نقد رمان معرفی و نقد رمان دختر استقلالی | هانیه اقبالی کاربر انجمن نگاه دانلود

چقدر از خواندن رمان لـ*ـذت بردید؟

• خیلی زیاد

رای: 4 57.1%
  • زیاد

رای: 2 28.6%
  • کم

رای: 1 14.3%
  • خیلی کم

رای: 0 0.0%

• مجموع رای دهندگان
    7
  • نظرسنجی بسته .

❌Hani.Eghbali✔

کاربر نگاه دانلود
کاربر نگاه دانلود
ارسالی ها
158
امتیاز واکنش
3,073
رمان دختر استقلالی
نویسنده:هانیه اقبالی کاربر انجمن نگاه دانلود
نام ناظر: دختران من
ژانر: طنز، عاشقانه
خلاصه:تا کی باید تاوان دختر بودنو داد؟ تا کی مردم می خوان به تفکرات مزخرفشون درمورد دخترو چه به فوتبال ادامه بدن؟ داستان درباره پنج تا دختر تاجیه. دخترایی که رنگ احساساتشون آبیه.درسته همشون یه عالمه مشکل دارن ولی خوبیش اینه همدیگه رو دارن.تا اینکه تغییر شکل میدن و میرن ورزشگاه آزادی و اونجا اتفاقی میفته که مسیر زندگیشو به طور کامل عوض میکنه. آیا دختر قصه مون بدون پشت و پناه و تنها میتونه موفق بشه؟ میتونه باعث افتخار خانوادش بشه؟ میتونه به پدر و مادرش ثابت کنه یه دختر میتونه فوتبالیست بشه؟ میتونه...
لینک تاپیک رمان:
Please, ورود or عضویت to view URLs content!

آخرین ویرایش:
  • پیشنهادات
  • «n-i-y-a»

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    1,909
    امتیاز واکنش
    53,694
    به نام خدا

نویسنده عزیز ، ضمن عرض سلام ، ورود شما به تاپیک نقد که نشانی از نقد پذیری و علاقه مندی شما به پیشرفت قلمتان است را تبریک می گوییم . لطفا قبل از شروع فعالیت در تاپیک نقد ، قوانین بخش را مطالعه فرمایید .

توجه فرمایید که این چنین پیام ها اسپم محسوب میشوند و لازم است در صورت مشاهده ، پیام مربوطه را به کادر مدیریت بخش نقد ، گزارش دهید :
    -عزیزم ادامه بده
    -خیلی رمانت قشنگه من عاشقش شدم
    -تند تند پست بزار
    -تو رو خدا مهناز و فرهود بهم نرسن
    و...........

برای درخواست نقد توسط "شورای نقد انجمن نگاه دانلود" می توانید به تاپیک زیر مراجه نمایید:

برای آموزش " نقد " می توانید از تاپیک زیر بهره ببرید :

موفق باشید .
    مدیریت بخش نقد

36598

Dictator

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    586
    امتیاز واکنش
    20,076
    «نقد رمان دختر استقلالی»

با سلام و خسته نباشید!

