مصاحبه با BEHNAM.R نویسنده عزیز انجمن نگاه دانلود

FATEMEH_R

نویسنده انجمن
نویسنده انجمن
ارسالی ها
9,323
امتیاز واکنش
41,933
به نام خدا

سلام دوستان
مصاحبه ای رو با نویسنده و منتقد انجمن آقای BEHNAM.R عزیز انجام دادم امیدوارم خوشتون بیاد

آثار : سیاوش-درانتظار چیست؟-پوکر خونین-مجموعه داستان کوتاه نگاه خاموش-مجموعه شعر سقوط شب

خودتونو به طور کامل معرفی کنید
من بهنام رَستاقی هستم،متولد 1377 گرگان
استارت شما برای نویسندگی چی یا کی(چه کسی) بود؟
در واقع استارت من واسه دست به قلم شدن مطاله بود،با شاهنامه و کتاب هایی که اطرافم بود علاقه به نوشتن پیدا کردم و معمولا به فیلمنامه نوشتن علاقه زیادی داشتم از همون کودکی
بهترین مشوقتون چه کسی بود؟
مشوق خاصی نداشتم اما همسرم همیشه و در هرحال ازم حمایت کرده و همیشه بهم دلگرمی داده بابت نوشتنم و ازش خیلی ممنونم.
به نظرتون رسالت حقیقی یک نویسنده چیه؟فکر می کنید تا چه اندازه در تحقق این رسالت موفق بودین؟
رسالت حقیقی یه نویسنده بازتاب وقایع و اتفاقات اجتماعی و درگیری های اینچنینی جامعه است،در واقع نویسنده آفریده شده تا آینه ای برای آیندگان باشه.اما اینکه من تا چه حد تونستم این رسالت رو انجام بدم باید بگم،شاید خیلی کم؛مطمئنا راه زیادی در پیش دارم و این کار رو دارم تو "در انتظار چیست؟" انجام میدم و مطمئنا آخریش نیست.
چطور ایده ی رماناتون به ذهنتون رسیده؟
ایده
Please, ورود or عضویت to view URLs content!
هام معمولا با تصورات ذهنی خودم به دست میان،برای سیاوش از یه خواب شروع شد که خیلی آشفته بود،بعد کم کم سیقلش دادم و یه طرح نصفه و نیمه ازش ریختم که گسترده شد،در مورد در "درانتظار چیست؟" باید بگم ایده کاملا اتفاقی به ذهنم رسید،فقط دوست داشتم اثری با ژانر تراژدی بنویسم.

به نظرتون در کدوم ژانر مهارت بیشتری دارید؟
خب شاید جنایی،هرچند که خودم به "درام" علاقه بیشتری دارم اما در مورد جنایی نویسی باید بگم،با کمک تصویر سازی که میکنم شاید مهارت بیشتری داشته باشم.
کدوم رمانتون رو بیشتر دوست دارید؟چرا؟
خب من به هرکدومشون یه جور علاقه ای دارم اما سیاوش برام اولین تجربه ی پرهیجانی بود که همراه با داستان خندیدم،گریه کردم،به هیجان اومدم و شاید تنها خدا میدونست که چقدر موقع تایپ هیجان داشتم.
برای مجموعه شعر هاتون از چه چیزی یا چه کسی الهام می گرفتین؟
خب این مورد رو نمیشه به طور کلی گفت،طبیعتا شعر ها یه سرچشمه ای دارن،سعی میکنم شعر های انتقادی و اجتماعیم رو توی سایت قرار ندم و بیشتر از دغدغه های درونیم شعر بنویسم و از خودم و زندگی مردم الهام بگیرم.
با نویسندگی در فضای مجازی می خواهید به کجا برسید؟
شاید گام اول شناخته شدن باشه،هدف من پله های خیلی بالاتراز مجازی هست و مطمئنا،نگاه دانلود سکوی پرتاب من خواهد شد.
به عنوان یک منتقد به رمانا تون چه نمره ای می دین؟
به سیاوش نمره ی پایینی میدم چون خودم رضایت زیادی ازش ندارم مخصوصا اوایل
که تازه بعد از چندین سال دست به قلم شده بودم.اما به "درانتظار چیست؟" هشت یا هفت رو میدم چون اشکالات جزئی زیادی داره که حتما باید درست بشه.در مورد پوکر خونین نظرخاصی ندارم بنظرم این مورد رو بقیه بگن بهتر باشه.

از بین
ها و داستان های کوتاهتون کدوم رو بیشتر دوست دارید؟چرا؟
داستان های کوتاهی که گذاشتم در واقع اولین نوشته های تایپی من بود،از بین داستان های کوتاهم،داستا "کویر سوخته" رو بیشتر ازهمه دوست دارم که توی سایت گذاشته نشده و برای مسابقات فرستاده شده.
به کدوم رمانای چاپی و مجازی علاقه دارید؟
توی
های مجازی بیشتر به گناهکار علاقه دارم و البته لرد سوداگران کار دوست عزیزم.توی
های چاپی بیشتر علاقم به کارهای لئو تولستوی هست مخصوصا رستاخیزش.

