش توی چند خط اومده بود چهره افراد رو نمی تونست تصور کنه.

2)توصیف مکان: به غیر از چهره ها، باید رو توصیف مکان ها هم بیشتر کار می کردید و یه فضای کلی از مکان ها برای خواننده می ساختید، برای مثال می تونستید خونه ترانه و سینا یا اتاق ترانه، مقری که درش مستقر شدن و... بهتر توصیف کنید و سرسری از این توصیفات نگذرید، چون خیلی مهمن! تو توصیف یه مکان بهتره اشاره کنید که بزرگه؟ کوچیه؟ چه رنگیه؟ چه چیدمانی داره؟

3)توصیف احساسات: تلاش کرده بودید توصیف احساساتتون رو به خوبی ارائه بدید، ولی می تونست بهتر و تاثیرگذارتر هم بشه. ترانه یک پلیس هست، پس میتونست با صدای درونش اون طوری حرف نزنه. بهتره احساسات سما و علی رو بهتر توصیف کنید.

4) توصیف حالات: در این مورد هم مانند بقیه توصیفات، تلاش خودتون رو کرده بودید، ولی میتونستید بیشتر روش کار کنید. شما حالات سینا رو میتونستید زمانی که متوجه میشه ترانه فراموشی گرفته بهتر بیان کنید، مثلا عصبی پاش رو تکون داد، از ناراحتی لب‌هاش روی هم فشرد و... یا مثلا موقع رفتن برگشتن حافظه ترانه بهتر بود که حالات سینا رو بهتر توصیف میکردید، مثلا اشک توی چشماش جمع شد و... یا مثلا مدتی که ترانه فراموشی داره، سینا طبیعتا باید یه کلافگی یه چیزی نباید داشته باشه، بهتره این موضوعات رو باز تر کنید.

توصیفات بهتره برای کسل کننده نشدن کم کم و تدریجی باشه و نه اینکه یهویی چندین سطر توصیف بکنید که بدتر تاثیر منفی بزاره و یا خواننده اصلا به خودش زحمت خوندن نده. مثلا می تونید رنگ دیوار اتاقو بگید و بعد بره بشینه رو تخت و تختشو و کمدی که تو دیدش قرارگرفته رو توصیف بکنه و با این کار هم اطلاعات کافی به خواننده می دید و اون می تونه اون مکان رو به خوبی تصور بکنه و هم رمانتون جذاب تر می شه.

#نثر
    نثری که شما برای
    انتخاب کردید نثر محاوره ای هست و شما هم خوب از پسش براومده بودید، ولی تو بعضی فعل ها نثر ادبی قاطی کرده بودید که با یه بار بازخوانی می تونید اصلاح کنید.

مثلا:
    لباشو کج کرد و گفت: باشد بشین تا بزارمت پایین باید تنبیه شی

صحیحش:
    لباش رو کج کرد و گفت: باشه، بشین تا بزارمت پایین، باید تنبیه شی!

#سیر
    سیر
    شما کمی تند پیش می رفت و اجازه نمی دادید که خواننده اتفاقات رو تجزیه و تحلیل کند.
    نکته بعد این هست که اگر می‌خواید از پرش زمانی استفاده کنید، اولا از *** استفاده کنید، دوماً مدتش رو ذکر کنید. توصیه می کنم از روی اتفاقات نگذرید و بیشتر فرصت بدید.
    اتفاقات زیادی داشت، ولی موضوع همه این اتفاقات روتین و تکراری بود، اتفاقات رو گسترده تر بنویسید.

#ایده
    شما دنبال کننده زندگی یک زن و شوهر پلیسه که اتفاقاتی براشون میوفته؛ شما خودتون در جریان هستید جدیدا همه، به سمت این ژانر رفتن و
    هایی با ویژگی های یکسان می نویسند و حاصل این عمل چند
    مثل هم هست که شاید فقط چند تا کلمه اش جا به جا شده باشد. توصیه می کنم شما از تکراری بودن پرهیز کنید و اتفاقاتی ساخته ذهن خودتون رو وارد
    کنید که از کلیشه ای پرهیز بشه؛ با لحاظ این نکات میتونید هم خواننده های بیشتری رو جذب کنید و هم‌
    جالب غیر تکراری بنویسید.

#باورپذیری و متفرقه و نکات اخلاقی
    شما هر جمله از رمانتون رو توی یک خط نوشتید که هر نیم خط یک خط نیست؛ بنابراین همه پست های
    شما زیر 20 خط هست. همچنین سایز خط های
    شما بالا 5 هست که این مورد رو ویرایش کنید و حداکثر سایز رو 5 در نظر بگیرید.

همچنین پلیس زن اون هم در دایره جنایی، برای کشور ما غیرقابل باور و میتونم بگم دست نیافتنیه! چه برسه به اینکه ماموریت های این چنینی فرستاده بشن، در واقع اکثر کارهای دفتری به پلیس های زن کشور ما سپرده میشه مگر اینکه استثنایی صورت بگیره. مورد بعد این هست که در ماموریت های مربوط به نیروی انتظامی فرد نمی تونه اصلا با خانواده اش ارتباط برقرار کنه، ولی با این حال ترانه این ریسک رو کرده و تماس گرفته؟
    این مورد در ماموریت ها، بخاطر مسائل جانی ممنوعه!

خسته نباشید.

"عضو آزمایشی شورای نقد انجمن نگاه دانلود"

IMG_20170911_115856.jpg

Mahlaaaaaa

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    331
    امتیاز واکنش
    20,559
    بِسْم الله الرحمان الرحيم

نقد
    قرار مون اين نبود .

نام
    :
    نام
    شما قرارمون اين نبود بود ...
    باخوندن نام
    متوجه شدم كه اتفاق غير قابل انتظاري رخ ميده و يا عهدي شكسته ميشه .
    تا به اواسط
    ارتباطي با اسم
    و موضوع پيدا نكردم به اين دليل كه برداشت من از اسم رمانتون ي موضوع غمگين و تراژدي بود اما
    شما تا به اينجا طنز بود .
    بعد از فوت ترانه متوجه شدم كه منظورتون از اسم شايد از بين رفتن ترانه بوده .
    من ژانر پليسي و در اسم رمانتون نميبينيم .
    اسم رمانتون با وجود گرهي كه إيجاد ميكرد كه اون قرار ممكنه چي باشه ؛ اما انچنان جذابيتي براي خواننده نداره .
    بهتره اسمي انتخاب كنيد كه هم ژانر هاي
    و در بر بگيره و هم جذاب باشه و از همه مهم تر غير تكراري ...
    نام رمانتون ارتباط إسمي با
    " قرار نبود "داره و اين خيلي جالب نيست .
    پس بهتره نام رمانتون ويرايش بشه .

جلد :
    جلدي براي رمانتون و در نظر نگرفتيد .
    انتخاب جلد اجباري هستش و بهتره هر چه سريع تر جلدي براي
    انتخاب كنيد كه با ژانر ، موضوع و اسم هماهنگ باشه. همونجور كه ژانرتون عاشقانس بهتره از رنگ هاي شاد استفاده كنيد .
    و از عكس هاي پليسي و دو نفره استفاده كنيد .

