نقد رمان معرفی و نقد رمان ظلمات دل | کار گروهی کاربران انجمن نگاه دانلود

درصد تخیل تو این رمان چقدره؟

• مجموع رای دهندگان
    14

Fatemeh-D

نویسنده انجمن
نویسنده انجمن
ارسالی ها
1,624
امتیاز واکنش
60,983
هو الحق
119643

نام
Please, ورود or عضویت to view URLs content!
=
ظلمات دل
نویسندگان= gozar_movaghat و Fatemeh-D
ناظر= DENIRA
ژانر= فانتزی، تراژدی، عاشقانه
خلاصه= این داستان حکایت گر زندگی مردی است از اعماق سیاهی، از دل ظلمات، که زندگی متعادلی داشت، اما تبعید شد. این رانده شدن را پذیرفت؛ اما درد خــ ـیانـت، بذر دشمنی را در دلش کاشت. و حال نوبت انتقام است، انتقام خون...
لینک تاپیک رمان=

نقد شما مایه پیشرفت قلم ماست. این لطف رو ازمون دریغ نکنین. لطفاً در نظر سنجی بالا هم شرکت کنین. ممنونیم از همراهیتون.:aiwan_lggight_blum::aiwan_lggight_blum::aiwan_lggight_blum:

آخرین ویرایش:
  • پیشنهادات
  • ~*~havva~*~

مدیر بازنشسته
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    2,276
    امتیاز واکنش
    23,187
    به نام خدا
    نویسنده عزیز ، ضمن عرض سلام ، ورود شما به تاپیک نقد که نشانی از نقد پذیری و علاقه مندی شما به پیشرفت قلمتان است را تبریک می گوییم . لطفا قبل از شروع فعالیت در تاپیک نقد ، قوانین بخش را مطالعه فرمایید .

توجه فرمایید که این چنین پیام ها اسپم محسوب میشوند و لازم است در صورت مشاهده ، پیام مربوطه را به کادر مدیریت بخش نقد ، گزارش دهید :
    -عزیزم ادامه بده

-خیلی رمانت قشنگه من عاشقش شدم

-تند تند پست بزار

-تو رو خدا مهناز و فرهود بهم نرسن

و...........

برای آموزش " نقد " می توانید از تاپیک زیر بهره ببرید :

موفق باشید .
    مدیریت بخش نقد
    147342_lsbj_nqd.jpg

Faezeh.abdi

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    99
    امتیاز واکنش
    1,282
    خیلی از موضوع رمان خوشم اومد واقعا جدیدومتنوع هستش شبیه هیچکدوم از رمانایی که خوندم نیس
    مرسی از رمان خوبتون مشتاقانه منتظرادامه هستم:aiwan_light_girl_in_love::aiwan_light_girl_in_love::aiwan_light_girl_in_love::aiwan_light_girl_in_love:

iuv

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    5
    امتیاز واکنش
    111
    اول که خلاصه رمان خوندم یاد رمان زاده تاریکی بخصوص جلد سومش افتادم و حس کردم از نظر محتوا یکم شبیهشه. پست هایی ک تا الان گزاشته شده هم خوندم قلمتون خیلی با اون رمان متفاوته ولی هنوز حس میکنم شبیه جلد سوم زاده ی تاریکی. شاید هم در ادامه موضوع رمان کلا متفاوت بشه نمیدونم. در کل رمان خوبیه دنبالش میکنم. موفق باشید

Fatemeh-D

نویسنده انجمن
    نویسنده انجمن
    ارسالی ها
    1,624
    امتیاز واکنش
    60,983
    خیلی خوشحالم که خوشتون اومده و این موضوع باعث افتخار ماست که همراهیمون می کنین. صمیمانه ازتون ممنونم.:aiwan_light_heart::aiwan_light_heart::aiwan_light_give_rose:

