چگونه رمان پلیسی بنویسیم؟

دوست دارید بیشتر به چه بحثی پرداخته بشه؟

• نقد و بررسی رمان های ژانر پلیسی

رای: 17 34.7%
  • مباحث آموزشی

رای: 36 73.5%
  • معرفی رمان های موفق پلیسی

رای: 21 42.9%

• مجموع رای دهندگان
    49

شقایق بانو

کاربر نگاه دانلود
کاربر نگاه دانلود
ارسالی ها
15
امتیاز واکنش
114
دقیقا منم همین مسئله رو میگم...چون من پدر دوستم سرهنگ هستن و وقتی از دوستم پرسیدم که آیا همچین چیزی ممکنه گفتش نه و خانوما بیشتر تو بخش اداری هستن و از این حرکتای اکشن نمیرن:campe45on2: . و همینطور از مشاور تحصیلیم برای اطلاعات بیشترتش میپرسیدم که شرایط دانشگاه نظامی به چه صورت هست ایشون هم این قضیه رو تکذیب کرد و به کل شغل نظامی رو مناسب خانوم نمیدید.البته این یه امر سلیقه ای هست در کل!واقعا جای تاسف داره که ما الان تو خیلی رمانهای حتی پرطرفدار میبینیم این قضیه رو و روز به روز هم بیشتر میشه و به قول شما هیچکدوم هم قبول نمیکنن این اشتباه رو.در پایان خیلی ممنون از جواب کاملتون
:aiwan_light_blumf:
قلمتون سبز و پایدار

• پیشنهادات
  • Raha2681

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    220
    امتیاز واکنش
    6,073
    بسمه تعالی​
    سلام. میخواستم در سخن دوستان اضافه کنم که امکان داره که پسر یا دختری که تقریبا سن 27 تا 30 رو داشته باشه درجه سرگردی یا سروانی داشته باشه(که البته کمه) و فقط در صورتی اتفاق می افته که فرد تحصیلات دانشگاهی در رشته های «روانشناسی شخصیت، مهندسی کامپیوتر دارای دکتری ، عکاسی حرفه ایی ، گرافیک،علوم آزمایشگاهی » کسانی که در دانشکده نظامی تحصیل نکردن ولی دانشگاه رفتنه باشن مرتبط با مدرک تحصیلیشون درجه میگیرن. کسانی که رشته تحصیلی شون مهندسی کامپیوتر باشه در پلیس فتا و اگر روانشناسی باشه به عنوان مشاور های قضایی و … در پلیس ناجا و رشته های گرافیک بدلیل اینکه کار با نرم افزار فتشاپ رو بلدن و می تونن در تشخیص هویت کمک کنن در پلیس فتا و بخش تشخیص هویت استخدام میشن و عکاس ها هم برای عکس برداری از صحنه جرم و عکاس های جنایی استخدام میشن و همینطور کسانی که علوم آزمایشگاهی خوندن برای آزمایش کردن چیز هایی که توی صحنه جرم پیدا میشه مثل(لکه های خون و اثر انگشت و…) اینجوری ممکنه درجه بگیرن.
    درحدی که اطلاع داشتم گفتم.این هارو از پدر دوستم که نظامی هست پرسیدم چون خیلی دوست دارم که یک پلیس باشم و به کشورم خدمت کنم.

آخرین ویرایش:

Fatemeh-D

نویسنده انجمن
    نویسنده انجمن
    ارسالی ها
    1,624
    امتیاز واکنش
    60,983
    امکان این که یک خانوم به درجه سرهنگی برسه هست. اما از اونجایی که پذیرش نیروی خانوم بعد از سال هشتاد انجام شد، هنوز بانوان زیادی به این درجه نرسیدن و تعدادشون معدوده. بعدشم من تو یه مصاحبه با یه خانوم پلیسی خوندم که خانومای بالای بیست و چهار سال رو به عنوان پلیس نمی پذیرند. پس کسی ننویسه یارو بعد اتمام تحصیلش تو بیست و پنج شیش سالگیش رفت پلیس شد.