خلاصه :
    خلاصه چند خط مختصر و مفيدي هستش كه اتفاقات كليه
    و درون خودش جاي ميده . اما موضوع
    و لو نميده ، گره هايي إيجاد كنه كه خوانندرو كنجكاو به خوندن ادامه ي
    كنه !
    در رابـ ـطه با خلاصه ي شما ، خلاصتون چندين اتفاقات اول و مبتدي
    و ميگه اما گره أساسي ايجاد نميكنه و به معني ديگه جذب كننده نيست .
    بهتره ويرايش بشه و نكات مهم تري از رمانتون و خاطر نشان بشه .

مقدمه :
    مقدمه مطلبي هست كه قبل از شروع
    نوشته ميشه علاوه بر اينكه
    و زيبا تر ميكنه باعث ميشه خواننده از لحاظ روحي اماده بشه .
    انتخاب يك مقدمه كه با ژانر و موضوع
    هماهنگ باشه به روند پيشرفت
    كمك ميكنه .
    خوب ، مقدمتون مطلبي عاشقانه بود و ژانر عاشقانرو به خوبي نشون ميداد . اما اين كافي نيست .
    نشون دهنده ي ژانر تنها درست نيست شما بايد مقدمه اي در نظر بگيريد كه هم با ژانر و هم با موضوع هماهنگ باشه .
    واينكه مقدمتون ارتباطي با ژانر پليسي هم نداشت .
    پس بهتره ويرايش بشه و موارد گفته شده لحاظ بشه .

ژانر :
    ژانر هاي انتخابي عاشقانه و پليسي بودن .
    ژانر عاشقانه :
    اين ژانر درست انتخاب شده بود و با
    و اسم هماهنگ بود .
    عشق بين ترانه و سينا و علي و سما ...
    ژانر پليسي :
    اين ژانر هم تا حدودي درست انتخاب شده بود .
    اما به اندازه ي ژانرعاشقانه پر رنگ نبود .
    در رمانتون جز مأموريت باند قاچاق ارتباط ديگه اي با ژانر پليسي نديدم .
    بهتره كمي بيشتر توضيح بديد و اين ژانر و هم پررنگ كنيد .

شروع :
    شروع رمانتون با بخش عاشقانه ي ژانر بود ؛ شروعتون با ديالوگ بين ترانه و فرزندش بود .
    با شيطوني ترانه شروع كرديد .
    شروع جالبي نبود .
    شروع مبتدي و كمي پچگونه و بدون هيچ ارتباطي با ژانر پليسي.
    درسته كه شروعتون متفاوت بود اما جذابيتي براي خواننده نداشت و گرهي براي ادامه ي
    ايجاد نميكرد .
    به نظر من با وجود كم رنگ بودن ژانر پليسي بهتر بود با بخش پليسي ، رمانتون و شروع ميكرديد.

سير :
    سير رمانتون هم تند بود هم كند !
    در بعضي جاها زيادي كند پيش ميرفتيد كه خواننده خسته ميشد و در بعضي اينقدر تند ميرفتيد كه علت اتفاقات گم ميشد .
    شما پرش هاي زيادي داشتيد و اين اصلا خوب نيست .
    وخواننده گيج ميشه ؛
    بايد سير متوسطي داشته باشه .
    اينكه خواننده متوجه تك تك اتفاقات درون
    بشه هنر قلم نويسندس .
    شما اتفاقات زيادي داشت اما از بعضي به سرعت و از بعضي زيادي أرام گدشتيد .
    مثلا موضوع كشته شدن ترانه ، موضوع أصلي
    شما بود ؛ انتظار ميرفت كمي بيشتر راجبش توضيح بديد .
    و اينكه اون چند ماهي كه ترانه نبود ، كجا رفته بود ؟!
    بهتره بيشتر توضيح بديد .

ديالوگ و مونولوگ :
    در
    شما توازن ديالوگ و مونولوگ برقرار نبود .
    در بعضي از پست ها مونولوگ خيلي بيشتر از ديالوگ بود و باعث ميشد خواننده خسته بشه و چند خطي و جا بزاره و نخونه !
    بهتره توازن و برقرار كنيد .
    نويسنده ي عزيز معمولا براي نوشتن ديالوگ ها وقتي در پارت بيش از دو نفر وجود دارن بايد اسم شخصي كه صحبت ميكنه گفته بشه.
    سينا :
    ترانه :
    علي:
    سما :
    در ديالوگ هاي دو نفره احتياجي به بردن اسم نداشتيد
    مثلا :
    با بعض گفتم :
    سيناااا
    سينا : جون سينا عشقم ؟
    در اينجا احتياجي به بردن اسم سينا نداشتيد . جز سينا و ترانه كسي در پارت نيست .
    صحيحش :
    بابعض گفتم :
    سينا ؟
    نگام كرد و مهربون گفت :
    جون سينا عشقم ؟
    و مورد ديگه اينكه ديالوگ هاتون به شخصيت هاتون نميخورد .
    شما شخصيت ترانه رو زيادي لوس و بچگونه نشون داديد
    ترانه پليسه ، مادره دو تا بچس ، فعاليت اجتماعي داره
    لحنش اصلا بهش نمياد و زيادي لوسه .
    در نوشتن ديالوگ هاتون كمي دقت كنيد .

غلط هاي املايي :
    غلط املايي زياد نداشتيد و كم بود كه مثال ميزنم .
    بيشور لحن عاميانه هستش .
    بيشعور درسته !
    خوشمل اشتباهه
    خوشگل درسته !
    درياب اشتباهه تايپي و بود و ردياب درستش هست .
    واينكه كلمه ي ماشالا در صحبت كردن اينطور بيان ميشه در نوشتن بايد إملاي درست كلمه بِه كار بره .
    پس ماشالله درسته .
    كشيدگي حروف داشتيد ؛ بيش از يك بار از علائم نگارشي استفاده ميكرديد . كه تماما اشتباه هستش .
    مثل :
    سينااااااااا / سينا
    بيخياااااال/ بيخيال
    هيييييييين !!! / هين !
    و ...
    و اينكه مقدمتون سرشار از كشيدگي حروف بود اشتباهه و اصلاح كنيد .
    استفاده از (...) به جاي (،) كه خوب اشتباهه .
    مثلا :
    چشماي زيتوني ...موهاي مشكي...پوست برنزه ... بدنشم كه فداش بِشم هيكلي بدجووووووور براي بازوهاش جون ميدادم .
    صحيحش :
    چشماي زيتوني ، موهاي مشكي ، پوست برنز ، بدنشم كه .... هيكلي ، بدجور براي ....
    •و مورد ديگه كه اين لحن به دختر هاي ١٦/١٧ ساله ميخوره نه پليس مملكت !
    و مورد اخر اينكه پسوند فعل و با خود فعل اوردين كه خوب اينم اشتباهه .
    مثلا :
    ميكند / مي كند .
    ميرفت / مي رفت .

نثر :
    ما چندين نوع نثر داريم من دو مورد و مثال ميزنم مثلا .
    ادبي و محاوره
    نثر ادبي نثر زيباتر ولي دشوار تر از محاوره هستش .
    در نثر ادبي آرائه هاي أدبي زيادي به كار ميره .
    اما دركش براي خواننده كمي دشوار هستش .
    نثر محاوره نثر روون و معموليه كه قابل فهم تره و ارتباط بيشتري با خواننده ايجاد ميكنه .
    شما از نثر محاوره استفاده كرديد . خوب بود و به خوبي حفظش كرديد .
    فقط يكي دو مورد اشكال داشتيد.
    مثلا :
    باشد بشين تا بزارمت پايين !
    صحيحش :
    باشه بشين تا بزارمت پايين .

