نقد رمان معرفی و نقد رمان بخت سیاه پوش من|zeinab_jokalکاربر انجمن نگاه دانلود

رمان بخت سیاه پوش من در چه سطحیه؟

• بسیار عالی

رای: 4 80.0%
  • عالی

رای: 1 20.0%
  • قابل قبول

رای: 0 0.0%
  • خوب

• بد

• مجموع رای دهندگان
    5

tasnim-a

کاربر نگاه دانلود
کاربر نگاه دانلود
ارسالی ها
757
امتیاز واکنش
13,362
بسم تعالی
نام:نامی که برای عنوان
Please, ورود or عضویت to view URLs content!
انتخاب میشه دارای چند ویژگی اصلی هست:
۱. نشون دهنده محتوای داستان باشه:اسمی که برای
انتخاب شده بخت سیاه پوش من هست. وقتی این اسم رو خوندم ، فهمیدم داستان باید درباره شخصی باشه که تو ازدواج و زندگیش دچار مشکل یا شکست میشه. خب تصور من از اسم تا حدودی به محتوای
نزدیک بود و کلیت داستان رو نشون می داد. تو انتخاب اسم بر اساس این ویژگی خوب عمل کردی.
۲.همخونی با ژانر:اسمی که انتخاب کردی ، با ژانر ها همخونی داره . با خوندن اسم ، ژانر رو اجتماعی حدس زدم. این اسم ژانر تراژدی رو هم نشون میداد که تو ننوشتی .بهتره تغییری تو اسم داده بشه تا ژانر های
هم نشون بده.

۳.تکراری نبودن:عنوان
بهتره تکراری نباشه. اسمی که انتخاب کردی توسط سایر نویسنده ها بارها به کار بـرده شده.
های زیادی با این اسم یا مشابه این اسم نوشته شدن. بهت پیشنهاد میکنم اسم
رو تغییراتی بدی که از حالت تکراری بودن خارج بشه.

جلد:تصویری که برای جلد انتخاب میشه ، ویژگی هایی داره که شرح میدم:
۱. بیانگر محتوای
باشه:جلد ، دختری رو نشون میده که لباس مشکی پوشیده. رنگ لباس، غمناکی و افسردگی رو نشون میده. از جلد میشه فهمید دختر بخت و آینده خوبی نداره. این تصویر تا حدودی محتوای داستان رو نشون میده. بهت پیشنهاد میکنم حالت نارضایتی و ناراحتی رو تو چهره دختر به نمایش بزاری تا مخاطب متوجه بدی بخت دختر بشه.
۲.نشون دهنده ژانر باشه:جلد ، ژانر های
رو نشون نمیده. مخاطب با دیدن این تصویر ، متوجه ژانر اجتماعی نمیشه ، ولی ژانر تراژدی رو نشون میده . بهت توصیه میکنم تغییری تو جلد بدی تا ژانر ها نشون بده.
بهت توصیه میکنم جلدی طراحی کنی که نکات گفته شده رو نشون بده.

خلاصه:ویژگی های خلاصه
به صورت زیره:
۱. محتوای کلی
رو بیان کنه:خلاصه رمانت ، محتوای کلی
رو میگفت و خواننده با خوندنش متوجه کلیت داستان میشد. این نکته مثبتیه که خلاصه داستانت داشت.
۲.گره و سوال ایجاد کنه:خلاصه رمانت ، گره ای رو ایجاد میکرد ، اما این گره اونقدر محکم نبود که خیلی خوب خواننده رو جذب کنه. بهت پیشنهاد میکنم گره قوی تری رو طراحی کنی برای خلاصه.

مقدمه:مقدمه
، مکمل خلاصه ست و باید بتونه خواننده رو وارد محیط احساسی و عاطفی
بکنه. این مقدمه ، سیاهی و بخت بد رو به مخاطب نشون میده. نکته منفی که مقدمه داشت ، این بود که دختر داستان برای سرنوشتش ناراحته. مقدمه خطاب به شخص خاصیه و این خلاف داستان رو نشون میده. بهتره مقدمتو جوری بنویسی که به بخت بد دختر اشاره کنه ، نه شخص خاصی.

