نقد رمان معرفی و نقد رمان هیاهوی ناگفته‌ها | sarah setude کاربر انجمن نگاه دانلود

sarah stud

کاربر نگاه دانلود
کاربر نگاه دانلود
ارسالی ها
524
امتیاز واکنش
12,385
نام رمان: هیاهوی ناگفته‌ها (گلفام)
نام نویسنده: sarah setude کاربر انجمن
ژانر: عاشقانه
ناظر: @Kiarash70 ناظر انجمن
لینک تاپیک رمان:
Please, ورود or عضویت to view URLs content!

خلاصه:

گلفام بعنوان لژونر فوتبال به برزیل سفر می‌کند تا برای رسیدن به آرزوهایش بجنگد. بی خبر از آنکه دست تقدیر، او را به سمت احساساتی می‌کشاند که با برملا شدن هویت واقعی اشخاص مهم اطرافش، احساساتش تبدیل به مردابی گشته که سعی دارد او و آرزوهایش را در خود غرق کند. باید دید گلفام چگونه با آن موج مخرب روبرو می‌شود و چگونه سعی در نجات آرزوهایش دارد؟
*
سخن نویسنده:
درخواست نقد رمان از دید من نوعی پیشرفت در قلم و نگارش نویسنده است.
حال از شما همراهان خواستار نظرات سازنده و صادقانه هستم تا بتوانم در جهت بهتر شدن نوشته هایم، از آن‌ها بهره ببرم.
امیدوارم همچنان مرا در این راه راهنمایی و همراهی بفرمایید!
با تشکر سارا ستوده

آخرین ویرایش:
  • پیشنهادات
  • ~*~havva~*~

مدیر بازنشسته
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    2,276
    امتیاز واکنش
    23,187
    به نام خدا
    نویسنده عزیز ، ضمن عرض سلام ، ورود شما به تاپیک نقد که نشانی از نقد پذیری و علاقه مندی شما به پیشرفت قلمتان است را تبریک می گوییم . لطفا قبل از شروع فعالیت در تاپیک نقد ، قوانین بخش را مطالعه فرمایید .

توجه فرمایید که این چنین پیام ها اسپم محسوب میشوند و لازم است در صورت مشاهده ، پیام مربوطه را به کادر مدیریت بخش نقد ، گزارش دهید :
    -عزیزم ادامه بده

-خیلی رمانت قشنگه من عاشقش شدم

-تند تند پست بزار

-تو رو خدا مهناز و فرهود بهم نرسن

و...........

برای آموزش " نقد " می توانید از تاپیک زیر بهره ببرید :

موفق باشید .
    مدیریت بخش نقد
    147342_lsbj_nqd.jpg

فاطمه صفارزاده

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    9,452
    امتیاز واکنش
    41,301
    سلام و عرض ادب به نویسنده‌ی عزیز، سارا خانوم