فوتبالی یا غیر فوتبالی، دخترا هم برای خودشون یه تیمی دارن که عاشقانه دوسش داشته باشن. مهم نیست بدونن افساید چیه، بازم سر تیم مورد علاقشون کل کل میکنن و از هیجان ال کلاسیکو، چشم رو هم نمیزارن! حالا واژه ی دختر استقلالی، ممکنه نصف این دخترا رو بپرونه! چون نصف اون دخترا پرسپولیسی هستن... برای همین انتخاب این اسم ممکنه این ریسک رو در مورد تعداد خواننده هاتون در بر داشته باشه که پیشنهاد میکنم بهش بیشتر فکر کنین. جدا از بحث استقلال و پرسپولیس، خود ترکیب ساختمانی (دختر + ----) به وفور در بازار کتاب های مجازی و غیر مجازی پیدا میشه! کافیه فقط سرچ کوتاهی در این مورد داشته باشید.
    وقتی که شروع به خوندن کردم، به این فکر رسیدم که چه موضوع نابی! حضور خانم ها در ورزشگاه یکی از مسائل روز برای ماست. مخصوصا مقدمتون که با وجود طولانی بودن، اما خوب و جامع بود و محتوای رمانتون رو نشون می داد. منتها خلاصه ی شما مثل اسم رمانتون یکی از سبک های خلاصه نویسی ای بود که به اندازه ی چمن های ورزشگاه ازادی در اینترنت یافت میشه. دقت کنید که من از محتوای خلاصه ایراد نمی گیرم، از سبک نوشتاری اون ناراضی هستم. ترکیب هایی مثل (داستان درباره ی چند دختر که ... – مسیر زندگیشون رو تغییر میده) یا سبک پرسش های اخر خلاصه به شکل (ایا میتونه ...). این نوع سبک نوشتار جدید نیست و حس الگو برداری از دیگر رمان ها رو به خواننده میده.
    موضوع دیگه که برام جالب بود، این بود که داستان درباره ی یک طرفدار فوتبال بود، اما در انتها تبدیل شد به رویای یک دختر برای فوتبالیست شدن. در واقع، از ابتدای تیتر که موضوع یک دختر استقلالی بود، بعد شد حقوق زنان و بعدش هم تبدیل شد به رویایی برای بازیکن فوتبال بودن. این عدم انسجام در تیتر موضوعی که مورد نظرتونه، باعث میشه خواننده فکر کنه داستان ساختمان محکمی نداره و صرفا جهت پر کردن اوقات فراغت نوشته شده. برای این که رمان محکم و اصولی ای داشته باشید، توصیه میکنم حتما مقصد نهاییتون رو در پست ابتدایی معرفی کنید. درباره ی یک استقلالیه، درباره ی حقوق زنانه یا درباره ی رویای فوتبالیست شدنه؟ با توجه به انتخابتون از بین هر کدوم از این مقصد ها، بقیه عناصر باید با توجه به اون شکل بگیرن و این میتونه رمان شما رو یه رمان حرفه ای و اصولی معرفی کنه.
    با شروع کردن اصل رمان و بعد از خوندن پنج خط ابتدایی چشم هام رو بستم. به ده ها رمانی که با همین شروع خوندم فکر کردم و متوجه شدم داستان هیچ کدوم رو یادم نیست! یکی از مهم ترین اصول برای ماندگار شدن یه رمان توی ذهن، یه شروع منحصر به فرد برای اونه. تولد، رقصیدن، فحش هایی که بین دوستان رد و بدل میشه... به این فکر کنید که اگه این رمان از صحنه ای که داشتن برای گریم و رفتن به ورزشگاه اماده میشدن شروع میشد چه قدر جذاب بود و خواننده رو میخکوب می کرد!
    با خوندن ادامه، هر چه قدر که جلوتر می‌رفتیم رمان بیشتر از اصل زیبای خودش دور می شد. کل کل های غیر ضروری، بزرگ نمایی های غیر قابل باور و ارزش اولیه ای که از داستان رفته بود. دیگه نه درمورد استقلال بود، نه ورزشگاه رفتن، نه فوتبالیست شدن. تبدیل شده بود به رمانی با یک مثلث عشقی که تم فوتبال داره! بعدش هم مشکلات خانوادگی و غیره!
    اگر دارید رمانی می نویسید که شخصیت اصلی دختر قهرمان اونه، لازم نیست بقیه ی دختر ها رو بکوبید! لازم نیست بگید همشون ارایش میکنن و فقط بلدن عشـ*ـوه بریزن یا به خاطر یه پسر دیگه با دوست های خودشون قهر میکنن! این دختر ها هم جنس های شما هستن. این دختر ها من و شما هستیم. با این که در ابتدا از حقوق دختر ها دفاع کردید، اما در روند داستان تا جایی که تونستین شخصیت باقی خانم ها رو خرد کردید تا شخصیت اصلی خودتون رو بزرگ جلوه بدید.
    رمانتون یه سری مشکلات اساسی در مورد باورپذیری داستانش داشت. دختر داستان 20 سالش بود و در 18 سالگی از خانوادش جدا شده بود. در طی این دوسال تنها زندگی کردن، با دو تا شغل که معلم رقـ*ـص و زبان هست زندگی خودش رو می گذروند. چه طور معلم رقـ*ـص شده بود؟ فقط چون رقـ*ـص خودش خوب بود؟ اون هم رنج وسیعی از انواع رقـ*ـص ها؟ مدرک و جواز کارش چی؟ اون هم در 20 سالگی؟
    معلم زبان؟ با کدوم مدرک در کدوم موسسه؟ اون هم در 20 سالگی؟ دقت کنید که در 18 سالگی یعنی زمانی که دیپلم داشته از خونه خارج شده. ممکنه که در طول این این 18 سال کلاس زبان رفته باشه و مدرک هم داشته باشه، اما مسئله ی تدریس چیز جداییه.
    با این حساب، با توجه به سن شخصیتتون هر دو شغلش غیر قابل باور هستن.