ایده:ایده ای که براساس اون ،
نوشته شد ، ایده خوبی بود. این ایده برگرفته از مشکلات اجتماعی جامعه ست. با اینکه ایده خوبیه ، ولی نویسنده های زیادی از این ایده استفاده کردن. این ایده چندان جدید نیست ، بنابراین نمیتونه خیلی خوب خواننده رو جذب کنه. بهت توصیه میکنم با شاخ و برگ دادن بهش ، ایده جدیدتر و جذاب تری بدی تا
بهتر بشه.

نثر:نثری که بر اساس اون رمان رو نوشتی ، در اوایل رمان محاوره ای بود ، ولی به مرور در طول رمان از حالت محاوره ای خارج و به نثر ادبی تبدیل شد . بهت پیشنهاد میکنم از یک نثر برای رمان استفاده کنی. نثر ادبی قلم نویسنده رو قوی تر میکنه ، همچنین جلوه حرفه ای تری به رمان میده . بهت پیشنهاد میکنم با نثر ادبی هم امتحان کنی.

زاویه دید:زاویه دید
، اول شخص بود. زاویه دید اول شخص به نویسنده امکان نوشتن احساسات و افکار همه شخصیت ها رو نمیده و از این بابت نویسنده رو محدود میکنه. با اینکه زاویه دید اول شخص محبوبیت بیشتری داره ، اما سوم شخص هم داستان رو قوی تر میکنه. زاویه دیدی که برای رمانت انتخاب کردی ، خوبه ، اما بهت پیشنهاد میکنم از این نوع زاویه دید هم استفاده کنی.

توصیفات:(مکان ، احساسات ، چهره ، حالت)
۱. مکان:توصیف مکان در رمانت خیلی ضعیف کار شده بود ، این نکته منفی که رمانت داشت. مثلا نهال حرفی از اتاق داخل خونه عموش نزد و فقط به جمله خوشم نیومد بسنده کرد. اینجا میتونستی راجب دکور و مدل اتاق حرف بزنی و توصیف کنی. بهت پیشنهاد میکنم توصیفات مکانت رو بیشتر استفاده کنی.
۲. چهره و ظاهر:توصیف چهره هم رمانت نداشت و این یکی دیگه از نکات منفی به حساب میاد. توصیف چهره به خواننده کمک میکنه ارتباط بیشتری با شخصیت برقرار کنه. توصیف چهره در ذهن خواننده از شخصیت یه ذهنیت میسازه و درک بهتری از
به خواننده میده. درصورت نداشتن توصیف چهره ، خواننده رغبتی برای ادامه
پیدا نمیکنه. در زمینه ظاهر افراد ، شما بهتر کار کردی ، اما بازم کمه. مثلا ظاهر نهال رو توصیف کردی. چهره نهالم گفتی ، اما بهت پیشنهاد میکنم توصیفات بیشتری جا بدی.
۳. حالت:در زمینه توصیف حالت بهتر کار شده بود ، ولی میشد که بیشترم باشه. توصیف حالت ، حس های مختلف رو به خواننده القا میکنه. بهت پیشنهاد میکنم توصیف حالتتو بیشتر کنی.
۴. احساسات:توصیف احساساتتم کار شده بود. مثلا حالت ناراحتی و عذاب نهال. تو این زمینه هم باید بیشتر کار میکردی. توصیف حالت به خواننده کمک میکنه ارتباط بیشتری با شخصیت و داستان برقرار کنه.
بهت توصیه میکنم تو زمینه توصیفات بیشتر کار کنی.

ژانر:ژانری که برای
انتخاب کردی ، اجتماعی بود ، و در این زمینه خوب کار شد. مثل اعتیاد و اختلافات تو زندگی این خانواده. از ژانر هایی که میتونی تو رمانت ازش استفاده کنی ، تراژدی و عاشقانه ست. رمانت غم داشت و این نشونه ای از ژانر تراژدیه. همچنین عشق نهال به امیرسام هم نشون دهنده ژانر عاشقانه میتونه باشه.