همین اول کاری میگم که اگه از نقد من ناراحت و رنجور شدید، منو ببخشید؛ شاید نقد تندی نوشته باشم.
    من منتقد نیستم، اما شاید در حد یک خواننده‌ی حرفه‌ای بتوانم رمان شما را نقد کنم.
    امیدوارم در آینده، شاهد پیشرفت چشم‌گیر شما و رمانتان باشم.

~~~~~~~~
    اسم رمان:
    اسم رمان شما گلفام است. گلفام نام زیبایی می‌باشد اما در جامعهی‌ ما به ندرت یافت می‌شود؛ البته چون گلفام کلمه‌ی خاصی نیست، می‌توان حدس زد که نام شخصیت اصلی باشد.
    اسم رمانی که اسم شخصیت اصلی باشد، قبلا روی بورس بود و حالا نسبت به قبل کمتر پیدا می‌شود.
    درمورد جذب و دفع خواننده باید بگویم که نام رمان شما تا حدودی خنثی است اما چون گلفام یک اسم مدرن و امروزی است، می‌تواند در جذب مخاطب کمک کند.
    نام انتخابی شما برای رمانتان فقط نشان می‌دهد که رمان درمورد زندگی یک دختر به نام گلفام است و هیچ
    .

جلد رمان:
    رمان شما جلد نداشت و این یک پوئن منفی است. جلد در جذب مخاطب مقش مهمی را ایفا می‌کند. توصیه می‌کنم هر چه سریع‌تر برای درخواست جلد، اقذان کنید باتوجه به این‌که صفحه‌ی نقد زدید و منتقدان، نداشتن جلد را بک پوئن منفی تلقی می‌کنند.
    با توجه به ژانر رمان شما، بهتر است از رنگ‌های روشن و گرم و ملایم استفاده شود.

خلاصه:
    خلاصه رمان شما هم نیز خنثی بود. بهتر بود به جای لژیونر فوتبال از کلماتی استفاده می‌کردید که رشته‌ی ورزشی مورد نظر را لو نمیداد.
    پس از اتمام خلاصه رمان شنا سه سوال ذهن مرا درگیر کرد....
    1. عکس العمل گلفام چیست؟ (نسبت به هویت افراد)
    2. هویت مخفی اشخاص چیست؟
    3. چرا تا به اکنون هویت آنها مخفی باقی مانده است؟
    خلاصع شما می‌توانست جامع تر باشد و برای جذب مخاطب، بهتر عمل کند.

مقدمه:
    مقدمه‌ی رمان شما سه بیت شعر از حافظ می‌باشد. مقدمه یکی از عناصر اصلی رمان است که شما آن را نوشته‌اید و امتیاز مثبت را دریافت کردید.
    بیشتر خوانندگانی که در رنج سنی 15 تا 20 سال هستند زحمت درک ابیات را به خود نمی‌دهند و فقط با توجه به کلماتی همچون عشق و عاشقی، متوجه‌ی ژانر و مقدمه مرتبط، می‌شوند. از نظر من در مقدمه‌ی شما می‌توان ژانر عاشقانه را یافت.
    شما در این زمینه از نظر من، خوب عمل کرده بودید.

شروع رمان:
    شروع رمان شما می‌توانست خلاقانه تر و بهتر باشد؛ پست اول رمان شما تا اواسط هیچ جذابیتی خاصی نداشت. بهتر بود از یک دیالوگ شروع می‌کردیدکه خبر قبولی خود را به مادرش میداد.

توصیفات:
    شما در توصیف کردن اشخاص و اماکن بسیار ضعیف (با عرض پوزش) عمل کرده بودید. نوشتن پی در پی توصیف، اصلا روش حرفه‌ای و خوبی نیست. با پیاپی نوشتن توصیفات خواننده فرصت تصور داده نمی‌شود. به شخص خود من از آن همه توصیفی که پشت سر هم همانند صف نانوایی قطار شده بودند، دلزده شدم. به عنوان مثال شما یک قسمت نوشتید «رفتیم تو پاساژ و بعد از اتمام خرید اومدیم بیروت» همین؟!
    شما در توصیف ظاهر و تیپ افراد نیز از همین روش استفاده کرده بودید و این یک نقص در رمان محسوب می‌شود. شما در زمینه‌ی توصیف احساسات، متوسط بودید؛ می‌توانستید بهتر باشید.
    خودتان را بگزارید جای گلفام؛ وقتی ویزای شما درست می‌شود از خوشحالی بال در نمیاورید؟ پس بهتر است هنگامی که از پله‌ها در حال بالا رفتن است چندبار تهادلش برهم بخورد.
    در توصیف حالات هم خیلی خوب نبودید اما جای پیشرفت شما و قلمتان وجود دارد.

(عذرخواهی من را بابت نقد تندم درمورد توصیفات بپذیرید)

سیر داستان:
