چگونه رمان پلیسی بنویسیم؟

دوست دارید بیشتر به چه بحثی پرداخته بشه؟

• نقد و بررسی رمان های ژانر پلیسی

رای: 17 34.7%
  • مباحث آموزشی

رای: 36 73.5%
  • معرفی رمان های موفق پلیسی

رای: 21 42.9%

• مجموع رای دهندگان
    49

Fatemeh-D

نویسنده انجمن
نویسنده انجمن
ارسالی ها
1,624
امتیاز واکنش
60,983
[HIDE-THANKS]
در چشم من طلوع کن
اسم رمان معرف یه رمان عاشقانه است و اثری از پلیسی توش دیده نمی شه. اسم از آخرین کلمات رمان گرفته شده و برای همین، به نظرم نویسنده از لحاظ حرفه ای اتخاب موفقی نداشته. چراکه نویسنده می تونست اسمی انتخاب کنه که ژانر پلیسی رو هم تحت پوشش بگیره. رمان راجع به زن متأهلیه که همراه پسر شش ماهه اش با اتوبوس به سفر می ره. در اتوبوس هوازده می شه و تو حال خودش نبوده که اتوبوس توقف می کنه. چند تا پلیس می ریزن تو و شروع به بازرسی می کنن. (به مناسبت هفته مبارزه با مواد مخـ ـدر) یکی از بازرسای زن با دیدن حال و روز خراب غزاله بهش مشکوک می شه و با خودش اونو می بره. اما این تازه اول ماجراست... بقیه رو خودتون بخونید.
این رمان پلیسی مال یه مدت کوتاه بعد از جنگه. به طور دقیق به تاریخ اشاره نشده اما از اون جایی که شخصیت مرد رمان که سی سالشه در جنگ شرکت کرده، همه چیز مشخص می شه. ایده رمان نابه. کمتر رمانی مشابه این دیدم. و همین من رو بیشتر از هرچیزی به اون علاقه مند می کنه. این رمان دلنشین، با ژانر پلیسی و عاشقانه نوشته شده و نویسنده از هر دو موضوع به خوبی بر اومده. از اون جایی که تاریخ وقوع داستان مال بعد از دوران جنگه، می شه اوضاع مذهبی رو حدس زد. (اون موقع ها که تهاجم فرهنگی این قدر گسترده نبود!)
منطق توی رمان حکم فرمایی می کرد. هیچ اتفاقی بدون دلیل نیفتاده و نویسنده ابداً در هپروت و خیال سیر نمی کرده. سیر این رمان سیصد و خورده ای صفحه خیلی عالی و مناسبه و آدمو به همراهی مجبور می کنه. البته هر چند یه جاهایی سیر رمان کند شد، اما نویسنده به خوبی می تونه خواننده رو غافلگیر کنه. نثر رمان محاووره ای ادبی بود و از زاویه دانای کل روایت می شد. و همین آدمو به وجو میاورد.
خلاصه هرچی از خوبی این رمان بگم کم گفتم. زیادی عالی و دلنشینه. شاید بعد از رمان تا تلاقی خطوط موازی به این رمان علاقه داشته باشم و به همتون پیشنهاد می کنم.

[/HIDE-THANKS]

• پیشنهادات
  • he.s

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    2,495
    امتیاز واکنش
    10,204
    سلام میشه بیشتر درباره سازمانی که تو قسمت اول حرفات گفتی اطلاعات بیشتری بدی و اینکه منبعی که این اطلاعات و ازش به دست آوردی موثقه یا نه و اگه منبعت سایت یا کتاب یا مجله و یا مصاحبه ای هست میشه معرفی کنی بهم
    ممنون میشم

me_myself

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    1,122
    امتیاز واکنش
    6,836
    [HIDE-THANKS]
    سازمان رو یه همون نام وزارت اطلاعات بشناسی بهتره، منبع قابل اطمینانه و معمولا این نوع اطلاعات روی اینترنت و مجلات عمومی نمی رن باید حضورا با کسی ملاقات داشته باشی! معمولا این نوع اطلاعات اگه وارد اینترنت بشن در کمتر از ۱۰ دقیقه از بین می رن و اون فرد هم مواخذه میشه! ولی ی سری کتابا هست من خوندمشون تا رمانمو اصلاح کنم ولی کسی اونارو برام اوورده بود و بردشون و من یادم نمی اد نویسنده هاشون کیا بودن، ولی میدونم زیر نظر دایره جنایی و وزارت نوشته شده بود. یکیشون خیلی معروف بود درباره ی سه تا دختر بود که از بدو تولد برای کار خاصی اموزش دیده بودن و با روانشناسی های خاص اونارو تبدیل به ماشین کشتار کرده بودن! داستان جالبی بود، اگه دوباره کتابا بع دستن رسید حتما می خونمش و اگه اسمی ازشون پیدا کردم حتما بهتون خبر می دم،ولی مطمعن باشید همه ی این کتابا، فقط ۳۰درصد واقعیت و کمی از اطلاعات رو میدن و معجزه ی واقعی سربسته می مونه :) امیدوارم چیزی ک گفتم بدردتون بخوره :)[/HIDE-THANKS]