این رمان خیلی با زاده تاریکی متفاوته. درسته شاید اوایل اینطور به نظر بیاد اما این کار واقعا متفاوته. نویسنده این رمان من نبودم. جناب آقای گذر موقت بود. و وقتی ایشون از من درخواست همکاری کردن و ماجرا رو شرح دادن، به خاطر تک بودنش قبول کردم و با هم ماجرای از نیمه به بعد رمان رو شکل دادیم. اتفاقات جالبی پیش رو هستش.
    و خیلی خیلی ممنونم که همراهیمون می کنین.:aiwan_light_give_heart::aiwan_lggight_blum::aiwan_lggight_blum:

آدینه

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    1,025
    امتیاز واکنش
    53,320
    این نقد رمان بر اساس پست های گذاشته شده توسط نویسنده می‌باشد.
    *نام رمان: نام رمان شما ظلمات دل بود. یک کلمه مرکب به معنی تاریک دل بود. به خوبی با محتوا هم خوانی داشت و مطابق با ژانر های فانتزی، تراژدی و عاشقانه بود. اسم رمان جذاب هست و باعث جذب خواننده می شود.

*جلد رمان: جلد رمانتان طیف رنگی تیره و خنثی دارد. تیرگی رنگ جلد ژانر تراژدی را به نمایش می کشد. جلد رمان شما در مورد پسری است که همانند خدای آب در وسط اقیانوس ها است و و نیزه سه سر که بین آسمان و دریا، در دستش است و گرداب و طوفانی که بین این دو بر پا است؛ می‌گوید جنگی هست بین خدای آب و تیرگی جلد از تاریکی که این بین برای انتقام وجود دارد هست. جلد کاملا با اسم در ارتباط هست. جلد رمان، ژانر های عاشقانه و تراژدی و فانتزی را به نمایش می گذارد. با محتوا هم، هم خوانی دارد.

*خلاصه: خلاصه کوتاه و جامع و جذاب است. خلاصه در ذهن گره ایجاد می کند که باعث جذب خواننده می شود. محتوای خلاصه لو نرفته است و این یک پوئن مثبت است. من از خلاصه رمان شما، می فهمم شخصی از جایی رانده شده و در تبعید گاه برایش اتفاقی می افتد. اتفاقی که او را وادار به انتقام و جنگ می کند.

*مقدمه: مقدمه رمانتان یکم طولانی به نظر می رسد. مقدمه رمان شما دارد در مورد مردی می گوید که نفرت همه وجودش رو گرفته و این نفرت باعث جنگ و انتقام و... شد. مقدمه به خوبی حس و حال حاکم بر فضا را می رساند. مخاطب را آماده برای خواندن رمان می کند. با محتوای رمان هم خوانی دارد و این‌که سه ژانر عاشقانه و تراژدی و فانتزی را در خود جای داده است.

*شروع رمان: شروع رمانتان خوب بود. شروع رمانتان، بردن مرداس توسط دو مامور به اتاق بازجویی بود و... . شروع رمانتان جذاب بود و خواننده رو برای فهمیدن ادامه رمان کنجکاو می کرد.

*سیر: سیر رمان خوب و به اندازه بود. در آن زیاده روی یا کم کاری دیده نمی شد و کاملا مطیع در حال حرکت بود؛ یعنی اتفاقی که افتاده برای خواننده تا هضم می شد اتفاق دیگه می افتاد.

*نثر رمان: نثر رمان شما ادبی بود و دیالوگ های شما محاوره ای و گاهی ادبی! بهتر است از نثری منسجم در دیالوگ های تان استفاده کنید. شما می توانید از نثر ادبی رمان تان به خوبی بهره ببرید و آن را پر و بال بدید. در مونولونگ ها کلمات محاوره ای دیده می شود؛ ماننده:
    مأمورین سر رسیدن. (غلط)
    مأمورین از راه رسیدن. (صحیح)
    بهتر است، فعل اضافه را در جملات حذف کنید. دقت کن!
    اما قاضی نمی دانست. حقیقت مدفون شده در دل مرداس را نمی دانست. (غلط)
    اما قاضی حقیقت مدفون شده در دل مرداس را نمی‌دانست. (صحیح)