    سیر داستان شما تا به این‌جا فراز و نشیبی نداشته است و در کل داستان خیلی مخاطب را جذب نکرده؛ احتمال این‌که بعد از گذشت 10 یا 20 پست خواننده سراغ رمان شما نیاد، بسیار زیاد است چون رمان در سیری عادی پیش می‌رود.

دیالوگ و مونولوگ:
    من به شخص خیلی نمی‌توانم در این قسمت، نظراتم را بیان کنم اما خب...
    دیالوگ‌های رمان شما کمی از مونولوگ‌ها کمتر بود. وابسته به شخصیت افراد دیالوگ نوشته شده بود اما همه‌ی شخصیت‌ها یک نوع حرف زدن داشتند و این نقص است.
    مثلا لحن حرف زدن سارا که متاهل است باید با جوانان مجرد تفاوت داشته باشد و کمی نسبت به زندگی و مشکلاتش آگاه تر باشد.
    تا به این‌جا در رمان شما دیالوگ تاثیر گذار و ماندگاری دیده نمیشد.
    شما در دیالوگ‌هاتون گاهی به ندرت از فحش استفاده کردید که این نشان‌دهنده‌ی ضعف نویسنده است نه صمیمت بین دوستان.
    باید به رنج سنی زیر 15 سال تا 20 سال اهمیت بدید چون آن‌ها بیشتر خوانندگان رمان شما را تشکیل می‌دهند. شما با این‌کار، فحش دادن شخصیت‌ها به یکدیگر، فحاشی را چیزی عادی تلقی می‌کنید و شما به نوعی باعث ترویج فحاشی در بین جوانان و نوجوانان می‌شوید حتی اگر مقصود شما این نباشد.

مونولوگ‌های رمان شما به صورت کتابی نوشته شده بود. مونولوگ نقش مهمی در رمان ایفا می‌کند و عامل اصلی تکامل نوشته است. به نظر من شما به جز علائم و غلط‌های تایپی و املایی در مونولوگ‌هایتان نقصی نداشتید.

شخصیت پردازی:
    شخصیت‌های رمان شما تا به این‌جا گلفام، شهریار، شاهرخ، نگار، هستی، نوشین، همایون، مامان فخری، مامان پریناز، سودابه بیگم، شاهین، رایان، رادمان، ریما، سارا، محسن، هیراد و... هستند.
    در رمان شما به خصوص شخصیت شهریار و گلفام با وجود این‌که بار اولیست که همدیگر را می‌بینند اما سریع خودمانی شدند. در هنگامی که گلفام کت و شلوار را برای شهریار می‌برد و او را نیمه برهنه می‌بیند کمی، حداقل کمی باید احساس خجالت داشته باشد.
    خیلی کم خانواده‌هایی پیدا می‌شوند که خوردن نوشید*نی و رقصیدن پیش نامحرم و با نامحرم برایشلن مهم نباشد؛ حتی در آغـ*ـوش گرفتن و بوسیدن نامحرم خیلی کم پیش می‌آید.
    لوکیشن شما و رمانتان ایران است؛ ایران کشوری مذهبی است با فرهنگ ‌ها و رسوم مختلف. بهتر است از این نوع مهمانی‌های آزادانه در رمان پرهیز کنید چون موجب می‌شود افراد کم سن و سال به خصوص نوجوانان، با خودشان رویای این چنین کارهایی را پیدا کنند و از این قبیل مسائل.

زاویه‌ی دید:
    زاویه‌ی دید شما تا به این‌جا اول شخص مؤنث است؛ البته اگر جابجایی بین زوایای دید در اول شخص صورت نگیرد (برای مثال گلفام و شهریار دو شخص اول باشند که داستان از زبان این دو رویات می‌شود) شما از اول شخص به خوبی بهره بردید اما همیشه جای پیشرفت موجود است.

ژانر:
    ژانر انتخابی شما، عاشقانه است. نوشتن رمان تک ژانری کار سختی است و کار هرکسی نیست. تا به این‌جا عاشقانه‌ای در گلفام دیده نشده است.
    توجه داشته باشید ژانر عاشقانه صرفا شامل ازدواج، بوسیدن و در آغـ*ـوش گرفتن نیست.

نثر رمان:
    نثر رمان شما محاوره‌ای کتابی است. تعداد افراد کمی پیدا می‌شوند که با وجود نثر محاوره، کتابی بنویسند.

ایده:
    ایده رمان شما هنوز مشخص نیست که بکر است یا نه ما فقط میدانیم دختر داستان فوتبالیست است و بس.

علامت و اشتباهات نگارشی:
    این نوع اشتباهات به وفور در رمان شما یافت می‌شوند مثل:
    تصور شاهرخ با آن هیبت به قدری سخت بود که تصور مامان فخری با لباس‌های هستی....
    فعل گذاشه نشده... حالا سخت بود یا سخت نبود؟