he.s

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    2,495
    امتیاز واکنش
    10,204
    مرسی از توضیحاتت
    آره درباره سازمان اطلاعات،اطلاعات دارم اما درباره همچین چیزی توش نمیدونستم چون اونجا تا جایی که من خوندم فقط مرد میپذره
    من یه ایده تو ذهنم داشتم در همین مورد البته سازمان من درآوردی من زیر نظر پلیس بود
    وقتی نظرت و خوندم واقعا شوکه شدم که همچین چیزی هم وجود داره و خواستم که حالا هست داستانم و به صورت واقعی و قابل باور تر دربیارم تا یه سازمان از خودساخته اما خب هیچ اطلاعاتی دربارش ندارم و با سرچ تو اینترنت هم چیزی عایدم نشده و گفتم شاید بتونی اطلاعات بیشتری بهم بده
    پس اگه ممکنه اگه اسم کتاب ها رو پیدا کردی بهم بگو واقعا ممنونت میشم

نگار 1373

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    365
    امتیاز واکنش
    15,770

پیشنهاد می کنم در مورد سربازان گمنام امام زمان هم مطالعات داشته باشی.
    خصوصیات جالبی دارن و مطالعه در این باره خالی از لطف نیست :)

نگار 1373

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    365
    امتیاز واکنش
    15,770

آهان، اگه این جور موردی باشه، پلیس برای به دام انداختن مجرم ممکنه از اون شخص به عنوان تله استفاده کنه. البته تله که میگم، جوری باشه که جون شخص هم به خطر نیفته.
    چیزی که میگی شدنی هست ولی با رعایت قوانین خاص.

he.s

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    2,495
    امتیاز واکنش
    10,204
    واقعا؟من فکر میکردم سربازان گمنام امام زمان کسانی هستند که در سازمان اطلاعات کار میکنن البته به تناقض رسیده بودم ک چطور خانم توشون هست چون سازمان اطلاعات فقط آقا میپذیره
    باشه واقعا ممنونم ازت

