نقد رمان معرفی و نقدر رمان فرمانروای جنگلی (جلد اول مجموعه سرزمین زمرد)| elahe-mohammadi کاربر انجمن نگاه دانلود

الهه.م

.
کاربر نگاه دانلود
ارسالی ها
816
امتیاز واکنش
61,009
« بسم الله الرحمن الرحیم »

نام رمان: فرمانروای جنگلی (فصل اول مجموعه سرزمین زمرد)
نویسنده: الهه.م (محمدی)elahe-mohammadiکاربر انجمن نگاه دانلود
ژانر: تخیلی ــ عاشقانه
ناظر رمان: @*یـگـانـه*
خلاصه: در اعماق جنگل زورون (Zoron) انسانی لطیف تر از برگ گل، میان لشکری انبوه از درنده ها زندگی می‌کند. با رسیدن خبر کوچ درنده های کوهستانی به جنوب، فرمانروای جنگل برای حفظ قلمرواش، به پا می‌خیزد. رزالین و جنگل و ببرهای اصیل متحدش، در مقابل دورگه های بیرحم و درنده های کوهستانی ایستادگی می‌کنند تا اینکه رزالین مجبور می‌شود برای حفظ قلمرو اش تصمیم بزرگی بگیرد؛ درحالیکه اتفاقی بین آلفا ها، تصمیم او را تحت الشعاع قرار می‌دهد....

277146_frmanrua-gnl.jpg

لینک رمان:
Please, ورود or عضویت to view URLs content!

آخرین ویرایش:
  • پیشنهادات
  • Dictator

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    586
    امتیاز واکنش
    20,076
    به نام خدا

نویسنده عزیز ، ضمن عرض سلام ، ورود شما به تاپیک نقد که نشانی از نقد پذیری و علاقه مندی شما به پیشرفت قلمتان است را تبریک می گوییم . لطفا قبل از شروع فعالیت در تاپیک نقد ، قوانین بخش را مطالعه فرمایید .

توجه فرمایید که این چنین پیام ها اسپم محسوب میشوند و لازم است در صورت مشاهده ، پیام مربوطه را به کادر مدیریت بخش نقد ، گزارش دهید :
    -عزیزم ادامه بده
    -خیلی رمانت قشنگه من عاشقش شدم
    -تند تند پست بزار
    -تو رو خدا مهناز و فرهود بهم نرسن

و...........

برای درخواست نقد توسط "شورای نقد انجمن نگاه دانلود" می توانید به تاپیک زیر مراجه نمایید:

برای آموزش " نقد " می توانید از تاپیک زیر بهره ببرید :

موفق باشید .

مدیریت بخش نقد

36598

Morteza Ali

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    506
    امتیاز واکنش
    8,650
    به نام الله؛ بسم الله...

