اخبار سینما و تلوزیون معرفی و نقد سریال هفت سنگ | علیرضا بذر افشان

• شروع کننده موضوع Alone Girl
  • بازدیدها 1,375
  • پاسخ ها 9
  • تاریخ شروع

Alone Girl

کاربر نگاه دانلود
کاربر نگاه دانلود
ارسالی ها
953
امتیاز واکنش
96
مجموعه تلویزیونی «هفت سنگ» کاری از گروه فیلم و سریال شبکه سه سیما به کارگردانی علیرضا بذرافشان و تهیه کنندگی مجید مولایی در 30 قسمت 45 دقیقهای، داستان سه زوج از گروه های سنی مختلف را دربرمیگیرد و درباره سه خانواده است که کنار یکدیگر زندگی میکنند.
داستان های متفاوتی با یک مضمون مشترک در هر قسمت مطرح میشود که این سه داستان سرانجام به یک برآیند میرسند.

مهدی سلطانی سروستانی، بهنام تشکر، الهام پاوه نژاد، سعید پورحسینی، شبنم مقدمی، فرناز رهنما و عزتالله مهرآوران بازیگران اصلی این مجموعه هستند.

آخرین ویرایش:
  • پیشنهادات
  • SHinee

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    5,736
    امتیاز واکنش
    2,564
    هفت سنگ , سریالی ایرانی یا کپی کاری هالیوودی؟!! +عکس

146.jpg

هفت سنگ نام سریال شبکه سوم سیما برای ماه مبارک رمضان است که این روزها نام آن بسیار شنیده می شود. البته بر سر زبان افتادن هفت سنگ بیشتر از اینکه بخاطر خود سریال باشد، بخاطر حاشه های آن است.
    پخش قسمت های اول و دوم سریال هفت سنگ کافی بود تا برای بینندگان سریال های هالیوودی، پلان های فیلم آشنا به نظر برسد. اثر جدید بذرافشان، حداقل در ظاهر، یک کپی کاری از سریال خانوده مدرن است. سریالی هالیوودی که که از شبکه فارسی وان و abc پخش می شود. مطلبی که از دید رسانه ها نیز پنهان نماند و رسانه های مختلف با کنار هم قرار دادن صحنه های این دو فیلم، کپی بودن صحنه های هفت سنگ را نشان دادند و به مسئولین پیشنهاد دادند، به جای صرف هزینه برای ساخت کپی، اصل فیلم را سانسور و با دوبله پخش کنند.