Fatemeh-D

نویسنده انجمن
    نویسنده انجمن
    ارسالی ها
    1,624
    امتیاز واکنش
    60,983
    [HIDE-THANKS]
    سرگرد راتین
    سرگر راتین رمانیه که در زمان خودش خیلی طرفدار داشت. و واقعاً به نظر من شایستگی این رو داره که بهش بگیم رمان پلیسی. سرگرد راتین داستان برهه ای از زندگی یه سرگرد دایره جنایی به اسم راتین مهرپروره. داستان از پرونده قتل زوجی شروع می شه که شب عروسی بعد از خوندن خطبه عقدشون وقتی همه اونا رو تنها می ذارن، می میرن. و این پرونده دست سرگرد راتین میفته. چندین پرونده اینچنینی بیان می شه تا بالأخره به پرونده ای می رسه که گذشته راتین رو به طور وحشتناکی درگیر کرده و اتفاقات وحشتناکی براش افتاده. برای اون و خانواده ش. و در طی اون مأموریت با پلیس زنی آشنا می شه و الباقی...
    در مورد ایده رمان باید بگم که کلیشه هم توش بود و هم نبود. از وجود کلیشه می شه به صیغه کردن خانم پلیسه و آقا پلیسه در بخشی از رمان اشاره کرد. البته این پیشنهاد خود خانم پلیسه بوده و نه مافوقشون! حالا به دلایلی! و همین باعث می شه از اون کلیشه بودن یه کوچولو در بیاد. مأموریت های مختلفی که به پست راتین می خوره جدید و نو هستش و توی کمتر رمانی دیدم.
    سیر رمان به نظرم عالی بود. هر لحظه باید منتظر یه غافلگیری می بودم. تو هر پرونده کسایی قاتل معرفی می شدن که اصلاً انتظارش رو نداشتم. و یا آخرین پرونده واقعاً عالی پیش رفت. اتفاقات جدید و نو بودن (و البته ممکنه بعدها از این رمان کپی شده باشه) و هر بار با یه غافلگیری خواننده مشتاق به ادامه دادن رمان می شد.
    در مورد شخصیت پردازی، به نظرم کمی کلییشه ای بود. شخصیت هامین مثل تمام رمان ها نزدیک ترین فرد به شخصیت اصلی بود و البته خیلی شیطون و بذله گو. مثل تمام رمان ها راتین اسباب خنده و شوخی اون بود. راتین هم مانند بیشتر رمان های پلیسی فردی جدی و پایبند به وظیفه اش بود که البته تنهایی رو ترجیه می داد. از نکات مثبت اون پایبندیش به دین و ایمانش بود. به نامحرم نگاه نمی کرد و از تماس با نامحرم پرهیز می کرد. هرچند این کلیشه در برخورد با عشقش خیلی خیلی نرم می شد و از پوسته جدیش بیرون می اومد. دوز خشونت این شخصیت خیلی بالا بود و گاهی در صورت عصبانیت مجرما رو شکنجه می کرد و این مورد برام علامت سؤال بود. مگه می شه که پلیس بتونه متهم رو شکنجه بده؟ شخصیت خانم یه پلیس موقر، و در انجام وظیفه جدی و کاربلد بود. اهل زیاد حرف زدن هم نبود و گاهی از شوخی ها و شیطنتای هامین چشاش از کاسه بیرون می زد. در کل شخصیت پردازی خوب بود. کلیشه داشت ولی در جزئیات تفاوتایی می شد دید. (هرچند من با توجه به قدمتش که از فروردین 92 اومده نمی تونم بگم این رمان کلیشه ایه یا رمانای بعد از این با تقلید از این رمان کلیشه رو ساختن!)
    در ژانر پلیسی نوشته شده بود و خیلی کم به عاشقانه پرداخته شده بود. بنابراین باید به خواننده ها بگم ماجرای عشقی زیادی در این رمان نخواهید خوند. پس اگر رمان پلیسی عاشقانه می خواید دلتون رو برای این رمان صابون نزنید. یکی از نکات منفی که به چشمم اومد، شیطنت بیش از حد هامین بود. به طوری که یه بار سایت ناجا رو هک کرد و درجه ها رو در سیستم به کلی تغییر داد! خودش و راتین رو کرد سرتیپ! و این.... نمی دونم چی باید بگم!
    رمان از دو زاویه دید اول شخص و سوم شخص بیان می شد و نویسنده به خوبی می دونست از این زوایای دید کجا استفاده کنه. به عبارت دیگه از این زوایای دید بیشترین بهره رو بـرده بود و البته، پی در پی و به طور آزار دهنده چینج نمی شد. یکی دیگه از خوبی های رمان نثر محوره ای اون بود که باعث می شد خواننده به راحتی با رمان ارتباط پیدا کنه.
    کمتر رمان پلیسی خوبی مثل این خوندم. ضعف هایی داره ولی زیباست و جذابیت کافی رو داره. خیلیا این رمان رو خوندن. چون تو برنامه های رمان که اسمی ازشون نمی برم موجود بوده. اما اگر نخوندین بهتون پیشنهاد می کنم.

[/HIDE-THANKS]

نگار 1373

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    365
    امتیاز واکنش
    15,770

ممنون از نقد زیبات فاطمه جان ؛)
    در مورد شکنجه گفته بودی، شکنجه می دن موقع بازجویی؟
    خب... میترسم یه چیزایی بنویسم فردا بیان گونی بکشن رو سرم ببرنم 25r30wi
    ولی آره شکنجه در بعضی موارد به کار میبرن.
    اینو فقط در حد حرف شنیدم ولی تایید صد در صدش نمیکنم.
    ما که نمیایم مجرم رو نازی کنیم بگیم اوخی، عمویی، اعتراف میکنی چند تا ادم رو کشتی؟ نمیکنی؟ ای جان دلش نمیخواد چیزی بگه:campe45on2:

نتیجتا باید اجبار و زوری هم در کار باشه مثلا در حد سیلی و اینا :campe45on2: ولی اینکه تا چه حد شکنجه رو بیشتر کنن رو نمیدونم. البته با ساواک که طرف نیستیم، نیرو انتظامی به اون شدت و وحشیانه گری ساواک کار نمیکنه.

البته در پرانتز بگم که یه بار یه نظامی برام تعریف کرد که یه نفر رو شکنجه کرده. خیلی در لفافه گفت و اینکه چه رسته ای داشت بماند، ولی اینم مهمه که شخص مقابلشون کی باشه. مثلا برخورد با یه داعشی اسیر شده با برخورد با یه دزد یا یه جاسوس و یا حتی با یه متهم مشکوک به قتل خیلی فرق داره.

آهان جا داره اینجام بگم بازجویی با بازپرسی فرق داره :D بعدا اگه عمری باقی بود ازش مطلب میفرستم.

آخرین ویرایش:

Fatemeh-D

نویسنده انجمن
    نویسنده انجمن
    ارسالی ها
    1,624
    امتیاز واکنش
    60,983

برخی موضوعات مشابه

بالا