مصاحبه با kiarash70 نویسنده عزیز انجمن نگاه دانلود

FATEMEH_R

نویسنده انجمن
نویسنده انجمن
ارسالی ها
9,323
امتیاز واکنش
41,933
به نام خدا

سلام دوستان
Please, ورود or عضویت to view URLs content!
ای رو با نویسنده ی زحمتکش انجمن، آقای Kiarash70 انجام دادم و امیدوارم خوشتون بیاد.

آثارشون: یار سست وفا _ بازگشته از مرگ _ پریان ابدی (کارگروهی)

خودتونو به طور کامل معرفی کنید.
کیارش نجمی متولد 20 شهریور 1373-تهران و لیسانس مهندسی صنایع هستم .
استارت شما برای نویسندگی کی، کِی و کجا بوده؟
دوران دبیرستان، در مسابقات منطقه ای، یه موضوع مطرح شد و من شروع کردم به نوشتن داستانی در موردش. هر چند چندان حرفه ای نبود، ولی بنظرم جالب اومد و از اون زمان داستان های کوتاه می نوشتم و در زمینه نویسندگی تمرین می کردم.
برای نوشتن رمان یار سست وفا در چه زمینه هایی تحقیق کردین؟
1.بیماری و اختلال روانی(به خصوص "مازوخیسم" و "سادیسم")
2.قوانین اسلام مربوط به ازدواج و مشروعیت روابط زن و مرد
3.مسائل پزشکی و داروهای روانگردان و اعتیادآور
4.اختلال های شخصیتی و انواع اون

چرا برای خوانندگان رمان یارسست وفا محدودیت سنی قائل شدین؟
واقعیتش اوایل داستان، محدودیت سنی وجود نداشت؛ ولی با بررسی رمان در گروه نقد انجمن، به پیشنهاد یکی از منتقدین عزیز، محدودیت سنی برای خوانندگان قائل شدم. روند رمان یار سست وفا، با توجه به چند موضوعی بودن و کاراکترهاش و نشون دادن معضلات جامعه(به خصوص اواسط داستان)، یه مقدار تلخ و غمناک هست. سن نوجوانی سن حساسی هست و بهتره عجین با شادی و مثبت اندیشی باشه. به عنوان یک نویسنده، نمی خواستم با طرح مسائل گزنده، حتی برای یک درصد در ذهن مخاطب حساس ، بدبینی ایجاد کنم. این موضوع ابدا ربطی به مناسب بودن با نبودن محتوا نداره. اگر بخوام مثالی در این مورد بزنم؛ مثل عملیات مشتق و انتگرال در ریاضی هست؛که فرد در مقاطع پایین تر تحصیلی، با توجه به اطلاعات و دانش زمانی، کمتر موفق به درک مشتق و انتگرال می شه. رفته رفته با بالاتر رفتن سن و افزایش دانش و تجربه علمی، زمینه های درک مطالب بیشتر خواهد شد.
چرا رمان پریان ابدی نصفه مونده و چه تصمیمی براش دارین؟
از ابتدا و طرح ایده توسط بنده و مشورت با خانم مقصودی (ngn) و طرح ریزی برای چارچوب داستان و ساختارش،قرار بر مشترک نوشتن رمان بود. در چند بازه زمانی،یک سری مشکلات هم برای من و هم برای خانم مقصودی پیش اومد، که در تایپ رمان وقفه افتاد و کم کم منتفی شد. فعلا برنامه ای براش ندارم ولی ان شاءلله در آینده اگر عمری بود، ممکنه شخصا رمان رو ادامه بدم.
بر چه اساس تعداد راوی و زاویه دید در رمان هاتونو مشخص می کردین؟
بر اساس نوع داستان،تعداد شخصیت های اصلی ، تعداد موضوع های مطرح شده و در نهایت سلیقه شخصی
چطور می شه بین شخصیت های رمان تمایز ایجاد کرد؟
فکر می کنم اگر خالق هر رمان با هر موضوعی، سعی کنه خودش رو به عنوان شخصیت ها تصور کنه و موقع نوشتن ، خود رو در قالب شخصیت ها و با تفکر فکر اون ها ببینه، تفکیک شخصیت ها ساده تر بشه.
به نظرتون هر کدوم از رماناتون چه ویژگی منحصر به فردی دارند؟
فکر کنم دوستان بتونند بهتر نظر بدند! ولی از نظر خودم،
یارسست وفا: تشریح نسبتا کامل چند بیماری و اختلال روانشناختی
پریان ابدی: خلق شخصیت های نسبتا جدید تخیلی با شرایط منحصر بفرد
بازگشته از مرگ: متفاوت شروع شدن رمان و روند خاص و نیمه مجهول