~~~~~~~~~~~~~

من به هیچ عنوان قصد توهین به نویسنده و عقاید او را ندارم اما این نقد توسط من نوشته شده و قطعا کاستی‌هایی دارد.
    باز هم متاسفم اگر ناراحت شدید و همجنین به‌خاطر طولانی بودن نقد

فقط بهتر بود کمی درمورد لژیونر توضیح میدادید

با تشکر از زمانی که صرف خواندن نقد رمانتان توسط من کردید

sarah stud

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    524
    امتیاز واکنش
    12,385
    منم سلام عرض میکنم خدمت شما خواننده و همراه عزیز!
    خیلی ممنونم از اینکه وقت گذاشتین و رمانمو تا اینجا مطالعه کردین
    نکاتی که فرمودین رو حتما بازبینی و ویرایش میکنم!
    در مورد شخصیت گلفام باید عرض کنم که کاملا سرد و بی تفاوته. نه از چیزی خوشش میاد و نه
    خجالتیه
    صمیمیت زیاد شهریار دلیل خوبی داره که در طول رمان مشخص میشه.
    البته یه سری تغییر در ادامه ی داستان اتفاق که احتمالا مستلزم تغییر ژانر رمان میشه!
    تشکر میکنم از نظرات صادقانه تون

آخرین ویرایش:

Arezoo samani

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    141
    امتیاز واکنش
    11,493
    سلام عزيزم. پست هات رو تا به الان مطالعه كردم. موضوعش جالب بود. در كل تا حالا من به شخصه راجع به يه دختر فوتباليست مطلبى رو نخوندم. و اين موضوع خوبيه كه خواننده ها رو با زندگى يه زن ورزشكار اونم فوتباليست آشنا كنه. پيشنهادم اينه كه حتما راجع به زندگيشون تحقيق كن و رمانت رو با واقعيت هاى زندگيشون پيش ببر. سختى هاشون مشكلاتشون و ... فقط جنبه هاى معروفيت و خوشى شون رو در نظر نگير. اينطورى بيشتر مخاطب پيدا مى كنه موضوع. چون صرفا نوشتن راجع به زندگى مرفه و مطرح بودنش تو جامعه خيلى جذاب نيست و حتى تكراريه! چون پول و امكاناتى كه مياره رو همه ميشنايت. اما من نوعى نمى دونم اون دختر چه يختى هايى مى مشه تا بتونه پيشرفت كنه و به اينجا برسه!
    نكته بعدى ويرايش فنى پستهاست كه بايد رعايت كنى. استفاده ى به از ويرگول كاما نقطه و علامت تعجب به خواننده كمك مى كنه جمله ها رو بهتر بفهمه.
    همچنين گفتگو ها بايد اينطورى باشه.
    من گفتم:
    -
    شهريار خنديد و ادامه داد:
    -
    يعنى يه سطر بياى پايين و اونجا بنويسى. ممتد و پشت سر هم نباشه.
    يه انتقادم راجع به توصيفاتت دارم. اينكه بنويسى دقيقا چه لباسى پوشيدن و چه تيپى زدن، خيلى لوس و بچگانه مى كنه رمان رو. از نظر من واقعا جذابيتى نداره نوشتن رنگ و مدل لباس كاركتر مگر توى موارد خاص!
    يكمم روند داستان آروم و بى حاشيه است. ٣٠ تا پست حدودا گذاشتى كه هيچ اتفاق مهمى توش نيفتاده. مخاطب رو دنبال خودش نمى كشه. بايد يكم هيجان بدى و كشش ايجاد كنى تا مخاطب دلش بخواد بيشتر بخونه و دنبال كنه. مثل خاطرات عادى يه دختر شده.
    تا اينجا اين موارد نظرم رو جلب كرد. در كل قلم خوبى داره و توصيفات هم خوبه. موضوعش هم جديد و جذابه به شرطى كه تمام جنبه هاى زندگى اون دختر نوشته بشه.
    خلاصه اميدوارم نظراتم به دردت بخوره و صحيح باشه و بتونه باعث ارتقاى رمانت بشه. موفق باشى دوست خوبم. مناظر پست هاى جديدت هستم.