نقد سخت تره یا نویسندگی؟چرا؟
قطعا یه نقد اصولی میتونه از نویسندگی هم سخت تر باشه اما،نویسندگی هم به طور درست و کامل خیلی سخت تر از نقد میتونه باشه چراکه باید با تخیل خودت شخصیت پردازی کنی و پیرنگ رو تنظیم کنی،بعد چهارچوب
رو مشخص کنی و کلی کار دیگه.اگه بخوام خلاصه بگم نویسنده کارش بافدنه و منتفد کارش باز کردن این کلافه.

کوبنده ترین نقدی که بهتون شده چی بوده؟شما چه عکس العملی نشون دادین؟
اگه بخوام راستش رو بگم تاحالا نقد کوبنده ای بهم نشده،شاید نظرات تندو تیزی که کارت بدرد نخور بود و اینا بهم شده باشه اما کوبنده نشده،هرچند که در ابتدای کار در انتظار یکی دونفر بودن که نقد تندی کردن که طبیعتا خیلی دلسرد شدم.
تندترین برخورد نویسنده ها نسبت به نقدهاتون چی بوده؟
خوشبختانه تاحالا برخورد بدی نسبت به نقدهایی که کردم نداشتند،اما اگه یه روزی همچین نویسنده ای پیدا بشه و بخواد کارم رو زیر سئوال ببره باهاش برخورد میکنم و دیگه سمت رمانش نمیرم.
هدفتون از ایجاد تاپیک قلم به توان اصول چی بوده؟
هدف اصلی من از این تاپیک این بود که نویسنده های تازه کار رو با اصول درست نویسی اشنا کنم،متاسفانه خیلی ها هستند که تنها علاقه به نویسندگی دارن اما هیچ دنبال یادگیری اصل های مهمش نمیرن این تاپیک فرصتی رو بهشون داد. و هدف بعدیش کشف استعداد های برتره که هنوز اقدامی نکردم دراین باره.
چرا برنامه طنز پاپیون رو ادامه ندادین؟
دوتا دلیل عمده داشت،اولیش این بود که زیاد با روحیات من سازگار نبود و فقط دوست داشتم قلمم رو تو کار طنز بسنجم هرچند که آوردن خنده به لب دیگران افتخار بزرگی بود. و بعدیش ایام محرمی بود که در پیش رو داشتیم.انشالله تو یه فرصت مناسب فصل دومش رو متفاوت تر شروع میکنم.
چه چیزی باعث می شه نویسندگی یا نقد رو کنار بزارید؟
ناراحتی و همسرم و صدمه زدن به زندگی مشترکمون.
چطور با انجمن نگاه آشناشدین و موندگار شدین؟
سال ها قبل سایت نگاه رو مشناختم و خیلی بهش علاقه داشتم،بعد از بسته شدن نودهشتیا هم این علاقه پابرجا بود و همیشه سرمیزدم تا ببینم رمانای جدید چطورن!بعد ازاینکه سیاوش تموم شد وارد سایت شدم و موندگار شدم.
انتقاد یا پیشنهاد به تیم مدیریت انجمن؟
انتقادی ندارم و در حدی نیستم،پیشنهاد های زیادی کردم که فکر کنم موثر هم بود،تنها میخوام رو کیفیت
ها تأمل بیشتری بشه.

یه توصیه به نویسندگان تازه کار؟
نویسندگی رو هیچ وقت رها نکنین،برای پیشرفت باید مطالعه کرد؛نویسندگی هم مثل بقیه مشاغل و حرفه ها نیاز به علم اندوزی داره تنها تفاوتش اینکه علم شیرین تری داره.ایده های نابتون رو الویت بندی کنین و تو زمان مناسب شروع به نوشتن کنید.
بزرگ ترین آرزوتون چیه؟
داشتن همیشه ی همسرم و خوشبخت کردنش.
حرف آخر...
پرنده به روی سیم خاردار نشست...این آواز تو بود که رویش را به سوی تو گرفت؛دانه هایت برای خودت... او آزاد است اما تو چه؟

موفق باشین و همیشه پایدار

ممنون بابت وقتی که گذاشتین

اینم لینک پروفایلشون

• پیشنهادات
  • ثـمین

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    399
    امتیاز واکنش
    6,045
    ممنون از آقا بهنام و فاطمه جان بابت این مصاحبه زیبا.
    برای هر دو عزیز، آرزوی موفقیت دارم :aiwan_light_give_rose:

نازی بانو(فائزه)

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    755
    امتیاز واکنش
    7,907
    خیلی هم عالی نویسنده و منتقد با استعداد انجمن...امیدوارم با همسرت خوش بخت بشید

MASUME_Z

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    4,852
    امتیاز واکنش
    29,849
    با تشکر از فاطمه عزیز بخاطر این مصاحبه پرفکت و منتقد دوست داشتنی انجمنون بخاطر پاسخ های نایسشون :aiwan_light_good2:

tromprat

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    489
    امتیاز واکنش
    22,078
    خسته نباشید میگم به فاطمه که زحمت مصاحبه ها رو میکشه و سوالات رو برای هر شخص تغییر میده تا کارش کپی نباشه
    و امیدوارم بهنام جان همیشه دست به قلم باشه و موفق
    خسته نباشید

sama_t

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    1,044
    امتیاز واکنش
    10,706
    قلمتون عاليه اقا بهنام..فاطمه جان...مرسى از مصاحبه قشنگت،،باارزوى خوشبختى،وموفقیت هاى روز افزون براى اقا بهنام...

برخی موضوعات مشابه

بالا