کدوم رمانتون بیشترین حاشیه رو داشته؟چرا؟
رمان "یار سست وفا" تجربه عجیبی بود. چه در زمان تایپ و چه زمانی که بطور کامل منتشر شد و به فاصله دو روز، برای انجمن مشکل پیش اومد. در هر حال،از اونجایی که مسائل مطرح شده تقریبا جدید بود و از طرف دیگر، بهم پیوسته بودن مطالب مذکور، سوالات زیادی از طرف دوستان مطرح شد.(چه در صفحه پروفایل و چه در صفحه نقد رمان)
تا چه اندازه انتقادهایی که به رماناتون شده قبول دارین و ترتیب اثر دادین؟
در حد توان ، سعی کردم به سوالات جواب بدم و انتقادات منطقی رو در روند رمان، اثر بدم. ناگفته نماند که دوستان با نظرات و پیشنهادهاشون، من رو خیلی راهنمایی کردند. برخی مسائل بوده که با مطرح شدن توسط دوستان، توجه ام رو جلب می کرد، تا درموردش بیشتر توضیح بدم و روی منطقی تر کردنش، بیشتر کار کنم. تعداد محدودی از دوستان هم، خواه ناخواه از جنبه تعصبات افراطی و ذهنیت های نهادینه شده، وارد بحث می شدند و دلایل بنده، براشون قابل هضم نبود. در کل هیچ وقت و طبق هیچ معیاری، نمی شه همه نفرات رو راضی نگه داشت . یقینا رمان من هم خواننده های ثابت خودش رو داشت. خداروشکر با اتمام داستان، عمده نظراتی که دیدم، مثبت بود و شک و شبهه های موجود، برطرف شده بود.
نظرتون در مورد ژانر های اشتباه مثل کل کلی و همخونه ای و رواجشون چیه و چه جایگزینی براشون پیشنهاد می کنید؟
در کل فکر می کنم، داستان هایی که در قالب مسائل اجتماعی و با محتوای کل کلی و همخونه ای نوشته می شه، به سبب طرح مسائل غیرواقعی و ناهنجار، باعث ایجاد تفکر غلط و الگوبرداری نادرست، به خصوص در خوانندگان سنین حساس خواهد شد.خوشبختانه در انجمن نگاه، به خاطر کنترل هایی که در زمینه رمان نویسی صورت می گیره، آمار این گونه داستان ها به میزان قابل توجهی پایین اومده. خیلی خوب میشه اگر دوستان نویسنده، از جنبه واقعی، به مسائل پیرامون"ازدواج سپید" و یا همون"همخونه ای" بپردازند و در قالب رمان، عواقب این روابط رو نشون بدند تا فرهنگ سازی لازم ، حتی در سطح محدود مخاطبین برقرار بشه.
بزرگترین نگرانی شما به عنوان یک نویسنده چیه؟
از طریق داستانم،ناخواسته باعث یک تفکر غلط بشم. بعبارتی منظور من، با برداشت خواننده، همسو نباشه.
نظرتون در مورد در آمد زایی از طریق رمان های مجازی چیه؟
می تونه هم مثبت باشه هم منفی. ولی بهرحال چون رمان های مجازی فقط در قالب سایتهای معتبری مثل نگاه دانلود ارائه نمیشه و کنترل کمتری نسبت به ایده های طرح شده صورت می گیره، بنابراین جنبه منفی درآمدزایی از طریق رمان های مجازی، یه مقدار بیشتره و ممکنه به قیمت زیرسوال رفتن اصول اخلاقی تموم بشه.
از طرف دیگه، حتی اگر رمانی از همه جهات کامل و استاندارد باشه، شاید یک سری نفرات مشتاق به مطالعه ، توان مالی و یا تمایلی به خرید رمان از فضای مجازی رو نداشته باشند.

به نظرتون شایع ترین اشتباه اکثر نویسنده ها چیه؟
قرار ندادن الویت های رمان نویسی از جنبه برد-برد. متاسفانه گاها پیش میاد که برای ایجاد جذابیت بیشتر، سهوا یا عمدا، پا روی یک سری اصول گذاشته می شه و به دنبالش، تاثیر منفی بر ذهنیت مخاطبین
رمانی دارید که هنوز منتشر نکرده باشین؟
بله. اون هم مثل رمان "یارسست وفا" و "بازگشته از مرگ"، در خصوص یک بعد دیگه از مسائل روانشناسیه و فعلا در حال تایپه
به نظرتون چطور می شه به پیشرفت و ارتقای رمان ها کمک کرد؟
1.مطالعه بیشتر و تحقیق در مورد ایده های ذهنی
2.کمک گرفتن از دیگر نویسنده ها و نظرخواهی از خواننده ها
3.صبر پیشه کردن و پشتکار برای طرح یک داستان پسندیده
4.بررسی عوامل موفقیت رمان های قوی
5.تمرین کردن

