نقد رمان معرفی و نقد رمان یک قانون مخفی | سید محمد موسوی کاربر انجمن نگاه دانلود

sm.mousavi70

کاربر نگاه دانلود
کاربر نگاه دانلود
ارسالی ها
204
امتیاز واکنش
7,118
«بسم الله النّور»​
نام رمان: یک قانون مخفی
نویسنده: سید محمد موسوی (sm.musavi70)
ژانر داستان: معمایی، جنایی، تخیلی
نام ناظر تایید کننده:
Please, ورود or عضویت to view URLs content!

خلاصه داستان:
فرهان پسر جوانی است که عاشق اینترنت و فضای مجازی است. او به دنبال ارتباط مسائل روانشناسی با دنیای مجازی است. در نتیجه تحقیقاتش به مرگ‌هایی غیر قابل باور بر می‌خورد، که فکرش را هم نمی‌کرد باعث شود روزی میان عقل و دلش حائلی ایجاد کند...

لینک رمان:

سخنی با خوانندگان:
سلام! به لطف شما خواننده‌های محترم، رمان بنده پربازدیدترین رمان این روزهای انجمن شده. از این بابت از شما متشکرم! دلیلش هم چیزی نبوده جز حمایت و نظرات شما. پس امیدوارم که این صفحه رو هم مثل خود رمان مورد لطف خودتون قرار بدید و نقدها و نظرات خودتون رو بهم بگید. بنده هم مثل همیشه نظراتتون رو مدنظر قرار میدم.
برای نقد کردن نیازی به زدن دکمه تشکر نیست! حتی اونایی که دوستش نداشتن می‌تونن نقد کنن و بگن چرا خوششون نیومده تا تو همین رمان و شاید رمان‌های بعدی نکات گفته شده اصلاح بشه.

باز هم ممنون! :aiwan_light_blumf:

asecretlaw3.jpg

آخرین ویرایش:
  • پیشنهادات
  • ~*~havva~*~

مدیر بازنشسته
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    2,276
    امتیاز واکنش
    23,187
    نویسنده عزیز ، ضمن عرض سلام ، ورود شما به تاپیک نقد که نشانی از نقد پذیری و علاقه مندی شما به پیشرفت قلمتان است را تبریک می گوییم . لطفا قبل از شروع فعالیت در تاپیک نقد ، قوانین بخش را مطالعه فرمایید .

توجه فرمایید که این چنین پیام ها اسپم محسوب میشوند و لازم است در صورت مشاهده ، پیام مربوطه را به کادر مدیریت بخش نقد ، گزارش دهید :
    -عزیزم ادامه بده

-خیلی رمانت قشنگه من عاشقش شدم

-تند تند پست بزار

-تو رو خدا مهناز و فرهود بهم نرسن

و...........

موفق باشید .
    مدیریت بخش نقد

36598

oilow

کاربر اخراجی
    ارسالی ها
    282
    امتیاز واکنش
    8,174
    سلام
    رمان یک قانون مخفی قلمی متفاوت با همه ی رمانایی که تا حالا خوندم داره...
    ازنقطه های مثبتی که رمان یک قانون مخفی از نظر من داره اینه که رمانی به دور از حواشی و توصیفات نابه جا هست
    وقتی رمان رو میخونی مطمئنی که سطر به سطر کتاب خوندنیه و جذاب و لازم نیست هی رد کنی تا برسه به جاهای مهمش!
    من به شخصه وقتی رمان میخونم از قسمتایی که به توصیف مکان و لباس می پردازه ، میگذرم ...البته من اصلا منکر این قضیه نمیشم که رمان ها تا حدی باید توصیفات رو در بر بگیرن ولی به هر حال هرچیزی زیادیش بده!
    این رمان،تقریبا میشه گفت حرفه ای محسوب میشه ،با توجه به اطلاعاتی که نویسنده در خلال داستان راجع به اصول فضای مجازی در اختیار خواننده ها میذاره ،میشه گفت آقای سید محمد موسوی ،یک نویسنده ی اگاه به نوشته هاشون هستن...برخلاف بعضی از نویسنده ها که با وجود نداشتن اطلاعات کافی در یک زمینه ، درباره ی اون رمان مینویسن که باعث ضربه زنی هم به خود رمان میشه هم اون موضوعی که رمان به محوریت اون می چرخه...
    آقای موسوی ، مسلح(!) و با دست پر شروع به نوشتن این رمان کردن که بنظرم مهم ترین اصل تو شروع رمان هست!
    و یه مورد خیلی مهم دیگه هم که رعایت شده ؛ توضیح بعضی لغتا و اصطلاحات تو پاورقی هست...هرچند که گاهی این کلمات شناخته شده هستند ولی بازم کسانی هستند که فقط اونارو شنیدن و الا معنا و مفهومشون رو نمی دونند...
    باز هم از آقای سید محم موسوی به خاطر نوشتن این رمان متفاوت و جذاب تشکر میکنم...
    ان شاءالله که در سایه ی لطف خدا و امام عصر(عج) موفق باشید.
    یاعلی...