sarah stud

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    524
    امتیاز واکنش
    12,385
    سلام آرزوجان :)
    ممنونم از اینکه وقت گذاشتی! این نهایت لطفت رو میرسونه.
    در مورد علائم نگارشی، موافقم و حتما ویرایش میشه!
    در مورد توضیح لباسا، خودمم همین عقیده رو دارم و این موضوع هم حتما ویرایش میکنم.
    در مورد زندگیشون باید بگم که خودمم چون گلر فوتبالم، کاملا با این نوع زندگی و سختیاش آشنام و به زودی، در پستهای آینده، با مشکلاتی که گلفام باهاشون درگیر شده آشنا میشین.
    پستهایی که میذارمکطولانیهکوتاهن و تقریبا هر سه تاچهار پست، یک پست محسوب میشن از نظر خودم و رمان گلفام، یه رمانطولانیه و ممکنه از پانصد صفحه ی پی دی اف هم بیشتر بشه! دلیلمن یک نواختی رمان، همینه و تا اینجا، مخاطبین فقط با گلفام و زندگی شخصیش و طرز فکرش آشنا شدن و اتفاقات مهیج و اصلی، از این به بعد اتفاق میفتن.
    در نهایت ممنونم از اینکه وقت گذاشتی و با نظرات فوق العادت، موجب دلگرمی و پیشرفت من میشی!

Arezoo samani

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    141
    امتیاز واکنش
    11,493
    خواهش مى كنم عزيزم. در كل رمانت خيلى خوبه و مى دونم كه موفق ميشه. خيلى جالبه كه خودت گلر هستى پس ديگه حرفى نمى مونه در رابـ ـطه با موضوع رمانت. خسته نباشى دوست خوبم. منتظ پستتهاى جذابت هستم

sarah stud

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    524
    امتیاز واکنش
    12,385
    ممنونم از حمایت و دلگرمیت آرزوجان!
    من به اینکه نظرات شما، موجب پیشرفت من میشه؛ افتخار میکنم و از صمیم قلب، خوشحال میشم که به من کمک میکنین!
    با آرزوی موفقیت برای همه‌ی عزیزان و علی الخصوص تو :)

نگین نوروزی

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    2,070
    امتیاز واکنش
    18,797
    سلام سارا جونم:aiwan_light_heart:
    #اسم رمان: به نظر من اسم رمانت چیز دیگه ای بهتر بود
    #خلاصه و مقدمه: خلاصه تون تا حدی خوب بود و مقدمه چون از حافظ انتخاب کرده بودید عالی بودش
    #روند داستان: تا حدی خوب پیش رفته ولی یه پوئن منفی اینه که اتفاق های هیجان انگیزی هنوز نیفتاده
    #علامت های نگارشی: تاحدودی رعایت شده ولی جای کار داشت
    سارا جونم موفق باشی:aiwan_lggight_blum:
    قلمت مانا:aiwan_light_heart:

sarah stud

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    524
    امتیاز واکنش
    12,385
    سلام نگین جان :)
    ممنونم از وقتی که گذاشتی!
    دوستی به اسم گلفام داشتم، که خیلی وقته ازش خبر ندارم. چندین سال پیش، گلفام جونمو نجات داد که از جزئیاتش میگذرم. ولی بخاطر احساس دِینی که میکردم، این رمانو به اسم اون نوشتم.
    رمان در حال ویرایشه و علائم نگارشی رو دارمبه تصحیح میکنم.
    بازم تشکر میکنم از نگاهت عزیزم :)

برخی موضوعات مشابه

بالا