تا چه حد به روانشناسی علاقه مند هستین؟ در این زمینه سر رشته ای هم دارید؟
به مسائل روانشناسی علاقه زیادی دارم و سعی می کنم در این زمینه مطالعه داشته باشم و اطلاعات کسب کنم؛ ولی فکر نکنم به اندازه یک روانشناس و فرد متخصص، در این زمینه، اطلاعات داشته باشم.
چطور با انجمن نگاه دانلود آشنا شدین؟
اسم یه رمان رو در فضای نت جستجو کردم و سایت نگاه دانلود رو ، در راس موارد یافت شده دیدم. بعد از اون در صفحه سایت، سرتیترهای مربوط به رمان های در حال تایپ و آیکون انجمن به چشمم خورد. عضو انجمن شدم و تصمیم گرفتم رمانی که تازه شروع کرده بودم رو در فضای انجمن ادامه بدم و واکنش افراد نسبت به داستان های روانشناسی رو بسنجم.(یار سست وفا)
اگر انتقاد یا پیشنهادی به تیم مدیریت دارین، بفرمایید.
در حال حاضر انتقاد یا پیشنهادی به نظرم نمیاد.
یه توصیه به نویسندگان تازه کار؟
دوستان عجله نکنید و با صبر و حوصله، بنویسید. هر چقدر کیفیت کار بالاتر بره ، بالطبع تعداد مخاطبین هم بالا خواهد رفت. یه نکته دیگه هم ، سعی کنید میزان ابتکار رو بالا ببرید و از ایده های کلیشه ای فاصله بگیرید.
حرف آخر...
از شما به خاطر زحماتی که در انجمن نگاه دانلود، به خصوص بخش کتاب می کشید، متشکرم.
برای شما و همه عزیزان، آرزوی سلامتی و موفقیت روزافزون دارم.

ممنون بابت وقتی که گذاشتین.

اینم لینک پروفایلشون
Please, ورود or عضویت to view URLs content!

• پیشنهادات
  • ghabkhatre

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    313
    امتیاز واکنش
    2,202
    مصاحبه خوبی بود
    رمان یار سست وفا واقعا رمانیه که خیلی خوب به بیماری و نتیجه اشتباهات شخصیتها پرداخته شده
    موفق باشید نویسنده عزیز:aiwan_lggight_blum:

مهربانوی ایرانی

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    6,382
    امتیاز واکنش
    14,551
    سلام،خدا قوت :aiwan_light_give_rose:
    مصاحبه ی خیلی خوبی بود،پرسش و پاسخ ها دقیق و کاربردی بود،از هر دو عزیز سپاسگزارم و براشون آرزوی مؤفقیت و پیروزی در تمام مراحل زندگیشون رو دارم.یا علی :aiwan_light_blum:ss:aiwan_light_blum:ss:aiwan_light_blum:ss

VèlGàrD

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    163
    امتیاز واکنش
    8,215
    داداش کار درست دمت گرم خیلی خفنی

mahaflaki

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    491
    امتیاز واکنش
    37,621
    قلمتون نویسا و اندیشه هاتون مانا :aiwan_lggight_blum:

Msz

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    661
    امتیاز واکنش
    32,681
    خسته نباشی به شما و یه خدا قوت به نویسنده عزیز کیارش جان که من یکی از پر وپا قرص ترین خواننده رمان های ایشون هستم قلم بسیار عالیشون باعث شده من ایشون وهرچی مربوط بهشون باشه دنبال کنم واینکه مصاحبه بجا و عالی بود هم پرسش هم پاسخ های خوب وصریح کیارش جان انشالله همیشه در هر زمینه موفق باشی قلمت ماندگار

*ROyA

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    3,052
    امتیاز واکنش
    25,600
    بسیار جوابهای منطقی و کاملا هوشمندانه ای ارائه کردین واقعا نویسنده خیلی خوبی مثل شما انقدر خوب پاسخدادن به این سوالات ازش انتظار میره و واقعا بهتون تبریک میگم بابت سواد بالا و قلم زیباتون خسته نباشید :)

Mohammadi.m

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    239
    امتیاز واکنش
    12,120
    مصاحبه خیلی خوبی بود...
    برات موفقیت روزافزون ارزومندم داداش کیارش:aiwan_lggight_blum:

آخرین ویرایش:

~پارسا تاجیک~

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    747
    امتیاز واکنش
    45,553
    خسته نباشی کیارش جان بسیار عالی و بی نقص.
    همچنان موفق و پاینده باشی:aiwan_lggight_blum:

a°y°n°a°z.ps

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    165
    امتیاز واکنش
    5,040
    مصاحبه خوبی بود.
    موفق باشید

برخی موضوعات مشابه

بالا