sm.mousavi70

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    204
    امتیاز واکنش
    7,118
    سلام
    از اینکه رمانم رو مورد لطف خودتون قرار دادید صمیمانه متشکرم. خوشحالم که رمانم تونسته تا اینجای کار نظر مثبت شما رو جلب کنه. و امیدوارم که سایر دوستان هم چنین نظری داشته باشن.
    اگه تا انتهای داستان باز نکته‌ای بود، یا خدای نکرده نظرتون نسبت به رمانم عوض شد، باز خوشحال میشم نظرتون رو بشنوم.

Raha2681

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    220
    امتیاز واکنش
    6,073
    بسمه تعالی​
    سلام دوست عزیز.
    من از روز اول که رمان رو شروع کردید. نقد هایی کردم، که شاید بعضی ها به جا و بعضی نا به جا بودن. ولی می خوام این رو بدونید که قصد نا امید کردنتون رو نداشتم و ندارم.
    ببخشید این رو میگم ها ولی رمان شما پر از جنبه های مثبت و منفی.
    اول جنبه های مثبت رو میگم:
    نام رمان کاملا مربوط به متن رمان هست که این عالی.
    ژانر هایی که انتخاب کردید رو تا اینجا کاملا به خوبی به تحریر در آوردین.
    از نظر من تا حدود زیادی تونستید به بهترین نحوه ممکن خلاصه رو بنویسید.
    پست اول با رسیدن به پست های دیگه معنا پیدا کرده.
    با گذاشتن پستی که قبل از شروع داستان بود، تونستید تا حدودی ابهاماتی رو راجب داستان کم کنید.
    اینکه در آخر هر پست معنای برخی کلمات که ممکنه برای خواننده مشکل ایجاد کنه رو نوشتید کاملا توانایی شما رو نشون میده که توانستید رمان خودتون رو از نگاه خواننده ها ببینید.
    با گذاشتن این متن < دسترسی به این بخش امکان پذیر نیست>ژانر معمایی داستان رو بیشتر کردین در کنار اینکه کلی هم باعث دردسرتون شد اما به خوبی خواننده رو جذب کنید تا با خوندن ادامه رمان جواب سوال هاش رو پیدا کنه.
    سخنرانی هایی که نوشتید، تلفیقی از دانش شما است که با استفاده از آیات قرآن تونستید شباهت زیادی رو ایجاد کنید. و اینکه ( ببخشید اینجوری میگم ها) متن هاتون شبیه متن های کتاب دینی دبیرستان و راهنمایی میمونه. شما حالا با استفاده از هر کتابی متن هارو به ساده ترین شکل ممکن در آوردید و انگار که متنی طولانی رو شبیه یک دانش آموز که برای یادگیری درس هاش خلاصه میکنه، خلاصه کردید.
    روند داستان روبه جلو و کم کم در حال پیشرفته.
    حالا جنبه های منفی:
    مبحثی که انتخاب کردید کاملا وارد حرفه ریاضی و فیزیک شده و همین طور بحث های تا حدودی روانشناسی. شما اینطور که اطلاع دارم وبلاگ مینویسید ولی تا حالا به این فکر کردید که ممکنه خیلی ها از جمله یکی مثل من چیزی از این مباحثی که به کار می برید سر در نمیاره و باعث میشه ساعت ها متن رو بخونه تا متوجه بشه، البته توضیحات تا جایی جلوی سردرگمی در آورده.
    بقیش رو بعدا میگم.