96a9rq6e5l0765otemga.jpg

qa9xiex2f4fcitlfhvdj.jpg

با توجه به شباهت های مو به موی برخی صحنه های قسمت اول این سریال، بعید است که نویسندگان این سریال بتوانند ادعا کنند که خانواده مدرن را ندیده اند و یا اقتباسی از آن نداشته اند.
    گرچه بذرافشان قبل از آغاز پخش سریال درباره ایده نگارش فیلمنامه گفته بود:
    ايده اوليه سريال هفت سنگ را من به همراه سارا خسروآبادي طراحي کرديم و بطن قصه را گسترش داديم تا نهايتا به سه خانواده موجود در قصه هفت سنگ رسيد.
    سه خانواده موجود در قصه هفت سنگ از سه نسل و رنج مختلف سني هستند که ما آنها را پروبال داديم و شخصيتها را شکل داديم و قصه کلي هفت سنگ را روي آن بنا کرديم و براساس آن فيلمنامه اين سريال را نوشتيم.
    پیمان عباسی، نویسنده فیلمنامه سریال " بچه های نسبتا بد" نیز در این باره واکنش نشان داده و گفته است:
    سریال" هفت سنگ" شبیه سریال خانواده مدرن نیست، عیناً خود آن سریال است. کاش آن سریال را به این زودی ندیده بودم، چراکه آدمی خجالت میکشد آن سریال را پیش رویش بگذارد و دقیقا همان را بنویسد. شوخیهای سریال درک نشده، ایرانیزه نشده، و به فرهنگ ایرانی تبدیل نشده است. وقتی شوخیها درک نشده، یعنی ایرانی نیست و ادبیات ایرانی در آن بهکار بـرده نشده و تغییرات ایرانی هم دیده نمیشود و میشود گفت این سریال کاملا جعلی است. نمیتوان درک کرد در این سریال چرا باید از بازیگران توانایی همچون سلطانی برای چنین طنزی استفاده شود».
    البته نمی توان یک کار را به صرف کپی برداری از فرم یک فیلم هالیوودی متهم کرد، باید منتظر بود و دید آیا بذرافشان توانسته است، محتوای خوب و ایرانی را به این سریال تزریق کند یا خیر. مسئله ای که به نظر منتقدین در این چند قسمت اولیه به خوبی اتفاق نیفتاده است و بیشتر همان فرم هالیوودی به چشم میخورد تا محتوای ایرانی.
    به هر حال این حاشیه ها باعث شده است که کار به شورای نظارت بر صدا و سیما بکشد. رمضانعلی شجاعیکیاسری - نماینده مجلس و عضو شورای نظارت بر عملکرد صدا و سیما- در مصاحبه ای با یادآوری انتقادات وارده به محتوای فیلم هفت سنگ که در حال حاضر بعد از افطار از رسانه ملی پخش میشود٬ گفته است: ادعای شبیه سازی این فیلم از فیلمی که در شبکه آمریکایی پخش شده جای تامل داشته و باید مورد بررسی واقع شود.
    باید دید که آیا این مسائل می تواند یکی دیگر از سریال های صدا و سیما را قبل از تمام شدن پخش آن به آرشیو منتقل کند یا خیر؟
    y9bsows33jza8yuhp00g.jpg

2pih3vcv1wupdjk4n39.jpg

6wqarr2d0un8o6eu1y.jpg

ki8wvgwpet5ot9bbd.jpg

tg1lupdj1en7pf35doze.jpg

ycmo6wv1yk1ypnpwyyn.jpg

1xvrzykloy5z6kb9oy7.jpg

dltfy0gm46vjdrtg7c.jpg

رویش نیوز

سما جون

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    2,624
    امتیاز واکنش
    953
    اما به نظر من کپی برداری بد نیست
    الان همه جای دنیا این کار رو میکنن با عوامل خودشون چقدر فیلم هندی کپی فیلمهای خارجی یا سریالهای ترکیه کپی سریالهای آمریکا ، اونها که نیاز به سانسور ندارن !!!!!!!!
    :icon_3:

امیدوارم سریال خوبی بشه

☂Baran

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    2,966
    امتیاز واکنش
    225
    پرونده کپی برداری "هفت سنگ" از سریال آمریکایی "خانواده مدرن" به شورای نظارت بر عملکرد صدا و سیما رفت

ایسنا نوشت:

نایب رئیس شورای نظارت بر صدا و سیما از دستور بررسی ویژه محتوای سریال "هفت سنگ" در شورای نظارت خبر داد.

دکتر سید رمضان شجاعی کیاسری ، نایب رئیس شورای نظارت بر صدا و سیما در خصوص مطرح شدن موضوع سریال «هفت سنگ» در جلسه امروز 14 تیر ماه اعضای شورا گفت: طبق بررسیها ، داستان سریال «هفت سنگ» کپی برداری شده از یک اثر آمریکایی به نام خانواده مدرن ( Modern Family) است که برای پخش در تلویزیون بازنویسی شده است.

اعضای شورای نظارت الگوبرداری از سریالی که توسط کشوری تولید میشود که از لحاظ فرهنگی تفاوت بسیاری با کشور ما دارد را مناسب ندانسته ،در حالی که اعضای شورا مخالفتی با الگو برداریهای شکلی و ساختاری مناسب در جهت بالا بردن کیفیت و جذب مخاطب ندارند ولی اگر این الگو برداری از لحاظ محتوایی صورت پذیرد بدلیل مغایرت فرهنگی خلاف ضوابط ، اهداف و معیارهای رسانه ملی است.