*شخصیت پردازی: شخصیت پردازی شما خیلی کم بود، دقت کن!
    مرداس: مردی مهربان، خدای آب، انتقام جو، قاتل، خشمگین، پر از نفرت و... بود.
    مارس: مردی نفرت انگیز، حسود، جاه طلب و...
    احمد: پلیس، بی گـ ـناه، شوخ، ساده، مهربان و...
    ببین عزیزم ما براساس اتفاقات افتاده؛ آن ها را با سطح اجتماعی و فرهنگی، دیالوگ ها بررسی کردیم تا این جا خوب بود. ولی جای کار دارد

*ایده: دوست گلم، ایده رمانتان خوب بود با این‌که داستان هایی در بابا خدایان وجود دارد ولی شما با پردازش بهتر آن را از کلیشه ای و تکراری بودن دور کردید تا این جای رمان، بقیه رمان بستگی به نبوغ نویسنده برای پیشبرد رمان هست.

*ژانر: رمان شما دارای سه ژانر؛ عاشقانه و فانتزی و تراژدی است.
    عاشقانه: این ژانر در رمان شما وجود دارد، مثلا: عشق مزدای به رزالین و بچه اش، یا عشق احمد به مادرش، عشق مارس به رزالین...
    فانتزی: این ژانر در رمان شما حرف اول را می‌زند. مثلا: خدای آب، حرکت های آب توسط مرداس، نفس کشیدن احمد در سد و...
    تراژدی: ژانر تراژدی به پایان تلخ تاکید دارد، اگه رمان شما دارای غم و اندوه باشد تا آخر رمانتان و سیر رمانتان مصیبت و بدبختی و مرگ و میر شخصیت ها را نشان بدهد حتی اگر پایانی خوش داشته باشد این ژانر برای رمان شما مناسب است. تا این لحظه این ژانر در رمانتان دیده می شود.

*غلط املایی: دوست عزیز، در رمانتان غلط املایی به چشم نخورد، در عوض اشکالات تایپی زیادی داشتید. مثال:
    جواب داده طفره رفتن. (غلط)
    جواب دادن طفره رفتن. (صحیح)
    در رمان شما می افعال به فعل چسبیده بود. دقت کن!
    میکردند---> می‌کردند
    میشد---> می شد
    میرفت---> می‌رفت
    میزد---> می‌زد
    میشناخت---> می‌شناخت
    میخواست---> می‌خواست

*اصول نگارشی: در رمان شما علائم نگارشی در حد متوسط رعایت شده بود، دقت کن!
    نه!نمی‌دونی... (غلط)
    نه! نمی‌دونی... (صحیح)
    حالا از کجا؟!بماند! (غلط)
    حالا از کجا؟! بماند! (صحیح)
    پیاده شد،با سیلی از (غلط)
    پیاده شد، با سیلی از (صحیح)
    دوست گلم دقت داشته باش، علایم نگارشی مانند (، - : - ؛ - ؟ - !) به کلمات بعد از خود نمی‌چسبند و با آن فاصله دارند. به کلمات قبل از خود می‌چسبند.

*دیالوگ و مونولوگ: در رمان شما مونولوگ ها ادبی بود و به خوبی برای پیشبرد رمان از آن استفاده کرده بودید. دیالوگ ها هم ادبی و محاوره ای بود، بهتر است دیالوگ ها یک دست بشود. دیالوگ ها اکثر محاوره ای هستند. در دیالوگ ها جملات ماندگار ردو بدل نمی شد.

*زاویه دید: نویسنده عزیز، زاویه دید رمان شما سوم شخص مفرد بود؛ به خوبی از این زاویه دید بهره بردید.

*توصیفات:
    مکان: توصیفات مکان متوسط بود. مثال: حیاط زندان، سلول انفرادی و مکان بازجویی... . ولی بهتر می شد اگه بیشتر به آن می پرداختید. مثال: سالن غدا خوری زندان، محیط دادگاه و... .