أيده :
    أيده ي رمانتون در رابـ ـطه با زوجي بودن كه پليس بودن
    انتخاب ميشن به عنوان مامور مخفي وارد باند قاچاق بشن .
    در اين راه اتفاقاتي براشون ميوفته .
    مثل از دست دادن حافظه ي ترانه و كشته شدنش .
    سينا همسر ترانه به دنبال قاتل همسرش ميگرده .
    در بعضي جاها ايدتون كليشه اي بود .
    مثل ماموريت باند قاچاق !
    مثل گم شدن ترانه !
    از دست دادن حافظه !
    نويسنده ي محترم
    شما تركيب چندين
    باهمه !
    اين خوب نيست . شما بايد أيده ي ذهن خودتون و بنويسيد .
    من حتم دارم شما با قلم خوبي كه داريد حتما أيده هاي جالب تري و هم ميتونين ارائه بديد.

زاويه ديد :
    ما چندين زاويه ديد داريم . اول شخص ، سوم شخص و داناي كل.
    زاويه ديد شما اول شخص بود .
    در زاويه ديد اول شخص بيان حالات و أحساسات راوي بيان ميشه و براي
    شما كه از زبون چندين شخصيت بيان ميشد خوب نيست و اشتباهه .
    اينجوري خواننده علاوه بر اينكه گيج ميشه ي احساس دو گانه اي بهش دست ميده و باعث سرد شدن از خوندن ادامه ي
    ميشه .
    بهتره يا زاويه ديدتون از زبان ترانه باشه يا سينا !
    و اينكه شما ميتونيد از داناي كل استفاده كنيد .
    كه زاويه ديد كلي اي هست . و حالات و احساسات تك تك شخصيت هاتون گفته ميشه .

توصيفات :
    توصيف چهره :
    توصيف چهره در
    بايد به صورت تدريجي و أدامه دار باشه.
    خواننده حق داره بدونه شخصيتي كه داره راجبش مطالعه ميكنه چه شكلي هستش .
    در
    شما توصيفات به صورت يكجا و در يك پست بيان شد. كه اشتباهه . و خواننده چهره ي شخصيت و فراموش ميكنه .
    شما بايد اينقدر توضيح بديد كه خواننده شكلي در ذهن خودش تجسم كنه .
    همونجور كه گفتم توصيف چهره بايد تدريجي باشه
    مثلا :
    به چشماي مشكيش كه از عصبانيت به سرخي ميزد نگاه كردم .

يا
    روبه رويش ايستاده بودم . با وجود قد بلندم ، يك سر وگردن ازش كوتاه تر بودم .
    و معادل اين ها.

توصيف مكان :
    توصيف مكان داشتيد اما خيلي جزئي .
    شما مكان هاي زيادي نداشتيد ، پس ميتونستيد به نحو احسنت مكان هايي كه داشتيد و توصيف كنيد .
    مثل خونه ي ترانه و سينا ، محل كارشون ، اتاق بچه هاشون ، عمارت و ...
    يك نمونه ساده مثال ميزنم .
    به دور و اطرافم نگاه كردم . اتاق كوچكي بود . اما رنگ سفيد و ابي اتاقش ارامش عجيبي داشت .

توصيف حالات :
    نويسنده ي محترم يك خواننده وقتي فيلم نگاه ميكنه متوجه ميشه كه شخصيت در اون لحظه داره ميخنده ،خوابيده ، ايستاده ، دستش پايينه ، مشته و ...
    أما در
    اين وظيفه ي شماست كه اين حالات و براي خواننده تجسم كنيد .
    در
    شما توصيف حالات ديده نميشد .
    چندمورد مثال ميزنم :
    مثلا :
    همونجور كه نشسته بود گفت :
    يا
    دست مشت شده اش گواه به عصبانيتش ميداد .
    يا
    با خوشحالي دستانش را به هم كوبيد و از جايش بلند شد و ...
    پس بهتره ويرايش بشه .

توصيف احساسات :
    در اين رابـ ـطه هم ضعيف عمل كرده بوديد .
    توصيف احساس يعني بيان اينكه شخصيت در اون لحظه بغض داره ،خوش حاله ، حرص داره ، گريه ميكنه و ...
    شما ببشتر سعي كرده بوديد ذوق زده بودن و متعجب بودن و با كشيدگي كلمات و استفاده بيش از يك بار از علائم نگارشي نشون بديد كه خوب اشتباهه . شما بايد با كلمات تأثير بزاريد
    مثلا در پستي گفتيد .
    سينا : تراااااانههههههههه !!!!
    اشتباهه .
    صحيحش :
    سينا در حاليكه حسابي حرصش در أمده بود . فرياد زد .
    ترانه !
    نويسنده ي محترم توصيفات و جدي بگيريد . زيرا رعايت مطالب گفته شده رمانتون و بيش از پيش زيبا ميكنه .

شخصيت پردازي :
    ترانه :
    يكي از شخصيت هاي مهم رمانتون بود .
    ترانه پليس بود اما از درجش هيچ صحبتي نشد .
    همسر سينا و مادر تيام و ترنم بود .
    به اتفاق همسرش انتخاب ميشن تا به ي ماموريت برن .
    در اين ماموريت اتفاق هايي ميوفته !
    حافظشو از دست ميده ، گم ميشه ، و در اخر كشته ميشه . زيادي شخصيتش لوسه و بهتره سنگين تر باشه
    و اينكه انتخاب شغل پليس و ماموريت كمي كليشه اي بود سينا : همسر ترانه كه علاقه ي زيادي بِه همسرش داشت.
    شخصيت شيطوني و أرومي بود و باز هم در رابـ ـطه با شغلش كليشه اي عمل كرده بوديد و از درجش هم صحبت نكردين .
    علي و سما :
    علي پسري كه وارد باند خلاف ميشه و در اخر عاشق سمايي ميشه كه پدرش اونو فروخت .
    • در رابـ ـطه با سن و سال صحبت نكرديد و توصيف چهره هم نداشتيد .

باور پذيري :
    باور پذيري در رمانتون كم بود .
    نويسنده ي محترم خانوم ها در ماموريت ها عملا حضور ندارن.
    اين كه يك خانم تنهايي به باند قاچاق بره جز در مواردخاص كم پيش مياد
    خانم ها ببشتر به دفتر داري ميپردازن تاماموريت .
    ٢- ماموريت باند قاچاق ، ماموريت الكي و سرسري نيست .
    شما در لحن ترانه ماموريت و به سخره گرفتيد .
    شما كي ديدي وقتي ي پليس كسي و ميزنه از ظواهر خودش تعريف كنه ، يا مثلا بگه چه شوهر خوش تيپي دارم .

٣- تعريف كردن ماموريت براي علي و سما اشتباه بود .
    هيچ پليسي اونم مثلا مامور مخفي اطلاعات مأموريتشو به كسي نميگه.

٤- نويسنده ي محترم سه كيلو مواد تنها اطلاعات شما بود .
    اشتباهه ،
    نوشتن ملزم به كسب اطلاعاتي هستش .
    بهتره قبل نوشتن كمي تحقيق كنيد .