با سلام خدمت نویسنده‌ی گرامی

نام مجموعه، سرزمین زمرد، گویای ژانر فانتزی است. این ویژگی شامل نام اختصاصی جلد اول، فرمانروای‌ جنگلی هم می‌شود اما ژانر عاشقانه، در هیچ‌کدام مشهود نیست و صرفاً با استدلال‌های عقلی که در زندگی یک فرمانروا عشق هم می‌تواند وجود داشته باشد و در یک سرزمین، قطعاً احساسات عاشقانه‌ی زیادی در جریان است، می‌توان وجود این ژانر را حدس زد اما این عیب کوچک، گر چه می‌توانست وجود نداشته باشد اما با وجود جذابیت نام فرمانروای جنگلی و به خصوص ارتباط نزدیکی که هر دو نام با محتوا دارند، می‌توان از آن چشم پوشید. نکته‌ی دیگر، نام مجموعه، سرزمین زمرد است که برای انتخابش جا داشت خلاقیت بیشتری به خرج داده شود. در عین اینکه با محتوا، فضای رمان و جنگل سرسبز هماهنگ است اما سرزمین لفظی تکراری در نام‌گذاری این نوع رمان‌ها است و می‌تواند موجب افتادن تصوری غلط در ذهن خواننده بشود، حال آن که فرمانروای جنگل از نظر ایده، نسبتاً جدید و از نظر پردازش، می‌توان گفت در سطح خوبی قرار دارد.
    جلد رمان، به خوبی با محتوا ارتباط برقرار کرده و رزالین و گینر را در فضایی سبز نشان می‌دهد که همان جنگل است. نیم‌بیت جلد، اصلی است که رزالین در زندگی خود با اعتقاد به آن پیش رفته و می‌رود اما بزرگ‌ترین عیب جلد را می‌توان ضعف آن در نشان دادن هر دو ژانر عاشقانه و فانتزی دانست. نویسنده‌ی گرامی! بهتر بود تصویر جلد را به محتوا اختصاص داده و از نیم‌بیت برای نشان دادن ژانرها استفاده می‌کردید.
    ژانر فانتزی، در رمان به خوبی مشهود است. حرف زدن رزالین با ببرها و گربه‌سانان، وجود گرگینه‌ها و دیگر عناصر کوچک اما جا برای پردازش بیشتر است و با توجه به به میان آمدن حرف از پری‌ها و دره‌ی آنان، انتظار می‌رود شاهد جلوه‌های بیشتری از این ژانر در آینده باشیم.
    ژانر عاشقانه با توصیفات احساسات و حالات در مرتبه‌ای بهتر نسبت به فانتزی قرار داشت. عشق رزالین به گینر، بچه‌های او، کایلی، برادرزاده‌اش و در نهایت، سایمون‌.
    شما در هر چهار نوع توصیفات نسبتاً خوب عمل کرده‌اید‌‌. در واقع، خواننده کاملاً می توانست مکان و احساسات را تصور کند اما ضعف بزرگشان، زیاده‌روی بیش از حد در این دو مورد و سیلی بودنشان است. به طوری که گاهی چند بند پشت سر هم، به توصیف مکان یا احساسات می‌پرداختید که موجب خستگی خواننده می‌شود. توصیفات باید تدریجی و به میزان باشند تا هم خواننده خسته نشود و هم در ذهنش بماند‌.
    توصیف حالت جای کار بیشتری دارد و ظاهر هم در خصوص برخی افراد، کوتاهی شده است. به طوری که در پایان خواندن رمان، تنها چیزی که در ذهن من مانده بود، موهای مسی رنگ رزالین، زخم‌های متعدد بدنش و عضلات قوی سایمون و موهای طلایی آدریکا است. شما اکثر شخصیت‌ها را از نظر ظاهری توصیف کرده‌اید اما به دلیل عدم تکرار در ذهن باقی نماندند. گاهی در بین جملات، آن‌ها را یادآور شوید.
    زیاد بودن توصیفات مکان و احساسات، موجب پیشی گرفتن غیر استاندارد منولوگ بر دیالوگ در رمان شما شده بود که به شدت خواننده را خسته می‌کند. در رمان، باید تعادل نسبی میان میزان دیالوگ و منولوگ برقرار کرد تا خواننده خسته نشود، که فرمانروای جنگلی دارای این تعادل نیست.
    برای دیالوگ‌ها از نثر محاوره و منولوگ‌ها از نثر معیار یا رسمی استفاده کرده‌اید که شخصاً ادغام نابه‌جایی در آن‌ها مشاهده نکردم. علائم نگارشی در سطح خوبی رعایت شده‌اند اما به طور کلی نویسنده باید بداند استفاده از «...» در منولوگ، تنها برای نشان دادن و غیره درست است که در رمان، به جای ویرگول هم از آن استفاده شده بود. تعداد غلط‌های تایپی کم است و با یک بازبینی قابل رفع است و غلط املایی هم تنها یک مورد مشاهده کردم:
    مطلق× متعلق√
    خلاصه‌ی رمان از میزان جذابیت لازم برخوردار نیست. ایجاد سوال می‌کند اما کشش کافی ندارد. به نکاتی کلیدی‌تر و به صورتی مبهم‌تر نیز اشاره کنید و یا بیشتر از اهمیت مسائل پیش آمده سخن بگویید‌‌.
    مقدمه با فضای رمان هم‌خوانی دارد و در عین حال، جذاب است. از خواندنش لـ*ـذت بردم اما نمی‌توان ضعف آن در نشان دادن ژانرها را نادیده گرفت. با اضافه کردن یکی دو عبارت، هر کدام نیم‌خط هم می‌شد در حدی هر چند کم، ژانرها را پررنگ‌تر نشان داد.
    شروع فرمانروای جنگلی با وجود جدید بودن، جذاب نیست! در واقع مسئله‌ای در شروع ذهن خواننده را درگیر نمی‌کند که آن را به دنبال خواندن ادامه‌ی رمان بکشاند اما در نشان دادن ژانر فانتزی در همان اول، به خوبی عمل کرده. در کل، تنها در حد یک پیشنهاد می‌گویم بهتر است از نقطه‌ای حساس‌تر شروعش کنید.
    فرمانروای جنگلی از سیر نسبتاً خوبی برخوردار بود؛ یعنی به جز یک مورد، مشکل دیگری نداشت و آن هم فرار بی‌مقدمه‌ی رزالین از قبیله‌اش است. به شخصه، هنگام خواندنش جا خوردم و هضمش کمی برایم سخت بود. پیش از فرارش، دست کم کمی از احساساتش سخن می‌گفتید که خواننده راحت‌تر بتواند با فرارش ارتباط برقرار کند. فلش بک‌هایی که در اینده می‌خورد، همان‌جا می‌توانند ذکر شوند.
    زاویه‌ی دید، تا به این‌جا سوم شخص محدود بوده که روی محور حضور رزالین حرکت می‌کند. این زاویه‌ی دید، دست نویسنده را در سه نوع از توصیفات بیشتر باز می‌گذارد که نویسنده از این قابلیتش بهره بـرده و کمی توصیف احساسات را ناملموس می‌کند که تا حد زیادی نویسنده این ضعف را با توصیف خوب احساسات پوشانده است.
    شخصیت پردازی افراد نیز در سطح خوبی قرار دارد. رزالین دختری سرسخت، جنگنده، دوست‌دار ببرها و مستقل معرفی شده و سایمون، به نظر مردی مهربان، قابل اعتماد، آرام و دوست‌داشتنی است. لیا، مادری مبادی آداب که سعی در تربیت دخترانی خانم دارد و در کل، شخصیت‌پردازی همه‌ی افراد به نسبت نقشی که دارند، متناسب است.
    قلمتان پایدار؛ موفق باشید.

