مصاحبه با elnaz D نویسنده عزیز انجمن نگاه دانلود

FATEMEH_R

نویسنده انجمن
نویسنده انجمن
ارسالی ها
9,323
امتیاز واکنش
41,933
به نام خدا

سلام دوستان
مصاحبه ای رو با نویسنده خوش برخورد انجمن خانم الناز دادخواه انجام دادم امیدوارم خوشتون بیاد

آثارشون: درنده تاریکی،دربطن شب،درانتهایی ترین نقطه شب،سکوت تلخ،دیدار،گرگ زاده،طرحی به رنگ خون

خودتونو به طور کامل معرفی کنید.
الناز دادخواه هستم 23 ساله از گیلان. متولد ۱۳۷۱/۱۱/۱۶
چی باعث شد نویسندگی رو انتخاب کنید؟
همیشه کتاب خوندن رو دوست داشتم یکی از بزرگترین سرگرمی های من از وقتی خوندن نوشتن یاد گرفتم رمان خوندن بود. همین شد که یه روز تصمیم گرفتم استعدادمو توی نوشتن محک بزنم.
اسم اولین رمانی که نوشتین چی بود ودرچه سنی نوشتین؟
داستانک های کوتاه و نصفه نیمه زیاد داشتم. اما اولین رمانی که وقت گذاشتم کامل کردم و توی فضای مجازی انتشار دادمش رمان دیدار بود که سال آخر دبیرستان نوشتم.
از بین رماناتون کدومو بیشتر دوست دارید؟چرا؟
از بین رمان هام در بطن شب رو از همه بیشتر دوست دارم چون بیشتر از سایر کتاب هام تونستم مخاطب هارو شوکه و غافلگیر کنم.
ایده رمان درنده تاریکی چطور به ذهنتون رسید وچی باعث شد اونو در سه جلد بنویسید؟
ایده درنده از یه خواب شروع شد. یه ایده سرگردونی که حتی نمیدونستم میخوام باهاش چیکار کنم ولی دلمو به دریا زدم ونوشتنشو شروع کردم. وقتی جلد اول تموم شد قرار بود تموم شده باقی بمونه ولی اونقدر ایده های جدید توی ذهنم زیاد بود که تصمیم گرفتم استارت جلد دومو بزنم و خواننده هارو غافلگیر کنم.
استقبال از رمان سه جلدیتون در حد انتظارتون بود؟
راستش نه خیلی خیلی بیشتر از حد انتظار من بود. زمانی که درنده رو شروع کردم دوره ای بود که تنها نویسنده تخیلی نشاط نویسنده هیچکسان و نویسنده رمان افسانه تیارانا بود و کسه دیگه ای این سبکی نمی نوشت و نمی خوند برای همین من ریسک بزرگی کردم و این سبک رو برای نوشتن انتخاب کردم. برای همین زمانی که دیدم زیر پست هام بالای 200 تا لایک میخوره واقعا متعجب شدم. همینطور تعداد دانلود های سه گانه به شدت منو متعجب کرد و اصلا انتظارشو نداشتم
چرا رمان طرحی به رنگ خون رو نصفه رها کردین؟
رمان طرحی به رنگ خون نیمه رها نشد. این رمان گروهی وبد و اواسط کار نویسنده دوم بخاطر یه سری مشکلات یه مدتی غیبش زد و منم بهش دسترسی نداشتم برای همین دیدم نمیتونم تنهایی ادامه بدمش و عادلانه نیست رمان رو تنها تموم کنم برای همین صبر کردم تا مشکلش برطرف بشه و برگرده. که به تازگی ایشون تونستن برگردن وبه زودی طرح خون ادامه پیدا می کنه.
رمان گروهی سخت تره یا انفرادی؟
رمان گروهی سخت تره چون اگه انفرادی باشی ایده و نوشته دست خودته میتونی هرجور دلت میخواد تغییرش بدی ولی توی گروهی باید به سلیقه نفر مقابل هم احترام بذاری و باهاش کنار بیای همینطور یکی کردن قلم ها سخته.