متفرقه :
    نويسنده ي عزيز خواننده هاي
    شما نوجوانان هم هستند.
    به تصوير كشيدن نزديكي علي و سما ، سينا و ترانه درست نيست .
    و مورد دوم اينكه مگه قرار نبود برن پاريس ، چرا لندن ؟
    و مورد سوم ، وسط ماموريت رفتن پاريس ، كه چه اتفاقي بيوفته ؟ رفتن پاريس و ببينن ؟
    در طرح مسائل كمي دقت كنيد .
    خسته نباشيد.
    " عضو ازمايشي شوراي نقد انجمن نگاه دانلود "
    IMG_6944.JPG

آخرین ویرایش:

Melika_mghzi

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    898
    امتیاز واکنش
    26,280
    "به نام خالق هستی"
    «نقد
    قرارمون این نبود»
    نام
    :

اولین بار با دیدن نام تنها فکری که به سرم زد این بود که یک دختری از طرف یک پسر طرد میشه یا بهش خــ ـیانـت میشه. و ژانرهای احتمالی رو هم تراژدی و عاشقانه پیش‌بینی کرده بودم. که خب هیچ‌ کدوم از این اتفاقات نبود! نام
    با ژانر عاشقانه
    به طور خیلی کمی همخوانی داشت، با ژانر پلیسی هیچ همخوانی نداشت. این نام هیچ تصور درستی رو از داستان به خواننده نمی‌ده. این نام توسط چند نویسنده دیگه انتخاب شده بود، بهتره که نام‌های جدید انتخاب کنید. نام
    باید با ژانر و کُلیت داستان همخوانی داشته باشه. با توجه این موضوع نام‌های بهتری برای
    بنویسید و بهترینش رو انتخاب کنید!

جلد:
    شما جلدی نداشت. لطفا در تایپک مربوطه درخواست جلد بدید. جلد
    باید با ژانر و خلاصه‌ای از اتفاقات مهم همخوانی داشته باشه.بهتره که جلدی با یک زوج در کنار هم، با تفنگ یا هر نوع اسلحه‌ای باشه. برای ژانر ‌ عاشقانه و پلیسی هر دو متناسب میشه. و البته، جلد باید دید خوب و کاملی از
    به خواننده بده. در جلد دقت کنید.

مقدمه:
    مقدمه شما تنها یک گفت‌وگوی خیالی بین یک دختر و پسر بود. جذابیت آنچنانی نداشت، با ژانر عاشقانه
    هماهنگی داشت ولی با توجه به انتخاب ژانر پلیسی شما، هیچ ربطی به ژانر پلیسی و کُلیت داستان نداشت! برای جذب خواننده و ایجاد سوال و ابهام هم زیاد خوب عمل نکرده بود. بهتر هست مقدمه‌ای با توجه به این نکات بنویسید. 1_مقدمه میتونه شعر، گفت‌وگو، متن، یک قسمت از
    و... باشه 2_مقدمه باید با داستان هماهنگی داشته باشه. 3_مقدمه باید ابهام ایجاد کنه. 4_مقدمه باید خواننده رو جذب کنه. 5_مقدمه نباید بلند باشه،وگرنه خواننده زده میشه و ازش میگذره.

خلاصه:
    خلاصه شما تنها دو اتقاق رو گفت! یعنی چی؟! ما در خلاصه هیچ خبری از ایده
    نميدیم. در خلاصه میشه به توصیف کوتاه یک شخصیت اصلی، به نوشتن یک قسمت اصلی، کلیت داستان...نوشت! ولی این سه جمله به عنوان خلاصه قابل قبول نیست! خلاصه‌ای خوب و زیباست که در ذهن خواننده سوال ایجاد کنه، خواننده رو وادار و ترغیب به خوندن بکنه. خلاصه‌ای خوبه که وقتی خواننده اون رو میخونه، فقط سوال توی ذهنش ایجاد بشه و اتفاقات کمی از
    رو بفهمه.

ژانر:
    ژانر‌های
    شما "پلیسی" و "عاشقانه" بود.
    عاشقانه: این ژانر بیشتر به اتفاقات و موضوعات عاشقانه اشاره میکنه. برای مثال دختری که طی اتفاقاتی عاشق یک پسر میشه و بعد هم ازدواج میکنن! این یکی از ساده‌ترین نوع از موضوعات و
    ‌های عاشقانه بود که براتون مثال زدم. در
    شما بیشتر عشق سینا به ترانه رو به عنوان یک اتفاق عاشقانه میشه درنظر گرفت. خب خوب بود.
    پلیسی: ژانر پلیسی بیشتر به اتفاقاتی نظیر دنبال کردن دزد و گرفتن مجرمان ساده و غیره است. یکی از ساده‌ترین مثال‌هایی که میتونم برای این ژانر بزنم: زندگی یک پسر که به عنوان پلیس هر روز در تلاش هست که زندگی مردم رو نجات بده! اتفاقاتی که میتونم به عنوان موضوع برای ژانر پلیسی مثال بزنم در
    شما فقط یک ماموریت که دختری به نام ترانه که از قضا بهترین پلیس زن دایره‌ی جنایی اون پایگاه بوده. به یک ماموریت میره. این اتفاق تقریبا برای این ژانر مورد تایید هست.

شروع:
    شروع
    با یک. اتفاق به اصطلاح خنده‌دار دار بود! خب، ترانه و دخترش که از قضا رابـ ـطه نزدیکی داشتن، یک سطل رب رو روی سر شوهرش و پسرش خلالی میکنه! شروعی که تمام جملاتش تکراریه. این کار جدیدی بود؟! خواننده باهاش احساس خوشحالی میکنه؟! حس ترانه رو درک میکنه؟! مطمئنا خواننده‌های زیر 15 سال هم هستند که نه متاهل هستند و نه درک درستی از متاهل بودن دارند! این شروع برای جذب خواننده زیاد جالب و خوب نبود.

سیر:
    سیر این
    دارای فراز و فرود کمی بود. به خاطر توصیفات کم مشکل‌های زیادی در سیر به وجود اومده بود، سیر
    باید دارای فراز و فرود باشه، باید هیجان یا غم رو به خواننده منتقل کنه. که در
    شما سیر خوبی انتخاب نشده بود و جذابیت زیادی نداشت. سعی کنید بیشتر اتفاقات رو توصیف کنید، دقت بیشتری توی جو دادن به اتفاقات بکنید

ایده:
    بررسی ایده: زن و شوهری یه اسم ترانه و سینا که دارای دو فرزند به نام های ترنم و تیام هستند، پلیس هستند و از قضا ترانه خانم بهترین مامور مخفی اون دایره آگاهی هستش! (تایید این موضوع توسط مافوق ترانه، برای درک خواننده زیادی بود! ) طی اتفاقاتی میرند توی یک گروه خلافکار تا نفوذی بشن. در این میان یکی از عشاق قدیمی ترانه خانم به صورت فوق مخفیانه ایشون رو می‌دزدند و با شوک الکتریکی مغز ایشون رو پاک می‌کنند!!! ایده‌‌ی جدیدی نبود یک سوال از خود شما دارم نویسنده عزیز، چند تا
    با این موضوعات خوندی؟! ایده‌ی شما تلفیقی از چند
    و یک فیلم بود. ایده‌ی جالب و جدیدی نبود، بهتر بود ایده‌ای با ذهن و فکر خودتون مینوشتید و بهش بال و پر می‌دادید.