به ماشین شاسی بلند و خونه ی سه خوابه و خرید های مدامشون و این که هیچ وقت سرکار نبود و همیشه باشگاه بود و هیچ وقت داستان خاصی از سر کارش نداشتیم اشاره نمی کنم و وارد نمیشم، اما بدونین که مثل داستان شغل، باورپذیری این ها هم مشکل داره و "باید" اصلاح بشه.
    شخصیت پردازی هاتون در ابتدا پتاسیل بسیار بالایی داشتن. میتونستن ادم های خارق العاده ای باشن که مسیر قهرمانانه ی خودش رو در پیش گرفتن، اما هر چی جلوتر میرفتیم، شخصیت دخترتون فقط میخواست کل کل کنه. پسر ها به همه ی دختر ها به دید تحقیر نگاه میکردن و فقط با شخصیت اصلی خوب بودن. معلوم نبود ساحل از پسر ها بدش میاد یا از دختر ها؟ دوست داره کل کل و بازیگوشی کنه یا مغروره و سکوت میکنه؟ چه طور خیلی جا ها تسلیم زورگویی های پسر های اطرافش میشد؟ چه طور سپهر عاشق اون شد و چه طور ساحل از سپهر متنفر شد؟
    من شخصیت یک دست و واقعی ای در این رمان ندیدم چون مدام همشون با توجه به شرایط تغییرات 180 درجه ای داشتن. تغییراتی که اگر توضیحات مناسب براشون داده میشد قابل باور بودن، اما چنین توضیحاتی در رمان یافت نمی شد.
    در کل، باورپذیری، شخصیت پردازی ها و ایده ای که در روند داستان به نمایش گذاشته شد شدیدا نیاز به ویرایش داشت.

مختلط بودن باشگاه هم یکی از نکات عجیب رمان بود. باشگاه های مختلط کمی وجود دارن و همون ها هم موظف به رعایت شئونات اسلامی هستن. در واقع لوکیشن رمان شما "ایران" هست و چنین پوشش هایی در باشگاه های مختلط که انگشت شمار هم هستن به شدت ممنوعه و موجب پلمپ ورزشگاه میشه! ضمن این که اصولا باشگاه های بدن سازی و از این قبیل مختلط ساخته میشن، نه باشگاه های فوتبال و والیبال و غیره...
    توصیفات در رمان شما کامل بودن، منتها یک جا! شما تمام چهره ها رو در 5 خط پشت سر هم تکرار می کردین. گاهی چند شخصیت رو هم زمان معرفی میکردین و همشون رو به همین شکل توصیف میکردین! توصیفات چهره ها و ظواهر باید تدریجی و به مرور باشه که در ذهن خواننده بمونه. نه این که یه دفعه اطلاعات رو به خواننده بدید و انتظار داشته باشید همش رو به یاد داشته باشه.
    در زمینه ی چهره ی ساحل سوالی داشتم، چشم های سبز به کنار، موهای سبز مادرزادی؟ واقعا؟ یا من اشتباه خوندم؟

مکان های کمی در داستان توصیف شدن و توصیفات مکانی ارائه شده هم کامل نبودن. در واقع مکان های زیادی رو با توجه به اطلاعات و تصورات شخصی خودمون کامل کردیم و توضیح دقیقی از زمین تمرین، سالن های رختکن، خونه و اتاق و محل کار شخصیت ها نداشتیم...
    زاویه ی دید این رمان مناسبه و ایده ای که داره ایده ی تازه ای هست که در اوایل رمان منحرف شده و از مسیر طلایی خودش خارج شده. جمع بندی و انتهای رمان هم با این که در قبلا دیده شده اما قابل قبول هست. با ویرایشات اساسی برای بدنه ی رمان شما میتونید از این رمان یه رمان فوق العاده و خاص بسازید.

موفق باشید و از نوشتن دست نکشید.

"شورای نقد انجمن نگاه دانلود"

«n-i-y-a»

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    1,909
    امتیاز واکنش
    53,694
    با سلام
    ویرایش رمان بر اساس نقد "مرداد 98" تایید شد.
    امید است در ادامه رمان نیز همه موارد ذکر شده را رعایت فرمایید.
    با تشکر
    مدیریت نقد – نوا

برخی موضوعات مشابه

بالا