چراژانر رمانای گروهیتون با رمانای انفرادیتون فرق می کنه؟
رمان های گروهی رو اکثرا معمایی جنایی انتخاب میکنم ولی انفرادی رو تخیلی فانتزی چون گاهی وقتا برام هماهنگی توی نوشتن تخیلی سخت میشه. ولی جدیدا تاپیک رمان تخیلی رو به طور گروهی زدم و دارم تلاش می کنم بتونم خودمو توی این ژانر هم با دو نفره نوشتن هماهنگ کنم.
پایان تلخ می پسندین یا شیرین؟
نمی شه گفت کدومو دوست دارم.من پایانی رو می پسندم که مخاطبم نتونه حدس بزنه و مدام در طول رمان مشغول فکر باشه و حدس هاش غلط از آب در بیان. من پایانی رو می پسندم که مخاطبم رو غافلگیر کنه.
کدوم ژانر رو بیشتر می پسندین وبه نظرتون کدوم ژانر سخت تره؟
به شخصه ژانر ترسناک تخیلی فانتزی رو واقعا دوست دارم اما فکر میکنم عاشقانه یا اجتماعی نویسی سخت تره چون خودم استعداد چندانی تو این ژانرها ندارم.
رماناتون معمولا برای چه رده سنی مناسب هستند؟
از نظر خودم برای رده نوجوان و جوان. مثلا از 11 سال تا 26 سال. گرچه متوجه شدم مخاطب های بالای سی سال هم دارم که توی گروه های تلگرام برام پیغام میدن
دوست دارید کدوم رمانتون به چاپ برسه؟
اگه میتونستم چاپ کنم قطعا سه گانه درنده جزو محبوب ترین کتاب هامه و دلم میخواست یه روزی بتونم تو کتاب فروشی ببینمش.
از چه زمانی کار ترجمه رو شروع کردین؟
ترجمه رو از دبیرستان شروع کردم علاقه زیادی به فیلم ها و سریال های انگلیسی داشتم و کارمو با ترجمه سریال ها شروع کردم و زیرنویس توی سایت قرار می دادم.بعد از یه مدت به ترجمه کتاب علاقمند شدم و یه سری داستان کوتاه ترجمه کردم. الانم برای ترجمه یه کتاب با یه ناشر قرار داد بستم که تا چند ماه آینده زیر چاپ میره.
به جز دروغگویان کوچک ترجمه ی دیگه ای هم داشتین؟
بله به جز دروغگویان که فعلا بخاطر مشغله زیاد متوقفش کردم. یه ترجمه برای چاپ دارم و رمان محفل مخفی هم تا دو جلد ترجمه کردم چون نسخه های موجود توی اینترنت درست و دقیق نبودن.
دلنوشته وداستان کوتاه هم می نویسید؟
قبلا دلنوشته و داستان کوتاه برای روزنامه جام جم مینوشتم اما یه مدتی میشه که گذاشتم کنار داستان کوتاه رو هر از چند گاهی مینویسم.
در زمینه ی ادبیات کودکان هم فعالیتی داشتین؟
نه متاسفانه در زمینه کودکان شانس کار نداشتم.
از کدوم رمانای چاپی ومجازی خوشتون می یاد؟
رمان های چاپی خارجی مجموعه گرگ و میش و ایرانی کسی می آید. رمان های مجازی آدم و حوا و برزخ اما....
در نقد نگـاه دانلـود مهم ترین عاملی که بهش توجه می کنید چیه؟
برای نقد یه رمان اولین چیزی که برام مهمه بکار نرفتن الفاظ رکیک و حشو و گزاف گوییه که متاسفانه به تازگی زیاد شده تکراری نبودن موضوعات و تقلید نبودن بعد توصیف و شخصیت پردازی
نظرتون درمورد صحنه های+۱۸که در بسیاری از رمانای مجازی دیده می شه چیه؟