شروع:رمانت با دیالوگ بین نهال و دکتر شروع شد. این دیالوگ تکراری نبود. از ابتدای
، جوری داستان نوشته شده که مخاطب متوجه غم و رنج و سختیه نهال و زندگیش میشه. در ابتدای
باید نکات ریزی مثه چهره و مکان توصیف بشه تا خواننده یه ذهنیت کلی از داستان بدست بیاره. بهت پیشنهاد میکنم محیط داروخونه رو توصیف کنی. در پست اول بهتره گره ای در ذهن خواننده ایجاد بشه ، که تو رمانت این گره رو ایجاد کردی.

سیر:سیری که برای
در پیش گرفتی ، در اوایل داستان ، سیر تندی بود. اتفاقات خیلی سریع افتاد و فرصتی به خواننده نداد. بعده زایمان و قضیه بارداری نهال ، سیر داستان آروم شد. بهت توصیه میکنم اتفاقات رو به تدریج بنویسی و سیر رو جوری پیش ببری که مخاطب خسته نشه.

باورپذیری:نکته ای که باید تو
رعایت بشه ، اینه که داستان با باور همخونی داشته باشه. تو رمانت از حالات زن باردار چیزی نگفتی. درحالی که باید خواننده رو متوجه بارداری نهال بکنی. نکته بعدی ، اینه که وابستگی اول نهال به مادرش که نشون دادی ، طی داستان دیده نمیشد. بهتره این نکات رو اصلاح کنی.

شخصیت پردازی:در
، شخصیت امید و رضا خیلی کم رنگ بود و تقریبا چیزی ازشون گفته نشده. بهت پیشنهاد میکنم شخصیت این دو نفرم رو پررنگ تر کنی. اسم شخصیت ها به سنشون میخورد و این نکته مثبتی بود. رفتار های شخصیت ها به سن و خود شخصیت ها میخوردن. مثلا رفتار های نهال به یه دختر رنج کشیده میخورد. در
به بیان سن و شغل شخصیت ها خیلی مم پرداخته شده بود. بهت توصیه میکنم این نکته رو هم اصلاح کنی.

غلط املایی و علایم نگارشی:یکی از نکات مثبتی که رمانت داشت ، این بود که در املای کلمات و طرز نوشتنشون خوب عمل شده بود و اشکالی نبود. نداشتن غلط املایی به خوانش سریع متن کمک میکنه.

در زمینه علایم نگارشی ، خیلی خوب عمل نشد متاسفانه. از علایم نگارشی کم استفاده کردی.
مثل:
نهال تبریک میگم عزیزم = نهال ، تبریک میگم عزیزم!
الان تبش میاد پایین شما نگران نباشید. = الان تبش میاد پایین. شما نگران نباشید!
بهت پیشنهاد میکنم ، برگردی و علایم لازم رو بزاری.

دیالوگ:
۱. دیالوگ هایی که برای
نوشته میشه ، باید اطلاعاتی به مخاطب بده. دیالوگ های رمانت این اطلاعات رو میدادن. برای مثال ، خواننده از دیالوگ ها متوجه میشه امید چند روز نبوده و در مدت زایمان نهال غیبش زده بود. یا از حرفای دکتر خواهر نهال میشد مشکل خواهرشو فهمید. تو این زمینه خوب عمل شد.
۲. یکی از ویژگی های دیالوگ ها اینه که خواننده براساس دیالوگ ها بتونه متوجه سن ، جنسیت ، سطح فرهنگی و اجتماعی شخصیت بشه. از دیالوگ های نهال میشد فهمید ، نهال یه دختر رنج کشیدس. یا از حرفای دکتر میشد فهمید در چه حدود سنی قرار داره و وضعیت اجتماعیش چیه! دیالوگ های
، تو این زمینه خیلی خوب نوشته شده بود و اطلاعاتی از سن و جنسیت و... رو به خواننده می داد. مخاطب با خوندن دیالوگ ها میتونست بفهمه این دو نفری که صحبت میکنن چه جنسیتی دارن. در نوشتن دیالوگ های بین دو نفر از علامت (_) استفاده شد ، و در دیالوگ های بین چند نفر هم گاهی از اسم استفاده کردی.
مونولوگ:مونولوگ های
، اطلاعات زیادی به خواننده می دادن باتوجه به اینکه مونولوگ ها بیشتر از دیالوگ ها بودن. از مونولوگ ها هم میشد فهمید چه اتفاقاتی میفته.
تو زمینه مونولوگ و دیالوگ خوب عمل شد!