احساسات: در این مورد به خوبی کار کردید مثلا: احساس تنفر مرداس به مارس، عشق مزدای به رزالین، احساس خشم مرداس و...

حالات: در توصیف حالات به خوبی کار کردید. مثلا: مشتی که مرداس به آب زد، احمد که روی قبر مادرش خم شده بود و... .

*ظواهر: توصیفات در این مورد کم بود از نظر پوشش و... ولی برای چهره متوسط بود. مثال: چهره مرداس، سروان امجد و...
    چهره بعضی از افراد مانند: مارس، رزالین و... نداریم.
    در واقع توصیفات باعث می‌شود؛ خواننده ها بهتر با کارکتر ها اوج بگیرند و آن را در ذهنشان همانند: فیلم تئاتر یا سینمایی بر روی پرده ببینند. توصیفات بهتر است آرام آرام و به صورت تدریجی باشد تا در ذهن خواننده بماند.
    112553

*امیدوارم از نقد بنده در جهت پیشرفت قلمتان استفاده کنید.
    عضو شورای نقد

آخرین ویرایش:

Fatemeh-D

نویسنده انجمن
    نویسنده انجمن
    ارسالی ها
    1,624
    امتیاز واکنش
    60,983

wolf_B.k

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    400
    امتیاز واکنش
    41,130
    سلام نويسنده ى گرامى فاطمه
    تو سه تا پست آخرت چهار تا غلط املايى پيدا كردم كه فكر كنم از روى بى حواسى بوده درستش كن
    قزاز( قرار ) —> پست دو تا مونده به آخر
    برمواد( برمودا )—> پست يكى مونده به آخر
    يشكاند( بشكاند ( البته مى نوشتى بشكند بهتر بود ))—> پست آخر
    كرداس—> مرداس ( به اسم شخصيتم رحم نكردى :aiwan_lightsds_blum: )
    با اميد پيشرفت رمانت :aiwan_light_blfffffffm:
    پ.ن : پست ويژه تم ويرايش زدم برو ببين چطوره :aiwaffn_light_blum:
    پ.ن ٢ : براى شادى روح پدر بزرگم (خدا بيامرز) هم دعا كن لطفا... ممنونتم

Fatemeh-D

نویسنده انجمن
    نویسنده انجمن
    ارسالی ها
    1,624
    امتیاز واکنش
    60,983
    مرسی مرسی مرسی:aiwan_lggight_blum::aiwan_lggight_blum::aiwan_lggight_blum::aiwan_lggight_blum::aiwan_lggight_blum::aiwan_lggight_blum::aiwan_lggight_blum::aiwan_lggight_blum::aiwan_lggight_blum::aiwan_lggight_blum::aiwan_lggight_blum:
    درستشون می کنم. چشم.
    در ضمن من چیکار کنم ک توی کیبورد به م نزدیکه؟
    حتماً به رمانت سر می زنم عزیز جان. خوشحال شدم.
    ان شاءالله روح پدربزرگتم شاد و راضی باشه. حتماً دعا می کنم.
    ممنون از اطلاع رسانیت گلم:aiwan_light_blumf::aiwan_light_heart::aiwan_light_heart::aiwan_light_heart:

mina.brkt

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    46
    امتیاز واکنش
    1,113
    سلام فاطمه جون
    رمانتون خیلی خوبه عزیزم امیداورم موفق باشین موضوعشو خیلی خیلی دوست دارم و بی صبرانه منتظر پست بعدیتون هستم.
    فقط چندتا مشکل نگارشی داشت این چند پست آخرتون
    و اینکه فاطمه جان شما گفته بودید خیلیا میان فقط تشکر میزنن پشت سرهم و ناراحت بودید از این موضوع ولی اینجور که فکر می کنید نیست مثلا من چون نتم قطع میشه سریع پستای تازه رو تشکر میزنم بعد نتو قطع میکنم پستای شمارو میخونم

برخی موضوعات مشابه

بالا