نشون دادن علاقه و محبت توی رمانزیباست ولی به شرطی که یه سری خط قرمز ها و محدودیت ها رعایت بشه. مخاطب های ما توی هر رده سنی هستن و از نظر من آزادانه پرداختن به این مطالب توی این رمان ها چندان جالب نیست.
مهم ترین عاملی که به نویسنده روحیه می ده چیه؟
تعداد مخاطب هایی که نظرشون رو به گوش نویسنده برسونن و انتقاد سازنده. یعنی واقعا عیب و ایرادهای رمان بدون تعارف و رک و راست گفته بشه.
چه کسی بیشتر ازهمه بهتون روحیه می ده؟
راهین دوست قدیمیم که تو فضای کتابخونه های مجازی باهاش آشنا شدم تو این مدت همیشه پشتم بود و کمکم کرد.
به نظرتون مهم ترین عامل ناکامی یک نویسنده چیه؟
مهمترین عامل ناکامی عدم وجود خلاقیت برای نوشتنه. حتی موضوعات تکراری هم با کمی چاشنی خلاقیت میتونن به یه رمان فوق العاده تبدیل بشن.
تاالان در نویسندگی به هرچیزی که می خواستین رسیدین؟
تقریبا میشه گفت آره. همیشه دوست داشتم نوشته هام مخاطب داشته باشه و بتونم بین مردم انتشارش بدم گرچه یکی از بزرگترین آرزوهام چاپ شدن رمان هام بود که فعلا مقدور نیست.
نظرتون در مورد بازنشستگی در نویسندگی چیه؟تابه حال بهش فکر کردین؟
آره هر زمانی که ایده های ذهنم برای نوشتن تموم بشن و دیگه خلاقیتی برای نوشتن نداشته باشم و به تکرار برسم قطعا قلم و نویسندگی رو کنار میذارم و از عرصه کنار میرم.
به نظرتون چطور می شه از تجربه نویسندگان استفاده کرد؟
به نظرم نویسنده های بزرگ باید از تجربیات تغییراتشون از اولین رمان تا آخرین رمان نکاتی رو که یاد گرفتن به کسایی که تازه کار و بی تجربه هستن یاد بدن. من اوایل کارم به خیلی از نوینسده های مجازی معروف مثل خانم فرشته و هما پیام دادم و کمک خواستم تا از تجربیاتشون بگن یا نکته ای یادم بدن ولی هیچکدوم پاسخی به پیام های من ندادن.
چی باعث شد برای نوشتن رماناتون انجمن نگاه دانلود رو انتخاب کنید؟
فضای صمیمی و دوست داشتنی مدیرای با صبر و حوصله که پاسخگوی تمام سوالات هستن. کاربرای خوب و نویسنده های خوب
انتظارتون از تیم مدیریت وخوانندگان رماناتون چیه؟
از تیم مدیریت برای حمایتشون و وقتی که صرف پیشرفت تک تک ماها می کنن ممنونم و از خواننده ها هم میخوام به نویسنده های تازه کار با نظراتشون کمک کنن.
بزرگ ترین آرزوتون به عنوان یک نویسنده چیه؟
دوتا آرزو دارم. یکی چاپ کتاب هام. یکی هم اینکه حرفی برای گفتن به مخاطبام توی کتاب داشته باشم و بتونم رضایتشون رو جلب کنم.
حرف آخر...
ممنونم از شما بخاطر مصاحبه. از مدیرای گل و دوست داشتنی. و ممنونم از همه مخاطبام که باعث شدن من به اینجایی که الان هستم برسم و این اعتماد به نفس و این موقعیت رو برای نوشتن به دست بیارم. همتونو دوست دارم.

ممنون بابت وقتی که گذاشتین

اینم لینک پروفایلشون

Please, ورود or عضویت to view URLs content!

برخی موضوعات مشابه

بالا