نثر:
    ما دو نوع نثر داریم، محاوره‌ای و ادبی.
    محاوره‌ای: دارای کلمات ساده و روان و زودفهم هست؛ این نثر در این دوره طرفدار بیشتری داره، بیشتر سنین 10 تا 18 سال طرفدار این نثر هستند.
    نثر ادبی: دارای کلمات ادبی و دیرفهم، راحت بگم، کلمات کلیدی و سخت در این نثر استفاده میشه وبیشتر طرفداران بزرگسال رو به خودش جذب میکنه.
    نثر
    شما محاوره‌ای بود، اما نه محاوره‌ی درست و مطمئن! بلکه محاوره‌ای بود که کلمات به طور محاوره‌ی درست نوشته نشده بود! با مرور کامل میتونید نثر رو خوب تر بنویسید

زاویه‌ی دید:
    زاویه دید این
    اول شخص بود. خب خوبی‌های این زاویه دید بیشتر اینه که حس و حالات شخصیت توصیف بهتر و زیباتری داره.
    این زاویه دید برای
    شما خوب بود ولی اینکه از زبان سه نفر بیان بشه، نه! بهتر بود برای اینکه حس و حالات هم شخصیتی کامل باشه از زاویه دید دانای کل استفاده می‌کردید.

شخصیت پردازی:
    ترانه: شخصیتی شاد و به اصطلاح شنگول! متاهل، دارای دو فرزند به نام تیام و ترنم، شغل(پلیس، که در
    ‌های زیادی استفاده شده!)
    سینا: همسر ترنم، دارای شخصیتی شاد ولی اروم،مرموز، در شیطنت‌های ترانه همکاری میکنه، شغل(پلیس، باز هم در
    ‌های زیادی بود!)
    ترنم و تیام:
    فرزند‌های سینا و ترانه، شخصیت‌هایی ساده که تعریف زیادی ازشون نبود. بهتر بود بیشتر این دو شخصیت توصیف میشد.
    شایان:
    همسر دختر خاله ترانه، شخصیتی مجهول و حل نشده، توصیف زیادی نداشت.
    علی و سما:
    علی دارای شخصیتی مجهول که توصیف زیادی نداشت، سما دختر یک مرد معتاد که برای تامین موادفروخته شده بود! ( شخصیت سما حل نشده بود و به خوبی قابل هضم نبود)
    اسم‌ها به خوبی انتخاب شده بودند. با توجه به سن شخصیت ترانه، کمی حرف‌هاش دور از ذهن بود، خیلی بچه‌گانه رفتار می‌کرد، با توجه به مادر بودنش هم این موضوع صدق میکنه. تیام و ترنم، بچه‌‌ای که حداقل 3 سال داشته باشه، خیلی خوب می‌تونه حرف بزنه. دیالوگ این شخصیت‌ها با توجه به سن اصلامتناسب نبود. سینا هم در درجه‌ی یک پلیس دارای جدیت نبود و اخلاق خوبی نداشت.

توصیفات: توصیفات به 4 دسته تقسیم میشن.(احساسات-چهره-مکان-حالات)
    احساسات: توصیف احساسات یعنی حس شخصیت مورد نظر در زمان مُعَیَن. برای مثال: درد بدی توی دستم حس کردم و چشمانی که از خستگی نای باز شدن نداشتند رو به زور باز کردم.
    در
    شما توصیف به طور خیلی کمی بود. این توصیف برای برقراری درست ارتباط بین خواننده وشخصیت هست، پس باید کامل و جامع نوشته بشه.
    حالات: توصیف حالت شخصیت‌‌ها یعنی چه؟! یعنی وقتی که شخصیت کاری رو انجام میده، کامل در
    بیان بشه؛به این صورت: دست‌های ظریفش فرمان را قاب گرفته بودند، جیغ‌های هیستریکش گوش فلک را کر می‌کرد!
    این یک مثال ساده بود، بهتره که با مرور بیشتر و اصطلاح این مورد خیلی توجه کنید.
    چهره: توصیف چهره خب یعنی توصیف چهره شخصیت‌ها، در این
    چهره ها به خوبی توصیف شده بودند ولی به طور خیلی ساده و سریع! توصیف چهره ترانه در یک مونولوگ کوتاه اشتباه‌ترین کار بود. باید آرام آرام و به قول قدیمی‌ها، گاماس گاماس، پیش رفت، تا خواننده کنجکاوی لازم رو برای فهمیدن چهره شخصیت‌ها داشته باشه. این توصیف سریع باعث زده‌ شدن خواننده میشه.
    مکان: توصیف مکان یعنی توصیف جایی که شخصیت داستان قرار داره. توصیف خانه ترانه و سینا، مکانی که ترانه و سینا در ماموریت رفتند، هتلی که گرفتند و....باید کامل و جامع می‌بود، که متاسفانه توصیف کاملی در این موارد نبود. بهتره که سعی کنید با مرور این توصیف رو هم درست کنید.

دیالوگ و مونولوگ:
    دیالوگ‌ها در
    دارای استاندارد درستی نبودند. دیالوگ‌های دو نفره با (_) نوشته نشده بود و دیالوگ‌های سه نفره به درستی نگارش نشده بود. برای دیالوگ‌های دو نفره از (_) استفاده میشه، برای مثال:
    _سینا؟ اینجا کجاست؟!
    _هیس ترانه! ساکت باش الان می‌فهمن کجاییم.

برای دیالوگ‌های دو نفر به بالا باید اسم شخصیت بـرده بشه، برای مثال:
    ترانه:...
    سینا:...
    علی:...

*این یک مثال بود.
    سن شخصیت‌ها به دیالوگ‌های مورد نظرشون نمی‌خورد. آیا مادری رو دیدین که انقدر لوس و بچه‌گانه حرف بزنه؟! و آنقدر سبک‌سرانه با شوهرش، جلوی فرزندانش حرف بزنه؟!! یا پلیسی هست که باید شخصیتی محکم و جدی داشته باشه به عنوان سرگرد، خب؟! آیا شخصیت و دیالوگ‌های جدی داشت؟! ایا تیام و ترنم، هر دو باید حتما بچه‌گانه و لوس حرف بزنند؟! دوست عزیز تا جایی که من دیدم بچه‌ای که در سن 4 تا 6 سالگی قرار داره، تلفظ کلمات آسان، مانند مامان، بابا، داداش، دوست، آب و... براش راحته. دیالوگ‌های این چند شخصیت مناسب سن نبودند! اصلاح شدن این دیالوگ‌ها به کیفیت
    شما امتیاز مثبتی میده.

غلط املایی:
    نمونه‌هایی از غلط‌های املایی که در
    شما بود:
    اصتلاح = اصطلاح
    ماشالا= ماشاالله
    رگای= رگ‌های
    آشپزخونه= آشپزخانه
    چش!!!
    دوست عزیز کلمات این چنینی در
    استفاده نمیشه، برای این کلمه معادل‌های بهتری هم هست.
    *برای جمع کلمات در مونولوگ، از کلمات گفتاری استفاده نمیشه!
    با یک دور مرور و پیدا کردن درستِ این کلمات در اینترنت، به زیبایی
    خودتون کمک میکند‌!

غلط تایپی:
    در بعضی موارد غلط‌های تایپی باید درست میشد، با یک دور مرور درست میشه. برای مثال:
    هوا پیما = هواپیما * دارای ‌ فاصله نیست!
    خونه ی = خونه‌ی
    دارای نیم فاصله‌ است این جور کلمات.
    برای پسوند فعل، «می» و «نمی» باید با نیم‌فاصله نمایش داده بشند.
    می‌خورم
    میخورم
    میشورم
    می‌شورم

علائم نگارشی: علامت‌های نگارشی شامل (.؟!،؛) «» است.
    استفاده از علامت‌های نگارشی، فقط یک بار کافی است!
    _حس کردم صورتم در حال آتیش گرفتنه!!!!
    *یک بار استفاده از علامت‌ تعجب برای دریافت خواننده از تعجب کافی بود.
    ولی...
    *استفاده از (...) در مونولوگ‌ها جایز نیست. استفاده از(...) در موارد خاص که توضیح بیشتری رو نمیخواید ارائه کنید بیشتر استفاده میشه. به جای (...) میتونید از ویرگول و «؛» استفاده کنید.