این، تنها نقد از طرف شورای نقد می‌باشد.

الهه.م

.
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    816
    امتیاز واکنش
    61,009

سلام و خسته نباشید به شما منتقد عزیز؛
    اول درست می‌بینم که به خاطر وقت و زحمتی که گذاشتید تشکر کنم.
    مواردی که گفته شده تمام اون چیزهایی هست که خودم احساس می‌کردم که بهش ایراد گرفته بشه و تماما صحیح و درسته.
    توصیفات اضافه، توصیفات دقیق تر از چهره ها و بیشتر شدن دیالوگ و هماهنگی مونولوگ و دیالوگ تصحیح خواهد شد.
    درمورد شروع رمان، نیت و هدف اصلی شروع آرام و درآرامش بوده تا در ادامه که با حوادث و اتفاقات روبه رو میشیم، یک تعادل یک طرفه برقرار بشه و نشون داده بشه که زندگی رزالین تا مدتی از آرامش بسیار زیادی برخوردار بوده.
    درمورد فرار یکباره اش هم، هدف این بوده که اون سوال بزرگ توی ذهن خواننده بمونه و با عث بشه که متن رو دنبال کنه. ضمن اینکه توی پرش های زمانی تمام اون اتفاقات توضیح داده شد.
    سوال بنده درمورد ژانر عاشقانه هست. ژانر اصلی رمان فانتزی هستش و ژانر عاشقانه ی فرمانروای جنگلی چیزی نیست که توی اکثر رمانها اجرا میشه و مطلق به دو انسان نیست. در واقع نوعی به چالش کشیدن ژانر عاشقانست که میشه عشق بین خیلی چیز ها باشه... حالا سوال بنده اینه با توجه به اشاره شما، اگر بودن ژانر عاشقانه و نبود اونطور عشق عمیق مشکل ساز هست و ایرادی داره، من اون ژانر رو حذف کنم و به جاش ژانر هیجان انگیز (اگر استاندارد هست) رو اضافه کنم؟

Morteza Ali

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    506
    امتیاز واکنش
    8,650

الهه.م

.
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    816
    امتیاز واکنش
    61,009

خب از اول هدف همین بوده که ژانر فانتزی و قدرت فرمانروا و ببرش به تصویر کشیده بشه. در حقیقت من اصلا به این که باید ژانر عاشقانه رو هم توی عکس جلد مشخص کنم پایبند نبودم چون همونطور که خدمتتون عرض کردم ژانر عاشقانه نسبت به فانتزی توی حاشیه هستش. اما درنهایت من از گفته های شما نتیجه می‌گیرم که میتونه این ژانر توی مشخصات باقی بمونه...

برخی موضوعات مشابه

بالا