Raha2681

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    220
    امتیاز واکنش
    6,073

«n-i-y-a»

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    1,909
    امتیاز واکنش
    53,694
    سلام
    من یه جایی توی همین انجمن (توی رمان ها نبود) دیدم که نوشته بود بر اساس مدرکشون می پذیرن
    یعنی 18 تا 21 حتما باید دیپلم داشته باشن
    یا کسی که بیست و هشت سال داره حتما حتما برای پذیرشش باید فوق لیسانس یا لیسانس داشته باشه

Raha2681

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    220
    امتیاز واکنش
    6,073

ریحانه سادات

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    152
    امتیاز واکنش
    1,108

نگار 1373

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    365
    امتیاز واکنش
    15,770
    سلام دوستان، امیدوارم حالتون خوب و روزتون خوش باشه.

با هم نگاهی می اندازیم به یکی از رسته های محبوب نیروی انتظامی، یعنی نوپو.

یه توضیح مختصر از وظایفشون از ویکی پدیا:
    مأموریت واحد نوپو، در رهایی گروگان و مقابله با عملیات‌های تروریستی خلاصه می‌شود و مأموران این واحد برای آمادگی هرچه بیشتر، آموزش‌های ویژه‌ای شامل چترریزی، تیراندازی، پرش از ساختمان، راپل، غواصی، سکان داری، پرواز با پاراگلایدر و همچنین دوره‌هایی موسوم به آبی و خاکی را پشت سر می‌گذارند.

اینجا یه نکته مهمه، اونم اینه که دقت کنیم نوپو وظایفش مشخصه و تو هر عملیاتی قرار نیست شرکت داشته باشه. پس حضور نوپو تو داستان با اما و اگر مواجه میشه که اگه دقت نکنید، ممکنه به داستان پلیسی شما ایراد گرفته بشه.

در مورد یگان ویژه هم حتما چیزایی شنیدید. یگان ویژه زیر مجموعه نوپو به حساب میاد (والا خودمم اینو همیشه گیج میشم، چون هر جا یه چیزی نوشته. یه جا همون خوندنش، جای دیگه میگن نه! زیر مجموعه محسوب میشه! اگه شما چیزای بیشتری میدونید خوشحال میشیم که اینجا بگید) اما چیزی که مطمئنم اینه که وقتی شما میخواید با کنکور دادن و انتخاب رشته وارد یگان ویژه بشید (آقایان)، حتما باید دیپلم داشته باشید و بعد از فارغ التحصیل شدن، درجه دار هستید نه افسر. بعد از عملیاتا و تایید فرمانده ها و غیره، بعضی از افراد شایسته جزو واحد نوپو میشن و به قول معروف درجه ی افسری میگیرن.
    شرایط سختی هم برای یگان ویژه شدن هست که از جمله قد بالا ی 170 و 175 سانت (به جز موارد خاص از جمله خانواده شهید و جانباز)، نیروی بدنی بالا، سلامتی کامل جسمی و...

نوشتن داستان از این واحد پلیس خیلی نیازمند اطلاعاته و واقعا هم نوشتنش کار هر کسی نیست. مثلا من یه مورد دیدم نویسنده شخص رو اولش با پوشش افراد نوپو نشون داده بود (بماند که وظایفشون هم اصلا چیز دیگه ای گفته بود!) بعد شخص بعد از انجام ماموریت یهو شده بود پلیس بخش مبارزه با مواد. :| واقعا جا داره سرم رو بکوبم به بالش. :/

اطلاعات من هم در این زمینه خیلی زیاد نیست و اگه اطلاعات بیشتری دارید (تاکید شدید دارم که مطمئنم باشید اطلاعاتتون درست باشه) در اینجا بگید.
    روزتون خوش

آخرین ویرایش:

نگار 1373

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    365
    امتیاز واکنش
    15,770
    این قسمت:
    چه اسلحه ای بدم دست پلیس بنده خدا؟!:NewNegah (1):