*متفرقه*
    باورپذیری:
    اول اینکه ما
    رو با تحقیق کامل مینویسیم. زنان در ایران حق رفتن به ماموریت ندارند و دایره کاریشون فقط در حد گشت ارشاد و فعالیت‌های اداری هست. در موارد خاص این کار صورت میگیره.
    دوم اینکه ماموریت‌هایی که انجام میشه، شوخی‌بردار نیست. ماموریت جدی هست و قضیه عشق و عاشقی سما و علی کاملا رویایی هست.

نکات اخلاقی:
    خواننده‌های این
    زیر 15 سال هم هستند. نزدیکی و روابط ترانه و سینا برای این خوانندگان جنبه‌ی خوبی نداره!

*در پستی گفتید که ترانه و سیما برای ماموریت قراری بود برند لندن، چی شد از پاریس سر در آوردن؟!

*برای بیان و ابراز احساسات نویسنده به خواننده نیازی به کشیدگی حروف نیست!
    _سما نری به سینا بگی ها...لطفاااااااا
    * گلم نیازی نیست (الف) رو صد بار بکشید تا خواننده بفهمه که ترانه اینطور گفته! یک بار استفاده‌ از (الف) کافیه.

"موفق و مانا باشید"
    عضو آزمایشی شورای نقد انجمن نگاه‌ دانلود

155t_شعار_شورای_نقد.jpg

ZahraHayati

کاربر اخراجی
    ارسالی ها
    5,724
    امتیاز واکنش
    58,883
    بسم الله الرحمن الرحیم

نقد
    "قرارمون این نبود" نویسنده: بانو ماریا۱۳۸۱

نام
    نام برگزیده، تداعی گر رمانی عاشقانه و غمگین است. من با دیدن این نام داستانی تراژدی به نظرم اومد در صورتی که تا اینجای
    طنز بود! جز چند پست آخر. نام
    جذابیت لازم برای جذب خواننده رو دارا نیست، همچنین با ژانر هم ارتباطی ایجاد نشده، کمی با موضوع مرتبطه (اونم چند پست اخر). نام
    تکراریه و قبلا از این نام انتخاب شده! نام
    باید از ژانر های منتخب و موضوع داستان خبر بده ولی نامی که نویسنده انتخاب کردن این ویژگی رو نداره. پیشنهاد میکنم نامی برای
    انتخاب کنید که با موضوع اصلی داستان و ژانر ها ارتباط داشته باشه و جذابیت لازم برای جذب خواننده رو دارا باشه.

جلد
    فاقد جلد می باشد! برای جلد می تونید عکسی رو انتخاب کنید که با نام، موضوع و ژانر های منتخب هماهنگی داشته باشه.مثلا یک عکس عاشقانه و یک عکس که نماد ژانر پلیسی باشه حتما باید توی جلد رمانتون به کار بـرده بشه. چون
    عاشقانه است میتونید از رنگ های گرم استفاده کنید. پیشنهاد می کنم متناسب با مواردی که گفتم جلدی تهیه بفرمایید.

خلاصه
    خلاصه به منزله بیان اتفاقات مهم داستان و ایجاد گره افکنی و سوال در ذهن خوانندست، و شامل گذشته و آینده باشه. متنی باید در خلاصه قرار بگیره که خواننده کنجکاو بشه که
    و مطالعه کنه، همچنین خلاصه باید جذاب باشه. اما متنی که شما برای خلاصه در نظر گرفتین، بیان چند اتفاق اولیه داستان و طرح چند سوال! خلاصه جالب و جذابی نبود. پیشنهاد می کنم طبق مواردی که بنده بیان کردم خلاصه ای استاندارد برای رمانتون بنویسید.

مقدمه
    مقدمه باعث میشه تا نویسنده فارغ از حصار های خلاصه و محور داستان نکاتی و بیان کنه. یه مقدمه توانای این رو داره که خواننده رو برای بیان داستان اماده کنه، و به اون راجب غمگین یا شاد بودن
    خبر بده.مقدمه می تونه یه شعر یا یه متن باشه(مهم نیست از خوده نویسنده یا شاعر و نویسنده ای دیگه) باید مرتبط با ژانر، نام و محور اصلی
    باشه. مقدمه ای که نوشته بودین عاشقانه بود ولی ارتباط انچنانی با ژانرها، نام و داستان اصلی
    نداشت. جذاب نبود برای خواننده و نکته ای هم از
    بیان نکرده بود جز علاقه زیاد سینا و ترانه.پیشنهاد می کنم مطابق موارد گفته شده مقدمه ای برای رمانتون بنویسید.

ژانر
    ژانر های منتخب: عاشقانه، پلیسی
    ژانر عاشقانه: ژانری که انتخاب شده درسته و این ژانر با نام
    ارتباط داره و شامل قسمت اعظمی از موضوع
    هم شده.نمونش علاقه زیاد سینا به ترانه وعشق علی و سما.

ژانر پلیسی:این ژانر هم به درستی انتخاب شده، با موضوع مرتبطه اما با نام
    سنخیتی نداره. درباره این ژانر باید بگم یکم کم لطفی کردین از کل ژانر پلیسی ما در رمانتون فقط "اطاعت میشه_ستاد" دیدم چیز دیگه ای که مربوط به نیروی انتظامی باشه در
    به کار بـرده نشده بود. پیشنهاد میکنم راجب این ژانر بیشتر بررسی کنید و در جاهای لازم درست و به اندازه نیاز به کار ببرید.

*به نظر بنده بهتره به رمانتون ژانر طنز هم اضافه کنید، چون تا به اینجای
    طنز
    از ژانر عاشقانه و پلیسی بیشتر حضور داشته.

شروع
    شروع
    با کل کل ترانه ، سینا و فرزندانشون شروع میشه. شروع جالبی برای یه
    پلیسی نیست، هرچند عاشقانه باشه! جذاب نیست اونقدرا برای خواننده، و اینکه شروع
    با ژانر های منتخب سازگاری نداره ولی شروع طنزی و بانمکی بود و کمی کلیشه ای بود. یه شروع باید هیجان انگیز و جالب باشه به طوری که خواننده جذب ادامه داستان بشه. شروع باید کنی مبهم باشه و سوال ایجاد کنه و خواننده به دنبال کشف اون سوالات و ابهام ها
    و دنبال کنه.

سیر
    سیر
    روند به شدتت سریعی و داشت از مسایل و موضوعات مهم خیلی گذرا رد شده بود. سیر یه
    باید روند متداولی و داشته باشه و از این شاخه به اون شاخه پریدن ها جلوگیری بشه در روند
    . وقتی
    سریع از اتفافات
    عبور کنه خواننده گیج میشه که فلانی چی شد مثلا؟ همچنین باعث زدگی خواننده از
    میشه. برای مثال:

_ترانه اون یکماه کجا رفته بود؟
    _چطور ترانه فرار کرد و کشته شد؟
    _محموله موادی که منصوری داده بود و سینا چیکار کرد؟
    ...
    پیشنهاد می کنم سیر
    و کمی کند تر کنید و از موضوعات به طور مناسب رد بشین(یعنی نه خیلی سریع نه خیلی کند) و محور اصلی داستان و به طور دقیق بیان کنید.