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شورای نظارت بر صدا و سیما،نایب رئییس شورای نظارت گفت: در جلسه امروز مقرر شد، محتوای سریال «هفت سنگ» بطور ویژه مورد بررسی دقیقتر قرار گیرد و گزارش تهیه شده جهت تصمیم گیری در جلسه آینده شورا مطرح گردد.

☂Baran

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    2,966
    امتیاز واکنش
    225
    ماجرای دنباله دار کپی کاری در سریال "هفت سنگ" به مجلس رسید/ مکاتبه برای اثبات کپی برداری

خانه ملت نوشت:

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس٬ از مکاتبه با مسئولان صدا و سیما برای ارایه توضیحاتی در خصوص سریال هفت سنگ خبر داد و گفت: تا زمان اثبات نهایی کپیبرداری این فیلم از شبکه آمریکایی نمیتوان در این باره اظهار نظر کرد.
    سیدعلی طاهری از مکاتبه با مسئولان صدا و سیما برای حضور در کمیسیون متبوعش در راستای ارایه توضیحاتی در خصوص سریال هفت سنگ خبر داد و گفت: تا زمانی که کپی برداری این فیلم از شبکه آمریکایی اثبات نشود نمیتوان در خصوص آن اظهار نظر و نتیجهگیری کرد.

نماینده مردم گرگان و آققلا در مجلس شورای اسلامی٬ با بیان اینکه کمیسیون فرهنگی مجلس با دعوت ازمسئولان صدا وسیما توضیحات آنان را در خصوص انتقادات وارده به فیلم هفت سنگ استماع خواهد کرد٬ گفت: هیچ گونه نتیجهگیری تازمان منسجم شدن نتایج در خصوص شبیه سازی سریال هفت سنگ از سریال پخش شده در شبکه آمریکایی نمیتوان کرد.

این نماینده مردم در مجلس نهم٬ با بیان اینکه عملکرد صدا وسیما تاکنون در سوژهیابی و ساخت سریال مطلوب بوده است٬ گفت: هر چند نقاط ضعفی نیزدر عملکرد صدا و سیما وجو دارد اما در مجموع عملکرد قابل قبولی از خود نشان داده است.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی٬ با بیان اینکه سریال هفت سنگ نیازمند بررسی بیشتری است٬ گفت: بدونشک به زودی در کمیسیون فرهنگی مجلس این فیلم با حضور مسئولان رسانه ملی و اطلاعات ارایه شده از سوی آنان بررسی خواهد شد.

☂Baran

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    2,966
    امتیاز واکنش
    225
    هفت سنگ از امشب به آنتن باز مي گردد

پخش مجموعه تلويزيوني هفت سنگ كه دو شب گذشته به علت تقارن با برگزاري مسابقات فوتبال جام جهاني متوقف شده بود از امشب دنبال مي شود.

2014070610120622.jpg

به گزارش سينماخبر به نقل از روابط عمومي رسانه ملي مجموعه رمضاني «هفت سنگ» دو شب گذشته به علت همزماني با بازيهاي ليگ جهاني واليبال و بازيهاي جام جهاني 2014 برزيل پخش نشد اما پخش اين مجموعه از امشب ساعت 21 از شبكه سه سيما دنبال مي شود .

مجموعه تلويزيوني «هفت سنگ» به تهيهكنندگي مجيد مولايي و كارگرداني عليرضا بذرافشان در 30 قسمت 45 دقيقهاي تدوين مي شود . اين مجموعه ، داستان سه زوج از گروههاي سني مختلف است كه كنار يكديگر داستانهاي متفاوتي با يك مضمون مشترك را با دست مايه طنز روايت مي كنند .

