نقد رمان (نظر سنجی)

Unidentified

کاربر نگاه دانلود
کاربر نگاه دانلود
ارسالی ها
848
امتیاز واکنش
7,688
این ربطی به قانون گذاری و تعویض قوانین نداره نویسنده خودش باید اونقدر درک داشته باشه که بدونه چه زمانی باید تاپیک نقدش رو برگزار کنه و درخواست نقد داشته باشه... و اینکه من از این جمله متنفرم که میگن تازه اول داشتانه بعدا مشخص میشه خوب عزیز من نگو بیایم نقد وقتی میگیم اینجا مبهمه میگی بعدا معلوم میشه خوب نه حرف من شد نقد نه حرف شما شد یک پاسخ درست و حسابی...

• پیشنهادات
  • AEEN

مدیر بازنشسته
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    507
    امتیاز واکنش
    24,849
    متاسفانه من با نظر استارتر کاملا موافق نیستم !
    اگه قرار به نقد باشه ، شما میتونی تنها با یه پست هم رمان رو نقدکنی ..!
    همون طور که میشه برای یه داستان کوتاه 5 صفحه ای 10 صفحه نقد نوشت ، برای یه پست رمان هم حداقل 5خط نقد رو میشه نوشت !
    در واقع اینکه بگیم نویسنده از وسط رمان یا از شروع اصل ماجرا صفحه نقد بزنه ، برای زمانی خوبه که منتقد فقط بخواد در مورد ایده ، سیر رمان و شخصیت ها نظر بده !
    البته که اگه رمان حجم زیادی ازش گذشته باشه قضاوت درست تری میشه نسبت به عناصر داستان داشت ، اما این دلیلی نمیشه که بگیم با حجم کم نمیشه نقد کرد و صفحه نقد باید حتما از وسط رمان زده بشه و ...!
    به نظرم یه جمله رو هم میشه نقد کرد ، صرفا نیازی نیست 200 جمله داشته باشی . من قبول دارم که وقتی چیز زیادی از رمان نگذشته باشه ، منتقد ممکنه به پیش بینی در مورد اینده دست بزنه و خب نویسنده بگه فعلا وایسا تا داستان جلو بره...ولی همین حدس زدن ها و پیش بینی ها هم اتفاق بدی نیستن...ممکنه با همین حدس ها نویسنده ایده های بهتری برای پیشبرد رمانش به ذهنش بخوره ، ممکنه حتی متوجه بشه چه جاهایی از اینده رمانش برای خواننده لو رفته و اون باید چطور درستشون کنه و ...!
    +بله خب هر کی صفحه نقد میزنه باید تحمل نقد شنیدن هم داشته باشه...نویسنده ای که نقد پذیر نیست؛ تقریبا هرگز پیشرفت نمیکنه !

آخرین ویرایش:

mahshad.cham

کاربر اخراجی
    ارسالی ها
    90
    امتیاز واکنش
    1,452
    من که خودم به شخصه می ترسم رمان ها رو نقد کنم
    یه دو و سه باری نقد کردم دیدم نخیر ، خیلی ها روی بی منطقی رو کم کردن
    من اصلا درمورد موضوع رمان نظر ندادم دارم میگم از لحاظ نگارشی مشکل داره ، سه چهار نفری ریختن سرم که تو میگی رمان ما بده ، فلانه ، بهمانه
    یکی نیست بهشون بگه نویسنده ی عزیز همیشه که نباید پیام " عالیه " "محشره" " افرین به قلمت " توی پروفایلت باشه
    بیشتر نویسنده ها میگن لحن نقدت تند بود ! ههه خواهر من برادر من شمایی که معتقدی لحن منتقد تنده تا حالا منتقدهای کتب چاپی رو دیدی ؟
    والا من یه بار جرئت کردم برم پیش یه منتقد (تازه آشنای نزدیک هم بود) می دونین چی گفت ؟
    گفت حیف اون جوهری که روی این کاغذ مرغوب ریختی !
    دروغ نگم تا مرز گریه شدن هم رفتم ولی چیکار می تونستم بکنم ؟ چی جوابش و میدادم ؟
    توی دنیای واقعی ای که داریم زندگی می کنیم حرف منتقد محترمه ، بیشتر اوقات نویسنده ها اعتراضی ندارن
    ولی اینجا چی ؟
    یه قسمت وجود داره به نام گفتگوی شخصی ... تا به غلط کردن نندازنت دست بردار نیستن
    خدایی دلم از این موضوع خیلی پر بود
    لطفا لطفا به حرمت همون قلمی که توی دستتونه ، نقد پذیر باشین !