sm.mousavi70

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    204
    امتیاز واکنش
    7,118
    سلام
    اول از همه از اینکه رمانم رو به صورت منصفانه و خیرخواهانه نقد کردید ممنونم. همیشه هم نظرات شما به سمت پیشرفت بوده نه اینکه بخواد من رو ناامید کرده باشه.
    راجع به سخنرانی‌ها هم قبلا گفته بودم که خودم هم قبول دارم خوب از آب در نیومده و سعی می‌کنم در ویرایش نهایی داستان اونها رو به شکلی بهتر توی داستانم قرار بدم.
    من سعی کردم چند جا هم توی متن و هم توی پیوست جداگانه همه چیز رو توضیح بدم. قبول دارم بعضی جنبه های داستان کمی پیچیده و سخته، ولی همین نکته باعث شده رمانم در این زمینه متفاوت بشه.
    مشتاقانه منتظر بقیه نقد شما هستم :)

Melika_mghzi

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    898
    امتیاز واکنش
    26,280
    با سلام و درود و نام و یاد خدا
    اقای موسوی رمانتون بسیار جالب و وهم انگیز بود . ژانر معمایی رمان باعث شده بود که رمانتون نیاز به وقت زیاد برای درک کلمه به کلمه رمان داشته باشه،اما بعضی از معادلات و اعداد کامپیوتری در قسمت های قبلی رمان باعث سردرگمی خواننده ها شده!
    قسمتی از رمانتون که با ژانر فانتزی نوشته میشه بسیار جالب هستش! اینکه بتونی از طریق وبلاگ فردی رو کنترل کنی مطمئنا کاری غیر ممکن هستش که باعث میشه این ژانر بیشتر به چشم بیاد!
    قسمت هایی از رمانتون با ژانر جنایی بود. مطمئنا این قتل هایی که در اوایل رمان به چشم میخوره باعث میشه این ژانر و موضوع بیشتر به چشم خواننده بیاد و دامن بزنه به ترغیب خواننده برای ادامه رمان.
    قسمتی فرعی از رمانتون که درباره هیپنوتیزم بود خیلی کمک کرد که فرد خواننده در ابهام بیشتری فرو بره و از موضوع اصلی داستان منحرف بشه . ولی بسیار ایده جالبی بود، البته شاید برای بنده!
    در قسمت هایی از رمانتون ساختار جمله مناسب نبود که خوشبختانه این مشکل رفع شد!
    در بعضی از قسمت های رمانتون مشکل تایپی وجود داشت که با ویرایش ، درست شدند!
    اما در پارت اخر شما به عشق فرهان اشاره کردید؛در حالی که ژانری در رابـ ـطه با عشق در رمانتون دیده نشده!
    در بعضی از قسمت های رمانتون که از آیات و سوره ها برای سخنرانی روحانی استفاده کردید ، بسیار عالی بود و این نکته مثبتی برای زیبایی رمان شماست!
    داستان و نوع قلم شما مطمئنا طرفدار های بسیار زیاد و خاص خودش را خواهد داشت و دارد.در قسمت هایی از رمانتون علامت های نگارشی بهتری میتونستید استفاده کنید ، که خب مشکلی درش نیست و علامت نگارشی نکته بسیار کوچکی برای خواننده ها هست!
    از ابتکار جدیدتون که توی هیچ رمانی ندیدم بسیار خوشم اومد!
    < دسترسی به این بخش امکان پذیر نیست>
    به ترغیب خواننده برای خوندن و فهمیدن راز این قسمت داده ها کمک میکنه!
    اما بهتون پیشنهاد میکنم این متن رو کمتر استفاده کنید! چون برای خودتون دردسر میشه که این فرمول هارو حل کنید!
    ی ک رمان از نظر من کلیشه ای نبودن موضوع و داستان اصلی رمانه!که خب خداروشکر رمان شما ایده ای بسیار جالب بود!
    قانون مخفی در زندگی همه ما وجود داره!
    یک قانون از طرف خدا.