سلام عزیزان حالتون چطوره؟
    میریم با یه پست جدید آموزشی.
    برای نویسنده های رمان گاها پیش میاد که میخوان توی رمان پلیسی جناییشون، نام سلاح رو ببرن یا بگن که شخص از چه تفنگی استفاده میکنه.
    ما اینجا با شخص خلافکار کار نداریم چون خلافکار داستان ماشالا پول و پله زیاد داره، میپره میره از مرز سفارش میده یه خوشگلشو واسش میارن:campe45on2:

خخخ این مشکلی نیست ولی خداییش واسه اسلحه ی خلافکار هم اغراق نکنید چون هر سلاحی به درد نمیخوره. همینجا به صورت گذرا توصیه میکنم اگه خواستید نام ببرید، اسلحه کمری گلاک 17 و گلاک 19 دو اسلحه ی محبوب اتریشی ساخت شرکت گلاکه که هم پلیمریه، هم سبک، هم قوی، هم کوچیک.
    (داخل پرانتز میگم، سلاحای پلیمری در حال زیاد شدنن چون به علت استفاده از پلیمر تو اجزای بدنه شون، جاهایی مثل گیت های فرودگاه نمیتونن شناساییش کنن چون فلزی نیستن، در عین حال کلی از وزن سلاح کم میشه و محکم هم هست).

حالا میرسیم به اینکه: دست پلیس ایران چه اسلحه ای میشه داد؟

بسته به رسته ی پلیس های نیرو انتظامی شکل سلاح فرق میکنه. حتی این مسئله در سپاه و ارتش هم هست و ممکنه هر دو رسته از یه اسلحه استفاده نکنن.

مشهور ترین سلاح مورد استفاده، اسلحه کمری کلت 1911 هستش که قبلا راجع بش توضیح دادم.
    دومین سلاح، اسلحه کمری برتا M9 هستش که رقیب مسلم 1911 محسوب میشه. منتها دو کیلو وزنشه و یه مقدار از 1911 سنگین تره که اینجا کم میاره.
    (تاکید میکنم اسمی از کلت گازی نبرید، این سلاح آموزشیه و نهایتا برای دفاع شخصی استفاده میشه پس برای پلیس کاربرد نداره)
    بعدی، اسلحه کمری زعاف هستش. ساخت ایران و کپی از اسلحه ی سوییسی زیگ زاور.
    قدرت کم و خطای زیاد، اصلا سلاح محبوبی نیست.
    (میشه از این سلاح توی داستان وقتی نام ببرید که میخواید شخص از دست سلاحش عصبانی بشه و از عدم دقتش تو تیراندازی شکوه کنه).
    سلاح بعدی که سلاح سازمانی سپاه و بسیج شناخته میشه، برونینگ 1911 هستش. با کلت 1911 یه سری فرقای کوچیک داره (ظاهری) ولی اینکه نیرو انتظامی ازش استفاده کنه رو نشنیدم.

یه اسلحه هم ایران طراحی کرد به اسم کاوه 17 که از روی مهندسی معکوس اسلحه گلاک 17 تروریستایی که شهید مصطفی احمدی روشن رو ترور کردن ساخته شد که من ندیدم کسی بگه وارد خط تولید شده یا استفاده میشه.

سلاح بعدی اسلحه زیگ زاور P-226 هستش که خیلی ازش نمیدونم. فکر کنم این همونیه که زعاف رو از روش کپی کردن.

مدلای دیگه هم زیاده ولی اینا مشهور تریناشون به حساب میان.
    رولور های قدیمی هم که 6 فشنگی بودن برمیگرده به زمان کاراگاه علوی:campe45on2: مگه اینکه شخص بخواد یه اسلحه ی جمع و جور با خودش حمل کنه که سر و صداش زیاده.

پستای بعدی درباره سلاحای دیگه هم صحبت می کنیم ان شاء الله.
    روزتون بخیر

برخی موضوعات مشابه

بالا