عليرضا بذرافشان، سارا خسرو آبادي، حسين ترابنژاد و فروغ فروهيده گروه نويسندگان اين مجموعه را تشكيل ميدهند . مهدي سلطاني، بهنام تشكر، الهام پاوهنژاد، سعيدپور حسيني، شبنم مقدمي، فرناز رهنما و عزت الله مهرآوران بازيگران اصلي اين مجموعه هستند .

☂Baran

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    2,966
    امتیاز واکنش
    225
    مهدي سلطاني: نه مثل "هفت سنگ" اینقدر شوخم و نه مثل همه نقش هایم جدی

بازیگر هفت سنگ گفت:در تئاتر قبلا کار طنز کردهام اما در سریال و سینما، مثل سریال "هفت سنگ" تجربهای نداشتهام.

2014073014150353.jpg

به گزارش سينماخبر، بازیگر سریال "هفت سنگ" ویژه شبهای ماه رمضان شبکه سه با بیان این مطلب گفت: من در زندگی شخصی خودم نه مثل کارنامه بازیگریم نه اینقدر جدی هستم و نه مثل طنز "هفت سنگ" اینقدر شوخ.

مهدی سلطانی همچنین با اشاره به زندگی امروز گفت: زندگی مدرن نکات خوبی دارد اما گذشته و ارزشهای زندگی، را نباید نابود کرد.

سلطانی افزود: وظیفه هنر و کسی که ادعای معلمی دارد این است که جامعه را به سمتی هدایت کند که ارزشهای گذشته از بین نروند.

نسيم

☂Baran

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    2,966
    امتیاز واکنش
    225
    «شت و پت» را شبنم مقدمی پیشنهاد داد/ گل یا پوچ بهنام و کاوه تشکر روی آنتن زنده

هفت سنگیها با حضور در برنامه «نبش جنت آباد» در گفتگو با سیدعلی ضیاء از خاطراتشان گفتند، شبنم مقدمی اعلام کرد اصطلاح «شت و پت» پیشنهاد خودش بوده است، بازیگر نقش شاهین گلی فینال جامجهانی را گزارشگری کرد و بهنام تشکر و پسر 4 سالهاش هم روی آنتن زنده گل یا پوچ بازی کردند.

20140731144213999999999999999.jpg

به گزارش سینما خبر، بازیگران سریال «هفت سنگ» سهشنبه شب هفتم مردادماه مهمان برنامه «نبش جنت آباد» با تهیهکنندگی و اجرای سیدعلی ضیاء بودند.

نخستین مهمان هفت سنگی این ویژه برنامه پارسا قرهخانلو بازیگر خردسال این سریال بود که نقش شاهین را بازی میکرد.

بازیگر خردسال «هفت سنگ» به ترکیب تیم برزیل ایراد نمیگیرد!

او که خیلی جدی درباره فوتبال صحبت میکرد، مثل مجری برنامه به تیم آلمان علاقه داشت و تحلیل خود از شکست برزیل با 7 گل را ارائه داد: من فکر نمیکردم آلمان 7 گل بزند. گرچه این تیم همواره با برنامه جلو رفته و برزیل هم بدون نیمار بود. از طرفی بعد از چند گل اولی که وارد دروازه برزیل شد، بازیکنان این تیم تمرکز خود را از دست دادند. من به ترکیب آنها ایراد نمیگیرم اما آلمان هم در مقابل حساب شده بازی میکرد. بعد از برد هم این تیم در هتلشان خوشحالی خاصی از خود نشان ندادند و احترام برزیلیها را رعایت کردند.

وی افزود: پدر من کار ورزشی انجام میدهد و من از 5، 6 سالگی عاشق فوتبال هستم. سر تمرینهای استقلال هم رفتهام.

گزارشگری بازی فینال جام جهانی از حفظ

در ادامه این بازیگر کودک، به پیشنهاد ضیاء به گزارشگری بازی فینال جام جهانی پرداخت و بخش ابتدایی و دقایق پایانی بازی را از حفظ گزارش کرد!