موفق و پیروز باشید!
عضو آزمایشی شورای نقد نگاه دانلود.
91926

• پیشنهادات
  • zeinab_jokal

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    964
    امتیاز واکنش
    12,422
    من از شما بابت اشکال گیری رمانم خیلی ممنونم واقعا این خیلی بهم کمک می کنه تا بهتر بتونم رمانم رو ویرایش کنم. درمورد جلد رمان بنده به طراح اطلاع دادم و گفتم که عکس گوشه جلد تغییر داده بشه هرچند عکس اصلی هم یه جورایی به رمان نمیاد مثلا طبق چیزی که شما فرمودین باید یه دختر با تن پوش سیاه که چهره ای غمگین داشته باشه ولی متاسفانه طراح عکس بر خلافش رو گذاشته! پس اگر شماهم نظر بدین کلا جلد رمان تغییر بشه من با طراح صحبت می کنم تا جلدی مناسب رمان طرح کنه.درمورد توصیف مکان ،چهره، حالت، و احساسات در حال ویرایشش هستم و انشالله بتونم به خوبی از پسش بر بیام. علائم نگارشی هم دارم از پست اول ویرایش می کنم و اما ژانر رمان اول اجتماعی بود ولی با پیشنهاد منتقد تراژدی رو بهشون اضافه کردم پس اگر قراره عاشقانه بذارم حتما یا تراژدی باید حذف بشه یا اجتماعی و من نمی تونم تصمیم درستی بگیرم!
    مقدمه: شما فرمودین نهال عاشق پسرش سام بود پس من هم هدف اصلی ام از این رمان احساسات یک دختر است که مادر می شود من می خواستم در رمان احساسات یک مادر را بیان کنم که فکر می کنم عشق مادر به فرزند از عشق مرد و زن هزاران بار بیشتره پس با رفتن سام نهال رسما باید دیوونه بشه چون خودش علاوه بر عشق به پسرش تنها بود و حتی شوهرش در کنارش نبود و این تنها بودنش عشق و علاقه اش رو به پسرش بیشتر می کرد پس من این مقدمه رو از زبان نهال نوشتم که از بدوتولدش درد داشت غم هم داشت ولی تنها چیزی که کمرش رو خم کرد غم از دست دادن پسرش بود من این مقدمه رو خیلی دوست دارم چون خواننده با خوندنش می فهمه یه چیزهای بسیار غمناک در آینده به وجود میاد. و درمورد نثر ادبی باید بگم من علاقه شدیدی به نثر ادبی دارم ولی این علاقه دقیقا از تصادف امیرسام بیشتر شد و دست خودم نبود که وسط رمان رو نثر ادبی نوشتم چون به نظرم خیلی زیباتر و احساسات رو خیلی بیشتر به خواننده می رسونه.
    ممنون از همکاری شما انشالله تمام چیزهایی که گفتین رو اصلاح می کنم باتشکر فراوان.

آخرین ویرایش:

~*~havva~*~

مدیر بازنشسته
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    2,276
    امتیاز واکنش
    23,187
    با سلام
    ویرایش
    بر اساس نقد تایید شد.
    امید است در ادامه
    نیز همه موارد ذکر شده را رعایت فرمایید.
    با تشکر
    مدریت نقد:
    حوا

62127

برخی موضوعات مشابه

بالا