ایده
    راجب یک زوج پلیس که انتخاب میشن در یک ماموریت خاص وارد یک باند قاچاق بشن که در این بین اتفاقاتی براشون میوفته، ترانه در یک حیطه زمانی حافظشو از دست میده در ادامه بعد از خروج ترانه از گروهک اونو به قتل میرسونن و سینا به دنبال کسانی که همسرشو کشتن به دنبال اون باند خلاف میفته. ایده
    تا یه جاهای کلیشه ای ولی جالب بود که هردو مامور مخفی زوج بودن!

ایده به گونه ای هست که خواننده جذب
    بشه. نویسنده تا حد کمی، تونسته ایده رو پیاده کنه روی
    .در مواردی
    کمی تکراری شده:

_ رفتن به ماموریت.
    _باند قاچاق مواد.
    _دزدیده شدن ترانه.
    ...
    اصلاح موارد گفته شده و پرداختن به موضوعات جدیدتر باعث جلد توجه و زیبایی بیشتر
    میشه.

نثر
    ما چندین نثر داریم برای نمونه: نثر ادبی، نثرمحاوره و...
    نثر که نویسنده برای
    انتخاب کرده محاوره می باشد. نثر محاوره تقریبا برای همه رده سنی مناسب و قابل فهمه،

برای این چنین داستان ها این نثر بهترین انتخابه ولی نویسنده در برخی موارد در رعایت این نثر ضعیف عمل کردن. برای مثال:
    *گفتم: هیس صدامونو مینوشون
    آروم چشمای نازوکوچولوشو روی هم گذاشت.
    گفتم:
    -هیس صدامون رو می شنون!
    آروم چشم های ناز و کوچولوش رو روی هم گذاشت.
    *چندا پر کوچیک تو هوا همینطور برا خودشون در حال این ور اون ور شدن بودن.
    چندتا پر کوچک توی هوا همینطور برای خودشون در حال این ور و اون ور رفتن بودن.

زاویه دید
    تا اینجا، از زبان سه نفر بیان شد: ترانه، سینا و سما

زاویه دید که چند شخصیت داستان و بیان می کنند، اصلا درست نیست، چون نویسنده هر بار که زاویه دید و تغییر میده باید شیوه نوشتنش و هم تغییر بده (مسلما یه فرد مثل فرد دیگه فکر نمیکنه و حرف نمی زنه) ولی در
    در هر سه شخصیت راوی داستان، با یک لحن بیان شد! برای اینچنین
    ها، زاویه دید دانای کل پیشنهاد می شه تا نویسنده بتونه با دستی باز قضایا رو بیان کنه. پیشنهاد می کنم زاویه دید و اصلاح کنید و از روای، واحدی برای رمانتون بهره ببرید.

شخصیت پردازی
    ترانه: زنی که دارای همسر و دو فرزند است، خود و همسرش هر دو نظامی هستن. در مامورتی به مدت یک ما ار خانوادش دور می شود، در جای از
    به خاطر خصومت شخصی یکی از متهم های پرونده ای، به ترانه شوک برقی وارد میشه و حافظشو از دست میده! در اخرین پست های
    نیز ترانه بعد از خروج از باند خلاف کشته می شود.

شغل ترانه_ پلیس ( این شغل کمی کلیشه شده، در قسمت ژانر هم گفتم از کل پلیسی بودن
    فقط چند کلمه بیان شده! راجب شغل و حتی درجه ایشون هیچ توضیحی داده نشده)

سینا: همسر ترانه، او نیز به دلیل نفوذ در یک باند خلاف برای مدتی از همسرش جدا میشه، همسرش درگیر اتفاقات بدی از جمله فراموشی و مرگ میشه! بعد از مرگ ترانه برای دستگیر کردن اون باند تمام قدرت و توان خودشو به کار میبره.
    شغل سینا_ پلیس ( کمی کلیشه ای، در ضمن درباره ایشون و شغلشون هم توضیحی داده نشده.)
    علی: پسری که برای انتقام وارد باند خلاف میشه، و اونجا با فردی که پلیس بوده آشنا میشه. دختری در اون باند بوده که علی در ادامه داستان ازش خوشش میاد.
    شغل علی_ حضور در باند خلاف ( هیچ توضیح دقیقی راجب کار علی داده نشده بود، الان توی اون باند خلاف دقیقا چیکار می کرد؟)
    سما: دختری که پدرش به ازای سه میلیون اونو به باند خلاف فروخته، با ترانه و سینا توی باند دوست میشه و بعد میفهمه که اون دوتا زن شوهر و پلیسن، به علی یکی از افراد باند علاقه مند میشه.
    شغل سما_ حضور در باند خلاف (درباره کار ایشون هم در اون باند حرفی زده نشده خواننده الان براش سوال پیش میاد سما چه کار خاصی تو باند انجام میداده؟)
    *درباره شخصیت ها باید بگم سن و سالشون که دقیق مشخص نبود، رفتاری مناسب به سنشون هم نداشت و همچنین رفتارشون و با موقعیت اجتماعیشون سازگار نبود.(شما چه پلیسی دیدین حین زدن یه فرد بگه چه کفش خوشگله و...) اسامی به شخصیت ها، سن و رفتارشو می خورد. رفتار سینا و ترانه در جایگاه یه پلیس خیلی سبک بود، عزیزم باید جدیت بیشتری به کار ببری در این دو شخص چون نظام که شوخی بردار نیست.

توصیفات
    هر
    باید دارای توصیف چهار مرحله از توصیفات باشه.

توصیف های چون:حالت ها، احساسات، چهره و مکان ها
    حالت ها: در این قسمت از توصیفات نویسنده می بایست حرکات و حالت های هر شخصیت و به طوری کامل اما مختصر بیان کنه برای مثال: دست چپش را بالا آورد و آرام روی سرش به حرکت در آورد.
    در
    شما توصیف حالت خیلی کم بود، برای اینکه خواننده بهتر درک کنه اعمال هر کارکتر و پیشنهاد می کنم در این توصیف توجه کنید و به درستی ازش استفاده کنید.

احساسات: این توصیف مربوط به بیان احساسات هر فرد راجب اتفاقات پیرامونش هست، که نویسنده باید با چیره دستی اونو ترسیم کنه برای خواننده. برای مثال: از سوزشی در تمام تار پود بدن خود احساس کرد حس می کرد چیزی درونش در حال خورد شدن است.
    در
    شما متاسفانه هیچ توصیف حالت کامل و درستی بیان نشده. پیشنهاد می کنم در اصلاح
    حتما به نگارش احساسات هر فرد توجه کنید.

چهره ها: توصیف چهره در
    شما دو جا مشاهده شد، که هر دو برای دو شخصیت اصلی بود و یکجا بیان شده بود. برای این توصیف بهتره کم کم از چهره هر فرد گفته بشه نه یجا و در یک پست! برای مثال: یه جای
    از گونه های ترانه بگید، یه جای دیگه از چشماش و...