امیدوارم معمای قانون های زندگیتون حل بشند!
    "موفق و مانا باشید"

sm.mousavi70

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    204
    امتیاز واکنش
    7,118
    سلام
    واقعا از شما به خاطر نقد زیبایی که کردید سپاسگزارم.
    در رابـ ـطه با معادلات ریاضی، درسته که سردرگمی ایجاد شده، ولی سعی کردم توضیح کافی ارائه بدم. که ظاهرا به دلیل پیچیدگی زیاد از حد موضوع و آشنایی کمتر مخاطبین با مقوله اعداد دسیمال و... مقداری ابهام ایجاد شده. به هر حال سعی من بر این بوده که با این پیچیدگی ها جذابیت و خلاقیت رو توی رمانم بیشتر کنم که مخاطب لـ*ـذت بیتری ببره. همچنین به نظرم باعث شده داستانم هم از لحاظ منطقی جور در بیاد، هم باورپذیرتر بشه.
    بابت نکاتی که به بنده تذکر دادید و اصلاح شدن ممنونم. :aiwan_light_blumf:
    اون قسمت دسترسی به داده ها هم خیلی استفاده نشده، ولی خب درسته که به دلیل اینکه این نکات کاملا مبهم هستن، نباید زیاد استفاده بشن. البته نگران نباشید؛ در آخر متوجه میشید که این فرمول ها اون طور که فکر می کنید حل نمیشن!
    بابت جمله های زیبای آخر نقدتون هم ممنونم! خیلی زیبا بودن.
    پیروز و سربلند باشید.
    پ.ن: در مورد ژانر عاشقانه بگم که به نظرم این طور نیست که هر داستانی توش اثری از عشق باشه، اون داستان ژانر عاشقانه بگیره. وگرنه این طوری همه داستان ها عاشقانه میشن!

آخرین ویرایش:

نگار 1373

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    365
    امتیاز واکنش
    15,770
    سلام
    تبریک میگم بابت زدن پست نقد رمانتون
    رمانتون شیوا و روانه و از نظر من نکته ی کاملا مثبتی محسوب میشه، نویسنده رو نمی پیچونه و راحت می شه منظور داستان و درک کرد، ولی به نظر من توجه به جزئیاتتون یه مقدار کمه. در حد خیلی زیاد هم خوب نیست ولی بعضی جاها به نظرم احساس میشه که چیزی کمه.
    بعدی اینکه از نظر ژانری که داستانتون داره باید بگم من عاشق ژانر معمایی هستم و این ژانر نوشتنش واقعا سخته که شما واقعا خوب دارید پیش میرید و اینجا نقدی ندارم.
    یه نکته هم هست که بعضی قسمتای داستان یه خورده پیچیده میشه و از نظر عدد و رقم خوندش سخت میشه که به نظرم اگه ما بین این همه عدد یه مقدار جزئیات وارد کنید ذهن خواننده بهتر میتونه با این اعداد کنار بیاد.
    موفق و موید باشید :aiwan_lggight_blum:

sm.mousavi70

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    204
    امتیاز واکنش
    7,118
    سلام
    بابت این نقد خوبتون متشکرم.
    آره خب من خیلی علاقه ای به جزئیات ندارم! ولی باید تمرین کنم جزئیات رو بیشتر کنم.
    آره خب تو اون قسمت که قوانین روش قتل رو گفتم، داستان پیچیده شد. ولی خب سعی کردم با توضیحات و پیوست کار رو راحت تر کنم.
    باز هم از شما ممنونم :)

برخی موضوعات مشابه

بالا