زمانی که پس از این بخش جالب، شبنم مقدمی دیگر بازیگر «هفت سنگ» به همراه حنانه احدی که در کنار قرهخانلو نقش فرزندان او را بازی میکردند به استودیو آمدند، مقدمی تأکید کرد: اینها واقعا مثل بچههای من هستند و ما در این سریال عین خانواده بودیم. من احساسی را که اگر بچه داشتم به او حس میکردم، نسبت به این بچهها داشتم.

پشت صحنه به من میگفتند مامان شبنم

وی افزود: کودکان هم معمولا معتقدند من ارتباط خاصی با آنها دارم و دوستشان دارم. تا جایی که پشت صحنه سریال به من میگفتند: مامان شبنم. این هم شاهین گلی من است.

این بازیگر که فیلم سینمایی «امروز» به کارگردانی رضا میرکریمی را در اکران سینماها دارد، در پاسخ به پرسش مجری درباره شهرت گفت: شاید سالهای نوجوانی به این مقوله علاقه داشتم و میخواستم این اتفاق برایم بیفتد. آن زمان تئاتر کار میکردم که نه پول دارد نه شهرت و فقط حال دل آدم را خوب میکند. شهرت برایم جذاب بود اما از آن کناره گرفتم.

هیچوقت آدم جلد مجلات و مصاحبههای مکرر نبودم

مقدمی تأکید کرد: برای یک تئاتر در بهترین اجرایش در بهترین سالن تئاتر، مگر چقدر آدم او را میبینند؟ من هیچوقت آدم پشت جلد و مصاحبههای مکرر نبودم و اینها در من نیست. در ذات و جنم و عرضه من نیست.

وی یادآور شد: حالا که لطف مردم را میبینم؛ دستخط من برایشان اهمیت پیدا میکند یا حضورم را در قاب یک عکس کنار خود میخواهند، این موضوع برایم جذاب و البته از لطف خداوند است.

بازیگر نقش لیلا در «هفت سنگ» یادآور شد: ما در این سریال قوانین خاص هفت سنگی داشتیم. مثلا همه میدانستیم شاهین طور خاصی فکر میکند. ما بستهای از جملات و عقاید هفت سنگی داشتیم و به یک سری چیزها باید توجه ویژهای میکردیم، مثل اهمیت ارتباط آدمها و مهرورزی بینشان.

مقدمی اظهار کرد: در این سریال رفتار مهرورزانه اهمیت زیادی داشت و افراد ارزش ویژهای برای هم قائل بودند. اینجا نقش پدر و مادر، پدر و فرزندان و مادر فرزندان مهم بود. مامانها با شخصیت لیلا ارتباط برقرار کرده بودند. گرچه سریال ما فانتزی بود اما در فضای مسائل روز میگذشت.

شت و پت شدن پیشنهاد خودم بود

وی ادامه داد: تکه کلامهایی مثل شت و پت شدن یا قربون بره مامانش پیشنهاد خودم بود که با موافقت بذرافشان روبرو شد.

پس از این ضیاء به گویندگی مقدمی در رادیو زمانی که او تنها شنونده بوده، اشاره کرد و اینکه پارتیاش فقط خدا بوده که حالا روبروی او به عنوان مجری نشسته و از او درباره فیلم در حال اکرانش پرسید و به این موضوع اشاره کرد که عکس مقدمی در بیلبوردهای فیلم «امروز» نیست.

انگار سیمرغ من اهمیت نداشته!

مقدمی در این باره توضیح داد: بله عکس من روی بیلبوردها نیست، اشارهای به جایزه سیمرغ من هم که برای این فیلم گرفتهام نشده، گویا اهمیتی نداشته است.

وی در پاسخ به اینکه آیا اختلاف با عوامل فیلم منجر به این موضوع شده، تصریح کرد: من آدم اختلاف نیستم. این حرفها را هم بلد نیستم. من میروم سر صحنه کار میکنم و به خانه برمیگردم و از چیزهای دیگر خبر ندارم. همانطور که من کم کار در تلویزیون هستم و حالا استثنائا با 2 سریال روی آنتن بودم و هر 2 متفاوت بود، باید به مخاطبان بگویم «امروز» هم گونه دیگری است.