Behnam_Rastaghi

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    747
    امتیاز واکنش
    16,563
    سلام
    منم با آیین موافقم،برای نقد رمان خوندن یه پست نصفه و نیمه هم میتونه کافی باشه،اینکه شما یه حدسی راجبه رمان میزنید و نویسنده میگه بعدا معلوم میشه که درست هست یا نه و ابهامات بعدا روشن میشن این دلیل بر نقدناپذیریش نیست،نقدناپذیر بودن به شخصی میگن که اصرار به این داره که نوشته هاش هیچ ایرادی ندارن و به قول آیین هیچ وقتم پیشرفت نمیکنه و چشماش کوره!
    در اصل موقع نقد باید به نحوه ی نگارش و سیر معقول رمان اشاره بشه نه ابهامات چون هر رمانی در ابتدا با ابهام آغاز میشه،ولی رمان هایی هستن که مفهوم به طور واضع بیان نمیشه یعنی مثلا صحنه ی درگیری یک شخص با یک شخص دیگه بسیار نامفهوم وبا خوندنش هیچی نمیفهمیم این موضوع توی سیستم استدلال رمان تاثیر میزاره و لطمه میزنه اونجاست که منتقد باید وارد عمل بشه و تذکر بده بازم ممنون از این تاپیک هرچند نویسنده هایی که نقد پذیر نیستن هم کم نیستن بنظرم رو ذهنیت هاشون بهتره تجدید نظر کنن

Ay Çocuğu

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    4,039
    امتیاز واکنش
    28,649
    بعضیا یه جوری انتقاد می کنن که آدم از نوشتن ادامه رمان دلسرد میشه...اگه انتقاد هامون رو به شیوه دوستانه بیان کنیم خیلی بهتره

he.s

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    2,495
    امتیاز واکنش
    10,204
    چرا!!!
    به نظرم کسی که نقد پذیر نیست هی نگه نقد کنید بعد که نقد میکنی بشه دشمن خونیت
    خب عزیز من!مریضی مگه؟!ظرفیت نقد نداری صفحه نقد نزن!حالا اون هیچی هی نگو بیاین نقدر کنید
    قربون قد و بالات بشم

*ASIL*

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    516
    امتیاز واکنش
    22,890
    خب ... به نظر من وقتی منتقد می بینه که رمان هنوز اولشه و پیچیدگی داره می تونه به مسائلی مثل قلم نویسنده ، اسم رمان و ... اشاره کنه ، نه به بعضی چیزا که بعدا مشخص می شن.
    ‏.
    خدایی من که از نقد زده شدم! برای طرف دو صفحه نقد میذارم جواب نمیده اخرم حتی غلط املایی ها رو درست نمی کنه:(
    ‏.
    بعضی نویسنده ها نقد پذیر نیستن و ناراحت میشن با هر نقد. ولی بعضی منتقدام بدجور نقد میکنن و فقط به نکات منفی اشاره میکنن.
    این نظر من بود دوستان=_=
    :campe45on2:

فاطمه میرشفیعی

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    968
    امتیاز واکنش
    5,665
    به نظر من نقد یعنی اینکه منتقد نکات منفی نوشته شمارو بهتون بگه در واقع کسی که داره نقد میکنه بزرگ ترین کمک رو به نویسنده میکنه
    حرفت رو قبول دارم اما به چشم دیدم کسایی رو که حتی وقتب با قربونت برم نقد میکنی از نقدت ناراحت میشن
    در واقع ماها یاد نگرفتیم انتقاد پذیر باشیم به جای اینکه ممنون باشیم و دنبال اشتباهاتمون رو بگیریم تا عالی تر بنویسیم تازه از طرف هم طلبکار میشیم که لحنت توپ بود و چرا گفتی اوجای رمان من فلانه و من میدونم که نوشتمو....
    ما حتی خوده من منظورم به شخص خاصی نیست اونقدر که از دیگران توقع داریم از خودمون توقع نداریم دوست داریم نظر مثبت بشنویم ولی اگه نشنیدیم خودمون رو مقصر نمیبینیم بلکه منتقد رو مقصر میبینیم

ELIFA

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    536
    امتیاز واکنش
    19,053
    خب زمانی بزارن که از نصف بیشتر شه

برخی موضوعات مشابه

بالا