این توصیف شامل همه شخصیت ها میشه و خواننده دوس داره بدونه شخصیت ها چه چهره ای دارن، بهتره برای چهره دیگر شخصیت ها نیز کم کم و به مرور به شیوه ای که بیان کردم نگارش کنید.
    مکان ها: در این توصیف نسبت به توصیفات دیگه یکم بیشتر استفاده کرده بودین ولی کامل نبود. برای مثال: راجع به خونه ترانه و سینا هیچ توصیفی نبود، همینطور عمارتی که درش بودن وستاد... بهتره راجب توصیف مکان هم کم کم توصیفاتی داشته باشید.
    *نیازی نیست راجب لباس پوشیدن و مدل لباسها... اینقدر توضیح بدین به شکلی که یه پست کامل فقط حرف از مدل لباس بود! اطناب بیش از حد این مورد باعث خستگی و بی حوصلگی خواننده میشه، بهتره مختصر این قسمت هم بیان کنید.
    پیشنهاد می کنم در زمینه توصیفات دقت بیشتری به کار ببرید، چون نویسنده در این قسمت می تونه خواننده رو به داستان نزدیک کنه و خلاقیت خودشو به نمایش بزاره. همچنین از بیان یک جا توصیف مکان و چهره خود داری کنید.

دیالوگ ها و مونولوگ ها

دیالوگ ها به درستی نوشته نشده بود. می بایست به این شکل نوشته بشه، در دیالوگ های چند نفره به این شکل:
    سینا:
    علی:
    _(کسی که داستان و نقل میکنه هم با خط تیره دیالوگش بیان بشه)
    و در دیالوگ های دو نفره به این صورت بنویسید.
    برای مثال:
    ترانه نگاهی به سینا که با عصبانیت به رو به رویش خیره شده بود گفت: یکم آروم تر سینا!
    _الان حرف نزن نمی بینی عصبانیم؟!
    _خیلی خب ببخشید.
    راجب دیالوگ ها و مونولوگ ها باید بگم که اصلا به سن، رفتار و موقعیت اجتماعی شخصیت ها نمی خورد!
    حرف ها ترانه خیلی لوس و سبک سرانه بود، در صورتی که اون یه مادر بود و شاغل نیروی انتضامی باید طرز حرف زدن جدی تر و سنگین تری داشته باشه. برای سینا هم همینطور حرفاش برای یه سرگرد کاملا درست نبود. توصیه میکنم راجب دیالوگ ها و مونولوگ های کارکتر ها جدیت و واقع بینی بیشتری به کار ببرید.

غلط های املایی و تایپی
    در برخی موارد غلط املایی و تایپی داشتید.
    دریاب/ ردیاب
    ماشالا/ ماشاالله
    مایین/ ماهستین

غلط تایپی
    بیشورا/ بیشعورا
    بهتره پسوند فعل های رو از خود فعل جدا کنید برای نمونه:
    میکند/ می کند
    میرفت/ می رفت
    میخورد/ می خورد
    ...

علایم نگارشی
    در این قسمت اصلا رعایت نکرده بودین و از علامت های چون"،" و"؛" استفاده نکردید.
    در جاهای از
    به جای"،" از"..." استفاده کردید.

اه...مامانی این چه کالی بود کلدی؟
    اه، مامانی این چه کالی بود کلدی؟
    نمونه ای از قسمت های از
    که علامت نگارشی رعایت نشده بود.

تیام و ترنم اومدن و دیدن که ما داریم چیکار میکنیم اونا هم یه کوسن برداشتن و به هم زدن.
    تیام و ترنم اومدن، دیدن ما چیکار می کنیم؛ اونا هم یه کوسن بزداشتن و به سر و صورت هم زدن.
    در قسمت های از
    از"..." استفاده شده که نیاز نیست شما می تونید به جاش از علامت "،" و"؛" استفاده کنید.

باور پذیری
    در این باره باید بگم
    شما از میزان باور پذیری کمی برخوردار بود. خیلی اتفاقات بی مورد بود و خیلی اتفاقات بچه گانه! برای مثال:

*رفتن به ماموریت، اولا که خانم های نیرو انتظامی در ستاد، به ماموریت مخفی نمیرن.کار خانما عموما پشت میزی و گشت ارشاده. البته از نیرو های ویژه خانم که کسی از هویتشون اطلاعی نداره ممکنه در برخی موارد حساس استفاده بشه، ولی در غیر این صورت نه، چون هم دین و هم نظام حاکم کشور ما به شکلیه که همچین ریسکی نمی کنه.
    *درباره باند، یکم بچگانه شه بود قضیه اونا توی باند هیچ کاری انجام نمیدادن فقط یه بار اسم سه کیلو مواد اومد، عزیزم شما که می خوای راجب یه باند بنویسی باید راجب گروهک ها تحقیق کنی و مطالعه زیاد داشته باشید.
    *درباره گفتن حقیقت ماموریت به سما و علی، عزیز دلم شوخی که نیست یه ماموریت کاملا حساس و جدیه! یه نظامی به هیچ وجه حق نداره راجب ماموریت یا کارش با کسی حرف بزنه چه برسه خیلی راحت برن به افراد گروه خلاف بگن اقا ما زن و شوهریم و پلیس هم هستیم! عزیز دلم این موارد خیلی مهم و حساسه باید خیلی توی نوشتنش دقت کنی.
    *فراموشی ترانه، راجب این قضیه هم باید بگم شوک الکتریکی باعث نمیشه کسی حافظشو از دست بده. این شوک برای بیماران روانی که دچار مشکل جنون، دوشخصیتی و... هستن تجویز میشه. به گونه ای هم هست که فردی که بهش شوک وارد میشه تا چند ساعت بیهوشه و بعد از اون که بیدار میشه تا مدتی گیجه بعد از اونم برای چند ساعت نمی تونه حرکت داشته باشه چون به مغز شوک وارد شده و مغز کمی در کنترل اعضا دچار اختلال میشه. ولی در
    شما کاملا همچی بر عکس این حقیقت بود.

*رفتن به پاریس، یعنی فقط رفتن اونجا چند روزی باشن و برگردن؟ یکم در طرح موضوعات عزیزم دقت کن.
    و چند مورد دیگه هم بود که باعث شده بود،
    از باور پذیری ضعیفی برخوردار باشه. پیشنهاد می کنم راجب مسایلی که مطرح میشه و شرح داده میشه دقت بیشتری کنید.

نکات اخلاقی
    *در یه جاهای از
    درباره نزدیکی سینا و ترانه گفته شده همچنین علی و سما بهتره این موارد اصلاح بشه مناسب سن همه خوانندگان نیست.

متفرقه
    *فونت شماره6 هست و زیادی بزرگه باید فونت5 یا 4 انتخاب کنید!
    *در پست 5 سرهنگ بیان میکنه که:نیرو های زیادی فرستادیم بینشون اما زود فهمیدن و متاسفانه به قتل رسوندن/ این اشتباهه باید ذکر کنید که لو میرن و به شهادت می رسوننشون نه قتل!
    *در پست 16 تیام درمیگه: آره مامان نلو/ میتوی "ر" آره و بگه ولی "ر" نرو و نمیتونه بگه؟
    *قرار بود سفر برن پاریس چطور شد که در پست 31 ترانه گفت لندن؟
    *کشیدگی حروف و کلمات داشتید.برای نمونه:
    بیخیاااااااال/ بیخیال
    چــــــــــــــــی/ چی
    ؟؟؟؟؟؟ یا!!!!!!!/ ؟ یا ! (یه دونه کافیه)

با آرزوی موفقیت و پیشرفت روز افزون

(عضو شورای نقد انجمن نگاه دانلود)
    IMG_20170911_115856.jpg

آخرین ویرایش:

برخی موضوعات مشابه

بالا