اتفاقی بازیگر شدم

حنانه احدی بازیگر نقش شادی هم در سخنانی گفت: من پیش از این سریال در یک تلهفیلم به کارگردانی مسعود کرامتی و دو سه کار دیگر بازی کرده بودم. بازیگر شدنم هم کاملا اتفاقی بود؛ شب 21 ماه رمضان همراه مادر و برادرم به دانشگاه تهران رفته بودیم، پشت سر ما کارگردان و عوامل یک فیلم بودند که دنبال پسر بچهای برای بازی در کارشان میگشتند. آنها از برادرم محمدمهدی احدی خوششان آمد و بعد که به دفترشان رفتیم برای من هم نقش یک دختربچه را در نظر گرفتند.

وی افزود: در هفت سنگ هم چارچوب ویژهای داشتیم که کارگردان نمیگذاشت از آن خارج شویم.

تنها پرسپولیسی که عمرانزاده دوست دارد!

آخرین مهمانان هفت سنگی «نبش جنت آباد» بهنام تشکر و پسرش کاوه تشکر بودند و با وجود اینکه برنامه بخشهای دیگری هم داشت، قرهخانلو به دعوت ضیاء در برنامه ماند و به عنوان یک استقلالی کوچک با بازیکن تیم مورد علاقهاش حنیف عمران زاده گفتگو کرد. عمرانزاده هم خطاب به ضیاء او را تنها پرسپولیسی دانست که او را دوست دارد!

کاوه فرزند تشکر در پاسخ به ضیاء سن دقیق خود را 4 سال و 7 ماه اعلام کرد و با تقلب پدرش به اینکه شب یلدا به دنیا آمده هم اشاره کرد.

شیرینترین شکنجه بچهداری است

تشکر درباره بچهداری گفت: بچهداری شیرین است. قطعا سختی دارد که باید از مادرش بپرسید چون من همیشه سرکار هستم. شاید بچه داشتن شیرینترین شکنجه باشد.

او درباره شخصیت ماهور در «هفت سنگ» افزود: روزی نیست که مردم از من درباره او نپرسند. روژین دختر باهوشی بود که ما بابت حضورش در سریال شانس آوردیم و او خیلی زود با ما رفیق شد.

تشکر همچنین قرهخانلو را دایی صدا کرد و گفت: اینها انگار واقعا خواهرزادههای من هستند. بچهها در این سریال خیلی خوب بازی کردند.

این بازیگر در پاسخ به ضیاء به تحصیلات همسرش در رشته روانشناسی اشاره کرد و گفت: من در «ساختمان پزشکان» ایدههای زیادی از او گرفتم.

گل یا پوچ بهنام و کاوه تشکر روی آنتن زنده

وی افزود: اگر وقت کنم با کاوه بازی میکنم. بازیهایی مثل گل یا پوچ!

در ادامه به خواست ضیاء پدر و پسر با هم گل یا پوچ بازی کردند و کاوه ابتدا گل را پیدا کرد و در حالی که خیلی قواعد بازی را نمیدانست نوبت خودش شد و پدر به او باخت.

کاوه طبق قولی که مجری به او داده بود، جایزهاش را میخواست و ضیاء هم به او یک اتوبوس زرد رنگ داد که کودک بلافاصله واکنش نشان داد: من خودم از این دارم!

مشخص شد در واقع همان اتوبوس کاوه به استودیو آورده شده و جایزه دیگری به او تعلق میگیرد.

به گزارش مهر، «نبش جنت آباد» از دوشنبه ششم مرداد به مناسبت عید فطر هر شب ساعت 22:30 روی آنتن شبکه سه سیما قرار میگیرد.

برخی موضوعات مشابه

پاسخ ها
    1
    بازدیدها
    609
    پاسخ ها
    5
    بازدیدها
    339
    پاسخ ها
    7
    بازدیدها